Kledingbank biedt armen hulp Cultuur lijdt onder uitblijven uitbreiding thuiskopieheffing m PZC Pelosi wil mannetje staan in politiek VS Somaliërs vluchten massaal naar Kenia Behoeftige Nederlanders pakken zich in tegen de winter 4 januari 1957 door Remko Tanis donderdag 4 januari 2007 Gratis kleren, niet voor Oost-Europa, maar voor de armste inwoners van Neder land. Na de voedselbank is de kledingbank aan een onstuitba re opmars bezig. „Hier hoeven we fecht niet trots op te zijn." Het zevenjarige zoontje van Christina da Silva en zijn zusje van twee hebben geluk dat het buiten nog niet écht koud is ge weest deze winter. „Ze zijn al wel ziek geweest door het weët", vertelt Christina. Maar ze heeft geen geld en dus had den de kinderen geen winterkle ren. ."Tot gisteren. Toen kon Christina, die zegt dat ze twin tig jaar oud is, met vier tassen vol warme truien, broeken en winterjassen de kledingbank in Rotterdam-West uitlopen. De pastoor van de Kaapverdiaanse pafofehie uit de buurt, waar ze el ke week een voedselpakket haalt, had haar doorverwezen. „Ik vind het erg emotioneel dat meftSén hun kleding willen de len met iemand die niets heeft", zegt .jCfhiistina zacht, terwijl ze voörzichzelf een lange, grijze winterjas uit het rek pakt. Ze ontvluchtte de oorlog in Angola in 2002 en woont nu illegaal in Nederland. „Eindelijk hebben mijn kinderen nu warme kleren en een jas." Christina is de vijfde klant van de Rotterdamse kledingbank, die Sinds enkele dagen open is. De leegstaande woning staat be neden vol met rekken waaraan jassen",'broeken, overhemden en, vooral geruite, colberts hangen. Tegen de muur planken vol win tertruien, spijkerbroeken en kin derkleding en drie kleerhangers met stropdassen. Onder de trap schermt een gordijn de pasruim te af. Ernaast staan dozen vol sokken. Op de eerste verdieping staat de zomercollectie al klaar. De kleren in bananendozen, de schoenen in sinaasappelkisten van de supermarkt. „We willen het zo veel mogelijk op een Winkel laten lijken"zegt Ronald Kersten van de Rotter damse kledingbank. Alleen het De kledingbank in Rotterdam. Na de voedselbank is de kledingbank aan een onstuitbare opmars bezig. Vandaag opent in Leeuwarden de zeventiende vestiging van het land. foto Guido Benschop/GPD gerinkel van de kassa en de alarmpoortjes bij de deur ont breken. Zeventiende De Rotterdamse kledingbank is de zestiende in het land. Na de voedselbanken zijn het nu de kledingbanken die door heel het land uit de grond schieten. Van daag opent in Leeuwarden de ze ventiende. Ron Verhees is betrokken bij de kledingbank Limburg, die in no vember 2005 als eerste in Neder land van start ging. Hij werkte zes jaar als vrijwilliger bij een kledingmzameling voor Roeme nië. „Daar kregen we ineens af en toe mensen in de loods die voor zichzelf kleding wilden hebben", zegt Verhees. Zo ont stond het idee voor de Neder landse kledingbank. „Armoede is geen hype. Deze hulp is hard nodig." De Limburgse kleding bank groeit snel. Afgelopen jaar zijn er ruim 1500 mensen ge kleed en dit jaar verwacht Ver hees minstens een verdubbeling van dat aantal. De wachttijd voor een bezoek, altijd op af spraak, is opgelopen tot zes we ken. De vrijwilligers kunnen de stroom hulpaanvragen niet snel ler opvangen. In Amersfoort, sinds een half jaar open, zijn al tweehonderd mensen aan kleding geholpen. Ook daar zien ze iedere maand meer mensen voor de deur staan. De Leeuwarder kleding bank heeft, nog voor de deuren vanmiddag voor het eerst open gaan, al 318 aanvragen binnen. Wrang De vrijwilligers van de Kleding banken hebben een wrang ge voel over het succes. „De winkel ligt stampvol met kleren", zegt H. Postma van Kledingbank Leeuwarden. „Maar het is een dubbel gevoel dat we dat heb ben moeten inzamelen niet eens voor daklozen, niet voor Oost-Europa, maar voor gezin nen en alleenstaanden hier." Ro nald Kersten van de Rotterdam se kledingbank verwacht dat hij het ook snel drukker zal krij gen, nu het bestaan van de 'bank' bekender wordt. Hij kijkt rond over de goedgevulde rek ken met gedoneerde kleding. De voorraad is het probleem niet. Dan verzuchthij; „Nee, hier hoef je niet trots op te zijn. Het is triest dat mensen hier gebruik van moeten maken." GPD door Patrick Selbach Niet eerder wist een vrouw zo hoog op te klimmen binnen de door man nen gedomineerde Ameri kaanse politiek. Vandaag wordt de Democrate Nancy Pelosi ingezworen als voorzit ter van het Huis van Afge vaardigden. De 66-jarige is daarmee na de vice-president de eerste plaatsvervanger van de president van de Vere nigde Staten. Pelosi zal leiding geven aan het Huis van Afgevaardigden, dat net als de Senaat in han den is gekomen van de Demo craten. De Republikeinse pre sident Bush zal dan ook zeker niet zijn gelukkigste begin hebben van een nieuw jaar. Pelosi heeft al aangekondigd direct aan de slag te willen met maatregelen die Bush niet welgevallig zullen zijn. In de eerste honderd uren van het nieuwe Congres wil ze on der meer de minimumlonen verhogen en meer mogelijkhe den creëren voor stamcelon derzoek. Onder aanvoering van Pelosi komen er ook di rect nieuwe gedragsregels voor parlementariërs. Die re gels hebben onder meer be trekking op het aannemen van giften zoals etentjes en op een verbod om nog ianger gebruik te maken van aange boden zakenvluchten. Nancy Patricia D'Alesandro Pelosi, geboren uit Itali aans-Amerikaanse ouders in Baltimore, kwam al jong in aanraking met de politiek. Haar vader was lid van het Congres en ook ooit burge meester. Pelosi nestelde zich na haar huwelijk in San Fran cisco, waar haar opmars bin nen de Democratischè gelede ren echt begon. In 1987 trad de moeder van vijf kinderen toe tot het Huis van Afgevaar digden. Pelosi ontpopte zich als een vaak zeer uitgesproken en ook bekwaam politica, die het politieke gevecht graag aangaat. Ze heeft zich zes strijdbaar getoond als eg voorvechtster van het red op abortus en van hogere be lastingen voor rijke Amerike nen. Pelosi verzet zich sterk tegg inmenging van religie op g politiek en is ze is erg voo strengere milieuwetten. D Democrate geldt ook als eg groot criticus van het Irak-bs leid van president Bush. Ze hamert al maanden op noodzaak van een aanpassirj van de strategie in het Arabi' sche land, waarbij de Ameii kanen in haar ogen een cot creet plan op tafel moeten leg gen voor een gefaseerd ve: trek. Bush heeft eerder aangt kondigd deze maand ee nieuw Irak-beleid te zulle presenteren, iets waar Pek zich naar eigen zeggen 'erge, verheugt'. De vrouwelijke voorzitle van het Huis van Afgevaardig den zal volgens haar fans ee: nieuwe wind laten waaie door het volgens de critici va zuurde Huis vol handjekk: en achterklap. Haar tegea standers verwachten juist da nu zal blijken dat Pelosi haa- mooie beloftes in de harde po litieke praktijk helemaal m>, kan waarmaken. ANP Nancy Pelosi wordt vandaaj benoemd tot voorzitter vai het Huis van Afgevaardigden door llona Eveleens Nu de oorlog in Somalië voorbij is, wordt Kenia met de naweeën opgezadeld. Leiders en strijders van de verslagen Unie van Islamiti sche Rechtbanken (UIC) pro beren vanuit een onherberg zaam gebied aan de Somali sche kant van de grens Kenia in te vluchten. De triomferen de Somalische regering heeft Kenia gevraagd de grens te sluitem Kenia heeft weliswaar meer militairen en politie naar de grens gestuurd, maar het blijft vrij eenvoudig die onge zien over te steken. „We pro beren alle mogelijke wegen af te sluiten voor vluchtelingen en islamitische milities. Soma lische burgers die er toch in slagen Kenia te bereiken stu ren we door naar het Da- daab-kamp en strijders onder vragen we", aldus een Keixi- aanse legercommandant. De politie meldde gisteren tien islamitische strijders te hebben gearresteerd aan de grens. Acht van hen hadden een Eritrees paspoort, de an dere twee Canadese documen ten. Dê mannen zijn naar Ga- rissa gebracht, de grootste stad in het noordoosten van Kenia. Eritrea koos de kant van de UIC, maar beweerde alleen militaire opleiders naar Somalië te hebben ge stuurd en geen strijders. Ethiopië, dat de Somalische regering van president Abdul- lahi Yusuf hielp om de islami tische troepen te verjagen, voerde tussen 1998 en 2000 een bloedige grensoorlog met Eritfea, Er is nu weliswaar een wapenstilstand, maar bei de landen haten elkaar nog steeds. Eritrea beschouwt el ke vijand van Ethiopië als een boezemvriend. De man nen met Canadese passen zijn hoogstwaarschijnlijk Soma liërs. Canada nam in de afge lopen. tien jaar grote groepen Somalische vluchtelingen op en gaf ze 'het staatsburger- Schap. Het is overigens niet alleen eenvoudig de poreuze grens óver.tè steken tussen Somalië én Kenia, het is ook simpel voor Somaliërs om op te gaan in de lokale pevolking in het noordoosten van Kenia. Daar wonen oveiwegend etnische Somaliërs, bijna allemaal her ders die voortdurend met hun vee de grens over trekken op zoek naar weidegronden en water. De TJIC-leïders en strijders kunnen ook proberen naar de Keniaanse hoofdstad Nairobi te gaan. In de wijk Eastleigh, waar voornamelijk etnische Somaliërs wonen, kunnen ze makkelijk in de gemeenschap opgaan. Al Qaida De huidige situatie noopt de Amerikaanse marine, met een basis in Djibouti die gespecia liseerd is in terroristenbestrij- ding, om frequenter langs de Somalische kust te patrouille ren. De VS verdenken enkele leiders van de UIC van contac ten met Al Qaida. Ook het Keniaanse leger en de politie zijn langs de kust van de Indische Oceaan in op perste staat van paraatheid gebracht. In het Keniaanse kustgebied woont het groot ste deel van de moslimge meenschap. In het verleden zijn daar Al Qaida-elementen ondergedoken, voordat ze in 1998 aanslagen pleegden op de Amerikaanse ambassade in Nairobi en in 2000 op een hotel in Mombasa, waar voor namelijk Israëlische gasten verbleven, Kenia vreest het dreigement van de UIC om een guerrilla oorlog te beginnen tegen de Somalische regering en Ethio pische strijdkrachten. Aange nomen wordt dat de aansla gen ook de buurlanden tref fen. Bovendien is Kenia huive rig voor UIC-leider Sheikh Hassan Dahir Aweys. Hij voerde de Somalische troepen aan toen die in 1977 de Ethio pische Ogadenregio binnen vielen. De toenmalige Somalische president Siad Baxre wilde de Ogaden bij Somalië inlijven als onderdeel van zijn ideolo gie om een Groot -Somalië te stichten. Bij die plannen be hoort ook het noordoosten van Kenia. De Keniaanse re gering vermoedt dat Aweys nog altijd die ideologie aan hangt. GPD door Erwin Anqad-Gaur Artiesten krijgen steeds min der geld voor het thuis ko piëren van muziek en films die zij uitbrengen. Het is hoog tijd dat de heffing op cassette- en vi deobanden ook worden inge voerd voor MP3-spelers en hard diskrecorders. Nederland hoeft niet bang te zijn voorop te lo pen in Europa, het loopt allang achteraan en dat gaat ten koste van de cultuur. De thuiskopie-vergoeding op MP3-spelers en harddisk-recoi'- ders heeft het afgelopen jaar veel tongen in beweging gezet. De politiek wilde een pas op de plaats tot de Europese Aanbeve ling verschijnt. Gehoor gevend aan deze oproep besloot vooi'zit- ter Henk Vonhoff van de Stich ting Onderhandelingen Thuisko- pievex'goeding (Sont) tot het in voeren van een 0-tarief op MP3-spelers en harddisk-i'ecor- ders. Voor musici, auteurs en ac teurs, de 'rechthebbenden', was dat teleurstellend. Na een debat in de Tweede Kamer werd deze beslissing teruggedraaid. Voor een groot deel van de poli tiek lijken de belangen van de in dustrie zwaarder te wegen dan de rechten en belangen van mu sici, auteurs en acteurs en daar mee uiteindelijk de mogelijkhe den voor een levende cultuur. Cultuur staat laag op de politie ke agenda. Billijk Waar gaat deze discussie ovei"? In Nederland mag eenieder voor eigen gebruik kopieën maken van materiaal waar copyright op rust. Hiervoor is een 'billijke vergoeding' verschuldigd in de vorm van een heffing op het op slagmedium. In eerste instantie bestond een heffing op cassette bandjes en videobanden. Toen deze grotendeels werden vex- drongen door digitale opslagme dia cd, dvd en cd-rom, gold die ook daarvoor. Nu de consument de losse opslagmedia meer en meer loslaat ten gunste van MP3-spelers en harddiskrecor ders (apparaten die zelf het op slagmedium zijn) wordt het tijd ook daarop een heffing te plaat sen. Frankrijk, Duitsland en elf andere Europese landen doen dit al, België en andere landen volgen spoedig. Ten onrechte wordt in de discus sie gesteld dat het om uitbrei ding van de regeling gaat en dat Nederland niet vooxnxit moet lo pen op de ontwikkelingen in Eu ropa. Wij lopen juist achter en de nieuwe heffing is niet zozeer een uitbreiding, maar een ver schuiving, waarbij de totale vex~- goeding ongeveer gelijk blijft. Hier ligt dan ook het grote pijn punt. Door het uitblijven van een heffing op MP3-spelei's en harddiskrecorders daalt de uit betaalde kopieei-vergoeding. Norma, de verdeelorganisatie voor uitvoerend kunstenaars, stelde onlangs vast dat de recht hebbenden inmiddels 2,7 mil joen euro per jaar mislopen. De ze schade woi'dt jaarlijks groter doordat er minder 'oude' dra gers worden verkocht en de daaruit ontvangen vergoedin gen logischexwijs teruglopen. Een ander veelgehoord argu ment in deze discussie is dat Di gital Rights Management (DRM) de thuiskopie-vergoe ding in de toekomst overbodig maakt en dat dus een begin moet worden gemaakt met het afbouwen van het systeem. DRM is een kopieerbeveiliging. Hier kunnen we kort over zijn: kopieerbeveiligingen zullen zo goed als zeker nooit werken om dat elke digitale beveiliging te omzeilen is. Maar vooral omdat de consument dat niet wil. Die betaalt liever een heffing dan dat hij een download maximaal drie keer mag kopiëren of een cd koopt die hij niet in zijn com puter kan afspelen. Dit blijkt uit elk onderzoek. Imago Alle pogingen van de platenin dustrie om met een kopieerbevei liging te komen - in feite een po ging om controle over de markt BEJAARDENHUIS - Aan de Vlissingse Koudekerkseweg verrijst het nieuwe bejaarden huis. Een dezer dagen zal met het halen van het hoogste punt de vlag in top kunnen. Het complex zal ruimte bieden aan 96 eenpersoonskamers en 23 tweepersoonskamers. JONGENSSCHOOL - In Aar denburg is de laatste hand ge legd aan de rooms-katholieke Jongensschool St-Joseph. Ar chitect Loonen ontwierp een gebouw dat niet alleen 'aan de eisen des tijd voldoet maar dat ook esthetisch en architecto nisch verantwoord is'. DE RUYTER - De PTT zalc jaar met een speciale postzej komen vanwege het 350e böortejaar van admire Michiel Adriaanszoon de Rir ter. Daarnaast worden er a voorbereidingen getroffi voor De Ruyterfeesten en i er in Vlissingen een tentooi stelling te zien zijn van de b roemdste Vlissinger. CHINESE ANNIE - De At sterdamse politie heeft gei spoor van wie de prostitiï Chinese Annie heeft gewuif Het feit dat de verdachten el aars alibi leveren, maakt li voor de rechercheurs lastig. Bief tijdens Concert at Sea, vorige zomer. Cultuur staat laag op de politieke agenda. De belangen van de industrie lijken zwaarder te wegen dan die van artiesten. foto Ronald den Dekker te houden - schaden het imago van de muziekindustrie. De zwakkere groepen, de makers, uitvoerenden en eigen-be- heer-producenten, draaiden daar voor op. Het is dan ook be moedigend te horen dat een aan tal grote platenmaatschappijen onlangs besloot deze heilloze weg te vexiaten. Ook zij begrij pen dat legaal downloaden pas aanslaat als de consument de vrijheid houdt met het gedown- loade materiaal te doen wat hij wil. De thuiskopie-regeling staat dit niet in de weg, zoals re gelmatig geroepen wordt, maar maakt dit juist mogelijk. Laten we hopen dat de Nedexiandse politiek dat het komend jaar ook gaat begrijpen. GPD Erwin Angad-Gaur is Kunst- en Cultuurwetenschapper en secre taris van de muzikantenvak bond Ntb. Internet: www.pzc.nl uy Internetredactie: 1 IiV Postbus 31 E-mail: web@pzc.nl Hoofdredactie: Peter Jansen Bezorgklachten: 0800-0231231 Arie Leen Kroon (adjunct) Maandag t/m vrijdag vóór 15.00 uur gebeld, nog dezelfde dag nabezorgd; Centrale redactie: zaterdag vóór 12 uur. Stationspark 28 E-mail: lezersservice@pzc.nl Postbus 31 Fax: (076)5312330 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Abonnementen: 0800-0231231 Fax: (0113)315669 autom. afschrijving acceptgiro E-mail: redactie@pzc.nl per maand: 21,50 n.v.t per kwartaal: 61,50 64,50 Lezersredacteur: per jaar: €236.00 239,00 Edith Ramakers Voor toezending per post geldt een toeslag. Stationspark 28 Postbus 31 E-mail: lezersservice@pzc.nl 4460 AA Goes Beëindiging van abonnementen Tel: (0113)315660 uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor lid Fax:(0113)315609 einde van de betaalperiode. U ontvang! E-mail: lezersredacteur@pzc.nl een schriftelijke bevestiging. PZC, t.a.v. lezersservice, Middelburg: Postbus 314460 AA Goes Buitenruststraat18 Losse nummers per stuk: Postbus 8070 maandag t/m vrijdag: 1,30 4330 EB Middelburg zaterdag: 1,85 Tel: (0118)493000 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Goes: Stationspark 28 Postbank 35.93.00 Postbus 31 4460 AA Goes Advertenties: Tel. (0113)315670 Alle advertentie-orders worden uitgevofh Fax. (0113)315669 overeenkomstig de Algemene E-mail: redgoes@pzc.nl Voorwaarden van Wegener NV en volgf de Regelen voor het Advertentiewezen. Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Overlijdensadvertenties: Postbus 145 maandag t/m vrijdag: tijdens kantoonir» 4530 AC Terneuzen zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0115)645769 Tel. (076)5312550 Fax (0115)645742 Fax. (076)5312340 E-mail: redtern@pzc.nl Personeelsadvertenties: Hulst: Het 's-Landshuis Tel: (076)5312240 Steenstraat 37, Fax: (076)5312340 4561 AR Hulst 1 Tel: (0114)371379 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Fax:(0114)371380 Tel. (076)5312104 E-mail: redhulst@pzc.nl Fax. (076)5312340 Zierikzee: Grachtweg 23a Voor gewone advertenties: Postbus 80 Noord- en Midden-Zeeland 4300 AB Zierikzee Tel. (0113)315520 Tel: (0111)454647 Fax. (0113)315529 Fax: (0111)454657 Zeeuws-Vlaanderen E-mail: redzzee@pzc.nl Tel: (0113)315570 Fax: (0113)315571 Opening kantoren Business to Business/Onroerend go» Goes, Zierikzee Tel: (076)5312277 en Hulst: Fax:(076)5312274 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl/service/adverter» Auteursrechten voorbehouden onderdeel van het Weaener-concorn De doe Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courani BV is een aan ons verstrekte gegevens hebben wi opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voorat (abonnementon)adminlstratie on om u (laten) i appiien an Wegener of door ons zorgvuldig geseisd® de derden. Als u op deze informatie geen prijs s elt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZG' zersservice. Postbus 31,4460 AA Goes. Behoorttot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4