Gelokt naar Friese waterpaarden Je redactie1111 Palet van dood, leven en erotiek aan brunci re @ctie Uitslag polls in papieren krant 15 KOPSTUKKEN UIT DE NEDERLANDSE LITERATUUR IN ÉÉN MEESTERLIJKE SERIE 595 vrijdag 5 januari 2007 Edith Ramakers, lezersredacteur, is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail:Lezersredacteur®pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. Tegelijk met de omschakeling 6 februari van de PZC van groot formaat naai- tabloid wordt de mogelijkheid voor lezers om te reageren op kwesties verbeterd. Een stelling wordt op de website geplaatst en een dag later komt de uitslag in de papieren krant. De mogelijkheid om een ja of nee toe te lichten, wordt spoedig verfijnd. Deze week leverde de poll 'Moet de wietteelt gelegali seerd worden?' bijna 600 reac ties van lezers op. 288 mensen waren het ermee eens. 305 ver wierpen de stelling. Ook de poll over de wens om de gulden weer als wettig betaalmiddel in te voe ren, trok de aandacht. 57 pro cent wilde de gulden terug van de in totaal bijna 600 reacties. De stelling op de website over het goede voornemen om kilo's kwijt te raken, leverde in een dag een score op van 61 procent voorstandei's. 18 lezers namen de moeite om hun stem toe te lichten. Ze voelden zich fitter na pondjes te zijn kwijtgeraakt en ze waren blij weer eens leuke kle ren te kunnen te kopen. Lezers prezen eikaars diëten aan, be schreven die en vertelden over hun afvalrace. Middelburger J. Kools, betrokken bij de Hart stichting, waarschuwt voor een vals dieet, dat zogenaamd door de Hartstichting samengesteld zou zijn. „Daar val je niet van af, het is zelfs gevaarlijk. De Hart stichting stuurt mensen met ge wichtsproblemen door naar een diëtist." Ze zagen de beelden op tv, luister den naar de radio en lazen al het nieuws over de Friese 'waterpaarden', die dagenlang vastzaten op een eiland je in de Waddenzee. Bij manege De Zwaanhoek werd gejuicht toen de onge veer honderdvijftig paarden bevrijd werden én het idee werd geboren om de beroemde paarden te kopen. Bij De Zwaanhoek lopen sinds kort drie paar den uit het Friese Marrum rond. Familie Van Loon in Koudekerke was niet de enige die de reddingsactie van de waterpaarden volgde. Even waren de paarden van Marrum wereldnieuws en zagen heel wat mensen hoe de vier amazones erin slaagden om de wilde paarden door het gezakte water naar het veilige vasteland te lokken. „Direct daarna hebben we gebeld naar de eige naar, omdat we heel graag een paar paarden wilden kopen", zegt Doesjka van Loon van de Zwaanhoek. „We zijn er naartoe gegaan en hebben een keuze gemaakt. We hebben daar al le paarden van de tv gezien", zegt Van Loon. „Ook dat mooie witte paard, dat omringd was door zwarte en gevlekte paarden en dat zo mooi afstak tegen de donkere lucht. We dachten dat het een groot paard was, maar het was juist een van de kleinere." De drie paarden zijn 3,4, en 8 jaar en zijn in goede gezondheid. „Twee van de drie zijn drachtig. Van de jongste weten we het niet zeker. Die zit nog behoorlijk strak in haar vel." Het viel direct op dat de paarden geen mensen gewend waren. Wilde paarden pur sang, die ze wel konden aaien, maar die nog nooit een halster of zadel had den gevoeld. En als ze de paarden bor stelden, dan hapten ze zachtjes terug naar de verzorgers. „Zoals paarden on derling doen om eikaars huid schoon te Doesjka en haar zoon Tygo van Loon leiden de beroemde Friese waterpaarden naar de buitenbak van De Zwaanhoek. foto Lex de Meester houden. Ze zagen ons absoluut niet als mensen, wel als dieren. Ze zijn ontzet tend lief, maar snappen niets van deze wereld. Ze zijn gewend aan de vrije na tuur." Ze proberen de paarden voor de zomer de eerste beginselen van het rijden met een ruiter aan te leren. „Daarna mogen in elk geval twee merries even op zwan gerschapsverlof." Familie van Loon kwam op het idee om juist deze paarden als rijpaarden in te zetten, omdat ze altijd op zoek zijn naar fysiek sterke paarden. „Er wordt op een manege heel wat verlangd van een paard. Aan kasplantjes, ordinair ge zegd, hebben we niet veel." Toen ze de beelden op tv zagen en de prachtige foto's in de krant wisten ze dat die Friezen 'topfit waren'. „Zo krachtig, gespierd en energiek." Lezer Jan Wolfert uit Terneuzen zag 30 december zijn voorgevoel bevestigd dat de PZC 'weer negatief zou schrijven over de Dakar Rally'. Journalist Roeland van Vliet schreef in zijn column over de 29e editie van de woestijm-ally dat het de hoogste tijd is dat de Dakar Ral ly wordt afgeblazen. Er vallen jaarlijks doden onder de rallyrijders en onder de plaatselijke bevolking. „O jee, dacht ik", reageert Jan Wolfert, „hier komt het moralistische karakter van de PZC weer om de hoek kij ken. Ja natuurlijk, de Dakar Rally begint en dan moet men weer even de afschuw uiten over een gemotoriseer de sport en het aantal dodelijke slachtoffers dat er ge vallen is." Wolfert maakt een vergelijking met andere sporten, bezigheden of activiteiten en vervolgt: „Beste meneer Van Vliet er komen per jaar in Zeeland meer slachtoffers om dan tot nu toe in de geschiedenis van Pa rijs Dakar. Mensen die bewust de keuze maken om deel te nemen aan zo'n rally. Per jaar komen er in Europa cir ca 80 personen om het leven tijdens het skiseizoen. Le ren die mensen het dan nooit? Waarom schrijven we daar niet over. Kortom, laat mensen vrij in de keuzes die ze maken, bergbeklimmen, parachute springen, dui ken de hele rataplan. Ik zit al weer te wachten tot de TT Dit is de eerste aflevering van de rubriek Achter de Schermen. Wie leveren buiten beeld een bij drage aan de krant? Dit keer Ruud de Ridder en Walter Geeraert, systeembeheerders van de PZC-redactie. In een achterafkantoor in het hoofdgebouw van de PZC in Goes zitten Ruud de Ridder en Walter Geeraert, de PZC-tech- neuten. Als zij aanschuiven, dan weten de journalisten dat er iets mis is met het computersysteem. Daarvoor hoeft er geen rook meer uit de computers te ko men, zoals vroeger gebeurde. Toen repareerde Walter (vanaf 1974 in dienst) mankementen bijna steevast met een soldeer bout. Weerstandje hier, conden- satortje daar, zegt hijzelf. De technici bedienen nu in geval van nood op afstand de compu termuizen van de verslaggevers. En die nood kan hoog zijn als een journalist door een onhandi ge actie zijn reportage in één keer kwijt is. Het enige-redmid del is dan: Ruud of Walter bel len. Ze halen meestal de tekst weer als nieuw terug. De voorlopex-s van de whizzkids zien erop toe dat de kleur in de PZC fris blijft, ze repareren ka potte printers en scanners, hou den de website vaster online, van het eiland Man gehouden wordt. Dan kan meneer Van Vliet weer een artikel schrijven." Van Vliet zegt in een reactie dat hij geen moeite heeft met een motorrace over op het eiland Man of een rally rond Hulst. „Als er maar voldaan wordt aan de veilig heidseisen." Waar het hem om gaat is dat de Dakar Ral ly afgeblazen moet worden. „Als er in Nederland een rally wordt gehouden, worden overal dranghekken ge plaatst om de race veilig te laten verlopen. En hier we ten we nota bene wat we kunnen verwachten van snelle auto's en motoren." Jong en oud in Afrika is niet gewend aan gemotoriseerd verkeer en ziet het gevaar niet in van de auto's en moto ren. En, vraagt hij zich af, ben je moraliserend als de werkelijkheid wordt weergegeven. spelen in op verhuizingen journalisten van het ene ba- naar het andere en regelen e beamer of laptop bij een pre tatie van een PZC-medewer; Ach, vinden de twee zelf, we: troleren gewoon de beeld- e tekstflow van de fotografen, journalisten tot de foto's en sten op de pagina's staan. \i loopt dit proces met horten; stoten dan wordt er a la mm een nieuw script gemaakt ot flow weer op gang te brenge Soms bellen ze naar Apeldo: waar de centrale IT helpdesl van dagbladuitgever Wegen zit. Journalisten begrijpen niets het jargon of willen er niets begrijpen. Ze laten de uitleg over logfües, spoolersener, dash of rips aan zich voorbi; gaan. Bij verkiezingsavonden zijn den de hele avond standby, genlijk beleven ze dan eenv hungriest hours, want dan: er zeker niets misgaan wan de deadline dichterbij komt De systeembeheerders ver wachten geen problemen te krijgen door de overgang vi PZC van broadsheet naarti bloid. „Technisch verandert er me veel", zegt Ruud. „Eengrol kleine krant, ons werk blijft zelfde." Walter Geeraert en Ruud de Ridder, systeembeheerders bij de foto Willem ft Onder de naam 'Kopstukken' pre senteert de PZC een vijftiendelige serie literaire boeken. Vandaag deel 12: de roman 'Brandende Liefde' van Jan Wolkers. Jan Wolkers foto GPD door Peter Leunissen In Brandende Liefde mengt Jan Wolkers (1925) een heel palet aan liefde, dood en ero tiek door elkaar in een zon der meer aantrekkelijke ro man, die bij vlagen overigens trekjes van onwaarschijnlijk heid in zich draagt. De vertellende persoon in het boek is student aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Amsterdam. In ruil voor klusjes krijgt hij Franse les van mademoiselle Bonnema. In het huis van de ze ijzige en verzuurde vrouw wonen haar oude, ziekelijke vader en een beeldschone vrouw, Anna. De laatste is getrouwd met een violist die evenwel veel op tournee is. De ik-figuur wordt verliefd op haar. Hij wil haar schilde ren en weet haar zover te krijgen, dat zij naakt voor hem gaat poseren. Wolkers schildert meester lijk de heftige erotische span ning tussen beiden. In tegen stelling tot in zijn meest be kende werk Turks Fruit komt het echter nauwelijks tot fysieke seks, op één scène na waarin Anna de hoofdper soon aftrekt. Anna raakt zwanger, de oude man nadert zijn einde. De ik-figuur wil hen samen schilderen. Hier komen Wol kers geliefde thema's, leven en dood, heel dicht bij el kaar. Juist als hij Anna zo ver heeft weten te krijgen naakt te poseren bij de oude man - en ze zelfs al op weg is naar diens kamer - overlijdt hij. De ik-persoon laat Anna in de waan dat hij slaapt. De zwangere vrouw, wier kind zichtbaar schopt, staat naast de dode grijsaard en zegt: 'Vroeger irriteerde me het al tijd als zwangere vrouwen zo agressief met hun dikke bol le buiken liepen te duwen. Maar daar kan ik nu wel in komen. Uit de weg, daar kom ik aan met een splinter nieuw mensje.' En de autobiografische ele menten? De hoofdpersoon is schilder, net als Wolkers zelf. Maar Brandende Liefde krijgt van Wolkers ook een motto mee, een citaat van Jo seph Conrad. Het luidt: 'As for the story itself it is true enough in its essentials. The sustained invention of a really telling lies demands a talent which I do not possess.' Men oordele zelf. Het boek is verkrijgbaar bij de boekhandel en bij Free Re cord Shop. Lezers van de PZC krijgen korting met de bon uit de krant. KOPSTUKKEN TITELS: 1. Hella S. Haasse Heren van de thee 21 oktober 2. Joost Zwagerman Gimmick! 28 oktober 3. J. Bernlef Eclips 4 november 4. Maarten 't Hart Een vlucht regenwulpen 11 november 5. Geerten Meijsing Veranderlijk en wisselvallig 18 november 6. Mensje van Keulen Van lieverlede 25 november 7. Arnon Grunberg Fantoompijn 2 december 8. Harry Mulisch De aanslag 9 december 9. Doeschka Meijsing Robinson 16 december 10. Robert Anker Een soort Engeland 23 december 11. Jeroen Brouwers Bezonken rood 30 december 12. Jan Wolkers Brandende liefde 6 januari 13. Cees Nooteboom Rituelen 13 januari 14. Hugo Claus De Metsiers 20 januari 15. Willem Elsschot Lijmen Het Been 27 januari GENIET VAN 15 KOPSTUKKEN UIT DE NEDERLANDSE LITERATUUR! De boekenredactie van de PZC selecteerde voor u 15 kopstukken uit de Nederlandse literatuur. Meesterlijke boeken van schrijvers die nationaal en internationaal hun sporen meer dan verdiend hebben. Kortom, de Kopstukken Collectie mag niet in uw boekenkast ontbreken! Daarom is er exclusief voor abonnees een éénmalige korting van 3,00 per titel (normale prijs 8,95). Vanaf 21 oktober verschijnt er gedurende 15 weken elke week een nieuw Kopstuk. U kunt de boeken los kopen bij Brnna, Free Record Shop, The Read Shop of één van de deelnemen de boekhandels met de bon in deze advertentie. Kijk voor online bestellingen of een distributiepunt bij u in de buurt op www.15kopstukken.nl. Verkrijgbaar bij: en alle deelnemende boekhandels KORTINGSBON Winkelprijs 8,95 Actieprijs voor abonnees per deel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20