De ondernemer heeft de sleutel voor de toekomst sJ onderneemt. 17 Kiezen voor Landbouw: De moderne agrariër moet zich bewust afvragen of hij wel wil boeren. Kiest hij voor de landbouw, dan kiest hij voor het agrarische ondernemerschap. Ondernemers die in staat zijn goede verbindingen te maken met de markt, de samenleving en de omgeving, hebben de toekomst. De rest valt af. Die boodschap uit zijn nota "Kiezen voor Landbouw' uit 2005 gaf demissio nair minister Cees Veerman van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit op 27 november mee aan de aanwezigen bij twee bijeenkomsten van de Rabobank, in Etten-Leur en Terneuzen. Drie keer kiezen Minister Veerman lichtte in Etten- Leur de nota 'Kiezen voor Landbouw' toe. "Die gaat over drie keer kiezen: de overheid kiest voor landbouw, de samenleving kiest voor landbouw, maai- ook de ondernemer moet kiezen voor landbouw. De overheid heeft gekozen voor een terugtredende rol. Dat wil niet zeggen dat de overheid niets meer doet. Wij geven ruimte aan onder nemers waar dat mogelijk is, sti muleren initiatieven en faciliteren grote veranderingen. Het borgen van de publieke belangen staat daarbij centraal. Dat geldt voor de landelijke, de regionale en de lokale overheid. Wij laten bijvoor beeld onderzoek doen naar de mogelijkheden van het wegvallen van de melkquotering, maai" de ondernemer kiest zijn eigen quo tum. De samenleving toont zich gevoelig voor de kwaliteit van het platteland. Dat blijkt uit de groei ende belangstelling voor bijvoor beeld cultureel erfgoed, land schapsbeheer of natuur. Agrariërs speel in op die kans! De ondernemer die kiest voor de landbouw, kiest zijn eigen bedrijfsstrategie. Die kan hij inzet ten op bijvoorbeeld kostprijsverla ging, een niche product of investe ren in samenwerking met collega- Demïssionair minister Cees Veerman van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit. 's of ketenpartners. Hij weet zelf het beste wat de markt vraagt." Milieu en omgeving Wij kiezen ook voor milieu en omgeving. Dieren zijn in Nederland een issue geworden. Zij verdienen een respectvolle behan deling. In ons land zijn veel dieren en een intensieve landbouw. Op de vraag van een van de aan wezigen wat de minister doet aan mestverwerking, nu dat een kwestie voor de lokale overheid is geworden, antwoordt de heer Veerman dat zijn ministerie mee helpt dat probleem op te lossen, bijvoorbeeld door vergisting. De Europese regelgeving verbiedt echter dat de mineralen in het rest- product daarvan, worden gebruikt voor bemesting van het land. De minister staat dan ook open voor suggesties. Vakmanschap en ondernemerschap Voor de ondernemers in de tuin bouw is deze materie niet. nieuw. Zij hebben altijd zelf beslissingen genomen. Dat heeft geresulteerd in nieuwe activiteiten zoals de glastuinbouw, boomkwekerijen en tuincentra. Het ministerie hecht grote waarde aan onderwijs. Die post omvat een derde van de begroting. De minister dringt er op aan daarvan meer gebruik te maken. "Van belang is dat het onderwijs aan sluit op de praktijk. Dat wordt nu bijvoorbeeld gedaan in de onlangs gestarte MBO Boomkwekerij opleiding Nieuwe Stijl, die wordt gegeven in een boomkwekerij in Haaren", aldus de heer Veerman. Schaalvergroting Eerder die dag benadrukte de minister in Terneuzen dat de Zeeuwse boeren grootschaliger moesten gaan denken om te kun nen voortbestaan. Hij adviseerde hen niet op een kluitje te blijven zitten 'mekkeren', maar de wijde wereld in te trekken en naar land bouwgronden buiten Zeeland te kijken. Voorzitter ZLTO regio Zeeland Peter de Koeijer, die eveneens sprak in Terneuzen, was van mening dat er ook andere oplossingen binnen de provincie zijn, zoals een samenwerking tus sen agrariërs op het gebied van in bassins. Voor dat soort alterna tieven heeft de overheid best wat geld over." Op de vraag vanuit het publiek hoe de schaalvergroting zich ver houdt tot de ontpoldering, die minder ruimte overlaat voor boe ren, antwoordde minister Veerman dat dat volgens hem een gepas seerd station is. "Maar", voegde hij er aan toe, "een volgende gene ratie zou weer kunnen besluiten om natuurgebieden in te polderen. De toekomst zal uitwijzen of wij nu wel of geen gelijk hebben." Support "Er komt veel op de sector af in de komende jaren, zowel vanuit de markt als vanuit de samenleving. Maar er blijft ruimte en er is een toekomst in Nederland voor deze dynamische sector. Ondernemers, benut die kansen. U staat daar niet alleen voor, maar u staat wel voor aan!", aldus minister Veerman. machines en opslagruimtes. Hij benadrukte bovendien dat de ZLTO blijft streven naar ruimte voor kleinere bedrijven. Minister Veerman op zijn beurt liet weten dat hij de boeren niet uit Zeeland weg wil hebben. "Hoewel het buitenland mogelijkheden biedt, zullen die er hier ongetwij feld ook zijn. Bovendien komt er aan de trend van de dalende grondprijzen ooit een eind. Daarvan ben ik overtuigd. Maar het is wel noodzakelijk, de pro ductiviteit te verhogen en de land bouwgronden te gebruiken voor hoogwaardige voedselproductie. Energiegewassen zoals biodiesel moet u maar aan anderen overla ten. Alhoewel, uw ogen helemaal sluiten voor alternatieven, is geen goede zaak. Zeeland biedt daartoe diverse mogelijkheden. Denkt u maar eens aan zilte landbouwteel- ten en aan nieuwe visserijtechnie ken zoals het kweken van zeetong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 63