Actie tegen hogere kosten dijken PZC Ouderenzorg in regio blijft goed op peil Elvis herleeft op party Bad Hair Day =OP Tuinders raken plek kwijt ip IJzendijke miljoen Algemeen Belang Hulst wil ook steun van Terneuzen en Sluis Idee voor sluis bij Bath lijkt aan te slaan de allerlaatste Oudejaarsloten 12 Jackpot miljoen ^ptirniljoen zaterdag 30 december 2006 zl5 door Sheila van Doorsselaer HULST - De fractie Algemeen Belang Hulst wil dat de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten ge zamenlijk een protestactie be ginnen om het advies van de commissie Vellinga van tafel te krijgen. ABH vindt het belache lijk dat Zeeuws-Vlamingen one venredig moeten opdraaien voor de kosten van de zeewering. Zeeuwen en inwoners van ande re kust- en rivierregio's moeten via de waterschappen meer beta len voor de bescherming tegen overstromingen dan andere Ne derlanders. Dat is het advies van de advies commissie Financiering Primai re Waterkeringen onder leiding van professor Vellinga in het Karin deelt sjaals uit aan daklozen RENESSE - Met ruim honderd vijftig sjaals in de kofferbak reed Karin Korstanje uit Renes- se gistermiddag naar Amster dam. Zij heeft al die sjaals gis teravond uitgedeeld aan dak- en thuislozen in de hoofdstad tij dens haar tocht met de soepbus van het Leger des Heils. „Als ik zelf met mijn familie aan de kerstdis zit met de cv op twintig, realiseer ik me hoe goed we het eigenlijk hebben. Maar dat er in 2006 nog zoveel mensen in Nederland zijn die rond het minimum leven en voor wie een warm bed en ver antwoorde maaltijd niet vanzelf sprekend is, dat gaat me erg aan het hart", zegt Korstanje. Zij is binnen de Schouwse West hoek als diaken van de hervorm de kerk in Renesse al jaren be trokken bij de asielzoekerspro- blematiek. Ook heeft zij in dit dorp een uit giftepunt van de Schouwse Voedselbank opgezet. „In de steden zijn natuurlijk veel meer mensen die in de knel komen", vertelt Karin Korstan je. Jongen geslagen MIDDELBURG - Een vijftienja rige jongen uit Middelburg is donderdagavond tussen 21.15 en 21.45 uur in Poortershove in zijn woonplaats door twee be kenden geslagen en geschopt. Aanleiding was een stuk vuur werk dat door een van de twee door het raam van de kamer van het slachtoffer was gegooid. Toen de vijftienjarige 's avonds het tweetal - dat in gezelschap was van nog drie personen - in de straat tegenkwam, ontstond een handgemeen. Advertentie j i Den Dekker V<}1JJ I Mu/ick KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Het 's-Landshuis Steenstraat 37 4561 AR HULST Tel: (0114)371379 Fax: (0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl rapport Tussensprint naar 2015. Vellinga beveelt aan de regie over dijkverhogingen geheel in handen te geven van de water schappen. Het Rijk stelt dan al leen nog de veiligheidsnorm vast. Dit houdt in dat water schapsheffingen afhankelijk van de regio met 15 tot 45 pro cent stijgen. De omslag naar risico houdt in dat bewoners van rivier- en kustregio's meer betalen dan bij voorbeeld inwoners van Twen te. Om dat effect te verkleinen, storten alle waterschappen en daarmee alle inwoners geld in door Ali Pankow ZIERIKZEE - Twee jaar gele den was het nog een kwestie van uitproberen of er bij het publiek wel behoefte bestond aan een nieuwjaarsparty van Bad Hair Day in Zierikzee. Nu, aan de vooravond van de derde editie, heeft leider Roel Jansen van de ze 'leukste coverband van Zee land' er alle vertrouwen in dat het zaterdag 6 januari in poppo dium Brogum weer even brui send wordt als bij de voorgaan de twee edities. Bad Hair Day heeft een goed jaar achter de rug. De cover bandwedstrijd Clash of the Coverbands, waarin Bad Hair Day eind 2005 tot winnaar werd uitgeroepen, heeft de populari teit van deze formatie flink doen stijgen. „Ik denk dat we ruim dertig optredens achter de rug hebben", zegt Jansen. De groep wordt voor tal van mu ziekfeesten, maar ook voor fami liepartijen uitgenodigd. De nieuwjaarsparty betreft een ei gen initiatief. „Net als de vorige twee uitver kochte edities gaan we weer he- een vereveningsfonds. Hieruit kan dertig procent van de kos ten van versterking van waterke ringen worden betaald. Het res tant (zeventig procent) dient op gebracht te worden door de be trokken waterschappen zelf. Gepakt „Dit betekent dus dat de bur gers en bedrijven in het westen en noorden van ons land met extra lasten geconfronteerd zul len worden", stelt ABH-fractie- voorzitter R. Roctus. Vellinga doet dit bezwaar af met de op merking dat in het westen rela- lemaal los op een uitgekiende mix van nederpop, rock en dan ce-classics", belooft de bandlei der. Volgens hem zullen er veel nummers te horen zijn uit de Top 2000 en van vele andere ein- dejaarslijstjes die deze dagen door de radio worden uitgezon den. „De beste muziek dateert ook de jaren zeventig en tachtig. Daarna kwam in de jaren negen tig een absoluut dieptepunt. De laatste vijf jaar gaat het weer wat beter", vindt Jansen. Gecharmeerd Bracht de groep vorig jaar tij dens de nieuwjaarsparty een lu dieke tribute aan de Blues Brothers en aan Boney M, dit jaar zal zanger Eric van Schaik 'The King' laten herleven. Als kind raakte hij al gecharmeerd van de songs en de performance van Elvis Presley. Nu acht hij het tijd voor een heus eerbe toon. „Ik woonde destijds in 's-Gra- venpolder. Daar trainde ik voor mijn tennis vaak tegen de muur van het blauwe viaductje daar en dan zong daar altijd liedjes van Elvis bij. Dat galmde zo lek- tief veel mensen wonen zodat de toename van de lasten door rela tief veel huishoudens wordt op gebracht. Roctus: „Dit gaat dus voor Zeeuws-Vlaanderen niet op. Wij hebben vele kilometers zeewe ring langs de Noordzee en Wes- terschelde, terwijl hier relatief weinig mensen wonen. Als wij zeventig procent van de kosten moeten ophoesten, worden wij als Zeeuws-Vlamingen voor de zoveelste keer 'gepakt' door Den-Haag." Roctus noemt als voorbeelden het beperkte Zeeuws-Vlaamse ker", vertelt Van Schaik. Zijn voorkeur gaat uit naar de num mers uit de tweede periode van diens carrière. In the Ghetto en Suspicions Minds bijvoorbeeld en nog heel veel meer. Begin dit jaar al ontsproot bij wegennet, gebrekkig openbaar vervoer, de „peperdure" Wester- scheldetunnel en „de ontpolde- ring die ons door de strot wordt geduwd." Noodklok Voor Algemeen Belang is de maat vol. „Het advies van de commissie Vellinga moet van ta fel, anders zullen wij als Zeeuws-Vlamingen twee keer de dupe zijn. Wij vragen burge meester en wethouders van Hulst daarom een protest te or ganiseren. Samenwerking met Sluis en Terneuzen is daarbij hem het idee nu eens echt in de huid van The King te kruipen. En dan moet het natuurlijk ook goed gebeuren, dus compleet met wit jumpsuit met glitters, bijpassende laarzen en het per fecte kapsel. Met die outfit is een must. Bovendien willen wij de fractieleiders van de landelij ke politieke partijen in de ge meente Hulst oproepen om bij hun partij in Den Haag de nood klok te luiden over deze mate rie." Het advies van Vellinga is door demissionair staatssecretaris Schultz positief ontvangen. Ook voorzitter Schaap van de Unie van Waterschappen steunt de aanbeveling. De PvdA is tegen het advies de waterschappen de regie te geven, omdat zo het par lement grotendeels buitenspel wordt gezet. het prima in orde, volgens Van Schaik. Hij maakt zich op dit moment iets meer zorgen over zijn stem, die door een fikse verkoudheid is aangetast. Maar het is nog geen 6 januari, dus wellicht zijn de klanken tegen die tijd weer prima in orde. Speciaal voor een adequate begeleiding van deze Elvis Presley wordt Bad Hair Day uitgebreid met twee blazers en met Julia van de Ketterij en Marion van Iwaarden als backing vocals. Purple Tulips Van weer heel ander kaliber is het optreden van het trio The Purple Tulips. Daarin ver schijnt de zangeres van de band Annemiek Schwitter-van der Kraats in een heel andere ge daante dan de trouwe fans haar kennen. Zij brengt samen met 'Frits en Betty' een programma met een dikke traan en een nat te lach. De nieuwjaarsparty begint om 21.30 uur. Kaarten zijn in voor verkoop verkrijgbaar bij Van der Krieke en bij Kompassen in Zierikzee en bij Kuub make laars in Goes. door Frank van Cooten IJZENDIJKE - De Emmanuel- parochie in Biervliet zegt per 1 januari de huur op van de volks tuinen aan de Contre Escarpe in IJzendijke. Het bestuur heeft dat de huurders vorige week la ten weten in een brief. Een aantal huurders tekent pro test aan. „We zijn net voor de kerstdagen op de hoogte ge bracht van de huuropzegging per 1 januari. Zo'n kort tijdsbe stek is gewoon schandalig", stelt huurder Petrus de Jonge in een brief aan het parochiebe stuur. Volgens penningmeester Mamix van Damme van het parochie besuur is er echter niets aan de hand. „Wij voldoen aan onze ju ridische plicht de huurders op de hoogte te brengen van de huuropzegging. Het tijdstip maakt niets uit. Ik begrijp ech ter best dat de huurders niet blij zijn met de huuropzegging van hun volkstuinen. Dat zou ik ook niet zijn." De gemeente Sluis heeft grond nodig voor de uit breidingswijk IJzendijke-Oost. Een deel van de grond, waaron der de volkstuinen, is in het be zit van de katholieke kerk in IJ zendijke. Het parochiebestuur verwacht in de loop van volgend jaar over eenstemming te bereiken over de grondtransactie. Zo lang nog niet duidelijk is wanneer de ver werving rond is, mogen de huur ders hun volkstuinen gebruiken. Uiterlijk twee maanden voor de daadwerkelijke overeenstem ming met de gemeente wordt de huurders gevraagd de gronden te ontruimen. De Jonge neemt daar geen genoegen mee. De ge meente onderzoekt momenteel wel een alternatieve plek voor de volkstuinen. „Maar we weten nog helemaal niet waar we terechtkunnen. Het duurt misschien nog wel vijf jaar. Een aantal huurders is ouder dan 75 jaar. Die kunnen het zich niet veroorloven zo lang te wachten voordat ze weer door Harmen van der Werf BATH - Het idee om een binnen- vaartsluis bij Bath te bouwen, tussen de Westerschelde en het Bathse Spuikanaal, lijkt aan te slaan. Het is wellicht mogelijk er Europese subsidie voor te krij gen, suggereerde de Thoolse wet houder F. Goossen (WD, haven zaken) deze week. J. de Vries, regiovertegenwoordi ger van de schippersvereniging Schuttevaer in Zeeland, lanceer de eerder dit jaar het plan voor een schutsluis bij Bath. Het ligt volgens hem voor de hand daar een sluis te bouwen, omdat de containeroverslag in Antwerpen steeds meer direct aan de Schel de plaatsvindt. Binnenschepen kunnen daarvandaan via een sluis bij Bath rechtstreeks op de vaarweg naar Rotterdam ko men. Met als andere voordelen: sluizen in Antwerpen worden ontlast van die binnenschepen en in het Schelde-Rijnkanaal is bij Rilland geen derde Kreekrak- sluis nodig. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft een verken nend onderzoek naar een derde Kreekraksluis aangekondigd. „Het idee voor een sluis bij Bath wordt daarin meegenomen", weet De Vries inmiddels. „Dat is ook wel logisch. Met een sluis kunnen tuinieren. Feitelijk houdt het na ruim honderd jaar op voor het volkstuinencom- plex. We kunnen na 1 januari niets meer doen. Het teeltsei zoen begint immers pas in april. We kunnen alleen wat sla zet ten. Ik vraag het parochiebe stuur de voorwaarde te stellen, dat de gemeente voor de over dracht van de grond zorgt voor vervangende tuintjes, zodat de huurders niet worden geconfron teerd met vernietiging van hun ingezaaide en geplante gewas sen." De Jonge claimt in ieder geval bij het parochiebestuur alle door hem gezette overjarige fruitbomen, bessenstruiken, druiven en siergewassen. Ook wil hij dat het parochiebestuur een vergoeding betaalt voor zijn groentenkas. De protesterende volkstuinder twijfelt aan de rechtsgeldigheid van de grondt ransactie. Volgens hem is de grond eind negentiende éeuw ge schonken aan het kerkbestuur. In het testament van de toenma lige grondeigenaar is volgens De Jonge de voorwaarde opgeno men dat de grond nooit ver kocht mag worden. „Ik ben be nieuwd hoe de erfgenamen rea geren." Kadaster Penningmeester Van Damme weet niets van een testament. „Dat is in ieder geval niet be kend bij het kadaster." Van Damme betreurt het overigens dat De Jonge geen contact heeft gezocht met het parochiebe stuur om over zijn grieven te praten. „Andere huurders heb ben dat wel gedaan. Het is in ie der geval niet zo dat wij de huur ders van de volkstuinen in de steek laten. Ze zijn met enige re gelmaat op de hoogte gebracht van de ontwikkelingen." De Jon ge bestrijdt dat. „We kregen in 2005 een brief over de onderhan delingen met de gemeente over een eventuele verkoop van de grond. En toen niets meer. Tot de brief van 20 december jongst leden. Veel te laat natuurlijk." bij Bath kun je veel oplossen. Voor binnenvaartschepen die vier lagen containers vervoeren, bied je zo een alternatief voor de route via het Kanaal door Zuid-Beveland. Je beperkt daar mee ook de druk op de sluizen in die vaarroute." De Vries realiseert zich dat zijn oplossing aanzienlijk duurder is dan een derde Kreekraksluis. Niet alleen een nieuwe sluis is nodig, het Bathse Spuikanaal moet bevaarbaar worden ge maakt. De Vries: „Dat moet in die verkennende studie aan de orde komen." Serieus wordt het voorstel zeker wel genomen. De Thoolse wet houder Goossen heeft zich erin verdiept. Het Schelde-Rijnka naal ligt naast de deur in Tho- len, vandaar. Goossen heeft een zeker enthousiasme voor het idee opgevat. „Werk het plan uit", stelde hij deze week voor op een vergade ring van schippersvereniging Schuttevaer, „en meld het aan voor het landelijke economische ontwikkelingsprogramma Pie ken in de Delta. Dat biedt ook de mogelijkheid Europese gel den te krijgen." Goossen kwam niet voor niets met deze aansporing. Vlaamse havens verwachten een enorme groei de komende jaren, gaf hij aan, met voorop Antwerpen. (Advertentie) Theo van Bakel, directeur van de Stichting voor Regionale Zorgverlening (SVRZ), verlaat Zeeuws-Vlaanderen. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse zorginstellingen zijn te klein om op ei gen houtje grootschalige ontwikkelin gen in de ouderenzorg van de grond te tillen. Omdat alle bestuurders van zorg instellingen dat beseffen en bereid zijn om goede afspraken te maken, loopt de regio toch voorop in het op maat leve ren van zorg aan hen die dat nodig heb ben. Ook al omdat bestuurders van gemeen ten en woningcorporaties ook meeden ken én meewerken bij het uitwerken en opzetten van allerlei nieuwe, bescherm de woonvormen, stelt scheidend direc teur Theo van Bakel van de Stichting voor Regionale Zorgverlening (SVRZ). Juist omdat zorgers, bouwers en overhe den allemaal overtuigd zijn van de nood zaak samen te werken, is hij niet pessi mistisch over de toekomst van de oude ren- en verpleeghuiszorg in Zeeuws-Vlaanderen. Van Bakel vertrekt dan ook niet, omdat hij die toekomst vreest. Of omdat hij op ziet tegen de nakende fusie van SVRZ met Allevo. „Allevo is ook actief op Schouwen-Duiveland en richt zich voor al op het aanbieden van thuiszorg. Sa men zijn we in heel Zeeland sterk in de instellingen en in de thuiszorg. Het sa mengaan is een goede strategische stap, waarmee we alleen maar blij kunnen zijn." De Zeeuws-Vlaamse SVRZ-directeur is zelf begonnen als verpleegkundige, deed ervaring op in de gehandicapten zorg en begon pas daarna aan een stu die verpleeghuiswetenschappen, waar in hij zich specialiseerde in manage ment en beheer van zorginstellingen. Als praktijkman onderhoudt Van Bakel graag het contact met de werkvloer. In een kleinere organisatie gaat dat het makkelijkst en nu, in het jaar dat hij Abraham zag, wil én durft hij nog te ver anderen. Toen hij een vacature voor een directeur-bestuurder bij een kleine zorg instelling in Dordrecht zag, bedacht hij zich niet lang en solliciteerde. „Een klei ne zelfstandige organisatie met een wo ningcorporatie als extra poot. Voor zorg, vastgoed en beheer heeft de instel ling één directeur-bestuurder. Het lijkt me leuk om de verantwoordelijkheid voor dat hele pakket te hebben." Receptie Zijn vertrek - officieel op 1 maart, maar de afscheidsreceptie is al op woensdag 24 januari - ligt dus alleen aan de ideale uitdaging op het juiste tijdstip en moet dus op geen enkele wijze als vlucht uit Zeeuws-Vlaanderen worden gezien, be nadrukt Van Bakel. In de 8,5 jaar dat hij de Temeuzense voorman was, heeft hij uitstekend kunnen samenwerken met de verschillende andere zorgaanbie ders. Iedereen staat voor zijn organisa tie, maar allen hebben ze ook oog voor het Zeeuws-Vlaamse belang, heeft Van foto Camile Schelstraete Bakel ondervonden. De saamhorigheid heeft er toe geleid dat in heel de regio nieuwe en vernieuwde instellingen uit de grond zijn gestampt. De SVRZ heeft bijvoorbeeld nieuwe te huizen in Axel (De Vurssche) en Terneu zen (Ter Schorre) geopend. Het oude Ter Schorre in Terneuzen is weer tijde lijk in gebruik voor verpleeghuispatiën ten en op het parkeerterrein komen spe ciale zorgappartementen. De nieuwe Molenhof in Zaamslag staat op stapel. Van Bakel heeft dan ook het gevoel dat alles goed op de rails staat. „Maar klaar is het natuurlijk nooit. Verzorgingshui zen blijven nodig voor een kleine groep mensen die echt niet meer voor zichzelf kunnen zorgen. Maar de meeste mensen willen gewoon tot aan hun dood in hun vertrouwde woonomgeving vertoeven. We moeten er dus met zijn allen voor zorgen dat een zeventiger die zijn hele leven in Koewacht woont daar kan blij ven wonen als het wat minder met hem gaat. Het zal die oudere man worst zijn vanuit welke instelling hij zorg krijgt, het gaat hem er alleen om dat alles zo veel mogelijk bij hetzelfde blijft." Eric van Schaik laat tijdens de nieuwjaarsparty van Bad Hair Day 'The King' herleven. foto Dirk-Jan Gjeltema Oudejaarsloterij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 73