Zelfkastijding of pure noodzaak? PZC Afgelopen jaar stond bol van wereldwijde nucleaire spanning JBii PZC Tot je dood leven op bijstandsniveau Topmensen over ecoluiers en energiebesparing Cannabisbeleid 30 december 1956 MW •wm& - WÊP ■mm?' zaterdag 30 december 2006 Ze waren te vinden in het bedrij fsleven, de politiek, de wetenschap en de maat schappelijke organisaties: topmensen die ons vertellen hoe het milieu moet ivorden verbeterd. Ze maken zich zor gen over de uitputting en vervuiling van de aardemaar wat doen ze er ei genlijk zelf aan? De president-direc teur van Shell Nederland, de staatsse cretaris van MilieuNederlands bekend ste ruimtevaarder en hoogleraar duur zame technologie en de campagnelei der klimaatverandering van milieude fensie doen een boekje open over hun persoonlijke goede voornemens voor het nieuwe jaar. door Karen Zandbergen Rein Willems, president-directeur Shell Nederland: „Mijn vrouw en ik trekken liever een trui aan, dan dat we de verwarming te hoog stoken." Rein Willems is niet voor niets voorzit ter van de werkgroep die uitstippelt hoe Nederland over kan gaan op duur zame energie. „Ik ben zelf behoorlijk kritisch. Wij monitoren bijvoorbeeld ons energieverbruik. Dat vergelijken we met de buren." En daarbij komt huize Willems niet voor niets positief uit de test. Als voor malig kunststoffenverkoper weet Wil lems met welk materiaal je een huis het beste kan isoleren. Goede voorne mens heeft de topman niet. Led-lampen Het huis hangt al vol met spaarlampen en hij speurt nu naar de nog zuinigere led-lampen. „Die zijn nog maar net op de markt, dus alle lampen die moeten worden vernieuwd, vervangen we door led's." Willems is kritisch op zijn éigen energieverbruik, „maar we gaan ons natuurlijk niet in de persoonlijke le vensstijl van onze werknemers men gen." Wel geeft Shell adviezen aan gro te afnemers over hoe ze energie kun nen besparen en liggen er zonnecellen op het kantoor in Den Haag. „Op die manier hebben we een voorbeeldfunc tie, maar we gaan de Nederlandse sa menleving niet bevoogden." Wubbo Ockels, hoogleraar duurzame technologie en ruimtevaarder: „Ik heb geen auto's meer, terwijl ik er vier had." Dat is niet alleen omdat Wubbo Ockels auto's onpraktisch vindt. Hij is zich steeds bewuster geworden van de milieuverontreiniging én van de alter Zo extreem als op deze montagefoto zal het misschien niet worden. Maar wat doen politici om het water buiten het Binnen hof te houden? Staatssecretaris Van Geel weet alle ogen van milieuminnend Nederland op zich gericht en kijkt dus extra kritisch naar zijn eigen energieverbruik. fotomontage Phil Nijhuis/GPD natieven die er zijn. „Het geeft nu een nare bijsmaak om in een sportwagen te rijden." Zijn eigen goede voornemens voor het komende jaar zijn minimaal. „Mijn zonnepanelen liggen te veel in de schaduw. Die ga ik beter leggen." Verder gaat er weinig gebeuren bij de wetenschapper. „Dat je de verbetering van het milieu bij jezelf moet zoeken, is een van de meest verlammende beelden. Mensen denken dat ze het zelf moeten doen, maar de overheid geeft niet de ruimte om de proble men echt aan te pakken. Dat lijkt meer op calvinistische zelfkas tijding." Wat Ockels betreft stelt de overheid harde eisen en gaan de wetenschap pers er zonder belemmeringen mee aan de slag. „Er zijn overal ideeën en pro jecten." En die vervuilende ruimte vaart? „Die heeft juist voor veel be wustwording gezorgd. De satellieten brachten de ozonlaag in beeld, waar door we er net op tijd iets aan konden doen. En het idee van zonnecellen komt ook door het ruimtereizen." Dupe De zoon van Pieter van Geel, staatsse cretaris van Milieu werd de dupe van diens speurtocht naar energiebespa ring in eigen huis. „Eén aquarium is wel genoeg", verklaarde de bewinds man toen hij de stekker uit de tweede glazen bak van zijn zoon trok. Ook de pomp in de vijver buiten moest het ont gelden. „Als je die ook met ecologisch beheer op orde kan houden, waarom niet?" Voor het nieuwe jaar heeft hij nog één goed voornemen. „Ik vervang mijn verwarmingsketel terwijl hij nog goed werkt voor een ketel met een veel hoger rendement." Het is een fikse in vestering, „maar de moeite waard, want het zal een hoop energie bespa ren." Verder vindt hij dat in hids alles al gedaan is, want als alle ogen van mi lieuminnend Nederland op je gericht zijn, moet je wel kritisch kijken naar je eigen verbruik. „Er is geen plek meer te vinden waar nog een spaarlamp in kan." „Ik word aangesproken op de meest zichtbare dingen en dat is vooral de auto." Dus rijdt Van Geel consequent op gas. „Ver der ben ik ben redelijk gemiddeld. Ik heb wel spaarlampen, maar ik loop niet om voor biologische producten." En kleding die op een verantwoorde Met de bolderkar de kinderen vervoe ren in plaats van met de auto levert een enorme besparing op. Donald Pols van Milieudefensie bereidt zich voor op een milieuvriendelijk vaderschap. foto Peter Hilz/GPD manier wordt gemaakt? „Daar let ik zo af en toe wel op, als ze er zijn en als ik er aandenk." Kinderwagen Donald Pols, campagneleider energie en klimaat van Milieudefensie Ecologi sche luiers, bereidt zich voor op het va derschap. Hij schafte een tweedehands kinderwagen en een milieuvriendelijke box aan. „Je eigen wereld is een experi ment van wat er mogelijk is", ver klaart de milieuactivist zijn manier van leven. Door naar zichzelf te kij ken, snapt Pols de onderhandelingen over strengere milieuregels beter. Voor zijn werk vliegt hij van klimaatconfe rentie naar milieutop. „Mijn vrouw zegt ook wel eens: 'je wilt dat we ver antwoord omgaan met energie, maar ondertussen vlieg je wel de hele wereld over.' Het zijn lastige afwegingen, want het klimaatprobleem is wereld wijd en je moet allianties aangaan." Volgend jaar wil hij niet meer dan twee keer vliegen. „Er zijn veel confe renties die erg nuttig zijn, maar ik wil nog strenger kijken of het echt nodig is om er heen te gaan." In zijn eigen huis houden, een ecologische woongroep, zit het in de kleine dingen. „Dat we bij voorbeeld ook het donkergroene deel van de prei gebruiken. Dat type dinge tjes." En vanaf januari bouwt Pols sa men met vrienden zelf een huis. Want alleen zo kun je echt ecologisch leven. GPD pagina 23 9 je mag je druk maken over de Het schimmenspel rond de handel in soft: drugs neemt groteske vormen aan. Wel ma gen verkopen, maar niet inkopen. Dat is a! vreemd. Het kan echter nog veel gekker. De jachl op henneptelers maakt het ze nu zo moeilijk, da! er slechte wiet op de markt komt en dat de koffie shops zelfs overwegen rantsoenen per klant in t< stellen. Zo lijkt de sector vanaf de groeilamp worden opgerold. Als dat de bedoeling zou zijn dan was er niets aan de hand. Maar het beleid is vaag. De Terneuzense 'burgemeester Jan Loninl pleitte deze week bijvoorbeeld voor het veilen vat koffieshop vergunningen. Dat wijst eerder op lega liseren dan op uitbannen. Maar Den Haag durf] geen grotere vrijheid te geven. Een recent voorste! tot een proef met gereguleerde wietteelt strandde op aarzelingen bij de WD. In het algemeen lijkt het gebruik van softdrugs een betrekkelijk marginaal verschijnsel. Het IVO, onderzoeksbureau van vier universiteiten, becij fert het cannabisgebruik in Nederland op drie pro cent van de bevolking. Bij jongeren ziet het IVO een dalende tendens. Het gebruik van softdrugs is praktisch net zo geaccepteerd als stevig drinken. En de koffieshops zijn tot en met de belastingaf dracht in de maatschappij opgenomen. Tot zover geen nieuws. Maar het Trimbosinstituut meldt dat zeven procent van de dertienjarigen hasj of wiet heeft geprobeerd. Dat zullen niet allemaal pro bleemgevallen worden. Maar deze score is, net als het steeds vroegere drankgebruik, toch verontrus tend. In de grensstreek telt nog iets anders. Daar groeit de overlast van de stromen drugstoeristen die in Nederland hun wiet en hasj komen halen. Zo ook in Terneuzen, waar een grote koffieshop prominent voor het stadsfrontstaat en relatief veel overlast veroorzaakt. Dat zit burgemeester Lo- nink terecht dwars. Maar met het neveneffect van de jacht op de wiettelers zal hij nog meer moeite hebben: de groeiende kans op criminalisering waarbij de scheiding tussen hard- en softdrugs snel vervaagt. De beoogde coalitiepartners CDA, PvdA, en Chris tenunie zijn het op dit punt niet eens. Liberalise ring zou Nederland isoleren en het drugstoerisme aanjagen. Het andere uiterste is het einde van het gedogen van de handel. Dat heeft maar één pijn puntje: onbehoorlijk bestuur ten aanzien van de koffieshopexploitanten. Toch zal Den Haag snel een duidelijke koers moeten kiezen. Want de huidi ge combinatie van gedogen en vervolgen pakt ver keerd uit. Binnen tien jaar zitten meer dan honderdduizend 65-plus- sers tot hun dood in de bij stand. Het is leven in armoe de. En frustratie, want om hun geld te krijgen, moeten zij structureel verantwoor ding afleggen over al hun in komsten en uitgaven. Elke va- kantie moet worden gemeld. door Jacqueline Steenwijk De Amsterdammer Mi- moun Tahri is 74 jaar. Maar als hij op vakantie wil naar zijn vaderland Marokko dient hij dat vooraf aan te ge ven bij de sociale dienst. Wil hij zijn aanvullende bij standsuitkering behouden, dan moet hij elk half jaar zijn complete boekhouding over leggen. En ook die van zijn vrouw en vier kinderen. Dat zijn de regels, ook al is hij be jaard. Tahri kwam op zijn 39ste als gastarbeider naar Nederland. Zijn rug begaf het na verloop van tijd, waardoor hij ar beidsongeschikt raakte. „Al les heb ik gedaan voor mijn baas. En nu heb ik helemaal niets. Ik wil dat mijn kinde ren leren en studeren. Ik wil dat zij wel kunnen lezen en schrijven. Maar waar moet ik het van betalen?" Hij is een van de tienduizen den 65-plussers die geen vol ledige AOW-uitkering krij gen. Dat zijn vooral allochto nen die ouder dan vijftien wa ren toen zij naar Nederland kwamen. Vijftig jaar Alleen wie vijftig jaar in Ne derland heeft gewoond, heeft recht op een volledige AOW-uitkering, en die groep voldoet daar niet aan. Elk ge mist jaar betekent een kor ting van 2 procent. Door dat systeem worden allochtone ouderen nu al gemiddeld 30 procent gekort op hun uitke ring. Tahri krijgt daardoor slechts een halve AOW-uitkering; de rest moet hij aanvullen met geld van de bijstand. Er zijn ook autochtone oude ren met een aanvullende bij standsuitkering. Zij hebben doorgaans enkele jaren in het buitenland gewerkt, bijvoor beeld als missionaris, en daar door is een tekort ontstaan. De groep die zo'n aanvulling heeft, springt er nog uit, want naar schatting dertig duizend ouderen wagen niet eens aanvullende bijstand aan. Soms omdat zij niet we ten dat zij er recht op heb ben. En soms, zoals in het ge val van veel allochtonen, om dat zij in ruil daarvoor hun vakantiehuisje in hun voor malige vaderland moeten ver kopen. „Dat is zuur", zegt woord voerder Gonnie Kaptien van het Landelijk Overleg Min derheden (LOM). „Die men sen hebben hier dertig jaar gewerkt en krijgen veel min der dan hun buurman, die ook nog eens extra pensioen heeft opgebouwd." Binnen tien jaar zullen naar schatting meer dan honderd duizend gepensioneerden in deze situatie zitten. Nu is een op de tien bijstandsgerechtig den een 6 5-plusser, tegen die tijd waarschijnlijk een op de vier. Zij moeten vaak aan bi zarre regels voldoen, stelt be leidsmedewerker Liesbeth Boekwinkel van het Ronde Tafeloverleg Oudere Medelan ders (RTOM). Werkbriefje In veel gemeenten moeten ouderen nog maandelijks hun werkbriefje inleveren. „Alsof ze nog geld verdienen met werken", zegt Boekwin kel. En op vakantie mag niet langer dan dertien weken per jaar. Dat moet vooraf worden aangewaagd. Wie langer weg is, verliest zijn aanvullende bij standsuitkering. Deze zomer deed het RTOM samen met de andere oude renbonden en de FNV nog een oproep aan het kabinet om de regels voor aanvullen de bijstand te versoepelen. Het kabinet, voelt daar niets voor, omdat iedereen verlo ren jaren in de AOW-opbouw kan inkopen in de eerste ja ren dat hij of zij in Neder land is. Kaptien: „Dat kost duizen den euro's per jaar en ze moe ten het geld voor alle in te lo pen jaren in één keer betalen. Dat kan niemand." GPD door Carel Goselinq Iran start uraniumverrijking die eventueel kan leiden tot atoomwapens. Noord-Korea test ondergronds een atoom bom. India krijgt alle nucleaire technologie van de VS. De pre mier van Israël laat weten dat zijn land een atoommacht is. De VS en Groot-Brittannië kondi gen aan hun arsenalen atoom wapens te gaan vernieuwen. Het nu ten einde lopende jaar was in nucleair opzicht, cynisch gesproken, een topjaar. He kon allemaal ondanks het in 1968 van kracht geworden non- poliferatieverdrag (NPV) dat door 189- landen is getekend. Een verdrag dat de versprei ding van nucleaire kennis en kunde moet tegengaan, nucleai re ontwapening voorschrijft en het gebruik van nucleaire tech nologie beperkt tot vreedzame energieopwekking. Hans Blix, de Zweedse oud-top man van het internationale atoombureau IAEA, wordt er moedeloos van. Volgens hem heeft de internationale gemeen schap na afloop van de Koude Oorlog een kans gemist tot een nieuwe wereldorde te komen. Sterker nog: de wereld is begon nen aan grootschalige herbewa pening. Ook op nucleair terrein al liggen er nog 27.000 atoom wapens in de opslagplaatsen. Blix was onlangs in Nederland om aandacht te vragen voor een rapport over het opruimen van alle massavernietigingswapens in de wereld, opgesteld door een speciale commissie onder zijn leiding, de WMDC. De we reld moet eindelijk wakker wor den, aldus de inmiddels 78 jaar oude diplomaat. VN-charter Hij wees op het VN-charter dat landen het gebruik van geweld tegen andere staten verbiedt tenzij zij handelen uit zelfverde diging of de VN een actie goed keuren. Helaas, aldus Blix, wordt die bepaling geschonden. Hij legt de schuld daarvoor bij de VS. Dat land wil zelf beslis sen over gebruik van geweld. Als voorbeelden noemde Blix de Amerikaanse inval in Irak en het feit dat Washington alle op ties openhoudt als het gaat om Noord-Korea en Iran. ':.:h y—#4 l Studenten bij een demonstratie tegenover het VN-gebouw in Teheran. Daar werd deze week geprotes teerd tegen de stemming in de Veiligheidsraad over Irans nucleaire programma. Volgens de Zweedse oud-topman Hans Blix van het internationaal atoombureau IAEA moeten landen eikaars veiligheid ga randeren en niet meer dreigen met ingrijpen. Maar er is meer, aldus Blix. Een verdrag dat nucleaire tests ver biedt is door een aantal atoom machten niet getekend. Een ver bod op productie en gebruik van atoomwapens, gekoppeld aan de belofte bestaande arsena len op te ruimen, wordt gene geerd, ook al werd die interna tionale afspraak al in 1946 ge maakt. Is er dan nog hoop? Blix meent van wel. „Als atoomwapens niet meer nodig zijn, ja." De noodzaak verdwijnt als landen zich niet meer bedreigd voelen, stelt de Zweed. „Zoek onderhan delingen in plaats van geweld. Het dreigen met ingrijpen lokt landen uit op zoek te gaan naar atoomwapens. Garandeer de veiligheid van landen en ga nor male relaties met hen aan." Daarnaast moet het NPV strikt worden nageleefd om de frustra ties van landen die nog geen atoomwapens hebben, weg te nemen. Atoommachten zullen hun wapenvoorraad zichtbaar en controleerbaar moeten gaan afbouwen. Dat is echter niet genoeg, er kent ook Blix. Het verbod op atoomtests moet algemeen gel dend worden. Uraniumverrij king en plutoniumwinning voor militaire doeleiden moet verbo den worden. Atoommachten moeten afspreken dat zij nooit als eerste hun nucleaire wapens zullen gebruiken. Brandstof Landen die nog geen nucleaire brandstof maken moeten ervan weerhouden worden dat te gaan doen. Dat kan als zij die brand stof uit andere landen krijgen onder de voorwaarde dat het al leen voor de opwekking van energie gebruikt zal worden. De VS moeten atoomwapens uit Eu ropa weghalen. Rusland moet de wapens die het heeft, op slaan. Het geheel staat of valt echter foto Morteza Nikoubazl/RTR met een onafhankelijk inspectie systeem. Alle afspraken moeten verifieerbaar zijn. De wereld moet niet langer afhankelijk zijn van informatie die regerin gen zelf geven, of beweringen van geheime diensten. Dat is al lemaal veel te onbetrouwbaar. Professioneel Professionele inspecties zijn het antwoord. En dat kost geld. Veel geld. Dat zal de internatio nale gemeenschap over moeten hebben voor een atoomwapen- vrije aarde. Dat zal niet van van daag op morgen kunnen, maai* wel op langere termijn. Blix: „Honderd procent veiligheid be reiken we nooit, maar wel bijna." Vooralsnog gaan de ontwikke lingen echter de verkeerde kant op. Op basis van 2006 lijkt een kentering in denken en hande len nog heel ver weg. Blix: „Maar ik blijf optimistisch." GPD WARME JAARWISSELING - Het nieuwe jaar 1957 zal een relatief warme start kennen. Meteorologen voorspellen tem peraturen tot 9 graclen. Het af gelopen jaar is overigens koud en nat geweest. Op 21 februari 1956 daalde het kwik in Vlis- singen nog tot 20 graden onder nul. Het jaar 1956 telde slechts één zomerse dag met tempera tuur van boven de 25 graden. HONGAREN - Naar wij verne men komt in januari een hon derdtal gevluchte Hongaren naar kamp Biggekerke. Het be treft hier mensen die in Zee land zullen wachten op hun doorreis naar Engeland. De,, verwachting is dat ze tot de zo-, mer in Biggekerke blijven. WATERTOERISME - De tot standkomingvan de Deltawer-i ken biedt grote kansen voor de waterrecreatie. Volgens de, Rijksdienst voor het Nationaal'! Plan zal door de Deltawerken' een complex van meren met: rustig vaarwater ontstaan.-; Plaatselijk kunnen deze meren door de vorming van eilandjes nog geschikter worden voor het toerisme. Mede door de nabijheid van strand en duin ontstaat een waardevol geheel. Hoofdredactie: Peter Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: Edith Ramakers Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Builenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Het 's-Landshuis Steenslraat 37. 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax:(0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes Bezorgklachten: 0800-0231231 Maandag t/m vrijdag vóór 15.00 uur gebeld, nog dezelfde dag nabezorgd; zaterdag vóór 12 uur. E-mail: lezersservice@pzc,n! Fax: (076)5312330 Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro j per maand: 21,50 n.v.t per kwartaal: 61.50 64,50 per jaar: 236.00 239.00 Voor toezending per post geldt een J toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen einde van de betaalperiode U ontvangt een schriftelijke bevestiging. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31,4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,30 zaterdag: 1.85 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd j overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. j Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax (0113)315529 Zeeuws-Vlaandoren Tel: (0113)315570 Fax:(0113)315571 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/service/adverteren Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De door u I aan ons vcrstrekto gogevons hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnomenten)admmistratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer de derden Als u op deze informatie geen prijs stolt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC. le zersservice. Postbus 31,4460 AA Goes. Behoort tot WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4