Idee sluis bij Bath wint terrein élf PZC Lichaam kent geen geheimen meer PZC Goese tv-toren wordt elf meter lager Arnemuiden mag het jaar vandaag al knallend uitluiden Rampmuseum professionaliseert miljoen =Of Natuurgeneeskundig apparaat Vraagtekens bij nautische gevolgen zeescheepvaart de allerlaatste Oudejaarsloten jackpot 12,2 miljoen Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij den-zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Mieke van der Jagt Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Astrid van den Hoek DRIEWEGEN - Een opkomende ver koudheid, een allergie waarvan je dacht dat die allang over was of een tekort aan vitamines. Een nieuw natuurgenees kundig apparaat meet en registreert het allemaal. Natuurgeneeskundig thera peut Anneke van Reek uit Driewegen is één van de slechts 25 mensen in Neder land die met het apparaat werkt. „Sinds ik dat ding heb, is de drukte in de praktijk verdubbeld." Een klein vierkant apparaatje aangeslo ten op een laptop met een speciaal pro gramma. Dat is Living Information Forms Energy (LIFE). Met sensoren op hoofd, polsen en enkels meet het de tril lingen van het lichaam. „LEFE is zowel voor mensen als dieren en het laat zien welke klachten een lichaam heeft. Dit kan van alles zijn; iets in de darmen, het hoofd of de maag", legt Van Reek uit. Tijdens de consulten die ze geeft, maakt Van Reek gebruik van het twaalfdui zend euro kostende apparaat. Afstand vormt daarbij geen beletsel. „Na één keer met de sensoren kan ik ook consulten doen op afstand. De gege vens zijn dan al geregistreerd en met be hulp van bijvoorbeeld een foto kan ik dan metingen doen op afstand", vertelt Van Reek. Ze snapt dat veel mensen dat niet begrij pen. „Alles wat nieuw is, vinden men sen eng of raar, dus dit ook. Voor som migen is het misschien wat onvoorstel baar, maar de trillingen van atomen kunnen ook op afstand gemeten wor den. Dat heeft allemaal met de kwan tummechanica te maken en is erg inge wikkeld." Ingewikkeld is de werking van het appa raat ook. Alle gegevens die gemeten worden, zijn in het Engels. Daarnaast is de medische interpretatie ervan ook las tig. Van Reek: „Het apparaat geeft een hoop losse kreten. Door middel van de gesprekken die ik met mensen heb en met mijn medische kennis kan ik uit die losse kreten opmaken wat er met ie mand aan de hand is en wat die eraan kan doen." Last Het apparaat is vooral bedoeld voor ie mand die al ergens last van heeft, maar niet weet wat het is. „Lichamelijke klachten hebben vaak een psychische oorzaak. Ik kijk niet naar symptomen en stel geen diagnose, want ik ben geen arts. Ik kijk naar het geheel en wijs met behulp van het LIFE-apparaat dingen aan die niet goed zijn in het lichaam. Daarmee kan iemand besluiten alsnog naar een arts te gaan of niet." Het apparaat wordt nu vooral in Ameri ka en Duitsland gebruikt en hoort nu nog bij de alternatieve geneeswijze. Over een paar maanden krijgt LIFE een medische status en kan dan ook in zie kenhuizen en door artsen gebruikt wor den. Van Reek gebruikt het van oorsprong Amerikaanse apparaat pas vier maan den, maar noemt het nu al een succes. „Mijn specialiteit is de darmen. Daar voor moest ik altijd veel ontlastingson- derzoek doen om te kijken wat mensen mankeerden. Dat kost weer geld en duurt lang. Met LIFE heb je direct resul taat en hoef je die onderzoeken niet meer te doen." Van Reek heeft al veel mensen met het apparaat geholpen. „Ik heb bijvoor beeld een man geholpen die een hersen schudding had gehad en alleen nog maar op de bank kon zitten. Hij is hier voor consult geweest en daarna heb ik hem nog twee keer op afstand behan deld. Nu loopt hij weer vrolijk rond." zaterdag 30 december 2006 door Maurits Sep ARNEMUIDEN - Burgemeester Schouwenaar van Middelburg handelt strikt genomen in strijd met de wet, maar voegt zich naar de praktijk van Arnemui den. Daarom staat hij toe dat vandaag al vuurwerk wordt af gestoken in het dorp, terwijl dat eigenlijk alleen op oudejaarsdag mag. Oudjaar valt immers op zondag. Vanuit Arnemuiden zelf had hij signalen ontvangen dat men het jaar een dag eerder wilde uitlui den met knallend vuurwerk, een vreugdevuur en hardrijden op brommers zonder uitlaat. „Dan kunnen we onze kop wel in het zand steken en vasthouden aan de landelijke regel dat dat al leen mag op oudejaarsdag, maar dat zou een wereldvreemde reac tie zijn. Je houdt het toch niet al lemaal tegen als het op zaterdag gebeurt." Daar hoef je je niet bij neer te leggen, geeft Schouwenaar toe, maar de landelijke regel is be dacht om de overlast te beper ken tot één dag. En dat is pre cies wat hij verwacht te berei ken. De politie treedt vandaag niet op tegen vuurwerk en de Ar- nemuidenaren zelf zullen zon dag geen vuurwerk afsteken. „Het is beter de overlast op za terdag te hebben dan op zon dag. Dat past bij het dorp." De burgemeester rekent daarbij ook op de eigen verantwoorde lijkheid van de dorpsbewoners. Ook op die van de niet-kerkelij- ken. „Ik ga ervan uit dat zij op zondag ook niks doen. Dat gaan we niet handhaven, dat moeten ze zelf onderling regelen. Ik raad mensen die niet-kerkelijk zijn aan geen maling te hebben aan hun omgeving en dus op oudjaar met vuurwerk te wach ten tot na middernacht." Geen vrijbrief De gemeente Middelburg heeft de inwoners van Arnemuiden per brief geïnformeerd over de alternatieve jaarwisseling. Schouwenaar benadrukt dat hij geen vrijbrief heeft geschreven. „Als het uit de hand loopt, of als er te zwaar vuurwerk wordt af gestoken, grijpen we alsnog in. En als er heel veel jongeren uit andere dorpen naar Arnemui den komen, dan pakken we dat vuurwerktoerisme ook aan." De wet schrijft voor dat vuur werk alleen vanaf oudejaarsdag 10.00 uur tot nieuwjaarsnacht 2.00 uur de lucht in mag. De po litie, die vandaag met heel veel mensen aanwezig zal zijn in Ar nemuiden, ziet het echter door de vingers van 10.00 uur tot 24.00 uur op 30 december. Wie dat wil kan volgens de wet op zondag dus nog een keer zijn gang gaan, maar Schouwenaar rekent erop dat dat niet ge beurt. Mensen die vandaag overlast on dervinden en de tijdelijke maat regel willen aanvechten, kun nen klachten indienen bij bij voorbeeld het Gerechtshof of de politie, beseft de burgemeester. Daar zullen zij op de dag zelf weinig mee bereiken. „Mensen zullen zich nu moeten voegen naai' de situatie. Maar het is een weloverwogen besluit op goede gronden en met goede bedoelin gen", vindt hij. Het is bovendien besproken met de politie en het Openbaar Ministerie. Andere gemeenten met veel in woners die de zondagsrust res pecteren, hebben het voorbeeld van Middelburg niet gevolgd. „Maar", redeneert Schouwe naar, „géén vuurwerk op zater dag én niet op zondag omdat dat een rustdag is, dan wringt het op twee dagen." Andere Amemuidse oudejaars- tradities - hardrijden op een brommer zonder uitlaat, een vreugdevuur - zijn vandaag ook toegestaan, zij het onder voor waarden en alleen op speciaal aangewezen plaatsen. Eieren meenemen op straat is echter op beide dagen strikt verboden. Vandaag vuurwerk afschieten is trouwens alleen in Arnemuiden toegestaan. In Middelburg, Nieuw- en Sint Joosland en Sint Laurens geldt wel de wet die even niet op Arnemuiden past. door Piet Kleemans OUWERKERK - Het Museum Watersnood 1953 gaat voor de toekomst op zoek naar een of meer beroepskrachten. Dat is no dig in verband met de op stapel staande grootscheepse uitbrei dingsplannen. Dat staat in de de- cember-nieuwsbrief van het rampmuseum. Het in één van de caissons aan de Weg van de Buitenlandse Pers in Ouwerkerk gevestigde museum timmert inmiddels al vijf jaar aan de weg, en niet zon der succes. Om dat vast te kun nen houden, koestert het mu seum ambitieuze plannen voor uitbreiding. In caisson 1 wordt nu het feite lijke verhaal van de alles verwoestende watersnoodramp vertelt. Het is de bedoeling dat in caisson 2 de emoties aan bod komen in de vorm van per soonlijke verhalen. Caisson 3 moet plaats gaan bieden aan groepsvoorzieningen en in caisson 4 draait het om de vraag hoe we anno 2006 en in de toe komst met het water om moeten gaan. De uitbreidingsplannen vorderen gestaag, zo blijkt uit de jongste nieuwsbrief van het museum. Het streven is de plan nen compleet uit te werken (lees: aanbestedingsgereed te maken) in de eerste helft van 2007. Ook voor wat betreft de financie ring van het drie miljoen euro vergende project gaat het vol gens de nieuwsbrief de goede kant op. De stand van bijdragen is opgelopen tot 1,4 miljoen euro en er is nog een aantal aanvra gen - goed voor bijna een half miljoen - in behandeling. Het museumbestuur hoopt dat na de zomer van 2007 begonnen kan worden met de verbouwing van de caissons. Als dat lukt, ver wacht men eind 2008 de puntjes op de i te kunnen zetten. Koffiemiddag in Palazolli Huis GOES - Stichting Olijf, een net werk van vrouwen met gynaeco logische kanker, houdt dinsdag 23 januari een koffiemiddag in samenwerking met Palazolli Huis Goes. De bijeenkomst voor vrouwen die geconfronteerd zijn met gy naecologische kanker begint om 14.00 uur aan de Zusterstraat 11. Aanmelden kan via telefoon nummer 0113-250998. Advertentie (Advertentie) Den Dekker Muziek www.dendekkermuzie Alpha-cursus GOES - De kerken van Zuid- Be veland houden 19 januari in het Ambachtscentrum in Goes een Üntroductieavond over Alpha- cursussen. •Een Alpha-cursus is bedoeld om kennis te maken met het christe lijk geloof. De introductieavond begint om 19.00 uur aan de Kat- tendijksedijk 27. Open dag ;KAPELLE - Kunstenares Mar- Jou Pluymakers houdt woens dag 3 januari een open atelier dag in haar werkplaats aan de Biezelingsestraat in Kapel le. Tussen 13.00 en 19.00 uur kun nen belangstellenden terecht voor een kijkje in de keuken van haar kunst en een glaasje op het nieuwe jaar. floor Harmen van der Werf BATH - Het idee om een binnen- vaartsluis bij Bath te bouwen, lussen de Westerschelde en het Bathse Spuikanaal, lijkt terrein je winnen. Het is wellicht moge lijk er Europese subsidie voor te krijgen, suggereerde de Thoolse wethouder F. Goossen (WD, ha venzaken) deze week. 1. de Vries, regiovertegenwoordi ger van de schippersvereniging Schuttevaer in Zeeland, lanceer de eerder dit jaar het plan voor een schutsluis bij Bath. Het ligt 'yolgens hem voor de hand daar ten sluis te bouwen, omdat de containeroverslag in Antwerpen steeds meer direct aan de Schel de plaatsvindt. Binnenschepen kunnen daarvandaan via een sluis bij Bath rechtstreeks op de vaarweg naar Rotterdam ko- •jnen. Met als andere voordelen: pluizen in Antwerpen worden ontlast van die binnenschepen 'en in het Schelde-Rijnkanaal is bij Rilland geen derde Kreekrak- kluis nodig. Alternatief •Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft een verken nend onderzoek naar een derde Kreekraksluis aangekondigd. Het idee voor een sluis bij Bath •wordt daarin meegenomen", Weet De Vries inmiddels. „Dat Is ook wel logisch. Met een sluis Jbij Bath kun je veel oplossen. Yoor binnenvaartschepen die •vier lagen containers vervoeren, •bied je zo een alternatief voor de route via het Kanaal door 2uid-Beveland. Je beperkt daar mee ook de druk op de sluizen In die vaarroute." :De Vries realiseert zich dat zijn pplossing aanzienlijk duurder is dan een derde Kreekraksluis. Niet alleen een nieuwe sluis is nodig, het Bathse Spuikanaal moet bevaarbaar worden ge maakt. De Vries: „Dat moet in die verkennende studie aan de orde komen." Serieus wordt het voorstel zeker wel genomen. De Thoolse wet houder Goossen heeft zich erin verdiept. Het Schelde-Rijnka naal ligt naast de deur in Tho- len, vandaar. Goossen heeft een zeker enthousiasme voor het idee opgevat. „Werk het plan uit", stelde hij deze week voor op een vergade ring van schippersvereniging Schuttevaer, „en meld het aan voor het landelijke economische ontwikkelingsprogramma Pie ken in de Delta. Dat biedt ook de mogelijkheid Europese gel den te krijgen." Goossen kwam niet voor niets met deze aansporing. Vlaamse havens verwachten een enorme groei de komende jaren, gaf hij aan, met voorop Antwerpen. Zo is de containeroverslag in Ant werpen in 2006 met acht pro cent gestegen tot ongeveer ze ven miljoen standaardcontai ners; een half miljoen meer dan vorig jaar. Of het scheepvaartkundig zo handig is een sluis bij Bath te bouwen, wordt naast de finan ciering nog een lastig punt. W. van Poucke, hoofd operaties bij het Vlaams loodswezen, laat op persoonlijke titel weten dat 'de bewuste locatie een zeer moeilij ke' is. „Plet is er zeer druk en de meeste inkomende container schepen vertragen daar om sle pers vast te kunnen maken. Een grondige nautische studie is al lereerst nodig om voor- en nade len van een sluis bij Bath af te wegen." Van Poucke ziet de logica van een sluis bij Bath vanuit het per spectief van de binnenvaart wel in. „Wellicht is scheiding van binnen- en zeevaart ter plekke mogelijk." Van Poucke gaat er van uit dat het Nederlands en Vlaams loodswezen te zijner tijd officieel om advies worden ge vraagd. door Frank Balkenende GOES - De televisietoren in Goes wordt een stukje korter. Begin januari vervangt eigenaar Novec de analoge antennes door digitale. Daarvoor moet de zend mast worden afgetopt. Elf meter gaat van de rood-witte spriet af, waardoor de toren straks nog 'slechts' 137 meter meet. De nieuwe antennes maken het mogelijk signalen door te geven voor digitale televisie. De analo ge uitzendingen zijn drie weken geleden stopgezet. Wie met een oude dakantenne nog televisie signalen uit de lucht haalde, ziet sinds de overschakeling al leen nog een zwart scherm. De oude analoge en inmiddels afgekoppelde antennes op de te levisietoren moeten dus wijken voor digitale. Die staan, in te genstelling tot hun horizontaal gepositioneerde voorgangers, verticaal opgesteld. Daarom is aan de top van de toren minder ruimte nodig, zodat de rood-wit- te spriet kan worden ingekort. Dat wordt nog een heel karwei voor Novec (Nederlandse Opstel- punten voor Ethercommunica- tie). Om de top eraf te tillen is een kraan van 170 meter nodig. Dat gevaarte wordt opgebouwd op het terrein van de gemeente lijke dienst stadsbeheer, dat naast de tv-toren ligt. De aftop ping gaat in de eerste week van Natuurgeneeskundig therapeut Anneke van Reek met het LIFE-apparaat aan het werk in haar praktijk. foto Willem Mieras januari alleen door als er weinig wind staat. Windkracht drie of hoger is al te riskant. Hoewel de televisietoren krimpt van 148 naar 137 meter, blijft de in 1955 één van de hoogste ge bouwen in Zeeland. De schoor steen van de kolencentrale bij Borssele staat op nummer één: 175 meter. Stichtlicht, de stichting die mar kante Goese gebouwen en ook de tv-toren in het licht zet, vindt de aftopping wel jammer. „Het karakteristieke beeld ver andert toch", zegt woordvoer ster W. van Meegen. Monument Stichtlicht is er veel aan gelegen dat de ruim vijftig jaar oude oren een industrieel monument wordt. De televisietorens in Ne derland gaan, na de aanpassing voor digitale tv, in de verkoop. Er zijn gegadigden voor, zoals Muermans Projectontwikkeling uit Roermond. Die lanceerde eer der een plan om de Goese tv-to ren in te pakken met zogeheten airvilla's. Stichtlicht gruwt van dat idee, evenals de Goese politiek. Een beschermde status kan ervor zor gen dat projectontwikkelaars er met hun handen van afblijven. Stichtlicht heeft geprobeerd zelf een aanvraag voor een mo numentenstatus voor te berei den, maar dat bleek zulk specia listisch werk, dat de stichting de bal bij de gemeente heeft neergelegd. Omdat het Rijk voor lopig geen nieuwe aanvragen in behandeling neemt, kan Goes de toren alleen op de gemeentelijke monumentenlijst plaatsen. Dat moet overigens nog gebeuren. Als de mast van de Goes tv-toren elf meter korter wordt, domineert hij straks minder het stadssilhouet. foto Willem Mieras Oudejaarsloterij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 61