Klachten over obstakels Borsele Over vijf jaar moet de stad schoon zijn Mensen gezocht met hart voor dieren Plan voor nieuwe brug Middelburg Vuiliniswagens voor Kaboel bevelanden donderdag 4 januari 2007 b 15 Veel geklaag maar geen officiële klachten over huisvuil Tholen !agenda VA wenst onderzoek naar hindernissen voor ouderen en gehandicapten Jim Wilderink, Lenie Kanters, Azim Qhu door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Help één iemand aan het werk, en je schept ineens tweedui zend banen. Of hoe een werkgelegen heidsproject uitliep op een plan om af val te gaan inzamelen in Kaboel. Over een maand of drie rijdt in de Afghaanse hoofdstad de eerste Nederlandse vuilnis wagen rond. Het begon met Azim Qhutbullha. De Oost-Souburger met Afghaanse wortels was werkloos. Hij wilde graag een han delsfirma beginnen, een bedrijf dat be middelt voor Nederlandse investeerders in Afghanistan. Azim klopte aan bij loopbaanadviseur Jim Wilderink uit Vlissingen. Die kende Martin Aalders en die heeft weer ervaring met het op zetten van vuilophaaldiensten. Eerder deed hij dat in Bosnië. Wilderink: „Het idee was om producten van Zeelandia, leverancier voor bakke- rijen, te importeren en er met lokale mensen wat mee te doen. Verder heb ben we gesproken met De Herder uit Middelburg over systemen om irrigatie kanalen schoon te maken." en Martin Aalders (vlnr) zorgen Na een gespi'ek met Aalders besloten ze eerst in het vuilnis te gaan. Aalders: „Geesink, de vuilniswagenproducent, en Scania wilden meewerken. Ik kreeg een autorisatie om namens hen op te tre den. We zijn naar Kaboel gegaan en heb ben daar contacten gelegd." En dat ging voorspoedig. De Nederlandse dele gatie sprak met zeven ministers, tot aan vice-president Massoud aan toe en met de burgemeester van Kaboel. Azim bleek over gouden contacten te beschik ken. In Kaboel is nog nooit eerder vuilnis op gehaald. Het afval ligt er op straat. Stadsschapen zoeken tussen het vuilnis hun kostje bij elkaar. Het gevolg van de slechte hygiënische omstandigheden is dat kinderen ziek worden. Azim: „Ze hebben dikke buiken en hun oogwit is geel. Dat komt omdat het drinkwater slecht is." Dat moet binnen twee jaar allemaal an ders zijn. Er komt een vuilnisophaal een primeur in Kaboel: vuilniswagens. dienst die werk zal bieden aan tweedui zend mensen. Die zullen dagelijks 17.000 ton ophalen. Het afval wordt in gezameld met grote wagens, maar voor al met riksja's, vertelt Aalders. „De we gen zijn daar nauwelijks berijdbaar voor die grote wagens." Diesel Het blijft niet bij ophalen alleen. Het af val wordt ook meteen verwerkt. Er komt een energiecentrale die op afval wordt gestookt. Met die stroom kan een kwart van de huishoudens in Kabul worden bediend. Verder wordt het eet bare vuilnis aan de schapen gevoerd, wordt het metaal verkocht en wordt van het plastic diesel gemaakt. „Toen ze dat hoorden", zegt Aalders, „waren ze om." „We gaan niet alles in één keer doen, maar dit jaar willen we wel beginnen met ophalen. Het vuilnis wordt opgesla gen op een plek waar het geen kwaad foto Lex de Meester kan tot de fabriek klaar is. Die voor raad kunnen ze straks weer gebruiken." Het geld voor de hele operatie hopen ze te krijgen van de Nederlands overheid, die een subsidieregeling heeft voor pro jecten in Aghanistan, van het bedrijfsle ven en van de wereldbank. Op 21 maart, de eerste dag van het isla mitisch nieuwjaar, moet de eerste vuil niswagen rondrijden. Hij wordt vanuit Roemenië, waar Geesink auto's maakt, naar Afhanistan gereden. De eerste wa gen zal een splinternieuwe zijn, vertelt Azim. „We hebben nog geen servicesta tion. Dat komt latei-." Pas als dat klaar is en de mensen zijn opgeleid, kunnen de wagens ook in Kaboel worden onder houden. Aalders, die met zijn vrouw Lenie en Azim in Kaboel was, is enthousiast over het land. „De mensen hebben zoveel energie. Dat is ongelofelijk. Wat je hier op het nieuws ziet, is altijd negatief, maar ik heb alleen maar positieve erva ringen." Behalve dan met de buitenlan ders in Kaboel. „Er zitten daar zeven duizend externe adviseurs. Er is er niet één die een project doet. Het is allemaal geouwehoer." iprWillem van Dam EINKENSZAND - De gemeen- Borsele telt veel te veel obsta- ils voor ouderen en lichame- jt gehandicapten. Rolstoelers, .jaarden die zijn aangewezen scootmobicl of rollator, iders met kinderwagens; op J\an plaatsen in de gemeente peten ze zich een weg zien te men langs allerlei hindernis- at is de strekking van een nei die de fractie van het CDA ide gemeenteraad van Borsele m het college van burgemees- r en wethouders heeft ge- jiurd. In de brief dringt het DA er bij het college op aan in onderzoek in te stellen naar b belangrijkste obstakels die aderen en minder-validen in benbare ruimten ontmoeten. Het CDA vindt, dat die knelpun ten zo snel mogelijk weggeno men moeten worden. Volgens de fractie moeten dorpsraden en be langenorganisaties bij het onder zoek worden betrokken. In de brief somt het CDA zelf al een aantal voorbeelden op van 'hobbels' in de gemeente. Boven aan dat lijstje staat de Dorps straat in Heinkenszand. Vooral op koopavonden en op zaterda gen is de straat door slordig ge parkeerde auto's en ongelukkig geplaatste paaltjes nauwelijks toegangelijk voor mensen in een rolstoel. Volgens het CDA-raadslid A. Schenk heeft de dorpsraad van Heinkenszand daar al enkele malen aandacht voor gevraagd. Ook de politie onderkent het probleem, aldus Schenk. Verge lijkbare problemen spelen in de Hoofdstraat te Ovezande. Ook daar wordt de stoep vaak ge blokkeerd door geparkeerde au to's. Het CDA attendeert verder op de slechte toegankelijkheid (te steile helling) van het dorpshuis in Ovezande. De stituatie op de algemene begraafplaats in Bor sele vormt eveneens probleem, meent het CDA; de paden zijn er slecht begaanbaar. De CDA'ers zijn ervan doordron gen dat het alleen al uit finan cieel oogpunt onmogelijk is alle obstakels en hindernissen on middellijk op te ruimen. Maar, vindt de raadsfractie, aan de hand van een inventarisatie kan wel een prioriteitenlijst worden opgesteld om in elk geval de belangrijkste knelpunten in de gemeente aan te kunnen pak ken. De Dorpsstraat in Heinkens zand vormt op drukke tijden een nauwelijks te nemen hinder nis. foto Willem Mieras. door Mare Molenaars THOLEN - Bij de kapper of in de supermarkt: meestal is het weer het gesprek van de dag. Maar op Tholen werd bij de start van het nieuwe jaar toch vooral gesproken over afvalbak ken. Die niet werden geleegd. Er zijn erger dingen denkbaar natuurlijk, maar vervelend is het wel: een gft-container die bijna drie weken niet wordt ge leegd. In Tholen-stad is dat het geval. Het verlate ophalen van het huisvuil leidde de afgelopen da gen tot verontwaardigde reac ties. „Maar tot officiële klach ten heeft het, voor zover ik weet, niet geleid", zegt woord voerster Claire Theunissen van de gemeente Tholen. In de kolommen van Tholender- wijs, de gemeentelijke informa tiepagina, is duidelijk aangege ven hoe het inzamelingsschema er tijdens de feestdagen uitziet. „En dat is iets anders dan ge woonlijk", zegt Theunissen. „Misschien is dat oorzaak van de verwarring." In de gemeente Tholen wordt het huisvuil, als een feestdag op een maandag valt, doorgaans op de zaterdag ervoor opgehaald. Flink wat inwoners van Tho len-stad zetten hun container af gelopen zaterdag dan ook op straat. Tevergeefs. Dat had alles te maken met de dagen waarop kerst en nieuwjaar vielen. „De routes van eerste kerstdag zijn door de Zeeuwse Reinigings dienst vervroegd naar 23 decem ber, maar dat betekende dat de routes van 26 december noodge dwongen verhuisden naar 30 de cember. Daardoor was het niet mogelijk om ook de routes van nieuwjaarsdag te vervroegen. Die inzameling is verplaatst naar komende zaterdag." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het verkeer op de kaaien in Middelburg kan met twintig tot dertig procent af nemen als een nieuwe brug aan de oostzijde van de stad tijdelijk geschikt wordt gemaakt voor au to's. Dat blijkt uit onderzoek dat de gemeente heeft laten uitvoeren. De brug kan er in het najaar van 2008 liggen, twee jaar voor dat de tunnel onder het kanaal door Walcheren open gaat. Er was altijd vanuit gegaan dat het op de Kaaienroute pas rustiger zou worden als de nieuwe N57, met tunnel, klaar was. De brug tussen Ramsburg, bij de Punt, en Amestein, bij de Kle- verskerkseweg, was eigenlijk be doeld voor fietser en voetgan gers. Als de N57 klaar is, kan de brug alsnog worden aangepast. Auto's kunnen dan door de tun nel of over de Schroebrug. De Stationsbrug wordt dan auto vrij. De maatregelen die al zijn genomen om de Stationsbrug veiliger te maken, hebben 400.000 euro gekost. De provin cie. de eigenaar van de brug, be taalt 25.000 euro. De rest komt voor rekening van de gemeente. Advertentie Borsele verhaalt brandschade HEINKENSZAND - De gemeente Borsele wil de schade die is ontstaan door vreugdevuren verhalen op de veroor zakers. In aanloop naar de jaarwisseling zijn met diverse organisaties afspraken gemaakt over de vreugdevuren, maar de regels blijken achteraf niet overal te zijn nage leefd. Mensen die de afspraken aan hun laars hebben ge lapt en daardoor schade veroorzaakten, kunnen binnen kort een rekening verwachten. Vooral in 's-Gravenpolder heeft het vreugdevuur veel schade veroorzaakt op het wegdek van de kruising 's-Gravenstraat. Langeweg en Goesestraatweg. De gemeente is nog bezig om de schade in andere dorpen te inventariseren. Onvrede over situatie West weg KRUININGEN - De CDA-fractie in de gemeente Reimers- waal hekelt de manier waarop de Westweg in Krabbenclij- ke is heringericht. Volgens raadslid P Koeman is de ver breding van de trottoirs wel erg breed uitgevallen, waar door de weg veel te smal is geworden Vooral grote ver huiswagens, de SRV-wagen en de brandweer krijgen daar volgens hem last mee. Aan de Westweg komt een nieuwe brandweerkazerne. Het CDA wil dat de gemeente de weg aanpast. Dat zou nu nog tegen een gering bedrag kunnen, omdat op het wegdek nog geen toplaag is aangebracht en bomen en stuiken niet zijn geplant. Wedstrijd rond website iportinstuif nDe Stenge [EINKENSZAND - Kinderen an ner tot twaalf jaar kunnen roensdag 10 januari hun ener- je kwijt tijdens een sportin- tuif in Heinkenszand. In 13.30 tot 15.30 uur is de nortzaal De Stenge aan het lengeplein 1 omgebouwd tot portcircuit. mEE<ACTIVITEITEN jlEWOUTSDIJK - Het Fort, 10.00- EÖOuur Open voor bezichtiging; fcNSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: iniorensoos; APELLE - Complex Groenewoud, lembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel fplussers; 9.15-10.00 uur en feOO-13.45 uur: Zwemmen; APELLE - Sporthal Groene Woud, [00-12.00 uur en 13.00-14.40 uur: sckeylessen voor groep 3 t/m 8; P/roone, 13.00 uur: Soos, biljarten; pUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00 - [OOuur Biljartcompetitie senioren; EMELDIIMGE -Dorpshuis De Wemel, [00 uur Soos; biljarten en kaarten; ERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 li: Biljarten. KAPELLE - Ter promotie van haar nieuwe website heeft de gemeente Kapelle een prijsvraag uitgeschreven. Op de vernieuwde internetpagina staat een aantal vragen, die al lemaal betrekking hebben op de gemeentelijke website. De eerste tien goede inzendingen worden beloond met een USB-stick. Inzenden kan tot uiterlijk 15 januari. GroenLinks wil waterschapsfusie MIDDELBURG - De Statenfractie van GroenLinks vreest dat door zeespiegelrijzing de lasten per waterschap in de toekomst niet meer op te brengen zijn. In schriftelij ke vragen aan het dagelijks provinciebestuur dringt Sta tenlid L. Harpe er op aan uit kostenoverwegingen beide Zeeuwse waterschappen alsnog samen te voegen (nu met name waterschap Zeeuws-Vlaanderen daartoe zelf niet bereid is). Ook wil hij weten welke 'goede voornemens' het provinciebestuur heeft om de gevolgen van de klimaat verandering tegen te gaan. De beste oplossing, zo tekent Harpe aan, is van de strijd tegen het water een nationale zaak te maken. Dit houdt zijns inziens opheffing van de waterschappen in. Klachtenregen valt Delta mee GOES - Bij Delta zijn ongeveer honderd klachten binnen gekomen over het verdwijnen van vier televisiezenders van de kabel. Sinds maandag worden BBC World, WDR, Arte en RTBF La Une niet meer - analoog - doorgegeven. Dat is gebeurd op advies van de programmaraad. Delta blijft de zenders wel digitaal doorgeven. Delta is niet ge schrokken van het aantal klachten. Een woordvoerder: „We hebben honderd telefoontjes gekregen op een aantal van meer dan 156.000 abonnees, dus dat valt nogal mee." (verlast door iespoor 1NEUZEN - Gelekte diesel- ie heeft gisterochtend en -mid- voor veel verkeersoverlast ïorgd op gedeelten van de iclaatweg en de Guido Gezel- Iraat in Terneuzen. (eerste melding over een glad gdek kwam omstreeks kwart 'tien bij de politie binnen, nende bebouwde kom maak- medewerkers van de adweer en de gemeentelijke 'ienst in Terneuzen Iwegdek schoon, neentewoordvoerder D. Tim- verklaarde dat er een on- ïk komt dat de veroorza- •van het oliespoor moet ach- alen. „Niet alleen om de kos- i van het opruimen te kunnen lalen, maar ook omdat er imilieudelict is gepleegd." lorgklachten: 1231231 op maandag t/m vrijdag 'gedurende de openingstij- 'm,zaterdags tot 12.00 uur iedactie bevelanden/tholen ionspark 28 lbus31 r aa GOES Tel: 0113-315670 fax:0113-315669 f-mail: redgoes@pzc.nl hank Balkenende (chef) Willem van Dam Miekevan der Jagt toen de Vries (sport) Harmen van der Werf •entrale redactie 'tationspark 28 postbus 31 ^60 AA goes 'el (0113)315500 :ex: (0113)315669 |h"iail; redactie@pzc.nl internet Ww.pzc.nl f-mail: web@pzc.nl door Elian van't Westeinde VLISSINGEN - Vereniging Proefdiervrij afdeling Zeeland zoekt vrijwilligers. Mensen met hart voor dieren. Voorzitter Jes sica Heijt vertelt over de organi satie. Waar staat de vereniging Proef diervrij voor „Wij nemen het op voor de proef dieren. Dat doen we op een leu ke manier. We zijn geen dieren activisten die ons vastketenen aan onderzoekscentra. Het uit eindelijke doel van Proefdier- vrij is het vervangen van alle dierproeven. In Nederland is het verboden cosmetica op dieren te testen, maar nog steeds geldt voor geneesmiddelen, tabak en schoonmaakmiddelen dat ver bod niet. En ook in het buiten land gaat het proeven nemen ge woon door. Terwijl er voldoende alternatieven zijn: kunstratten, reageerbuistests, proeven op kunstmatig gekweekte menselij ke huid. Volstrekt nutteloos vind ik het testen van cosmetica op dieren. Mascara die je wim pers drie keer zo vol doet lijken, nou en?" Het idee dat een chirurg in je snijdt zonder dat hij weet wat hij doet, dat wilt u toch niet? „Nee, natuurlijk niet. Maar dat wil niet zeggen dat ze daar - al dan niet levende - dieren voor moeten gebruiken. Heel veel stu denten weten niet dat ze kun nen weigeren. Er zijn alternatie ven. Interniche is een internatio nale organisatie die zich bezig houdt met zoeken naar vervan ging van dierproeven in het on derwijs. Belangrijk is dat stu denten dieren gebruiken die niet speciaal hiervoor zijn ge fokt en beesten die een natuurlij ke dood zijn gestorven. Dit noe men we ethisch verkregen kada vers. Het is zelfs mogelijk in een dood dier een bloedsomloop met nepbloed na te bootsen." Hoe willen jullie het doel berei ken? „Het belangrijkste vind ik het publiek te laten weten wat er ge beurt. Veel mensen weten bij voorbeeld niet dat je cosmetica van vrijwel alle huismerken kunt gebruiken. Die worden na melijk in Nederland gemaakt. We hebben cosmeticagidsen waar een lijst van proefdiervrije merken in staat. Die gidsen de len we uit op beurzen. Verder houden we regelmatig pubheks- acties. Onlangs hebben we een landelijke miss proefdiervrij ver kiezing gehouden." Hebben jullie succes? „Sinds 1981 is het uitproberen van stoffen op dieren meer dan gehalveerd tot 613.000 in 2005. We zijn dus op de goede weg. He laas is het wel zo dat de ernst van de onderzoeken toeneemt. Het aantal ratten, muizen, konij nen en paarden, dat na een test wordt afgemaakt neemt toe, net als testen op dieren die niet ver doofd zijn." Nog een hoop werk dus. Nu zijn jullie op zoek naar extra vrijwil ligers. Hoeveel? Honderd! Liefst mensen die van dieren houden, die zich willen inzetten tegen dierenleed. In de ze regio werkt nu een team van dertien vrijwilligers. Nieuwe lingen krijgen een handleiding met alles over onze vereniging. Ze kunnen zich opgeven via proefdiervrij@zeelandnet.nl. Meer informatie: www.proefdier- vrij.nl en www.interniche.org Jessica Heijt voorzitter van Proefdiervrij Zeeland: „We zijn geen dierenactivisten die ons vastketenen aan onderzoekscentra. foto Ruben Oreel ZEEUWS VEILINGHUIS GEVRAAGD KUNST ANTIEK I8e ceuws zilver Streeksieraden Schilderijen Porselein Art Deco Oude boeken Tel. 0118-650 680 mvw.zeeuwsveilinghuis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29