O Investeren vanuit overtuiging onderneemt... 31 Techniek in Zeeland: Geen doem, maar DOEN Het in aanbouw zijnde TECHNUM van ROC Zeeland gaat vanaf 2007 plaats bieden aan de opleidingen Motorvoer tuigentechniek, Elektrotechniek, Werktuigbouwkunde, Bouwinfra, Installatietechniek, Procestechniek en ICT. Onder grote belangstelling zijn op 30 november tijdens het symposi um 'Techniek in Zeeland: Geen doem, maar DOEN' in het tech niekcentrum aan de Oude Veerhavenweg in Vlissingen de nieuwe naam en het logo onthuld: TECHNUM. Techniek heeft toekomst in Zeeland. ROC-Zeeland, Hogeschool Zeeland, Scholen gemeenschap Scheldemond, Stichting Vakwerk en Vakopleiding Infra Zeeland bou wen gezamenlijk aan een vergaan de ontwikkeling van het techni sche onderwijs in de regio. Dat biedt perspectief en nieuwe kan sen. Diverse deskundigen gaven hun uitleg aan de centrale boodschap die uitging van het symposium. Aansluiting bij de markt "Het TECHNUM doet recht aan nieuwe inzichten op het gebied van leren. Daarmee kunnen hoge normen worden behaald. Het onderwijs sluit aan op de behoefte van de markt. ROC Zeeland leidt in samenwerking met bedrijven, scholen en overheid voldoende goed gekwalificeerde en gemoti veerde technici op. Om die moder ne technici schreeuwt ook de Zeeuwse markt", benadrukt Wijnand van Gessel, vice-voorzit- ter van de Raad van Toezicht van ROC Zeeland zijn welkomst woord. Toekomst voor techniek Gedeputeerde Economische Zaken Provincie Zeeland Maria le. Roy deelt de mening van Wijnand van Gessel. "Hoewel in het dage lijks leven alles om techniek draait, willen er maar weinig men sen in werken. Om techniek in Nederland te laten voortbestaan en te kunnen voldoen aan de groeien de vraag naar technici, moeten wij de beeldvorming verbeteren. Al in 2004 heeft het Kabinet 'hart voor een sterke industrie' en zet zich via Economische Zaken daarvoor in door bedrijven meer ruimte te geven om door le kunnen groeien. Hennie Meerkerk ontvangt de stimuleringsbijdrage van Arie Kraaijeveld. Anno 2006 verwerven steeds meer sectoren een internationale positie. Arbeidsmarkt en scholing moeten op elkaar aansluiten. Dit actuele onderwerp staat hoog op onze agenda, het vraagt om gemotiveer de partners. Die zijn er voldoende in Zeeland. StoeB bijvoorbeeld, bevordert dat jongeren technische beroepsopleidingen gaan volgen. Technocentrum Zeeland richt zich op het oplossen van regionale knelpunten tussen het technisch beroepsonderwijs en de arbeids markt en Het Loket treedt op als heidsgroei, structuurversterkende projecten, betere instroming van de Zeeuwse beroepsbevolking in de kenniseconomie en door acqui sitie van bedrijven en investerin gen van elders. Maar ook het toekomstige Maintenance centrum in Woensdrecht biedt voldoende kan sen en mogelijkheden voor het bedrijfsleven en het onderwijs in Zuidwest Nederland. Wij hebben goed geschoold personeel, maar willen wij de Zeeuwse economie verder laten groeien, dan moeten zichzelf wegcijfert en daardoor dreigt te verdwijnen. We moeten trots zijn op onze techniek en die weer zichtbaar maken: in de etala ge zetten! Het onderwijs kan het imago dat techniek moeilijk is, ombuigen door kinderen er al op de basisscholen mee bekend te maken. Daarvoor hebben wij wel technische onderwijzers voor nodig, maar technici verruilen het bedrijfsleven niet zomaar voor een baan in het onderwijs. Een oplos sing is, technici dubbele carrière- lijnen aanbieden, maar er zijn nog Veel belangstelling vanuit bedrijfsleven, overheid en onderwijs. intermediair tussen het bedrijfsle ven en opleidingsinstituten. Verder laat het lectoraat Ondernemen en Innoveren van de Hogeschool Zeeland zoveel mogelijk studenten kennismaken met het ondernemerschap. N.V. Economische Impuls Zeeland ten slotte, is onlangs opgericht vanuit de breed gedragen opvatting in de provincie om de dynamiek van de Zeeuwse economie te vergroten door middel van werkgelegen wij zorgen voor veel meer markt gerichte technici. Het TECHNUM biedt daartoe alle mogelijkheden." In de etalage Prof.dr. Mare Vermeulen, direc teur van het IVA (onderdeel van de Universiteit van Tilburg, betreffende ontwikkelin gen op de arbeidsmarkt) vindt dat de technieksector zichzelf aan trekkelijker moet maken. "Het is jammer dat techniek in Nederland talloze andere mogelijkheden om techniek aantrekkelijker te maken." Banen aanbieden Lt.-Kol Peter Huis in 't Veld, de volgende spreker, is belast bij het Logistiek Centrum van de Koninklijke Luchtmacht met het beleid omtrent Maintenance Valley. Het onderhoudscentruin dat in Woensdrecht wordt gereali seerd, behelst meer dan alleen onderhoud, reparatie en revisie van vliegtuigen. Maintenance Valley verzorgt het gehele levens onderhoud van vliegtuigen. Samen met de industrie, kennisin stituten, de overheid en onderwijs instellingen zoals ROC Zeeland en Hogeschool Zeeland gaat de Koninklijke Luchtmacht Maintenance Valley op de wereld kaart zetten. In Zuidwest Nederland levert het project de innovatieve invulling aan de rijks nota Pieken in de Delta. Ambitieprogramma "Het Platform Bèta Techniek wil zorgen voor goede beschikbaar heid van bètatechnici. Het doel van het instituut is structureel 15% meer leerlingen en studenten in bètatechnisch onderwijs en een betere benutting van bestaand talent in bedrijven en onderzoeks instellingen. Daarom is een aan pak over de hele loopbaanketen nodig: van primair naar voortgezet en beroepsonderwijs tot en met hoger onderwijs en de arbeids markt" aldus de voorzitter drs. Arie Kraaijeveld. Hij onderteken de samen met Hennie van Meerkerk, voorzitter van het College van Bestuur van ROC Zeeland het convenant "Ambitieprogramma" voor de ont wikkeling van de bètatechniek en zegde haar een stimuleringsbijdra ge van 225.000 toe. "ROC Zeeland gaat daarmee aan de slag gaat om over drie jaar het beste bèta beroepsonderwijsinstituut van Nederland te zijn!", verzeker de Hennie Meerkerk. www. technum. nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 77