Ophanging Saddam bijna onderbroken PZC Somalië wacht op internationale vredesmacht Koliek wist bloedvergieten over Jeruzalem te verijdelen 4 Ex-dictator uitgescholden tijdens executie Kaspische-Zeekaviaar is niet langer taboe Herdenking Ford Familie gegriefd over foutieve informatie na vliegramp Indonesië woensdag 3 januari 2007 •Innr Thomas Verfuss i-JAGDAD - De executie van Saddam Hoessein zaterdag was lijna onderbroken. De enige Kjmwezige aanklager. Munkith :il Faroon, dreigde weg le lopen lis het beschimpen van de jx-president niet zou stoppen. finder vertegenwoordiger van de aanklagers als getuige mag filgens de Iraakse wet de execu te niet doorgaan. Al Faroon was zaterdag als enige aankla ger van de Saddam-zaak aanwe- internet circuleren. Volgens hem waren twee hoge regerings functionarissen met hun mobie le telefoons met camera in de weer. De Iraakse regering heeft een on derzoek gelast naar de maker van de opnamen. „Dat had niet mogen gebeuren. Voordat we de kamer binnengingen, was afge sproken dat niemand een mo bieltje bij zich zou hebben", al dus een regeringswoordvoerder. De beelden van de ophanging van Saddam die circuleren op in ternet, hebben voor veel veront waardiging gezorgd. In verschil lende Iraakse steden kwam het maandag tot ongeregeldheden. Soennieten zwoeren wraak voor de dood van de ex-president. Verklaring Ook de nog steeds voortvluchti ge voormalige rechterhand van Saddam Hoessein, Izzat Ibra him al Duri, heeft gewaar schuwd dat de executie van de oud-pi'esident de opstand tegen de Iraakse regering en de Ameri kaanse bezettingsmacht verder zal aanwakkeren. Hij zegt dat in een verklaring die gisteren op internet is geplaatst. Ibrahim, die bovenaan een lijst met 41 door de Iraakse regering gezochte personen staat, roept op tot de vorming van een breed verzetsfront om de Amerikanen het land uit te drijven. Ibrahim is het laatste kopstuk van het oude regime dat nog voortvluch tig is. De Amerikanen hebben 10 miljoen dollar op zijn hoofd gezet. ANP/RTR/DPA door Patrick Selbach GENÈVE - De Verenigde Naties hebben gisteren een verbod op de export van de meeste soorten kaviaar van de steur uit de Kaspische Zee opgeheven. Het verbod werd een jaar geleden ingesteld ter bescherming van de slinkende populaties wilde steur. Vrijwel alle kaviaar die inter nationaal wordt verhandeld komt van steur uit de Kaspi sche Zee. Het orgaan dat toe ziet op de bescherming van bedreigde planten- en dier soorten (Cites) heeft ver klaard dat de handel weer op gang kan komen. De belang rijkste producentenlanden Azerbeidzjan, Iran, Ka- zachstan, Rusland en Turkme nistan hebben afgesproken minder steur te vangen. Cites heeft daarom toestemming ge geven voor de export van bijna 96 ton kaviaar in 2007, circa 15 procent onder het quotum van 2005. Óver de duurste soort ka viaar, beluga van de steur- soort Huso huso, is nog geen besluit genomen omdat de vijf betrokken landen onvol doende informatie hebben verschaft over de omvang van de populaties. Volgens een persbericht van Cites blijft de handel in kaviaar uit andere wateren zoals Zwarte Zee, Do- nau en Amoer aan de Chi nees-Russische grens verbo den. ANP Al Faroon sprak tevens de offi- ïèle verklaring tegen dat een ci- jier met een mobieltje de opna- ies zou hebben gemaakt die op Spanje breekt gesprekken met ETA over vrede voorgoed af MADRID - De Spaanse regering liet helemaal niets meer in on derhandelingen met de Baski- 'iche afscheidingsbeweging ETA ifla de bomaanslag op de luchtha ven bij Madrid. Éet vredesoverleg is niet langer ijpgeschort, maar 'verbroken, iljeëlimineerd, klaar', aldus de [Spaanse minister van Binnen landse Zaken Alfredo Perez Ru- ilfalcaba gisteren. jle sociaaldemocratische rege- sring van premier José Luis Ro driguez Zapatero houdt de ETA iferantwoordelijk voor de bom- lïanslag zaterdag in de par keergarage van de luchthaven elarajas. Twee mensen uit Ecua dor worden vermist na de Manslag. Rubalcaba zei eerder plat de kans zeer klein is dat zij tog levend worden gevonden, jjWAFP/EFE Verdachte van doden prostituees [blijft in hechtenis e: iqPSWICH - De verdachte van le moord op vijf prostituees, Steven Wright, blijft voorlopig sfa hechtenis. fisteren verscheen hij kort voor Ie rechter in Ipswich, die hem meedeelde dat hij tenminste blijft vastzitten tot 1 mei, wan- deer hij officieel wordt aange jaagd.. /right (48) zelf hoefde in de [en minuten durende zitting lechts zijn naam te bevestigen, /right is chauffeur van een jrkheftruck en heeft als ste ward gewerkt op cruiseschip 'ucen Elizabeth II. ij heeft een vrouw en drie kin ieren. GPD/RTR Bewoners van Kismayu luisteren naar het nieuws over de terugtrekking van islamitische milities uit Somalië. van onze redactie buitenland MOGADISHU - Ethiopische troepen zullen nog zeker 'enkele weken' in Somalië blijven. De Ethiopische pre mier Meles Zenawi zei gisteren dat de Somalische machthebbers eerst orde moeten scheppen in het land. Hij riep de internationale gemeenschap op zo snel moge lijk een internationale troepenmacht te sturen om een machtsvacuüm te voorkomen. Onder druk van een Ethiopische militaire interventie zijn na twee weken van gevechten de islamitische mili ties in Somalië gevlucht uit het land. Ze hebben hun laatste bolwerk, de zuidelijke havenstad Kismayu, opge geven, maar gezworen vanuit het grensgebied een guer rilla-oorlog te beginnen. De islamisten trokken zich maandag terug uit Kismayu toen Somalische regeringstroepen, gesteund door Ethiopische vliegtuigen, tanks en artillerie, de stad na derden. De Somalische overgangsregering heeft Kenia gevraagd de grens met het noordelijke buurland te slui- foto Ibrahim Elmi/EPA ten om te voorkomen dat de milities de grens overste ken. Premier Ali Mohammed Gedi van de overgangsrege ring, die nu weer grotendeels de controle heeft over So malië, heeft de Afrikaanse Unie opgeroepen zo snel mo gelijk een vredesmacht naar zijn land te sturen om het land te stabiliseren. Ook heeft Gedi islamitische strijders amnestie aangebo den als ze uiterlijk morgen hun wapens hebben ingele verd. ANP/RTR/AFP '0r Ad Bloemendaal [L AVIV - Theodor Koliek, de ils 'Teddy' legendarisch gewor- en burgemeester van Jeruza- jH, is gisteren op 95-jarige leef tijd overleden. Hij bekleedde hel ambt in de periode 1965-1993, waarin Israël het door Jordanië bestuurde stads deel bezette en de hele stad uit riep tot zijn 'eeuwige ondeelba- je hoofdstad'. 'nder leiding van Koliek voer- e het gemeentebestuur een de- ïografisch plan uit, waarbij in e Arabische delen van de stad oodse wijken werden gesticht iet het doel de bezetting onom- eerbaar te maken. Aan de ande- e kant verzette de burgemees- p zich met hand en tand tegen te provocatieve acties, zoals e overname door Israëlische ko- inisten van huizen in de islami- sche wijk van de oude stad. •ollek meende dat Jeruzalem ooit meer de verdeelde stad du mogen worden die het tus- en 1948 en de Zesdaagse Oor- 'gvan 1967 was. Daarom wilde ij niets weten van de Palestijn- i aanspraken op Oost-Jeruza- :m als hoofdstad van een toe- j omslige Palestijnse staat. Hij J lorzag een stad waarover Is- i( aël soevereiniteit zou krijgen, laar die verdeeld zou worden semi-autonome Joodse en [rabische wijken. Zijn grote verdienste was dat het conflict over de stad in de ja ren na 1967 niet ontaardde in moord en doodslag. De Palestijn se bevolking was niet direct ge charmeerd van de manier waar- VN-chef Ban wil crisis Darfoer als eerste aanpakken NEW YORK - De nieuwe secre taris-generaal van de Verenigde Naties Ban Ki-moon (62) gaat van de crisis in de Soedanese re gio Darfoer de prioriteit van het begin van zijn ambtsperiode ma ken. Dit zei Ban gisteren op zijn eer ste werkdag in zijn nieuwe func tie. Door het conflict in Darfoer zijn al honderdduizenden men sen om het leven gekomen, mil joenen zijn op de vlucht gesla gen. Ban wil later deze maand een top van de Afrikaanse Unie bezoeken en dan ook de Soeda nese president Omar Hassan al-Bashir ontmoeten. Die wei gert VN-blauwhelmen toe te la ten. ANP/DPA/RTR op Israël probeerde de bezetting onomkeerbaar te maken. Maar Kolleks inspanningen bruggen te bouwen in plaats van te con fronteren dwongen in Oost-Jeru- zalem respect af. Dat kwam ook doordat de Jordaanse regering Jeruzalem stelselmatig had ver waarloosd, ten faveure van Am man. Demografisch gezien is Jeruza lem opgedeeld in drie groepen: orthodoxe Joden, seculiere Jo den en Arabieren. Dat Koliek zesmaal met ruime meerderheid in het ambt is gekozen laat zien hoeveel krediet hij bezat bij elk van die groepen, ook al zijn de Arabische Jeruzalemieten maar mager in het kiezerskorps verte genwoordigd. Het krediet bleek op in 1993, toen de legendarische burge meester verrassend werd versla gen door Likoed-parlementslid Ehud Olmert, de huidige pre mier. Het was een harde en wei nig verheffende verkiezings strijd, waarin Olmert zich ver bond met ultra-orthodoxen en naar Kolleks leeftijd (toen tach tig jaar) verwees voor zijn leuze: „Omdat iedereen begrijpt dat het nu wel mooi is geweest." La ter zou Koliek zeggen dat Jeru zalem onder Olmert aan glans verloor 'omdat Olmert eigenlijk alleen maar premier wilde wor den'. Koliek krijgt vandaag een staatsbegrafenis op Jeruzalems Herzl-berg. GPD WASHINGTON - In de National Cathedral in Washington is gisteren in aanwezigheid van tal van hoogwaardigheidsbekleders de uitvaart dienst voor de Amerikaanse oud-president Ge rald Ford gehouden. Ford overleed vorige week op 93-jarige leeftijd. Onder de sprekers tijdens de dienst was presi dent George Bush. Hij noemde Ford 'een man wiens naam synoniem was met integriteit' en een 'rots van stabiliteit' in woelige tijden. Vice- president Ford verving in augustus 1974 Ri chard Nixon als staatshoofd. Nixon moest het veld ruimen vanwege zijn rol in het Walerga- te-afluisterschandaal, dat de VS in een diepe morele crisis stortte. Ook vader Bush, de oud-president, prees Ford omdat hij het ver trouwen in het presidentsschap wist te herstel len. President Bush kwam aan het begin van de dienst gearmd met de weduwe van Ford, Betty, de kerk binnengelopen. Ook Bush' nog levende voorgangers Bill Clinton en Jimmy Carter wa ren aanwezig. Carter versloeg Ford in 1976 bij de presidentsverkiezingen. Namens de Neder landse regering was minister van Staat Max van der Stoel bij de herdenkingsceremonie. foto Nick Wass/RTR Holocaust-expo Iran op tournee TEHERAN - Een omstreden tentoonstelling van Holo caust-spotprenten gaat in Iran op tournee. De tweehon derd tekeningen worden deze maand getoond in zes pro vincies. Sinds augustus was de expositie te zien in de hoofdstad Teheran. De Iraanse autoriteiten besloten tot de tentoonstelling na de publicatie van Deense spotprenten over de islamiti sche profeet Mohammed in Europese media. Na een op roep ontving het regime in Teheran ruim 1100 inzendin gen uit zestig landen. ANP/AFP Zo vader, zo tweeling LAGOS - Een Nigeriaanse tweeling is in de voetsporen van vader getreden. Papa Abiodun Babington was de eerstgeboren Nigenaan van het jaar 1967. Zijn dochter tjes zijn geregistreerd als de eerste Nigeriaanse kinderen van dit nieuwe jaar. De meisjes werden op 1 januari om één en vijf minuten na middernacht geboren. Zij kwamen in Lagos ter wereld, precies veertig jaar na de geboorte van hun vader in de zelfde stad. ANP/AFP Peking wil 245 dagen schone lucht PEKING - Het bestuur van de Chinese hoofdstad Peking wil dit jaar minstens 245 dagen een schone lucht boven de metropool. De luchtvervuiling mag een bepaalde waarde op die dagen niet overschrijden. De Chinese staatsmedia repten gisteren van een ambitieuze doelstelling in een me tropool waar een verstikkende smogdeken normaal is. Peking stelt elk jaar een doel voor schone lucht. In 2006 moesten 238 dagen aan de norm voldoen. Dat is gelukt, maar vooral omdat het in juli en augustus erg veel regen de. Uiteindelijk telde Peking 241 'schone dagen'. Peking behoort tot de smerigste steden ter wereld. Dat komt door industrie, zandstormen, het groeiend autobezit en een grootschalig gebruik van kolen. De overheid poogt door strengere milieueisen het tij te keren. ANP Tv-evangeliste beticht van bedrog LONDEN - De vier kinderen van de broer van de Ameri kaanse televisie-evangeliste Darlene Bishop dagen haar voor de rechter, omdat zij ten onrechte stelde dat God haar broer heeft genezen. Tekstschrijver Darrell 'Wayne' Perrey stierf achttien maanden geleden aan kanker. Bishop schreef in haar boek Your Life Folloios Your Words dat haar broer zijn leven te danken heeft aan het gebed tot God. De kinderen verwijten haar dat zij haar broer ertoe heeft overgehaald te stoppen met chemothera pie en op God te vertrouwen. ANP Duitsers heten weer Adolf BERLIJN - Adolf mag weer als voornaam in Duitsland. De naam gold tientallen jaren als ongepast omdat Hitier zo heette. Steeds meer Duitsers geven hun zoontjes na men uit de tijd van de grootouders, blijkt uit onderzoek. Franz, Siegfried en 'Otto zijn ook populair. Bij dochters zijn de ouders wat terughoudender, hoewel namen als Lie- selotte ook weer opduiken. De keuze voor oude Duitse na men zou een reactie zijn op moderne, vaak Amerikaanse namen zoals Mike, Cheyenne en Dakota. ANP/DPA door Esther de Jong JAKARTA - Geruchten over twaalf overlevenden van een vliegramp hebben in Indonesië geleid tot verdriet en verwar ring onder familieleden van de vermisten. In tegenstelling tot eerdere informatie blijkt dat de wrakstukken van het toestel nog niet zijn gevonden. De Boeing 737-400 verdween op Nieuwjaarsdag tijdens een storm van de rader. Het toestel van chartermaat schappij Adam Air was op weg van Java naar Sulawesi Autori teiten maakten gistermiddag be kend dat het zoekgeraakte toe stel was lokaliseerd. Het zou te gen een berg aangevlogen zijn, midden in de jungle van Sula wesi. De ramp zou 90 mensen het leven hebben gekost, twaalf zouden de crash hebben over leefd. Getuigen vertelden over brokstukken van het vliegtuig en tientallen lijken. De overle venden zouden op weg zijn naar een ziekenhuis in Manado. Een paar uur na deze berichten trok minister van Transport, Hatta Radjasa, de beweringen in. „Het nieuws over de 90 ge vonden lijken is onwaar. Het reddingsteam is nog steeds op zoek naar de locatie", vertelde hij op radio. Hij voegde eraan Duitsland wil gekaapt toestel kunnen neerhalen BERLIJN - De Duitse minister van Binnenlandse Zaken, Wolf gang Schauble, houdt vast aan bet plan om passagiersvliegtui gen te laten neerschieten die door terroristen zijn gekaapt. Berlijn wil de grondwet zo wijzi gen dat de Duitse luchtmacht toestemming krijgt om dergelij ke toestellen neer te halen. Een terroristische actie met een vliegtuig wordt praktisch gelijk gesteld aan een militaire aanval, stelde de CDU-politicus Schau ble in de krant Süddeutsche Zei- tung. Het Duitse Constitutione le Hof had een eerste versie van de wet naar de prullenbak ver wezen. ANP Vliegramp Indonesië Zoektocht naar verongelukt passagierstoestel ,Adam Air J JSULAWESI Manado 100 km f 4 N13 O M-.E SI Ij Jaka4a~_o JAVA^4' 500 km 'lïïraBa'ya*- £4 toe dat de 'valse' informatie af komstig was van de provinciale politiechef. Reddingsmedewer kers bleken de rampplek niet te hebben bereikt en gaan vandaag weer op zoek. Op het vliegveld van Manado kwamen honderden nabestaan den bijeen in de hoop op meer in formatie. Zij reageerden ge schokt en vol onbegrip op het nieuws dat de reeds verspreidde informatie niet klopte. Andere nabestaanden zijn door Adam Air van Manado naar Makassar gebracht. Die plaats ligt dichter bij de mogelijke rampplek. Het zeventien jaar oude vlieg tuig steeg maandagmiddag op van Surabaya voor een vlucht van twee uur naar Manado. Aan boord waren 85 volwassenen, elf kinderen en zes bemannings leden. Een uur voor de landing zond de gezagvoerder een noodsignaal uit. Modderstromen Op tweede kerstdag zorgde hefti ge regenval voor een ramp op Sumatra. Complete dorpen wer den door modderstromen wegge vaagd. Hierbij kwamen zeker 100 mensen om het leven. Meer dan 250.000 mensen werden op gevangen in provisorische vluch telingenkampen, De zoektocht naar het vermiste vliegtuig wordt bemoeilijkt door zware re genval. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5