>zc Z moet zich zorgen maken Jaap Stam zorgt voor wat zekerheid in onzeker Ajax 'heo Bos kraakt kritische noten Küttel heeft aan één sprong genoeg De Bruijn voelt zich kiplekker en grijpt de zege in Zundert IIkmaarders verspelen zeven punten in een week sdag 2 januari 2007 In of uit, dat is de vraag in Goes r Ruud Ramler ,KMAAR - Als de laatste her- ering het langst blijft han- moet AZ zich zorgen gaan ken. één week gaf de nummer drie de eredivisie zeven punten g. En in dat tempo wordt het Slecht begin duivenmelker Schotanus MIDDELBURG - Het jaar voor duivenmelker Nic ky Schotanus slecht begon nen. Het duivenhok van de nog jonge melker uit Mid delburg is in de nieuwjaars nacht volledig uitgebrand. Al zijn duiven zijn daarbij omgekomen. De brand ontstond in een klikobak van de buren, die tegen de achterkant van het hok stond. Door snel in grijpen van de brandweer bleef het huis van Schot anus gespaard. „Het is een trieste aanblik, het zwart geblakerde hok en de ver koolde duiven", aldus Wil ly Huige, die als woordvoer der van Schotanus op treedt. „We zullen hem op onze club De Telegraaf op alle fronten steunen. Het is voor een jonge melker een enorme dreun. Maar Nicky zelf heeft ons verteld zo snel mogelijk de draad weer op te pakken." zelfs nog moeilijk om de play-offs te halen. Op de drempel van een nieuw kalenderjaar kwam AZ zondag door de moeizame 2-2 tegen Ro- da JC na twintig competitie duels op 41 punten. Een week ge leden waren dat er dus 39. Eén punt meer dan bij de afsluiting, na zeventien wedstrijden, in 2005. Het doelsaldo is zes tref fers beter dan toen. Opwekkende cijfers voor een club in beweging. Maar het eni ge wat écht telt, de klassering op de ranglijst, geeft ook reden tot wanhoop. Eind 2005 was de achterstand op PSV vier pun ten, met voor AZ bovendien een wedstrijd teoed. Nu is het gat met de onveranderde koploper twaalf punten. En waar de Bra banders straks met een nieuwe landstitel carnaval gaan vieren mag AZ proberen om nu wel te pieken in de play-offs. Problematisch Dat zal nog problematisch ge noeg worden voor Louis van Gaal. Die terecht constateerde dat zijn jonge selectie in ontwik keling beide treffers tegen Roda JC weggaf. Om er met zorgelijke blik aan toe te voegen dat een trainer moeilijk op kan tegen persoonlijke fouten. Het zijn woorden die Van Gaal in de eerste seizoenshelft vaker moest gebruiken. Ze geven on verholen blijk van gebrek aan kwaliteit in bepaalde linies. En dat is weer iets waar hij met zijn inkoopbeleid wél op kan in spelen. Wat AZ nodig heeft is een geroutineerde hoeder die waakt over wispelturige colle ga's en ondertussen het resul taat beschermt. Want als Van Gaal eind volgend seizoen zijn or Theo Brinkman «KMAAR - Gaat het eindelijk :er beter met het baanwielren- in Nederland, wordt er toch ser gemopperd. Beter is blijk- ar nog niet goed genoeg. NK in Alkmaar kende zater- een goed bezochte slotdag, ;t zo'n duizend toeschouwers, •der al kon de KNWU ver- ugd constateren dat de deelna- bij de junioren flink groter is dan de laatste jaren wel ns het geval was. De animo bij jeugd is derhalve groeiende, oral door de successen die Ne- rlandse renners de laatste ee, drie jaar boekten op inter- tionale toernooien, ritische geluiden waren er ech- ook op het NK. Ze kwamen i Theo Bos en Peter Pieters. een is wereldkampioen, de der is bondscoach van de sue- Dekkers pakt zilver op baan ALKMAAR - Op het Neder lands kampioenschap schap baanwielrennen in Alkmaar heeft Hans Dek kers een zilveren medaille gewonnen. De inwoner van IJzendijke kwam in de eindsprint van het onderdeel scratch een ;fietslengte tekort om Euro pees en nationaal kam pioen Wim Stroetinga uit Drachten te verslaan. Dekkers, die op de weg uit komt voor de Franse forma tie Argitubel, had zeven jaar geen wedstrijd op de baan gereden. Dat hij nu in actie kwam had alles te ma ken met zijn voorbereiding op het seizoen. Op 17 janua ri start hij in Australië voor de Tour Down Under. Dekkers koerst voor het eerst in Australië. Hij voelt zich goed. „Ik denk dat ik redelijk in vorm ben. Ik ben de winter goed doorge komen." Anne Eversdijk uit Kapelle won vier medailles in Alk maar. De junior won drie keer brons en één keer zil- driejarige dienstverband in Alk maar wil afsluiten met het kam pioenschap in de eredivisie, mag een week van vrijgevigheid als in de laatste dagen van 2006 niet meer voorkomen. De trai ner moet bovendien verder zon der Ronald Waterreus, de doel man die in de paar duels van toe gevoegde waarde bleek voor AZ. De uitzendkeeper van AZ was na de 2-2 tegen Roda JC vol gens afspraak klaar in Alkmaar. Maar óók nog altijd ongewis over zijn toekomst in Amerika. GPD van onze sportredactie GARMISCH-PARTENKIRCHEN - De Zwitser Andreas Küttel is na één sprong tot winnaar uitgeroepen van het traditio nele nieuwjaarsspringen op de schans van Garmisch-Partenkirchen. Wind en regen zorgden ervoor dat de tweede wedstrijd in de Vierschansentournee een voortijdig ein de kreeg. Küttel kreeg voor zijn sprong van 125,5 meter de hoogste waardering: 135.9 pun ten. De Fin Hautamaki werd tweede (133 punten en 125 meter) en Japanner Kasai derde met 132,9 punten. Kasai kwam met 128 meter wel het verst. De 16-jarige Oostenrijker Gregor Schlie- renzauer, zaterdag winnaar in Oberstdorf, moest genoegen nemen met de vierde plaats. Die klassering was toch voldoende om aan de leiding te blijven in de tussen stand van de prestigieuze tournee, die de komende dagen vervolgt met wedstrijden in Innsbruck en Bischofshofen. Küttel staat tweede. De omstandigheden op de antieke olympische schans in het Duitse Garmisch waren bijzonder moeilijk. Door de regen gleden de springers in een nat spoor naar beneden en dat leverde steeds meer gevaar op voor de afsprong. De orga nisatie besloot derhalve geen tweede po ging meer toe te staan. Winnaar Küttel was niet meteen op de hoogte. „Ik was me aan het opwarmen voor mijn tweede sprong toen mensen om me heen me begonnen te feliciteren. Ik begreep er eerst helemaal niets van." ANP Andreas Küttel zeilt door de lucht, met de hoogste berg van Duitsland, de Zugspitze, links op de achtergrond. foto Matthias Schrader/EPA cesvolle Oranje-selectie. In de wetenschap dat ze gehoord wor den, uitte het tweetal juist tij dens het NK nog maar eens him zorgen. Zorgwekkend Bos merkte op dat het gat tus- sen de toppers en de rest te groot is. Hij noemde die situatie zelfs zorgwekkend. Pieters op zijn beurt zei nog maar eens dat hij het betreurde dat zo veel ren ners voor de weg kiezen in plaats van de baan op te gaan. Het NK toonde op sommige on derdelen het ongelijk aan van Bos en Pieters. Meer renners dan in het verleden zijn bereid te investeren in het baanwielren nen. Een mooi voorbeeld is Yon- di Schmidt. Schmidt, die vierde werd in het sprinttoernooi, ver huisde eerder dit jaar van Hen- drik-Ido-Ambacht naar Alk maar om zo dicht mogelijk bij de wielerbaan te wonen. „Ik wil alles geven voor het sprinten", zegt Schmidt. „Op dit moment is het gat met Bos, Mulder en Veldt inderdaad nog groot, maar ik ben pas 19 jaar. Ik moet mezelf de tijd gunnen." Ook op de duuronderdelen deden nieu we namen van zich spreken op het NK. Vooral Pim Ligthart viel op. Indruk De pas 18-jarige coureur uit Twisk pakte donderdag de titel op de puntenkoers en maakte za terdag opnieuw indruk in de koppelkoers, die hij reed met leeftijdgenoot Jeff Vermeulen. Het jonge koppel moest de kam pioenen Niki Terpstra en Wim Stroetinga voor laten gaan, maar troefde koppels als Aart Vierhouten/Kenny van Hummel en Dennis Kreder/Bobbie Trak- sel af. Het zou een duo voor de toe komst kunnen zijn, de jongelin gen Ligthart en Vermeulen. Ten zij ook zij de wijk nemen naai de weg, zoals bondscoach Pie ters signaleerde. „Dat zien we dan wel weer", zei Ligthart droogjes. „Ik ben pas achttien. Maar ik heb wel al gemerkt dat we zijn opgevallen. Er zijn allerlei figu ren op me afgekomen. Ze willen mijn zaken behartigen, of ze hebben een ploeg voor me." Ko mend seizoen rijdt Ligthart voor Krolstone. „En wat daarna gebeurt, zien we wel." GPD Jaap Stam (achter) in duel van Romano Denneboom van NEC. door Jop van Kempen NIJMEGEN - Jaap Stam kwam een half jaar geleden van AC Mi lan naar Ajax. Zaterdagmiddag vond hij zichzelf terug in de Gof- fert als kapitein van een zwal kend team dat NEC met moeite van zich afhield: 2-2. Dat Ajax na de eerste competitiehelft acht punten meer heeft dan vo rig seizoen, is voor een groot deel de verdienste van Stam. Hij gaf tegenstanders en scheids rechter een hand, riep zijn team genoten bij elkaar en dirigeerde hen naar het vak waar de Ajax-supporters zaten. Na de zo veelste teleurstellende uitslag van de laatste weken bedankte Stam de fans met een applausje voor hun komst. Zijn teamgeno ten volgden. Het antwoord van af de tribunes: „Voetballen, voet ballen, voetballen." Hoe anders was die eerste kennismaking met de Amsterdamse suppor ters. Op een zonnige middag in juli ontstaken de supporters fak kels voor de nieuwe aanwinst. Welcome to Stamsterdam, stond op een spandoek. Bijna als een verloren zoon werd de oud-PSV'er in de armen geslo ten. Na het slechte seizoen en het ontslag van Danny Blind was Stam de verpersoonlijking van nieuwe hoop. Puberploeg Maar in de laatste wedstrijd van het jaar toonde Ajax nog steeds dezelfde mankementen als in de eerste wedstrijd van het jaar. Waar het team van Blind op 15 januari 2006 in Amsterdam in een moeizame wedstrijd met 1-1 gelijkspeelde tegen NEC, deed de ploeg van Henk ten Cate het foto Olaf Kraak/ANP ruim elf maanden later in Nijme gen nauwelijks beter. Zaterdagmiddag speelde Ajax opnieuw als een puberploeg. Na een saaie openipgsfase met ma tig spel werd de wedstrijd van wege de chaos en de knullige fouten toch nog amusant. De Amsterdammers raakten na een 0-1-voorsprong - schot van Ken neth Perez, terug na vijf wed strijden schorsing - dusdanig in de war dat NEC op een 2-1-voor- sprong kwam. Romano Denneb oom (prachtige volley) en Peter Wisgerhof (kopbal) zorgden voor de Nijmeegse treffers. Gab- ri maakte nog gelijk. „We gingen achteruit lopen", vond trainer Henk ten Cate. „Er sloop angst in de ploeg. We wil den de bal niet meer hebben." Diezelfde woorden sprak Blind een jaar geleden, maar een oplos sing voor de altijd sluimerende paniek heeft Ajax nog steeds niet. Hoewel Stam geen speler is die een heel elftal bij de hand neemt, zorgt hij wel voor defen sieve stabiliteit en een stoere kop. Maar zelfs dat heeft de faal angst niet kunnen beteugelen. De 34-jarige aanvoerder ging te gen NEC zelfs een moment mee in de malaise, Hij liet Brett Hol man glippen, maar Dennis Gen tenaar onderschepte diens voor zet. Kort daarop maakte Stam zijn zeldzame slippertje goed met een rush en een hard schot met links. De bal ging rakelings naast. Hardnekkig Dat Ajax ondanks Stams aanwe zigheid soms nog steeds het hoofd verliest, toont de hardnek kigheid van de problemen. Ook het wisselbeleid van Ten Cate in het duel met NEC bewees dat de vormcrisis in zijn selectie mo menteel breed wordt gedeeld. Als reactie op een domme actie van Wesley Sneijder - hij leed balverlies en leidde zo de eerste Nijmeegse treffer in - en de slechte wedstrijd van Klaas-Jan Huntelaar, haalde Ten Cate de twee belangrijke spelers naar de kant. Vooral voor Sneijder was de wisselbeurt vernederend. Op weg naar de bank kreeg hij nog een scheldkannonade van Ten Cate over zich heen. Dat Ajax na twintig competitie wedstrijden acht punten meer heeft dan vorig seizoen, zegt iets over de bescheiden progressie die het team onder Ten Cate heeft geboekt. Zo oogde het spel van Amsterdammers goed in de duels met Feyenoord (4-0) en SC Heerenveen (2-0) en PSV (0-1). Het grotere aantal punten zegt echter vooral iets over de verdedigende kwaliteiten van Stam, die de afgelopen maan den indrukwekkend speelde. De aanvoerder wilde zich na het duel met NEC niet met de pers spreken over de staat van Ajax. Misschien spreekt dat voor zich. GPD De Mos langer bij Vitesse ARNHEM/ALMELO - Aad de Mos blijft langer hoofdtrai ner van Vitesse. De 59-jarige oefenmeester zal zijn con tract bij de Arnhemse club met twee jaar verlengen. De Mos is aan zijn eerste seizoen bezig bij Vitesse, dat door het 2-2-gelijkspel bij Heracles op oudejaarsdag als num mer negen van de eredivisie de korte winterstop in gaat. In de huidige, éénjarige verbintenis van De Mos is een we derzijdse optie opgenomen voor nog een seizoen. Maar bei de partijen hebben elkaar reeds gevonden voor een nieuw contract tot medio 2009. GPD Friesinger richt zich op sprint BERLIJN - Anni Friesinger heeft dit schaatsseizoen nog geen enkele nederlaag geleden. De Duitse kroonde zich in Berlijn tot nationaal allroundkampioene door op alle vier afstanden te zegevieren. Direct na haar eclatante overwin ning maakte Friesinger bekend dat ze het EK allround (12-14 januari in Collalbo) links laat liggen en zich volle dig concentreert op het WK sprint, dat een week later in Hamar plaatsvindt. „Die toernooien zijn niet te combine ren", sprak de 29-jarige rijdster die gecoacht wordt door Gianni Romme. „Omdat ik nog nooit een WK sprint heb gewonnen, gaat daar mijn voorkeur naar uit." ANP/DPA Jonge aanvaller naar PSV EINDHOVEN - PSV heeft de jonge Braziliaanse aanval ler Jonathan Reis aangetrokken. De spits (17) komt in juli naar Eindhoven. Op dat moment is hij achttien en mag hij uitkomen voor een Nederlandse club. Hij is afkomstig van Atletico Mineiro. Eerder dit seizoen liep hij al eens stage bij de Brabantse club. Reis ondertekent in Eindho ven een contract voor vijf seizoenen. ANP Vloet na dit seizoen weg bij Sparta ROTTERDAM - Wiljan Vloet vertrekt na dit seizoen bij Sparta. De trainer van de Kasteelclub maakte dat na het thuisduel tegen FC Twente (3-0) bekend. Vloet heeft het sinds zijn komst naar Rotterdam nooit gemakkelijk ge had. Vorig seizoen hield hij de club in de eredivisie maar waardering kreeg hij niet van bestuur en sponsors. ANP De Jong recordhouder gele kaarten HEERENVEEN - Jean-Paul de Jong, middenvelder van FC Utrecht, kreeg zaterdag in de uitwedstrijd tegen SC Heerenveen (0-0) de 82e gele kaart uit zijn voetbalcar rière in de eredivisie. Hij kwam daarmee op gelijke hoog te met de inmiddels gestopte Barry van Galen aan de lei ding van het gelekaartenklassement. ANP Joop van den Oudenhoven ZUNDERT - Jean Paul de Bruijn uit Hulst heeft met zijn overwinning in het Kersttoer nooi van Zundert zijn eerste gro te triomf in het driebanden vero verd. In een meer spannende dan fraaie finale versloeg hij Frans van Kuyk uit Sint Wille- brord. Eerder had hij in de hal ve finale afgerekend met wereld kampioen Eddy Merckx. Ook al ontbraken in Zundert ge kende toppers als Dick Jaspers, Torbjörn Blomdahl en Daniël Sanchez, het deed niets af aan de grootse prestatie die De Bruijn leverde. De zege ging zonder twijfel naai de man die er het meeste recht op. De Bruijn: „Ik win hier van de een legende Ceulemans, de Europees kampioen Caudron, de wereldkampioen Merckx en de meest technische biljarter van de wereld, Van Kuyk. Mijn overwinning is dus zeker niet ge stolen." En zo was het ook. In drie par tijen wist hij uit grote achter stand terug te komen. Vooral in de halve finale tegen oud-win naar en huidig wereldkampioen Eddy Merckx was dat een pres tatie van formaat. Een 28-16-achterstand boog hij om in een 50-42-zege, in slechts 28 beurten. Het getuigde van vechtlust en daarover was De Bruijn zeer te spreken: „Ik heb aangetoond dat ik over veel weerstand be schik. Ik kon bij een achter stand telkens de rust bewaren. De finale was niet echt goed, maar ook nu kwam ik na een stroeve start goed terug en won ik van een heel goede biljarter, die een ijzersterk toernooi had gespeeld. Misschien gaf de door slag wel dat ik al vaker finales heb gespeeld. Na een aantal ere plaatsen zoals op het WK drie banden in Lugo (tweede) en de wereldbeker van Hurghada (der de) is dit ook een overwinning op mezelf. Als ik de erelijst hier eens bekijk, bevind ik me in se lect gezelschap en daar ben ik trots op." Op de vraag of dit zijn definitie ve doorbraak betekende, ant woordde De Bruijn: „Het zou zo maar kunnen. Ik voel me mo menteel lekker. Ik ben een poos niet zo fit geweest en dacht een virus of zoiets te hebben opgelo pen. Mijn osteopaat maakte mij duidelijk dat ik veel te gezond leefde. Ik nam elke dag min stens twee liter vers geperste jus d'orange en dat was veel te veel van het goede. Nu ik anders ben gaan leven, voel ik me topfit en dat betaalde hier uit. Misschien is het een goed voorteken voor het wereldbekertoernooi in Sluiskil." De interland Nederland-België die sinds vorig jaar aan het toer nooi is verbonden, werd gewon nen door de Belgen met 15-17. Dat was echter louter te danken aan het feit dat de berekening al leen gold over de poulewedstrij den. Had men de kwart, halve en hele finales meegerekend, dan was de overwinning voor de Nederlanders geweest. Tijdens de prijsuitreiking na men organisatie en publiek af scheid van Raymond Ceule mans, die voor het laatst mee deed in Zundert. De beste drie- bander ooit werd uitgebreid in de schijnwerpers gezet. Jean Paul de Bruijn: „Misschien is het een goed voorteken voor het wereldbekertoernooi in Sluiskil." foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 25