absolute top! Wij gaan voor de Plezier in het ondernemerschap onderneemt. 21 Kwaliteit staat bij Bert Poppelaars van de gelijkna mige paardenfokkerij en - opfokkerij hoger in het vaandel dat kwantiteit. Stal Poppelaars uit Kortgene heeft al veel talentvolle dres suur- en springpaarden voortgebracht. Het hoogste doel is nog niet bereikt: het fokken van een paard voor de Olympische Spelen! Bert Poppelaars, die zijn varkens houderij combineert met het fok ken van paarden, gaat niet over één nacht ijs. Dat heeft hij bij zijn varkens ook nooit gedaan. Bert weet precies van welke hengst zijn merries drachtig zijn, hoe diens prestaties zijn en wie zijn ouders en grootouders zijn. Het Bert Poppelaars. Koninklijk Warmbloed Paardenstamboek Nederland (KWPN) heeft hem niet voor niets in 2000 uitgeroepen tot fokker van het jaar. De basis is er Tot voor kort leverde de varkens fokker wereldwijd beren. "De invoering van strengere regels en vergunningen heeft ons enthousi asme zover getemperd, dat wij geen topvarkens meer fokken," licht Bert Poppelaars toe. "Hoewel die uitdaging weg is, houden wij de varkens tot wij onze inmiddels verkochte boerderij verruilen voor een stek met meer weiden voor de paarden. Zij zijn onze nieuwe core business geworden. Een hele stap, maar die hebben wij durven nemen, omdat wij verzekerd zijn van een opvolger in de persoon van onze zoon." Fokken en opfokken In 1980 heeft Bert Poppelaars de paardenfokkerij van zijn vader overgenomen. "Toen hadden wij ook één merrie met veulen", ver volgt Bert. "Na tien jaar zijn wij pas professioneel gaan fokken met door het KWPN goedgekeurde dressuur- en springpaarden. Nu hebben wij gemiddeld vijfenveer tig paarden. Verscheidene daarvan staan bij de ruiters. Jaarlijks heb ben wij circa twaalf veulens. De opfokperiode is maximaal drie jaar. Na tweeëneenhalf jaar laten wij de paarden röntgenen en afhankelijk daarvan bieden wij de hengsten bij het KWPN ter keu ring aan en laten wij de merries dekken. Zij brengen hier 1-2 veu lens voort en gaan dan de sport in. Vervolgens bieden wij ze te koop aan. Onze paarden lopen inmiddels in diverse landen. Via de moderne communicatiemidde len kunnen wij ze blijven volgen. Wij hebben vijf goedgekeurde dekhengsten gefokt. Die toperken- ning blijven wij nastreven. De beste hengsten mogen immers het vaakst dekken. De handel ontmoe ten wij bijna wekelijks bij con coursen en wedstrijden. Laatst is de eerste Dutch Breeder Foundation of Show jumpers fok- merrie- en embryoveiling georga niseerd. Onze Vonnevanck was daar de absolute topper!" ZLTO Bert Poppelaars zit in de onlangs door de ZLTO opgerichte Klankbordgroep Paardenhouderij. De ZLTO wil de belangenbeharti ging voor de paardenhouderij meer structuur geven. Bert Poppelaars. lijke ondernemers uit Noord- Brabant en landelijk door aanslui ting bij de Federatie Zakenvrouwen. Die ondernemerskoepel brengt gemeenschappelijke issues rich ting de Haagse politiek, zoals het realiseren van zwangerschapsver lof voor zelfstandige vrouwen via een persoonsgebonden budget. Kennis- en vaardigheidsont wikkeling voor (strategisch) ondernemerschap "Vrouwen hebben behoefte aan scholing op vaktechnisch gebied, maar willen ook geïnformeerd worden over hun financieel-eco- nomische positie. Daartoe zijn wij ontwikkelingspartner in de projec ten 'Plattelandseconomie in Perspectief Brabant' en 'Ondernemend netwerken door vrouwen voor een vitaal platte land', vervolgt José Mureau. "Ook streven wij ernaar dat vrouwen deel (gaan) uitmaken van (Z)LTO- besturen op alle niveaus. Daarmee zijn besturen een afspiegeling van alle (mede)ondernemers die lid zijn van de organisatie." Het platteland verandert en daarmee de rol van de vrouw. Steeds meer vrouwen worden (mede)ondernemer binnen het agrarische bedrijf, beginnen een neven tak of starten elders voor zichzelf. De commissie Vrouw en Bedrijf (V&B) van LTO-Nederland vormt samen met gewestelijk portefeuil lehouder ZLTO José Mureau en enkele lokale portefeuillehouders een actieve groep van onderne mende vrouwen die functioneel verbonden zijn met de groene ruimte. Je verdiende loon "Wij behartigen de belangen van de agrarische vrouwen binnen en buiten de organisatie, opdat zij goed kunnen ondernemen en ple zier hebben in het ondernemer schap. Uit onderzoek blijkt dat de financiële positie van de meewer kende partners van ondernemers te wensen overlaat, omdat de privé relatie en de zakelijke relatie zich vaak op één plaats afspelen. Vooral bij overlijden, scheiding of faillissement van het bedrijf komt dit naar voren. Om de financiële, economische en sociale positie van agrarische vrouwen te verster José Mureau. ken heeft V&B dit onderwerp in september als speerpunt voor het komende jaar gekozen en het onderbouwd als landelijke project 'Je Verdiende Loon'," licht José Mureau toe. "Tijdens diverse drukbezochte informatieavonden behandelen wij de problematiek aan de hand van vier thema's: 'Ja, ik wil...': huwelijksgoederen recht, samenwerkingsvormen en beloningsvormen; 'Samen ondernemen': het lezen van het accountantsrapport en ondernemerschap; Een appeltje voor de dorst': erf recht, pensioenopbouw en sociale zekerheid; 'Het loopt in de miljoenen': finan ciering van het bedrijf en vermo gensopbouw. Netwerken Verbreden van het netwerk is belangrijk. Daartoe onderhoudt V&B contacten met maatschappe lijke en politieke organisaties, regionaal met ondernemingsvere nigingen voor vrouwen zoals GAIA, het netwerk voor vrouwe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 67