Kledingbanken rukken snel op Broekie bedwingt oceaan PZC L Oplichters op internet duperen wintersporters Koude oorlog om tv-ijsshows barst los Het gelijk van Huizebosch Zeeuw dikste van het land Gratis verstrekken van gedragen kleren voorziet in grote behoefte <07 SUPER VOORDEEL! Schip ramt spoorbrug Dordrecht ochtena w|s Enkele buien en veel wind. Vanmiddag tussendoor ook af en toe wat zon. Middagtemperaturen rond 10 graden. L/I MU i iu i i iiiiiivyv. 249e jaargang no. 3 donderdag 4 januari 2007 los nummer €1,30 van onze sportredactie LEEUWARDEN - Vandaag is het precies tien jaar geleden dat de laatste Friese Elfsteden tocht werd geschaatst. Henk Angenent verwierf eeuwige roem toen hij op 4 januari 1997 Erik Huizebosch in de eindsprint op de Bonkevaart ver- barstte in tranen uit toen hij als tweede over de streep gleed. Dat leek wat over dreven, maar hij realiseerde zich: deze kans krijg ik niet meer. Door het warmere weer lijkt Huizebosch gelijk te krij gen. De tocht is inmiddels vijf tien keer ven-eden, in 1909 voor het eerst. „Het was afgelopen eeuw eens per, zeg, zeven jaar", zegt Wiebe Wieling, die eind 2007 Henk Kroes opvolgt als voorzitter van de vei-eniging De Friesche Ste den. „Wij schatten in dat het de ko mende eeuw eens in de tien tot twaalf jaar wordt." Weerman Piet Paulusma, ad- Henk Angeüent was tien jaar geleden de laatste winnaar van de Elf stedentocht, vóór Erik Huizebosch (links). foto Paul Vreeker/ANP viseur van de Elfsteden- en 2100 nog drie tochten. ANP organisatie, verwacht voor 2040 pagina 19 nog vier tochten en tussen 2040 Elfstedentocht van 1997 GOES - Zeeland is een provin cie van dikkerds geworden. Nergens anders in Nederland wonen meer mensen met over gewicht. Zeeuwse mannen spannen de kroon: bijna 60 procent is te dik. De vrouwen blijven ste ken op 45 procent, maar ook zij behoren landelijk tot de koplopers. Alleen in Drenthe zijn de vrouwen nog vaker te dik. In de Randstad is het aan tal mensen met overgewicht de laatste decennia minder hard gestegen dan op het plat teland. Niet dat daar meer fastfood zou worden genut tigd. Diëtiste Tineke van Ass zoekt de oorzaak in het vast houden aan oude voedingsge woonten. „De mensen bewe gen minder, maar doen nog wel spekvet op hun brood." pagina 17 de magische grens van 100 kilo Opnieuw kritiek op film Gibson doorRemkoTanis LEEUWARDEN - De kle dingbanken rukken op. Van daag opent in Leeuwarden de zeventiende vestiging, veertien maanden nadat Liraburg de 'primeur' had. De kledingbank is daarmee hard op weg om even onmisbaar ite worden als de voedselbanken. Mensen die in grote financiële nood zitten, kunnen er terecht voor gratis tweedehands kle ding, Ze moeten daarvoor wel een verwijzing hebben van een pulpverlener of van instanties Als de sociale dienst en kerken. Hoeveel mensen al gebruik ma ken van kledingbanken, is niet pekend. j)e instellingen werken lós van elkaar en houden geen centrale Administratie bij. Maar ze geven Karla Peijs treedt aan op 9 maart MIDDELBURG - Karla Peijs treedt op vrijdag 9 maart aan als commissaris van de koningin in Zee- Ze wordt dan geïnstalleerd tijdens een bijzondere ver gadering van de Staten van Zeeland. Haar voorganger Wim van Gelder, wiens ambtsperiode op 1 februari eindigt, neemt op vrijdag 19 januari officieel af scheid. Met het oog op de Staten verkiezingen van 7 maart komt de plaatsvervanger van Van Gelder, gedepu teerde én CD A-lijsttrekker Toine Poppelaars, niet als waarnemer in actie. Van Gelder blijft, ondanks dat hij dan al handen heeft ge schud, nog een maand aan. bijna zonder uitzondering aan dat de vraag groeit. De Limburgse kledingbank zegt dit jaar zeker drieduizend men sen te verwachten die om hulp komen vragen, een verdubbe ling ten opzichte van 2006. De Kledingbank Leeuwarden, die vanmiddag voor het eerst de deuren opent, heeft al ruim drie honderd aanvragen binnen. Ook in Amersfoort zien de vrijwilli gers elke maand meer mensen langskomen. Het Leger des Heils, de oudste kledinginzamelaar van het land, werkt nog niet samen met de kle dingbanken. „Als ze ons benade ren, staan we daar voor open", zegt een woordvoerster. „Wij Drukte in het indoorsneeuwcentrum Snowworld in Zoetermeer. Vanwege het tekort aan sneeuw in de wintersportgebieden is Snowworld deze kerstvakantie meer in trek dan in andere jaren. foto Robin Utrecht/ANP Intvoerd meisje Oostenrijk stierf bijna van honger WENEN - Natascha Kampusch, de jonge Oostenrijkse die jaren lang door een ontvoerder werd vastgehouden, is een paar keer bijna omgekomen van de hon ger. Dit zei de 18-jarige Oostenrijkse in een interview dat het tv-sta- bon 0RF gisteren heeft uitge zonden. Kampusch was in 1998 pntvoerd en slaagde er in augus tus vorig jaar in te ontsnappen. Haar ontvoerder pleegde daar- PP zelfmoord. De zaak baarde destijds wereldwijd veel opzien. Ook was Kampusch bang dat naar ontvoerder iets zou overko ken omdat zij zich nooit zelf nad kunnen bevrijden uit haar die met een zwaar be- )nblok was geblokkeerd. „Ik 'as er nooit uitgekomen." NP/DPA Drankdode van 5 ZAKOPANE - Een jongetje van 5 jaar uit de Poolse plaats Zako- Pane is door alcoholvergiftiging °tnhet leven gekomen. Het kind zou in een onbewaakt fnoment in de keuken een fles w°dka achterover hebben gesla gen. ANP/DPA door Pieternel Kellenaers DEN HAAG - Verscheidene winterspor ters die via internet een vakantiehuis in Oostenrijk wilden huren, blijken te zijn opgelicht. Nadat zij een boekingsbedrag of aanbeta ling van honderden euro's hadden overge maakt hoorden de gedupeerden niets meer. De politie stelde een onderzoek in naar aanleiding van een aangifte van een in woner van Waddinxveen. Deze man kreeg een boekingsformulier thuisge stuurd nadat hij per e-mail had laten weten dat hij interesse had in het huren van een vakantiewoning. De man betaal de, zoals werd gevraagd, vooraf het boe kingsbedrag. Vervolgens hoorde hij niets meer van de 'verhuurder'. Nadat hij het rekeningnummer van de verhuurder had gecontroleerd, kwam hij uit op de site in- temetoplichting.nl, waar meer mensen beweren gedupeerd te zijn. De oplichter gebruikt de naam D. Aarts en verschillen de e-mailadressen. Het rekeningnummer is telkens 2821106. De politie raadt men sen aan voorzichtig te zijn met bestellin gen via internet. Op de website www.di- gibewust.nl staan tips om internetoplich- ting te voorkomen. GPD SAINT JOHN'S - Een veertienjarige jongen uit Engeland is gisteren de jongste persoon gewor den die alleen de Atlantische Oceaan is overge stoken in een zeilboot. De jonge Michael Per ham (hier met zijn vader na het volbrengen van de overtocht) arriveerde na zes weken zeilen op het Caribische eiland Antigua, waar hij enthou siast werd verwelkomd door onder anderen mu sici van steelbands. Hij was met zijn tien meter lange boot, de Cheeky Monkey, uit Gibraltar vertrokken in de hoop er vier weken over te doen. Maar slecht weer en pech onderweg met het navigatiesysteem zorgden voor vertragin gen op zijn naar schatting 6475 kilometer lange tocht. Perham werd gevolgd door zijn zeilende vader, die over zijn zoon waakte met onder meer radiocontact. Perham heeft zijn bevindin gen op internet verspreid (www.sailmike.com). De jongste solozeiler tot dusverre was de toen vijftienjarige Seb Clover, die begin 2003 van Antigua naar de Canarische Eilanden zeilde en drie weken onderweg was. foto RTR The Passion of the Christ oogstte al veel kritiek, met Mel Gibsons nieuwe film Apocalypto is het niet veel anders. Antropoloog Ruud van Akkeren vindt dat de Maya's veel te eenzijdig worden belicht. Ze zouden te kijk worden gezet als een stelletje sa distische moor denaars. Onderzoek wangedrag militairen Een groep van circa vijftien militairen zou zich op 22 de cember in een restaurant/bardancing in het centrum van Amsterdam hebben misdragen. De marechaussee heeft aangekondigd een onderzoek in te stellen naar het voor val. Sommige van de mannen zouden harddrugs hebben gebruikt, een van de militairen zou de portier van de club met de dood hebben bedreigd. Ook - maakten ze zich schuldig aan winkeldiefstal. Hulp voor starters op woningmarkt kennen het klappen van de zweep al wat langer." GPD pagina 4 kledingbank biedt armen hulp Het CDA in Zeeland wil een fonds in het leven roe pen om starters op de wo ningmarkt een steuntje in de rug te geven. Het Staten lid M. Faasse heeft het ini tiatief genomen voor een provinciale regeling. Pro vinciale Staten praten vol gende maand over zijn voor- *9 stel. Lot van Eneco Tour is ongewis De voorbereiding van de Eneco Tour loopt ernstige vertra ging op nu de rechtbank Henk van Mulukom, een van de twee directeuren van de wielerronde, grotendeels in het gelijk heeft gesteld. Van Mulukom was door zijn Bel gische collega Rob Discart uit de organisatie gezet, met goedvinden van hoofdsponsor Eneco. De organi satie van etappeplaats Terneuzen maakt zich a geen zorgen over de ontwikkelingen. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5 en 7; Radio en Televisie: 9; Zeeland: 13, 15, 16 en 17; Sport: 19, 20 en 21Economie: 23, 24 en 25. door Dolf Rogmans HILVERSUM - Zowel SBS 6 als RTL 4 beginnen vrijdag 12 ja nuari met de tweede reeks van hun ijsdansprogramma met be kende Nederlanders. SBS 6 wil de aanvankelijk 19 januari be ginnen, maar vervroegde giste ren die datum. Daarop liet RTL 4 weten al ge ruime tijd in het geheim voorbe reidingen te treffen voor een tweede seizoen dat ook de twaalfde begint. Beide zenders zeggen dat het succes van de eer ste serie hen er toe brengt een tweede reeks uit te zenden. RTL 4 wilde het nieuws tot midden volgende week geheim houden, maar omdat SBS 6 de datum ver vroegde, voelde de zender zich gedwongen ook met het nieuws naar buiten te komen. Het ver moeden bestaat dat SBS 6 lucht heeft gekregen van de plannen van RTL 4, maar zeker weten doet een RTL-woordvoerder dat niet. Zanger Thomas Berge, ex-wielrenner Jeroen Blijlevens, zangeres Sita en acteur Geert Hoes gaan het ijs op bij Sterren Dansen op het IJs van SBS 6. Bij Dancing on Ice van RTL 4 doen onder anderen Kelly van der Veer, Stella Gommans, San- der Janson, Winston Gerschta- nowitz en John Jones mee. GPD Kijk verderop in deze krant Craag gedaan. DORDRECHT - Een container schip heeft gisteravond rond halfnegen de spoorbrug over de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijndrecht geramd. Niemand raakte gewond. Het treinverkeer is na het inci dent enkele uren stilgelegd. De scheepvaart kon vermoedelijk de gehele nacht geen gebruik maken van de Oude Maas. Vol gens een woordvoerder van het Korps landelijke politiediensten heeft het schip vijf van de circa honderd lege containers verlo ren. Die zijn gezonken. Het bin nenvaartschip met lading was 11 meter hoog. De ruimte onder de brug was slechts 10,88 meter. Daardoor ramde het schip de brug en schoven de bovenste containers van de boot af. Rond 22.30 uur kwam het treinver keer weer op gang. ANP O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad. U Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 21.50)'. CD per kwaitaal met automatische incasso 61.50)'. O per jaar met automatische incasso 236,00)' mer gratis PZC-paraplu Kijk op wwwpzcnl/abonneren. bel gratis 0800 0231831 ol stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713. 4460 WB Goes 8»711688»555530» het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 1