aaien iimumim Aantal verkeersdoden is schrikbarend Bijkomen aan de Vlissingse boulevard Overal een intens Zeelandgevoel Zo snel mogelijk erin en dan gauw eruit I PvZ blij met kritiek Levende Delta op ontpolderingsplannen V olkerak-Zoommeer wacht verzilting Streekmuseum Meestoof blijft van gemeente Tholen ft jti door Ernst-JatvRozendnal ilepn betere dag om uit te waaien dan I januari. Ge dag waarop het barder nodig is. En geen betere plek daan daft Zeeland. Wie veel mensen wil zien, gaat naar de Vli s?. boulevard en neemt desnoods een nieuwjaarsduik. V.' "udejnarsnvond vooral rust zoekt, heeft de plekken ook het uitkiezen. Waarom gaan we wandelen? Om wakker te worden Om de kater te verdrijven Om niet bij de familie langs te hoeven Om het nieuwjaarsconcert van het Wiener Philharmoniker en het schansspringen in Garmisch Partenkirchen niet te hoe ven zien Omdat de Top 2000 is afgelopen Omdat de meubelboulevard niet open is. zaterdag 30 december 2006 VLISSINGEN - De Vlissingse horeca zet zich schrap voor nieuwjaarsdag. De Boulevard is op 1 januari veruit de populair ste plek om uit te waaien. Dus is het in de daar gelegen grand ca fés Stefano's, Raymondo en Arion alle hens aan dek, weet manager Joost van Damme. Hij hoeft er geen speciale waren voor in te kopen, maar hij weet dat de warme chocolademelk met slagroom het op nieuwjaars dag 'fantastisch' doet. „Maar ook alle soorten koffie." En niet te vergeten de tomaten- of erw tensoep en de alcoholische ver snapering. Ondanks, of juist van wege de kaler. „Ik noem 1 januari geen uitwaai dag, maar een bijkomdag", zegt Van Damme. „Wat doen mensen als ze de avond ervoor feest heb ben gehad? Ze gaan een stukje wandelen en willen even re laxen. Op Nieuwjaarsdag heeft 99 procent van de bevolking een feestje achter de rug. Dat is dus een echte bijkom- of bijtrek- dag." Het wordt maandag hoe dan ook druk, voorspelt Van Dam me, maar het weer bepaalt uit eindelijk hoeveel mensen de Boulevard opzoeken. „Veel mensen spreken af om el kaar hier een gelukkig nieuw jaar te wensen. Maar het ver schilt wel of het motregent, of dat het een lekkere, frisse win terdag is. Het beste is weinig wind, een temperatuur rond het vriespunt en een zonnetje. Dan kun je hier over de koppen lo pen." Het Zeeuwse strand is bij uitstek geschikt om uit te waaien. foto Lex de Meester VLISSINGEN - Geen provincie biedt betere uitwaaiplekken dan Zeeland. De stranden lig gen voor de hand en natuurlijk de boulevard van Vlissingen. Als je liever niemand tegen komt, is er ook keuze genoeg. Wat te denken van de boorden van de Westerschelde en de Oos- terschelde? Passerende schepen, vogels en het getij zorgen voor een intens Zeelandgevoel. „De inlagen van Noord-Beve land zijn een aanrader", zegt Chiel Jacobusse van Het Zeeuw se Landschap. Wie bijvoorbeeld vanaf de vogelobservatiepost aan de noord-oostkant van Wis- senkerke buitendijks richting Colijiisplaat wandelt, kan genie ten van de verre horizon achter de Oosterschelde. En dan langs de binnenkant van de inlagen weer terug. Jacobusse: „Ideaal als je een kater hebt en je hoofd wil laten leegwaaien." Hij tipt verder de Slikken van de Heen, een 'struinroute' dwars door de natuur, waarbij je Schotse Hooglandei's kunt tegen komen, of oog in oog komt te staan met een ree of een vos. „Er is altijd wel iemand, maar het is nooit druk", aldus Jaco busse. En je kunt een stukje langs het Schelde-Rijnkanaal lo pen. Leuk voor scheepvaartlief hebbers. Op de Philipsdam (ko mende van Sint Philipsland) di rect de parallelweg nemen tot aan het informatiebord. Daar is de ingang. Ook leuk: het Verdronken Land van Saeftinge. Het grootste deel is vanwege het gevaar van het tij alleen met een gids begaan baar, maar dat geldt niet voor het zuid-westelijke gedeelte. „Dat is vrij toegankelijk en be hoorlijk groot", geeft Jacobusse aan. Raadt hij ook nog plekken af? „Zorg dat je nergens boven op de kruin komt. Je denkt dat je dan veel meer ziet, maar het is heel bedreigend voor vogels en dat scheelt dus ook in je eigen beleving." En blijf weg van gan- zenconcentraties, bijvoorbeeld in de Yerseke en Kapelse Moei en het Prunjegebied op Schou wen. Jacobusse: „Die zijn vet aan het opbouwen. Blijf daar een paar honderd meter van daan." Dat past mooi in de voornemens voor het nieuwe jaar. Nieuwjaarsduik in Westenschouwen. foto Dirk-Jan Gjeltema MIDDELBURG - Het gaat om dat ene moment waarop je hele maal verkrampt. Daarna is het zo snel mogelijk het water uit, goed afdrogen, warm aankleden en een slokje glühwein. „Onze nieuwjaarsduik is heel puur", verklaart voorzitter Sjaak Porte- gies van zwemvereniging Luc- tor et Emergo. De Middelburgse club is organi sator van 'die andere' nieuws- jaarsduik in Vlissingen. Die van Duikteam Zeeland trekt vaak de meeste aandacht, omdat veel deelnemers verkleed te water gaan. Er wordt ook echt een stukje gezwommen. Bij die van Luctor et Emergo gaat het alleen om de duik. Deel name is gratis en voor ieder die wil, iedereen gaat in zwembroek of badpak, na het 'startschot' van trainer Thierry Potin is het erin en eruit. Een speciale voor bereiding is niet nodig, stelt Por- tegies. Niks geen vaseline of duikpak. „Iedereen probeert zo laat mogelijk om te kleden, we stellen ons op in een lange rij, Thierry steekt een rotje af en dan gaan we zo gauw mogelijk door." Alles draait om de gezel ligheid. „Er zijn altijd mensen die overgebleven oliebollen mee nemen, of pannekoeken. Glaasje glühwein erbij." Maar waarom springen mensen op 1 januari in het koude water? Portegies: „Zodat je kan zeggen dat je voor de eerste keer van het jaar in zee bent geweest." De nieuwjaarsduik van Luctor et Emergo is om 13.30 uur op het Badstrand in Vlissingen, een half uur later volgt daar die van het Duikteam Zeeland. Andere nieuwjaarsduiken: Breskens, strandpaviljoen 't Hal ve Maantje, 12 uur. Cadzand-bad, strandovergang, 12 uur. Kortgcne, camping de Paarde kreek, 13 uur. Kamperland, Noordzee residen ce, 12 uur. Wilhelminadorp, café Het Loze Vissertje (voor Warchild), 15 uur. Tholen, Bergse Diepsluis, 12 uur Westenschouwen, strandover gang de rotonde, 15 uur. Regionaal Orgaan Vekeersveiligheid Zeeland wil nog geen conclusies trekken uit cijfers door Ben Jansen MIDDELBURG - Het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land (ROVZ) noemt de stijging 'schrikbarend'. Dit jaar zijn in het Zeeuwse verkeer 39 perso nen om het leven gekomen. Zes tien meer dan in 2004 en 2005 (beide 23). Zoveel dodelijke ver keersslachtoffers zijn sinds het einde van de jaren negentig niet meer geregistreerd. Volgens het ROVZ is het niet makkelijk een verklaring te vin den voor deze toename met bijna 70 procent. Al eerder zijn uitschieters gecon stateerd, zowel naar boven als naar beneden, maar 2006 gaf in vergelijking met de afgelopen twee jaar wel een erg groot ver schil te zien. Samen het de Stich ting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid wil het ROVZ alle ernstige verkeerson gelukken van dit jaar analyse ren. In het Zeeuwse verkeer kwamen dit jaar vijf kinderen tot twaalf jaar om (ze reden allemaal mee in een auto), elf jongeren in de categorie van twaalf tot 25 jaar jaar en elf personen van 65 jaar en ouder (van wie acht op fiets of brommer reden). Opmerke lijk veel ongelukken met dodelij ke afloop deden zich in 2006 op de Bevelanden voor: veertien, evenveel als in Zeeuws-Vlaande ren. Die laatste regio geldt al ja ren als het deel van Zeeland met veel ernstige ongelukken. Twin tig dodelijke slachtoffers waren inzettenden van personenauto's; vijftien reden op fiets of brom fiets. Bij vier ongelukken waren meerdere doden te betreuren; in één geval zelfs drie. Voor gedeputeerde A. Poppe- laars is de verkeersveiligheid het beleidsterrein waarover hij zich de meeste zorgen maakt. „We hebben de afgelopen jaren extra geld uitgegeven aan maat regelen voor fietsers en bromfiet sers, aan het veiliger maken van autowegen en aan gedragsbeïn vloeding, maar in de cijfers van dit jaar zie je daar niets van te rug." Benadering Hij wil voortaan elk jaar 300.000 euro beschikbaar stel len om acute knelpunten op het gebied van verkeersveiligheid aan te pakken. H. Rhebergen van het ROVZ te kent bij de cijfers aan dat op ba sis van de telling in één jaar met mag worden geconcludeerd dat het volstrekt de verkeerde kant opgaat met de verkeersveilig heid in Zeeland. Hij heeft nog Verkeersdoden in Zeeland Nadat de trend jarenlang dalend is geweest, steeg het aantal mensen dat in het Zeeuwse verkeer omkwam dit jaar fors. 39 mm 23 23 S S PZCIRolantQuist |301206 geen cijfers over het aantal zie kenhuisgewonden door verkeers ongevallen, maar de eerste signa len duiden erop dat hier geen sprake is van forse stijgingen. Rhebergen: „Vooropgesteld na- COR DE JONGE doo r Peter Ogqel TERInEUZEN - De Partij voor Zcciaiid (PvZ) is blij met het fel le Vei zet van de stichting De Le vende Delta tegen de ontpolde- ring. Mét de stichting is de PvZ van mening dat de compenseren de maatregelen voor de verdie ping van de Westerschelde in de eerste plaats buitendijks moe ten worden getroffen. PvZ-lijsttrekker Johan Robesin, gisteravond tijdens de 'oudejaarsborrel' waarop het startsein werd gegeven voor de campagne van de komende Sta tenverkiezingen: „Niet alleen De Levende Delta, maar ook de PvZ en ongetwijfeld ook ande ren. hebben bij de cornmis- sie-Maljers suggesties en plan nen aangedragen voor buiten dijkse getij dennatuur. Net als voorzitter Ventevogel van De Le vende Delta hebben wij de in druk dat die niet al te overtui gend zijn afgeschoten. Nu die commissie niet echt met bruik bare alternatieven voor 600 hec tare ontpoldering is gekomen, herhaalt gedeputeerde Van Zandbi'ink steeds weer dat ont poldering 'onafwendbaar' is.'" De PvZ, die de strijd tegen ont poldering tot inzet van de ver kiezingen heeft gemaakt, vindt dat de gedeputeerde daarmee 'voor de muziek uitloopt' nu Pro vinciale Staten naast Braak man-zuid ook andere alternatie ven onderzocht willen zien. Ro besin: „Voor ons is het Braak- manverhaal een verbreding van de ontpolderingsgedachte. Onbe spreekbaar dus.'" Peijs Hij is overigens enigszins gerust gesteld door de recente uit spraak van toekomstig commis saris van de koningin Karla Peijs dat zij niets voelt voor nieuwe verdiepingen van de Westerschelde. „Misschien kan de zwaar beladen term 'ontpol dering' dan wellicht voorgoed worden doorgeslikt. Dat is in elk geval ons streven." tuurlijk: het aantal dodelijke slachtoffers is veel te hoog en in alle gevallen zijn familieleden, vrienden en bekenden met groot verdriet geconfronteerd. Maar je moet ook vanuit een statis tische benadering naar de cij fers kijken. Op de Zeeuwse schaal zijn de aantallen klein. Pas na drie jaar valt te zeggen of van een duidelijke trend kan worden gesproken." Vreemd Rhebergen idealiseert zich daar bij ook dat dat de stijging zo groot is dat ze niet alleen aan toeval kan worden geweten. „Daarom is onderzoek naar de dieper liggende oorzaken ge wenst. Er zijn vreemde ongeluk ken bij." door Harmen van der Werf THOLEN - Het Volkerak-Zoom- meer wacht verzilting. Alles wijst in die richting, volgens de Thoolse wethouder F. Goossen (VVD, water). Moet het Volkerak-Zoommeer zoet blijven of zout worden? Dat is de vraag waarnaar onderzoek wordt gedaan. „De studies be vinden zich in een afrondende fase", weet wethouder Goossen. Het grote probleem van het Vol- kerak-Zoommeer is de bloei van blauwalgen in wanne zomers. Zwemmen is dan verboden en ook het inlaten van water voor de Thoolse landbouw wordt ge staakt. Uit de bijna afgeronde studies trekt Goossen de conclusie dat 'alles erop wijst dat voor verzil ting van het Volkerak-Zoom meer wordt gekozen'. „Omdat uit de onderzoeken blijkt", ver klaart de wethouder, „dat de blauwalgbloei met verzilting het succesvolst kan worden be streden. Dat is ook wel begrijpe lijk. Blauwalgen gedijen niet in zout water. Goossen heeft begin januari met provinciaal bestuurder W. van Zandbrink (PvdA) overleg over het Volkerak-Zoommeer. De ge meente Tholen stelt zich op het standpunt dat het water in het Volkerak-Zoommeer goed moet zijn én de landbouw moet er zoet water uit kunnen krijgen. Goossen onderkent dat die twee dingen niet gemakkelijk te com bineren zijn. „Verzilten is het beste voor de waterkwaliteit, maar dan moet er ook een oplos sing komen voor de landbouw." Maatregelen zullen nog wel een hele tijd op zich laten wachten, verwacht Goossen. Om het Vol kerak-Zoommeer te kunnen ver zilten, zijn aanpassingen nodig aan de Krammersluizen in de Philipsdam. Ook is daar waar schijnlijk een nieuwe spuisluis nodig, zoals ook in de Zand- kreekdam tussen de Oosterschel de en het Veerse Meer is ge bouwd. Twee- tot driehonderd miljoen euro is nodig voor extra voorzieningen. door Maartje Huijben SINT-ANNALAND - De ge meente Tholen blijft definitief eigenaar van de gebouwen van De Meestoof in Sint-Annaland. Voor het onderhoud trekt ze jaarlijks 5500 euro uit. Dat heeft het Thoolse college van burgemeester en wethou ders besloten. Aanvankelijk was het de bedoeling dat woning stichting Castria Wonen de ex ploitatie van het streekmuseum op zich zou nemen. In het kader van het behoud van de leefbaar heid had zij het onderhoud van de gebouwen, inclusief de Noor se woning, afgekocht voor ruim 79.000 euro. Het Ministerie van Volkshuisves ting heeft de corporatie echter in het eerste kwartaal van dit jaar teruggefloten. Volgens het Rijk behoort het niet tot de ta ken van een woningbouwvereni ging om musea te exploiteren. De gemeente wilde de panden af stoten om te kunnen bezuinigen. Na de afwijzing heeft zij niet ge zocht naar een andere 'overna mekandidaat'. „Als we de gebou wen afstoten, willen we een or ganisatie die binding heeft met de gemeente Tholen", zegt woordvoerder F. Visser. „Het gaat toch om ons cultureel erf goed. Daarnaast moet het een professionele organisatie zijn die veel verstand heeft van het beheer van gebouwen. Op Tho len zijn er die, behalve Castria Wonen, niet." De gemeente heeft daarom gekozen om het zelf te doen. Wel krijgt De Meestoofeen nieuw huurcontract. „Er was een tijdelijke overeenkomst, om dat Castria de nieuwe eigenaar zou worden", aldus Visser. „Nu dat niet doorgaat, stellen we een nieuw contract op. Maar alles blijft bij het oude."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 63