UCI beslist over Eneco Tour lohan en Ronny van Belzen een gouden koppel Jos Verstappen blikvanger bij races op de A73 Sprong in de afgrond Rechter wijst rechten wielerronde toe aan Nederlander Van Mulukom donderdag 4 januari 2007 21 Olympisch vuur op Mount Everest PEKING - De Chinezen willen proberen de olympische vlam naar de top van de Mount Everest te loodsen. Dat heeft de vice-president van het organisatiecomité van de zomerspelen in Peking gisteren laten weten. Het olym pisch vuur maakt traditioneel een tocht over de wereld al vorens aan te komen in de organiserende stad. „Toen we ons kandideerden voor de zomerspelen in 2008 hebben we voorgesteld het olympisch vuur naar het hoogste punt van de wereld te brengen", aldus Liu Jingmin. „Die wens wordt snel werkelijkheid, aangezien de verantwoordelij ken reeds begonnen zijn met de training." ANP/AFP Stam/Mouris vijfde in Zürich ZÜRICH - Danny Stam en Jens Mouris hebben de zes daagse van Zürich afgesloten als vijfde. De Nederlanders zagen het Zwitserse koppel Bruno Risi/Franco Marvulli naar de zege fietsen. Alleen het Duits/Belgische duo Ro bert Bartko/Hjo Keisse eindigde in dezelfde ronde, met minder punten: 357. Peter Schep, de afgelopen maanden de vervanger van Stams vaste koppelgenoot Robert Slippens, moest Zürich laten schieten. De Lopiker was in december twee keer ziek. „En ik heb niet het idee dat ik nu volledig hersteld ben." Desondanks gaat Schep vandaag, samen met Stam, van start in de zesdaagse van Rotterdam. ANP Philippoussis mist Australian Open PERTH - Mark Philippoussis kan niet deelnemen aan de Australian Open. De 30-jarige Australische tennisser raakte tijdens de Hopman Cup geblesseerd aan de rechter knie. Uit onderzoek is gebleken dat hij een operatie moet ondergaan. Philippoussis werd tussen 1999 en 2001 reeds driemaal ge opereerd aan zijn linkerknie. Daarnaast onderging hij in 2005 een ingreep aan zijn hamstring. De Australiër dacht weer helemaal fit te zijn, maar dinsdag kreeg hij voor de zoveelste keer te maken met een tegenslag. In de partij te gen de Fransman Jerome Haehnel verstapte hij zich toen hij een uiterste poging ondernam de bal terug te spelen. ANP/RTR Bruijstens bondscoach Noorwegen NIEUWEGEIN - Gerben Bruijstens is vanaf 1 augustus de nieuwe bondscoach van de Noorse badmintonners. De huidige oefenmeester van Jong Oranje, die onlangs zijn trainersopleiding binnen de Nederlandse Badminton Bond heeft afgesloten, speelt momenteel nog voor Smas hing Wijchen. De 32-jarige Bruijstens dankt zijn nieuwe baan aan voormalig Nederlands speelster Sonja Wa- land-Mellink. Zij is bestuurslid bij de Noorse bond en be naderde Bruijstens. ANP Stafleu naar China TIANJIN - Oud-Feyenoorder André Stafleu vertrekt naar China. Hij wordt daar assistent-coach bij FC Teda, de nummer zes van het afgelopen Chinese seizoen. FC Teda, waar Tijjani Babangida ooit speelde, komt uit op het hoogste Chinese niveau. Stafleu vertrekt 9 januari naar de stad Tianjin, waar de club zijn thuisbasis heeft. Mo menteel werkt Stafleu bij SC Feyenoord. ANP door Roel Wiche SITTARD - Een race tussen een Formule 1-bolide en een vlieg tuigje, sprintwedstrijden, Champ Cars, demonstraties van zware motoren en een jacht op snelheidswereldrecords. Dat moeten de blikvangers worden van Euro Racing Limburg, een groots opgezet autosportspekta kel dat op 23 en 24 juni zal ont branden op een drie kilometer lang tracé van de nog niet geo pende A73-Zuid bij Roermond. Organisator Rotterdam Racing verwacht minstens 100.000 toe schouwers. Grote publiekstrekker moet Jos Verstappen worden, die bijna letterlijk door zijn voormalige achtertuin zal scheuren. De au tocoureur uit Montfort heeft nog geen contract getekend, maar zei gisteren heel graag het gaspedaal op de provisorische racebaan te willen intrappen. „Ik ben drie kilometer verderop geboren, hier wil ik zeker bij zijn. Ik denk dat dit een onge looflijk mooi spektakel wordt. De hele autosport komt aan bod. Al zal hier niet zo snel een wereldrecord worden verbro ken. Daarvoor moet je toch echt op de zoutvlakte zijn." Robert Heilbron, organisator van Rotterdam Racing, claimt ook een aantal andere coureurs van naam en faam te zullen strikken, maar concrete toezeg gingen zijn er nog niet. Geruch ten over een flirt met zevenvou dig wereldkampioen Michael Schumacher, oud-ploeggenoot van Verstappen, wil Heilbron ontkennen noch bevestigen. „We praten met iedereen en zijn in iedereen geïnteresseerd. Na tuurlijk hebben we oren en ogen naai' Schumacher. Maar we brengen pas iets naar buiten als het concreet is." Ook over de hoogte van een en treeticket is nog geen duidelijk heid. Rotterdam Racing heeft na overleg met de gemeente Roer mond en de provincie Limburg een streep gehaald door gratis toegang, omdat er langs het tra ject'slechts plaats is voor maxi maal 100.000 kijkers. Het ra zend populaire Monaco aan de Maas in Rotterdam, wél gratis, trok de afgelopen twee jaar een half miljoen bezoekers. „Dat is hier logistiek niet te behappen", zegt Heilbron. „We vernachten een grote opkomst van au- tosportfans, zeker ook uit Duits land. Entree is noodzaak om de toeloop onder controle te hou den." Het definitieve groene licht voor Euro Racing Limburg werd gis teren bekend gemaakt tijdens een presentatie in de nog in aan bouw zijnde Roertunnel van de A73. Met de organisatie is een budget van in totaal twee mil joen euro gemoeid. Rotterdam Racing hoest daarvan het groot ste deel op, maar ook Roermond en Limburg trekken de porte monnee. Heilbron wil niets kwijt over exacte bedragen. „Ge meente en provincie geven een aanzet tot hel budget. Daarbij laat ik het." GPD Real wil door met Beckham MADRID - Real Madrid wil het in juni aflopende contract van David Beckham met twee jaar verlengen. „We gaan met het bestuur van Real rond de tafel zitten", vertel de Simon Oliveira, de woord voerder van Beckham gisteren.. „Het is in ieder geval uitgeslo ten dat Beckham in de transfer periode in januari naar een an dere club verhuist. Hij maakt dit seizoen zeker af." Beckham maakt onder leiding van trainer Fabio Capello nog maar weinig deel uit van het ba sisteam. Verschillende clubs uit Engeland, Italië en de Verenig de Staten willen de 31-jarige middenvelder graag overnemen ANP Bayern München AKEN - Bayern München heeft de strijd om hel Duitse talent Jan Schlaudraff in zijn voordeel beslist. De recordkampioen uit Beieren bereikte gisteren een overeen komst met de felbegeerde 23-ja- rige aanvaller van Alemannia Aachen. Schlaudraff speelt van af komende zomer drie seizoe nen bij Bayern München. ANP INNSBRUCK - Skispringer Gregor Schlierenzauer heeft een prachtig uitzicht op Innsbruck tijdens een oefensprong voor de derde wedstrijd van de Vierschansentoernee, morgen in de Oostenrijkse stad. De zestienjarige Schlierenzauer is na twee wedstrijden de lei der van het algemeen klassement. foto Dominic Ebenbicher//Reuters Uitspraak van rechter gunstig poor Terneuzen [xEL - De organisatie van de pkonist van de etappe van de Eeco Tour op 26 augustus in Pemeuzen en het vertrek een la» later vanuit de Scheldstad jeageert gelaten op de uitspraak n'dc rechter. Dat de rechten n de meerdaagse wielerronde Henk van Mulukom liggen, nit het comité zelfs goed uit, idtAp den Doelder. iDoelder is lid van het comi- de etappes over veuws-Vlaamse bodem in goe- e banen moet leiden. De inwo- Ser van Axel was het brein ach- L de komst van de wielerwed- Injd naar Terneuzen. jij sprak bijna een jaar geleden Mulukom aan tijdens de lentatie van de Rabo-wieler- )e plannen om de Tour de ance naar Zeeland te halen jen mislukt, de Eneco Tour ar Zeeuws-Vlaanderen halen tos misschien een nieuwe moge- fjkheid," bleek. Den Doelder: „Natuurlijk heb- we nu even te maken met i moeilijke situatie. Maar we bben aïle onderhandelingen de komst van de Eneco our gevoerd met Henk van Mu- om. De uitspraak van de hteris voor ons dus gunstig. venvacht dat Van Mulukom ssnel belt om deze nieuwe si- atie door te spreken." al de hoofdsponsor Eneco de nt heeft gekozen van de Belg cart, vindt Den Doelder geen Waar. „Voor zover wij weten leeft Eneco een contract gete kend om deze ronde te sponso- Die overeenkomst zullen ze eten nakomen." Goed bekend |n ook over de status van de tonde maakt hij zich geen zor gen, Ook als de Eneco Tour geen jedstrijd voor de Pro Tour keer is - het hoogste platform topwielrennen - dan g komen tal van toppers aan Iel vertrek. „De Eneco Tour maat al jaren goed bekend, spaar zal deze affaire niet veel gan veranderen. En de wed- trijd valt op een prachtig tijd stip Het is een goede voorberei- Bing op het WK. door Peter van Leeuwen ARNHEM - De voorbereiding op de Eneco Tour loopt ernstige vertraging op nu de rechtbank van Arnhem gisteren Henk van Mulukom, een van de twee direc teuren van de wielerronde, gro tendeels in het gelijk heeft ge steld. Van Mulukom was door zijn Bel gische collega Rob Discart uit de organisatie gezet, met goed vinden van hoofdsponsor Ene co. De Nederlander pikte dat niet en eiste per kort geding dat alle activiteiten ter voorberei ding op de editie van 2007 wor den stilgelegd. Volgens Van Mu lukom beschikt zijn stichting - de Ronde van Nederland - over de rechten om in week 34 een wielerronde te organiseren. De ProTourlicentie is echter in handen van Van Mulukom en Discart samen. De internationa le wielrenunie UCI zal nu moe ten bepalen aan wie de licentie wordt toegewezen en of er sowie so nog een Eneco Tour komt. Op de burelen in Aigle (Zwitser land) was gisteren niemand be reikbaar voor commentaar. De VOF (Vennootschap Onder Firma) die de rittenkoers organi seert, houdt op 2 februari op te bestaan. Dat gebeurt nadat eerst Discart namens het Bel gische deel van de organisatie de overeenkomst opzegde op grond van de gebrekkige samen werking en Van Mulukom vier dagen later hetzelfde deed. De Nederlander stapte naar de rechter en eiste dat er zonder hem geen sprake kan zijn van een rittenkoers door Nederland en België in de periode (eind au gustus) die door de UCI is voor zien. Hij dreigt met een 'eigen' koers te komen, de Ronde van Nederland, die desnoods op de Europese continentale kalender komt. Ook hierover zal de UCI moeten beslissen. Dwangsom In ieder geval tot 2 februari lig gen de voorbereidingen voor de Eneco Tour stil op straffe van een dwangsom van 25.000 euro per overtreding voor de Belgen en 100.000 euro per overtreding voor Eneco als zij de komende weken zouden bijdragen aan de exploitatie van de licentie voor de organisatie van de Eneco Tour. De hoofdsponsor dreigde eerder al met een vertrek, maar woordvoerder Cor de Ruyter liet gisteren weten dat dat nog niet aan de orde is. „Onze insteek blijft dat we een goede wieler- ronde in Nederland en België willen organiseren." Van Muluk om onthield zich van commen taar, hij gaat overleggen met zijn advocaten. ANP ZK zwemmen in Belgisch bad GOES - Voor het eerst in de zwemgeschiedenis worden de Zeeuwse kampioenschappen buiten de provincie gehouden. In het Olympisch zwembad in het Belgische Wachtebeke, even over de grens bij Zelzate organi seert zwemclub Koewacht het eerste grote Zeeuwse zwemeve- nement van het nieuwe jaar. Het bad is bij uitstek geschikt voor grote sportevenementen en dat is het ZK met ruim driehon derd deelnemers. Of het ZK de boeken in gaat als een toptoer nooi, hangt van de'deelnemers af. Van oudgedienden als Cees van Houwelingen en Ryan Ver- planke, jeugdigen als Stephanie Rombout en Kevin Hondsrrrerk tot toppers in de dop als Simon Edenburg en Judith Stap is ie dereen gebrand op mooie resul taten. Veel junioren grijpen het ZK als laatste gelegenheid aan om zich te kwalificeren voor het NK junioren dat eind deze maand wordt gehouden. duiven Vader en zoon uit Arnemuiden kijken terug op ijzersterk seizoen generale titels in Rayon of vere niging, vraag het me niet want ik weet het echt niet." De combinatie heeft al jaren de voorkeur voor het mid- en dag- fondspel. „Dat zijn de mooie concoursen, al doe ik ook met veel plezier op de vitesse mee en gaan we er volgend seizoen ook op de grote fond weer serieus te genaan. We hebben voor die klus vijftien echte fonders aan geschaft." Naast die fonders zitten er ook 44 weduwnaars (er wordt uit sluitend weduwschap met de doffers beoefend) te blinken, wachtend op seizoen 2007. De zestien kweekkoppels zitten bij Ronny thuis, terwijl jaarlijks zo'n honderd jonge duiven voor de verse troepen moeten zorgen. Wat de selectie betreft is Johan een harde. „In de sport mag je geen emoties laten meespelen. Wil je winnen dan zul je hard moeten zijn. Niet voor de jonge, die worden op het soort geselec teerd, terwijl de doffertjes één keer twee nachten mand krij gen. Wat jaarlingen en ouderen be treft verdwijnt er wel eens ééntje vroegtijdig van de hok ken. Johan:«„Vorig jaar begon nen we met vijftig weduwnaars. Binnen een paar weken waren er dat nog veertig en geen maand later was het aantal gere duceerd tot dertig. Ze moeten zich laten zien. Aan recreanten hebben we niets." Het soort waarmee hij de laatste jaren succesvol is, is dat van de gebroeders Herbots uit België. „Er zit ook wel wat Vandenabee- les in via Koen Minderhoud, maar de Herbots doen het boven verwachting." Het generaal duifkampioen- 'doorFred Rabout - Johan van Bel zen hoort in de duivensport al ja ren bij de Zeeuwse top. De in- pildels zestigjarige Arnemuide- naar krijgt daarbij al een kleine '■'twintig jaar steun van zijn 38-ja- rigezoon Ronny, die op vijf mi nuten autorijden van het ouder lijk huis woont. Het waren dus Johan van Belzen&Zn die afgelo pen seizoen de Zeeuwse hokti- itels op de rnid- en dagfond bin nenhaalden. De tandem omschrijft 2006 als •een goed, maar zeker niet hun -jabsolute topseizoen. Vader Jo han: „Dat was het jaar 2000. Als ik me niet vergis want ik schrijf niets op en mijn geheugen laat -me soms in de steek. In ieder ge- kaiindie buurt was het. We pak ken de generale titels van de Af- jMjng Zeeland en de toenmalige jZNB (Zuid Nederlandse Bond) ion werden zowel in Zeeland als de ZNB dagfondkampioen. iFormidabel hoe onze duiven toen naar huis kwamen. Maar we mogen over 2006 ook niet Kopperen. Alleen de jonge lie ten het afweten. De reden? Wij denken aan de accommodatie. Gaan wat aan de 'verluchting' sleutelen." Johan van Belzen begon 42 jaar geleden met de duiven. Hij werd niet aangestoken door een ge zinsmicrobe. Zijn vader had niets met duiven, maar wel zijn schoolmaatje wijlen Cees de Rid der. Het vak leerde hij van diens vader Arjaan de Ridder. Ook die 's al gestorven. Meteen na zijn huwelijk, 42 jaar geleden, werd zijn eerste hok aan de burgemeester Langebeke- jstraat in elkaar getimmerd. „Ik 'begon met zestien weduwnaar- De hoofdmoot werd gele erd door Cas van der Graaff. De rest bestond uit duifjes van liefhebbers uit de buurt want de agenda zaterdag „Duivensport Kampioenendag PV De Voorwaarts Fo Tr'a9V6er- Aanvang: 14.30 uur. L m 1® 00 uur huldiging jeugdkampioe- .po-Vanaf 19.30 uur huldiging vereni- S^gskampioenen en bonnenverkoop. catie:Veer 48, Zaamslag, Ronny en Johan van Belzen in hun duivenhok. duivensport leeft in Arnemui den geweldig. Voetbal en dui ven, daar gaat het om naast de vis." Ondertussen woont hij al elf jaar in het fraaie optrekje dat hij zelf steen voor steen bouwde aan de Gerstakker in de wijk Brakenburg. Grote sucessen Argenton komt bovendrijven. Het is slechts één van de grote successen. Wanneer ook weer? Ronny moet even bijspringen. „Dat was in 1997 met een twee jarige 'vette blauwe'. Hij vloog 10 minuten los in Zeeland, was ook de snelste in ZNB-verband met 14.667 duiven in concours." Hoeveel provinciale zeges er nog werden binnengehaald? Jo han: „Ik zou het niet meer we ten. Wat betreft de laatste jaren kan Ronny je helpen. Die heeft alles in de computer zitten. Ook foto Lex de Meester schap in het Rayon 7 werd bin nengehaald met de '267', een tweejarige blauwe doffer die te vens asduif in het Rayon op de midfond was en op provinciaal niveau derde eindigde achter duiven van plaatsgenoot Cees Schroevers en Jan-Jaap Bolier uit Scherpenisse. Trouwens, de vierde in dat pro vinciale duifkampioenschap was de '083', ook van Johan van Belzen&Zn. Het was een vierja rige blauwe doffer. In het gene rale kampioenschap van de afde ling was er een tiende plaats voor de combinatie. „Dat komt door de jonge dui ven, die vlogen geen platte prijs", aldus Johan. Hij zag zijn plaatsgenoot Cees Schroevers de rayontitel pak ken. Dat is een man die de laat ste jaren op ieder podium wel te vinden is. In de afdeling moest Schroevers alleen Herman Calon uit Slijk— plaat voor laten gaan. Schroe vers eiste in het rayon ook nog de titels op de vitesse en natoer voor zich op. Dat bewijst vol gens Johan van Belzen nog maar eens hoe sterk het bolwerk Arnemuiden in de Zeeuwse dui vensport is. „Hoe dat komt? Kwaliteit, kennis en verzor ging" Verlanglijstje Wat staat er nog op het verlang lijstje van Johan en Ronny van Belzen? „Iedere week genieten van onze duiven, zegt Johan. „En bij de eersten zitten", klinkt het éénsgezind.' Op het werk wordt regelmatig over de duiven gesproken, want Johan runt samen met Gilles de Nooijer (derde generaal van Zee land in 2006 en ook vrijwel niet van de Zeeuwse en rayon-podia weg te slaan) een bouwbedrijf. „Maar we hebben zo onze gehei men en dat houden we zo. Bou wen doen we samen maar in de duivensport is het ieder voor zich." Rayonklassementen. Rayon 7. Hok- kampïoenschappen. Oude duiven, Vitesse: 1. C. Schroevers, 2. K. Minder houd, 3. comb. Wielemaker. Midfond: 1. H. Melis, 2. Joh. van Belzen&Zn, 3. K. Minderhoud. Dagfond: 1. Joh. van Belzen&Zn, 2. comb. De Ridder, 3. K. Minderhoud. Overnachtfond: 1. JC. Hoek, 2. G. v.d. Weyer, 3. C. Hoek. Jon ge duiven: Vitesse: 1. P. Offers, 2. G. de Nooijer, 3. P. van Dongen. Midfond: 1G. de Nooijer, 2. P. Geijs, 3. K. Minder houd. Natoer. 1. C. Schroevers, 2. G. de Nooijer, 3. K. van Belzen Rzn. Duifkampioenschappen. Oude dui ven, Vitesse: C. Schroevers, Midfond: Joh. van Belzen&Zn. Dagfond: comb, de Ridder. Overnachtfond: H. Melis. Jonge duiven: Vitesse: C. Schroevers. Midfond: G. de Nooijer. Natoer: C. Schroevers. Generaal Hok: 1. C. Schroe vers, 2. G. de Nooijer, 3. K. Minder houd, 4. Joh. van Belzen&Zn, 5. A. Stroo. Generaal duif (oud): 1. Joh. van Belzen&Zn, 2. en 3. C. Schroevers. Verenigingsklassementen. PV Voor waarts Zaamslagveer. Oude duiven: Vitesse: OA: E. Strooband; A: D. Dobbe laar; Duif: E Strooband. Midfond: OA: gebr. van Hoeve; A: D. Dobbelaar; Duif: gebr. van Hoeve. Dagfond: OA: gebr. van Hoeve; A: gebr. van Hoeve; Duif: M. Scheelef Overnachtfond: OA: gebr. Scheele; A: gebr. Scheele; Duif: gebr. Scheele. Jonge duiven: Vitesse: OA. gebr. Scheele; A: gebr. Scheele; Duif: gebr. Scheele. Midfond: OA: gebr. Scheele; A: F. Scheele; Duif: gebr. Scheele. Natoer OA: gebr. Scheele; A: comb. Hamelink; Duif: gebr. Scheele. Generaal Hok: 1. gebr. Scheele, 2. D. Dobbelaar, 3. D. Bareman, 4. M. Schee le, 5. gebr. van Hoeve. Generaal Duif (oud): 1. gebr. van Hoeve, 2 en 3. gebr. Scheele. Generaal Duif (jong): 1 en 3. gebr. Scheele, 2. F. Scheele. Jeugd kamp: 1. Elke Scheele, 2. Dylan Maas, 3. Jelle Scheele.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 31