Somalië zoekt sterke hand Verwarring over executie Saddam KZC Sinn Fein wil vaart in vredesproces Ulster Europese Unie straks drie werktalen rijker Mislukte oorlog deert legertop Israël niet Regering probeert chaos onder controle te krijgen Russisch gasakkoord in de maak zaterdag 30 december 2006 Oudste krant ter wereld verdwijnt op papier STOCKHOLM - De Zweedse trant Post Och Inrikes Tid- oingar, die sinds 1645 dagelijks nieuws over faillissementen en mededelingen van bedrijven en Je overheid publiceert, is voor het laatst in druk verschenen. Het dagblad, volgens de World Association of Newspapers het oudste ter wereld, is vanaf 1 ja nuari alleen nog op het internet jê lezen. Dat maakte de krant gisteren he tend op haar website. Overi gens verdwijnt de papieren trant niet volledig. Om de tradi tie levend te houden worden dagelijks drie exemplaren gedrukt en opgeslagen in univer siteitsbibliotheken. ANP/RTR Miljoenenboete voor bedrijf met moddervulkaan JAKARTA - De Indonesische president Yudhoyono heeft het bedrijf dat verantwoordelijk is voor een 'moddervulkaan' een boete van 320 miljoen euro opge- Door de moddervulkaan moes ten duizenden mensen bij Soera- baja op Oost-Java hun huis ont vluchten. De vulkaan spuwt sinds mei modder, waardoor dor pen, bedrijven en akkers zijn on dergelopen. ANP/AFP Frankrijk geeft ufo-archief vrij PARIJS - Het Franse ruimte vaartagentschap CNES publi ceert zijn archief over vermeen de waarnemingen van vliegende schotels (ufo's) op het internet. De database is waarschijnlijk vanaf januari of februari te raadplegen op zijn website. De database bevat rond de zes duizend verslagen over zestien honderd incidenten in de afgelo pen dertig jaar. De namen van de mensen die waarnemingen hebben gemeld, worden niet ge publiceerd, om te voorkomen dat zij het mikpunt worden van pesterijen. ANP/RTR door llona Eveleens MOGADISHU - Om te voorko men dat de Somalische hoofd stad Mogadishu afglijdt naar chaos, voerde premier Gedi gis teren overleg met leiders van de belangrijkste clans. Hij pro beert zo snel mogelijk een effec tief gezag te installeren in Moga dishu. „In dit land, dat berucht is vanwege anarchie en veilig heidsproblemen, is een krachti ge hand nodig", meent Gedi. De regering heeft voor drie maan den de staat van beleg afgekon digd. Gedi arriveerde gisteren onder luid gejuich in Mogadishu, bege leid door een konvooi van 22 wa gens met zwaar geschut. Eerst werd het vliegveld aangedaan, daarna de zeehaven. Militairen van het regeringsleger stonden langs de wegen, in het havenge bied zelf waren eenheden van het Ethiopische leger aanwezig. Direct nadat de troepen van de Unie van Islamitische Rechtban ken (UIC) zich donderdag terug trokken uit Mogadishu ontstond een machtsvacuüm. Winkels werden geplunderd en vooral in het noorden van de stad trokken groepen jonge man nen erop uit en beroofden men sen van hun mobiele telefoons en geld. Het regeringsleger, ge steund door Ethiopische strijd krachten, patrouilleert welis waar in de stad maar trekt zich vervolgens weer terug in leger kampen aan de rand van de stad. Niets opgelost „De Ethiopiërs kunnen niet zo maar de zwakke Somalische re gering uit de provinciestad (Advertentie) Witte Paardstraat 3, Goes Tel./fax: 0113 - 212 729 door Akijn Visser BAGDAD - In Irak en de Vere nigde Staten heerst onduidelijk heid over wanneer het doodvon nis van Saddam Hoessein wordt voltrokken. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken meldde gisteren dat de Iraakse ex-dicta- tor nog steeds in Amerikaanse handen is. Eerder verklaarden de advoca- jten van Saddam dat de oud-lei der door het Amerikaanse leger was overgedragen aan de Iraak se autoriteiten. Saddam zit vast in een Ameiikaanse gevangenis bij het vliegveld van Bagdad. De overdracht zou er volgens de raadslieden op kunnen wijzen dat de executie van de oud-dic tator niet ver weg meer zou zijn. Het noodzakelijke papierwerk voor de executie is gereed, zo verklaarde een naaste medewer ker van de Iraakse premier Al Maliki. Saddam zou al vandaag kunnen worden opgehangen, van onze redactie buitenland DUBLIN - De republikeinse be weging Sinn Fein wil een nieu we stap zetten in het vredespro ces in Noord-Ierland. Partijlei der G. Adams is bereid het ver zet tegen een algehele hervor ming van politie en justitie in Noord-Ierland, te laten varen. Mams wil dat het bestuur van de partij daar op een speciale vergadering, vandaag in Du blin, mee instemt. In januari wil bij de partijleden dan om in stemming vragen. De hervor ming van politie en justitie moet een einde maken aan de sectari- sehe verdeeldheid tussen katho lieken en protestanten op beide terreinen en de daarmee ge paard gaande oneerlijkheid, Zo zou er een nieuw politiekorps moeten komen bestaande uit 7500 mensen, gelijkelijk samen gesteld uit vertegenwoordiger-s van beide religies. Ook het justitioneel apparaat zou op die basis hervormd moe ten worden. De protestantse lei der I. Paisley stelde dat het tijd werd voor Sinn Fein eindelijk over de brug te komen. Hij zei eerst resultaten te willen zien. De hervorming van politie en justitie werd in 1998 al vastge legd in het Goede Vrijdag-ak koord tussen katholieken en pro testanten. Onder leiding van de Britse en Ierse regeringen wordt sindsdien aan de uitwerking van dat akkoord gewerkt om Noord-Ierland vervolgens zelf bestuur te kunnen teruggeven. Voor 7 maart staan parlements verkiezingen gepland waarna op 26 maart een protestants-ka tholieke regering in Ulster zou moeten aantreden. GPD Baidoa plukken en in het chaoti sche Mogadishu neerpoten om zich daarna terug te trekken aan de andere kant van de grens. Daarmee wordt niets op gelost", meent R. Dowden, direc teur van de Royal African Socie ty in Londen. De regering van president Yusuf werd in 2004 geïnstalleerd, maar zij durfde zich vanwege de veiligheidssituatie niet in Moga dishu te vestigen. Gekozen werd voor Baidoa, dicht bij de Ethio pische grens. De macht van de regering reikte niet verder dan de provinciestad en omgeving. In tien dagen tijd is die situatie dankzij de steun en overmacht van de Ethiopische strijdkrach ten drastisch gewijzigd. De isla- misten zijn ver teruggedrongen; de regering controleert het grootste deel van het land. De Ethiopische premier Meles ver klaarde dat hij zijn troepen zo snel mogelijk naar huis wil ha len, wetende dat zijn land wei nig geliefd is bij de Somaliërs. Maar het is zeer de vraag of pre sident Yusuf en zijn ministers het zonder de Ethiopische steun redden. Guerrilla De UIC-leiders en troepen zijn gevlucht naar Kismayo, een ha venplaats in het zuiden van het land. Van daaruit kunnen zij vrij eenvoudig naar het buiten land vertrekken. De verwach ting is dat het Somalische rege ringsleger en de Ethiopische troepen ook dit laatste islamiti sche bolwerk spoedig zullen in nemen. Toch is de UIC nog niet verslagen. Leiders hebben een guerrilla aangekondigd. „De UIC gaat mogelijk een oorlog voeren die een combinatie is van aanvallen, bomaanslagen en moorden in Somalië en mis schien zelfs terreuracties in an dere delen van Oost-Afrika", al dus K. Menkhaus, een Ameri kaanse Somalië-expert. Inwoners van Mogadishu vrezen de terugkeer van de krijgsheren, die grotendeels verantwoorde lijk waren voor de anarchie die in Somalië ontstond na de val van president Barre in 1991. De krijgsheren, in het afgelopen half jaar verjaagd door de UIC, komen nu terug met Ethiopi sche legertrucks, want een aan zienlijk deel van de leden van de regering, inclusief president Yu suf, hebben een verleden als krijgsheer. „Somalië is opnieuw aangeko men op een kruispunt. Het kan alle kanten op", zegt Dowden. „Alle opties voor de toekomst liggen nog open." GPD maar de regering wacht moge lijk tot later in de week, aldus de medewerker. Een Iraakse rechter die ge vraagd is om getuige te zijn van de ophanging van Saddam zei gisteren dat de executie moge lijk voor 'vanochtend' staat ge pland. Een andere bron, die een vooraanstaande positie in de Iraakse regering zou innemen, stelde eerder hetzelfde. Maar hij voegde er nog wel aan toe: „Het is niet zeker." Offerfeest Vanochtend begint het islami tisch offerfeest Eid al Adha dat tot donderdag duurt. Een execu tie tijdens het heilige feest lijkt onwaarschijnlijk en zou daarom ervoor of erna moeten geschie den. Afgelopen dinsdag bevestigde het Iraakse Hof van Beroep de doodstraf tegen Saddam wegens de moord op 148 sjiieten in Du- jail. Het vonnis moet binnen der tig dagen worden uitgevoerd. Te gen Saddam loopt ook nog een rechtszaak wegens de massa moord op tienduizenden Koer den, maar die zal worden stopge zet na de executie, bepaalde het hof dinsdag. Saddam zou inmiddels afscheid hebben genomen van familiele den die ook gevangen zitten en zijn testament aan hen hebben gegeven. Een Iraakse regerings adviseur zei dat de Iraakse auto riteiten beslist niet van te voren melden wanneer de executie is en dat er geen pers bij wordt toe gelaten. De coalitietroepen in Irak zijn in verhoogde staat van paraatheid wegens mogelijke on rust rond de aanstaande execu tie. ANP/RTR/AFP Een werknemer draait een klep van een drukleiding dicht op het gasstation bij Nesvizh in Wit-Rusland. Het station maakt onderdeel uit van het Yamal-Europa-gasleidingennet waarmee Russisch gas naar Europa wordt gepompt. foto Vasily Fedosenko/EPA van onze redactie buitenland MOSKOU - Rusland en Wit-Rusland zullen hun con flict over de gasprijs nog voor de jaarwisseling bijleggen. Wit-Rusland gaat vanaf 1 ja nuari 75 dollar per duizend ku bieke meter gas aan de Russen betalen. Nu ligt die prijs op iets minder dan 47 dollar. Daarnaast krijgen de Russen medezeggenschap over de gast- ransportleidingen in Wit-Rus land, waardoor ook Russisch gas naar de rest van Europa gaat. Voor dat belang betalen de Russen nu 2,5 miljard dol lar. Nog eens zo'n bedrag volgt binnen een jaar. Met het aanstaande akkoord zal Rus sisch gas naar Wit-Rusland en de rest van Europa blijven vloeien. Eerder dreigde het Russische gasbedrijf Gazprom de gas kraan voor Wit-Rusland op 1 januari om 08.00 uur West-Eu- ropese tijd dicht te draaien. De toenadering kwam donder dagavond in een telefoonge sprek van de Wit-Russische premier Sidorsky met zijn Rus sische collega Fradkov. Later verklaarde Sidorsky dat een akkoord op hoofdlijnen was bereikt. Gisteren vloog de staatssecretaris voor Energie zaken, Tovpenets, naar Mos kou om het akkoord te be krachtigen. Beltransgaz-topman Kazakov was eerder in het geheim met een eigen delegatie naar de Russische hoofdstad gereisd om het voorwerk te doen. Gazprom en Beltransgaz zul len in 2007 een joint-venture opzetten voor het gastrans- port. GPD Kat redt familie uit brandend huis CAIRNS - Een alerte kat heeft gisteren een gezin in de Australische plaats Cairns gered toen hun huis in vlam men dreigde op te gaan. De kat sprong met gestrekte klauwen op het gezicht van de man, toen diens matras vlam had gevat door een bran dende sigaret. De man kon daarop zijn vrouw en twee kin deren veilig uit het huis halen. ANP Fran^aise zit vier dagen vast in lift BOBIGNY - Een negentienjarige Franse vrouw heeft vier dagen vastgezeten in de lift van het appartementencom plex in een voorstad van Parijs waar zij woont, maakte de politie gisteren bekend. De liftcabine kwam vast te zitten tussen twee verdiepin gen terwijl de conciërge dacht dat er niemand in zat om dat de lift eerder kapot was gegaan. Safiatou Diallo ging op 19 december even een brood ko pen en keerde vervolgens niet terug. Haar familie begon daarop een zoektocht die vier dagen in beslag zou nemen. De vader en een broer van de vrouw bezochten ziekenhui zen, stations en de metro op zoek naar de negentienjarige. Liftmonteurs troffen de vrouw slapend aan in de lift. Zij vertoont ernstige uitdrogingsverschijnselen. ANP/AFP In trein geboren, altijd vrij reizen LISSABON - De Portugese spoorwegen'hebben een meis je dat deze week in een treinwagon werd geboren levens lang gratis treinreizen aangeboden. Een woordvoerder van de spoorwegen deelde dit gisteren mee. Het meisje Mariana kwam woensdag in cle sneltrein Lissa- bon-Porto ter wereld. De trein maakte voor cle 21-jarige moeder en de pasgeboren baby een ongeplande stop op het station van Vila Nova de Gaia, even ten zuiden van Porto, waar zij voor controle naar een ziekenhuis werden gebracht. Beiden maken het goed volgens de Portugese spoorwegen. ANP/AFP Duitser graag teut met oudjaar HAMBURG - Veel Duitsers brengen cle overgang van het oude naar het nieuwe jaar gi'aag onder invloed van sterke drank door. Uit een onderzoek van het blad Men's Health onder 1532 Duitse mannen blijkt dat 30 procent van de ondervraag den vindt dat veel drinken onderdeel van een goede jaar wisseling is. Een vijfde was al eens zo dronken dat hij niets van de overgang naar een nieuwe jaar merkte. ANP/EPD Duur tikfoutje van verliefde jongen HAMBURG - Dat een vliegticket boeken via internet niet zonder risico's is voor de onervaren reiziger kan de 21-ja- rige Duitser Tobias Gutt volmondig beamen. In plaats van zijn liefje in Sydney, Australië, te bezoeken, was de jongen hard op weg naar het afgelegen oliestadje Sidney, in de Amerikaanse Montana, berichtte de Duitse krant Bildt gisteren. De onervaren smoorverliefde globe trotter had bij het boeken klaarblijkelijk een typefoutje gemaakt en de 'i' ingetikt in plaats van de 'y'. Door het spelfoutje landde Gutt op een afstand van een slordige 13.000 kilometer van zijn vriendinnetje Laura (19). ANP door Benqt van Zwol BRUSSEL - De Europese Unie telt vanaf 1 januari 23 officiële werktalen. Naast het Roemeens en het Bulgaars wordt ook het Gaelic opgenomen als werktaal binnen de unie. Tienduizenden pagina's tekst zullen vertaald moeten worden in de drie talen, talrijke nieuwe tolken moeten worden aange trokken, en dat terwijl het Euro pees Parlement juist wil bespa ren op de taalkosten. De EU was volgens cle jongste cijfers over 2005 meer dan 1,1 miljard euro kwijt aan vertaai en tolkkosten, 1 procent van het jaarlijkse EU-budget. Per bewo ner was dat 2,28 euro. Voor elke taalcombinatie is een tolk no dig. Europarlementariërs spreken nu elk in hun taal en dat wordt vertaald in alle andere werk talen van de unie. Net als na de toetreding van Malta zullen er waarschijnlijk problemen ont staan voor de EU om bepaalde tolken aan te trekken. Niet veel mensen hebben vermoedelijk voldoende kennis van bijvoor beeld het in delen van Ierland gesproken Gaelic en het Li touws om als simultaanvertaler aan de slag te kunnen. De toetreding van Malta twee jaar geleden leverde grote taal problemen op. Een grote wer vingsactie voor tolken leverde geen enkele geschikte kandi daat op. Er kwamen speciale vertaalcursussen in Londen, waar veel Maltezen wonen. De hoge vertaal- en tolkkosten zijn velen al lang een doorn in het oog. De EU heeft evenwel de wettelijke verplichting alle do cumenten in alle werktalen te vertalen. Elk land moet de docu menten in zijn taal kunnen raad plegen. Het is bovendien niet in het belang van democratie en transparantie talen weg te la ten, aldus de EU. Per 1 januari komt er een aparte EU-commissaris belast met de. portefeuille talen. De Roemeen, Leonard Orban gaat over de 3400 tolken van de EU. ANP doorGijs van Wetten TEL AVIV - Een intern onder zoek naar de wijze waarop de Is raëlische strijdkrachten afgelo pen zomer de oorlog in Libanon hebben aangepakt, heeft veel te kortkomingen aan het licht ge bracht. De onderzoekscommis sie noemt in haar conclusies evenwel geen namen van officie ren die daar verantwoordelijk voor zijn. Veel Israëliërs beschouwen de strijd in Libanon tegen de radi cale sjiitische beweging Hezbol lah als mislukt. Tijdens de oor log, die ruim een maand duurde, kwamen 160 Israëliërs om het le ven en twaalfhonderd Libane- zen, voornamelijk burgers. Het leger slaagde er echter niet in ra ketbeschietingen vanuit Liba non te stoppen en twee door Hez bollah ontvoerde militairen vrij te krijgen. Sinds de vijandelijkheden op 14 augustus formeel werden beëin digd, hebben demonstranten herhaaldelijk het aftreden geëist van premier Olmert, mi nister Peretz van Defensie en stafchef van de strijdkrachten Halutz. Onder zware druk gaf Olmert in oktober generaal Shomron opdracht de gang van zaken binnen de legertop te on derzoeken. Shomron schrijft in zijn verslag dat de voorbereidingen op het conflict onder de maat waren- Zo werd te laat begonnen met het oproepen van reservisten, en duurde het te lang voordat Is raël verklaarde in staat van oor log te zijn. Ook in de coördina tie van de oorlog ging veel mis. Zo onderkende de legertop pas veel te laat de dreiging van de korteafstandsraketten van Hez bollah. Halutz komt maandag met zijn hoogste officieren bijeen voor een tweedaagse conferentie, waarin de resultaten van het on derzoek worden bestudeerd. Hij heeft toegezegd dat hij de aanbe velingen in het rapport serieus zal nemen. ANP Somalische burgers zien toe hoe Ethiopische en Somalische regeringstroepen de hoofdstad Mogadishu binnentrekken. foto Abukar Albadri/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5