Erfgoed in kleur O Bijzondere stoffeerders van het landschap onderneemt... 19 Begin 1900 was de eeuwen oude, levendige meekrap teelt en -handel verdwenen uit Zeeland en Noord- Brabant. Honderd jaar later groeien de planten weer op de velden. De textielin dustrie loopt warm voor de plantaardige kleurstof uit de meekrapwortelen, die stof fen en leder een ongeëve naarde dieprode gloed geeft. De gewassen, gedroogde en gema len meekrapwortelen ondergaan in de fabriek van Rubia Pigmenta Naturalia in Steenbergen een inno vatief verwerkingsproces waarna uitsluitend het poedervormige kleurstofextract Rubia Red (aliza rine) overblijft. Initiatiefnemer de Wageningse hoogleraar Ton Capelle heeft medio 1990 de win ning van kleurstof uit meekrap aan Fabriek in Steenbergen. een nader onderzoek laten onder werpen. Dit resulteerde in 2001 in het proefschrift 'Red, redder, mad der: analysis and isolation of anth- raquinones from madder roots' van Dorien Derksen, de huidige manager Research, Development Production van Rubia Pigmenta Naturalia, waarvan Anco Sneep General Manager is. Raszuiver "Meekrap is een meerjarige plant, die 60 tot 100 cm hoog wordt en in het tweede jaar kleine gele bloem pjes krijgt. In het derde jaar win nen wij de kleurstof uit de relatief lange wortelstokken", vertelt Anco Sneep. "Onze meekrapvariëteiten worden voor 100% beschermd door kwe kersrecht en de teelt is volledig geregistreerd. Hierdoor en door het in eigen beheer ontwikkelde productieproces vanaf de planten- stekken tot en met het poedervor mige kleurextract, kunnen wij een homogene, constante en hoge kwaliteit plantaardige kleurstof leveren. Onze eigen stekken wor den in licentie vermeerderd bij een professionele vermeerderaar en vervolgens weer in licentie ter beschikking gesteld aan de telers vereniging, 25 meekraptelers op Tholen en in Noord-Brabant. Het kleurstofpoeder wordt gebruikt voor het verven van tex tiel, wol en leder en in (kunst)schildersverf en lak." Belangstelling Vroeger is de suikerbiet de mee krap opgevolgd. Nu is het gewas weer een goed alternatief voor sui kerbieten, die door de nieuwe koers van het Europese landbouw beleid steeds meer in prijs dalen. Meekrap kan evenals suikerbieten worden benut als vruchtwisse- lingsgewas Voor het planten van de stekken en het rooien van de meekrap wortels gebruiken de boe ren aangepaste plant- en rooima- chines die ook in andere teelten worden gebruikt, zoals bloembol len, aardappelen en aardbeien. "De eerste oogst van 50 hectare gaf eenderde meer opbrengst dan wij verwachtten. De belangstel ling voor het meekrappoeder is enorm. Inmiddels hebben wij diverse klanten in binnen- en bui tenland. Met Rubia Red kunnen wij in verschillende toepassingen ongeveer 40% van het gehele kleurenspectrum bestrijken. In de toekomst willen wij ook gele en blauwe plantaardige kleurstoffen van bijvoorbeeld de wouwplant en de indigostruik op de markt bren gen. Daarmee kunnen wij het vol ledige kleurenspectrum realise ren", aldus Anco Sneep. wvvvi'. rubiapigmentanaturalia. nl en vertegenwoordigers en relaties van de organisatoren uitgenodigd. Bevlogenheid Lilianne van der Ha-van Vlierberghe: "De jury stond voor de uitdagende taak om uit de zes endertig inzendingen, de mooiste in elke categorie te kiezen. Daarbij hebben wij vooral gelet op drie onderdelen: praktische bruikbaar heid, waarde voor natuur en cul tuurhistorie en waarde voor het landschap. Mijn taak was o.a. de praktische bruikbaarheid te bekijken. Eerst hebben wij uit alle inzendingen de zeven mooiste gekozen. Frappant is dat de top drie van elk jurylid hetzelfde was. Vervolgens hebben wij die zeven erven bezocht en uiterst kritisch bekeken. Tijdens de prijsuitreiking is onze motivatie daarvan nader toegelicht. Zonder uitzondering zijn wij onder de indruk van de enorme bevlogenheid van alle inzenders om hun erf in de oorspronkelijke staat terug te brengen. Ikzelf ben een fantastische ervaring rijker!" www.zlto.nl www. landschapsbeheer, nl/zeeland Boerenerven bepalen al eeuwen voor een groot deel het beeld van de provincie Zeeland. Ze hebben hun eigen kenmerken in gebouwen en beplanting. Erven zijn functioneel voor het bedrijf en vormen een leefomgeving voor mensen, planten en dieren. Verscheidene hebben cultuurhistorische waarde. Om die redenen hebben de Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie (ZLTO), de Boerderijenstichting Zeeland en Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) op 16 december de Zeeuwse Erftrofeeën 2006 uitge reikt. Boerderij in Zeeuwse stijl Bij de verkiezing stond dit jaar het thema 'Boerderij in Zeeuwse stijl' centraal. De juryleden Lilianne van der Ha-van Vlierberghe - ZLTO, Wim Sanderse Boerderijstichting en Peter Maas - Stichting Landschapsbeheer Zeeland hebben speciaal gelet op typisch Zeeuwse gebruiken en toe passingen op de boerderij, zoals bouwstijlen, versieringen, symbo len, materiaal- en kleurgebruik, Familie Wijffels, mooiste moderne boerderij. Winnaars Uit handen van gedeputeerde voor Water, Natuur, Landinrichting en Kust Wouter Zandbrink ontving Familie Thomaes, mooiste historische boerderij. maar ook op de erfindeling, bomen en struiken en de gebrui ken daaromheen. Elk boerenerf kwam in aanmer king voor de trofee. De inzendin gen zijn verdeeld in twee catego rieën: het historische erf dat meestal ouder is dan 50 jaar en vaak cultuurhistorische elementen heeft en het moderne erf, dat recent is aangelegd met een moderne bedrijfsvoering. Voor het erf dat het cultuurhistorische handhaaft of herstelt is een stimu- leringsprijs uitgeloofd. de familie Thomaes uit Hoofdplaat op hun eigen erf de trofee voor het mooiste Zeeuwse historische erf, de familie Wijffels uit Aardenburg die voor het mooiste moderne erf en mocht de familie Buijs uit Stavenisse de sti- muleringsprijs in ontvangst nemen. De prijzen bestaan uit een trofee en een geldbedrag, waarmee de winnaars hun erf verder mogen verfraaien. Voor deze feestelijke bijeenkomst waren alle inzenders

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 65