Groot verschil in Europees besef PZC Nieuwjaarsduik als ultiem visitekaartje Toch onrustig begin 2007 in Arnemuiden P2Q schouwen Fransman ramt surveillancewagen Eerste praktijkervaringen internationalisering Pontes Pieter Zeeman HnnrAli Pankow ZIERIKZEE - De Europese Unie leeft niet onder jongeren in Nederland. Dat is een groot verschil met de schooljeugd in Polen, waar aansluiting bij jffest-Eur0Pa van groot econo- PvZ tegen meer betalen voor de waterkeringen iTERNEUZEN - De Partij voor Zeeland (PvZ) is tegen het voor stel om mensen in gebieden met een hoger overstromingsgevaar, mcér voor de waterkeringen te jlaten betalen. Daarbij heeft de PvZ vooral het oog op de j Zeeuws-Vlamingen. Het gaat om een zogeheten 'om- Islag naar risico'. In een brief aan het dagelijks Aproviixciebe- isluur waagt Statenlid J. Hage- !man of de provincie bereid is protesten tegen het rapport Tus- {senprint 2015 (waarin de andere jbekostiging van de strijd tegen let water wordt aanbevolen), te jondersteunen. ■Als de omslag naar risico door gaat, vreest Hageman dat de Tweede kamer straks niets meer te zeggen heeft over de bekosti ging van de eerste zeeweringen. Hij stelt dat een democratische Controle op de lasten wegvalt als de waterschappen het volle dig voor het zeggen krijgen. Statenlid vindt dat na de invoering van een autovignet, opnieuw ge wordt met een die van het gebied meer een 'duurte-eiland' Het gaat om naar verhou- weinig inwoners die steeds extra lasten moeten dra- aldus Hageman. Hij wijst ook nog op dat Zeeuws-Vla- ningen wel moeten meebetalen jan wegen, tunnels en bruggen Iders in het land, 'terwijl ze llf kunnen opdraaien voor de jnige verbinding die ze met Ne- lerland hebben.' Rommelpotten n Tholen - Een hele sliert kinde en heeft zaterdag de Thoolse van de rommelpotterij een jaartje verder gedra- activiteitencommissie STAD Tholen blies de tocht met zelf- emaakte rommelpot negen jaar eleden nieuw leven in, en sinds- ien hoeft niemand meer iets uit heggen. Wie nog geen rommel- ot of koenkelpot heeft, komt er ?n paar weken vantevoren een- e maken onder begeleiding en e liedjes die bij de oudejaars- "aditie horen, leren de kinde- vanzelf. Over Klein Zieltje moet eten wat de pot schaft, anders maar niet en over de die een centje moet Centjes zijn er niet maar snoep destemeer. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET E-mail: web@pzc.nl misch belang is. Tot die conclu sie komen de docenten Jos Rad- stake en John van Jole van Pon tes Pieter Zeeman in Zierikzee op basis van hun eerste praktijk ervaringen de afgelopen weken met internationalisering. Na een klein jaar voorbereiding is internationalisering bij deze scholengemeenschap nu echt op de rails gezet met reizen naar Rzeszow in Polen en Vezirköprü in Turkije. Beide bezoeken had den tot doel concrete lespro gramma's op te stellen gericht op Europese samenwerking, de mocratie en de verschillen tus sen Oost en West. Naast Pontes gaan de deelnemende scholen uit Polen en Duitsland hier ook door Maurits Sep ARNEMUIDEN - Arnemuiden heeft dankzij speciale maatrege len van de gemeente met oudjaar een rustige zondag be leefd. Maar in de oudejaar snacht zelf ging het toch weer mis. Twaalf jongeren zijn opge pakt voor bedreiging van agen ten, vandalisme en baldadig heid. Burgemeester K. Schouwenaar van Middelburg heeft gemengde gevoelens overgehouden aan de jaarwisseling in Arnemuiden. Zondag is het rustig gebleven omdat jongeren al op zaterdag vuurwerk mochten afsteken. De jeugd heeft zich vervolgens vrij willig aan de zondagsrust gehou- mee aan de slag om vervolgens in juni 2007 in het Duitse Biene- feld elkaar de resultaten te pre senteren. Het project omvat het maken van een website waarin de leerlingen hun land presente ren zowel in de eigen taal als in het Engels. Verder moet klas ha- vo-4 tien essays produceren waarin leerlingen hun visie op Europa geven. Vmbo-leerlingen krijgen de opdracht presenta ties te maken met de sterren van de EU-vlag als inspiratiebron. Tenslotte moet er nog' een korte film worden gemaakt waarin de makers zich op karikaturale ma nier presenteren. Een brede uit werking, zodat veel vakken en alle geledingen binnen de school betrokken worden bij internatio- den, stelde Schouwenaar met ei gen ogen vast. Hij is zaterdag re gelmatig en zondag overdag en 's nachts in Arnemuiden ge weest. „Ze hebben zondag bijna geen vuurwerk afgestoken, maar gewacht tot de nacht zelf." Schouwenaar vraagt zich in alle eerlijkheid wel af wat de jonge ren hebben gerespecteerd: het besluit van de gemeente of de zondagsrust van hun dorpsgeno ten. „Ik denk toch het laatste." Sommige jongeren negeerden het informele verbod op vuur- wex-k op zondag. Al op zaterdag voorspelde een enkeling dat er toch vuurwerk afgestoken zou worden. „Ze kunnen ons dat wettelijk niet verbieden", ver klaarde hij. „Dus nu kunnen we nalisering, dat is de opzet van de projectgroep. Radstake en Van Jole waren met drie leerlingen uit vwo-5 in Polen. Daar ter plekke zijn de plannen voor het lesprogramma opgezet. De ervaringen binnen de dagelijkse praktijk in de gast gezinnen tijdens dit verblijf en de diverse excursies zijn volgens beiden van groot belang. „Voor al het bezoek aan Auschwitz sa men met de delegaties van de Poolse en Duitse scholen hakte er zeer diep in. We hebben nu zelf ervaren wat het begrip Schuldige Landschappen van de auteur Armando inhoudt", licht Radstake toe. Hij acht van het van belang dat ook de groep leerlingen die in twee dagen." Beide dagen verza melden zij zich op de kop van de Langstraat, voor interieurzaak Joosse. In het begin van de oudejaar snacht zocht een groep van der tig jongeren ruzie met de poli tie. Zij hebben eieren en bierfles jes gegooid. Nadat een paar jon gens waren aangehouden, keer de de rust weer. In de vroege ochtend ging het echter opnieuw fout. Ongeveer vijftig jongeren zochten op nieuw de confrontatie met de po litie. Wederom zijn enkelingen aangehouden. In de loop van de nacht zijn ook enkele brandjes ontstaan die door de brandweer zijn geblust. Schouwenaar schaart ze niet on der de vreugdevuren die her en maart naar de Slowaakse zuster stad Namestovo gaat dat bezoek aan Auschwitz kan ervaren. Hij wil zich er sterk voor maken dit op korte termijn nog te regelen. „Tijdens ons verblijf bleek ook hoe groot de verschillen tussen het leven in Polen en hier nog zijn. Reizen per vliegtuig is voor de leerlingen daar echt niet zo vanzelf sprekend als voor ons", vertelt Van Jole. Voorstellen Samen met zijn andere collega, Dirk Jan de Munnik, maakte hij kort voor kerst nog een reis naar Turkije in het kader van een taaiproject met zes scholen me de uit Griekenland, Polen, Litou wen en Roemenië. Eloewel de tal der zijn gesticht. „Er stonden geen jongeren meer bij dus het was toch vernielzücht." Schouwenaar is tevreden over het werk van de politie, maar stelt anderzijds vast dat Arne muiden de jaarwisseling kenne lijk nog steeds niet zonder poli tiebegeleiding rustig kan door- loze officiële ontvangsten hem daar wat al te veel tijd in beslag namen, is hij met ambitieuze voorstellen teruggekomen. Zo zouden de leerlingen onder de noemer 'Youth in Europe' een presentatie kunnen maken hoe het is jong te zijn in specifiek hun eigen land. Met vijf verschil lende invalshoeken zou volgens Van Jole'een boeiend geheel kun nen ontstaan: schoolleven, fami lieleven, sociaal en cultureel le ven én het leven in de toekomst. „Het zijn nog maar ideeën. We moeten binnen Pontes nog over leg hebben over de haalbaar heid. Toen wij terugkwamen was de school al gesloten voor de kerstvakantie", zet hij een kanttekening. komen. Wat dat voor de eerstvol gende keer betekent, kan hij nog niet zeggen. „We moeten de ze jaarwisseling nog evalueren." Waarom het in de oudejaar snacht opnieuw is fout gegaan, weet Schouwenaar niet. In ieder geval was er drank in het spel, zegt hij. TERNEUZEN - In Terneuzen is een Franse automobilist zater dagmorgen rond kwart over vijf ingereden op een marechaussee die hem een stopteken gaf. De bestuurder van de auto voel de niet veel voor een controle, negeerde een stopteken en reed op een marechaussee in. Die kwam met de schrik vrij, maar zijn voertuig werd wel geraakt door de Franse auto. De bestuur der trapte het gas in en reed bij de rotonde rechtdoor, in plaats van met de bocht mee. De auto ramde een verkeersheuvel, een lantaarnpaal en een verkeers bord alvorens over de kop te slaan. Het voertuig kwam boven op de rotonde tot stilstand. De bestuurder en een inzittende raakten gewond. De inzitten den, twee Fransen van 38 en 24 jaar oud uit Lille, konden op ei gen kracht het voertuig verlaten en zijn door de politie aangehou den. De bestuurder, de 38-jarige Kerken zetten in door Ali Pankow ZIERIKZEE - Drie kerken in Zierikzee zetten gezamenlijk in op het verzorgen van een Alp- ha-cursus voor mensen met vra gen over het christelijk geloof. Ook mensen die de basis van hun eigen geloof willen opfris sen, kunnen hieraan deelnemen. „De Alpha-cursus wordt in Ne derland op meer dan 850 plek ken gegeven door kerken van verschillende denominaties", vertelt Sophie Bin namens de or ganiserende werkgroep. Volgens haar is het begin van een nieuw jaar bij uitstek de tijd voor het volgen van deze cursus. „Januari is een maand waarin veel mensen nadenken over wat het nieuwe jaar zal brengen, goe de voornemens maken, naden ken over wat men wil in het le ven. Op de Alpha-cursus krijg je antwoorden op deze en op ande re vragen." De cursus geldt als vrijblijvende kennismaking met het christe lijk geloof en bestaat uit tien avonden en één weekend of een dag. Onderwerpen die aan de orde komen zijn onder meer bijbelle zen en vragen als Wat is bidden en hoe doe je dat?, Hoe en waar om stierf Jezus aan het kruis? en man, kon niet meer op zijn be nen staan en is voor de zeker heid overgebracht naar het zie kenhuis. De bijrijder is aan lich te verwondingen behandeld in de huisartsenpost. De bestuur der is een bloedproef afgeno men. De mannen zijn enige tijd in verzekerde bewaring gesteld. Reformatorisch Contact bijeen SIRJANSLAND - Het Reforma torisch Contact Schouwen-Dui- veland houdt donderdag een bij eenkomst in de grote zaal van de kerk in Sirjansland. Predikant R. Kwint houdt tij dens deze avond een inleiding over 'Noachitische geboden'. Na de pauze is er gelegenheid voor het stellen van vragen aan de in leider. De bijeenkomst begint om 19.45 uur. p Alpha-cursus Hoe zit het met de kerk?" De werkgroep houdt op dinsdag 17 januari in gebouw De Driehoek in Zierikzee een introductie avond om belangstellenden na der over het programma te infor meren. De bijeenkomst begint om 19.00 uur met een gezamenlijke maal! tijd. Voor meer informatie kan men bellen naar Betsie Krabbe, tele foonnummer: 0111-412031 of kijken op www.alpha-cursus.nl. Advertentie Nieuwjaarsconcert Stichting SWK BURGH - De Stichting Wester- schouwen Kultureel houdt zater dag het traditionele nieuwjaars concert in het kerkje in Burgh. Het programma wordt dit keer verzorgd door het Barlheze Consort. Dat ensemble wordt ge vormd door Esther Ebbinge (so praan), Caecilia de Leeuw (blok fluit), Maaike Roelofs (barokcel- lo) en Martine Visser (clavecim- bel. Kaarten voor dit concert zijn vooraf verkrijgbaar bij de Bewaerschole in de Weststraat in Haamstede. Het optreden begint om 15.00 uur. dinsdag 2 januari 2007 05 WESTENSCHOUWEN - De elfde editie van de nieuwjaarsduik aan het strand van Westenschouwen trok gisteren een recordaantal van 328 deelnemers. Met een stevige wind en een koesterende winterzon boven gestaag aanrollende, witschuimende golven tegen de achter grond van de stormvloedkering manifes teerde dit evenement zich als het ultie me visitekaartje voor Zeeland. Honderden toeschouwers constateren dit keer bij bovenkomst aan de trap bij de rotonde dat er bijna geen strand is. De dominante zee blijkt grotendeels be zit te hebben genomen van de kustreep. Volgens de tabellen is het hier al om twaalf uur vloed geweest, maar de zee lijkt niet van plan zich ver terug te trek ken. Veel kijkers kiezen dan ook voor een plekje bovenaan de strandovergang of tussen het helmgras in de duinen om de bikkels op het smalle strand aan te moe digen. Jeroen Rotte, samen met Jan-Piet Lan- degent organisator van deze nieuwjaars duik, is dik tevreden. „Op tweede kerst dag hadden zich nog maar dertig deelne mers ingeschreven, maar de ervaring leert dat dit aantal in de laatste week enorm stijgt. Vanochtend stonden er 181 mensen ge noteerd, het zijn er uiteindelijk dus 328 geworden. Blijkbaar wachten de mees ten toch even de weersverwachting af of beginnen ze elkaar pas op het laatste moment aan te moedigen om mee te doen", veronderstelt Rotte. Hij laat we ten dat de nieuwjaarsduik hier inmid dels kan bogen op een internationaal deelnemersveld. „Wat Nederland be treft, komen ze echt uit alle windstre ken, maar dit keer waren er ook mensen uit België, Duitsland en Zwitserland." Werd iri Scheveningen op oudejaarsdag al besloten de nieuwjaarsduik niet te la ten doorgaan wegens de combinatie van harde wind, opkomend tij, sterke stro ming en hoge golfslag, ook in Westen- schouwen is even geaarzeld. Volgens Rotte is de situatie hier echter toch iets anders en veel overzichtelijker dan in Scheveningen. „Met tegengestelde wind en stroming durfden wij het wel te wa gen. We hebben echter wel goede afspra ken gemaakt met Martijn Kuzee van de Reddingsbrigade." Drie leden van de Reddingsbrigade stel len zich kort voor het startschot op be perkte diepte als een soort fuik op in zee. Daarmee geven zij de grens aan waar de deelnemers niet voorbij mogen en elke bikkel dient zich daar netjes aan te houden. Rotte is dan ook vol lof over de inzet van de Reddingsbrigade. De leden van dweilband 'Liever ier as Tuus' vormen in hun geel, blauw en ro de clownspakken van de duinen af ge zien opmerkelijke blikvangers langs de vloedlijn. De muzikanten zorgen met hun pittige klanken voor passende bege leiding bij de warming-up van veel springende deelnemers. Dan klinkt om drie uur eindelijk het startschot. Dat wordt dit keer gelost door inwoner Kees van der Klooster van Westenschou- „Het lijken wel piranha's", lacht een man bovenaan de strandtrap als hij de honderden bikkels de zee in ziet x-en- nen. Talloze camera's leggen deze fraaie momenten vast. Aandenken „Alle deelnemers krijgen binnenkort een foto als aandenken thuis gestuurd", laat Rotte weten. Afgezien van wind en stroming biedt deze dag naar zijn me ning ideale weersomstandigheden met een watertemperatuur van 6,6 graden en met 9 graden op het strand. Met de 'gevoelstemperatuur' ligt het blijkbaar wat anders. „Als je uit het water komt en je staat met je voeten op dat koude zand, lijkt het wel min tien", zegt een jochie dat voor het eerst dit bravoures- tukje is aangegaan. Volgend jaar weer? Daar moet hij nog even over denken. De chaos op en rond het parkeerterrein ontstaan door de grote toeloop aan be zoekers lost zich met wat gemopper, ge zucht en wat inschikkelijkheid uiteinde lijk langzaam op. Foute remmers in Krabbendijke KRABBENDIJKE - De CDA-fractie in de gemeenteraad van Reimerswaal heeft vragen gesteld over de verkeers remmers in de Westweg in Krabbendijke. De fractie heeft proefondervindelijk vastgesteld dat de remmers te dicht bij elkaar liggen en een te smalle doorgang bieden. Daar- door ontstaan onveilige situaties en vermoedelijk ook schade. Nu de herinrichting van de Westweg nog niet hele maal is afgerond, vindt de CDA-fractie dat de gemeente de chicades maar beter snel kan veranderen om het vei*- lies beperkt te houden. Eerlijke drankrijder in Goes GOES - In Goes, op de 's-Heer Hendiikskindex-endijk, stapte zaterdag rond 3.44 uur een 50-jarige Goesenaar af op agenten die op de Max'kt stonden. Hij vertelde hen dat hij met de auto was, ondanks het feit dat hij had gedron ken. Op de Beestenmarkt zagen langsfietsende agenten de man vertrekken met zijn auto. Ze gaven een stopteken, maar dat negeerde hij. Óp de 's-Heer Henclrikskinderend- ijk kwam een politieauto achter de man rijden en weer werd een stopteken gegeven. Nu stopte de man wel. Hij veroorzaakte nog bijna een aaxxxijding met de fietsende agenten. De man is aangehouden en moest mee naar het bureau om te blazen. Hij bleek ruim drie keer te veel te hebben gedronken. Zijn rijbewijs is ingenomen. Sms van Michiel de Ruyter VLISSINGEN - In Vlissingen is gisteren het Michiel de Ruyterjaar ludiek begonnen: een tekstbexicht via de mo biele telefoon, verstuurd door Michiel de Ruyter. Alias Michiel Adriaansens uit Vlissingen. Hij figureert dit jaar ter nagedachtenis aan de viexiionderdste geboortedag van De Ruyter op een speciale postzegel. Namens de oude zee held verzond hij een sms-bericht met een nieuwjaarswens naar alle leden van diverse werkgroepen en commissies die de festiviteiten voor het De Ruy terjaar vooi'bereiden. Verdachte diefstal aangehouden ZIERIKZEE - De politie heeft in de nacht van zondag op maandag rond 3.50 uur een vijftienjaiage jongexx uit Zie rikzee aangehouden aan de Schelphoekstx-aat in zijn woonplaats. Eerder die nacht werd bij de Lidl aan de Schelphoekstraat een ruit gedeeltelijk vex-nield. Toen agenten rond 3.45 uur langs het pand reden, zagen ze dat de niit helemaal vermeid was. Toen ze bij het pand naar binnen keken zagen ze de vijftienjaxüge jongen in de win kel lopen. Hierop is hij aangehouden op verdenking van poging diefstal door middel van braak. Geen drankketen in Terneuzen TERNEUZEN - Er zijn binnen de gemeente Terneuzen geen locaties bekend waar jongeren zich 'indrinken' voor dat ze zich in het uitgaansleven storten. Dat antwoordt het college op raadsvragen van (TOP/Gemeentebelangen. De partijen wezen er op dat landelijk een verontxnxstend aantal van dergelijke 'drankketen' bestaat, waar jongeren in de leeftijd vanaf twaalf jaar gemiddeld een half kratje bier per persoon achterover slaat. Het zou om meer clan 1500 van dergelijke keten gaan. Bij de politie in Terneu- zen is echter niets bekend over illegale drankketen. ZEEUWS VEILINGHUIS GEVRAAGD KUNST ANTIEK - 18c ceuws zilver Streeksieraden Schilderijen Porselein Tegels Oude boeken Tel. 0118-650 680 www.zeeuwsveilinghuis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 37