Kabinetsformatie begint nu echt doelwit tijdens jaarwisseling >ZC Vijftigplussers vaker op internet te vinden Vier boerengezinnen in Liempde winnen Postcodekanj erprij s Garmerwolde duikt in de poffertpan Vlees voor het offerfeest Filedruk blijft stijgen door toename van autoverkeer 'olitie onderzoekt gevallen van excessief geweld decombedrijven Vodafone en PN hebben forse stijgingen ge- eld. ■an 22.00 tot 04.00 uur werden r bij Vodafone 17,5 miljoen .tis'jes verstuurd, ruim 7 mil- Jen meer dan vorig jaar. 'lij KPN gingen er in dezelfde eriode bijna 10 miljoen tekstbe- jchten uit, bijna 30 procent leer dan een jaar eerder, je klanten van Telfort verstuur den tussen 22.00 en 02.00 uur ijna 1,5 miljoen 'beste wensen' hun gsm. Vorig jaar waren er nog ruim 1,2 miljoen. i de uren rond de jaarwisseling praken KPN-bellers in totaal 7 xiljoen mobiele belminuten vol, 6 procent meer dan vorig jaar. >e gesprekken duurden gemid een tot anderhalve minuut, pakten in to nal 6,5 miljoen keer hun gsm m iemand te bellen. ANP GARMERWOLDE - In het zeshonderd zielen tellende Garmerwolde in Groningen is gisteren, nieuwjaarsdag, een bijzondere nieuwjaarsduik gehouden. Niet in een plas of meertje maar in een poffertpan. Zo'n 23 mensen waagden een duik in de 1,5 meter diepe pan met een diameter van 1,20 meter. De pan wordt gebruikt om tij dens het dorpsfeest in de zomer een enorme poffert te bakken. Een poffert is een gerecht van Groninger origine. Het is een soort cake en wordt bij voorkeur warm geserveerd. Voor de bereiding is een pofferttrom nodig; een bakvorm die in een pan met kokend water geplaatst wordt. foto Dennis Beek/ANP door Jeroen Hoorn DEN HAAG - Zes weken na de Kamerverkiezingen wordt er vanaf morgen voor het eerst echt onderhandeld over de vor ming van een nieuw kabinet. CDA, PvdA en ChristenUnie voerden voor de kerst al verken nende gesprekken, maar zij be ginnen nu aan het zware werk: onder leiding van CDA-informa- (ï£Luk.klCi N/EUW-JA^K, teur Herman Wijffels bekijken zij of zij het eens kunnen wor den over een regeerakkoord. Dat het zo lang heeft geduurd, komt behalve door de pauze in de gesprekken rond kerst en oud en nieuw vooral doordat CDA en PvdA een tijdlang ver geefs hebben gepraat met de SP. Dat gebeurde onder leiding van de vorige informateur, Rein Jan Hoekstra. Die kreeg na de ver kiezingen van 22 november van koningin Beatrix de opdracht te onderzoeken welke partijen sa men een coalitie konden vor men. Na advies van alle fractievoor zitters te hebben ingewonnen, begon Hoekstra met CDA, PvdA en SP. Niemand in Den Haag gaf die gesprekken kans van sla gen, maar zowel CDA als SP voelde zich genoodzaakt er toch aan mee te doen. CDA-leider Jan Peter Balkenende wilde de grote verkiezingswinnaar SP (van 9 naar 25 zetels) niet schof feren. SP-voorman Jan Marijnis- sen moest laten zien dat hij rege ringsverantwoordelijkheid niet probeerde te ontlopen. Op 11 de cember trok Hoekstra de onver mijdelijke conclusie: de verschil len tussen CDA en SP waren 'tal rijk, zwaar en op onderdelen fundamenteel van aard'. Vervolgens mocht André Rou- voet, fractievoorzitter van de ChristenUnie, aanschuiven bij zijn collega's van CDA en PvdA, Balkenende en Wouter Bos. Pre cies een week later, op 18 decem ber, kon Hoekstra de koningin melden dat zijn taak erop zat. CDA, PvdA en ChristenUnie vormden de enig overgebleven realistische combinatie die een meerderheid van de Tweede Ka mer achter zich heeft (samen 80 van de 150 zetels). Aan Hoekstra's opvolger als in formateur, CDA-prominent en voormalig Rabo-topman Wijf fels, nu de taak om te bezien of Balkenende, Bos en Rouvoet het eens kunnen worden over een ge zamenlijk regeerprogramma. Hypotheekrente Eenvoudig zal het niet worden, want op tal van terreinen ver schillen de partijen radicaal met elkaar van mening. PvdA en ChristenUnie staan bijvoor beeld lijnrecht tegenover het CDA op het gebied van de zorg: de eerste twee partijen willen meer geld, maar het CDA vindt dat ziekenhuizen (nog) efficiën ter moeten werken. PvdA en ChristenUnie willen verder de hypotheekrenteaftrek beperken. Het CDA wil daar niets van we ten, al wilde Balkenende kort voor Kerstmis desgevraagd niet herhalen wat hij tijdens de ver kiezingscampagne had gezegd: dat hij een ingreep in de hypo theekrenteaftrek nooit zal accep teren. Bovendien zijn met de deelname van de ChristenUnie enkele ethische onderwerpen op de agenda gekomen. De Christen- Unie is bijvoorbeeld tegen het toestaan van abortus en eutha nasie. Het CDA is hier ook geen groot voorstander van, maar staat ook niet te trappelen om de bestaande wetten te verande ren. De PvdA ziet het abortus- en euthanasiebeleid als 'verwor venheden'. Balkenende, Bos en Rouvoet zeg gen alle drie haast te willen ma ken met de onderhandelingen. De Provinciale Staten-verkiezin- gen op 7 maart zijn een soort deadline, de partijleiders zeg gen alle drie dat er vóór die da tum een nieuw kabinet moet zijn. GPD ZAANDAM - Het islamitische offerfeest is zon dag begonnen. Een miljard moslims op de wereld viert dit Offerfeest of Grote Feest. Het vlees wordt verdeeld voor consumptie onder de familie, vrienden en onder de armen en behoeftigen. Even eens kan men geld geven aan speciale moslimin stellingen die met dat geld in arme landen een dier laten slachten. foto Robin Utrecht/ANP door Eric de Bie DEN HAAG - Ouderen kruipen steeds vaker achter de computer om te surfen op internet. In 2006 steeg bij vijftigplussers het gemiddeld aantal surfuren per week van 2,1 naar 3,1. Dat is een stijging van 48 procent. De totale intemetconsumptie in Ne derland steeg vorig jaar met 24 procent. Dat blijkt uit onderzoek van de Stichting Internet Reclame (Stir). Volgens de stichting nam het aantal internetsurfers ouder dan dertien jaar in 2006 met 10 procent toe tot 10,3 miljoen. De gemiddelde surf tijd per week steeg van 6,9 uur naar 7,8 uur. Per week werd in 2005 bijna 65 miljoen uur gesurft. In 2006 is dat opgelopen tot ruim 80 mil joen uur. Televisie Procentueel gezien is de groot ste groei in surf tijd te zien bij vijftigplussers. De groep van 35 tot 49 jaar ging van 4,9 naar 6,0 uur per week gemiddeld, terwijl de 13- tot 34 jarigen nog altijd de meeste surfuren maken: 9,3 uur per week in 2006. In 2005 lag dat aantal op 8,3 iiur. Het toenemend internetgebruik gaat vooral ten koste van dé tele visie. Dat wil echter niet zeggen dat Nederlanders minder televi sie kijken. Radio De Stichting Kijkonderzoek maakte gisteren eveneens be kend dat Nederlanders in 2006 per dag gemiddeld twee minu ten langer televisie keken dan in 2005. Die groei is echter bedui dend kleiner in vergelijking met de toename van het internetge bruik. In de totale tijd die Nederlan ders aan het gebruik van een me dium besteden, nam het aandeel televisie vorig jaar zelfs af met 1,7 procent naar 36 procent. In ternet steeg' van 9 naar 11 pro cent. Radio heeft het grootste aandeel met 43 procent. GPD dinsdag 2 januari 2007 Vermisten opgespoord met sms OOSTERHOUT - De politie in Midden- en West-Brabant heeft het afgelopen jaar vijftien vermiste mensen opge spoord met het sms-alert. Daarbij stuurde de politie sms' jes naar 57.000 inwoners uit de regio. Plet middel is in 2006 121 keer ingezet voor onder andere vermiste personen, opsporingsberichten na onder meer overvallen, inbraken, verzoeken om tips en voor preven tiedoeleinden. Daarbij werd onder meer een zedendelict voorkomen. Een vermist meisje werd aangetroffen door een deelne mer in het bijzijn van een onbekende man. Uit de verkla ring van het meisje bleek dat de man geen goede bedoelin gen had. ANP Dode bij ruzie voor discotheek ROTTERDAM - Een man die in de nacht van vrijdag op zaterdag overleed bij een schietpartij voor een discotheek in Rotterdam was een 27-jarige Rotterdammer. De schietpartij had plaats voor de deur van discotheek Maassilo in Rotterdam. Waarschijnlijk gaat het om een uit de hand gelopen ruzie. Een 25-jarige portier uit die stad raakte ernstig gewond. ANP Overheid koopt veilige villa DEN HAAG - De oveiheid heeft in Wassenaar een 'veili ge villa' gekocht, waar bewindslieden, Kamerleden of an dere prominenten die ernstig worden bedreigd, tijdelijk met hun gezin hun toevlucht kunnen zoeken. De woning is niet bestemd voor de premier, aldus de Rijksvoorlichtingsdienst. Als die zo'n onderkomen nodig heeft kan hij in Den Haag terecht in het Catshuis, de ambtswoning van de premier en het ontvangstcentrum van de Nederlandse regering. De overheid beschikt over meerdere locaties waar be dreigde mensen als Geert Wilders terecht kunnen. De on derkomens waarin echt kan worden gewoond, zijn met moderne middelen beveiligd. Zij liggen meestal zo, dat zij makkelijk zijn af te grendelen. ANP Treinbreuk door menselijke fout DEN HAAG - De wagons van de intercity die op 7 maart in de ochtendspits bij Meteren 'in tweeën brak', zijn door toedoen van een menselijke fout losgeraakt. Dat conclu deert de Inspectie Verkeer en Waterstaat (IVW) na een on derzoek naar het incident. Eerder was bekend dat de koppeling tussen de rijtuigen werd losgetikt door een loshangende, niet-gebruikte schroef koppeling van een van de rijtuigen. Uit het onder zoek van de inspectie blijkt dat de rangeerder tijdens het koppelen van de i*ij tuigen verzuimde de schroefkoppeling aan de ophanghaak te hangen. Ook zag de controleur dit tijdens de dagelijkse controle over het hoofd. ANP Grote brand in bedrijf Helvoirt HELVOIRT - In een transportbedrijf aan de Industrieweg in het Brabantse Iielvoirt heeft gistermiddag een zeer gro te brand gewoed. Twee hallen gingen in rook op. Een der de hal kon worden gered. Rond 18.00 uur was de brand weer de brand meester. Er vielen geen gewonden. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. ANP door Danielle Berloth AMSTERDAM - De filedruk is in 2006 met 7,2 procent geste gen ten opzichte van 2005. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van de Verkeerslnforma- tieDienst (VID). Volgens de dienst is de filedruk sinds 2000 toegenomen met ruim 26 procent. „Inmiddels mag worden verondersteld dat de maatregelen uit de Nota Mo biliteit van het ministei'ie van Verkeer, die de filedruk moes ten beperken tot 60 procent van de in 2000 geregistreerde hoe veelheid, weinig effect hebben gehad", aldus de VID. Volgens de dienst was het groot ste knelpunt dat op de A4 bij Zoetexwoude-Rijndijk in de richting van Delft. De rijstrook beperking (van drie naar twee rijstroken), de zware verkeers- stroom vanaf de toerit Hoogma- de en de bxoxg over de Oude Rijn zijn daar de oorzaken van. De nummer twee van de knel punten top vijftig is het Coen- plein op de binnenrixxg van de AIO in Amsterdam. Nummer drie is de aansluiting Hedel op de A2 in de richting van Den Bosch. Wat trajecten betreft zijn de Al (Amsterdam - Amers foort), de A2 (Utrecht - 's-Herto- genbosch) en de A12 (Den Haag - Utrecht) het drukst. Net als in 2005 jaar was novem ber de drukste maand, Van de tien drukste dagen van 2006 val len er vijf in die maand. ANP van onze redactie binnenland LIEMPDE - Vier gezinnen aan De Maai in Liempde hebben de postcodekanjer van 13,9 miljoen euro gewonnen. Dat bleek gister middag tijdens de trekking van de twee letters van de postcode in Liempde: NT. De wijkprijs bedraagt in totaal 10 miljoen euro. Dit bedrag wordt verdeeld onder iedereen in het Brabantse dorp met de wijkpostcode 5298 die een of meer loten heeft gekocht. Het komt erop neer dat 740 gezin nen 7968 euro per lot krijgen. De vier gezinnen die de hoofd prijs van 13,9 miljoen mogen verdelen, wonen in boerderijen. Eén gezin won ruim 6,6 miljoen euro, twee gezinnen elk ruim 3,3 miljoen en een gezin ruim 514.000 euro. De winnaars werden gisteren thuis gefêteerd. Zij wonen in het bxiitengebied aan een doodlo pende weg naar een bos. Een van de gelukkigen ging gister avond nog doodgemoedereerd zijn koeien verzox-gen voor hij de prijs in ontvangst zou nemen. Stiekem De fanxihe Termeer won 514.814 euro met een lot. Dat had de heer des huizes vorige week stie kem gekocht via internet, beken de hij zijn vrouw. „Een paar da gen geleden waren wij in Dren the bij onze dochter, waar wij hoorden dat Liempde in de prij zen viel", vertelt zij, nog steeds ongelovig. „Ik zei toen tegen on ze dochter, wij hebben geen lot, wij winnen niets, jammer. Vrij dagavond kwam het afschrift van de bank binnen, toen zag ik dat een lot was afgeschi'even, stiekem, door mijn man! Achter af vind ik dat toch niet zo erg", besluit zij. Aan De Maai liggen negen boe- derijen, vijf gezinnen deden niet mee. „Dat is xxiet erg", zegt een buurman van een van de win naars. „Dat hoort bij het spel." Ook in het dorp tonen de verlie zers zich mild. „Ach", zegt een vrouw", Liempde is nu op de kaart gezet, „dat is toch mooi." De wijkprijs van 7968 euro per lot ging naar 740 gezinnen. Een van deze winnaars is Yvon ne van den Dungen (36). Haar dochtertjes Harrna (4) en Noor (2) vragen moeder direct om een nieuwe pop. „Die krijgen jullie, en de rest zet ik opzij", zegt mam lachend. Pa Jo van den Dungen (65) heeft niets gewonnen. „Ik heb geen lot, maar ik ben heel gelukkig dat mijn dochter er een heeft", zegt hij. ANP Nederland sms't ;ich een record |eN H a ag - Nederlanders heb- en rond de jaarwisseling, tradi- roneel de drukste tijd van het lar voor telecombedrijven, op- ieuw nxeer sms'jes gestuurd an ooit. :or Frouke Tamsma iNHAAG- Ambulanceperso- el, brandweer en politie zijn dens de jaarwisseling her- aldelijk zelf slachtoffer ge- jrden van agressie en vernie- gen. Met name in Zuid-Hol- xd hinderden relschoppers hulpdiensten bij hun werk eenheden. ,'t politiekorps Hollands Mid- is een onderzoek begonnen het excessieve geweld te- )ap hulpverleners tijdens oud •jj. nieuw. Op diverse plekken in Jiden en Voorschoten gooiden oral1 jonge oxnstanders zwaar en stenen naar politie brandweer. Ruiten van poli- !- en brandweerwagens wer- n ingegooid. Twee agenten akten gewond. In de gemeente ■jnwoude, in het Groene Hart tl Zuid-Holland, bliezen onbe- nden de voorgevel van het po- miebureau op. ilgens een woordvoerder van et korps Hollands Midden kon- fln ambulancemedwerkers in Hi aantal gevallen alleen onder jlitiebegeleiding gewonden he ndelen, omdat zij door om- werden bedreigd. „Het weid tegen hulpverlenei's is er- p'r dan in andere jaren. We ne- jn dit heel serieus." in Dokkum, Bakhuizen en vijzel in Friesland moest de ervoor zorgen dat hulp ensten en gemeentewerkers m werk konden doen. In Dor- ■echt bekogelden jongeren 'andweerlieden die aan het jussen waren. De spuitgasten pesten hun werk staken om te lorkomen dat de situatie uit de md zou lopen. Het vuur ging jteindelijk vanzelf uit. Ook el- irs in de stad werden blussen- j brandweerlieden gehinderd. Ij konden hun werk pas voort- ïtten na de komst van politie- r sterking. In Hen- k-Ido-Ambacht sloegen dron ken jongens de voorruit van een brandweerwagen in. De brand weer besloot ook hier de con frontatie uit de weg te gaan. In Puttei'shoek gooiden jonge ren stenen en zwaar vuurwerk naar politieagenten. De Mobiele Eenheid en politiehonden moes ten eraan te pas komen om de verhitte gemoederen te sussen. Relschoppers gooiden in Slied- recht stenen naar hulpdienst voertuigen. Een jongen stak de banden van een politieauto lek, terwijl de agenten ambulancepersoneel aan het helpen waren, De ME kwam in Nieüwerkerk aan den IJssel in het geweer te gen zeventig jongeren die de po litie belaagden met zware strij kers, lawinepijlen en straatste nen. Ook in Den Haag (waar bij relletjes 150 mensen werden ge arresteerd) en het nabijgelegen Monster voei'de de ME charges uit om de rust te herstellen. In totaal raakten hierbij drie agen ten gewond. Doden In Hendrik-Ido-Ambacht over leed een 36-jaxige inwoner van Barendrecht nadat zwaar vuur werk in zijn gezicht was ont ploft. Omstanders kregen slacht offerhulp. In de Limburgse ge meenten Geleen en Vaesrade raakten twee mannen op dezelf de wijze zeer ernstig gewond. Een 90-jarige vrouw uit Maas sluis kwam bij een brand in haar huis, ontstaan door vuur werk, om het leven. In Raalte brandde in de nacht van oud op nieuw een disco theek af. De vijftienhonderd be- zoekers konden allen veilig het pand verlaten. Door een brand in een restaurant in Leeuwar den ï-aakten op oudejaarsavond dx'ie panden zwaai'beschadigd. De politie in Tilburg wist met de arrestatie van een man die in een woonwijk bezig was zwaar professioneel vuurwerk af te ste ken mogelijk onheil te voorko men. De man bleek in een vx-achtwagen 250 kilo evenemen tenvuurwerk te hebben liggen. In andere delen van het land is oud en nieuw redelijk rustig ver lopen, laten diverse politiekorp sen weten. De Amsterdamse po litie toonde zich zelfs zeer tevre den. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3