Ruim helft van de Zeeuwen is te zwaar FZC ;r-r De magische grens van honderd kilo ibsurde komedie toneelgroep iruut! met een Zeeuws tintje Euregio Podia, daar zit muziek in CDA Hulst eist spoedoverleg vervoer van gehandicapten 17 Vooral mannen kampen met overgewicht mmjmm W l^HI donderdag 4 januari 2007 Zeeuwen zijn te dik De afgelopen jaren lieten een sterke toename van het aantal Zeeuwen met overgewicht zien. Verhoudingsgewijs zit Zeeland boven het landelijk gemiddelde. 35,5% 36,3% 41,3% GOES - Zeeuwen zijn de afgelo pen zes jaar in recordtempo dik ker geworden. Inmiddels kampt mcer dan de helft met overge wicht. Bijna een kwart van hen heeft daar ernstig last van. Zee land is daarmee de meest door voede provincie. Gezondheidsdiensten maken jzich al enige tijd ernstig zorgen. Overgewicht vergroot de kans op hart- en vaatziekten, en werkt ouderdomssuikerziekte in 4de hand. Het kan het leven met igemiddeld zo'n vier tot vijf jaar Verkorten, en is daarmee bijna inet zo gevaarlijk als roken. ;ln heel Nederland is het aantal ïensen met overgewicht sterk ;tegen: in een kwart eeuw tijd !an 35 naar 45 procent. Het per- ■nlage mensen met ernstig overgewicht is zelfs verdubbeld: van 5 naar dik 10 procent. Lange tijd volgden de Zeeuwen die landelijke trend, maar vanaf de eeuwwisseling schoot het aan tal dikkerds in Zeeland met nog veel grotere sprongen omhoog. Andere plattelandsprovincies, als Drenthe, Groningen en Over ijssel scoorden altijd al hoog, maar werden de afgelopen jaren ingehaald door Zeeland. Dat blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Daling Het is vooral een mannenpro- bleem. In Zeeland worstelt bijna zestig procent van de man nen met overgewicht. Vrouwen hebben er aanzienlijk minder last van, in Zeeland 45 procent. Inmiddels zijn er aanwijzingen dat de ontwikkeling over het hoogtepunt heen is. Exacte cij fers ontbreken nog, maar het lijkt er op dat nu zelfs een lichte daling is ingezet. Zeeuwse diëtis ten merken daar nog weinig van. Ze hebben doorgaans veel aanloop van patiënten met een Dieet top 3 Met de kerstdis achter de kiezen overweegt 11 pro cent van de Nederlanders op dieet te gaan. In op dracht van Gezond- heidsNet onderzocht bu reau NoTies welke afslank methoden het populairst zijn: de top 3: 1. Sonja Bakker 2. Hartstichting 3. Bezoek diëtist vorm van suikerziekte die kan worden toegeschreven aan over gewicht. Dat het probleem op het platteland veel groter is dan in de Randstad, kan niet slui tend worden verklaard. Maar diëtiste Tineke van Ass uit Zon- nemaire heeft wel een vermoe den. „Mensen bewegen minder, maar passen hun voedingspa troon daar niet op aan. Aanvan kelijk hield ik praktijk in de Randstad. Sinds ik werk op Schouwen-Duiveland valt me op dat hier nog sterk wordt vast gehouden aan oude gewoonten: spekvet op het brood, melk van de boerderij, roomboter in plaats van halvarine..." Voor wie graag wat kilootjes wil kwijtraken heeft ze een tip: ver ander je leefstijl. „Met fanatiek diëten redt je het niet. Want daarna sluipen weer oude ge woonten in. Je moet vooral ook 1981-1983 meer in beweging zijn." Daar naast spelen vaak ook emotie en psyche een rol. „Ik sta echt niet steeds met het vingertje omhoog PZC Rolant Quist 10401071 bron RIVM om het aantal caloriën aan te ge ven. Je probeert allereerst de mensen inzicht in eigen gedrag te geven." idoor Joeri Wisse ^VOGELWAARDE - Bij Ron de Kort uit Vogelwaarde staat vanavond geen pan "dampende aardappelen op tafel. „Dat mag niet van Sonja. De verleiding is dan te groot om nog eens lekker een keer op te scheppen." }'jus over de piepers is al eerder uit hui- ^zeDe Kort verbannen, evenals de grote ippen vlees. 'Vleesliefhebber' De Kort: •,AUes wordt afgemeten en opgeschept ralgens de normen van Sonja Bakker." jflonja is niet de echtgenote van Ron 13), maar de schrijfster van de bestsel- Bereik je ideale gewicht. Met de voe lingsadviezen en recepten uit dat boek |s het De Kort gelukt om maar liefst iertien kilo in enkele maanden kwijt Je raken. vorig jaar sprak het Hulster raadslid iet zijn CDA-collega Dennis Steijaert om vóór de kerstdagen negentig ldlo „Dat streven hebben we allebei niet ge haald. Ik woog 116 kilo, maar het lukte maar niet om onder die magische grens van honderd kilo te komen." De Kort raakte daardoor wat gede motiveerd en met de feestdagen in het verschiet, liet hij het lijnen even varen. „Ik hield me niet meer aan de combina ties. Die zijn heel belangrijk bij het dieet. Voor een tussendoortje moet je bijvoorbeeld afwisselen met peperkoek en appels, maar op het laatst at ik- al leen nog maar appels." Zondigen Tijdens de kerstdagen ging het hele maal mis. „Van het dieet mag je best wel eens een keer zondigen, door bij voorbeeld mee te gaan met een etentje. Maar je moet zeker vijf dagen serieus bezig zijn. Dat lukte niet meer, waar door ik weer vier tot vijf kilo ben aange komen." Met het ingaan van het nieuwe jaar zijn de teugels weer strak aangehaald. „Dat betekent minder eten en geen bier meer drinken. Voor de kerstdagen had ik van dat lekkere zware bier, van die tripeitjes ingekocht. Daar staan nu nog een paar setjes van in de koelkast. Die moet ik nu maar uitdelen aan visite, want bier is echt heel slecht voor de lijn." Ook lichaamsbeweging heeft prio riteit gekregen. Mooie wandelplaatsen te over in de buurt, volgens De Kort. „Zoals de wallen van Hulst, of de Meir in Antwerpen. Ik heb ook geen hekel aan winkelen, dus snijdt het mes aan twee kanten." Dit jaar moet het volgens De Kort luk ken om op de negentig kilo te komen. Niet alleen het uiterlijk, maar ook licha melijk ongemak moet dan voorbij zijn. „Ik wil mijn schoenveters weer strik ken zonder dat het moeite kost." Ron de Kort: „Ik wil mijn schoenveters weer strikken zonder dat het moeite kost." foto Peter Nicolai door Jean-Lou de Gucht HULST - De CDA-fractie in de gemeenteraad van Hulst is boos dat het dagelijks gemeentebe stuur rolstoelgebruikers en ver standelijk gehandicapten in de kou laat staan. Zij kunnen namelijk per 1 janua ri geen beroep meer doen op het collectief vraagafhankelijk ver voer (CW). Tot eind vorige week subsidieer de de provincie alle ritten van het CVV. Maar met ingang van dit jaar stopt de subsidie. Een grote groep gehandicapten die vanwege de hoogte van hun in komen niet in aanmerking ko men voor een WVG-indicatie zou buiten de boot vallen. De ge meenten Temeuzen en Sluis heb ben hierover afspraken met de provincie gemaakt. De gehandi capten kunnen tegen een geredu ceerd tarief met de taxi reizen. De provincie en de gemeente be talen ieder de helft van wat het taxivervoer meer kost. Het CDA roept het college van B en W van Hulst in een brief op direct te overleggen met de pro vincie om ook zo'n regeling te treffen. Het maatschappelijk functioneren van mensen die af hankelijk zijn van de rolstoel en gehandicapten komt in de knel, stelt het CDA. „Meermalen heeft onze fractie erop gewezen dat de vervoersvergoeding in de gemeente Hulst drastisch lager is dan in de gemeenten Terneu- Winterwandeling W estenschouwen WESTENSCHOUWEN - Ca- fé-restaurant Zeelust bij Wes- tenschouwen is zaterdag het startpunt van de derde van vijf winterwandeltochten van de Zeeuwse Wandelsport Bond. Er kan tussen 10.00 en 13.00 uur worden ingeschreven voor een tocht van 5, 10,15 of 20 kilome ter. De wandeling gaat door de boswachterij en de Zeepedui- nen. zen en Sluis. Het feit dat de kos ten gemiddeld per inwoner ho ger zijn vindt zijn oorzaak in het feit dat meer inwoners in Hulst in aanmerking komen voor deze vergoeding. Het aan tal ouderen in onze gemeente is relatief hoger dan in aanpalen de gemeenten en ook speelt een rol de vestigingen van instellin gen voor gehandicapten. Men sen moeten in een zorgzame sa menleving kunnen vertoeven en solidariteit met mensen die het iets minder hebben, moet het uit gangspunt zijn." Volgens wethouder F. van Dries- sche moet de brief eerst nog in het college van B en W worden besproken. „Maar de regeling waar het hier over gaat, is bij ons veel ruimer dan in Temeu zen en Sluis, ook voor ouderen. Mensen die nu al een vergoe ding krijgen, merken er niets van. Alleen nieuwe cliënten, on geveer vijftien, gaan er mis schien op achteruit. Hoe we dat oplossen weet ik niet. We moe ten eerst weten wat de kosten zijn en we hebben immers afge sproken dat we moeten bezuini gen. Het heeft op dit moment nog geen enkele zin om met de provincie te overleggen." Broers moeten ruim vijf ton aan Staat betalen MIDDELBURG - Drie mannen uit Bergen op Zoom moeten in totaal 579.906 euro aan de Ne derlandse Staat betalen. Dat bedrag zouden de broers, 33, 35 en 39 jaar, volgens de rechtbank in Middelburg heb ben verdiend met de handel in verdovende middelen. Het trio zou met name in Zeeland wiet aan de man hebben gebracht. Zo werden er softdrugs geleverd aan een koffieshop in Middel burg en aan dealers in de ge meente Reimerswaal. Het Open baar Ministerie had een miljoen euro van de broers geëist. kunst Lgfioor Ernst Jan Rozendaal 3 .ISS1NGEN - De Amsterdam theatergroep Bruut! heeft een iemvs tintje. Drie leden ko- dinen oorspronkelijk uit Zeeland, ïtèen vierde heeft zich vorig jaar :in Vlissingen gevestigd. Van- iüaar dat de groep zaterdag in het Vlissingse Arsenaaltheater :.tnet de voorstelling Welkom in he! bos een halve thuiswedstrijd peelt. a lij )e link met Zeeland is volstrekt i oevallig, zegt de uit Nieuw- en lint Joosland afkomstige Leo- tie Minderhoud. Zij volgde de erarenopleiding aan de Hoge- chool Zeeland in Vlissingen, j maar verhuisde naar Amster dam om zich te specialiseren op fjhet gebied van het speciaal on derwijs. Ze werkt nu in Amstel veen. Haar collega Sherryl Sa ai arony volgde dezelfde weg. Bei den maakten deel uit van de d Vlissingse studentenvereniging l Vloei. Salarony heeft zich ook c angesloten bij de mede door z finderhoud opgerichte groep iruut1 Met Lisalinde Nieveld dit Oudelande heeft de groep l log een Zeeuwse in de gelede- en 3 Lotus van Beek, die de groep ze- en jaar geleden samen met Min- erhoud en Marjo Trinks op- X ichtte, heeft zich vorig jaar in p: Vlissingen gevestigd. „We heb- r.ben dus wel wat met Zeeland", :£ldus Minderhoud. „Twee jaar rt|eleden stonden we met het to- leeLsiuk Cocktail van ir >eert-Jan Rijnders in het Arse- bi taaltheater en tijdens Sail met 1 ten bewerking van Vrouw van ■i Ie Zee van Ibsen in het Dijkthea- tefer. In Amsterdam treden we fOoral op in hel Polanentheater CCrea. Daarbij vergeleken is Arsenaal theater heel groot. ijfVe vinden het dus wel span nend om daar te staan." talve voor familieleden is er 'terdag dus voldoende plek andere geïnteresseerden, "e zullen zich zeker vermaken, 'ant Welkom in het bos, ge- ïSfpreven door Alex van Warmer- ts een toegankelijk en ui- 't humoristisch stuk. „Toen het voor het eerst lazen, «testen we allemaal heel erg la- iegg vertelt Van Beek. Minder s'®^ voegt toe: „Bij mijn jjtoonzusje, die in Amsterdam De hoofdrollen in Welkom in het bos zijn weggelegd voor Marjo Trinks (1) en Kathelijne van Beek. kwam kijken, liepen de tranen over de wangen van het lachen. En mijn vriend stapte na afloop met een enorme grijns naar bui ten. Het is echt een stuk om van te genieten." 7 Affiche van de voorstelling Welkom in het bos. Het verhaal gaat over twee da mes, Fannie en Dora, die op goed geluk het bos in zijn gelo pen. Dora heeft haar man verla ten en ook Fannie probeert van haar problemen los te komen. In het bos komen ze allerlei men sen tegen. In verschillende scè nes wordt vooral de verhouding tussen man en vrouw onder de loep genomen. „Het is een absur de komedie", verklaart Van Beek. Het verhaal neemt af en toe een tragische wending, maar echt schrijnend wordt het niet. Van Beek: „We wilden dit keer echt iets luchtigs doen." Bij de oprichting van Bruut!, zes jaar geleden, is afgesproken dat de groep zich zou richten op absurd theater. De meeste leden hebben affiniteit met die toneel vorm, maar het is geen dogma tisch programma. In Welkom in het bos is de absurditeit doorge trokken tot in de ontwerpen voor de kostuums en het decor. Bomen zijn gemaakt van be zems, elfenpakjes van Sorbo- doekjes. „We hebben ons niet exact gehouden aan de voor schriften van schrijver Alex van Warmerdam", zegt Minder houd. „Het moest ons eigen stuk worden." Toekomst De rollen van export-Zeeuw Minderhoud en import-Zeeuw Lotus van Beek zijn bescheiden, de hoofdrollen zijn weggelegd voor Marjo Trinks en Kathelijne van Beek. Doordat ze in Vlissin gen is gaan wonen, kost het Lo tus van Beek veel tijd om repeti ties bij te wonen. „Vandaar dat ik nu niet zo'n grote rol heb. Ik moet nog even kijken hoe ik dat in de toekomst ga doen. Het liefst wil ik wel bij Bruut! blij ven, want ik ben erg aan de groep gehecht." Wat dat betreft is er sinds de oprichting niets veranderd. Van Beek: „We heb ben de groep opgericht omdat we met een aantal mensen sa men iets wilden doen, samen spelen, samen onze eigen stuk ken uitkiezen. Nu zijn we zeven jaar verder, onze voorstellingen worden erg goed ontvangen en het is nog steeds heel leuk." Voorstelling: Welkom in het bos, door theatergroep Bruut!, zater dag in het Arsenaaltheater in Vlissingen. Aanvang20.15 uur. Frans Lievens (1) en Walter de Clercq in het Scheldetheater in Temeuzen. foto Peter Nicolai door Jeanette Vergouwen TERNEUZEN - De vrees om eens een concert met klassieke muziek bij te wonen, wegne men. Cultuur snuiven buiten de regio. Samen in de bus naar gro te podia in Vlaanderen en er een fijn uitje van maken. Dat is het doel van de stichting Euregio Po dia. „Het project is door drie huizen - Scheldetheater Terneuzen, Concertgebouw Brugge en De Bijloke Gent - aangevraagd. On der de vlag Klassiek over de Grenzen heen, promoten we de cultuur van Scheldemond. We willen het publiek mobieler ma ken. De drie partners zijn en thousiast, maar er moet nog veel werk verzet worden. Het project is nog te weinig bekend bij het publiek. Dit seizoen is een voor zichtige start, maar in het sei zoen 2007/2008 gaan de drie hui zen informatie verstrekken over zichzelf én de twee partners. In jaarbrochures en via de verschil lende publicitaire kanalen en nieuwe media", vertelt Frans Lievens van het Scheldetheater. De drie directeuren zijn de stuurgroep van Stichting Eure gio Podia en er is een werkgroep met mensen die vele zaken rege len. De stichting stelde Walter de Clercq aan als projectcoördi nator. Aanvulling „In het verleden stelden muziek liefhebbers hun jaarprogramma van concerten samen uit moge lijkheden binnen en buiten de streek. Het Scheldetheater streeft naar een verbreding van het publiek. Ik coördineer tus sen de verschillende groepen en podia en kies bewust concerten die een aanvulling zijn van het culturele aanbod", stelt De Cler cq. „Onze belangrijkste doelstel ling is het publiek meer en beter te informeren en elkaar te pro moten, niet om publiek af te snoepen, maar juist om het pu bliek meer keuzemogelijkheden te bieden. De reizen naar Gent en Brugge zijn speciaal, de be zoeker hoeft alleen maar te bel len en te reserveren via het Scheldetheater en daarna wordt alles voor hem geregeld. De bus jes halen de concertgangers op verschillende opstapplaatsen op en het vervoer kost maar vijf eu ro per reis." Frans Lievens hecht veel waar de aan het digitale netwerk tus sen de drie huizen. Up-to-date informatie in geschreven tek sten en bewegende beelden. We zijn volop bezig met het ontwik kelen van een website en het in schakelen van lokale televisie. We zijn nu aan het zaaien en in vesteren en moeten het vertrou wen winnen van de partners en het publiek. Het project moet groeien, maar ik heb alle ver trouwen in de toekomst." Walter de Clercq, die door de an deren wordt omschreven als de bruggenbouwer van het project, noemt de vier concerten een aan trekkelijke en frisse combinatie. „Zondag 7 januari treedt het Na tionaal Jeugd Orkest o.l.v. Wig- glesworth met de tweede symfo nie van Mahler op, 4 maart het Orchestre des Champs-Elysées o.l.v. Philippe Herreweghe met romantische werken van Bruckner en Brahms, telkens om 17.00 uur. In Gent speelt de Filharmonie o.l.v. Herreweghe symfonieën van Mendelssohn en Schumann en het tweede piano concert van Mendelssohn op 3 februari om 20.00 uur en het Ha gen Quartett speelt strijkkwar tetten van Schubert, Brahms en Szymanowski op 29 april om 15.00 uur." Voor meer informatie en reserve ringen: 0115-695555.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17