?zc Bevolking krimpt nog steeds Lang, slank en veelbelovend Selbus is ideaal oor kleine kernen Schouwen-Duiveland aangeland op dieptepunt in jonge geschiedenis Geschitter langs de N59 jactie: 0113-315649 fw.pzc.nl nail:redactie@pzc.nl ;tbus31,4460 AA Goes i/ertentie-exploitatie: ord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; >uws-Vlaanderen: 0113-315570; tionaal: 020-4562500. ersservice: 0800-0231231 oensdag 3 januari 2007 Bressiaander Schol doet mee aan Dakar Rally waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 illllVJM'.M Samenwerking in watertechnologie VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland en het waterbe drijf Evides gaan samenwerken in de watertechnologie. Ze gaan een expertgroep oprichten die de taak heeft een opleiding op het gebied van drinkwater, industriewater en afvalwaterbehandeling op te zetten. Ook doen ze mee aan een op te richten Kenniscentrum water voor Zuid- west-Nederland, waarin overheid, industrie en onderwijs de krachten bundelen. De samenwerking tussen de Hogeschool en Evides is inge geven vanuit de gedachte dat watertechnologie een be langrijke rol speelt in de Nederlandse economie en dat het belangrijk is deze positie door innovatie en ontwikke ling te vergroten. Souburgse jongeren opgepakt OOST-SOUBURG - De politie heeft maandagavond in Oost-Souburg drie jongeren in de leeftijd van veertien en vijftien jaar opgepakt. Zij kwamen uit Oost-Souburg en Middelburg. De jongeren renden rond elf uur bij het spoor van daan, waar even tevoren vernielingen waren aange richt. De politie was daar na een melding naartoe gegaan. Na een korte achtervolging werden de jongens aangehou den. Alle drie zijn overgebracht naar het politiebureau, waar twee een boete kregen omdat zij geen identiteitsbe wijs konden laten zien. Tegen de derde, die een valse naam opgaf en vervolgens een agente beledigde, is pro ces-verbaal opgemaakt. Middelburg sluit bouwputsoap af MIDDELBURG - Het miljoenentekort dat resteerde na het bouwputdrama voor het Middelburgse theater, is weg gewerkt. De gemeente heeft het gat van zes miljoen euro vooral gedekt door de verkoop van grond aan Woongoed Middelburg. De grondverkoop levert de gemeente 4,5 miljoen euro op. Uit het budget dat beschikbaar is voor een nieuw theater, is anderhalf miljoen euro genomen om het volledige ver lies te dekken. Wethouder A. de Vries heeft dit gisteren be kendgemaakt. De overeenkomst met Woongoed is eind vo rig jaar gesloten. Nu het verlies van zes miljoen euro is ge dekt, is het bouwputdebacle financieel opgelost, zegt De Vries. De bouwput aan de Zuidsingel staat intussen nog wel vol water. Bouwbedrijf WBU mag de put dempen en er huizen op bouwen. De gemeente heeft het bedrijf begin december daarvoor de opdracht gegeven. Het technisch adviesbureau GeoDelft zal op korte termijn adviseren hoe de put dichtgemaakt moet worden. Wanneer de put dicht zal zijn, durft De Vries niet te zeggen. Dronken bestuurder ramt borden 's-HEER ARENDSKERKE - De politie heeft maandaga vond om half tien een 49-jarige automobilist uit de ge meente Borsele aangehouden, die eerder die avond op de Postweg in 's-Heer Arendskerke van de weg was geraakt en daarbij tegen een aantal borden was gereden. De man verkeerde onder invloed van alcohol. Na het ongeval ging de man ervandoor. Hij werd later in een woning in de omgeving aangehouden. Uit een blaas- test bleek dat hij ruim drie maal de toegestane hoeveel heid alcohol had gedronken. Zijn rijbewijs is ingenomen. (Advertentie) up van de maand: Opgave van VSrgOfidlIlg voor vrijwilligers Vergoeding Misschien moet u een opgave doen van uitbetaalde kostenvergoedingen aan vrij willigers in uw organisatie. Zo'n vergoeding staat niet in verhouding tot het tijdsbeslag. Een vrijwilliger doet het werk niet bij wijze van beroep en werkt voor een organisatie die geen vennootschapsbelasting betaalt, of voor een sportvereniging of stichting. Grenzen Een vergoeding voor gemaakte kosten hoeft u met op te geven. De vergoeding mag kostendekkend zijn. Een beloning voor het werk zelf mag u onbelast betalen tot een grens bedrag. Daarboven moet u dit melden bij de Belastingdienst. De vergoedingen worden dan beschouwd als loon. In 2006 lag die grens bij 150 per maand én 1.500 per jaar. Is de opgetelde vergoeding voor kosten en werk meer dan die grensbedragen? Dan adviseren wij u toch dit te melden bij de Belastingdienst. Meer weten? Uw opgave dient binnen te zijn voor 1 februari van het jaar dat volgt op het jaar van uitbetaling. De formulieren 'Opgaaf van uitbetaalde bedragen aan derde' (IB-47-kaarten) vraagt u op via de Belastingtelefoon. Wilt u meerweten? Neem contact op met uw ABAB-adviseurofmet Chantal van.Dinther@abab.nl, of bel (0412) 66 86 07 voor een afspraak. www. ai ibab; ABAB zeeuwse almanak Vangnet Eén op de drie 55-plussers is eenzaam, meldde deze krant onlangs. De 45-jarige Vlissingse nam het bericht voor kennisgeving aan. Zij maakt zich geen zor gen, vertrouwde ze een vrien din toe. „Ik heb gezorgd voor een vangnet aan exen. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes Is lenen bij Becam goedkoper dan bij de Postbank? www.becam.nl bel 0900 9865 BECAM orEsme Soesman ÏEISCHOR - Het is wellicht 'D wennen, maar de belbus is i perfecte oplossing voor ker- i die anders verstoken blijven i goed openbaar vervoer. Lemsom van het gelijknami- Schouwen-Duivelandse taxi- kijf is enthousiast over het ednieuwe initiatief. nuit met name Dreischor zijn reacties tot dusverre laaiend housiast, constateert zij een ke drie weken na de introduc- van de belbus. Bijna elk uur lt het taxibedrijf door dit T, waar mensen voorheen chts spaarzaam gebruik kon- i maken van de bus. „Nu kun- i mensen elk uur het dorp uit. gelooflijk, hoe enthousiast mop wordt gereageerd." opdracht van Connexxion ver gt Lemsom het belbusver- !r langs vier lijnen. Behalve eischor-Zierikzee(lijn 124) ■zorgen de taxi's het vervoer de lijn Renesse-Serooskerke 5), Zonnemaire-Oosterland 6) en Serooskerke-Nieuw- amstede (127). Nog van lang t al die lijnen wordt zo gretig 'ruik gemaakt als in sischor, zet Lemsom de feiten een rij. Mensen moeten het ces ervan inzien en soms - op atsen waar voorheen wel een ÉHyu^auim aan de nieuwe opzet. Want de belbus kent weliswaar een vaste dienstregeling, maar moet mini maal een uur van tevoren be steld worden. „Maar mensen die altijd op dezelfde tijd reizen, kunnen ook lang van tevoren re serveren. Daar hebben ze dan geen omkijken meer naar." Op Goeree-Overflakkee ver zorgt Lemsom al ruim tien jaar een soortgelijk initiatief; de lijn- taxi. Ook daar is die opzet suc cesvol. Het is simpel, schetst Lemsom de stand van zaken. Het is niet rendabel een grote bus op kleine kernen te laten rij den. Met taxi's - die er toch al rijden - kan dat wel, tegen gewo ne openbaar vervoertarieven. Regiotaxi Wat de teletaxi betreft (bestemd voor wvg-gerechtigden) loopt Schouwen-Duiveland op Goe ree-Overflakkee voor. Daar is gisteren voor het eerst een soort gelijk iniatief van start gegaan, onder de naam regiotaxi. De te letaxi op Schouwen-Duiveland rijdt al jaren. De belbus daarentegen moet hier nog ingeburgerd raken, maar dat is een kwestie van be kendheid, verwacht Lemsom. „Zien mensen er het succes van in, dan is het perfect." Dé belbus is te reserveren via O9""-"2™"" ern Zierikzee lijft de grootste ERIKZEE - Ondanks een da- gmet 151 inwoners blijft Zie- zee verreweg de grootste 1.507) van de zeventien ker- n binnen de gemeente Schou- n-Duiveland. centrumplaats wordt ge- Igd door Burgh-Haamstede in 149 inwoners, totaal: 4541) Bruinisse (plus 13 inwoners, aal: 3986). Serooskerke is it 309 inwoners (min 5) nog eds het kleinste dorp van de andelijke gemeente. Noord- 11e deelt door een groei met inwoners de voorlaatste posi- met Ellemeet (plus 1). Beide latsen tellen volgens de meest :ente cijfers 340 zielen, j de samenvoeging van de zes meenten per 1 januari 1997 ionden er op het eiland 32.563 msen, tegen 34.147 nu. De juwe gemeente kende de eer- i vijf jaren gestage groei, daar- ging het achteruit. Wethou- r A. Verseput (WD) verwacht ;nwel de komende tien jaar der invloed van grootschalige mingbouwprojecten en econo- sche impulsen te zullen uit- jeien tot rond de veertigdui- xd inwoners. Groei van het in- inertal is volgens hem van jot belang om de leefbaarheid stand te houden. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Nieuwe wonin gen en een breder economisch perspectief zijn volgens wethou der A. Verseput hard nodig om de terugloop van het inwonertal op Schouwen-Duiveland te ke ren. Hij verwacht dat volgend jaar de eerste vruchten van het ingezette 'groeibeleid' kunnen worden geplukt. De bevolking van Schouwen- Duiveland is in 2006 met 291 af genomen tot 34.147 inwoners. Het negatieve cijfer wordt in sterke mate veroorzaakt door de sluiting van het asielzoekerscen trum (azc) in Burgh-Haamstede. In dat dorp stonden gisteren 4541 mensen ingeschreven, 149 minder dan een jaar eerder. Grootste daler binnen Schou wen-Duiveland is centrum plaats Zierikzee, dat 151 men sen minder telt en nu uitkomt op 10.507 inwoners. Aan de an dere kant van die balans staat Nieuwerkerk. Het dorp groeide met 63 inwoners uit tot 2677 mensen. Het totaal overziend heeft Schouwen-Duiveland te maken gehad met een vertrekover- schot, wat er op neer komt dat er 283 meer mensen meer van het eiland vertrokken dan er zich hier vestigden. De daling van het inwonertal wordt tevens beïnvloed doordat er acht men sen meer overleden dan dat er geboorten plaatsvonden in 2006. Woningbouw Schouwen-Duiveland zit al sinds 2002 (met een uitzonde ring van 2004) in een neerwaart se spiraal. Tot die tijd kende de in 1997 gevormde eilandelijke gemeente een bevolkingsgroei. P. van de Panne van de afdeling Burgerzaken wijt de negatieve tendens hoofdzakelijk aan het uitblijven van grootschalige wo ningbouw. De uitzonderlijke grote daling dit keer (291, tegen over 'slechts' enkele tientallen in andere jaren) schrijft de amb tenaar in belangrijke mate toe aan de sluiting van het azc Burgh-Haamstede eind maart. Veel vluchtelingen die, in af wachting van hun asielaan vraag als inwoner van de ge meente stonden ingeschreven, zijn overgeplaatst naar andere regio's. Wethouder Verseput verwacht een ommekeer met de uitbie ding van de wijken Poortam bacht en Noorderpolder in Zie- ï-ikzee. Daarmee wordt dit jaar begonnen. „Maar alleen daar mee zijn we er nog niet. Onze economie leunt heel sterk op het toerisme en de horeca. De werk- gelegenheid in die sector is be perkt, dus moeten we vooral ook investeren in de komst van nieuwe bedrijvigheid. Dat doen we bijvoorbeeld met het businessparc, maar ook de uit breiding van het terrein aan de Straalweg in Zieiikzee. Het is hier vooral een 'en-en'-verhaal, ook wat betreft het aanbod voor jongeren om te zorgen dat ze niet massaal wegtrekken. Ik denk niet dat we dit jaar op de nullijn of hoger zullen zitten, maar vanaf 2008 moeten we in positieve zin toch wel iets gaan merken." SEROOSKERKE - De vrolijke franjes lijken een restant van de feestelijke decem bermaand, maar hebben wel degelijk een functie. Langs een deel van de rijksweg N59 tussen Zierikzee en Burgh-Haamstede zijn de hectometerpalen met glimmen de reflectormolentjes uitgerust. De schittering die daardoor ontstaat, moet voorkomen dat herten de weg overste ken. In de afgelopen vier jaar zijn er jaarlijks op die plek een stuk of twee, drie au to's op herten geknald, legt E. de Feijter van Rijkswaterstaat uit. Als wegbeheerder heeft zijn organisatie er alle baat bij dat de verkeersveiligheid verder vergroot wordt. In samenwerking met Staatsbosbeheer zijn de molentjes aan weerszijden van een traject van anderhalve kilometer aan de palen bevestigd. Tot dusverre zijn ze binnen Zeeland alleen op Schouwen-Duiveland te vinden. Resultaten zijn er nog niet. De molentjes zijn recent - vlak voor kerst - bevestigd. Berichtgeving elders in het land stemt echter hoopvol. Het regionaal dagblad De Stentor meldde een paar maanden geléden dat er bij een proef op de Veluwe in zes maanden tijd een daling is geconstateerd van het aantal aanrijdingen met wild van 80 tot 90 procent. foto Dirk-Jan Gjeltema (Advertentie) met wasknijpers op haar rug worden strakgetrokken. La chend wijst Anneke naar halver wege haar buik. „Dat jurkje hing tot hier." Toch zijn niet alle mooie meisjes fotogeniek. Ze moeten wel een bepaalde uitstraling hebben, denkt de Zeeuwse schone. „Wat dat is? Wilma Wakker van het modellenbureau vindt dat het aan de bottenstructuur in je ge zicht ligt. En een fotograaf zei tegen ine dat ik veel soorten licht kan hebben om goed op de foto te staan." Bij haar gaat alles vanzelf, zegt Anneke: „De fotograaf geeft aan wijzingen, die volg ik precies op. Het was fijn dat ik nadien complimenten van hem kreeg. Ik dacht eerst dat ik misschien wel verlegen zou worden, met al die mensen eromheen, maar je concentreert je en dan ga je voor die foto's." Modellenwerk is niet haar grote droom. Ze is er zelfs nog nooit serieus mee beziggeweest. Ze is van plan volgend jaar haar vwo- diploma te halen en daar na een studie te volgen. Wat ze precies gaat studeren, dat weet ze nog niet. Het modellenbureau hanteert geen strenge regels, denkt Anne ke. „Maar, als ik plotseling met een kort koppie verschijn, of een enorme tattoo, dat zullen ze misschien niet zo leuk vinden. Ik blijf er voorlopig hetzelfde uitzien." kijk snel op www.becam.nl (Advertentie) Om te beginnen alles* tot 50% korting! STEÜTEL keikstr. Goes 0113-270025 Muv róuw collectie, b. door Elian van't Westeinde MIDDELBURG - „Een vriendin van me sms'te: 'Je staat op de voorpagina van de AvantGar- de!' Zelf wist ik niet eens dat ik op de cover zou komen", zegt de Middelburgse Anneke Woud stra. „Het was pas mijn tweede fotoshoot." Ze is blij dat ze voorop het glos sy tijdschrift staat en vindt alles heel leuk. „Zelfs als ze twee uur aan mijn haai- zitten te frunni ken of urenlang over de ma- ke-up doen. Elk dingetje is leuk," vertelt de zestienjarige Anneke Woudstra. Thuis op de bank slaat ze haar lange benen over elkaar en vertelt een ver haal dat lijkt op een jongemeis- jesdroom. „In de herfstvakantie was ik met school naar Berlijn. Ik liep op straat met een paar vriendin nen met nog een beetje een slape rig kopje toen een man op ons af kwam en vroeg of ik er wel eens aan dacht om modellenwerk te gaan doen. Hij gaf me zijn kaart je. Toen ik thuiskwam heb ik met mijn ouders eerst op inter net gezocht om te kijken of het een betrouwbaar persoon is." Peter en Margreet Woudstra, knikken. De trotse ouders van het kersverse model 'kijken graag even mee' als het gaat om de avonturen van hun jongste dochter. Ook wanneer zich een vnencH^zmwankondigen^kan Anneke Woudstra wist niet dat ze op de cover van AvantGarde te recht zou komen. foto Lex de Meester die niet om vader heen. „Die moet zich eerst bij mij melden. Voor een intakegesprek," grapt vader Woudstra. Manager Achteraf bleek dat Anneke op het juiste moment op de juiste plek was geweest. De Duitser was écht een internationale mo- dellenmanager en tipte topmo- dellenbureau Wilma Wakker in Amsterdam. „Wilma zelf nam contact met me op. Daarna volg de een fotoshoot en vlak erna weer een, voor de reportage in de AvantGarde. Maar dat ik op de cover zou komen, dat wist ik echt niet. Dat is ook heel spe ciaal, omdat iedereen het met een ziet." Ervaring met modellenwerk heeft Anneke niet. In totaal is ze vier keer naar Amsterdam ge gaan. Voor het grootste deel wor den de foto's gebruikt om een portfolio op te bouwen. Volgens Anneke zelf heeft ze ge woon geluk dat ze er mooi uit ziet en lang en slank is. Niet té dun, maar wel te slank voor het gele jurkje van de beroemde ont werper Valentino. Voor de cover foto moest de glanzende stof

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35