Straalweg in trek bij bedrijven Dagen sjouwen voor een zakcentje PZC Filerijden op ijsbaan in Zeelandhallen Proefdiervrij zoekt mensen met een hart voor dieren Kerstbomen naar de brandstapel schouwen donderdag 4januari 2007 sl5 )pen zitting Odd Fellows agenda Gemeente biedt nu ook kleine kavels aan door Melita Lanting ZIERIKZEE - Ze hebben wat afge sjouwd, de leden van het vriendenclub je uit de omgeving van de Manhuis straat in Zierikzee. Deur na deur vra gen om de inmiddels overbodig gewor den kerstboom. En dat alles voor een kleine bijdrage aan de spaarpot: 20 cent per ingeleverde boom. „We hebben tien euro veertig opge haald, dat is dus 52 bomen", rekenen Iwan, Rehan en Thijs voor. Samen met Farid, Sibren, Tessa, Adila en Suzan hebben ze de bomen verzameld. De in komsten zullen ze eerlijk delen, knik ken de vijf jongens (de meisjes zijn even naar een feestje). „Ja, het is voor onze spaarpotten. Vorig jaar hebben we inge zameld voor rampen." De opbrengst is toen aan de lokale hulpactie voor Paki stan gegaan. „Maar nu is het voor ons zelf." Het blijkt nog een hele toer te zijn voor de kinderen om zoveel mogelijk bo men te bemachtigen. Het strijdtoneel be perkt zich dan ook niet tot de directe omgeving, maar bestrijkt een behoor lijk gebied. „Ik heb zelfs een boom uit Malta gehaald", vertelt Iwan. Bovendien zijn er ook nog de concurre rende groepjes. Andere jongens en mei den die ook fanatiek op zoek gaan naar een bijverdienste. „Er was er een die ons dwarsboomde", moppert Iwan. Maar er waren meer groepjes die pro beerden elkaar af te troeven, vertellen de jongens. Namen zeggen ze maar niet. „Je weet maar nooit." Maar de con currenten werden wel goed in de gaten gehouden. „We gingen af en toe wel even kijken hoeveel bomen zij al had den." De tactiek van de jongens en meiden was simpel: zie je ergens een kerstboom staan, dan bel je aan en vraag je of je de boom mee mag nemen. „Soms moesten we hem ook nog aftuigen. Dat was voor die mensen wel goedkoop. Wie tuigt nou een boom af en sleept hem weg om twintig cent te verdienen?" Driekoningen De jongens zijn de 29e december begon nen met verzamelen. „De grootste boom was die van de Proeverij en de breedste kwam van de kerk. En er was één me vrouw die wilde de boom houden tot na Driekoningen. Die mevrouw is katho liek. Maar we kregen wel drie euro van haar." De opgehaalde kerstbomen wer den verzameld in de tuin van een van de vrienden en gisteren zijn ze stuk voor stuk naar de brandweerkazerne ge sleept, een van de verzamelpunten waar de jongens per boom werden uitbe taald. Er is behoorlijk wat ingeleverd, vertelt P. Wijsman van de brandweer. „Gelijk om twee uur toen we begonnen met inzamelen, liep het storm. Toen lag het hier helemaal vol." Na een uur wa ren al 250 bomen weggebracht naar de verzamelplaats achter de bedrijven aan de Grevelingenstraat en het einde is nog niet in zicht. Even verderop, op de hoek van een straat zitten Roy en Tom met een paar kameraadjes op een grote stapel bomen. Ze wachten op een busje die de bomen voor hen zal ophalen. Roy vertelt dat hij wel dertig bomen heeft opgehaald. „En ik heb er thuis nog tien liggen", zegt Tom. Allemaal bomen die over een paar uur niets meer zijn dan een hoopje as. Om kwart over zeven gisteravond ging de brand er in. De kerstboomverzamelaars waren een volle dag in touw voor ze hun loon in ontvangst konden nemen. Van linksboven met de klok mee: Farid, Rehan en Thijs (vlnr) slepen de bomen naar de verzamelplaats; de brandweer inspecteert de bomen; Iwan (1) en Sibren bekijken de opbrengst; vlammen verslinden de bomenberg. foto's Dirk-Jan Gjeltema door Elian van't Westeinde VLISSINGEN - Vereniging Proefdiervrij afdeling Zeeland zoekt vrijwilligers. Mensen met hart voor dieren. Voorzitter Jes sica Heijt vertelt over de organi satie. Waar staat de vereniging Proef diervrij voor? „Wij nemen het op voor het leed van proefdieren. Dat doen we op een leuke manier. We zijn geen dierenactivisten die ons vastketenen aan onderzoeks-. centra. Het uiteindelijke doel van Proefdiervrij is het ver vangen van alle dierproeven. In Nederland is het verboden cosmetica op dieren te testen, maar nog steeds geldt voor ge neesmiddelen, tabak en schoon maakmiddelen dat verbod niet. En ook in het buitenland gaat het proeven nemen gewoon door. Terwijl er voldoende alter natieven zijn: kunstratten, rea geerbuistests, proeven op kunst matig gekweekte menselijke huid. Volstrekt nutteloos vind ik het testen van cosmetica op dieren. Een mascara die je wim pers drie keer zo vol doet lijken, nou en?" Het idee dat een chirurg in je snijdt zonder dat hij weet ivat hij doet, dat wilt u toch niet? „Nee, natuurlijk niet. Maar dat wil niet zeggen dat ze daar - al dan niet levende - dieren voor moeten gebruiken. Heel veel stu denten weten niet dat ze kun nen weigeren. Er zijn namelijk alternatieven. Interniche is een internationale organisatie die zich bezighoudt met zoeken naar vervanging van dierproe ven in het onderwijs. Belangrijk is dat studenten dieren gebrui ken die niet speciaal zijn gefokt voor dit soort doeleinden en beesten die een natuurlijke dood zijn gestorven. Dit noemen we ethisch verkregen kadavers. Het is zelfs mogelijk in een dood dier een bloedsomloop met nep- bloed na te bootsen." Hoe willen jullie het doel berei ken? „Het belangrijkste vind ik het publiek te laten weten wat er ge beurt. Veel mensen weten bij voorbeeld niet dat je cosmetica van vrijwel alle huismerken kunt gebruiken. Die worden na melijk in Nederland gemaakt. We hebben cosmeticagidsen waar een lijst van proefdiervrije merken in staat. Die gidsen de len we uit op beurzen. Verder hebben we regelmatig publieks acties. Onlangs hebben we een landelijke miss proefdiervrij ver kiezing gehouden." Hebben jullie succes? „Sinds 1981 is het uitproberen van stoffen op dieren meer dan gehalveerd tot 613.000 in 2005. We zijn dus op de goede weg. He laas is het wel zo dat de ernst van de onderzoeken toeneemt Het aantal ratten, muizen, konij nen en paarden, dat na een test wordt afgemaakt neemt toe, net als testen op dieren die niet ver doofd zijn." Nog een hoop werk dus. Nu zijn jullie op zoek naar extra vrijwil ligers. Hoeveel? Honderd! Liefst mensen die van dieren houden, die zich willen inzetten tegen dierenleed. In de ze regio werkt nu een team van dertien vrijwilligers. Nieuwelin gen krijgen van ons een handlei ding met alles wat ze moeten we ten over de vereniging. Ze kun nen zich opgeven via proefdier- vrij@zeelandnet.nl. Meer informatie: www,proefdier- vrij.nl en wwiv.interniche.org (Advertentie) Zeesluis als ontpoldering TERNEUZEN - De aanleg van een nieuwe zeesluis en een container-terminal in een voorhaven bij Terneuzen kan te gelijkertijd een alternatief voor ontpoldering zijn, stelt TOP Gemeentebelangen. Voor werkgelegenheid is een Ter- neuzen Container Terminal (TCT) van het grootste be lang, betoogde fractievoorzitter G. van Boom al eerder. Maar door de grote diepte van de benodigde voorhaven en de sluis ontstaat een berging die capaciteit biedt voor een veiligere Westerschelde. De Belgen financieren de zee sluis mee, terwijl de kosten van een TCT uit reserves voor de nog steeds niet gerealiseerde WCT kunnen komen, stelt Van Boom. Tijdens de nieuwjaarsreceptie reageer den diverse collega-raadsleden gereserveerd. Borsele verhaalt brandschade HEINKENSZAND - De gemeente Borsele wil de schade die is ontstaan door vreugdevuren verhalen op de veroor zakers. In aanloop naar de jaarwisseling zijn met diverse organisaties afspraken gemaakt over de vreugdevuren, maar de regels blijken achteraf niet overal te zijn nage leefd. Mensen die de afspraken aan hun laars hebben ge lapt en daardoor schade veroorzaakten, kunnen binnen kort een rekening verwachten. Vooral in 's-Gravenpolder heeft het vreugdevuur veel schade veroorzaakt op het wegdek van de kruising 's-Gravenstraat, Langeweg en Goesestraatweg. De gemeente is nog bezig om de schade in andere dorpen te inventariseren. Overlast door oliespoor TERNEUZEN - Gelekte dieselolie heeft gisterochtend en -middag voor veel verkeersoverlast gezorgd op gedeelten van de Tractaatweg en de Guido Gezellestraat in Terneu zen. De eerste melding over een glad wegdek kwam om streeks kwart over tien bij de politie binnen. Binnen de bebouwde kom maakten de medewerkers van de brandweer en de gemeentelijke reinigingsdienst in Ter- neuzen het wegdek schoon. Gemeentewoordvoerder D. Timmers verklaarde dat er een onderzoek komt dat de veroorzaker van het oliespoor moet achterhalen. „Dit niet alleen om de kosten van het opruimen te kunnen verhalen, maar ook omdat er een milieudelict is ge pleegd", aldus Timmers. Borssele kan eindelijk bouwen BORSSELE - Na minstens tien bouwgrondloze jaren ver rijzen dit jaar weer nieuwe woningen in Borssele. Het plan Stadshoek, aan de zuidkant van het dorp, wordt mo menteel bouwrijp gemaakt. Er is plaats voor 26 wonin gen. In Stadshoek geeft de gemeente twaalf kavels uit, be doeld voor vrijstaande huizen en twee-onder-eenkappers. Projectontwikkelaar Arcus, die de andere veertien voor zijn rekening neemt, hanteert eenzelfde recept, met uit zondering van een rijtje woningen waarmee de minder draagkrachtige koper wordt bediend. De kavels in Stads hoek kosten 160 tot 170 euro per vierkante meter. Borssele zit al jaren te springen om bouwgrond. Met Stadshoek moet het dorp het weer tien jaar uitzingen. Overigens komen er, zoals de plannen nu liggen, geen star- terswoningen. Volgens wethouder M. Vermue-Vermue (ruimtelijke ordening) is daar in Borssele weinig vraag naar. 1-iIERIKZEE - De Odd Fellowlo- !e Ludor et Emergo in Zierik- n»e bestaat tien jaar. Om dit te i neren, houdt de loge op 16 ja- jiiari een open zitting. Iedereen Je meer wil weten over de loge B de leden, kan op die avond (rijblijvend langskomen. Ie Odd Fellowloge in Zierikzee laakt onderdeel uit van een ereldwijcle organisatie en is - in mannenclub die zich in - n sfeer van vriendschap en be- np willen bezinnen op de we- "eld. - annen die kennis willen ma- en met de loge, moeten zich ooraf aanmelden bij de secre tins (0111-654323) of via de rebsite www.oddfellows-zierik- ee.nl jnnr Piet Kleemans HERIKZEE - Bedrijventerrein Hraalweg bij Zierikzee is bij- é,nder in trek. Om ook kleinere «rijven onderdak te kunnen leden, verkoopt de gemeente Jchouwen-Duiveland nu ook njgm vorig jaar beschikte de ge beente Schouwen-Duiveland lp het bedrijventerrein nog over Lim 47.000 vierkante meter [rond. Gaande het jaar meldden |ch zeven bedrijven - twee uit Zierikzee, één uit Nieuwerkerk in vijf van buiten de gemeente - 3r een plekje op het bedrijven- nn. Het gaat merendeels om ijven die niet meer dan Aimaal 2600 vierkante meter hg hebben, waaronder twee ïsportbedrijven en een hout- crferkingsbedrijf. litzondering en uitschieter is hetaalbewerkingsbedrijf Ko- jing uit Heerjansdam. Dat be- Süjf kocht maar liefst dik lO.OOO vierkante meter grond op Eet bedrijventerrein. Alles bij el- aar bleek dat goed voor 21.22,0 jierkante meter bedrijfsgrond. steert een voorraad van ,,,.791 vierkante meter grond. )ie resterende kavels zijn door 6 grote kaveldiepte vooral ge- chikt voor grote bedrijven. leiner Ie afgelopen maanden heeft de emeente echter veel verzoeken por bedrijfskaveis tussen 1000 i2000 vierkante meter ontvan- De gemeente wil graag tege- oet komen aan de vraag uit \STREEKACTIVITEITEN IHARENDIJKE Verenigingsge- i, 19.00 uur: Start lampionoptocht kerstboomverbranding; jlRJANSLAND - Grote zaal Hervorm- 19.45 uur: Bijeenkomst Refor- iatorisch Contact Schouwen-Duive- |nd; IERIKZEE - St. Lievensmonstertoren, 9.30 uur: Start wandeling o.l.v. gids lor Zierikzee in Dickenssfeer. ra r Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge- - durende de openingstijden; - zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE j SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel; 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl u Marcel Modde (chef) H Piet Kleemans *j AhPankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet Www-pzc.nl I E-mail; web@pzc.nl het midden- en kleinbedrijf. „Aangezien het midden- en kleinbedrijf een van de economi sche pijlers is in de gemeente Schouwen-Duiveland, is het be leid erop gericht deze bedrijven te faciliteren met goede vesti gingsmogelijkheden." Kort en goed: de gemeente wil ook kleinere bedrijven graag ver welkomen. Om dat mogelijk te maken, moest echter wel een list verzonnen worden. Ei van Co lumbus is de aanleg van een extra insteekweg op het bedrij venterrein. Deze insteekweg maakt het mogelijk om aan weerszijden van de weg bednjfs- kavels uit te geven. De ingreep levert alles bij elkaar negen klei ne kavels en vier grotere kavels op. Op dit moment zijn er vol gens cijfers van de gemeente vol doende geïnteresseerden om ze ker vier kleine kavels uit te ge ven. Volgens bedrïjfscontactfunctio- naris H. Bode van de gemeente gaat het daarbij vooral om het midden- en kleinbedrijf. „Je kunt bijvoorbeeld denken aan aannemersbedrijven." Daar naast zijn nog enkele bedrijven die interesse hebben getoond in een plekje op het Zierikzeese be drijventerrein, maar nog niet de finitief stekken hebben gesto ken. De investeringen voor de in steekweg zijn geraamd op 66.124 euro. De consequenties voor de totale exploitatie van de Straalweg zijn naar verwach ting minimaal. Het woonrijp maken van de eer ste fase is goedkoper uitgevallen en de besparing die dat oplevert is voldoende om de investerin gen van de insteekweg te com penseren. door Astrid van den Hoek GOES - Een pirouette draaien kan nog nel, maar andere stunts uithalen zal in de mensenmassa niet lukken. Dagelijks glijden er bijna duizend paar ijzers over de ijsbaan in de Goese Zeeland hallen. Ondanks het succes sluit de baan op 9 januari. Vanaf de ingang sta je al in de rij. „Schaatsen in de maten 37 tot en met 41 zijn niet meer be schikbaar", deelt een medewer ker van de schaatsverhuur mee aan de lange rij schaatsliefheb bers. De helft van de wachtenden druipt af; misschien de volgende keer wat eerder komen. Het is in middels bijna twee uur in de middag en de schaatsbaan zit al stampvol. Bij de opstap naar het ijs is het ook druk. Er kunnen immers niet meer dan zo'n driehonderd schaatsers tegelijk op de baan. „Dat je overal steeds moet wach ten is wel jammer", vindt Marco (14). Maar het weerhoudt hem er niet van om voor de derde de ze vakantie de ijzers onder te binden. „Er is in de vakantie ver der toch weinig te doen in de buurt. En als je hier met een groep vrienden bent, is het best leuk." Marco van Elswijk van de Zee landhallen organiseert het schaatsfestijn, dat vooral veel jongeren trekt. „Jongeren ko men hier veel in de vakantie, maar het is zeker geen hangplek geworden." Ook Sandra (11) en Ingeborg (11) hebben vaker op de smalle ijzers gestaan in de Zeelandhal len. „Het is hier gewoon leuk", zegt Ingeborg. „Maar je botst wel vaak tegen iemand aan, want het is heel druk", vult San dra aan. In de mensenmassa gebeuren volgens Van Elswijk weinig on gelukken. „De eerste drie weken van december was de ijsbaan open voor scholen. In de eerste week hadden we drie polsbreu ken en een gebroken vinger, daarna is er niets meer voorge vallen." Succes Terwijl het bij de schaatsver huur zo storm loopt dat het wis selgeld opraakt en het nog steeds druk is bij de opstap naar nuari nog staat. Dan is toch ie dereen weer naar school." Bianca (13) en Quirien (14) zit ten nog niet in de schoolbanken, maar op een van de picknickta fels in het koek en zopie - gedeel te. „Ze mogen het wel wat gro ter maken, want nu schaatsen er heel veel mensen op een klein stuk", vindt Quirien. Uitbreiden lijkt Van Elswijk ook wel wat. „We willen dit een jaarlijks terugkerend evene ment maken. Omdat dit de eer ste keer was, zijn we redelijk i*ustig begonnen, maar volgend jaar willen we bijvoorbeeld tri bunes neerzetten." Nu is de ijsvlakte in de Zeeland hallen met een oppervlakte van 800 vierkante meter al wel de grootste overdekte baan van Zeeland, bovendien met eet- kraampjes en portrettekenaar. Voor Van Elswijk is dat nog niet genoeg. „Dit zie ik als mijn kind je; ik ben het aan het groot bren gen. Plannen heb ik al genoeg, bijvoorbeeld een autoshow op het ijs. Verplaatsen naar de gro te hal zou ook wel mooi zijn, maar daar is gelijktijdig het paardenevenement Indoor Zee land, dus dat zit er niet in." de ijsbaan, blikt Van Elswijk te vreden rond. „Het loopt heel goed, vooral in de kerstvakantie. We houden een positief resultaat aan het evenement over. Hoeveel weet ik niet, maar we zijn in ieder ge val uit de kosten." Vanwege het succes waren er speculaties over verlenging van de periode waarin de ijsbaan in de Zeelandhallen staat. „Vol gend jaar willen we het wel over een langere periode doen, bij voorbeeld ook met speciale be- drijfsarrangementen na de va kantie. Maar de kans is klein dat de baan er dit jaar na 9 ja- Vooral jongeren weten de ijsbaan in de Zeelandhallen te vinden. foto Willem Mieras ZEEUWS VEILINGHUIS GEVRAAGD KUNST ANTIEK «o-»' Opbrengst: 18e eeuws zilver en.°oo,- Strceksieraden Schilderijen Porselein 4 Art Deco Oude boeken Tel. 0118-650 680 www.zeeuwsveilinghuis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35