Starterswoning is erg populair rzt Hier is het nog lekker rustig In de ban van klei, stof en waterverf Een leven lang poëzie Kunst komt van binnenuit In alle Zeeuwse regio's worden goedkope huizen gebouwd 1 IICl UjJI IV^I I 1W. vrijdag 5 januari 2007 swb I .j - De belangstelling voor terswoningen is groot. Dat jerkt W. Dodmond van Het Jieuvvbomvhuis goed bij de aan- neldingen voor twee kleine pro pten in Kamperland. Hij ont- Lg heel wat aanvragen van iirters uit Walcheren en luid-Beveland die bereid zijn Dijlii tc wijken naar Noord-Beve land om daar zelfstandig te kun nen wonen. terswoningen zijn nodig, ïdt CDA-statenlid M. Faasse. die reden heeft hij namens Ijn partij een voorstel inge- iend om starters op de woning- jrkt een steun in de rug te ge in. Hij bepleit dat de provincie jnd koopt waarop zulke goed- jpere woningen gebouwd kun- in worden. Dat initiatief jordt verwelkomd door M. Ak- van de Vereniging Eigen Elk plan om te komen tot >bouw van extra (starters)wo- lingen wordt door hem om- rmd, zo geeft hij aan. Want er vordt volgens hem nog steeds te reinig gebouwd waardoor de foningmarkt nog steeds te veel op slot zit. foningcorporaties willen ook raag starterswoningen bou- ren, zo blijkt uit een rondgang, [et probleem is echter dat ze ver het algemeen veel geld toe noeten leggen op zulke wonin- ren. Ook merken ze enigszins litter op dat commerciële pro- ctontwikkelaars totaal geen in- eresse tonen voor deze doel- [roep. lodmond, Faasse en Akne vin- Ben dat met name overheden iet creatief genoeg zijn in het denken van mogelijkheden starterswoningen te bou- Daarnaast zien ze ook dat iet begrip aan inflatie onder- levig is. Woningen van 160.000 ot 170.000 mille, zonder aan- illende regelingen, mogen vol- ns hen beslist niet betiteld ■rden als starterswoningen. i term moet voorbehouden lijven aan echt goedkope wo- Dodmond: „130 mille, at is volgens mij echt de li miet." Om in aanmerking te ko men voor zo'n woning moeten mensen dan toch zeker zo'n 25.000 euro bruto verdienen, re kent Faasse voor. In alle Zeeuwse regio's worden en zijn de afgelopen tijd, al dan niet met behulp van verschillen de regelingen, starterswoningen gebouwd. In de gemeente Rei- merswaal gaat het bijvoorbeeld om 28 waarvan tien in aanbouw zijn. In Goes zelf zijn er vijf ge bouwd en er zijn plannen om er 260 te bouwen, waarvan, op last van de gemeenteraad, 240 in de nieuwe wijk Waterstad. Woning corporatie RWS onderzoekt ook of het mogelijk is in Wolphaarts- dijk huurwoningen te verkopen met de koopgarantformule waar door ze goedkoop op de markt gezet kunnen worden. In Hulst voorziet de plaatselijke woonstichting ook in de behoef te aan starterswoningen door huurhuizen uit het bestand te verkopen. Voor 120.000 tot 130.000 euro kunnen beginnen de huiseigenaren een woning aanschaffen in bijvoorbeeld de Dullaertwijk. De gemeente Ter- neuzen heeft geen speciaal be leid voor starters. „Er zijn ge noeg betaalbare woningen van 80 mille tot een ton op de markt", zegt een woordvoerder. In Burgh-Haamstede wil een clubje dorpelingen in eigen be heer een 25-tal starterswonin gen bouwen. Dat is volgens Ak ne een goede manier om de kos ten met ongeveer eenderde te verlagen. Het moet hem wel van het hart dat gemeenten tot nu toe nauwe lijks grond aanbieden aan zulke clubjes om op die manier tegen niet al te hoge kosten zelf te bou wen. door Astrid van den Hoek KATS - In de Christinastraat in Kats vervaagt een stevige wind de klusgeluiden die uit de drie pas gebouwde starters woningen komen. Een dorp met nagenoeg geen voorzienin gen lijkt voor starters op de woningmarkt bepaald geen droomlocatie. Wat zoeken ze in Kats? Frans en Ellen Geelhoed (bei den 25) zijn druk aan het werk in hun nieuwe huis in Kats. Of beter gezegd, Frans is met wat ingeschakelde familie aan het klussen. „Ik ben overdag meest al aan het werk en mag vanwe ge de baby niet zo veel in de verflucht lopen hier", zegt El len. De komst van de kleine in de zo mer, is één van de redenen waarom Frans en Ellen het huis in Kats hebben gekocht. Ellen: „Dit is eigenlijk meer een eengezinswoning. We hebben drie ruime slaapkamers en een grote tuin." De prijzen van de Katse woningen variëren van 150.000 tot 175.000 euro, wat ta melijk duur is voor een starters woning in Zeeland. Het gezin Geelhoed vindt dat niet zo'n be zwaar. „In Kamperland hebben we ook starterswoningen bekeken. Die waren wel goedkoper, maar een stuk kleiner." Wat inkomen betreft is dat volgens Ellen geen probleem. „Frans heeft een goede baan als stuurman en Frans en Ellen Geelhoed zijn druk aan het werk in hun nieuwe starterswoning in Kats. foto Willem Mieras we hebben ook mijn salaris er bij, maar zonder dat zou het voor ons ook nog wel te doen zijn." De gemeente Noord-Beveland en de landelijke stichting Zorg voor Wonen hanteren wel een bovengrens voor de salarissen van starters. „De hoofdkostwin ner mag niet meer verdienen dan 40.000 euro, want dan word je niet echt meer aange merkt als starter", zeg Ellen. Zorg voor Wonen gaat ook na of potentiële kopers een bin ding met Kats hebben. De lief de voor het ruim 400 zielen tel lende dorpje was bij Frans en Ellen juist de belangrijkste re den om in Kats te blijven. De omgeving is vertrouwd en pa en ma Geelhoed wonen vlakbij. „Ik zou hier niet weg willen", zegt. Frans, geboren en getogen in Kats. Ellen komt uit Goes, maar woont al drie jaar samen met Frans in een huurhuis in Kats. „Ik hoef niet zo nodig te rug naar Goes. Hier is het lek ker rustig." Waarschijnlijk zullen niet alle starters een dorpje zonder win kels, cafés of een supermarkt zo omschrijven. „Als je rustig wilt wonen, is dit wel ideaal, maar het ligt eraan waar je van houdt", zegt Ellen. Omdat Frans vaak op zee zit en Ellen vanuit haar werk in Goes de boodschappen meeneemt, merken ze het gebrek aan voor zieningen in Kats niet zo. Ellen: „Er zijn ook wel dorps feesten in het buurthuis, dus er is nog wel wat te doen." Toch denkt het echtpaar dat de starterswoningen in Kats voor al jonge mensen trekken die al in het dorp wonen en op zoek zijn naar een betaalbaar koop huis. „De jongen hiernaast woont bij voorbeeld nog bij zijn ouders in Kats en gaat nu op zichzelf wo nen", zegt Frans. De drie starterswoningen zijn allemaal gekoppeld aan een zo genoemde levensloopbestendi- ge woning. Aan het eind van 2007 moeten er nog twee van de ze combinaties in de Christi nastraat staan. Ellen: „De blokken zijn zo neer gezet dat je naast een ouder ie mand woont. Dat hoeft van mij niet zo nodig, maar er wonen straks ook vier jonge starters bij ons in de buurt, dus het is wel in evenwicht." Het speeltuintje aan de over kant van de straat ligt er nu wat verlaten bij, maar met de komst van jonge gezinnen kan het er nog levendig worden. kunst bor Anita Tournois fflSTBUKG - In verpleeghuis )e Stelle is een gevarieerde ten- oonstelling te zien. Wandkle- en van mevrouw Laun en aqua- ellen van Nellie van Vos- en-Teunis sieren de wanden 'an Stellexpo 65. In de vitrines laat keramiek van Annelies de Buck, e expositie vindt plaats in een feervolle en artistieke setting ran groen en goudbrons. Mede werkster Caroline Quataert eeft de diverse ruimtes prach- igaangekleed. Ook De Back uit reskens heeft aandacht be leed aan de aankleding van de trines. Haar keramische objec- n staan ofwel opgesteld op een ndergrond van sneeuw of zijn ersierdmet boombladeren, no- n. wat stro of een stuk hout, raar gelang het onderwerp. Die- Men vrouwen vormen de groot- Ie inspiratiebron voor deze be tonende keramiste. •e Back: „Ik ben nog maar kort ezig. Enkele jaren geleden rol- e ik er min of meer in door een riendin van mij, Mirjam Puype (eerdere exposante in De Stelle). Samen met haar heb ik me ver der ontwikkeld. Toch werk ik heel erg graag alleen. Ik ben nog lang niet uitgeëxperimenteerd. Op het technische vlak heb ik en kele meerdaagse workshops ge volgd in Orvelte, een museum dorp in Drenthe. Hier komen di verse keramisten uit het land sa men om vooral de kuilvuur- en andere technieken als raku-sto- ken te ontdekken. Eigenlijk gaat er geen dag meer voorbij of ik heb klei in mijn handen. Ik ben volkomen in de ban geraakt van dit prachtige materiaal." De glazuren en oxides van haar werk in fraaie kleurschakerin gen laten zien dat de keramiste de diverse technieken al aardig onder de knie heeft. Haar uitge sproken liefde voor de dierep, uitgebeeld in diverse poses en hoedanigheden, is voelbaar in de ontwerpen. Zoals bijvoor beeld in koppels van kippen en vogels, in een zwaan met klein tjes of in de poes. Beren en pin guïns vormen echter de hoofd moot in De Stelle. Eén koppel met ranke 'pinguïnvrouwen', toont een reeds verregaande geabstraheerde vormgeving. Me vrouw Laun, bewoonster van de Stelle, toont naast wandkleden in ambachtelijk borduurwerk met nostalgische taferelen, twee verrassende vrije werken. Ab stracte landschappen in collage techniek, opgebouwd uit zeer di vers materiaal zoals lapjes stof in diverse materialen, veters, lint, wol, knopen, kralen, rin gen. Alles gebreid, gehaakt, ge naaid, geborduurd en met el kaar verweven tot een kleurrijk en bijzonder creatief geheel. Clubverband Vossen uit Wemeldinge aquarel leert al vijftien jaar met veel ple zier. De eerste jaren in clubver band, maar de laatste jaren heeft ze les gehad van Henk Bis schop, een bekende aquarellist uit Beveland. Zij werkt hoofdza kelijk aan de hand van foto's of opdrachten. Onderwerpen varië ren van bloemen, stillevens en landschappen tot stads- en ha vengezichten. Tentoonstelling t/m eind januari in verpleeghuis De StelLe, Veer- hoeklaan in Oostburg. Open: dage lijks van 9 tot 20.30 uur. In meubelzaak BinnenUit heeft het duo Knebel-vs-Iwaz een expositie ingericht met werk van veertien Nederlandse kunstenaars. foto Willem Mieras Werk van Annelies de Back. foto Peter Nicolai door Ernst Jan Rozendaal HEINKENSZAND - Kunst komt uit het hart. Dat is dus van binnenuit. Laat in Heinkens- zand nu een exclusieve meubel zaak staan die BinnenUit heet. Het duo Knebel-vs-Iwaz heeft daar een expositie ingericht met werk van veertien Nederlandse kunstenaars. Het is niet de eerste keer dat BinnenUit kunst laat zien, wel dat wordt samengewerkt met Knebel-vs-Iwaz uit Bergen op Zoom. Iwaz is de kunstenaars- naam van Swen Bogaards. Hij exposeert zelf ook in Heinkens- zand. Maar hij is vooral organi sator, samen met zijn zakelijke partner Boris Knebel. Hun motto is 'Onderscheidend in kunst'. Op allerlei manieren proberen ze kunstenaars bij te staan om hun werk onder de aandacht te brengen en - natuur lijk vooral - te verkopen. „Ik zorg voor het creatieve gedeelte, en Bons voor het commerciële", verklaart Bogaards. „Ik werd uitgenodigd om hier te expose ren, maar ik vond de ruimte veel te groot voor mij alleen. Dus hebben we samen aangeboden een groepstentoonstelling te ma ken. We hebben het groot aange pakt. Niet voor niets hebben we er een bedrijfje voor opgericht." Knebel-vs-Iwaz wil kunst toe gankelijk maken voor mensen. Een zaak als BinnenUit is daar voor uitstekend geschikt. Beter dan een galerie, vindt Knebel. „Een galerie eist al gauw veer tig procent provisie", zegt hij. „Dat gaat ten koste van de kun stenaar. Wij draaien het om. Wij vragen een kunstenaar van tevo ren wat hij voor een werk wil hebben. Vervolgens blijkt meest al dat wij het voor meer kunnen verkopen." Waarde Kunstenaars hebben vaak geen idee wat 'hun werk waard is, al dus Knebel. Voor de prijzen van alle beelden die zijn broer Hun Knebel in Heinkenszand expo seert, zette hij zelfs een 1. „Een half uur na de opening was de eerste verkocht." Bogaards en Knebel benadruk ken dat de commercie de artisti citeit geen geweld mag aandoen. „Natuurlijk kijken wij hier of een schilderij goed bij een bank past", geeft Bogaards aan. „Maar het is niet zo dat wij een kunstenaar vragen iets op bestel ling te maken. Een kunstenaar heeft iets in zijn hoofd en dat gaat hij maken. Zo hoort het. Bij mijn werk is dat ook zo. Je wordt er verliefd op of je vindt het niks." Maar er kunnen wel betere verbindingen gelegd wor den tussen de klant die iets zoekt en de kunstenaar die iets maakt. Knebel-vs-Iwaz wil de link zijn tussen die twee. In BinnenUit hebben ze dat ge daan door de woonkamers die daar zijn gecreëerd af te maken met bijpassende kunst. Bij klas sieke meubelen hangen bijvoor beeld surrealistische schilde rijen van Jo Willems in een klas sieke, houten lijst. Dat past per fect. Maar ook het confronterende werk van kunstenaars als Fran- cien Krieg (naakten van onderaf gezien) en Jean-Paul Mulder heeft een plek gekregen. De meu belzaak heeft Mulders schilde rijen van fragmenten en grove teksten uit het tv-programma van Jerry Springer tijdens de kerstdagen webswaar even weg gehaald (morgen hangen ze er weer), maar hij heeft wel de uit nodiging mogen maken, met af beeldingen van een hartopera tie. Letterlijk een bbk op de plek waar kunst vandaan komt. Van binnenuit. De expositie is nog tot 9 februari te zien tijdens openingstijden van de meubelzaak. Uitbreiding digitaal tv-pakket MIDDELBURG - Delta Digitale TV heeft gisteren vijf zenders toegevoegd aan het standaardpakket. Het gaat om themakanalen van de publieke omroep: Joumaal24, Politiek24, Geschiedenis, HumorTV en Sterren.nl. Latei- deze maand volgen nog vijftien kanalen, waaronder TV Rijnmond en Omroep Brabant. De prijs van het digitale standaardpakket (15.65 euro per maand) blijft gelijk aan die van het analoge basispakket. Dat telde tot dusver acht zenders minder dan het digitale pakket. Zo bleven ook de zenders BBC World, WDR, Arte en RTBF La Une, die maandag uit het analoge pakket ver dwenen, gehandhaafd op de digitale televisie. Zeeuws Orkest zit goed GOES - De leden van Het Zeeuws Orkest zitten tijdens hun concertserie volgende week op nieuwe orkeststoelen. De Vereniging Vrienden van Het Zeeuws Orkest heeft daarvoor 10.000 euro ingezameld. Bedoeling was de ver sleten stoelen van het orkest te vervangen als de gereno veerde Concertzaal in Middelburg weer opengaat, maar dat gaat te lang duren. Omdat de stoelen al zijn aange schaft, worden ze nu in gebruik genomen bij de Nieuw- jaars-Promconcerten die Het Zeeuws Orkest volgende week donderdag, vrijdag en zaterdag geeft in Vlissingen. Goes en Aardenburg. Waterschap vermindert regels MIDDELBURG - Het Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft voortaan minder regels. Dat kan door de samenvoe ging van de Keur Waterbeheer en, de Keur Waterkerings- zorg tot de Keur Waterschap Zeeuwse Eilanden 2007. Sommige regels vallen af, sommige regels worden vereen voudigd. Moest je vroeger naast een ontheffing voor het rijden over strandovergangen ook een ontheffing aanvra gen om daar te mogen parkeren; nu zijn die ontheffingen gewoon samengevoegd. Regels die zijn afgeschaft zijn onder meer regels die in een Keur waren opgenomen, terwijl ze geen direct keurbe- lang vertegenwoordigden. Het stoken van vuurtjes aan de voet van de duinen, bijvoorbeeld. Daarvoor is de Keur niet bedoeld en bovendien regelt de gemeente dit al. Ook is het aanvragen van een vergunning voor het onttrekken van water uit een sloot om het land te besproeien, niet lan ger nodig. Het melden ervan is pas verplicht vanaf 15 kuub water. De nieuwe Keur staat op de website ww w. wzenl/inf oi-ma tie/do wnl oaden Netjes plakken voor verkiezingen TERNEUZEN - Alle partijen moeten hun posters voor de verkiezingen van Px-ovinciale Staten netjes op de daar voor aangegeven plaatsen op de verkiezingsborden plak ken. Als de tien in Terneuzen actieve partijen ieder een poster van A2-formaat plakken, kunnen alle boodschap pen precies op de daarvoor bestemde borden, betoogt de Temeuzense afdeling van de SP. De Socialistische Partij komt met het voorstel, omdat ze er vorig jaar bij landelij ke verkiezingen van werd beschuldigd dat het haar wer vingsplakkaten over posters van andere partijen plakte. Dat kon echter niet anders, omdat andere partijen veel te grote posters gebruikten, betogen de socialisten. Vóór de volgende verkiezingen moet de gemeente grotei-e plakbor den beschikbaar stellen, voegt de SP-afdeling eraan toe. door Peter Oqqel TERNEUZEN - 'Toen hij süerf was het marktdag, en zag de stad zwart van mensen'. Het zijn de beginregels van het ge dicht 'In herinneringdat Mi- chiel H. Huisman schreef naar aanleiding van de dood van A. Roland Holst in 1976. Plet is natuurlijk toeval, maar de Ter- neuzense dichter stierf afgelo pen woensdag na ernstige ziekte eveneens op een marktdag. Maar in zijn woonplaats zag het niet zwart van de mensen. Michiel Hendrik Huisman (1944) heeft een levenlang ge streden voor erkenning. Een doorgaans eenzame strijd, niet eens gevoerd om eigen naam, als wel om de waardering voor de poëzie, het werk van Zeeuwse auteurs in het bijzonder. 'Haat tegen de poëzie', voelde Huisman, roepnaam Henk maar als dichter doorgaans Michiel of Michel ('Dat bekt beter'), in 1992. In Zeeland, maar zeker in het Middelburgse. 'Die denken zo steil'. Het lidmaatschap van de Zeeuwse Culturele Raad zal daar weinig goeds aan hebben bijgedragen. Want: poëzie kreeg er naar zijn zin veel te weinig aandacht. Wellicht was dat Zeeuwse onbe grip één van de redenen dat Huisman eerder de provincie de rug had toegekeerd. Geboren en getogen in Terneuzen, ten tijde van zijn middelbare-schooltijd op het Petrus Hondius nog even onder de vleugels van Jacques Hamelink, toen nog leraar Ne derlands tot het schrijverschap hem definitief riep. Op die school begon Huisman te schrij ven en interviewde er voor de schoolkrant auteurs als Claus, Mulisch en Vestdijk. Het zou het begin zijn van een le venslange verslaving aan de mu ze, met of zonder succes. Zee- bij nader inzien In het artikel 'Danshuis gaat niet meer aan Zeeland voorbij' (PZC van dinsdag 2 januari) is onder meer gemeld dat de provincie Zeeland het professionele danshuis Station Zuid financieel onder steunt met 100.000 euro per jaar. Het gaat echter om 35.000 euro per jaar, voor zowel 2007 als 2008. land uit, maar via Amsterdam, Amersfoort en Vlissingen toch weer terug naar Zeeuws-Vlaan- deren, waar de natuur een be langrijke inspiratiebron vorm de. Van Pluismans hand verscheen, soms in eigen beheer, een aantal dichtbundels, de eerste in '74: De paardebloem en de hele da gen. Het leverde hem uiteenlo pende kritieken op: van 'onge kunstelde poëzie' tot 'duister en gezocht beeldgebruik'. Hij publiceerde in literaire tijd schriften als De Gids en Tirade. De jaren '80 vormden een hoog tepunt met de samenstelling van een Zeelandnummer van het lite raire kwartaalschrift Kruis punt. En hij organiseerde een poëziehuis in Porgy Bess, haalde grote dichters als Luce- bert, Schierbeek en Kouwenaar. Totdat het aan geld, subsidie, ontbrak. Niettemin is het de ver dienste van Huisman poëzie in Zeeland onder de aandacht te hebben gebracht. Eilandenkoor op zoek naar nieuwe aanwas ZIERIKZEE - Het Chris- telijk Gemengd Eilan denkoor houdt op de maan dagen 8 en 15 januari een open repetitie-avond in de Nieuwe Kerk in Zie- rikzee. Het koor repeteert weke lijks vanaf kwart voor acht onder leiding van Peter Wil deman. Het repertoire bestaat uit psalmen, gezangen, geeste lijke liederen, klassieke- en vaderlandse muziek. Eén van de hoogtepunten die dit jaar op het programma staan, is de presentatie van een cd. Voor meer informatie: www.eilandenkoor.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29