PZC Kapelle goudhaantje van de regio Lang, slank en veelbelovend ^nkstergemeente indt onderdak in ociale werkplaats )p één na kleinste gemeente groeit het hardst op Bevelanden/Tholen Geschitter langs de N59 Vangnet dactie: 0113-315649 vw.pzc.nl nail:redactie@ pzc.nl stbus 31,4460 AA Goes Ivertentie-exploitatie: iord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; euws-Vlaanderen: 0113-315570; itionaal: 020-4562500. zersservice: 0800-0231231 -oensdag 3 januari 2007 Bressiaander Schol doet mee aan Dakar Rally editie Bevelanden-Tholen ior Frank Balkenende (VPELLE - In Kapelle kunnen andermaal de champagnekur- n laten knallen. De gemeente dan wel de op één na kleinste de regio Bevelanden/ Tholen, iar inwonertal groeit het irdst van allemaal. In 2006 et 240 tot 11.992 mensen. aarmee is Kapelle voor het rst regionaal koploper, blijkt t de voorlopige cijfers over de ivolking in 2006. Tholen is een lede tweede met een aanwas in 218 inwoners. Ook Noord- ïveland - de Calimero van de gio - stijgt behoorlijk: plus 59. e gemeenten Goes, Borsele en ïimerswaal zien hun inwoner- 1 dalen: min 75, 38 en 35. apelle heeft haar groei vooral danken aan de vele nieuwko- ers. Er streken bijna tweehon- ird mensen meer neer dan er rtrokken. De trend zette zich in 2005 in: pjus 155 tegenover in 15 in 2004., ïrgemeester S. Kramer is trots I het resultaat: „Het geeft aan (Advertentie) Is lenen bij Becam goedkoper dan bij de Postbank? kijk snel op www.becam.nl www.becam.nl bel 0900 9865 BECAM dat mensen graag in Kapelle wil len wonen. We zullen er van daag een borrel op nemen tij dens de nieuwjaarsreceptie." Kramer wijst erop dat de ge meente op tijd heeft gezorgd voor nieuwe wijken met voldoen de aanbod van bouwgrond. Dit jaar begint de bouw van de eer ste woningen in de nieuwe wijk Zuidhoek, zodat de groei zich vrijwel zeker doorzet. Daarnaast komen er in Kapelle altijd nog meer kinderen (131) ter wereld dan er mensen (89) overlijden, waardoor ook die ba lans (plus 42) positief is. Kapelle profiteert ook van de stagnerende woningbouw in buurgemeente Goes. Na decen nia van groei krimpt de Goese bevolking de laatste twee jaar. Hoewel de bedrijvigheid toe neemt en het Goes economisch voor de wind gaat, zoeken werk nemers vaak een huis in één van de buurgemeenten. In Goes zijn de laatste jaren weinig kavels voorhanden. Daar komt echter dit jaar verandering in met de nieuwe wijken Mannee en Aria. Wat de centrumgemeente ook parten speelt, is het negatieve geboortecijfer. Ook in 2006: 331 geboorten tegenover 388 overlij- dens. Met zijn relatief jonge be volking blijft Tholen onvermin derd groeien. Over 2005 ging Tholen aan kop in de regio, dit jaar is zilver haar deel. Er kwa men 218 Tholenaren bij, deels doordat er meer mensen zich vestigden dan vertrokken (plus 138) en Tholen een vruchtbaar gebied blijft: een geboorteover schot van 80. Ook Noord-Beveland (plus 6 in 2005) blijft groeien. Dit keer zijn er per saldo 59 inwoners bijgekomen, waarbij het gros is toe te schrijven aan nieuwko mers. Reimerswaal zwalkt. In 2005 136 inwoners erbij, een jaar la ter 35 eraf. Weliswaar noteert de gemeente elk jaar een prach tig geboorteoverschot (nu 133), maar er gingen veel meer men sen weg (858) dan er neerstre ken (690). Onder de streep een min dus. Dat geldt ook voor Bor sele, dat in 2004 en 2005 nog licht groeide, maar het inwoner tal nu met 38 zag teruglopen. Net als in Reimerswaal ligt dat niet aan de kinderproductie: er waren 224 geboorten, 152 inwo ners overleden. Een positieve ba lans van 72. Grootste probleem is dat er afgelopen jaar meer mensen vertrokken (1035) dan er kwamen (925). Heinkenszand groeide fors (plus 151), maar veel andere Borselse dorpen verging het slecht. Zo is Ellewoutsdijk onder de vierhon derd inwoners gezakt. De som der delen leverde daar een terug val op van 18 inwoners. Voor zo'n kleine gemeenschap best veel. Wethouder M. Vermue-Ver- mue weet niet of woningbouw de oplossing is om het tij te ke ren in Ellewoutsdijk. „Dan zul len we eerst moeten analyseren waar de teruggang aan ligt, want een vergelijkbaar dorp als Driewegen groeit wel iets, zon der noemenswaardige nieuw bouw. Misschien moeten we mensen die zich laten uitschrij ven voortaan enquêteren." De Bevelanden en Tholen zijn per saldo wel iets gegroeid: met 370 tot 124.464 inwoners. Goes telt nu 36.615 zielen, Tholen 25.110, Borsele 22.378, Reimers waal 21.110, Kapelle 11.992 en Noord-Beveland 7259. (Advertentie) Om te beginnen alles* tot 50% korting! STERTEL keikslr.. Goes 0113-270025 SEROOSKERKE - De vrolijke franjes lijken een restant van de feestelijke decem bermaand, maar hebben wel degelijk een functie. Langs een deel van de rijksweg N59 tussen Zierikzee en Burgh-Haamstede zijn de hectometerpalen met glimmen de reflectormolentjes uitgerust. De schittering die daardoor ontstaat, moet voorkomen dat herten de weg overste ken. In de afgelopen vier jaar zijn er jaarlijks op die plek een stuk of twee, drie au to's op herten geknald, legt E. de Feijter van Rijkswaterstaat uit. Als wegbeheerder heeft zijn organisatie er alle baat bij dat de verkeersveiligheid verder vergroot wordt. In samenwerking met Staatsbosbeheer zijn de molentjes aan weerszijden van een traject van anderhalve kilometer aan de palen bevestigd. Tot dusverre zijn ze binnen Zeeland alleen op Schouwen-Duiveland te vinden. Resultaten zijn er nog niet. De molentjes zijn recent - vlak voor kerst - bevestigd. Berichtgeving elders in het land stemt echter positief. Het regionaal dagblad De Stentor meldde een paar maanden geleden dat er bij een proef op de Veluwe in zes maanden tijd een daling is geconstateerd van het aantal aanrijdingen met wild van 80 tot 90 procent. foto Dirk-Jan Gjeltema orAstrid van den Hoek )ES - Een kerkdienst in een drijfskantine; het klinkt mis- lien niet ideaal, maar Capital urship Centre Goes, voorheen ikstergemeente De Levende een, is er heel blij mee. Omdat 1 huidige kerkgebouw aan de atrixlaan sterk verouderd is, irden de kerkdiensten waar- lijnlijk binnenkort gehouden de kantine van sociale werk- >ats De Betho. pinkstergemeente zit al ja- i in het gebouw aan de Bea- xlaan, maar dat voldoet niet «r aan de huidige beveili- 'gsvoorschriften. „Het ge- uw verkeert in vervallen staat opknappen is niet te doen; 0 kan je net zo goed een luw gebouw neerzetten", zegt frganger C. Harthoorn. Daar- 1 zocht de gemeente een nieu- i locatie voor samenkomsten, (e hebben verschillende kerk- louwen geprobeerd, maar het ite nergens om een geschikte te vinden", zegt Harthoorn. antine teindelijk kwam de kerk te- ;ht bij Betho, de sociale werk- 'ats op industrieterrein Klein inkrijk, waar Bevelanders en Tholenaren werken die niet op de reguliere arbeidsmarkt aan de slag kunnen. Daar was nog wel plek voor de ongeveer hon derd leden tellende Goese kerk, die deel uitmaakt van de wereld wijde organisatie Capital Wor ship Centre. Harthoorn: „We zit ten niet in de werkplaats zelf na tuurlijk, maar in de kantine staan genoeg stoelen, dus daar kunnen we best een dienst hou den." Wanneer de kerkdiensten in de kantine van start gaan, is nog niet zeker. Directeur van De Betho A. Leenhouts is nog niet honderd procent zeker van de komst van de kerk in zijn be drijfskantine. „Komende don derdag is er nog een vergade ring is om de laatste dingen te bespreken, dus het is nog geen vaststaand feit. We hebben wel plannen in die richting, dat is een ding dat zeker is", zegt Leen houts. De voorganger van Capital Worship Centre Goes gaat ex- van uit dat de samenkomsten van de kerk vanaf 7 januari in De Betho plaatsvinden. „Het is een contract voor een jaar, dus we zijn nog steeds op zoek naar andei-e locaties. Op het moment we zijn heel blij met deze ruim te." door Elian van't Westeinde MIDDELBURG - „Een vriendin van me sms'te: 'Je staat op de voorpagina van de AvantGar- de!' Zelf wist ik niet eens dat ik op de cover zou komen", zegt de Middelburgse Anneke Woud stra. „Het was pas mijn tweede fotoshoot." Ze is blij dat ze voorop het glos sy tijdschrift staat en vindt alles heel leuk. „Zelfs als ze twee uur aan mijn haar zitten te frunni ken of urenlang over de ma- ke-up doen," vertelt de zestien jarige Anneke Woudstra. Ze ver telt hoe ze in het tijschrift te recht is gekomen. Betrouwbaar „In de herfstvakantie was ik met school naar Berlijn. Ik liep op sti-aat met een paar vriendin nen, toen een man op ons af kwam en vroeg of ik er wel eens aan dacht om modellenwerk te doen. Hij gaf me zijn kaartje. Toen ik thuiskwam lieb ik met mijn ouders eerst op internet ge keken of het een betrouwbaar persoon is." Peter en Margreet Woudstra, knikken. De trotse ouders van het kersverse model 'kijken gi-aag even mee' als het gaat om de avonturen van hun jongste dochter. Achteraf bleek dat Anneke op het juiste moment op de juiste plek was geweest. De Duitser Anneke Woudstra wist niet dat ze op de cover van AvantGarde te recht zou komen. foto Lex de Meester was écht een intei-nationale mo- dellenmanager en tipte topmo- dellenbureau Wilma Wakker in Amsterdam. „Wilma zelf nam contact met me op. Daarna volg de een fotoshoot en vlak erna weer een, voor de ï-eportage in de AvantGarde. Maar dat ik op de cover zou komen, dat wist ik echt niet." Eiwaring met model lenwerk heeft Anneke niet. In to taal is ze vier keer naar Amster dam gegaan. Voor het grootste deel worden de foto's gebruikt om een portfolio op te bouwen. Volgens Anneke heeft ze ge- Samenwerking in watertechnologie VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland en het watei'bed- rijf Evides gaan samenwerken in de watertechnologie. Ze gaan een expertgroep oprichten die de taak heeft een op leiding op het gebied van drinkwater, industriewater en afvalwaterbehandeling op te zetten. Ook doen ze mee aan een op te richten Kenniscentrum water voor Zuidwest-Ne derland, waarin overheid, industrie en onderwijs de krachten bundelen. De samenwerking tussen de Hoge school en Evides is ingegeven vanuit de gedachte dat wa tertechnologie een belangi-ijke rol speelt in de Nederland se economie en dat het belangrijk is deze positie door in novatie en ontwikkeling te vergroten. Beide pai-tijen teke nen volgende week een samenwerkingsovereenkomst. In de sloot, rijbewijs kwijt Gistei-middag rond kwai-t voor zes is een 51-jai'ige auto mobilist uit de gemeente Tholen op de Duivekeetseweg in Oud-Vossemeer de sloot in gei-eden. De man reed in de richting van Poortvliet en kwam in een bocht naar links in de berm terecht. Daarop verloor hij de macht over zijn auto en belandde in de sloot. De automobilist had bijna drie maal de toegestane hoe veelheid alcohol gedronken en zijn rijbewijs werd ingeno men. De auto raakte beschadigd. Dronken bestuurder ramt borden 's-HEER ARENDSKERKE - De politie heeft maandaga vond om half tien een 49-jai-ige automobilist uit de ge meente Borsele aangehouden, die eerder die avond op de Postweg in 's-Heer Arendskei'ke van de weg was geraakt en daarbij tegen een aantal borden was gei-eden. De man verkeerde onder invloed van alcohol. Na het ongeval ging de ftian ervandoor. Hij werd later in een woning in de omgeving aangehouden. Uit een afgeno men blaastest bleek dat hij ruim drie maal de toegestane hoeveelheid alcohol had gedi'onken. Zijn rijbewijs is inge vorderd. Metaal gestolen in Yerseke YERSEKE - Uit een container op een bedrijfsterrein aan de Kreeft in Yerseke is een onbekende hoeveelheid alumi nium en i-oestvrijstaal weggenomen. De waarde van het materiaal is volgens de politie niet bekend. De diefstal moet na zondagmiddag twaalf uur hebben plaatsgevon den en werd gistermorgen om zeven uur ontdekt. Fransman breekt voet bij botsing AXEL - Een 22-jarige man uit het Franse Halluin is gis terochtend rond half tien lichtgewond geraakt bij een bot sing op de kruising Tractaatweg/Sassing in Axel. De man zat in de auto bij een 25-jarige plaatsgenoot, die door een 83-jarige Axelaar werd aangereden. De Axelse automobilist reed over de Tractaatweg komen de uit de richting van Terneuzen. Bij de kruising ï'eed de man door het rode licht en kwam daarbij in botsing met de personenauto, die werd bestuurd door de 25-jarige man uit Halluin. De 22-jarige man brak bij de aanrijding zijn voet. Beide auto's raakten beschadigd. (Advertentie) maand: ABAB ÜP van Opgave van VGrgOCdlflg voor vrijwilligers woon geluk dat ze er mooi uit ziet en lang en slank is. Niet té dun, maar wel te slank voor het gele jurkje van de bei'oemde ont werper Valentino. Voor de cover foto moest de glanzende stof met wasknijpers op haar rug worden strakgetrokken. La chend wijst Anneke naar halver wege haar buik. „Dat jurkje hing tot hier." Toch zijn niet alle mooie meisjes fotogeniek. Ze moeten wel een bepaalde uitstraling hebben, denkt de Zeeuwse schone. „Wat dat is? Wilma Wakker van het modellenbureau vindt dat het aan de bottenstructuur in je ge zicht ligt. En een fotograaf zei tegen me dat ik veel soorten licht kan hebben om goed op de foto te staan." Complimenten Alles gaat eigenlijk vanzelf, zegt Anneke. „De fotograaf geeft aan wijzingen, die volg ik precies op. Het was fijn dat ik nadien complimenten van hem kreeg. Ik dacht eei'st dat ik misschien wel verlegen zou worden, met al die mensen eromheen, maar je concentreert je en dan ga je voor die foto's." Modellenwerk is niet haar grote droom. Ze is er zelfs nog nooit seideus mee beziggeweest. Ze is van plan volgend jaar haar vwo-diploma te halen en daarna een studie te volgen. Wat ze pre cies gaat studeren, dat weet ze nog niet. Vergoeding Misschien moet u een opgave doen van uitbetaalde kostenvergoedingen aan vrij willigers in uw organisatie. Zo'n vergoeding staat niet in verhouding tot het tijdsbeslag. Een vrijwilliger doet het werk niet bij wijze van beroep en werkt voor een organisatie die geen vennootschapsbelasting betaalt, of voor een sportvereniging of stichting. Grenzen Een vergoeding voor gemaakte kosten hoeft u niet op te geven. De vergoeding mag kostendekkend zijn. Een beloning voor het werk zelf mag u onbelast betalen tot een grens bedrag. Daarboven moet u dit melden bij de Belastingdienst. De vergoedingen worden dan beschouwd als loon. In 2006 lag die grens bij 150 per maand én 1.500 per jaar Is de opgetelde vergoeding voor kosten en werk meer dan die grensbedragen? Dan adviseren wij u toch dit te melden bij de Belastingdienst. Meer weten? Uw opgave dient binnen te zijn voor 1 februari van het jaar dat volgt op het jaar van uitbetaling. De formulieren 'Opgaaf van uitbetaalde bedragen aan derde' (IB-47-kaarten) vraagt u op via de Belastingtelefoon. Wilt u meer weten? Neem contact op met uw ABAB-adviseur of met Chantal.van.Dinther@abab.nl, of bel (0412) 66 86 07 voor een afspraak. www.al bab^ ABAB zeeuwse almanak Eén op de drie 55-plussers is aan. Zij maakt zich geen zor eenzaam, meldde deze krant gen, vertrouwde ze een vrien onlangs. din toe. De 45-jarige Vlissingse nam „Ik heb gezorgd voor een het bericht voor kennisgeving vangnet aan exen. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29