Feyenoord in rustiger vaarwater Strafexpeditie Van Barneveld Men is verschrikkelijk hardleers IPZC Rotterdam had in 2006 bijna snelste marathon PSV verhuurt Aissati en Beerens Niki Terpstra heeft de piste als bijbaan 22 ÏStadionclub houdt ongeslagen status in Rotterdamse derby's zaterdag 30 december 2006 door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - Het zijn hecti sche dagen bij PSV. Rond de jaarwisseling hoopt de club nog een groot aantal spelers transacties af te sluiten. Trainer Ronald Koeman maak te gisteren bekend dat de Eind- hovense club zijn talenten Is mail Aissati en Roy Beerens na 1 januari zal verhuren. PSV wil beide spelers verder laten rij pen bij een goede eredivisie club. „Het is goed als zij het ko mende halfjaar vijftien wed strijden spelen op het hoogste niveau", motiveerde Koeman het besluit, dat werd genomen in overleg met de spelers. Voor Beerens was eerder al interesse van NAC, Aissati werd gisteren gelinkt aan FC Utrecht en FC Twente. „Hij mag in ieder ge val niet naar Ajax, AZ of Feye- noord", zei Koeman. Ook de tweede-elftalspelers Jelle de Bock en Lee Nguyen worden verhuurd. Koeman evalueerde de afgelopen dagen de eerste seizoenshelft met veel spelers. Michael Lamey, Michael Ball en Arvid Smit kregen te horen dat zij mogen vertrekken. Ver der wil Koeman alle spelers aan boord houden. „Met de voorzitter is afgesproken dat we niemand van de vaste kern tussentijds laten gaan", ont krachtte hij geruchten over een mogelijk tussentijds vertrek van Alex naar Chelsea. PSV hoopt verdediger Alcides de komende anderhalf jaar te kunnen huren van Chelsea. „De deal is bijna rond", zei Koeman. Hij kent Alcides uit zijn periode bij Benfica als een 'verschrikkelijk sterke, harde en snelle verdediger; de snelste die ik ooit heb meegemaakt'. Alcides is volgens Koeman di rect inzetbaar, maar wordt vooral gezien als een toekomsti ge opvolger van Alex. GPD Idoor Hans Leber J ROTTERDAM - Feyenoord z. sloot het rare jaar 2006 gister avond af met winst. Na de goede 'wedstrijd tegen PSV die een 4 punt opleverde, delfde Excel- tcsior gisteravond het onderspit: w 1-3. Daarmee haalde Feyenoord het volle pond uit de Rotterdam- 2 se derby's van dit seizoen. De Lclub lijkt na het vertrek van ^voorzitter Jorien van den Herik tlook sportief in rustiger vaarwa- Mer te komen. i Het verschil met het slechte F Feyenoord dat zich dit seizoen J meerdere keren vertoonde, was i gisteravond de collectiviteit. dHet tweede doelpunt, waarbij Nick Hofs snel en attent reageer de op een katastrofale blunder van Excelsior-doelman Theo Zwarthoed, die hem de bal regel recht in de schoenen schoof, was het gevolg van consequent en energiek opjagen. Feyenoord komt kwaliteit tekort voor de top, maar geen tegenstander vindt het prettig dicht op de huid te worden gezeten, zeker het beperkte Excelsior niet. Eer der al maakte Danny Buijs (ex-Excelsior) de 0-1. Het zijn de zaken waar trainer Erwin Koeman al het hele sei zoen druk mee is: de tegenstan der geen tijd geven, na balver lies zo snel mogelijk de bal te- rugveroveren, werken. Eerdere zeperds tegen clubs als NEC en FC Utrecht waren juist het ge volg van individuele fouten en gebrek aan het collectief klein maken van de ruimte voor de te genstander. Op Woudestein gis- De Bruijn treft !in halve finale wereldkampioen iZUNDERT - Driebander Jean iPaul de Bruijn is in Zundert 1 doorgedrongen tot de halve fina le van het Kersttoernooi. Na 'eerst te hebben gewonnen van 'Gerwin Valentijn versloeg hij in i de kwartfinale ook Jan Arnouts 1 in zijn tot nu toe beste partij. In die halve finale wacht vandaag .wereldkampioen Eddy Merckx. I In zijn laatste pouleduel speelde De Bruijn zeer sterk tegen de ge- vaarlijke Valentijn. Nadat hij di rect op voorsprong was geko men, bouwde hij het verschil uit tot 27-10. Toen kwam Valentijn terug middels twee series van acht, maar De Bruijn gaf geen krimp en stond in 17 beurten op 43. Uiteindelijk bleef hij de stra tenmaker zes punten voor en plaatste zich ongeslagen voor de kwartfinale. Zijn tegenstander daarin was verrassend Jan Arn outs, die dankzij winst op Fran cis Forton en het verlies van Ro land Forthomme (2.315 gemid deld en nog uitgeschakeld), als tweede eindigde in zijn poule, De moyennes van beide spelers ontliepen elkaar nauwelijks: De Bruijn 1.612, Arnouts 1.593. In de tweestrijd bleek echter niets van evenwicht. LDe Bruijn vertrok opnieuw als -een speer. Na 18 beurten had de Iiulstenaar 43 punten op de tel ler en in 25 beurten was het ge beurd. Arnouts gaf aan ver moeid te zijn door de (te) korte pauze na zijn vorige partij. Het deed niets af aan de knappe pi-estatie van De Bruijn. „Nu in de halve finale tegen de wereld kampioen", zei hij. „In deze vorm, ben ik in staat tot gekke .dingen.Ik heb nu vier partijen gewonnen, maar hoop nog twee overwinningen toe te voegen." Danny Buijs opende gisteravond de score namens Feyenoord tegen zijn oude club Excelsior. Vroeg in de tweede helft was het duel al gespeeld, toen Feyenoord op 0-3 kwam na goals van Nick Hofs en Stein Huysegems. foto Evert-Jan Daniels/ANP teravond niet. Vandaar dat Koe man en zijn ploeg na de seizoen start, toen zónder Dirk Kuijt en Salomon Kalou het schaap Feye noord wel héél kaal onder de scheerdersmessen vandaan kwam, aan het einde van 2006 meer reden tot zelfvertrouwen kunnen hebben. De moeizaam in Rotterdam ge starte Angelos Charisteas be hoort de laatste weken tot de be tere Feyenoorders. Hij is gevaar lijk en doet soms zelfs technisch mooie dingen. Vier doelpunten in de competitie en één in de Ue- fa Cup maken hem minder troos teloos dan pakweg drie weken geleden toen hij nog op één stond en maar blééf herhalen: „Het komt wel goed." Rust in het technisch beleid lijkt met Exwin Koeman, tech nisch manager Peter Bosz en technisch adviseur Wim Jansen gewaarborgd. Nu het geld nog. Of dat er deze winter al komt, als de transfermarkt een maand je opengaat, daarover zwijgen de heren in Rotterdam. Maar wat er ook gebeurt, een vierde of vijfde plaats lijkt ook met één of twee vei'sterkingen het maxi maal haalbare. De tei-ugkeer van Alfred Schreuder, die vlak voortijd inviel, was na bijna zes tien maanden blessureleed, waarbinnen ook nog eens zijn dochter Anouk overleed, voor de man en voor Feyenoord een heuglijk feit. Een fitte Schreu der kan de ploeg meer stabiliteit geven. Er klonk meelevend ap plaus van de tribunes. Koeman klaagde dit seizoen een paar keer dat zijn ploeg nooit een wedstiijd ï-ustig kon uitvoet- ballen. Gisteravond was het zo ver, vlak voor het verstrijken van 2006 kon de stabiele trainer in roerige tijden eindelijk eens achterover leunend de wedstiijd uitkijken, nadat Stein Huyse gems na vijf minuten in de twee de helft de 0-3 had aangete kend. „Eigenlijk was het geen wedstrijd", vond Danny Buijs. „Maar we mogen onszelf verwij ten dat het toch weer 1-3 wordt, als we het goed uitspelen, win nen we met 0-5." Die 1-3 kwam van Excelsior-invaller Johan Voskamp, maar bracht Feye- noords oud- en nieuwviering niet in gevaar. GPD Individualisme van PDC past bij Haagse darter door Arnout Verzijl PURFLEET - Zonder een centje pijn heeft Raymond van Barne veld zich gisteravond geplaatst voor de halve finale van het WK darts van de PDC. Barney maak te korte metten met Alan Ta- bern. Hij gunde zijn Engelse op ponent geen set en won met 5-0. Barney is in vorm. In vier par tijen lieeft hij slechts drie sets prijsgegeven. Vanaf de start oogde de Neder lander uiterst geconcentreerd. In de eerste set miste hij geen en kele dubbel. Toen Tabern in de eerste leg van de tweede set de ene na de andere worp op een dubbel verprutste, was het ge daan. Van Barneveld snoepte die leg van zijn opponent af en was veiwolgens niet meer te stop pen. Zijn uitgooipercentage van 43 was indrukwekkend. De grote man van Barney's nieu we dartsbond PDC is Phil Tay lor, elfvoudig kampioen in Pur- fleet. Die kreeg het donderdaga vond aan de stok met Chris Mason. Direct na afloop van de door Taylor met 4-0 gewonnen partij, kwam het tot een woor denwisseling. De discussie verer gerde achter de coulissen. Er was zelfs interventie van de or ganisatie voor nodig om escala tie te voorkomen. „Ik voel me zeer respectloos be handeld door Mason", vertelde Taylor in een reactie. De gewe zen bajesklant Mason liet op zijn beui-t weten dat er geen lief de verloren is gegaan tussen de twee. Taylor is niet één van de populairste spelers bij de PDC. Dat komt mede vanwege zijn to tale dominantie. Hij wint bijna alle toernooien. Het gebrek aan collegialiteit is ook Van Barne veld opgevallen. Hij maakte in februari de overstap van de BDO naar de PDC. Dit is zijn eerste WK bij de wilde bond: „Het is hier niet te vergelijken met de Lakeside (het WK van de BDO). Daar zaten we met zijn allen in hetzelfde hotel. Het was er altijd gezellig, leuk om ieder een te zien. Je was er met beken den onder elkaar. Dat is hier to taal anders. Alle spelers zitten verspreid door de regio. Ik heb een kamer geboekt in het Hilton Hotel. Roland Scholten en Phil Taylor verblijven hier ook, ver der niemand. Ik heb tijdens dit toernooien nauwelijks contact met mijn medespelei's." De Haagse darter is daarente gen wel te spreken over de pro fessionele organisatie: „De spe lers genieten in de speelgelegen- heid een voorkeursbehandeling. Er is een aparte ingooiruimte waar zelfs managers niet wel kom zijn. Ik ergerde me op Lake side groen en geel aan de kleine ingooiruimte. Die was in de vip-lounge, met tientallen men sen in de buurt. Om de haver klap vroeg er iemand om een handtekening. Concentreren was er haast onmogelijk." Het is een voordeel dat Van Bar neveld in Pmfleet op zichzelf is aangewezen. Bij de BDO klonk er regelmatig kritiek op hem. Bamey trok zijn eigen plan, nam meer rust dan anderen en liet de meeste gezellige bijeen komsten schieten. Wat dat be treft is hij bij de PDC in een g Raymond van Barneveld plaatste zich gisteravond eenvoudig voor de halve finale van het WK darts van de PDC. foto Rick Nederstigt/ANP De Dakar Rally heeft in de afgelo pen 28 jaar al veel te veel slachtof fers geëist. Coureurs haalden de finish niet, toeschouwers werden doodgere den, volgers lieten zich verrassen in de woestijn. Stop er nou toch een keer mee, zou je zeggen. Maar over een week gaat de zandbakrace toch weer van start. Thierry Sabine kwam in 1977 op het idee een groots opgezette, uitputtende woenstijnrally te organiseren. De toen 25-jarige Fransman was verdwaald tij dens een rally tussen het Ivoriaanse Abidjan en Nice. Hij wist - zo gaat het verhaal - vier dagen lang niet waar hij het zoeken moest in de Noord-Afri kaanse zandbak en zat 48 uur zonder water. Nadat hij gered was, kwam Sabi ne met het plan voor de Dakar Rally op de proppen. Zijn honger naar avontuur was nog lang niet gestild. En hij wilde iedereen de gelegenheid geven 'de woes tijn te temmen'. In 1978 had Parijs-Dakar, zoals de ral ly toen nog heette, 170 deelnemende teams. Enkele jaren later stond de tel ler al op vierhonderd. Het evenement groeide en groeide; gefortuneerde cou reurs vonden het maar wat leuk om in januari door het arme Afrika te cros sen. Dat ze af en toe een overstekend jongetje schepten of dat één van de deelnemers het leven liet, werd voor lief genomen. Al sinds jaar en dag noemt de organisatie het evenement 'veilig'. Het bekende commentaar is: er wordt alles aan gedaan om... enzo voorts, enzovoorts. Men is verschrikkelijk hardleers. Al 23 coureurs hebben het niet na kunnen vertellen. En nota bene de man van het lumineuze idee, Thierry Sabine, is zelf óók om het leven gekomen tijdens één van de edities. In 1986 verkende hij per helikopter het parkoers door Mali. Toen een zandstorm de kop op stak, stortte de heli neer. Allevijf inzittenden overleefden het niet. Sabines nabestaanden hadden kunnen zeggen: we stoppen ermee. Maar in plaats daarvan zetten ze door. Ze han delden daarmee in de geest van Thier ry, zoals dat heet. Hij had het zo ge wild... Op 6 januari van het nieuwe jaar staan zo'n vijfhonderd deelnemers aan het vertrek in Lissabon. Zij hopen op de 21e in de hoofdstad van Senegal te fi nishen. Voor Nederland komen 26 mo torrijders, zes rally wagens en vijftien trucks in actie. Iedereen heeft inmid dels meegekregen dat er nieuwe veilig heidsregels zijn. Er is voor de 29e editie nóg meer gedaan om de rally vlekke loos te laten verlopen, zegt de organisa tie. Jaja. Stop er toch gewoon mee! Roeland van Vliet Collina terug in het voetbal DEN HAAG - De Italiaanse topscheidsrechter Pierluigi Collina keei't terug in het voetbal. De nxan die in augustus 2005 terugtrad na een ruzie met de Italiaanse voetbal bond over een privésponsor, wordt adviseur bij de vereni ging van Italiaanse scheidsrechters. Collina wil nu na zijn gedwongen pensioen - hij trad terug omdat de bond hem vanwege sponsor Opel betichtte van belangenverstrenge ling - zijn kennis weer beschikbaar stellen.GPD Elfstedentocht Mongolië bijna vol LEEUWARDEN - De Alternatieve Elfstedentocht op het Khovskolmeer in Mongolië op 17 en 18 maart 2007 is bijna uitverkocht, aldus de organiserende Stichting Win- termarathon. Er kunnen maximaal 250 deelnemers mee doen aan de tocht, die vanwege de verwachte wind en kou waarschijnlijk over twee dagen wordt uitgesmeerd. De schaatsers moeten dus iedere dag honderd kilometer af leggen. GPD Gentenaar opnieuw in doel Ajax AMSTERDAM - Ajax-trainer Henk ten Cate kan ook van avond in het uitduel bij NEC geen beroep doen op de zie ke doelman Maarten Stekelenburg. Dat betekent dat Den nis Gentenaar net als woensdag tegen Roda JC het doel verdedigt. Voor Gentenaar wordt het een speciaal duel in De Goffert. Hij maakte jarenlang deel uit van de selectie van NEC. Behalve Stekelenburg ontbreekt ook de gebles seerde vei'dediger Thomas Veimaelen. Kenneth Perez is na een schorsing van vijf duels weer inzetbaar. ANP Didulica in maart pas beschikbaar ALKMAAR - AZ moet het ook in de eerste twee maanden van 2007 nog zonder Joey Didulica stellen. De doelman, die herstelt van een gecompliceerde hersenschudding, on dergaat in die periode een enkelopei'atie. Didulica wordt morgen tegen Roda JC voor de laatste keer waai'genomen door Ronald Waterreus. Louis van Gaal heeft geprobeerd de uitzendkeeper over te halen zijn vertrek uit te stellen, maar die pogingen waren zinloos. GPD Trainer Trost heeft nieuwe club LOMMEL - De Nederlandse trainer René Trost zet zijn looppbaan voort bij KVSK United. De fusieclub uit Lom mei benoemde Trost gisteren tot opvolger van de vorige week ontslagen Peter Balette. KVSK United staat slechts veertiende in de tweede klasse van het Belgische voetbal. Trost werd ruim een maand geleden ontslagen bij Lierse SK, de hekkensluiter in de eerste klasse. ANP Friesinger wint 500 en 3000 meter BERLIJN - Anni Friesinger heeft gisteren in het Duits kampioenschap allround de 500 en 3000 meter gewonnen. De 29-jarige schaatsster uit Inzeil finishte op de kortste afstand na 39,16 seconden. De favoriete bleef daarmee Claudia Pechstein (39,75) dui delijk voor. Dat lukte haar eveneens op de 3 kilometer: 4.07,81 tegen 4.09,10. Na het titeltoernooi beslist Friesin ger of ze naar het EK allround (Collalbo) of het WK sprint (Hamar) gaat. ANP/SID spreid bedje terechtgekomen. Daar trekt iedereen zijn eigen plan. Individualisme is daar het toverwoord. „Het enige wat ik mis", aldus de Hagenaar, „is de speelzaal. De Lakeside Country Club heeft ve le malen meer sfeer dan de Cir cus Tavern in Purfleet. Boven dien kunnen hier hooguit 800 toeschouwei's in. Ik heb begre pen dat het WK volgend jaar misschien ergens anders ge speeld wordt. Dat zou een goede zaak zijn." GPD van onze sportredactie ROTTERDAM - De marathon van Rotterdam heeft afgelo pen jaar opnieuw bewezen een van de snelste marathons ter wereld te zijn. De Keni- aanse winnaar Sammy Korir legde de 42.195 meter in de Maasstad af in een tijd van 2.06.38 uur, en was daarmee de op een na snelste mara thonloper van dit jaar. Alleen de Ethiopiër Haile Gebrselas- sie was in september in Ber lijn sneller met een tijd van 2.05.56 uur. Wie kijkt naar de top 10 van snelste tijden dit jaar gelopen komt de Rotterdam marathon van 9 april voiig jaar maar liefst drie keer tegen. Want ook de Kenianen Paul Kiprop Kirui en Charles Kibiwott wa ren in Rotterdam pijlsnel met tijden beneden de 2.07 uur, ï'espectievelijk 2.06.44 en 2.06.52. Met die tijden staan ze op de plaatsen vijf en zes in het jaarklassement op de marathon. Voor de marathon van Rotterdam, die in 2007 op 15 april wordt gehouden, is de hoge klassering een goed teken. Het houdt in dat het parkoers nog altijd tot de snel ste ter wereld behoort (met Berlijn, Londen en Chicago) en dat een wereldrecord in de Maasstad nog altijd tot de mo gelijkheden behoort. 2.04.55 In 1985 en 1988 had Rotter dam het record via Carlos Lo pes en Belayneh Bensamo. Bij de vrouwen brak de Keniaan- se Tegla Loroupe in 1997 het wereldrecord, De allesnelste tijd die nu op de klokken staat is bij de mannen gelo pen in Berlijn (Paul Tergat, 2.04.55), bij de vrouwen in Londen (Paula Radcliffe, 2.15.25). GPD door Fred ALKMAAR - De individuele achtervolging is in Nederland het privilege van Jens Mouris. Maar bij afwezigheid van de vi- ce-wereldkampioen kwam de nationale titel in 'vreemde' han den, de knuisten namelijk van Niki Terpstra. De wielrenner uit Krommenie klopte gisteren in de finale van het Nederlands kampioenschap met speels ge mak Eelke van der Wal. Hoewel winnaar van het zilver op het laatste WK, is er voor een professionele coureur als Mou ris geen geld te verdienen op een nationale titelstrijd. Dat is er wel in de Zesdaagse van Züi'ich en daarom ontbrak Moulds in Alkmaar. Daar won een renner die zijn geld evenmin met baan- wedstrijden verdient. Terpstra staat sinds kort op de loonlijst van Milram. de ProTour-nlnpu van onder anderen Erik Zabel en Allesandro Petacchi. Ook voor hem zijn wedstrijden als die van gisteren een bijbaan. Terpstra (22) draagt met ingang van begin januari 2007 twee jaar het fraaie hemelsblauw van de Duitse melkfabrikant. In zijn tweede contractjaar is er een doel dat hem weer naar de piste trekt: de Olympische Spelen in Peking, waar hij deel wil uitma ken van de Nedei'landse achtei"- volgingsploeg. „Olympische Spe len... Het lijkt me heel mooi daar aan mee te doen. Zo vaak krijg je die kans niet." Maar zo vlak voor de ploegpre- sentatie van Milram, op 10 ja nuari, vindt hij het eigeiilijk een beetje ongepast lang stil te staan bij een evenement waar zijn nieuwe ploeg part noch deel aan heeft. „De weg heeft priori teit, dat is logisch. Ik ben blij met deze kans en wil die met bei- He VianHen naH-on tlPn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 78