Divers dagje t m&. m Exclusief vakantie voordeel voor de lezers van deze krant! vanaf Gran Canaria 1 Tënerife 2* Caserio Azul appartementen 1 3* Palia Parquè Don Jose clubhotel Deze nel gerenoveerde, appartementen zijn Ql Uniek vakantiecomplex aan de^Costa dpi-Si- zeer gunstig gelêgen in het gezellig Playa del -| lencio met veel 'faciliteiten, waaronder een Inglés. Hebstrancj en deoverschillende winkel- ij' centra zijn °f¥ lodbafétand^De appartementen I zijn voorzien van airconditioning en u beschikt otf'eTeen heerlijk" balkon om van de zón «Ie gó- <3» nieten. U verblijfteer op basis van logies, wat u de vrijheid fjeeftom lekker zeft'teckoken1t>f een leuk' restaurahtj'èoqp -te zoeken0 I groot zwembad, sp'ortyelden en een zwem- j badbar. Het animatieteam organiseert divgrse ospprtéctiviteitpn.' spelletjes oen moöie shows De apparterpefiten zijn zetf.Verzorgd en kij- I ken veelal uitpv^rjiet.gezellige zwembad, tl lc verblijft op bdsis.van all inclusive: oribe- I zorgdigenieten! De korting van €50,- per boeking is geldig voor boekingen, die u maakt vóór 14/01/07. Voor boekingen en meer informatie kijkt u op www.skytours.nl/voordeel 0 Gotenburg en Bohuslan, aan de westkust-van Zweden, zijn onder meer op de volgende manieren bereikbaar: Per auto en boot: vanaf Utrecht is Gotenburg 1040 km rijden, via twee veerponten van Scandlines (Puttgar- den en Helsingör), die combiprijs han teren: 86 euro voor een enkeltje. Vanaf Utrecht naar Kiel is 550 km. Daar laadt de boot van Stena Line om 's morgens in Gotenburg weer te los sen. Prijs: voor een auto met twee vol wassenen, twee kinderen, vanaf 380 euro voor een retour Zonder veerboten: vanaf Utrecht via Odense en Malmö, over de Öres- undsbrug, 1219 km. Retour brug kost 64 euro. Rechtstreeks vliegen: een gezin met twee kinderen is 1000 euro kwijt- Met de Göteborg Pass kun je bijna overal in. Een tweedaags pasje kost 29 euro (kinderen 21 euro). www.visitsweden.com, www.stenaline.com, www.scandlines.de zaterdag 30 december 2006 W16 Wintersporters kunnen zich via trainingen voorbe reiden op eventuele ongelukken op de skipiste. Snowdating Wintersporten is leuk, tenminste als er sneeuw ligt, maar in je eentje? Nee dus, en daar hebben ze in Zwitserland wat op gevon den. In Wallis en dan met name in Val d'Anni- viers worden speciale snowdating-arrangemen- ten voor singles georganiseerd. Van 10 tot 17 maart voor mensen van 25 tot 40 jaar en van 17 tot 25 maart voor 40-plussers. Meedoen kost 485 euro, inclusief skipas en drankjes bij georganiseerde programma-onderdelen. wwVv.snowdatinq.ch Een kralensnoer van vissersplaatsjes, fjorden, granieten eilandjes, ossenbloedrode boerenschuren. Dat is Bohuslan. De tweehonderd kilometer lange rotsstrook tussen Gotenburg en de Noorse grens leent zich voor oeverloos vissen, kayaken en wandelen. Maar ook voor leuke én leerzame dagjes uit. Vijf tips. Rembrandtjaar groot succes Het Rembrandtjaar 2006 heeft de musea geen windeieren gelegd: maar liefst 2,2 miljoen be zoekers bekeken de tentoonstellingen rond on ze wereldberoemde schilder. Nog eens 700.000 mensen brachten een bezoek aan overige Rem- brandt-activiteiten. Daarmee is dit themajaar het meest succesvolle culturele evenement dat er ooit in ons land gehouden werd. Oök econo misch gezien een topper: buitenlandse bezoe kers spendeerden zeker 100 miljoen euro in ons land. Wie nog even wil nagenieten: op de website www.rembrandt400.com staan de re sultaten van een Rembrandt-wedstrijd onder scholen. door MAARtEN VAN DE RAKT I De eerste tip is het Vitlycke Museum. Wat is de over eenkomst tussen de pirami des van Egypte en primitief gekras op een rots? Werelderfgoed! Sinds 1994 prijkt Tanum op de Wereld- er fgoedlijst van Unesco. Kenners heb ben het niet over gekras maar over kunst uit het bronzen tijdperk, pak weg 1800 tot 500 voor Christus. In deze streek zijn wel 1500 figuren te vinden. De grootste bewerkte rots heet Vitly cke en meet grofweg twintig bij zeven meter. Het beroemdste tafereel is het bruidspaar. De rode kleur blijkt niet origineel. 'Elke drie jaar worden ze in gekleurd', zegt gids Petra. We zien onder meer ronde gaatjes (zo geheten cupmarks) en vikingbootjes. 'Gaatjes zijn een symbool voor vrucht baarheid.' Bij de gekerfde mannen val len de enorme penissen op. 'Dat staat voor macht', stelt Petra. Bij de viking bootjes moeten we denken aan leven en dood. Maar er zijn altijd meer inter pretaties mogelijk. 'Of je er nu een reli gieuze of sociale draai aan geeft, de ker ven blijven altijd fascineren.' Het Vitlycke Museum, dat onder meer kunst exposeert, verlevendigt de boel met een bronstijd-boerderij. We la-ij- gen er een demonstratie vuur maken. Hogerop de heuvel snuffelen wat var kens lekker in de modder en staan koeien te grazen. Het wandelpad voert verder naar een moerassig vijvertje, dat verbeeldt hoe er geofferd werd. Het restaurant serveert in stijl een Bronzen T ij dperk-menuutje. www.vitlvckemuseum.se Nordens Ark Een bezoek aan Nordens Ark is een tweede aanrader. Het lieverdje van Nor dens Ark is een Chileense pudu, een ree van veertig centimeter hoog. Van heinde en verre komen bezoekers erop af. Elk jaar trekt de beestenboel 100.000 kijkers. Deze 'Ark van Noach' is niet de mooiste of spectaculairste, be seft ook rondleidster Therese. Hier wo nen zestig bedreigde diersoorten, want dit dierenpark doet mee aan een Euro pees uitwisselingsprogramma. Een coördinator zoekt geschikte partners bij elkaar. In Nordens Ark zijn valken, spechten, lynxen en otters grootgebracht die al weer in het wild vertoeven. Maar het gaat niet altijd goed. De amurluipaar- den zien elkaar bijvoorbeeld niet zit ten. En dan was er de vrouwtjes-uil die een potentieel mannetje vermoordde. Aan de flank van de Abyfjord kuieren we over de route van 2,7 kilometer, deels over loopbruggen hoog tussen de bomen. Het terrein is keurig onderhou den. Nordens Ark gaat er prat op zelf de broek op te kunnen houden. De 100.000 bezoekers per jaar zorgen voor eenderde van de inkomsten. Verder sponsoren mensen en grote bedrijven als Ericsson. De beesten hebben veel ruimte. 'Ze moeten zich kunnen verbergen en thuisvoelen. Dat is belangrijk voor de voortplanting', verklaart Therese. Dus wordt het een zoekplaatje. Waar is die Siberische tijger nu? We vangen een glimp van hem op. Geen otter te be speuren, de wolverines verstoppen zich in bomen. www.nordensark.se Kasteel Lackö Zweden een wereldmacht? In de ko ningszaal van het barokke kasteel Lackö - een derde bezienswaardigheid die een eind buiten Bohuslan ligt - be gint het door te dringen. Grote schilde rijen hangen er van de slag om Leipzig en de strijd aan de Wolga. 'Nederlagen Pretpark Liseberg in Gotenborg heeft een imposante houten achtbaan, 'Balder'. Het Rembrandtjaar heeft de musea in ons land goed gedaan: 2,2 miljoen bezoekers bekenen de tentoonstellingen. Foto's GPD Safaripark-record Het Safaripark Beekse Bergen heeft een bijzon der succesvol 2006 achter de rug, een van de beste jaren ooit. Mede dankzij het uitbreiden van de attracties met chimpansees en gorilla's, met het Dip Dap-huis (het kinderspeelhuis voor de gelijknamige tv-giraffen) en Afrikaan se thematisering passeerden niet minder dan 675.000 bezoekers de toegangspoort. Voor ko mend jaar staat er onder andere een nieuw sub tropisch zwemparadijs op stapel. www.beekseberqen.nl Surprise Tickers De leukste reis op internet zoeken voor de bes te prijs is een klusje dat vaak uren vergt. De Ne derlandstalige website Surprise Tickets kan daar een handje bij helpen. Surprise Tickets is een initiatief van een groepje Internet- èn reis- gekken dat wekelijks naar de beste aanbiedin gen van reisbureaus, touroperators en lucht vaartmaatschappijen speurt op zo'n 150 websi tes en die op een rijtje zet. www.surprisetickets.nl Fietskampeervakantie In het verlengde van bovenstaand: speciaal voor gezinnen die nog nooit op fietsvakantie zijn geweest organiseert fietsvakantietourope- Cycletours op zondag 14 januari 2007 in Amsterdam een informatiebijeen- aspecten van deze actieve vakantie- toegelicht. De toegang is gratis kan men met korting dierentuin via sales@cycletours.nl) op skipiste Steeds meer Nederlanders gaan zonder enige kennis buiten de pistes met alle gevolgen van dien, meldt de Nederlandse Ski Vereniging (NS- kiV). Jaarlijks verongelukken in de alpen meer dan 100 skiërs en snowboarders in lawines. Een reden voor de Nederlandse Ski Vereniging (NSkiV) om in samenwerking met de Neder landse Klim en Bergsport Vereniging (NKBV) een 'Snow Safety Center' op te richten. Het Snow Safety Center biedt aankomend sei zoen drie cursussen aan: Lawinetraining Basic, Lawinetraining Advanced en Freeridetraining voor op Gletsjers. In de Lawine Basic training komen de grondbeginselen van het fireeriden aan de orde. De Advanced cursus is het logisch vervolg op de basistraining. Tijdens deze cur sus wordt er dieper op de materie ingegaan. Als derde cursus is er de Gletsjer training. Free- riden op gletsjers is een vak apart en daar ho ren speciale technieken en vaardigheden bij. www.wintersport.nl.www.snowboard.nl zie je hier natuurlijk niet', zegt gids Mats. Zijn verhaal draait om graaf Magnus Gabriel de la Gardie, een rijke stinkerd die in de zeventiende eeuw hoge staats functies bekleedde. Zweden omvatte ooit Finland, de Baltische staten en stukjes Duitsland. 'Zweden was een Eu ropese superpower', meldt Mats trots. De koningszaal was in die tijd het to neel van feesten en ontvangsten. Aan het plafonds bungelen engeltjes. Op de vloer het originele Lackö-parket met visgraatmotief. Zo dragen alle 248 met krulcijfers genummerde kamers spo ren van de historie. In de zaal van de vrede delibereerden dertig wijze mannen tien jaar lang, voorafgaand aan de Vrede van Westfa- len (1648). Hun portretten hangen aan de muur. In de Oostenrijkse zaal tref fen we boven de open haard een ver moeide Hercules. 'Zo werd toen tegen Oostenrijk aangekeken', weet Mats. Een paadje buitenom het kasteel biedt uitzicht op het Vanern-meer met ka- yakkende lieden. We manoeuvreren tussen de geitenkeutels door en bewon deren de ommuurde groentetuin met de allermooiste bonen, broccoli en courgettes. En Magnus Gabriel, hij raakte uit de gratie. www.lackoslott.se Stviögen Voor tip nummer vier pakken we de boöt. De vierbaans veerboot Maria neemt de oversteek van pakweg een ki lometer vlot. Bohus-Malmön is een van de ontelbare eilandjes die de archipel telt. We wandelen een stukje over het karleksstigen oftewel liefdespad. Dat is tien kilometer en voert langs rozentui nen, haventjes, strandjes, paarse heide en het mooie roze Bohuslan graniet. Nou ja mooi, AB Kullgren maakte er sinds 1830 een grote steengroeve van. Het lijkt wel een maanlandschap, be zaaid met stukken gesteente. Zo zijn er langs de kust vele eilandjes en plaatsen de moeite waard. Marstrand bijvoor beeld met gevangenis-fort Carlsten.Of Hallö, een natuurreservaat. In Strömstad wandelen we over de Os car-promenade. In de zee een badhuis waar kwallen zwemmen en een vrouw Het barokke kasteel Lackö. een boek leest. Op de trappen bij het be drijvig haventje eten mensen stukken pizza en ijsjes, met opdringerige meeu wen dichtbij. Een toppertje is Smögen. Hier komen pleziervaarders, sportvissers, duikers, zonaanbidders en slenteraars op af. Te gen de granieten rotsen aan is een hou ten kade gebouwd, zeshonderd meter lang. Het is leuk kuieren langs winkel tjes en kroegjes tot de vismarkt en vis winkel met zijn verse kreeften. Het moet er niet te druk zijn, want dan loop je het risico in de haven te tuime len. www.sotenasturism.se, www.west-sweden.com. www.vastsveriqe.com Gotenborg Tenslotte: Gotenborg. Dochter vergeet te gillen als we steil naar beneden sui zen. Balder heet de kwelgeest, volgens kenners de beste houten achtbaan van de wereld. Daar kan de Pegasus in de Ef- teling niet tegenop, die komt niet ver der dan nummer 162. Balder is zestien meter hoger en liefst twee keer zo lang. Sinds 2003 is Balder het visite kaartje van pretpark Liseberg in Goten burg, met drie miljoen bezoekers dé at tractie van Zweden. Op de berg krioelt het allemaal door elkaar, een acht baan, reuzenrad, wildwaterbaan en schiettorens, mooi om naar te kijken. Bovenin de achtbaan genieten we van het royale uitzicht over de stad, het sta dion, de haven in de verte. Geen kip te bekennen in de met ijsblokken ge bouwde ice-bar. Voor het terras van Tre- bello begint de fontein te dansen op klassieke muziek. Om Gotenburg (500.000 inwoners) te ontdekken, stappen we op een platte rondvaartboot. De grachten met heren huizen en groene buffers zijn gekopi eerd uit Amsterdam. We tuffen door de grootste haven van Scandinavië. Grote hilariteit als we ons moeten opvouwen in het gangpad voor een lage brug. De hoofdstraat heet Kungsportavenyn. Die loopt zo Nordstan in, een winkel centrum dat het aan lager wal geraakte imago van het havenkwartier moest op krikken. Met 180 winkels, café's en res taurants. In het winkelgebied vinden we alles, van Body Shop en Mexx tot Pizza Hut. En natuurlijk veel H&M's. Pe ruaanse straatmuzikanten ontbreken niet, als we neerstrijken op het Harry Hjörnes-plein voor een best betaalbaar biertje. Hier willen we vaker heen. www.qoteborq.com,www.liseberq.se De neiging om met stenen te stapelen is ook op Bohus-Malmön onweerstaanbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 46