Het is trendy om geen vlees te eten Bodybuilding voor de rug Patiënten hebben rechten én plichten Vegetariërs hoeven zich steeds minder te verantwoorden, maar het blijft moeilijk Schrobben en poetsen tegen borstkanker 2 januari 1957 w/l r Mj\j dinsdag 2 januari 2007 Kankerrisico niertransplantatie SYDNEY - Een niertransplantatie bevrijdt de patiënt de voortdurende gang naar het dialysecentrum en bi hem zo een nieuw leven. Maar wel een leven met een d maal verhoogd risico op kanker, schrijft C. Vajdic var University of New South Wales in Sydney, in het medi tijdschrift JAMA. Hij onderzocht 30.000 mensen die niertransplantatie ondergingen. De grotere kans op kanker is waarschijnlijk te wijten i de medicijnen, die de afweer onderdrukken om afstof van de nieuwe nier te voorkomen, aldus Vajdic. GPD Blaaspijp geeft hartfalen aan NIJMEGEN - Hartfalen is eenvoudig te ontdekken d patiënten te laten blazen op een afgesloten blaaspij; Bij gezonde mensen daalt de bloeddruk door het pert maar bij patiënten met hartfalen gebeurt dat niet of n welijks. Dit constateert J. Remmen van het UMC St. R boud in Nijmegen, in het proefschrift waarop hij proi veerde. Het blaaspijpje helpt huisartsen met meer zekerheid diagnose hartfalen te stellen. Vooral bij ouderen is vanwege de overlap aan klachten door andere aandoer gen, momenteel erg moeilijk, aldus Remmen. GPD Verende tas is beter voor de rug PHILADELPHIA - Dé oplossing voor de zware schoolt sen van scholieren en anderen die zware lasten op 1 rug dragen is een verend opgehangen rugzak. Een rug; opgehangen in een metalen frame, vermindert de enei die nodig is voor het dragen met veertig procent en rei ceert het schokken met tachtig procent. Dat schrijft de uitvinder L. Rome van cle University Pennsylvania in Philadelphia, in het wetenschappeli tijdschrift Nature. Je kunt er zelfs gemakkelijk mee ri nen. Rome is inmiddels een bedrijf begonnen om de ver de rugzak op de markt te brengen. GPD Hand pakken vermindert stress CHARLOTTESVILLE - Het vasthouden van de hand een geliefde vermindert de intensiteit van stressgevoeli in de hersenen. Dit schrijft J. Coan van de University Virginia in Charlottesville, in het vakblad Psycholigi Science. Hij deed metingen bij zestien koppels. Is je geliefde niet in de buurt, pak dan desnoods de hs van een onbekende. Dat vermindert de stress ook, mi niet zo goed, constateert Coan. GPD Bewegingen zijn nooit hetzelfde STANFORD - De sportman die een perfecte bewegi maakt, heeft dat niet te danken aan jarenlange traini: maar deels aan toeval. Ondanks uitputtend oefenen z we niet in staat bewegingen precies te herhalen, cons teert M. Churchland van de Stanford University, in I vakblad Neuron op grond van onderzoek met apen. kleine variatie in de bewegingen ontstaat al in de her, nen. Dat komt doordat de hersenen van nature zijn gericht variatie en niet op exacte herhaling, verklai Churchland. Goed zijn in improvisatie en variatie is gi stiger dan goed zijn in exacte herhaling. GPD door Anne Velthausz ENSCHEDE - Geen rollade of gevulde kalkoen, maar pom poensoep en een bal gehakt van champignons en cashewnoten. In steeds meer gezinnen staat een vegetarische maaltijd op ta fel. De tijd dat vegetariërs raar werden aangekeken is al lang voorbij. Het is zelfs trendy om geen vlees te eten. Toch stuiten ouders die hun kinderen vegeta risch opvoeden, nog steeds op onbegrip. „Oma, vind jij dat niet zielig vgor de diertjes?", vraagt de vijf jarige Marloes aan haar groot moeder, als deze een stuk vlees op haar bord legt, „Maar deze diertjes zijn toch al dood", zegt oma, die vervolgens snel een an der gespreksonderwerp aan snijdt. Ook het driejarige zusje van Marloes weet regelmatig verongelijkte reacties op te roe- p,ën. In de supermarkt bijvoor beeld. Dan loopt ze langs het schap met vlees en roept ze kei hard: „Bah, vlees. Dat is vies!" „Het is soms wel lastig om de kinderen onze diervriendelijke principes uit te leggen", zegt Martine de Klein uit Enschede. Ik wil ze ervan bewust maken waarom wij geen vlees eten, maar het is ook niet mijn bedoe- LONDEN - Vrouwen die de kans om borstkanker te krijgen willen verkleinen, zouden vaker de stofzuiger, strijkbout of al- wasborstel ter hand moeten ne men. Huishoudelijke taken verklei nen het risico op borstkanker aanmerkelijk. Vrouwen die in de vruchtbare leeftijd zijn heb ben 30 procent minder kans op de ziekte als zij vijf keer per week 30 tot 45 minuten schrob ben en poetsen. ANP ling om vleeseters te kwetsen", zegt ze. Steeds meer mensen be sluiten om geen of minder vlees te eten. Nederland telt inmid dels circa 600.000 tot 700.000 ve getariërs en ook de groep se- mi-vegetariërs is groeiende. Ech te vegetariërs eten geen vlees, vis, schaaldieren en gevogelte. Daarnaast kiest een groot aan tal Nederlanders ervoor om meerdere keren per week vegeta risch te eten, de zogeheten part time vegetariërs of vleesvermin- deraars. Martine de Klein en haar man Edwin Alstede voeden hun doch ters Marloes en Karlijn vegeta risch op. Ondanks het toene mend aantal vegetariërs moeten ze zich nog vaak verdedigen. Martine Klein: „Soms krijg ik ronduit negatievereacties op on ze vegetarische levensstijl. Dan schilderen ze me af als onverant woorde moeder, want 'kinderen in de groei hebben vlees nodig'. Ik denk dat de afkeurende reac ties voortkomen uit kennisge brek en vooroordelen over vege tarisme. Het voorlichtingsbu reau Vlees houdt die graag in stand met zijn campagne om de vleesconsumptie te stimuleren. Toen Marloes pas op school zat, kwam ze thuis met een brochure voor leuke traktaties. Ik vond het een leuk initiatief. Totdat ik zag dat alle traktaties vlees be vatten en het vrolijke boekwerk je afkomstig was van het voor lichtingsbureau Vlees. Gevolg was dat de kinderen op school vleeshapjes gingen trakteren. Gelukkig was er al snel een klas seavond voor ouders, waarin ik mijn zegje kon doen. En ieder een houdt nu rekening met Mar loes." Spekje Steeds meer mensen zien het ve getarisme als iets vanzelfspre kends, zo merkt Martine. „Op het consultatiebureau bijvoor beeld reageren ze heel positief. De kinderen mogen van mij trou wens gerust een spekje of een dropje aannemen waar gelatine in zit. Ik wil niet dat ze altijd een uitzondering zijn. Of dat ze het gevoel krijgen dat ze zich fij ne dingen moeten ontzeggen door het vegetarisme. Maar zelf koop ik geen snoep of toetje met gelatine." Het zijn vaak meisjes die spon taan roepen dat ze geen vlees meer willen eten als ze ongeveer twaalf jaar oud zijn. „Ja, dat zie je vaak", beaamt Martine. „Zelf wilde ik op die leeftijd ook in eens geen vlees meer hebben. Maar mijn ouders vonden dat destijds niet verantwoord." Het is in deze tijd niet moeilijk om vegetariër te zijn. Diervriendelijk eten wordt steeds populairder. De keuze aan vleesvervangers in de super markt is groot. Ook de horeca is steeds vegetariër-vriendelijker. Bij de meeste restaurants staat wel een vegetarisch menu op de kaart. In Londen en Berlijn we melt het van de vega-restau- rants. In de Randstad hebben veel trendy restaurants al een ruim deel van hun kaart gereser veerd voor vegetarische hoog standjes. Zelfs in cafetaria's kun je terecht voor een vegetari sche snack. Martine: „En voor jonge gezin nen zijn de pannenkoekenrestau rants en pizzeria's natuurlijk ideaal. Onze dochters zijn daar dol op. Thuis eten we hartige taart, salades, soep, heerlijk." Vroeger was het overigens veel moeilijker om de kinderen vege tarisch op te voeden, weet ze. „Vrienden van ons hebben hun kinderen in de jaren vijftig vege tarisch opgevoed. Ze waren vooral aangewezen op de groen te van het seizoen. En in die tijd werd je er nog veel meer op aan gekeken door de omgeving." Zo nu en dan krijgen ook Marti ne en haar man nog wel te horen dat zij het vegetarisme opdrin gen aan hun kinderen. Ze vin den dat onzin. „Iedere ouder maakt in de opvoeding keuzes voor zijn of haar kind. Vlees eten is een gangbare keuze, maar wij kiezen bewust voor het vegetarische alternatief. Wij zijn vegetariërs in hart en ziel, maar wij respecteren ook ande re meningen. Dat lijkt ons een mooie basis om aan onze kinde ren mee te geven." GPD Martine de Klein met haar dochters Karlijn (1) en Marloes aan de vegetarische maaltijd. foto Charel van Tendeloo/GPD door Rob Zomer In de jaren '70 ontstond het besef dat de positie van de patiënt versterkt moest wor- den. Dit terechte besef heeft geleid tot een royaal wetge vingsprogramma. De doelstel- lingen en uitgangspunten -. worden in de Nota's Patiën- 9 tenbeleid als volgt verwoord: het bevorderen van de mon- digheid, het afstemmen van cle zorginfrastructuur op de noden van de patiënt en het ontwikkelen van diens rechts- positie. Alsmede het vaststel- len en bewaken van kwaliteit- 0 snormen in het belang van de patiënt, het bevorderen van zowel patiëntenorganisaties als bestuurlijke participatie j;. van patiënten. Het maken van wetten is niet iets wat zo maar even gaat. De eerste resultaten waren pas in de jaren '90 zichtbaar. Ik noem enkele belangrijke 1 wetten: de Wet BIG, de Wet op de Geneeskundige Behan- delingsovereenkomst, de Wet Klachtrecht, de Wet Medezeg- - genschap Cliëntenzorginstel- lingen, Kwaliteitswet Zorgin stelling en de Wet op de Medi sche Keuringen. De geleverde inspanningen en de resultaten daarvan zijn indrukwekkend en de positie j van de patiënt is daardoor on- miskenbaar versterkt. Zijn we nu waar we wezen willen? Deze waag wil ik deson- danks ontkennend beant woorden, i Enerzijds is een behandelrela- tie tussen patiënt en hulpver- lener niet zomaar in even- wicht, omdat we een paar wetten rijker zijn. Iedere bur- ger wordt geacht de wet te kennen, maar wist u van die wetten? Dit evenwicht vergt een gedragsverandering van patiënt en hulpverlener en daar gaat al snel een genera- tie overheen. Wederkerig De tweede reden is van ge heel andere aard. Het recht van de één is de plicht van de ander en in een behandelrela- 1 tie is dit wederkerig. Door de •■grote aandacht voor patiën tenrechten is er (te) weinig aandacht geweest voor de pa tiëntenplichten! En dat is wel nodig. Zowel de kwaliteit als de doelmatigheid zijn hiermee gediend. In veel gevallen re sulteert een contact met een hulpverlener, al dan niet na diagnostiek en/of ingreep, in een gericht advies of instruc tie. Bijvoorbeeld om bepaal de geneesmi ddelen te slikken of bepaalde oefeningen uit te voeren. De afgelopen 25 jaren is er op dit punt veel minder ten posi tieve veranderd. In het laat ste jaar van mijn opleiding tot apotheker liep ik stages in een openbare apotheek en een huisartsenpraktijk. Een bescheiden eigen onderzoek leerde mij dat de nodige ge neesmiddelen niet of slechts deels werden gebruikt. Navraag naar het waarom le verde op dat het gebruik van geneesmiddelen naar eigen inzicht gebeurde. Het advies van medicus en/of apotheker vormde daar een onderdeel van. Eigen inzichten als 'het is chemisch en dus zo min mo- gelijk gebruiken' en erva ringsgegevens van familie, vrienden en/of buren bleken net zo belangrijk. Ook bleek toen uit weten schappelijk onderzoek; de pa tiënt zegt ja, maar doet gere geld nee! Recent onderzoek geeft de zelfde uitkomsten. Maar moet de patiënt dat niet zelf weten? Dat zou op gaan als de patiënt de kosten voor eigen rekening zou ne men. Zou het een idee zijn om al leen 100 procent te vergoe den als de patiënt ten volle meewerkt en niet of deels in geval de patiënt niet of slechts voor een deel mee werkt. Wedden dat het daar door goedkoper én werkza mer wordt! Mr. drs. Rob Zomer is voorzit ter van de Raad van Bestuur van Ziekenhuis Walcheren door Fred Veldman ASSEN - Een van de vele verha len in de spreekkamer van sport arts Frank Bertina: een vrouw komt krom van de rugpijn bin nen. Na enkele behandelingen op de Origene heeft ze zelfs al weer een avondje op naaldhak ken gelopen. „Het lijkt wel of ik naar Lourdes ben geweest", is haar reactie. Sinds deze kolo nel-arts zich heeft gespeciali seerd in de lage rugpijnen en daarvoor een nieuw behandelap- paraat heeft ontwikkeld, lijkt er geen einde te komen aan de lof zang van patiënten. Volgens sportarts Bertina beho ren klachten in de onderrug tot de meest voorkomende medi sche problemen van deze tijd. „Rugpijn heeft een zeer negatie ve invloed op de kwaliteit van le ven. De pijnklachten zijn nauw verbonden met het geestelijk welbevinden en de algemene mentale belastbaarheid", licht de arts toe,. In verreweg de meeste gevallen gaat het om zogeheten a-speci- fieke klachten, waarbij niet pre cies is aan te geven waar de pijn vandaan komt. „Het is eigenlijk te mooi om waar te zijn. Na en kele behandelingen met de Ori gene gaat 60 tot 90 procent van de patiënten, die geen baat had den bij een andere therapie, zon der rugpijn de deur uit. Dit ap paraat is niet meer of minder dan een revolutie. Daarbij is het allemaal zo simpel. Maar ja, je weet het, eenvoud is het ken merk van het ware." Frank Bertina is er zelf een beet je beduusd van. In het Duitse grensstadje Gronau werkt hij momenteel samen met twee Ne derlanders aan de verovering van de Duitse markt. In een land met 80 miljoen mensen lo pen er nogal wat met rugpijn rond. Importeur Hans Goossen uit Gronau en fysiotherapeut Sander Olde Olthof uit Güde- haus zijn al even juichend als Bertina. Ze zijn er ook absoluut van overtuigd dat de vinding voor rugpatiënten een geschenk uit de hemel is. Een geschenk, waar we volgens hen nog veel van gaan horen. Daarbij is de oud-legerarts er al les aan gelegen om niet te hard van stapel te lopen. Hij denkt de valkuilen van het succes te ken nen. Maar hij kan er niet om heen dat zijn behandeltoestel in middels zijn intrede heeft ge daan bij enkele voetbalclubs in de eredivisie. Ook staat er een in het stadion Thialf in Heeren veen om de schaatsers te helpen op hun weg naar succes. Sven Kramer kan erover mee praten. In München kreeg hij in de voorbereiding van een belang rijk toernooi enorm veel last van zijn rug. Bertina werd te hulp geroepen en zijn apparaat Origene werd met gezwinde spoed naar Zuid-Duitsland ge bracht. Na een intensieve behandeling won de schaatser goud. Jawel. Ook profvoetballer Michael Mols, toch niet de slechtste die rondloopt op de velden, heeft het nut van het apparaat ont dekt. Wereldkampioene veldrij den Daphny van de Brand is al even enthousiast na een geslaag de behandeling tegen haar rug pijn. Soldaten In 1994 was Frank Bertina op zoek naar een trainingsmethode voor de mannen van de luchtmo biele brigade. „Je kunt die solda ten niet zonder granaten het veld insturen, dus ze hebben nogal wat bepakking. De belas ting kan oplopen tot wel 80 ki lo", vertelt Bertina, die toenter tijd hoofd was van de sportge- neeskundige afdeling. „Eigen lijk waren we op zoek naar een stukje bodybuilding voor de rug- spieren. De methode, waarbij het onderlichaam wordt ge fixeerd om de rugspieren zo be ter te kunnen trainen, hebben we verder geperfectioneerd." Omdat het Nederlandse leger ex- wel wat geld voor over had om de mannen van de luchtmobiele brigade gezond te houden en sterker te maken, gingen er op drachten naar Amerika en Italië voor de verdere ontwikkeling van de Nederlandse ideeën. „Dat leverde niet óp wat wij er van verwachtten en daarom zijn we zelf enkele prototypes van het nieuwe behandeltoestel gaan maken", vertelt Bertina. Gaandeweg kwamen de uitvin ders tot de vaststelling dat het apparaat niet alleen de rugspie ren versterkt, maar vooral dat rugpatiënten baat hebben bij de behandeling. „Toen zijn we deze weg verder gaan volgen", licht de sportarts toe. En omdat defensie zich moeilijk als een commerciële speler op de markt kan begeven, werd in overleg beslóten dat Ber tina - hij was toen 55 jaar en moest toch afzwaaien - de verde re ontwikkeling voor eigen reke ning zou nemen. 11.000.000 - Het Centraal Bu reau voor de Statistiek ver wacht dat in juni de elfmiljoen ste Nederlander in het bevol kingsregister wordt ingeschre ven. In oktober 1949 is de kaap van tien miljoen inwoners gepas seerd. Bij de eeuwwisseling tel de Nederland ruim vijl' mil joen mensen. SAARLAND - Na elf jaar Frans te zijn geweest, is het Saarland weer Duits. Kanse lier Adenauer was op nieuw jaarsdag naar Saarbrücken ge reisd om de bijna miljoen Duitssprekende Saarlanders welkom te heten in de Bondsrt pubhek. Saarland was zowel na de Eei ste als na de Tweede Wereld oorlog jaren bezet door Franl rijk. NOORD-IERLAND - Ierse ns tionalisten hebben een politie post in Noord-Ierland aangt vallen. Ze openden het vuur o een politiepost van de Royi Ulster Constabulary. De agen ten beantwoorden het vuur on middelijk. Een van de nations listen werd bij de schietpart gedood. Een tweede werd era stig gewond en kon worde: aangehouden. Dokter Frank Bertina staat bij de Origene, die goed helpt bij lage rugpijn. foto Annina Romita/GPD Al met al werd er zeven ton in de ontwikkeling van het toestel gestoken. „Gelukkig konden we dat doen met eigen middelen en eigen arbeid. Er zijn dus geen schuldeisers en het geeft ons de kans met de nieuwe therapie de weg van de geleidelijkheid te be wandelen", zegt Bertina. Hij voelt er niets voor de trai ningsapparaten te verkopen. „Dan geef je alles uit handen en kan er makkelijker wat fout gaan. We willen het proces blij ven beheersen, dus worden cle toestellen onder voorwaarden in licentie verhuurd. De bediening gebeurt ook uitsluitend door door ons opgeleide fysiothera peuten." GPD Academische huisartspraktijk AMSTERDAM - Het VU me disch centrum (VUmc) in Am sterdam opent in de eerste helft van dit jaar samen met zorgver zekeraar Univé een academi sche huisartsenpraktijk. De afdeling Huisartsgeneeskun de van het VUmc wil zo kennis uit wetenschappelijk onderzoek in de praktijk toepassen. ANP Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Hoofdredactie: Peter Jansen Bezorgklachten: 0800-0231231 Arie Leen Kroon (adjunct) Maandag t/m vrijdag vóór 15.00 uur gebeld, nog dezelfde dag nabezorgd; Centrale redactie: zaterdag vóór 12 uur. Stationspark 28 E-mail: lezersservice@pzc.nl Postbus 31 Fax:(076)5312330 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Abonnementen: 0800-0231231 Fax:(0113)315669 autom,-afschrijving acceptgiro E-mail: redactie@pzc.nl per maand:' 21,50 n.v.l per kwartaal: 61,50 6 64,50 I Lezersredacteur: per jaar: €236.00 239,00 Edith Ramakers Voor toezending per post geldt een Stationspark 28 toeslag. Postbus 31 E-mail: lezersservice@pzc.nl 4460 AA Goes Beëindiging van abonnementen Tel: (0113)315660 uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het I Fax: (0113)315609 einde van de betaalperiode. U ontvangt I E-mail: lezersredacteur@pzc.nl een schriftelijke bevestiging. PZC, t.a.v. lezersservice, Middelburg: Postbus 31,4460 AA Goes Buitenruststraat18 Losse nummers per stuk: Postbus 8070 maandag t/m vrijdag; 1,30 4330 EB Middelburg zaterdag: 1,85 Tel: (0118)493000 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Goes: Stationspark 28 Postbank 35,93.00 Postbus 31 4460 AA Goes Advertenties: Tel. (0113)315670 Alle advertentie-orders worden uitgevoerd Fax. (0113)315669 overeenkomstig de Algemene E-mail: redgoes@pzc.nl Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen, Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Overlijdensadvertenties: Postbus 145 maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren 4530 AC Terneuzen zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0115)645769 Tel. (076)5312550 Fax. (0115)645742 Fax. (076)5312340 E-mail: redtern@pzc.nl Personeelsadvertenties: Hulst: Het 's-Landshuis Tel: (076)5312240 Steenstraat 37, Fax: (076)5312340 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Fax:(0114)371380 Tel. (076)5312104 E-mail: redhulst@pzc.nl Fax. (076)5312340 Zierikzee: Grachtweg 23a Voor gewone advertenties: Postbus 80 Noord- en Midden-Zeeland 4300 AB Zierikzee Tel. (0113)315520 Tel: (0111)454647 Fax. (0113)315529 Fax; (0111)454657 Zeeuws-Vlaanderen E-mail: redzzee@pzc.nl Tel: (0113)315570 Fax: (0113)315571 Opening kantoren Business to Business/Onroerend goed Goes, Zierikzee Tel: (076)5312277 en Hulst: Fax: (076)5312274 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl/service/adverteren Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Couran I; BV is een onderdeel van het Wegenor-concern, Do door u 'ij opgenomen in oen bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementon)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro- Ie werkmaatschappijen van Wegener of dc n. ais u op cieze informatie geen prijs stelt d; ce, Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WGG6NGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4