Politiek vindt infiltranten onnodig oker (84): Ik ben alleen in de iorlog noodgedwongen gestopt Tientallen huilers aangespoeld Bijbeunende student vaart wel bij hiaat in fiscale wet Betalen met pinpas straks ook op de markt Rechter-commissaris zou een grotere macht moeten hebben 3 Voorstel om opnieuw burgers in te zetten in misdaadbestrijding krijgt amper bijval Kanker is doodsoorzaak nummer één jonge kinderen woensdag 3 januari 2007 innr Guus Ferrée ^SCHEDE - Consumenten linnen binnenkort op alle mark- tL betalen met een betaalpas. rzitter Henk Achterhuis van |e Centrale Vereniging Am- jnlante Handel (CVAH) zegt lat er door zijn organisatie op forte termijn een overeen- fomst wordt gesloten met een fi- nancier en een leverancier voor een groot aantal betaalautoma ten. Volgens de voorzitter van de lan delijke marktbond is het voor de ambulante handelaren in meerdere opzichten aantrekke lijk om consumenten te laten pinnen. „We zijn een van de wei nige beroepsgroepen waar nog veel cash in kas is. Uit veilig heidsoverwegingen is dit een goede zaak." Volgens de voorzitter willen klanten ook graag met plastic geld betalen. Achterhuis voegt er aan toe dat op 5 maart 2007, tijdens het jaarlijkse congres van de CVAH, een convenant met het ministerie van Justitie wordt afgesloten dat de veiligheid regelt op en rond de markt. Daarbij gaat het volgens Achter huis om alle aspecten van veilig heid. „Dus niet alleen hoe onder nemers met agressieve klanten en collega's om moeten gaan maar ook de veiligheid van de ondernemers zelf." Met die woorden refereert Ach terhuis aan het feit dat crimine len het momenteel in het Gooi hebben voorzien op huizen van marktkooplieden. De woningen worden geplunderd op dagen dat de bewoners aan het werk zijn. GPD ;an onze redactie binnenland DEN HAAG - Het voorstel van Je Nationale Recherche om op infiltranten in te zetten ïjij opsporingswerk, krijgt wei- üg bijval. De politiek en justitie lijzen de plannen van de hand if weigeren in te gaan op het Voorstel, dat topman van de Na- [ionale Recherche T. Driessen jet in het vakblad voor recher- ïcurs Blauw. jen woordvoerder ziet op het Ministerie van Justitie 'geen be- iging om de reikwijdte van de uidige regelgeving uit te brei- L Het ministerie van Binnen- .ndse Zaken, waar de politie inder valt, zei gisteren kennis te Leers: investeer i hoger gelegen and als Limburg AASTRICHT - Nu vast staat lat de zeespiegel de komende iertig jaar flink gaat stijgen, loet de overheid investeren in loger gelegen gebieden als Lim- )a1. zei burgemeester Leers iA) van Maastricht gisteren zijn nieuwjaarstoespraak. Ie stijgende zeespiegel vergt an- lere beleidskeuzes van het Rijk, indt Leers. „Als een deeh van jet land op termijn onder dreigt lopen, dan zou het verstandig Ijn om met grote investerings- 5rojecten uit te wijken naar ho- jer gelegen landsdelen als Lim- Jurg", aldus Leers. „Wij zijn laar klaar voor." ANP Dtapan bevat reel meer asbest flan aangenomen door Jan Kooy l ;DEN HAAG - Het gifschip 0- ilapan herbergt niet 54 ton maar •bijna 77 ton asbest. Dat staat in brief die demissionair staats Van Geel (Milieu) jBaar de Tweede Kamer heeft ge- lader onderzoek heeft uitgewe- en dat een eerdere schatting an de asbestlading niet juist ►lijkt te zijn geweest. Het meest ecente onderzoek is uitgevoerd loor de firma Oesterbaai en oedgekeurd door onderzoeksin- tituut TNO. Het gifschip zorg- le vorig jaar voor veel commo- ie Het lag tussen 1999 en juli 006 in de haven van Amster- am te wachten op sloop. In de :omer werd het schip versleept laar een sloperij in Turkije. )at land weigerde de Otapan oegang omdat de opgave van le asbest in het schip niet klop- e. De officiële documenten naakten melding van 1 ton as- >est, maar nader onderzoek vees uit dat er 54 keer zoveel as- )est in hel vaartuig zat. Jiteindelijk wilde geen enkel and de Otapan in een haven toe- aten, waarop Van Geel besloot >m het schip terug te halen naar Nederland. ANP hebben genomen van het voor stel. Driessen wil opnieuw burgers en criminelen als infiltranten kunnen inzetten in de strijd te gen de georganiseerde misdaad. Deze omstreden opsporingsme thoden zijn in de tweede helft van de jaren negentig aan ban den gelegd na een parlementaire enquête, onder leiding van wij len Van Traa. Rechercheurs mo gen tegenwoordig alleen in uit zonderlijke gevallen gebruik ma ken van infiltranten, voorname lijk ter bestrijding van terroris me. Meer informatie Kamerlid Teeven zei in een reac tie dat het plan niet de voorkeur van de VVD geniet. Teeven meent dat politie en justitie de mogelijkheden van de huidige wetgeving nog niet optimaal be nutten. „Dat moet eerst gebeu ren, voordat we andere opties gaan bekijken." PvdA-Kamer- lid Wolfsen denkt dat de politie over voldoende instrumenten be schikt om georganiseerde crimi naliteit tegen te gaan. „Het is ook nooit aangetoond dat infil tranten veel bijdragen aan de op sporing. Ik voel dan ook niet voor verruiming op dat vlak." Het CDA stelt burgerinfiltratie nooit helemaal te hebben uitge sloten. CDA-Kamerlid Van Haersma Buma wil echter eerst meer gedetailleerde informatie van Driessen voordat hij inhou delijk op de oproep kan reage ren. Wijze man De Amsterdamse korpschef B. Weiten toont zich een tegenstan der van herinvoering van de om streden opsporingsmethode. „Van Traa was een wijze man. Ik adviseer nog eens terug te le zen waarom hij tot de conclusie kwam dat burgerinfiltratie niet aan te bevelen is. Verstandiger ware na te denken over het Itali aanse model van spijtoptanten, lieden met wie achteraf afspra ken worden gemaakt over de strafmaat als ze getuigen tegen derden", aldus Weiten. De top van het OM wilde niet reageren. Ook de Raad van Hoofdcommissarissen onthield zich van commentaar. ANP WEST-TERSCHELLING - Tientallen pasgeboren zeehonden zijn tijdens de jaar wisseling uitgehongerd en uitgeput aangespoeld op het strand van Terschelling. Aan de zuidzijde van het eiland sloeg een aantal pups tegen de dijk. De 'huilers' raakten door de storm en het hoge water van de zandplaten de Richel en de Engelschhoek. Zeehondenwachter Hessel Wiegman spreekt van een triest re cord. Hij ving in twee dagen 32 zeehonden. „Er waren kleintjes bij van amper vier dagen oud, met de navelstreng nog aan de buik. Die hebben nog geen vet op het lijf en geen enkele weerstand." Een aantal dieren was er erg slecht aan toe. „Ze schreeuwden van de honger en wa ren doodop. Ze lopen grote kans op longontsteking." De dieren zijn overgebracht naar de zeehondencrèche in Pieterburen. foto Evert-Jan Daniels/ANP door Jasper van de Kerkhof DEN HAAG - Bijverdienende studenten kunnen met een eenvoudige belastingtruc voor komen dat ze worden gekort op hun studiefinanciering. Pas onder een nieuw kabinet kan dit fiscale hiaat worden gedicht. Studenten mogen in 2007 maximaal 10.631 euro netto bijverdienen, anders moeten zij teveel ontvangen studiefinan ciering terugbetalen en krijgen ze een boete voor onterecht gebruik van de ov-jaarkaart. Maar door te goochelen met netto- en brutoloon kan die grens eenvoudig worden om zeild. De werkgever draagt dan meer belasting af zodat het nettoloon lager uitvalt. De te veel betaalde belasting wordt achteraf met een T-biljet terug- Bijbeunende studenten kunnen hun werkgever vragen geen reke ning te houden met allerlei hef fingskortingen. Hoogste tarief Een andere manier is om bij het aangaan van het dienstverband geen loonbelastingverklaring in te vullen, zodat de werknemer door de fiscus automatisch voor het hoogste belastingtarief wordt aangeslagen. De Informatie Beheer Groep (IBG), uitvoeringsorgaan van de studiefinanciering, zegt niet be kend te zijn met de fiscale truc. „Het klinkt als een slimmigheid je", zegt woordvoerster T. Jonk man. „Maar ik lig er niet echt wakker van. We baseren ons op gegevens van de Belastingdienst en daarmee is wat ons betreft de kous af." De Tweede Kamer stemde on langs in met een herziening op de Wet op de Studiefinancie ring, die onder meer voorziet in het dichten van dit hiaat in de wetgeving. Maar de Senaat heeft de wetswijziging contro versieel verklaard, waardoor die pas kan worden doorge voerd nadat een nieuw kabinet is aangetreden. GPD oorRens Ulijn n Elian van't Westeinde >EN HAAG - Ongeveer 300.000 Icdcrlanders drukten op 1 ja- 'uari hun laatste sigaret uit. kdenen om te stoppen zijn alge- Deen bekend: roken kost veel Bid en je wordt er ziek van. Negentig procent van de nieuw- aarsstoppogingen strandt bin- ien een maand. De meerderheid an de 3,7 miljoen Nederlandse okers stopt niet. jnïlè van Glabbeek (29) staat bij la ingang van het ziekenhuis, lij rookt drie pakjes zware Van lelie per week. Van Glabbeek ookt sinds zijn zestiende. Vaarom is hij niet gestopt? iM'n vader ligt hier doodziek in iet ziekenhuis. Ik moet vandaag beslissen of ik een deel van mijn lever afsta voor een transplanta tie. Ik heb dus wel wat anders aan mijn hoofd." Wel eens een stoppoging gewaagd? „Ja, één keer. Maar toen ik ziek thuis kwam te zitten, sloeg de verve ling toe en ben ik weer begon nen." Een 84-jarige vaste klant van een tabaksspeciaalzaak heeft net een verse slof Marlboro inge slagen. Hij rookt tien sigaretten per dag en rookt sinds zijn der tiende. Waarom niet gestopt? „Waarom wel? Als je al meer dan zeventig jaar rookt, heb je niet echt de be hoefte om er nog mee op te hou den. Alleen in de oorlog heb ik noodgedwongen niet gerookt. Je kon toen moeilijk aan sigaretten komen. Ik heb geen goede herin neringen aan die rookloze perio de. Ik voel me een tevreden ro ker en laat me door niemand op andere gedachten brengen." Wel eens een stoppoging ge waagd? „Nooit." Gilde Ruud van de Waart, voorzitter van het 25 leden tellend Wal- cherse Pijproockgilde, heeft een goed voornemen voor 2007, maar hij is niet van plan zijn pijp aan Maarten te geven. Van de Waart: „Natuurlijk weet ik dat roken ongezond is. Maar voor mij is pijproken ontspan ning. Als ik een pijp aansteek, doe ik dat om te genieten van het leven. Een goed boek, een goed glas, en de pijp past daar bij. Pijproken is anders dan siga retten roken. Sigarettenrokers zijn vaak nerveus: ik moet even iets hebben hoor, zeggen ze dan. De pijp is onderdeel van mijn le ven, een vorm van genieten. Dat verkondig ik al twintig jaar, het zou raar zijn als ik dat nu tegen zou spreken. Waarom gaan men sen sporten? Dat doen ze om van hun overgewicht af te raken. Maar rokers kunnen ook spor ten. Zelf ga ik twee keer per week fitnessen voor mijn ge zondheid. Sport en roken, poli tiek en roken: het gaat hand in hand. Als je alles met mate doet, is er niets mis mee." Receptie Wie wil meeroken met de pop liefhebbers is vanavond welkom in de Mug in Middelburg. Het gilde houdt daar om 20.00 uur zijn nieuwjaarsreceptie. Hoofdredacteur GPD stapt op DEN HAAG - De hoofdredacteur/directeur van de Geas socieerde Pers Diensten (GPD), Plenk Dam, heeft zijn ont slag ingediend. Dat heeft hij gisteren laten weten. Dam was twaalf jaar als directeur/hoofdredacteur aan de GPD verbonden. Dam (55) vindt het tijd worden om te vertrekken, omdat de GPD als persbureau voor cle regionale kranten, waar onder de PZC, voor belangrijke veranderingen staat. Hij vindt dat iemand anders daar leiding aan moet geven. „Het takenpakket voor de regionale kranten zal verande ren. De kranten zullen dus de komende tijd moeten aange ven wat zij van de GPD verwachten", aldus Dam in een eerste toelichting. De GPD heeft samen met persbureau Novum geprobeerd om naast het Algemeen Nederlands Persbureau (ANP) een eigen persdienst voor het snelle nieuws op te zetten, zodat kranten het ANP eventueel konden afstoten. De kranten willen daarvan vooralsnog geen gebruik maken. „Wat de rol van de GPD precies moet worden is onduidelijk. In ieder geval vind ik dat het bouwen aan een nieuw soort GPD moet gebeuren door een nieuwe hoofdredacteur", aldus Dam. ANP Campzone verhuist naar Oirschot OIRSCHOT - Het grote jaarlijkse computerkamp Code- masters Campzone verlaat Biddinghuizen en verhuist naar Oirschot. De organisatie liet dat gisteren weten. De zevende editie van het evenement wordt gehouden op een groot terrein vlakbij Eindhoven Airport, begint op 20 juli en duurt elf dagen. Daar is plek voor 1750 bezoekers. ANP Nederlanders vinden zichzelf te dik RIJSWIJK - Zeventig procent van de Nederlanders vindt zichzelf te dik. Van hen wil een groot deel dan ook de ko mende maanden afvallen, blijkt uit Afslank Onderzoek 2007 onder 750 mensen in opdracht van GezondheidsNet. Het populairste dieet is dat van Sonja Bakker. Anderhalf miljoen mensen willen binnenkort gaan 'sonjabakkeren'. Om af te vallen kiest eenvijfde van de Nederlanders voor een dieet. ANP Rotterdam bezit meeste vastgoed ROTTERDAM - Rotterdam heeft de grootste vastgoedpor tefeuille van alle gemeenten in Nederland. Plet totale be zit heeft een waarde van 2,2 miljard euro. De gemeente heeft besloten om al het vastgoed onder te brengen in een nieuwe organisatie, zo is gisteren bekendgemaakt. Deze wordt onderdeel van het Ontwikkelingsbedrijf Rotter dam. Dit beheert al circa 50 procent van het vastgoed. De rest is in beheer van verschillende diensten. ANP 325.000 mensen leveren guldens in DEN HAAG - Ongeveer 325.000 mensen hebben de afgelo pen drie maanden de guldenmunten ingewisseld voor de euro. Plet ministerie van Financiën heeft dat gisteren be kendgemaakt. Zaterdag 30 december was de laatste dag waarop de guldenmunten nog konden worden omgeruild. De ingeleverde munten hebben een waarde van circa 14,6 miljoen euro. Dat betekent dat het merendeel van de gul denmunten nog ergens moet rondslingeren. ANP door Jan Salden DEN HAAG - Reckters-commis- sarissen moeten meer bevoegd heden krijgen. Door hun zwak ke positie ten opzichte van offi cieren van justitie kan de eerlijk heid van strafprocessen in de knel komen, bijvoorbeeld door dat informatie die verdachten kan vrijpleiten niet in het dos sier terechtkomt. Dat zeggen de Raad voor de Rechtspraak en advocaten. De Raad, belangenbehartiger van de rechterlijke macht, vindt dat rechters-commissarissen ook be ter moeten worden opgeleid. De taak van een rechter-com missaris (rc) is het 'zittingsrijp' maken van een zaak. Verder con troleert hij of het politieonder zoek volgens de wet verloopt. Hij beslist of een verdachte lan ger vast moet blijven zitten, hoort getuigen, neemt besluiten over de inzet van bijzondere op sporingsmethoden, zoals het af luisteren van verdachten, en houdt toezicht bij huiszoekin gen. Deze rechter vervult hier mee een onafhankelijke rol ten opzichte van de officier van jus titie, die zich vooral bezighoudt met het vervolgen van verdach ten. De positie van de rc is de afgelo pen jaren verzwakt. Waar hij voorheen als onderzoeksrechter leiding gaf aan een opsporings onderzoek, ligt die taak nu bij de officier van justitie. Daar kle ven risico's aan, vindt de Raad voor de Rechtspraak. „De rc let te voorheen op evenwicht in het strafdossier", aldus H. Milius van de raad. „Dat er niet alleen belastend bewijs in werd opge nomen, maar ook informatie die de verdachte vrijpleit. Nu die taak bij hem is weggehaald, brengt dat risico's met zich mee voor de waarheidsvinding." Waarheid Ook advocaten willen graag te rug naar de oude situatie. Zij vinden dat het OM te veel macht heeft gekregen. Volgens hen is een officier van justitie door gaans te veel uit op een veroor deling en niet op het achterha len van de waarheid. „Het maakt nogal uit of een on afhankelijke rechter het dossier samenstelt of een aanklager", al dus de Amsterdamse advocaat S. Franken. De Raad voor de Rechtspraak gaat het aantal re's de komende tijd uitbreiden. Nu is er bij diverse rechtbanken een tekort aan rechters-commis sarissen. waardoor ze omkomen in het werk. Vooral het aantal getuigenverho ren neemt alsmaar toe. GPD pagina 4 waakhond zit in de verdrukking Ruud van de Waart: mee." ,Als je alles met mate doet, is er niets mis foto Ruben Oreel door Rudi Buis DEN HAAG - Jaarlijks over lijden iets meer dan honderd kinderen aan kanker. Kanker is daardoor bij kinderen tussen de twee en twaalf jaar de be langrijkste doodsoorzaak.In de jaren tussen 1996 en 2005 overle den in totaal 1064 kinderen tus sen de nul en vijftien jaar aan kanker. In die periode stierven in totaal 15.200 kinderen. Bijna 66 pro cent van de sterfgevallen betrof nuljarigen; baby's die overlijden door problemen rond de ge boorte of aan een aangeboren afwijking. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Van de overleden kinderen tussen de een en vijf tien jaar, stierf bijna een op de vijf als gevolg van kanker. Bij kinderen lussen de dertien en vijftien jaar zijn verkeersonge vallen de belangrijkste doods oorzaak. Hersentumoren en bloedkanker, met name leuke mie, zorgen samen voor meer dan zestig procent van alle kan- kersterfte onder kinderen. Ande re dodelijke tumoren komen bij kinderen voor in de endocriene klieren (negen procent), het bindweefsel (zes procent) en de botten (vijf procent). Jaarlijks krijgen bijna vierhonderd kinde ren kanker. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3