kiest voor degelijkheid ils-ie komt, ben ik er weer klaar voor Carnavalesk volksfeest van eteranen en worstmutsen Zenmeester Ritskes heeft modelleerling in Van Barneveld Stroom afzeggingen mannenhandbalteam Vinnaar laatste Elfstedentocht heeft geleerd van Evert van Benthem HÉL donderdag 4 januari 2007 UBRUGGE - Schaatser nk Angenent (39) won van- Ij precies tien jaar geleden fclfstedentocht. Hij heeft zich laten maken door dal i. „Ik ben degelijk, kenne- is dat niet zo interessant." nent woont in de Randstad „ch biedt zijn woonomge- ~het gevoel van uitgestrekt- dat een Nederlander over jn slechts in het bui- .nd overvalt. Zo ver het oog is het land eigendom van Angenent. Sinds 1920 is al in familiebezit en nog met ten prooi aan verste king. boerenbedrijf in Woubrug- vordt al enige tijd niet meer omineerd door de spruitjes armee hij na zijn Elfsteden- it-zege vereenzelvigd is ge- rt. De akkerbouw is tien later ondergeschikt aan de Veehouderij en de fokkerij iienen paarden). Dat laatste at hem het meest. Hij is er ia net zo goed in als in mara- ihaatsen. Een tijdje gele- verkocht hij een roodbonte jjrdie hem vanwege excellent |rmanog steeds geld oplevert, langs las hij in de krant dat [n pief' van de Partij voor de was geschrokken van de armelijke omstandigheden ann dieren op boerderijen le- Dat zijn van die dingen iraan Henk Angenent zich er- „Die man had het over de fcte leefomstandigheid van kalveren. Terwijl dat allang meer mag, kistkalveren! i denk ik: ga je er dan eerst in verdiepen. Ze zijn nog op een boerderij geweest, r hebben wel meteen een me- j klaar!" alve gepassioneerd boer en iatser is Angenent in te hu- spreker voor een lezing en presentatie. Dat gaat hem praten in het openbaar, is de televisie haar belang- ling voor de laatste winnaar de Elfstedentocht verloren, nummer twee van de Tocht Tochten van 1997, Erik Hui zebosch, verschijnt nog steeds met enige regelmaat in tv-uit- zendingen - ook al zijn dat meer en meer programma's van de b-garnituur. Angenent: „Entertainen is een vak, maar niet het mijne. Ik ben sportman. Dat weten ze bij de te levisie. Ze kunnen niet met je scoren en dus word je niet ge vraagd. Ik heb gekozen. Voor de sport. Huizebosch voor het en tertainment. Alleen, hij wint nu geen wedstrijden meer. Ik zeg al tijd maar zo: je moet doen waar je goed in bent." Angenent schaatst vooral voor de wedstrijden op natuurijs in het buitenland zoals 3 februari de Alternatieve Elfstedentocht op de Weissensee in Oostemïjk. Daar is hij opnieuw één van de belangrijkste kanshebbers om dat hij meer ervaring heeft met rijden op natuurijs dan zijn col lega's, van wie de meeste zijn op gegroeid met het surrogaatijs van de banen in Nederland. Daar staat tegenover dat Ange nent minder rust heeft dan zijn concurrenten. „Van het mara thonpeloton zijn er zo'n dertig rijders die niks anders doen dan schaatsen en de rest heeft een baan voor twintig uur." Druk Moet je bij hem eens om komen. Altijd is de boer druk. Dat gaat wel eens ten koste van het schaatsen of van zijn gezin. Met zijn jeugdliefde Sanna, manager van de TNT Expressploeg, heeft hij drie kinderen van wie de jongste vier maanden is. „Er is wel eens te weinig tijd voor het gezin. Ik neem niet genoeg rust. Dat gaat óók ten koste van de prestaties op het ijs. Maar ik zit nu eenmaal zo in elkaar. Ook als ik 55-ben, zal ik heus niet rustig aan doen. Ik wil altijd bezig zijn. De aard van het beestje." Daarin vertoont hij overeenkom sten met Evert van Benthenv die met zijn gezin is uitgeweken naar Canada omdat de economi sche omstandigheden voor een boer daar beter zijn. Angenent zegt veel te hebben geleerd van de manier waarop Van Benthem met zijn succes is omgegaan. Van de fouten vooral. „Evert haalde iedereen binnen. Hij dacht dat het maar tijdelijk zou zijn, die overdreven belangstel ling. Maar het gebeurt nu nóg dat Nederlanders in Canada hun camper op zijn erf parkeren en er lekker gaan picknicken. Ik wist dat ik het zó niet wilde. Dus heb ik de boot afgehouden. De eerste weken zijn wat dat be treft heel belangrijk. Daarin moet je duidelijk maken dat je die belangstelling niet wilt." „Komt bij dat ik niet iemand ben die gekke dingen doet, dus ben ik niet zo interessant voor de media. Ik ben degelijk. Prima dat mensen dat beeld van me hebben. Ik heb me altijd afgezet tegen iemand als Huizebosch. Maar hij was tweede en een heel ander persoon." Of hij er financieel alles heeft uitgehaald - óók zo'n vraag waarmee hij tien jaar na dato nog wordt lastiggevallen. „Ande re bekende sporters zie je mis schien vaker bij openbare optre dens, maar als ik dan hoor wat ze voor zo'n lezinkje krijgen - nou, daar ga ik niet voor op stap. Trouwens, maakt geld ge lukkig?" „Of ik miljonair ben? Als ik al les hier verkoop wel, maar dan heb ik niks meer. Ach, voor mij hoeft het allemaal niet zo. Ik heb sportmensen gezien met kas telen van huizen, maar een paar jaar later zaten ze weer in een rijtjeshuis. Dan heb je toch iets niet goed gedaan." De enige uitspatting die de fami lie zich veroorloofde, was de blootreportage van zijn vrouw Sanna in Playboy. „Ik moet toe geven dat het niet iets is dat bij mij hoort-.- "Maar mijn vrouw heeft een eigen leven. Ik vind het wel een hele eer als je als vrouw gevraagd wordt voor dat blad te poseren. Wie krijgt nou die kans? Ik denk dat veel men sen er zo over denken, alleen durven ze er niet voor uit te ko men. In Alphen aan den Rijn, hier vlak bij was die Playboy al uitverkocht voordat-ie in het rek lag. Allemaal reserveringen. Maar zogenaamd niemand die hem heeft gelezen." GPD Henk Angenent wordt op 4 januari 1997 geïnterviewd als winnaar van de Links volgt de voorzitter van de Friesche Elfstedenvcreniging, Henk Kroes, Bonkevaart. vijftiende Elfstedentocht, de vreugdetaferelen op de foto Hans Steinmeier/ANP winter is begonnen, maar de maturen blijven hoog. 's nachts is het vriespunt met in zicht gekomen. Dit is nieuw; zo gaat dat al jaren ereen. Als de opwarming de aarde zo doorzet, is moge- ik van de gevolgen dat de tedentocht verdwijnt. De ste editie was alweer tien geleden, op 4 januari 1997. rRoeland van Vliet ES-Midden in de zomer, als nussen dood van het dak val- wil Fop Fonteijne (54) nog eens een dvd'tje opzetten de hoogtepunten van alle lien Elfstedentochten. „Da's ral leuk als er hier wat 'klein rondloopt", vertelt de man Burgh-Haamstede. „Kinde- ïan onder de twaalf hebben nelijk nog nooit op natuurijs laan, die weten niet wat ze i. Vooral voor hen zou het d zijn als er eens een flinke stpcriode aanbrak." iteijne reed de Elfsteden- Al 10 jaar geen Elfstedentocht Op 4 januari 1997 werd de vijftiende en vooralsnog laatste Elfstedentocht verreden. Deze ging de boeken in als de zwaarste sinds 1963. Velen vielen uit. R Winnaar: Henk Angenent in 6.49.18 -6 graden bij de start Beste Zeeuw (wedstrijdrijder): Fop Fonteijne in 8.55.00 Wedstrijdrijders: 306 onder wie 1 Zeeuw Toerrijders: 16.000 onder wie 118 Zeeuwen tocht in 1985, 1986 en 1997. Bij de laatste editie was hij de enige Zeeuwse wedstrijdrijder. Anno 2007 is hij nog altijd lid van de Vereniging De Friesche Elf Ste den. „Eén keer per jaar krijg ik een acceptgiro thuis. Of ik tien euro wil overmaken. Ik denk PZC)RolantQuist 1040107 dat dit de enige rekening is die ik op dezelfde dag nog betaal. Want ik wil niet het risico ne men 'm te vergeten. Je krijgt na melijk geen herinnering. En als je niet betaalt, mag je niet rij den." En daar is de tocht der tochten hem toch net iets te lief voor. „De Elfstedentocht heeft iets magisch", weet hij. „Ik vind de andere grote wedstrijden op na tuurijs, zoals die van Maasland of Giethoorn, misschien wel even mooi, maar die zijn niet be kend bij het grote volk. Als je zegt dat je de Elfstedentocht uit gereden hebt, weet men wel waar je het over hebt. Tijdens die ene wedstrijd krijgt de schaatssport zo veel aandacht. Heel het land leeft mee." Donker Fonteijne weet nog goed hoe hij drie keer deel uitmaakte van de heldentocht. Vooral de eerste uren waren steeds spannend. „Eerst sta je met z'n allen in een kooi, voordat het startschot klinkt. Dan ren je naar de oever, doe je je schaatsen aan en ga je weg voor de 200 kilometer. Het eerste stuk rijd je in het donker. Het ijs is wel standaard goed, maar je moet toch zeer alert rij den. Het is namelijk net alsof je op een brommer zonder licht zit en met hoge snelheid over een smal, eveneens onverlicht fiets pad rijdt." In 1997 haalde Fonteijne Leeuwarden zonder te vallen, vertelt hij met enige trots. „Als je de pech hebt dat je één keer valt, zal het vaker gebeuren. Je hebt toch pijn als je op het ijs hebt gelegen, je wordt stijf en raakt je concentratie kwijt. Dan val je zo weer. Er komt een hoop geluk bij kijken, maar toch ook een beetje wijsheid. Je moet zor gen dat je constant oplet." Of Fonteijne de kans zal krijgen een vierde Elfstedentocht te rij den, weet hij niet. „Het heeft geen zin om daar voorspellingen op los te laten", stelt hij. „Maar ik weet dat tussen de tochten van 1963 en 1985 een gat van liefst 22 jaar zat. Toen hebben ze dus nog veel langer moeten wachten op de volgende wed strijd. Maar als-ie komt, ben ik er weer klaar voor." Vorstgrens Elke winter houdt Fonteijne, die zijn conditie op peil houdt met onder andere marathons op binnenijs, de vorstgrens nauw lettend in de gaten. Die bereikte Nederland in de afgelopen jaren net niet. Fonteijne: „In Duits land was het vaak wel koud ge noeg en ook het oosten van Ne derland kreeg wat van de vorst mee. Maar het zette niet door." Ouderen Juist voor de schaatssport zou het goed zijn als dat wel weer een keer zou gebeuren, vindt Fonteijne. „Op de schaatsbanen zie je tegenwoordig vooral oude ren. De jeugd is nauwelijks voor de sport te porren. Maar ik weet zeker dat dat verandert als er weer eens echt natuurijs ligt. En als er dan ook een Elfsteden tocht komt, kan de sport zeker een klapper maken. Ik denk dat de jeugd dan wel geïnteresseerd raakt." Voorlopig moeten kinde ren het met een dvd'tje doen. En met de verhalen van Fop Fonteij ne. Over Jeen van den Berg, Evert van Benthem, het brugge tje van Bartlehiem, de dweilor kesten bij Dokkum en het feest in de Frieslandhallen. is donderdag tien jaar geleden dat de Elfste- tocht voor het laatst werd verreden. De neder- ïngen langs de route werden ondergedompeld 'en carnavalesk en hier en daar toch intiem üfeest. Negen miljoen landgenoten zaten aan v gekluisterd. >rWillem Bosma El WARDEN - De vijftiende Elstedentocht im overrompelend vroeg die winter, maar hij elde voor de organisatoren als een bevrijding, februari 1996 had de tocht volgens veel stuur man de wal best gehouden kunnen worden, als orzitter Henk Kroes en de zijnen maar wat |f vertrouwen in de meteorologie hadden ge- "kkig pakte Koning Winter vanaf de 20e de- "er uit met twee weken matige tot strenge sl Op woensdagavond 1 januari 1997 kreeg 'k Kroes groen licht van zijn rayonhoofden: !e°n giet it oan" - zaterdag gaat het door. tansplantaties in de wakken van de Zuidwest en een snerpend koude donderdag (-17 in de 'knd, -9 in de middag) maakten de entourage feet. Sjirk Velstra, rayonhoofd van Bartle- Pi was er nu ook gerust op: „Ik kan ze hier wel ben." luizenden startgerechtigden slepen als gekken 1 noren, kochten skibrillen en zochten extra sokken en onderdak. Veel toerrijders kwam de tocht rauw op het dak, maar ook menig wedstrijd rijder vond dat ie eigenlijk een paar weken te vroeg kwam. Maar dat was nou ook juist de char me, klonk het vastberaden. Het rayonhoofd van Woudsend, Catrinus Nagel hout, moest zich nog reppen om op tijd van zijn vakantie op de Canarische Eilanden terug te ke ren. Notoire schaatsliefhebbers als Bart Veld kamp - op trainingskamp in Zwitserland - en Shell-baas Jeroen van der Veer - op kantoor in Texas - sprintten ook naar de dichtstbijzijnde luchthavens. De vijftiende Elfstedentocht werd de editie van de stoere veteranen. Twee van de drie schaatsers was de veertig al gepasseerd, ruim een kwart kon worden aangemerkt als 'actieve vijftigplusser'. Ve len onder hen gingen op jacht naar het derde kruisje. Een 57-jarige deelnemer uit Oss was het te veel. Het was al avond toen hij op het donkere tegen windstuk bij Wijnaldum bezweek aan een hart aanval. Liefst 350 deelnemers moesten met bot breuken of snijwonenden naar het ziekenhuis. Een veelvoud liet zich met bevroren ogen of licht letsel oplappen bij de EHBO'ers langs het par cours. Vooral in de hel van het Noorden - tussen Wijnal dum en Dokkum - speelden zich bloederige tafere len af. De duisternis, de ijzige tegenwind en de scheuren in het ijs hadden er een sinister pact ge sloten, leek het wel. Dankzij de hartverwarmende aanmoedigingen van de massa's onderweg zou driekwart van het peloton toch de Bonke berei ken, de laatsten om middernacht. Daar wachtte sommigen nog een grimmig toetje. Jan Uitham, de nummer 2 van 1963, werd ver blind door de televisielampen, reed in een scheur en brak zijn 72-jarige heup. Tientallen anderen bleven nog wankel ter been, maar arriveerden een paar tellen of een paar minuten te laat. Hun ge smeek en gevloek om het begeerde laatste stempel ging de toeschouwers door merg en been. Het was - met een kwart uitvallers - een veel zwaardere tocht geweest dan de vorige tweë. Dat gold ook voor het elfstedenbestuur, dat nieuwe verrassingen kreeg voorgeschoteld. In de kop van de wedstrijd bleek achteraf vrijwel niemand een correct afgestempelde kaart te kunnen tonen. Maar alleen Piet Kleine (vijfde) en René Ruiten berg (veertiende) werden uit de uitslag geschrapt. Hoewel de organisatie zich had gewapend tegen zwartrijders, konden die bij honderden hun gang gaan. Van de oranje armbanden, die het kaf van het ko ren hadden moeten scheiden, waren er duizenden zoekgeraakt. Het ijsverbod werd door het publiek massaal geschonden, zonder dat dit overigens tot nare incidenten leidde. De politie had naar eigen zeggen gewoon een mooie overwerkdag gehad, achteraf beloond met een waardebon van hon derd gulden. GPD Boutahar van NEC naar Willem II TILBURG - Voetballer Said Boutahar (24) speelt de ko mende anderhalf jaar bij Willem II uit Tilburg. De aanval lende middenvelder, die nog tot medio 2007 bij NEC on der contract staat, wordt voor de rest van dit seizoen ge huurd van de Nijmeegse club. Boutahar begon zijn voet balcarrière in Rotterdam waar hij één van de grootste ta lenten in de Feyenoord-opleiding was. GPD De Ceulaer terug naar RKC WAALWIJK - Voetballer Benjamin de Ceulaer keert te rug naar RKC Waalwijk. De Belgische aanvaller komt van Feyenoord. Hij heeft een contract getekend van 3,5 jaar. Vorig seizoen kwam De Ceulaer al op huurbasis uit voor de Waalwijkse club, waar hij in 25 competitiewed strijden 7 keer scoorde en uitgroeide tot publiekslieve ling. Een kuitbeenbreuk hield hem vanaf maart 2006 aan de kant, waarna Feyenoord besloot hem terug te halen naar de Kuip. GPD Boulahrouz weken aan de kant LONDEN - Chelsea-verdediger Khalid Boulahrouz is ze ker 'vier tot zes weken' uitgeschakeld. De international raakte in de wedstrijd van dinsdagavond tegen Aston Vil la (0-0) geblesseerd aan zijn kniebanden. Chelsea-mana ger Jose Mourinho zei op de clubsite dat hij wel weer snel een beroep kan doen op John Terry - die vorige week aan zijn rug werd geopereerd - en Arjen Robben. Ook keeper Petr Cech maakt binnenkort zijn rentree. GPD Schoenmaker maakt seizoen af DEN HAAG - Trainer Lex Schoenmaker maakt het sei zoen af bij ADO Den Haag. De clubleiding stelde de assis tent van de in november vertrokken hoofdcoach Frans Adelaar in eerste instantie tijdelijk aan, tot een geschikte opvolger zou zijn gevonden. Nu die zoektocht naar een nieuwe trainer niets opleverde, heeft de club besloten Schoenmaker het seizoen te laten afmaken. ADO Den Haag staat in de eredivisie op de 17e plaats. De residentie club heeft evenveel punten als hekkensluiter RKC. ANP Feyenoord trekt Canadees aan ROTTERDAM - Feyenoord heeft de achttienjarige Cana dees Jacob Lensky overgenomen van Celtic. De midden velder, die enige tijd stage liep bij de Rotterdamse eredivi sieclub, tekende een contract voor 2,5 jaar. Lensky reist deze week met de selectie mee naar het trainingskamp in Turkije. ANP Vitesse wil Lazovic niet verkopen EINDHOVEN - Vitesse wil Danko Lazovic niet verkopen in de winterstop. Dat maakte de club gisteren bekend op zijn website. PSV wilde zich in de winterstop versterken met de Servische spits, maar Vitesse is niet van zins de clubtopscorer te laten vertrekken. „Ik heb PSV verteld dat hij niet te koop is", reageert technisch manager Jan Streuer woensdag. PSV bracht gisteren een bod uit op de aanvaller, maar dat werd door de Arnhemse club als te laag beoordeeld. ANP door Annemarie Haverkamp NIJMEGEN - De kersverse we reldkampioen darts Raymond van Barneveld doet er niet ge heimzinnig over: zen helpt hem rustig te blijven. Zenmeester Rients Ritskes uit Malden heeft in 'Barney' de ideale leerling. Twee maanden geleden had Rits kes nog nooit een dartwedstrijd gezien. „Ik kende die hele Ray mond van Barneveld niet." Rits kes woonde tien jaar in Dene marken en miste daardoor de dartshype in Nederland. Nu kan hij Bamey volledig doorgron den door alleen maar naar hem te kijken op tv. „Op oude beel den zie je dat het zweet constant van hem afgutst. Nu zie je hem heel af en toe wat wegvegen, ter wijl hij in de hitte van de lam pen staat." Rients Ritskes, oprichter van me ditatiecentrum Zentrum in Nij megen, begeleidde Van Barne veld tijdens het wereldkampi oenschap in Purfleet via tele foon en mail. De weken daar voor ontving hij hem in zijn huis in Malden. „Het waren sessies van twee uur. Anderhalf uur theorie, twintig minuten medite ren." Ritskes bracht de dartskam pioen zen bij. Niet vooruit of achteruit denken, maar in het nu blijven. „Zen is denken wat je wilt denken." Van Barneveld is een modelleerling, vindt Rits kes. „Gedisciplineerd. Als hij zegt dat hij drie keer per dag me diteert, dan doet hij dat." Raymond van Barneveld De darter uit Den Haag dacht aanvankelijk dat hij de zentrucs na één sessie wel beheerste. „Toen heb ik tegen hem gezegd: stel dat jij mij darten wilt leren. Je legt me de puntentelling uit en je zegt me hoe ik een pijltje moet gooien. Hoef ik dan niet meer terug te komen?" De Hagenaar zag in dat meer oe fening vereist was en gaf zich volgens Ritskes volledig over aan de lessen. Met resultaat. Barney leerde niet alleen inner lijk rustig te zijn, maar ook rust uit te stralen. De zenmeester volgde de finale met een glas champagne - overgehouden van oud en nieuw - voor de tv. De sa menwerking blijft, ook nu Bar ney de winnaar is. GPD Een toerrijder komt in Dokkum op adem met een kopje erwtensoep. foto ANP van onze sportredactie OOSTERBEEK - De Nederland se mannenhandbalploeg begint gehavend aan een reeks kwalifi catiewedstrijden deze maand voor hel Europees kampioen schap over een jaar in Noorwe gen. Afzeggingen en blessures pla gen bondscoach Pim Rietbroek, die gisteren zijn selectie prijs gaf. Het nationale team moet on der anderen de sterspelers Fabi an van Olphen en Mark Sch- metz missen. Van Olphen, die speelt bij het Duitse Magde burg, heeft last van een schou derblessure en wil de komende weken revalideren. De net weer herstelde Schmetz scheurde kortgeleden op de training bij zijn Duitse club TUSEM Essen een spier in zijn bovenbeen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 45