Evenementenbeleid versoepeld PZCschouwen PZC Huiszwaluw na dip weer in opmars Asbest in Bruinisse wordt snel opgeruimd Helikopter moet tv-toren inkorten doorberekening kosten wordt per geval bekeken Plan accijns op softdrugs Gezocht: betrokken Zeeuwse thuishulpen Gemeente Veere stelt ambities voor milieu bij innrPiet Kleemans I1ERIKZEE - De gemeente ichouwen-Duiveland heeft aar evenementenbeleid versoe- ield. Er wordt nu per evene- aent bekeken hoeveel van de ge naakte kosten de gemeente loorberekent aan de organisato- en, en meerdaagse evenemen en krijgen recht op meer onder- teuning door de gemeente. Dat ieeft het college van B en W he loten. Iet beleid van de gemeente met ietrekking tot evenementen ieeft heel wat stof doen op- raaien bij organisatoren. Voor- ieen was het gebruikelijk dat |e afdeling openbare werken an de gemeente hand- en span- liensten verleende in de vorm an bijvoorbeeld het afzetten an wegen of het aanvoeren en ieerzetten van dranghekken of Rilland mikt op Krajicekprijs tILLAND - Het sport- en weer- laarheidsproject Grenzen Stel en van vier Rillandse basisscho en dingt mee naar de Richard [rajicek Award 2006. Daar zit en geldprijs van tienduizend eu- o aan vast. n het sport- en weerbaarheids- iroject leren leerlingen hun renzen stellen, maar ook sa menwerken als team, tolerantie, olidariteit en acceptatie, lilland moet 20 januari in liddelburg nog wel de provin- iale voorronde zien door te ko men, want er zijn meer Zeeuwse .eelnemers. De landelijke finale an de RKFA 2006 vindt 21 fe- ruari plaats in Ahoy in Rotter- am. )e winnaar krijgt tienduizend uro, de nummers twee en drie espectievelijk vijfduizend en 500 euro. n de projecten moet het niet al ien om sport gaan, maar tevens m verbetering van de sociale n mentale vaardigheden van inderen, .otgenotendag yme-patiënten LISSINGEN - De Nederland- i Vereniging voor lyme-patiën- :n houdt woensdagavond 17 ja- uari een lotgenotendag in Zie- enhuis Walcheren in Vlissin- en. Iet is voor het eerst dat deze pa- ëntenvereniging een dergelijke ijeenkomst in deze provincie oudt. lke patiënt die langskomt, lageen introducee meenemen, m samen over de ziekte te pra- m. ie bijeenkomst in het Vlissing- ziekenhuis begint om 19.30 ur. ieinteresseerden kunnen meer iformatie verkrijgen of zich anmelden via e-mail, iesriem@zeelandnet.nlof door bellen met 0113-302307. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl het na afloop schoonmaken van het evenemententerrein. Die on dersteuning wil de gemeente sterk inperken. Bovendien is het niet langer gratis, maar worden deze en andere kosten doorbere kend. Dat drijft de kosten voor de or ganisatoren van evenementen als de Brouwse Dag, de Bruse Visserijdagen en de folkloris tische Burghse Dag behoorlijk op. Zij staken hun kritiek bij de introductie van het nieuwe be leid dan ook niet onder stoelen of banken. Om aan die kritiek tegemoet te komen, is het beleid nu versoe peld. Meerdaagse evenementen als de Zierikzeese Havendagen en de Bruse visserijdagen kun nen voortaan aanspraak maken op twintig uur in plaats van de eerder toegezegd tien uur onder steuning door de dienst openba re werken. Eendaagse evenemen ten moeten het doen met maxi maal tien uur ondersteuning. geadviseerd de toren af te top pen met behulp van een helikop ter. „In Zwitserland bestaat daar ruime ervaring mee. Dat idee doen we Novec aan de hand." Bij Novec was gisteren geen woordvoerder beschikbaar voor een reactie. Doel was in de eer ste week van januari de toren al in te korten, maar omdat er te veel wind staat én Goes nu wei gert het terrein beschikbaar te stellen, is het werk uitgesteld. Half januari moet duidelijk wor den op welke manier de spriet elf meter wordt ingekort, laat Van der Zaag weten. Een inzet van een helikopter bij dit karwei vereist een aantal vei ligheidsvoorzieningen. De toren staat in de Goese Polder, vlakbij woningen. Volgens de burgemeester moet wellicht het omliggende gebied worden afgesloten. Voor het wegverkeer zijn omleidingen no dig. Novec laat de rood-witte spriet van de televisietoren inkorten omdat de nieuwe, digitale anten nes minder ruimte vergen. De oude analoge antennes verdwij nen. De markante toren meet straks nog maar 137 meter, te gen 148 meter nu. Verder is het de bedoeling dat per evenement wordt bekeken welke kosten wel en welke niet worden doorberekend door de gemeente. Met de Stichting Fes tiviteiten Bruinisse (SFB) - orga nisator van de Bruse Visserijda gen - is uitvoerig overlegd. Waarbij de gemeente onder meer stelt dat het feitelijk niet redelijk is de SFB te laten beta len voor ophalen en terugbren gen van dranghekken, maar ook dat de SFB naar haar mening ta- BRUINISSE - De bij de brand in een schuur van bloemen handel Magnolia aan het Ste nenpad in Bruinisse vrijgeko men asbest wordt nog deze week opgeruimd. De schuur ging zondagmiddag - vermoe delijk als gevolg van ver dwaald vuurwerk - in vlammen ken als het gereedleggen van vlaggenmasten en het plaatsen van dranghekken best zelf kan uitvoeren. Ook heeft de gemeente om tafel gezeten met de Stichting Histori sche Spelen Zierikzee, organisa tor van historische open luchtspelen. Die zegt geen moge lijkheden te zien voor extra in zet van vrijwilligers en daarmee verlaging van het aantal uren steun van de gemeentelijke dienst openbare werken. De De Schouwen-Duivelandse brandweer rukte zondag uit en kreeg al snel te horen dat er as best vrijkwam. Niet alleen op het terrein van het de schuur zelf werden brokken van de as- bestdakbedekking gevonden, maar ook op de pleinen van de naburige basisscholen. Hoewel toen nog niet bekend was om welke soort asbest het gaat, werd de omgeving direct stichting heeft de gemeente ge vraagd te bekijken of de histori sche spelen in het kader van cul tuur in aanmerking komen voor (extra) subsidie in het kader van het gemeentelijk Welzijnspro- gramma. Het college staat daar niet on welwillend tegenover, maar laat het eindoordeel aan de gemeen teraad. Die moet uiteindelijk be palen hoe het nieuwe welzijns- programma er uit moet komen te zien. afgezet. „We gaan in dat soort gevallen meteen uit van het worst case scenario"aldus offi cier van dienst van de brand weer R. Vermeer. „Zekerheid voor alles. We nemen absoluut geen risico." De milieudienst van de gemeente Schouwen-Dui- veland werd ingeschakeld en die haalde er op haar beurt as- best-deskundigen bij. Woord voerder van de milieudienst J. Verheij: „Geluk bij een ongeluk was dat de scholen op dit mo ment dicht zijn vanwege vakan tie en de nattigheid is ook wel kom. Asbest is vooral gevaarlijk als het gaat stuiven en dat houdt de regen tegen. Maar het is natuurlijk wel zaak dat het as best snel opgeruimd wordt. Gaat ook gebeuren, volgens de familie Bosman, eigenaar van bloemenhandel Magnolia. Met een na de brand van zondag is offerte opgevraagd bij verschil lende bedrijven en het is bedoe ling dat zo snel mogelijk wordt begonnen met het opruimen van het asbest. Wat precies de omvang van de schade is, is volgens de familie Bosman op dit moment nog niet duidelijk. door Maurits Sep DOMBURG - Schone straten, bestrijding van zwerfvuil, duur zame onkruidbestrijding, ener giezuinige lampen, stimulering van biobrandstof. Eenvoudige maar haalbare doelen kenmer ken het nieuwe milieubeleid van de gemeente Veere. De ambities lijken lager te zijn dan de afgelopen jaren. Schijn bedriegt, vindt milieuwethou der J. Bostelaar. Veere legt de lat niet lager, maar stelt zichzelf doelen die te realiseren zijn. In tegenstelling tot de afgelopen ja ren. Nogal wat ambities bleken zo hoog gegrepen dat ze slechts ten dele zijn waargemaakt. „Omdat we te ambitieus wa ren", verklaart Bostelaar. „Som mige wensen hadden te maken met het nationale milieubeleid. Daar kunnen wij als gemeente nauwelijks invloed op uitoefe nen. Daarom hebben we beslo ten die ambities om te zetten in haalbare projecten. We gaan al leen doen wat we ook kunnen." Energie besparen bijvoorbeeld. Dat begint in eigen huis. Spaar lampen in de gemeentelijke ge bouwen en in straatlantaarns. Stroom voor die gebouwen op wekken met zonnepanelen. De nieuwe bedrijfsauto's van de gemeente kunnen op biobrand stof rijden. Daarom gaat Veere het gebruik en de productie van deze milieuvriendelijke diesel stimuleren. Bostelaar: „We ge bruiken nu nog geen biodiesel. Maar dat willen we wel. Tegelij kertijd gaan we de landbouw in Veere stimuleren zich te gaan be zighouden met biobrandstof. En wij zijn een landbouwgemeente, dus dat is in ons aller belang." Composteren Duurzame landbouw behoort ook tot de speerpunten. Land bouwbedrijven mogen op hun bedrijf composteren. Dat ver mindert het milieuvervuilende transport van compost - zowel agenda STREEKACTIVITEITEN KERKWERVE - Servicecentrum. 20.00 uur nieuwjaarsreceptie; RENESSE - Ecoscope, 10.30 uur: Snert- wandeling; ZIERIKZEE - Parkeerterrein Lidl, 19.00 uur, vertrek lawaai- en lampionnenop- tocht naar stookplaats kerstboomver branding. materiaal wegbrengen als com post terughalen. Wel houdt Veere in de gaten of composte- ring niet leidt tot te veel stanko verlast. Veere gaat - na de Blauwe Vlag gen voor de schoonste stranden van Nederland - ook proberen de Groene Vlag te winnen met het tegengaan van zwerfvuil. Dat is in het belang van de 'om gevingskwaliteit', stelt Bostel aar. Daarbij horen ook schone straten en pleinen - doelen die vallen onder het kopje onkruid bestrijding. Het onkruid zal mi lieuvriendelijk worden gedood. Alle Veerenaren kunnen helpen aan het beter maken van het mi lieu, vindt de gemeente. Die gaat daarom proberen het ge drag van mensen te veranderen. „Nu het economisch beter gaat, gaan we ook het milieubeleid duidelijk op de kaart zetten", be looft Bostelaar. Het nieuwe milieubeleid is geba seerd op wensen van de gemeen teraad. De raadscommissie ruim telijke ontwikkeling moet op maandag 15 januari aangeven of zij de nieuwe ambities ver ge noeg vindt gaan, of dat de lat toch nog omhoog moet. TERNEUZEN - De Terneuzense burgemeester J. Lonink heeft eind vorig jaar nog wel even lan delijk de publiciteit gehaald met het idee om een koffieshop vestiging te veilen. Maar in plaats van dergelijke onmogelij ke suggesties te lanceren, kan hij beter antwoord geven op eer der gestelde vragen, vindt TOP Gemeentebelangen. De partij vraagt wederom aan dacht voor het idee om accijns te heffen op softdrugs. Op die manier slaat de overheid twee vliegen in één klap. De schatkist wordt gespekt en een hoop Fran sen en Belgen zullen vanwege de hogere aanschafprijs van soft drugs afhaken. Door invoering van accijns kan ook makkelijker worden geconstateerd dat drugs legaal zijn gekocht. De partij beseft dat de wet moet worden veranderd om accijns in te voeren. Het landelijke gedoog beleid heeft Terneuzen als grens stad echter in een moeilijk par ket gebracht, dus dient het Rijk ook voor oplossingen te zorgen, stelde de fractie eerder. (Advertentie) Door de Invoering van de Wmo op 1 Januari 2007 kunnen mensen In heel Zeeland kiezen voor de thuiszorg van Curadoml. Als christelijke thuiszorg organisatie Is Curadoml stevig In Zeeland verankerd. Omdat wij verder groeien zijn we In Zeeuws- Vlaanderen op zoek naar thuishulpen die graag bij mensen thuis werken. Ook zoeken we In heel Zeeland betrokken alfahulpen. Nieuwsgierig? Bel 0113 - 33 30 30 of kijk op Curfldomi www.curadomi.nl. Je haalt niet zomaar iemand in huis. woensdag 3 januari 2007 11 Zo ziet de liefhebber het graag: een overstek vol aan elkaar geplakte nesten, door Piet Kleemans WESTERSCHOUWEN - De huiszwa luw is - na een dieptepunt in 2002 - weer bezig met een opmars op Schou- wen-Duiveland. In 2006 werden 81 broedgevallen gesignaleerd. Opvallend populair is Burgh-Haamstede. De zwa luwenbevolking steeg daar met 63 pro cent. dat blijkt uit tellingen van de Na tuur- en Vogelwacht. Het jaar 1993 was voor wat betreft de huiszwaluwenstand op Schouwen-Dui- veland met 100 broedgevallen een top jaar, maar daarna ging het in vrije val naar beneden. In 2002 werd met 42 broedparén een absoluut dieptepunt be reikt. Het herstel werd in 2003 voorzich tig ingezet met een stijging naar 46 broedgevallen. De daarop volgende ja ren zette het herstel zich door en de tel ler kwam in 2006 tot 81 broedgevallen, zo blijkt uit een artikel van Gijs van den Ende in Stema, het tijdschrift van de Natuur- en Vogelwacht. In sommige dorpen op het eiland is het aantal huiszwaluwen iets gedaald, maar daar staat tegenover dat in andere kernen sprake is van een forse groei. Meest in het oog springend is volgens Stema de groei van de populatie in Burgh-Haamstede. Daar groeide het aantal broedgevallen van 49 in 2005 naar 80 in 2006. In negatieve zin valt de daling in Burghsluis op. Daar zaten drie grote kolonies en die zijn alledrie fors gekrompen. Altijd nog beter dan Renesse, want daar is het blijkens de tel lingen van de natuur- en vogelwacht vrijwel gedaan met de huiszwaluw. Er is nog slechts één kleine kolonie van drie nesten aan de Hogezoom. Van den Ende zegt te vrezen dat de populaire badplaats binnen één a twee jaar geheel 'zwaluwloos' zal zijn, net als Noord- welle. In Schuddebeurs vergaat het de huiszwaluw evenmin goed. Het naburi ge Noordgouwe is bij hen meer in trek. In 2000 tot en met 2002 werden daar geen bewoonde nesten aangetroffen, maar het dorp is herontdekt door de huiszwaluw. Aan de Oostweg is een in middels 26 nesten tellende kolonie te vinden. Drama Een waar 'huiszwaluwendrama' heeft zich volgens Van den Ende afgespeeld in in Oosterland. Bij een boerderij aan de Rijksweg zaten vorig jaar nog 17 nes ten, maar nu trof de Natuur- en vogel wacht er geen enkele meer aan. De nes ten bleken simpelweg afgestoken te zijn. De natuur- en vogelwacht ver foto Camile Schelstraete moedt dat de eigen aar van het huis waar de huiszwaluwen zich genesteld hadden, de vogelpoep zat was. Een pro bleem dat volgens de natuur- en vogel wacht makkelijk op te lossen was ge weest door het ophangen van plankjes onder de nesten. „De vogelwerkgroep van de natuur- en vogelwacht had hem daar graag bij willen helpen. Hij koos voor een radicale methode en roeide de hele kolonie uit. Dat zijn praktijken die echt niet meer kunnen", aldus een ver ontwaardigde Van den Ende. Een voorspelling van de toekomstige ontwikkeling van de huiszwaluw durft hij niet aan. Het hangt, stelt hij, van een heleboel zaken af die de mens niet in de hand heeft. „Op Schouwen-Duiveland kunnen we de huiszwaluw in elk geval blijven helpen door er voor te zorgen dat er genoeg nestgelegenheid blijft be staan. En laten we hopen dat Ooster- landse praktijken verder uitblijven en dat er nog veel fraaie zomers mogen ko- door Frank Balkenende GOES - De gemeente Goes stelt eigenaar Novec voor een heli kopter in te zetten om de televi sietoren elf meter in te laten te korten. Novec wil dat karwei klaren met een kraan die tot 160 a 170 meter reikt, zo'n twintig meter meer dan de toren meet. Dat ge vaarte moet inclusief een stella ge worden opgebouwd op het terrein van de gemeentelijke dienst stadsbeheer, dat zich naast de televisietoren bevindt. Dat betekent de nodige overlast voor stadsbeheer. Het terrein moet helemaal worden ont ruimd en is minimaal een week ontoegankelijk voor gemeente- personeel. Die hinder is te gor tig, vindt de gemeente. „Bovendien lopen we het risico dat we ons terrein niet één week, maar enkele weken niet kunnen benutten. Als er te veel wind staat, kan de toren niet worden afgetopt. Waait het twee weken lang, dan ligt het karwei stil, maar is ons terrein wel geblokkeerd", zegt burge meester D. van der Zaag. Hij heeft dan ook eigenaar en aannemer van de televisietoren door Piet Kleemans Man breekt voet bij aanrijding AXEL - Een 22-jarige man uit het Franse Halluin is gis terochtend rond half tien lichtgewond geraakt bij een bot sing op de kruising Tractaatweg/Sassing in Axel. De man zat in de auto bij een 25-jarige plaatsgenoot, die door een 83-jarige Axelaar werd aangereden. De Axelse automobilist reed over de Tractaatweg komen de uit de richting van Terneuzen. Bij de kruising reed de man door het rode licht en kwam daarbij in botsing met de personenauto, die werd bestuurd door de 25-jarige man uit Halluin. De 22-jarige man brak bij de aanrijding zijn voet. Beide auto's raakten beschadigd. Vijf bestuurders boven de limiet KRUININGEN - Bij alcoholcontroles op Zuicl-Beveland heeft de politie op nieuwjaarsdag vijf automobilisten be keurd. In totaal zeshonderd bestuurders moesten een blaastest afleggen. De controles vonden plaats in Rilland, Tholen, Sint Philipsland, Kapelle, Yerseke en Kruinin- gen. Metaal gestolen in Yerseke YERSEKE - Uit een container op een bedrijfsterrein aan de Kreeft in Yerseke is een onbekende hoeveel heid aluminium en roestvrijstaal weggenomen. De waar de van het materiaal is volgens de politie niet bekend. De diefstal moet na zondagmiddag twaalf uur hebben plaatsgevonden en werd gisterochtend om zeven uur ont dekt. Eneco benadert verkeersregelaars KOEWACHT - Het Wielercomité Terneuzen heeft dins dag voor de begeleiding van de Eneco Tour een beroep ge daan op de verkeersregelaars van Koewachtenaar G. Schuerman. „Dit is een een mooie opsteker", juicht Schuerman. Gisteren stond hij in de krant met zijn initia tief om een regionale poule voor vex-keersregelaars op te richten, inzetbaar bij de organisatie van (sportevenemen ten. Nauwelijks in de krant of A. den Doelder van het Wieler comité Terneuzen hij in Koewacht aan de lijn. Of de ver keersregelaars van dienst kunnen zijn als de Eneco Tour eipd augustus Zeeuws-Vlaanderen aandoet. Schuerman is blij met het verzoek, meldt hij met enige trots. Want het nieuwe jaar is voor zijn poule uitstekend begonnen: de publicatie leidde direct al tot een aantal nieuwe aanmeldingen. De teller staat nu op 24 verkeersre gelaars en Schuerman verwacht dat de komende dagen nog meer telefoontjes. „Dit ziet er veelbelovend uit", al dus Schuerman. Hij stuurt aan op 180 regelaars. In de sloot, rijbewijs kwijt Gistermiddag rond kwart voor zes is een 51-jarige auto mobilist uit de gemeente Tholen op de Duivekeetseweg in Oud-Vossemeer de sloot in gereden. De man reed in de richting van Poortvliet en kwam in een bocht naar linies in de berm terecht. Daarop verloor hij de macht over zijn auto en belandde in de sloot. De automobilist had bijna drie maal de toegestane hoe veelheid alcohol gedronken en zijn rijbewijs werd ingeno men. De auto raakte beschadigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 37