Saddam begraven in geboorteplaats Moslimmilities verdreven uit laatste bolwerk Somalië Indonesië blijft zoeken naar overlevenden scheepsramp Slovenië gaat over op de euro Irak kost de VS drieduizendste militair Voorzitterschap EU kluif voor Duitsland PZt raakse oud-dictator opgehangen Joden en gewonden bij bomaanslagen in Bangkok mm Lijn vliegtuig in Indonesië verdwenen Weinig hoop voor twee vermisten na ETA-aanslag dinsdag 2 januari 2007 J 3or Jessica Smeenk AGDAD - De Iraakse oud-dic- itor Saddam Hoessein is zon dag. een etmaal na zijn terecht- begraven in zijn geboor- rsplaats Awja bij Tikrit. In aan wezigheid van enkele honder- mensen, onder wie leden oran zijn stam, werd hij bijgezet i het familiegraf waarin zijn dfons Uday en Qusay al sinds aim drie jaar rusten. >nj e kist met het stoffelijk over shot van de aan de galg gestor- in Saddam was in de nacht in zaterdag op zondag met een merikaanse militaire helikop- ltjr van Bagdad overgebracht haar een luchtmachtbasis bij noordelijk gelegen Tikrit, vandaan werd hij naar het ediis van de leider van Saddams am, sjeik Ali al Nada, ge- voor een afscheidsbijeen komst. Bij de begrafenis was rok de gouverneur van de pro- Salahaddin, waarvan Tik- t de hoofdstad is, aanwezig, e 69-jarige Saddam was zater- agochtend vroeg, vlak voor het sgin van het islamitische offer- iest, terechtgesteld in een ge- \auw van de beruchte voormali- ;l| tyi ge militaire geheime dienst. Daar werden tijdens het bewind van Saddam vele Irakezen ge marteld en geëxecuteerd. Vier gemaskerde beulen voltrokken het vonnis. Enkele uren daarna werd een officiële video-opna me van de executie vrijgegeven, waarop te zien was hoe Saddam naar de galg werd geleid en hoe de strop om zijn hals werd ge legd. Het moment waarop het luik onder zijn voeten wegklapt, was echter niet te zien. Zondag was op internet een waarschijn lijk met een mobiele telefoon ge maakt filmpje te zien waarop wel de hele terechtstelling te zien is, evenals beelden van de nog aan de galg hangende ex-dictator. Ook zijn ër beelden verschenen van het in een laken gewikkelde lijk van Saddam. Bij de executie, die vlak voor zonsopgang plaatsvond, waren ongeveer vijftien getuigen aan wezig. Volgens een van hen duurde de executie nog geen halfuur. The New York Times meldde dat Saddam kort voor de execu tie had gezegd: „Weg met de ver raders, de Amerikanen, de spion nen en de Perzen." Daarna zou hij de islamitische geloofsbelij- por Thomas Verfuss ANGKOK - In Bangkok zijn >ndag opnieuw twee bommen ghtploft. Daarbij zijn zeker elf gevallen, onder wie zegen westerse buitenlanders, liet Thaise ministerie van i lolksgezondheid. nie gewonde buitenlanders zijn [er Hongaren, twee Britten, itvee Serviërs en een Ameri- aaan. d Een van de bommen ontplofte in een telefooncel voor de Cent ral World Plaza, een winkelcen trum in het centrum van Bang kok. Een andere bom ontplofte vlak bij een kanaal in de buurt van het winkelcentrum. Eerder op de dag waren bij klei ne bomaanslagen in de Thaise hoofdstad zeker twee doden en meer dan twintig gewonden ge vallen. Niemand heeft tot nu toe de verantwoordelijkheid op geëist. ANP/RTR/AFP denis hebben uitgesproken: „Er is geen andere God dan Allah en Mohammed is zijn profeet." Toen hij de zin herhaalde, was alleen nog het woord 'Moham med' te horen en daarna kwam de klik van het openspringende valluik. De Irakezen die het vonnis had den voltrokken, dansten volgens nationaal veiligheidsadviseur Al Rubaie van vreugde toen Sad dam dood was. Daarvoor had den aanwezigen de naam van Muqtada al Sadr gescandeerd. Deze radicale sjiitische geeste lijke, wiens vader en oom door de geheime dienst van de soenni tische Saddam werden ver moord, wordt gezien als een van de belangrijkste vijanden van de ex-dictator. Kalm Saddam bleef volgens getuigen tot het laatst kalm. Al Rubaie vroeg Saddam of hij schuldge voelens of angst had. Volgens The New York Times antwoord de Saddam: „Nee, ik ben een sol daat en ik vrees niet voor mijn lot." Saddam kreeg de dood straf vorige maand opgelegd we gens een massamoord in een sjii- tisch dorp in 1982. Tegen hem liep ook nog een pro ces wegens gruweldaden tegen de Koerden in de jaren tachtig, maar omdat hij al ter dood was veroordeeld, hoefde hij daar voor niet meer terecht te staan. De Iraakse premier Al Maliki riep na dë executie op tot verzoe ning en vroeg de soennitische minderheid mee te doen in het politieke proces. Al Maliki zei dat in de naam van het Iraakse volk gerechtigheid is geschied met de executie van Saddam. Een halfbroer van Saddam en een andere topfiguur van het in 2003 ten val gekomen regime worden geëxecuteerd na het isla mitische offerfeest. Dat eindigt in Irak vandaag voor soennieten en morgen voor sjiieten. ANP oor Bengt van Zwol AKARTA - De Indonesische au toriteiten zetten de zoektocht gcaar overlevenden van de o:heepsramp van vrijdag on- yanks het slechte weer voort, eriisteren werden nog vierhon- Dnerd opvarenden van de Senopa- aa Nusantara vermist. Bijna 180 mensen zouden tot nu toe zijn rnéred en aan wal zijn gezet. Ie: .eddingswerkers hebben vanuit pegtuigen veel overlevenden in het water zien liggen, maar zij konden vooralsnog niets uitrich ten om hen eruit te krijgen. Zij werpen wel voedsel en drinkwa ter af. Mensen kunnen het dob berend in de tropische wateren dagen volhouden. Uitdroging vormt echter een groot gevaar. De Senopati Nusantara zonk vrijdag rond middernacht, ter wijl het schip onderweg was van het eiland Borneo naar Ja va. Volgens een overlevende kap seisde het schip tijdens een zwa re storm. Steeds meer opvaren den vertellen ijzingwekkende verhalen over hun laatste mo menten op het slingerende schip en de strijd om zwemvesten aan te trekken en in een reddings boot te komen voor de veerboot zonk. Terwijl de elektriciteit aan boord uitviel en zeewater het schip binnendrong, waren sommigen niet meer in staat een zwemvest te bemachtigen. Een overlevende vertelde hoe een rubberen sloep zonk omdat te veel mensen probeerden aan boord te komen. ANP !en Indonesische overlevende (r) van de scheepsramp met de Senopati Nusantara dankt een lid van de semanning van een Koreaans schip dat hem oppikte uit de Javazee en hem op nieuwjaarsdag - gezond n wel - afzette in de havenstad Tuban op Java. foto Jurnasyanto Sukarno/EPA Demonstranten dragen lege doodskisten met daarover de Amerikaanse vlag gedrapeerd op het strand van Santa Monica. Met de actie werden de drieduizend Amerikaanse militairen herdacht die gesneuveld zijn in Irak. foto Max Morse/RTR door Frank Hendrickx WASHINGTON - In Irak is de drieduizendste Amerikaanse militair om het leven geko men. Het gaat waarschijnlijk om een 22-jarige soldaat die zaterdag overleed na een ont ploffing van een bermbom langs een weg bij Bagdad. De maand december is voor de Amerikanen één van de bloe digste tot nog toe geworden. Er stierven 111 militairen. In heel 2006 kwamen 820 man schappen om het leven, onge veer evenveel als in 2004 en 2005. Uit onderzoek van de New York Times blijkt dat de slachtoffers vooral blanken zijn, afkomstig van het Ameri kaanse platteland. Zij zijn meestal jonger dan 24 jaar. Bomexplosies en aanslagen door scherpschutters zijn de belangrijkste doodsoorzaken. Amerikaanse media besteed den gisteren veel aandacht aan het bereiken van de mijl paal, die op een gevoelig mo ment komt. President Bush beraadt zich op zijn ranche in Texas over een nieuwe strategie. Alles wijst erop dat hij de 140.000 Amerikaanse troepen nog ver der wil uitbreiden om het ge weld in Irak te stoppen. Een dergelijk besluit zal de ver deeldheid in Amerika over de oorlog alleen maar aanwakke ren. In zijn nieuwjaarstoespraak zei Bush dat dat de oorlog te gen terroristen één van de be langrijkste opdrachten blijft in 2007. „De president zal ervoor zor gen dat de offers van de Ameri kaanse militairen niet voor niets zijn geweest", liet een woordvoerder van Bush weten als reactie op de drieduizend ste dode in Irak. Het Pentagon gaf als reactie dat 'iedere dode even belangrijk' is. „Het cijfer van drieduizend zegt ons hele maal niets." Het aantal Amerikaanse do den valt in het niet bij de Iraakse slachtoffers. Iedere dag komen er meer dan hon derd burgers om het leven. De schattingen over het exacte aantal doden lopen ver uiteen. Het Iraakse ministerie van Ge zondheidszorg maakte in no vember bekend dat er 150.000 Irakezen zijn gestorven sinds het begin van de oorlog in 2003. Andere schattingen lo pen uiteen van dertig- tot zes honderdduizend doden. GPD JAKARTA - Een verkeersvlieg tuig met aan boord 102 mensen is in Indonesië verdwenen. Al het contact met het toestel van Adam Air is verbroken kort na dat het een noodsignaal had uit gezonden, maakte het Indonesi sche ministerie van Transport gisteren bekend. Het gaat om een Boeing 737 die op weg was van de Javaanse stad Surabaya naar Manado in het noorden van Sulawesi. Het zou in slechte weersomstandig heden verdwenen zijn in de om geving van Makassar in het zui den van Sulawesi. ANP van onze redactie buitenland BRUSSEL - De euro is sinds gis teren officieel betaalmiddel in Slovenië. De voormalige deelre publiek van Joegoslavië heeft de Europese eenheidsmunt inge voerd als dertiende land. Precies vijf jaar geleden kwa men in Nederland en elf andere EU-landen de eerste eurobiljet ten uit de pinautomaten. Door de Sloveense omwisseling van de tolar naar de euro groeit het aantal mensen dat de euro als hun vaste betaalmiddel heb ben met twee miljoen naar 316 oor Akijn Visser IOGADISHU - Na twee weken an gevechten zijn de islamiti- che milities gevlucht uit Soma- Zij hebben hun laatste bol- ierk, de zuidelijke havenstad tismayu, opgegeven maar ge- ivoren vanuit het grensgebied en guerrilla-oorlog te begin- >e islamisten trokken zich giste- en terug uit Kismayu toen So- ïalische regeringstroepen, ge leund door Ethiopische vlieg- uigen, tanks en artillerie, de tad naderden. De moslimstrij- .ers zouden verder naar het zui- en zijn gevlucht. De Somali- che overgangsregeling heeft Kenia gevraagd de grens met het noordelijke buurland te slui ten om te voorkomen dat de mili ties de grens oversteken. Premier Gedi van de overgangs regering, die nu weer groten deels de controle heeft over So malië, heeft de Afrikaanse Unie opgeroepen zo snel mogelijk een vredesmacht naar zijn land te sturen om het land te stabilise ren. Ook heeft Gedi moslimstrij ders amnestie aangeboden als zij uiterlijk donderdag hun wa pens hebben ingeleverd. Vol gens hem zijn zij misleid door een 'bende van internationale terroristen'. De regeling geldt niet voor militieleiders en krijgs heren. De milities verenigd in de Unie van Islamitische Rechtbanken (UIC) hadden in juni de hoofd stad Mogadishu op de krijgshe ren veroverd en orde gebracht. Zij veroverden vervolgens grote delen van Somalië. Het leger van de zwakke interim-rege ring, die zich had teruggetrok ken in de provincieplaats Baidoa, zette enkele weken gele den een succesvol tegenoffensief in met hulp van het Ethiopische leger. Het overwegend christelij ke Ethiopië vocht mee uit angst voor een machtig fundamentalis tisch moslimbewind in het buur land. Donderdag moesten de islamis ten al de hoofdstad Mogadishu prijsgeven en trokken zij zich te rug in Kismayu. Volgens oogge tuigen hadden enkele duizenden strijders zich ingegraven rond Roemenië en Bulgarije in EU BRUSSEL - Roemenië en Bulgarije zijn sinds gisteren of- fiëieel lid van de Europese Unie. Deze vijfde uitbreiding in de geschiedenis van de EU brengt het aantal lidstaten op zevenentwintig. Roemenië en Bulgarije vroegen in 1995 het lidmaatschap van de EU aan. Maar omdat de hervormingen in de lan den langzaam vorderden, mochten zij in mei 2004 niet te gelijk met tien andere voormalige communistische landen als Polen, Tsjechië en Hongarije toetreden. ANP Wit-Rusland buigt voor Gazprom MOSKOU - Wit-Rusland heeft zondag schoorvoetend in gestemd met een verdubbeling van de prijs van Russisch gas. Gazprom had gedreigd de gasleveringen aan Wit-Rus- land te staken als een overeenkomst zou uitblijven. Gazprom en de Wit-Russische premier Sidorski bereikten een akkoord over een vijfjarig contract. Daarin is afge sproken dat Wit-Rusland dit jaar 100 dollar per duizend kubieke meter gas betaalt in plaats van de 46 dollar die tot dusver gebruikelijk was. Het akkoord is een opluch ting voor de West-Europese klanten, die afhankelijk zijn van Russisch gas door de Wit-Russische pijpleidingen. Eerder had de regering in Minsk gedreigd de doorvoer naar Europa te stoppen als Moskou de gaskraan naar Wit-Rusland zou dichtdraaien. ANP/AFP/RTR Spaanse van 67 oudste moeder ooit BARCELONA - Een Spaanse vrouw van 67 is zaterdag moeder geworden van een gezonde tweeling. Zij is de oudste wouw die ooit moeder is geworden. Dit heeft het ziekenhuis Sant Pau in Barcelona meegedeeld. De vrouw had een hormoon- en ivf-behandeling onder gaan. De kinderen waarvan het geslacht niet is meege deeld, zijn met een keizersnede gehaald. De vrouw die voorlopig anoniem wil blijven, werd voor het eerst moe der. Recordhoudster tot nu toe was een Roemeense die in 2005 moeder werd toen zij 66 was. ANP/AFP Ban Ki-moon nieuwe VN-baas NEW YORK - De Zuid-Koreaan Ban Ki-moon is per 1 ja nuari officieel aangetreden als de nieuwe secretaris-gene raal van de Verenigde Naties. Hij volgt de 68-jarige Kofi Annan op die de volkerenorganisatie tien jaar heeft ge leid. Ban begint vandaag in zijn nieuwe functie. Waarnemers menen dat Ban een zware taak wacht. Hij moet ónder meer de organisatie hervormen en stroomlijnen. ANP Regenwoud kan savanne worden SYDNEY - Het broeikaseffect kan het regenwoud van de Amazone binnen een eeuw veranderen in een savanne. Een Braziliaanse meteoroloog waarschuwde zondag dat hogere temperaturen en grotere droogte het einde van het regenwoud kunnen betekenen. In het slechtste geval zouden de temperaturen voor het einde van de eeuw 5 tot 8 graden Celsius kunnen stijgen, terwijl de neerslag met 20 procent kan afnemen, zei J. Ma rengo. Wanneer de opwarming van de aarde een halt kan worden toegeroepen, zou de temperatuur nog altijd 5 gra den kunnen stijgen. ANP miljoen mensen. Door de omwis seling telt Slovenië fiks minder miljonairs. De Slovenen moeten namelijk 239,64 tolars inleveren om een enkele euro te krijgen. Maar de Slovenen zijn dat al ge wend: buurlanden Italië en Oos tenrijk hebben de munt eerder ingevoerd. In trek De euro raakt wereldwijd steeds meer in trek als betaalmiddel. Zo meldde Iran onlangs haar olie graag in euro's betaald te krijgen. Eind vorig jaar was ruim 600 miljard euro in om loop, aldus Brussel. ANP door Bouke Berqsma BRUSSEL - Duitsland is sinds gisteren een halfjaar voorzitter van de Europese Unie. De Duit sers krijgen te maken met een aantal moeilijke en taaie dos siers, maar zij zullen hun ge wicht als grootste lidstaat in de schaal leggen om toch successen te boeken. Duitsland neemt het roulerend voorzitterschap over van Finland. Waar bondskanselier Merkel en haar regering mee te maken krij gen, zijn de Europese grondwet, het energie- en klimaatvraag- stuk, en een groot aantal inter nationale dossiers. Duitsland is met de toetreding gisteren van Roemenië en Bulgarije het eer ste land dat een EU van 27 lid staten voorzit. Om die unie werkbaar en effi ciënt te houden werd in 2004 een Europese grondwet opge steld, die vervolgens in Frank rijk en Nederland door de bevol king werd weggestemd. Toch willen veel EU-landen verder met die grondwet, in achttien lidstaten is de tekst al geratifi ceerd. Duitsland heeft nu de taak om in juni, vlak na de Fran se presidentsverkiezingen, een voorstel op tafel te leggen over de toekomstkansen van de grondwet. De verwachting is overigens dat de Duitsers wei nig harde resultaten zullen boe ken. Die worden vanwege rege ringswisselingen in 2007 in een groot aantal EU-landen pas eind 2008 verwacht. Maar wat volgens de Duitse mi nister Steinmeier van Buiten landse Zaken bovenaan de agen da zal staan is het vraagstuk van energie en klimaatbeheer sing. De Europese Commissie komt op 10 januari met plannen en de EU-regeringsleiders wij den hun topbijeenkomst in maart geheel aan de thema's energie en klimaat. De landen moeten afspraken maken over de maximale uitstoot van kooldi oxide in de periode na 2012. Duitsland wil beleid uitzetten 'dat ook in 2020 nog relevant is', zei Steinmeier onlangs. Het laatste grote dossier op ta fel bij de Duitsers wordt ge vormd door de internationale ontwikkelingen en crises. Wat zeker gaat spelen zijn de staat kundige toekomst van Kosovo, het vredesproces in het Mid den-Oosten, de toetredingson derhandelingen tussen Turkije en de EU, de nucleaire ambities van Iran en de relaties met Rus land. Dat zijn nog maar de vantevo- ren bekende onderwerpen. ANP Kismayu en ook de nabijgelegen stad Jilib. Zij sloegen op de vlucht na beschietingen door het Somalische en Ethiopische troepen. Een commandant van de islami tische strijders bevestigde giste ren dat zijn troepen Kismayu hadden verlaten, maar hij zei dat zij zich niet overgeven. „Wij zijn nog steeds machtig en zul len niet stoppen de Ethiopische invallers te bevechten", aldus sjeik Yacub Ishak. De islamis ten zouden Somalië echter niet hebben verlaten. Bij de gevech ten van de afgelopen weken zijn vermoedelijk duizenden mensen omgekomen. Nog eens duizen den zijn gevlucht voor het ge weld. ANP/RTR/AFP door Henderiekus Wiltjer MADRID - De kans dat er nog overlevenden worden gevonden na de aanslag van de ETA op een parkeergarage van de lucht haven Barajas van Madrid is 'ui termate klein'. Dat heeft de Spaanse minister van Binnen landse Zaken gisteren gezegd. Twee mensen uit Ecuador wor den vermist na de aanslag. Mi nister Rubalcaba bezocht samen met familie van de vermiste Die- go Armando Estacio (19) en Car los Alonso Palate (35) de plaats des onheils. Bij de aanslag van zaterdag raakten negentien men sen gewond. Reddingswerkers moeten voor zichtig te werk gaan in de 30.000 kubieke meter puin van de parkeergarage. Als beide mannen zijn omgekomen, zijn zij de eerste doden door een ET A-actie sinds mei 2003. Toen kondigde de Baskische afschei dingsbeweging een bestand af. De explosie werd veroorzaakt door een"bom van circa 500 kilo gram en zat verstopt in een vrachtwagen. ET A-leden had den de bestuurder van de vracht wagen ontvoerd, meldde het mi nisterie van Binnenlandse Za ken eerder. De ontvoerde man werd kort na de aanslag weer vrijgelaten. Premier Zapatero heeft alle overleg met de Baskische separa tisten opgeschort. Hij riep de ETA op een 'ondubbelzinnige wens' te tonen om het geweld af te zweren. De ETA kondigde afgelopen maart een 'permanent bestand' af. Sindsdien pleegde de ETA geen noemenswaardige aansla gen meer in Spanje. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5