Kerkwerve élri Verleggen N59 verrast Stress rond en gemor muntzakjes PZC i PZC Karin uit Renesse deelt sjaals uit aan daklozen Amsterdam Dertig jaar achter de toog Vogeltuin in Middelburg zoekt een nieuwe locatie De Bewaerschole zoekt samenwerking met Fizi Dorpsraad Serooskerke Dorpsraad wil snel mening bewoners peilen de allerlaatste Oudejaarsloten ml Jackpot 12,2 mitioen rptïimiljoen Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) door Esme Soesman NIEUWERKERK - 'Onbeschrijflijk' hoeveel biljarters er door de tijd heen een keutje in café-biljart De Meebaal in Nieuwerkerk hebben gelegd. En aan die tafel van voormalig uitbater Koos van Felius ('de klaptafel') hebben inmiddels bergen mensen gezeten. Miep Stoutjes- dijk-Van Woerden (76) is ze na dertig jaar achter de toog nog steeds niet zat. „Het zijn fijne jongens die biljarters hoor. Echt fijne jongens." Met man Anton van 77 („Soms Toon") zit ze aan een tafel voor de toog. De plek waar Van Felius zijn huiskamer had, en die door Stoutjesdijk later bij het café is getrokken, dient eigenlijk ook nu nog steeds als woonkamer voor het in 1993 getrouwde stel. Het grootste deel van de week is het café-biljart ge opend. De tijden zijn veranderd, dat wel. „De gezelligheid is door tv en door dé dorpshuizen uit de cafés gehaald", zegt Anton. Vroeger zaten er deuren achterin de kroeg. Achter die deuren werd er door Jan en alleman vergaderd. Nu is het plaatselijk dorpshuis op dat punt the place to be. Anton komt daar ook als An- bobestuurder, geen punt. Echt niet. „Maar ze moeten daar geen biljarttafel neer gaan zetten. Dat dan weer niet." Want dat biljarten, daarin is De Mee baal gespecialiseerd. Van Felius heeft dat goed gehandhaafd, zoals Anton dat zo mooi zegt. Miep borduurde daar, toen zij in 1976 het café overnam, op voort. Aanvankelijk nog in combinatie met het gewone kroegleven. Maar die oude mensen die 's ochtends steevast om een borreltje kwamen, zijn inmid dels allemaal overleden. Wat nu nog rest zijn de biljarters. De biljartclubs OKK en DOS hebben in De Meebaal een vast onderkomen. En op zaterdag komt een aantal clubloze biljarters stan daard aanwaaien. Vermoeiend? Ja best, vooral als het 's avonds wat later wordt. „Maar het is denk ik ook je leven gewor den", peinst Miep. „Het sociale gebeu ren is leuk, maar achter eten lopen we niet hard aan. We hebben zomers wei eens een clubje fietsers hoor. Die vra gen dan of ze hier hun boterham mogen opeten. Ik vind het best", vult Anton zijn vrouw aan. Kapper wilde zij worden, of caféhoud ster. Na met haar (toenmalige) man van Rotterdam naar Dreischor te zijn ver kast, zocht Miep werk dat ze met haar man samen kon doen en waarbij ze met een vaste klantenkring te maken zou hebben. Het werd een kroeg in Nieuwer kerk mét vaste cliëntele, al liep haar hu welijk ondertussen stuk. Vóór de bar Ras-Nieuwerkerker Stoutjesdijk, die op zijn twaalfde al voor het eerst over de drempel van De Meebaal stapte, kwam in 1987 in beeld. Zijn toenmalige vrouw had liever niet dat hij naar het café ging. Pas na zijn scheiding werd hij weer lid van de biljartclub. Na twee jaar ging Miep voor hem overstag. „Maar even voor de duidelijkheid: zij staat achter de bar. Ik ben meer een man van vóór de bar. Een biertje en een borreltje drinken. Maar ik help wel als het echt nodig is hoor. En ik doe er aller lei klussen." Een paar jaar geleden overwoog het tweetal te stoppen, maar die knoop werd uiteindelijk niet doorgehakt. „Om dat we dan alleen nog maar duimen kunnen gaan draaien en daar zijn we te goed voor. We blijven er lekker in. Het is goed zo. We zien wel hoe het loopt", zegt Anton. Kist Miep: „De kinderen willen er niet in. Dat zou ook niks voor hen zijn. Ik heb tegen de kinderen gezegd: draag me hier maar in een kist uit." Stoppen betekent bovendien waar schijnlijk het einde van De Meebaal en dat willen de Stoutjesdijkjes 'hun' bil jarters niet aandoen. Miep: „Maar we nemen af en toe wel lekker twee snip perdagen." Op die dagen staan dochters Ria en Mery aan het roer. „Zo is het", zegt Anton. „Maar we gaan het nieuwe jaar weer wel vol energie in." CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Miep Stoutjesdijk-Van Woerden serveert terwijl haar man Anton een kop koffie drinkt in café-biljart De Meebaal in Nieuwerkerk. foto Dirk-Jan Gjeltema LSD buiten kijf. LSD-woord- voerder W. Stouten: „Minister Peijs heeft erkend dat er proble men zijn op de N59 en N57. Hoe vaak moet dat erkend worden eer men iets doet. Pasgeleden viel in Zeeland het 39ste ver keersslachtoffer in 2006. Moe ten er eerst meer slachtoffers vallen voordat men de proble men oppakt?" Van Langeraad laat zich niet uit het veld slaan. „Voorlopig is het plan nog niet meer dan een stip pellijntje. En we hebben het plan eerder kunnen pareren en misschien moeten we nog een keer in actie komen." zaterdag 30 december 2006 door Ali Pankow RENESSE - Met ruim honderd vijftig sjaals in de kofferbak reed Karin Korstanje uit Renes se gistermiddag naar Amster dam. Zij heeft al die sjaals gis teravond uitgedeeld aan dak- en thuislozen in de hoofdstad tij dens haar tocht met de soepbus van het Leger des Heils. „Als ik zelf met mijn familie aan de kerstdis zit met de cv op twintig, realiseer ik me hoe goed we het eigenlijk hebben. Maar dat er in 2006 nog zoveel mensen in Nederland zijn die rond het minimum leven en voor wie een warm bed en ver antwoorde maaltijd niet vanzelf sprekend is, dat gaat me erg aan het hart", zegt Korstanje. Zij is binnen de Schouwse West hoek als diaken van de hervorm de kerk in Renesse al jaren be trokken bij de asielzoekerspro- blematiek. Ook heeft zij in dit dorp een uitgiftepunt van de Schouwse Voedselbank opgezet. „In de steden zijn natuurlijk nog veel meer mensen die in de knel komen. Mijn zus Jacolien woont in Amsterdam en als ik af en toe bij haar ben, word ik al tijd geraakt door schrijnende ge vallen, zoals een bedelende moe der met een kindje. Ik heb tegen mijn zus en tegen mijn man René weieens gezegd dat ik graag een keer mee zou gaan met het Leger des Heils in Am sterdam om soep uit te delen aan de dak- en thuislozen", ver telt Korstanje. Haar man nam onlangs contact op met Marc Voorneveld van het Leger des Heils in de hoofd stad. De afspraak tussen kerst en de jaarwisseling een keer mee te gaan was toen snel ge maakt. Voorneveld stelt de be trokkenheid van de Zeeuwse op prijs en is blij dat ze niet met le ge handen naar Amsterdam is gekomen. Korstanje heeft dank zij een oproep in de plaatselijke Kerkbode en via familie en vrienden honderdvijftig sjaals ingezameld. Gisteravond tussen half acht en half elf heeft ze die samen met een kop warme soep op diverse locaties uitgedeeld aan zwervers in Amsterdam. Lang niet iedereen wilde praten over zijn zwervend bestaan. „Dat hoeft ook niet, het gaat mij vooral om het gebaar", zegt Kor stanje. „Vorig jaar hebben we ook in Renesse een zwerver hulp verleend en voor onderdak voor hem gezorgd. Uiteindelijk koos hij er toch voor weer terug te gaan naar Utrecht om op straat te gaan leven. Ieder mens heeft zijn eigen verhaal en mag na tuurlijk eigen keuzen maken, maar feit is dat een sjaal en een kop soep op een bepaald mo ment wel welkom kunnen zijn." aan de Kleverskerkseweg moet wijken voor woningbouw, bo vendien biedt de huidige locatie te weinig ruimte om te groeien. Afgelopen jaar bezochten 30.000 bezoekers de vogeltuin. „Dat is veel meer dan wij ooit voor mogelijk hielden", zegt Brasser. Het is nog niet duide lijk waar de vogel- en planten tuin, die in het voorjaar van 2004 werd geopend, heen moet. Brasser denkt drie hectare no dig te hebben. MIDDELBURG - De vogels van Utropia in Middelburg hebben ruimte nodig om hun vleugels uit te slaan. Datzelfde geldt voor de eigenaar. De exotische vogel- en plantentuin is op zoek naar een locatie met genoeg vier kante meters voor een volwaar dige dagattractie. „In het voorjaar van 2009 moe ten we hier weg zijn", vertelt ei genaar Ricardo Brasser van de vogeltuin. De loods van Utropia Jongen (15) uit Middelburg door tweetal geslagen MIDDELBURG - Een vijftienja rige jongen uit Middelburg is donderdagavond tussen 21.15 en 21.45 uur in Poortershove in zijn woonplaats door twee be kenden geslagen en geschopt. Aanleiding was een stuk vuur werk dat 's middags rond vijf uur door een van de twee door het raam van de kamer van het slachtoffer was gegooid. Hierbij raakte een box van zijn compu ter beschadigd. Toen de vijftien jarige 's avonds het tweetal - dat in gezelschap was van nog drie personen - in de straat te genkwam, ontstond een handge meen. De jongen viel daarbij op een hekje dat vernield werd en bezeerde zijn rug en gezicht. Advertentie Den Dekker Muziek KAPELLE 0113-330330 .www.dendekkermuziek.com door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Be stuurslid M. van Dijke van de Stichting Westerschouwen Kul- tureel zet in het nieuwe jaar in op meer samenwerking van ex positieruimte De Bewaerschole in Burgh-Haamstede met film theater Fizi in Zierikzee. In het verleden maakte Van Dij ke incidenteel gebruik van deze kleine filmzaal voor de verto ning van filmische kunst als on derdeel van een tentoonstellings project. Hij hoopt dat het ko mende jaar wat gerichter en va ker te gaan doen. Het jaarprogramma 2007 van De Bewaerschole begint dan ook met een filmlezing door Gert de Graaff met aansluitend vertoning van de film Svyato on der regie van Victor Kossakovs- ky. De Graaff won met zijn film De Zee Die Denkt onder meer de Joris Ivens Award op het IDFA. Naast filmmaker is hij een specialist op het gebied van filmmontage en filmtaal. Aan de hand van filmfragmen ten geeft hij zaterdagmiddag 27 januari in Fizi een lezing over het kijken naar film, de optische illusie en de waarneming en in terpretatie van beeld en geluid. In de film Svyato filmde de Rus sische filmmaker Victor Kossa- kovsky zijn tweejarige zoontje die zichzelf voor het eerst in zijn leven in de spiegel ziet. Kossako- vsky had het idee voor zijn film vele jaren geleden al, toen hij zijn oudste zoon voor het eerst naar zichzelf zag kijken. Des tijds was hij er te laat bij met zijn camera. Bij de herkansing bereidde hij zich uitgebreid voor. Aansluitend op deze film middag in Fizi opent de volgen de dag, zondag 28 januari om 15.00 uur de eerste tentoonstel ling van het nieuwe seizoen in De Bewaerschole. Curator hier van is de bekende bioloog Thijs Goldschmidt. Hij tekent voor een expositie met het werk van beeldend kunstenaar Pauline 01- theten. SEROOSKERKE - De dorps raad Serooskerke houdt vrijdag avond 12 januari een openbare vergadering in het plaatselijke dorpshuis. De agenda voor deze bijeen komst vermeldt onder meer be spreking van de financiën, buurtpreventie en de jaarplan ning van activiteiten. Na de pau ze worden er foto's en films van het dorp vertoond. De vergade ring begint om 19.30 uur. (Advertentie) door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Het in leveren van oude guldens, kwart jes, dubbeltjes en stuivers bij de postkantoren en -agentschap pen verloopt moeizaam. Het te kort aan muntzakjes in deze laatste dagen van de campagne levert veel gemor bij de klanten en stress bij de medewerkers op. „Ik vind dit geen manier van doen", roept E. Kolebrander uit Renesse vrijdagochtend boos uit nadat ze zojuist geruime tijd te vergeefs in de rij heeft gestaan bij het postagentschap in boek handel De Kleine Stern in Burgh-Haamstede. Ze heeft nog ruim honderd gulden in te wisse len, maar de zakjes zijn op en dan valt er niks in te leveren. Het heeft ook geen zin naar het postkantoor in Zierikzee te gaan. Daar zijn ook geen zakjes meer, heeft ze net te horen gekre gen. „Doe ze dan in een boter hamzakje", stelt Kolebrander voor. Maar dat blijkt geen optie. M. van Holten van het posta gentschap in Burgh-Haamstede moet zich aan de regels houden die het Ministerie van Financiën de postorganisatie heeft opge legd. „De in te wisselen munten moeten in die speciale zakjes door Piet Kleemans KERKWERVE - De inwoners van Kerkwerve zijn verrast door de oproep van de Schou- wen-Duivelandse gemeenteraad aan het college om het plan voor verleggen van de N59 nieuw le ven in te blazen. De dorpelingen hebben zich destijds verzet te gen het omvormen van de nu nog landelijke Heuvelsweg tot een nieuwe N59, een drukke stroomweg. Het idee voor het verleggen van het tracé van de N59 werd in 1995 gelanceerd door de toenma lige Vereniging van Burgemees ters, Wethouders en Secretaris sen van Schouwen-Duiveland. Het plan werd opgenomen in de in 1999 verschenen Structuurvi- sie Schouwen-Duiveland en la- ter in het Integraal Verkeer- en Vervoersplan (IWP). Tot op heden is het nog niet meer dan een papieren tijger, maar dat kan snel veranderen. Vorige week schaarde de ge meenteraad zich achter een mo tie van ChristenUnie, SGP en WD waarin wethouder W. Ren den de opdracht kreeg om met de rijksoverheid om de tafel te gaan en aan te dringen op snelle aanpak van onder meer de N59. Onveilig De inwoners van Kerkwerve zien helemaal niets in het plan om de pal langs het dorp lopen de polderweg Heuvelsweg om te vormen tot doorgangsroute van oost naar west. De dorpelingen zijn bang voor verkeersdrukte, verkeersonveilige situaties door kruisend landbouwverkeer en geluidsoverlast. Het dorp is, zegt dorpsraadvoorzitter P. van Langeraad, dan ook vooral ver rast door het feit dat het veilig in een lade gewaande plan nu weer in de schijnwerpers staat. „Wij hadden echt niet verwacht dat het nu opnieuw zo duidelijk weer naar boven zou komen. In januari staat een vergadering van de dorpsraad gepland en ik denk dat we het dan zeker over deze kwestie moeten hebben." Van Langeraad is zich daarbij terdege bewust van het feit dat Kerkwerve de voltallige gemeen teraad zal moeten overtuigen. Leefbaar Schouwen-Duiveland (LSD) en Alert! stemden welis waar tegen de motie, maar al leen omdat zij die overbodig vin den. „Het overleg van Renden met Rijkswaterstaat was al aange kondigd. Dat hoef je toch niet met een motie te onderstrepen", aldus Alert [-woordvoerder J. van Felius. Dat er iets moet ver anderen aan de wegenstructuur - inclusief nieuw tracé voor de N59 - staat ook voor Alert! en in Zierikzee waren gisteren in de loop van de middag plotseling weer muntzakjes foto Dirk-Jan Gjeltema worden gedaan samen met een formulier waarop de inhoud pre cies moet worden ingevuld", legt voorlichter F. Sterk van TNT uit. „Wij zorgen voor de uit voering van deze inlevercampag- ne, De Nederlandsche Bank ver richt de controles en de stortin gen." Volgens Sterk was niet te voor zien dat tijdens deze laatste da gen van het jaar de mensen nog zo massaal met oude munten zouden komen. „De campagne loopt al sinds 1 oktober, maar blijkt de laatste weken pas echt op gang te zijn gekomen. We doen er alles aan nog zakjes bij te maken. Uit alle regio's komen er rayonmanagers vanavond nog naar Utrecht om ze op te ha len en op de postkantoren in hun gebied te verspreiden. De postagentschappen kunnen ze desgewenst vanmiddag nog toe gestuurd krijgen. Ik verwacht dat de zakjes zaterdag weer vol op beschikbaar zijn", aldus Sterk. Holten heeft haar bestel ling gistermiddag in elk geval nog snel per fax verstuurd en hoopt de zakjes inderdaad van ochtend vroeg in huis te hebben. Op het postkantoor in Zierikzee was gisteren in de loop van de middag al weer een hoeveelheid beschikbaar. Op het postkantoor beschikbaar. Oudejaarsloterij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 67