Je bent er meteen van genezen Ook meiden betrapt Voorproefje van jonge theatermakers Vraag naar kinderopvang groeit snel Jubileumconcert als eindexamen Toptijd voor schadeherstellers Op Walcheren meer jeugd met vuurwerk opgepakt woensdag 3 januari 2007 ZIERIKZEE - Het zijn toptijden voor de firma CP&A Outdoor Services. In het hele land verzorgt dit bedrijf, waarvan het hoofd kantoor in Eindhoven zetelt, het onderhoud aan straatmeubilair en abri's. Na de jaarwisseling betekent dit herstelwerk aan honderden rui ten en het oplossen van anderssoortige schade, zegt directeur Tim van der Steur. In Zeeland gaat het om een honderdtal vernie lingen, maakt hij een eerste grove schatting. Hoewel in sommige gebieden drukker dan elders is, geldt de vuistregel dat er op iede re twee abri's wel één schade oploopt. Het door middel van vuur werk laten exploderen van ruiten, blijkt een aantrekkelijke bezig heid. „We hebben zelfs een keer alleen een gesmolten plak alumi nium teruggevonden. Maar dat zijn excessen", weet Van der Steur. In Zeeland zijn er een stuk of drie mensen van CP&A Out door aan het werk. Naar verwachting zit hun klus er midden ja nuari op. foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman ZIERIKZEE - Vol ongeduld zijn ze. Willem en Leendert (beiden 17) en Sander (14) kunnen niet wachten tot hun Haltstraf er op zit. In de brandweergarage in Zierikzee zetten ze zes uur lang rode lak in de was. Als straf voor het té vroeg laten knallen van vuurwerk. Dat is ook ongeduld ja, erkent de Nieuwerkerkse Sander met een. „Anders moet je zo lang Vlnr: Leendert, Willem en Sander, foto Dirk-Jan Gjeltema wachten hè?" Begin december grepen twee politiemensen in burger Sander in zijn nekvel, met rond de 200 (illegale) strij kers op zak. „Dat vonden ze te veel." Willem uit Ouwerkerk was zich twee dagen voor het officiële vuurwerkstartsein al aan het uit leven met zijn - volgens de wet eveneens te grote - verzameling rotjes. „De politie is gebeld, want normaal zie je die echt niet op Ouwerkerk", blikt hij op dat moment terug. Leendert uit Oosterland werd een dag te vroeg op het afsteken van rotjes betrapt. Met reden. „We doen het namelijk liever niet op zondag voor de zondags rust. Maar volgend jaar mis schien dan toch maar wel." Want Leendert voelt er, met Wil lem en Sander, niets voor om volgend jaar op herhaling te ko men. „Het is op zich geen zin loos werk", verwijst Sander naar de glimmende brandweer wagens en geveegde straten die de twintig Schouwen-Duive- landse Halt jongeren - als het goed 'is - na een dagje 'straf werk' achterlaten. „Maar het is voor jezelf zondetijd", stelt het trio eensgezind vast. Best leer zaam hoor zo'n straf, zegt San- der. „Je bent meteen genezen". En Willem constateert droogjes: „Volgend jaar wacht ik maar een dag." Rottig behandeld wor den ze niet. Suzan Sol van Halt zet de jongens die zich voor hun straf melden voor de televisie om een film over vuurwerkonge lukken te bekijken. Kees Jonker van de brandweer zorgt aansluitend dat er nuttig aan de slag wordt gegaan. Des noods in de stromende regen. Sol: We zeggen altijd: ze kunnen vuurwerk afsteken met dit weer, dus kunnen ze ook schoon maken met dit weer." Doorzet ten dus, al gaan de gestrafte jon geren zeker niet op de pijnbank. Maar straf of niet: vuurwerk blijft onverminderd leuk. Al zet die fascinatie voor het betere knalwerk het drietal niet aan tot het vervaardigen van be rucht tuig als croftybommen. „Dat zware werk hoeft niet van mij", zegt Leendert. Ook vernie ling en het intimideren van an dere mensen behoren niet tot de kicks van deze drie Halters. „Het is zinloos om te slopen", zegt Sander nuchter. „Lopen er mensen voorbij dan stop ik", geeft Willem aan. „Ik ben in het algemeen vredelie vend", zegt Leendert. „Als je ziet hoe wreed benauwd onze hond van vuurwerk is, dan stop je meteen als er een mens of hond aankomt." Sloor Ernst Jan Rozendaal GOES - Net als vorig jaar staan ianuari en februari voor Podium 't Beest in Goes en Uit in Vlissin- jen in hel leken van jonge thea termakers. Zowel in 't Beest als in het Vlis- iing.se Arsenaaltheater kan het publiek volgende week zondag kennismaken met voorstellin gen die in de weken daarop zijn geprogrammeerd. De Vlissingse en Goese podia nikken op een jong publiek dat nu niet zo vaak een theater be zoekt. Speciaal daarvoor zijn voorstel lingen geboekt van jonge, vrij onbekende, theatermakers. Dat zijn zogeheten 'risicovolle' voor tellingen: artistiek interessant naar de vraag is of er voldoende publiek op afkomt. Ze worden daarom financieel on- iersteund door de provincie Zee- and. Gratis Podium 't Beest en Uit in Vlissin- ?en gebruiken de subsidie ook 'oor de 'Theatertrailers' die zon- lag 14 januari in Goes en Vlis- iingen worden gepresenteerd, fan twee tot vijf uur kan het pu- iliek die middag korte voorstel- ingen of fragmenten zien van letgeen talentvolle theatei-ma- ters in de zes weken die daarop 'olgen te bieden hebben. De lag, die gratis kan worden be- :°cht, wordt afgesloten met een naaltijd. Het is ook mogelijk >m in gespi-ek te gaan met de heatermakers. Acht acts presenteren zich, waarvan zes op beide locaties. Tango Blanco van Gato Bizar gaat over een ontmoeting van een man met een tangodanseres. Het cabaretduo Speelman en Speelman laat een fx-agment zien van de voorstelling Niet over één spoor, die gaat over een tripje van twee broers naar Am sterdam. De humoristische peidoiTnance Jongen en YO van Andy Nanvil- le gaat over het ontstaan van een 'human beatbox' in Ameri ka. In Binnen waait de wind door het huis verbeeldt toneelge zelschap Spie Span de storm in het hoofd van bewoners rond wier huis een orkaan woedt. Daarvan is alleen in Goes een fi'agment te zien. Meisjes De dans van T.R.A.S.H. lijkt vol gens de omschrijving op gooien met meisjes. Ook LaMelis komt met een dansvoorstelling: Le Black avec Noir, een operette vol zwartgallige humor. Cabaretier Anne van Vlerken laat fragmenten zien uit haar eerste voox'Stelling Operette- ketèt en uit haar nieuwe show. Het theatergezelschap Koning Carlos geeft - alleen in Vlissin- gen - een voorproefje van de voorstelling Roert! waarbij de personages letterlijk over eik aars benen struikelen. Het programma van de Theater trailer 2007 en de data van de voorstellingen van de jonge thea- texmakers zijn te vinden op de websites www.uitinvlissingen. nl en www.tbeest.nl. (Advertentie) Judith van Boven (21): „Ik wist al vroeg dat ik muzieklerares en dirigent wilde worden." foto Willem Mieras door Ernst Jan Rozendaal KRABBENDIJKE - Het moet een examen worden dat klinkt als een klok. Judith van Boven (21) uit Krabbendijke dirigeert vrij dag 26 januari de leerlingen en de senioren van de Koudekerkse harmonie Voorwaarts. Zij doet met het concert in De Mythe in Goes examen aan het conservatorium in Til burg. Als kind van trompetspelende ouders was Judith al vroeg gewonnen voor de farxfare. Bij de muziekvereniging Concordia in Krab bendijke begon ze op de bugel. Via de bari ton stapte ze uiteindelijk over op het eufo- nium (een broertje van de tuba). „Ik ben he lemaal weg van de warme, ronde klank", zegt de conservatoriumstudente die nog steeds bij Concordia speelt. Ze is inmiddels ook dirigent van het leerlingenorkest van de harmonie Voorwaarts en tweede dirigent van het grote orkest van de Koudekerkse vereniging. Ze is bezig aan het derde en laat ste jaar op het Fontys Conservatorium in Til burg. Op 16 mei doet ze examen als lerares eufonium en deze maand al als dirigent. „Ik wist al vroeg dat ik muzieklerares en di ligent wilde worden", vertelt Van Boven. Op twaalfjarige leeftijd deed ze mee aan een soloproject van het Gelders Fanfareorkest. Voor een zaal van vierhonderd mensen mocht ze een solo spelen. Dat was kick num mer één. Van nabij zag ze ook dirigent Thij- men Botma aan het werk. Kick nummer twee. „Ik zag hem bezig en wist meteen dat ik dat ook wilde." Naast haar vwo-oplei- ding volgde ze al de vooropleiding van het conservatorium. Nu staat staat ze voor de af ronding. Dat is bepaald geen foxmaliteit. Eerst komt op zaterdag 13 januari een exa mencommissie kijken hóe ze een repetitie van Voorwaarts leidt. Vervolgens moet ze op 26 januari eerst haar examen theoiie doen. Daarvoor arrangeerde ze onder meel de compositie The Sunken Village van Phi lip Sparke voor harmonie. Vorige week kx-eeg ze het resultaat opgestuux-d van een muziekuitgeverij Afhaken Nog ambitieuzer is haar studie naar het mu ziekonderwijs aan Nedeidandse scholen. Ze wilde weten waax-om veel jonge leden bij or kesten afhaken als ze op de middelbare school zitten. Dat heeft geresulteerd in een vergelijking met het muziekonderwijs in Singapore en aanbevelingen voor een ge- sti-uctureerdere aanpak. Het landelijke steunpunt voor amateui-muziek Unisono gaat proberen haar studie onder de aan dacht van de politiek te brengen, „Het is be- langx-ijk dat leerlingen vanaf het begin van hun schoolcai'rière vertrouwd raken met mu ziek", stelt Van Boven. „Uit onderzoeken blijkt dat muziek je slim en sociaal maakt. Het is net zo belangrijk als beweging." Nadat ze de examencommissie van haar theorie heeft overtuigd, neemt Van Boven het dirigeerstokje ter hand voor een eerste jubileumconcei-t van de hax-monie Voor waarts die 110 jaar bestaat. Daar gaat ze on der meer twee eigen composities uitvoeren. Met de leerlingen van Voorwaai-ts speelt ze Growth, een autobiografisch stuk over de ontwikkeling van een muzikant. „Het is min of meer mijn eigen ervaring in klank, hoewel ik sommige dingen wat heb overdre ven. De turbulentie van de puberteit bijvoor beeld. Je moet het soms aanzetten om iets duidelijk te maken." Met het gx-ote ox-kest voert ze Living bet- ween raindrops and sunshine uit, dat gaat over het vinden van een balans in het leven. Verschillende secties in het ox-kest verklan ken daarin een kleur uit de regenboog. Hoe wel ze het spannend vindt, weet Judith van Boven nu al dat ze gaat genieten van haar examen. „Je staat natuurlijk niet elke dag op het podium van De Mythe." Voor hel examenconcert op 26 januari zijn nog ongeveer 150 plaatse7i beschikbaar. Aanvang: 20 uur, toegang gratis. door Ab van der Sluis GOES - Zeeuwse kinderopvang organisaties zien een groeiende vraag van ouders om hun kinde ren voor en na school op te van gen. Wachtlijsten bestaan op kleine schaal: ouders willen een specifieke locatie op gewilde da gen, zoals de maandag, dinsdag en donderdag, aldus directeur E. van Alphen van de kinderop vang Walcheren. De brancheorganisatie in de kin deropvang, MOgroep, maakte gisteren bekend dat zestig pro cent van de kinderopvangorgani saties verwacht dat zij meer kin deren voor en na schooltijd gaan opvangen. Alle basisscho len zijn met ingang van 1 augus tus verplicht voor- en naschool se opvang te verzorgen. In Zee land geven de meeste basisscho len de opvang uit handen aan de kinderopvangoi'ganisaties. Directem- E. Brand van kinder opvang De Bevelanden consta teerde vorig jaar al een groei Oliebollen voor Malawi 'S-HEER ARENDSKERKE - Rond de jaarwisseling werkten vrijwilligers van de Stichting Partners voor Hoop zich in 's-Heer Arendskerke in het zweet. Met de jaarlijkse oliebol lenactie werd net iets meer dan duizend euro opgehaald voor het Afrikaanse land Malawi. De acht vrijwilligers konden de vraag bijna niet bijhouden en bakten meer dan 1600 oliebol len en appelbeignets. De op brengst gebruikt de stichting om weeskindex-en naar school te helpen, geiten voor een fokpro- gramma te kopen en voor voed seldistributie. De oliebollenactie heeft meer op gebracht dan was verwacht en daax-bij kx-eeg de stichting met de jaarwisseling ook nog een gift van 750 eui-o. Het extx-a geld wil de stichting gebruiken om de oude wei-kauto van de mede werkers in Malawi te vervan gen. van twintig procent. Zij rekent ook dit jaar op een stijging. Wachtlijsten kent de stichting niet. „Wel een paar knelpuntjes. Het kan wel eens voorkomen dat ouders moeten wachten op hun favoriete dag." Op Walcheren speelt hetzelfde probleem. „Een aantal locaties en dagen zijn erg in trek", weet directeur Van Alphen. Dat kan leiden tot wachttijden van een paar weken. De Zeeuwse kinderopvangorga nisaties hebben vooruitgelopen op de wettelijke verplichting, door vorig jaar al contacten te leggen met basisscholen. De Be- velandse stichting heeft inmid dels met alle openbare basis scholen een contract. Met een aantal scholen op reformatori sche scholen is contact gelegd. Directeur Brand zegt dat in voorkomende gevallen de op vang op school zelf wordt gere geld. „Dan hoef je niet met de kinde ren over straat naar een andere locatie. En, ze worden in een ver trouwde omgeving opgevan gen." Ook paxdicipeert de Beve- landse stichting samen met drie basisscholen in het bewegings- px-oject Proeftuin van SportZee- land. Kinderen van die scholen gaan met ingang van dit jaar el ke dag bewegen. Wachttijden In Zeeuws-Vlaanderen merkt de kinderopvangorganisatie dat de vraag naar buitenschoolse op vang groeiend is. De wachttij den beperken zich tot een paar dagen. „Maar dan gaat het om oudei-s die in plaats van op de donderdag naar de vrijdag wil len." Echte problemen verwacht een woordvoerster niet. „Al mer ken we wel dat we nu beginnen vol te lopen." Hoewel de overheid de scholen een verplichting hebben opge legd per 1 augustus, wil de Beve- landse diiecteur Brand dat woord liever niet in de mond ne men. „Kinderen zien de buiten schoolse opvang vooral als iets leuks." De MOgroep verwacht dat de echte problemen, zoals wacht lijsten, zich vooral zullen voor doen in de Randstad. schilderwerk (7) (Brandweer)auto's poetsen (20) door Henk Postma GOES - Zeeuwse meiden stun ten steeds vaker met vuurwerk. Vooral op Walcheren. Daar be trapte de politie afgelopen week een recordaantal jongelui op ver boden vuurwerk-gebruik. Er wa ren voor het eerst nogal wat mei den bij. In de rest van de provin cie daalde het aantal boosdoe ners enigszins. Al met al greep de politie in Zee land 127 jongelui in de kraag. Dat wijkt nauwelijks af van de yangst in voorgaande jai'en. Het ging vooral om jongelui die al voor oudjaar begonnen met knal len. Een kwart was in bezit van verboden of ondeugdelijk vuur- wei'k. Een enkeling werd be trapt bij het in brand steken van een prullenbak. Het Zeeuws Halt-bureau heeft deze dagen de handen vol om de boosdoeners te helpen aan taak straffen, in ruil voor een boete. Walcheren, en met name Middel burg, spant de kroon. In die re gio meldde de politie 72 jonge- i-en aan, van wie 42 uit Middel burg. De politie betrapte op Walche ren twaalf, en in Zeeuws-Vlaan deren vier meiden. Dat woi'dt opvallend genoemd, want in voorgaande jaren ging het nog vrijwel louter om een jon gens-aangelegenheid. Volgens de Walchex'se politiecoördinator Henk Kerkhof ging het vooral om groepen meisjes in de leef tijd van 13 tot 15 jaar. Dat de Walchex'se jeugd er zo hoog uitspringt, wil niet zeggen dat die vuurwei'k-gevaarlijker is. „Ik denk dat de politie daar dit jaar erg haar best heeft ge daan", zegt Halt-medewerkster Suzan Sol. Dat klopt. Volgens politie-coör- dinator Henk Kerkhof zijn er op Walcheren vijf ploegjes poli- tie-studenten voor in touw ge weest. „Ik sluit niet uit dat die fanatiek aan de slag zijn ge gaan." Duidelijk is wel dat Middel burg-Zuid en Oost-Souburg de brandhaarden waren van jeug dig vuurwei'k-vandalisme. Met name in Oost-Souburg was te zwaar vuurwei'k in omloop, niet alleen onder jongei'en. „Er zijn daar tientallen vuilnisbakken opgeblazen, en tientallen ver keersborden kromgeslagen. Werkstraf voor vuurwerkovertreders Deze dagen ondergaan in Zeeland 127 jongeren die voor vuurwerkovertredingen zijn doorverwezen naar bureau Halt, hun werkstraf. Het werk valt grofweg in zes soorten te verdelen. Straten aanvegen of in het plantsoen werken (70 jongeren) Schoonmaken (18) Poststickers plakken en pakketten sjouwen (6) Stenen bikken en stapelen (6)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 47