Mississippi komt Katrina te boven PZC W19 Non smoking Op familievakantie met Action Club zaterdag 30 december 2006 Non smoking. Als verstokte rokers (ik kom er eer lijk voor uit) waren mijn dochter en ik er natuur lijk op voorbereid dat het moeilijk zou worden in Californie. Na twaalfvlieguren, plus nog twee non smokinguren voorvertrek en na aankomst, hadden we totaal veertien uur niet gerookt. Hoe overleef je zoiets? Ik heb er wat op gevonden! Acceptatie via men- tal-self-coaching. Je erbij neerleggen, dus! Wat helpt is te proberen om de afstand tussen de continenten zoveel moge lijk snurkend te overbruggen. Dat betekent datje uitgeput moet vertrekken, de avond tevoren flink moet doorzakken, je l-Pod moet laden met veel kreun en steun- of kwijl en geil-muziek, datje geen knellende kledij draagt, en gebruik maakt van het zelf meege brachte opblaasbare kussentje om je in de meest comforta bele positie te manoeuvreren. In het vliegtuig doe je je onmiddellijk tegoed aan witte wijn, je doet een poging te lezen en voor je het weet lig je een aantal uren weg te knorren. Uren die je verlossen van de ge dachten aan - en het snakken naar - een sigaret. Voorde roker zijn nachtvluchten te prevaleren boven dagvluchten. Je biologische klok is minder afgestemd op de behoefte aan nicotine. Soms gaan er alleen maar dagvluchten, dus dan moet je de dagen vooraf aan de vlucht maatregelen nemen die je dag- en nachtritme zodanig beïnvloeden datje het gevoel hebt dat het overdag nacht is en andersorn. Na aankomst op LAX wees ik mijn dochter op het bordje 'this is a non-smoking airport'. Eenmaal buiten, wachtend op het busje dat ons naar de car-rental zou bren gen, bleek dezelfde restrictie ook te gelden voor de aan- en afvoerwegen van het vliegveld. Mijn man (een verstokte niet-roker en kankerspecialist) en mijn andere dochter,keken met enig leedvermaak toe hoe wij slinks om ons heen tuur den naar een mogelijkheid om aan ons gerief te komen. Dat lukte pas op de stoep voor de car-rental waar mijn man in de rij ging staan voor de Chevy die ons de komende tien da gen zou vervoeren over de vele Boulevards en Freeways van Los Angeles, de stad waar we met het gezin in 1983 en 1984 woonden. Na hartstochtelijk inhaleren en een tocht over de Lin coln Boulevard kwamen we een half uur later aan bij Embas sy Appartments in Santa Monica, een zeer prettig bijna Itali aans aandoend hotel, hoekThirdstreet en Washington Ave nue (een absolute aanrader, op loopafstand van het strand, goede prijs/kwaliteitverhouding, $170,- per kamer, zie inter net). Hier bleken we twee uiteraard non smoking studio's tot onze beschikking te hebben met elk een volledig ingerich te keuken. Toen mijn man een supermarkt bezocht om de dagelijkse voorraad wijn en snacks te scoren, heb ik me, staand op de vensterbank voor het open raam, verlaagd tot het roken van een sigaret en verwoede pogingen onderno men om de rook tegen de wind in naar buiten te blazen. Met de dichtgetrokken gordijnen in de rug ben ik daar aar- Met veel moeite hebben we 's avonds, lopend over de sidewalk langs de kust van de Ocean Boulevard en struike lend over de vele veelal Mexicaanse daklozen, het terras Ma- kay gevonden (hoek Ocean en Wilshire, ook een aanrader, lekkere tapa's en heerlijke peperdure witte wijn, $10,- per glas) waar wonderwel wel gerookt mocht worden. De vol gende dag bleek er in onze voormalige woonplaats Beverly Hills, de stad van de Rich and Famous, de stad van de Ferra ri's, Porsche's, Gucci's én de stad met de meest kapitalisti sche warenhuizen rondom zijn fameuze Rodeo Drive, geen terras te vinden waar roken was toegestaan. Ook tijdens een opgefokt en nietszeggend Fundracing diner for fighting cancer in de Beverly Hilton verzamelden de junks zich buiten bij de ingang van het hotel waar het mana gement een aantal bankjes had geplaatst bij messing asbak ken gevuld met goud zand. Ik kan u verzekeren dat deze bijna vernederende om standigheid leidde tot verbroedering. Dat wat aan tafel niet lukte bleek in de outcastcorner moeiteloos tot stand te ko men. Hier ontstonden vnendschappen, geestige gesprekken en hier werd internationaal genetwerkt. Elk nadeel heb z'n voordeel, zal ik maar zeggen. Toen we daags daarna ons te ruste wilde leggen in de aangename novemberzon op het strand van Santa Monica, bleek ook hier roken niet toegestaan. Reden temeer om later die week even verderop het meer levendige strand van Venice te bezoeken, waar terrassen open zijn, waar gegymd wordt op het strand, waar skaters en fietsers zich slalommend over de beachwalk voortbewegen, en waar je je als roker nog kunt vertonen. Het was wel even schrikken toen ik na thuiskomst in het rookvrije Utrechtse muziekcentrum mijn toevlucht moest zoeken in een klein glazen aquarium waar teveel rokers zich tijdens de pauze verzamelden orider de slecht werkende af zuiginstallatie. Wordt het geen tijd voor Varenicline, de populaire veel belovende Amerikaanse anti rookpil? Het is perslot van reke ning weer 30 december. LIZA VAN SAAMBEEK Tips'(fprips Op 29 augustus 2005 ramde orkaan Katrina de 160 kilometer lange kust van Mississippi. Er stierven 230 mensen, 70.000 huizen werden weggevaagd Inmiddels draaien de eerste casino's op volle toeren maar leven bijna 100.000 Mississippians nog steeds in stacaravans. Ruim 60.000 vrijwilligers zijn dagelijks in de weer met opruimen en herstel. Pal aan de Be- loxi-Gulfportkust, de eigenaars red den hun leven op de bovenste verdie ping. Foto's GPD doorTHOM PUNK Zes uur 's morgens in een kerk gebouw praat generaal Ben Spraggins, die de wederop bouw aanvoert, over vooruit gang. 'Het was 1-0 voor Katrina, nu staan wij al met 3-1 voor.' Tientallen jonge mensen pakken een simpel ont bijt van een tafel onder vele spandoe ken met bedankjes, groeten elkaar en verdwijnen in hun werkkleding. Ze zul len die dag in Biloxi schimmels verwij deren, puin ruimen, schilderen en ge kneusde Mississippians bijstaan. Ze ko men van overal. Op de eerste verdie ping slapen ze op matrassen achter geïmproviseerde gordijnen. We gaan met Elize en Sarah mee, sa men een basketbalveld boenen en schil deren. Elize komt uit het Engelse Bir mingham, studeert in Savannah en kwam onmiddellijk toen dit stuk kust aan de Golf van Mexico werd vernie tigd door hurricane Katrina. 'Net als honderdduizend anderen, overal van daan, sommigen via reguliere, vaak kerkelijke organisaties, anderen op ei gen initiatief, begaan met de mensen na die grootste natuurramp uit de ge schiedenis van Amerika. Sommigen voor een week, anderen zijn nooit meer weggegaan.' We zijn ondergebracht in een van de 1740 kamers van Beau Rivage, een ho- tel-spa-casinocomplex, de grootste werkgever en het grootste gebouw in de gehele staat Mississippi. Eigendom van MGM Mirage is dit het rolmodel voor alle casino's. De twee miljoen toe risten die naar hier kwamen mochten dan genieten van de golfbanen, de spa's, de historische gebouwen, de mu sea of de ecotours door de dierenrijke bayou's, gokken was en is de voornaam ste attractie. Na Vegas en Atlanta is de gelovige Biloxo-Gulfportkust het derde gokoord en spekt daarmee de stad, de staat en de kas voor wederopbouw. Wanneer we tie gokhal ter grootte van een voetbalstadion binnenlopen en het Qrgelende geluid van de duiznden gok kasten horen, beseffen we niet dat we op water lopen. In 1992 mochten de ca sino's komen, maar vooral niet op het land. Dus dreef het gokdeel op water, op barges; schepen en pontons. Alleen een 'act of God' kon die wet ooit veran deren. Met Katrina heeft zich dat wonder ken nelijk voltrokken: nu mogen de syndi caten tot enkele honderden meters landinwaarts gaan bouwen. 'Het geloof is kneedbaar', zegt een van de 4000 werknemers van Beau Rivage. Binnen twee jaar zullen nu 22 casino's de kust kleuren en onmetelijk veel geld bin nenbrengen. 'Voor Katrina draaide Beau Rivage 1 miljoen dollar pure, kale winst per maand, nu meer dan 10 mil joen. Yeah, times are good.' Tranen Maar als we later op de dag met Sally Ja mes in Pass Christian praten rollen de tranen over vele wangen. Je hoeft in die gespekken maar een centimeter te boren en het leed en de herinneringen spuiten naar boven. Sally runde een bibliotheek. Alles ging de lucht in of sloeg tot puin, haar huis, haar bibliotheek met alle boeken, haar administratie. Nu is haar tijdelijk on derkomen - een mobilhome - het tref punt voor iedereen die van zich af wil praten. 'Ze is een heldin, 77 jaar oud, onverslaanbaar als deze kuststreek.' Als we weggaan krijgen we een kus op de wang van Sally. 'Bedankt voor je komst.' Ook burgemeester Brent Warr van Gulfport, die groen en net gekozen zijn stad tenonder zag gaan toont die dank aan iedereen die komt, toerist, inves teerder, hulpverlener of media. 'We gaan een grote toekomst tegemoet. Zo als de gouverneur Haley Barbour een dag na de ramp zei: 'Niet herbouwen, volledig nieuw bouwen'. Onze haven wordt ingericht voor de grootste cruise schepen ter wereld. Waar vorig jaar nog kapotte containers en een half mil jard bevroren kippen op huizenhoge golven naar binnenvlogen zijn we al weer aan het bouwen.' We zijn in d'Iberville, tegen Biloxi aan. Jim met kerstmuts verloor alles, ook zijn oude moeder, een van de 230 do den langs dit korte stukje golfkust. 'Als de verzekering maar over de brug komt. Oh sorry', zegt hij wrang la chend, 'bruggen bestaan niet meer. Er wordt razend snel gebouwd, casino's, appartementsgebouwen, jachthaven, maar wij willen geld van de verzeke ring.' Het gaat om miljarden daar in Missis sippi en de kern van al het gedoe rond om de uitbetalingen van verzekerings geld is de vraag: Wie was de boosdoe ner, de storm of het water? Bayou In de bomen langs de bayou bij Pasca- goula, langs de waterwegen tussen de moerassen met hun alligators, hangen lappen en stukken zeildoek. 'Zo hoog kwam het water. Maar de eerste toeris ten komen al weer, om te vissen of de natuur te verkennen, want er is meer dan gokken en golfen in dit leven', waarschuwt de schipper zijn gehoor. Wanneer we afscheid nemen op het ka- potgebeulcte vliegveld van Gulfport ho ren we hetzelfde optimisme dat tussen tranen de voorbije dagen heeft ge kleurd. 'Het is drukker dan ooit, meer toeristen voor de casino's en het achter land, veel drukte door de wederop bouw en de hulpverleners, veel men sen die komen kijken en geld verteren in ons kleine stukje Gulfcoast. We za ten al in de lift hier, 400 procent groei in een paar jaar en het zal nog hecti- scher worden als de cruiseschepen en de nieuwe casino's komen. Zuidelijk Mississippi, het Biloxi-Gulfport gebied wordt een van de belangrijkste toeris tische bestemmingen in de zuidelijk staten. Velen zijn hier voor het eerst, maar het merendeel zijn terugko mers.' We denken aan de dolfijnen van het Marine Life Oceanarium, waarvan een verwrongen hoop staal overbleef. De dieren werden de ziedende zee inge- spoeld. Toen de storm was gaan liggen keerden ze uit zichzelf terug. Nu laten ze op tien plekken in de States hun kunsten zien. Deze reportage werd gemaakt met mede werking van Mississippi Development Autho rity (www visitmississippi.org) en Delta Airli nes (www.delta.com). Oad komt volgend jaar zomer met Action Club voor familievakanties met kinderen van alle leef tijden. De eerste clubs worden geopend in het Oostenrijkse Zeil am See/Kaprun en in Apartho- tel Oasis Tamarindo op Fuerteventura. Neder landstalige activiteiten-begeleid(st)ers staan daar klaar om informatie te geven over alle mo gelijkheden en zorgen dat benodigde materia len voorhanden zijn. Of het nu gaat om het rege len van een picknickmand, een mountainbike of een routebeschrijving voor een puzzel-of ver- rassingstocht, er is een ruime keus aan activitei ten die geschikt zijn voor goed en voor slecht weer. www.oad.nl Reizigers kunnen hoge gezondheidsrisico's lopen door de strenge regels voor het vervoer van handba gage op luchthavens. Fiets- en Wandelbeurs Op de komende Fiets- en Wandelbeurs zullen meer dan 240 exposanten acte de presence ge ven. Volgens de organisatoren wordt de beurs daardoor mogelijk de grootste publieksbeurs in Europa die specifiek gericht is op het fiets- en wandeltoerisme. De beurs, op zaterdag 3 en zondag 4 februari in de Amsterdam RAI, besteedt aandacht aan nage noeg iedere vorm van fietsen en wandelen. Alles wat een fietser of wandelaar nodig heeft voor een geslaagde tocht of vakantie is wel aanwezig: van een fiets op maat tot de juiste wandel schoen. Opmerkelijk op de beurs is de groei van hotels in binnen en buitenland met speciale fiets- en wandelarrangementen. Zij bieden de actieve rei ziger een warm onthaal en kennen de omgeving van hun etablissement natuurlijk op hun duimp je. www.fietsenwandelbeurs.nl Het monument voor hurricane Camilie werd ook vernield, van de kerk erachter resteert wat staal. Of het nu gaat om het regelen van een picknick mand of een mountainbike, via de Oad Action Club wordt het geregeld. Foto's GPD Ook het water in de bayou stuwde hoog op. Gezondheidsrisico 's Reizigers kunnen onaanvaardbaar hoge gezond heidsrisico's lopen als gevolg van de onlangs kracht geworden strenge regels voor het ver- handbagage. Dat stelt de Nederlandse voor Travel Management, de NATM, tientallen klachten. Voorzitter Ilja met suikerziekte nemen uiter- mee aan boord. Maar zij mo- nog maar medicatie voor tijdens in hun handbagage, waar door ze een groot risico lopen op klachten na aankomst. Vooral als blijkt dat hun bagage die in het vrachtruim meegaat, niet op tijd arri veert.' Het argument van de Europese beleidsmakers, dat patiënten op de plaats van bestemming nieu we medicijnen kunnen kopen, wuift de NATM van de hand. 'In het buitenland is vaak niet het zelfde medicijn verkrijgbaar. Met name bij 'spe cialistische' aandoeningen zijn de risico's door de nieuwe regels onaanvaardbaar hoog gewor den.' www.natm.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 49