Een goed duo: Wilma en Living Legend fun Rayman 4 is fun, fun, Het dagboek van een asielmeisje zaterdag 30 december 2006 Narine Katchatryan is 12 jaar. Ze kwam in 1999 met haar ouders, zusje Marine (10) en broertje Arman 7naar Neder land. Haar moeder komt uit Azerbeidzjan, is moslima (zonder hoofddoek of boerka). Haar vader is een christen, een etnische Ar meniër uit de enclave Nagorno Karabach. Zijn familie is uitge moord in de burgeroorlog, de hare is overleden. Het gezin vluchtte. Ze zwierven langs asielzoekerscentra (azc). Maar bij elke afwijzing van hun aanvraag om hier te mogen blijven stonden zij weer op straat. Na de laatste afwijzing zwierven ze een tijdlang rond tot zij in maart 2004 onderdak vonden bij particulieren in Nieuwolda, in het voormalig doktershuis van Bert Rijcken en Jany Niemeijer. Ze bleven tweeënhalf jaar in het Groningse dorp. De kinderen gingen naar school en zaten op diverse clubs. Maar in augustus kregen ze te horen dat ze echt weg moeten. In afwachting van hun mogelijke uitzetting zitten ze nu iveer in een azc. 20 november 2006: Soms ben ik verdrietig en soms blij. Zoals donderdag, toen was ik blij en gelukkig want opa Cees (de buurman uit Nieuwolda) kwam even langs. En we hebben 'noer' gegeten. Dat is Armeens fruit met een soort rode pitjes. Opa had gebeld dat we een verlang lijstje mochten maken voor Sin terklaas en dan gaan we over twee weken naar Nieuwolda om dat te vieren. Gelukkig dat wij daar heen mógen, anders was dit jaar niet zo leuk geweest. 21 november: Morgen zijn de verkiezingen en wij hopen dat Verdonk weg gaat! Sinterklaas is in het azc. Na school gingen Arman en Marine erheen en ze zongen en dansten. Arman heeft een raceauto gekregen en Mari ne een dagboek,,een rekenmachi ne en nog wat pennen. Ik heb ook iets gekregen, maar ik was niet gegaan, had niet zo'n zin. Op school was het best wel leuk en morgen wordt het nog leu ker, want we gaan oefenen voor de brandweer. Dan weten we wat we moeten doen als er brand is. 22 november: Vandaag toch niet geoefend voor de brandweer, maar wel spelletjes gedaan. Mor gen hebben we een toets voor ge schiedenis en aardrijkskunde. Een makkie is dat en vanavond gaan we naar een feestje van een vriendinnetje. Ze gaat bui ten een discofeest houden. 23 november: Op school heb ik een zwarte piet gemaakt, die bijna af is. We hangen hem voor het raam. 24 november: Sinterklaas is echt begonnen. Je ziet overal zwarte pieten, chocoladeletters en pepernoten. Weet je wat ik graag zou willen krijgen? Ik wil dat we allemaal in vrede leven en geen oorlog en ruzie hebben. En ik wil van de Sint dat alle asielzoekers die meer dan vijf jaar hier zijn een verblijfsver gunning krijgen. 25 november: Het is een gezelli ge en leuke dag, want we gaan winkelen voor Sinterklaas en kerst met opa Cees en oma Floor- tje (de buurvrouw). We mochten ieder voor 20 euro een cadeautje uitzoeken. 26 november: Vandaag hadden we het niet zo druk. Beetje bui ten gespeeld en nog wat spelle tjes gedaan. En we gingen van morgen naar de kerk. Daar heb ben we gezongen en gelezen uit de bijbel. 27 november: We hadden maandviering van groep 8. Ze gingen allemaal in groepjes to neelstukjes spelen en liedjes zin gen. En toen gingen wij ook mee zingen en je hoorde hun niet, maar alleen groep .7 (wij dus) hoorde je luid zingen. Gebed - Lieve God, ik wil graag alles beter kunnen dan ik eigen lijk kan. Ik wil graag alles snel ler doen dan goed voor mij is. Was er maar iemand die af en toe tegen mij zei: 'het hoeft niet beter, het hoeft niet sneller. Het is goed zoals je het doet'. Ben jij misschien zo iemand God? Amen. 28 november: Het was een bij zondere dag voor mij, want met rekenen kwam ik er echt niet uit. Juffrouw had een vergade ring met de meesters en juffen en toen kon ik het niet vragen en dus ging ik bidden. En raad eens wat er gebeurde? Ik keek weer even naar die moeilijke sommen en toen wist ik het. 29 november: Vandaag ging ik weer naar de internet op de azc. Ik ging msn'en met Wendy, mijn penvriendin van Nieuwolda en met kennissen. Gebed - God, ik hoorde dat juf haar moeder was overleden. Wilt u haar een goede rust ge ven en aan juf Petra een geluk kig en lang leven en beterschap en er ook voor ons zijn. 30 november: We hadden de toets van natuur en ik had een 9! Gebed - Lieve God, ik wens nie mand zo'n slecht leven toe als het onze. Wilt u er voor alle men sen zijn en ook voor ons? 2 december: Het is zover, we gin gen in Nieuwolda Sinterklaas vieren. We kregen veel cadeau tjes. Gebed - Lieve God, wij kunnen Sinterklaas vieren maar veel kinderen kunnen dat niet. Wilt u ook bij die kinderen zijn? 5 december: Oma Jany en opa Bert kwamen vandaag langs. Ze hadden een zak bij hen en daar zaten pakjes in. Het was heel ge zellig. Weet je wat ik van juf met Sinterklaas kreeg? Een vriendschapsbandje van een dol fijn. Ik ben gek op dolfijnen. Op de school in Nieuwolda had ik een 10 op een werkstuk over dol fijnen. 6 december: Vandaag is de laat ste dag dat ik ga schrijven. Weet je hoe ik woon? Ik leef met mijn vader en moeder en broertje en zusje in een caravan. Mijn ka mertje is klein. Er staat een bed en een kast in. Op mijn bed schrijf ik dit dagboek, want ik heb geen bureau. Maar dat vind ik niet erg. Want weet je, ik voel ik me veilig in dit kamertje. Hier doe ik ook mijn huiswerk. Ik vind leren leuk, doe goed mijn best, want ik wil later advo caat worden. Om andere men sen te helpen. P.-S. Weet je dat juf mij gekozen heeft om Maria in het kerststuk te spelen in de kerk? Dat vind ik heel leuk, dan gaat mama mooie kleren maken. Marine is engel tje en Arman weet het nog niet. Gebed - Lieve God, wilt u er voor alle kinderen zijn, maar ook voor ons? nijnen hebben de wereld overge nomen. Geflipte konijnen, dat mag gezegd worden. Van begin tot eind rennen, vliegen, duiken en struikelen, schuimbekkende konijnen met grote ogen en goot steenontstoppers of spatels in de rondte. Bijna eng. Mede ook omdat het deze konijnen zijn, onder lei ding van een soort opperkonijn die nog het meest doet denken aan een enorme Robocop met oren, die Rayman gevangen heb ben gehouden. Jouw taak: ont snap uit de gevangenis waar de konijnen je in gepleurd hebben. Rayman Raving Rabbids is een geweldig leuke titel voor alle leeftijden. Grafisch zit het alle maal prima in elkaar, het ge luid is super (ook al blijven ze maar schreeuwen, die konijn tjes) en ja, over de besturing van de Wii niets dan lof. Ray man is back. En sterker dan ooit. Django Drost De 28ste editie van In- door Zeeland belooft ook dit jaar weer een feno menaal hippisch spektakel te worden. Op 2 januari bij ten de paarden en pony's in de Z-klasse het spits af. Tot en met 13 januari zal, in de Zeelandhallen in Goes, de geur van paarden promi nent de neusgaten van de ve le toeschouwers prikkelen. Eén van de vele amazones, die acte de présence zullen geven, is Wilma Salm (16). „In- door Zeeland is het hippisch hoogtepunt van het jaar. Daar wil je als liefhebber absoluut bij zijn. Het is één groot feest. Niet alleen voor de deelnemers, maar zeker ook voor de toeschou wers." Wilma zal bij het onderdeel dres suur aan de start verschijnen met haar paard Living Legend. Wilma: „Mijn paard is een tien jarige hengst, een uitstekend paard om te berijden. Afgelopen zomer werd ik in Vrouwenpol der met hem Zeeuws kampioen in de Z2-klasse. Ja, met behulp van de Beatles. Ze had een kür op de muziek van A Hard Day's Night gemaakt en die liep gran dioos. Blijkbaar is Living Le gend heel kritisch als het gaat om goede muziek." Wilma en paarden. De amazone uit Yerseke groeide er mee op. „Ik reed op m'n derde al rondjes op een eigen pony en op m'n zes de reed ik mijn eerste wedstrijd. In het begin deed ik ook mee aan springwedstrijden, maar heb later toch gekozen voor de dressuur. Dat ligt mij gewoon veel beter." Voltes, zijgangen, galopwissels. Alle onderdelen van de dressuur- sport kosten eindeloos veel ge duld voor ruiter en paard. „Ik ben er iedere dag mee bezig", al dus Wilma. „We hebben een ei gen manege en pension voor paarden en pony's. Dat betekent dat je niet alleen met je eigen paard en pony traint, maar ook dat je voor andere mensen een paard bijvoorbeeld rijklaar maakt." Amazone Wilma Salm en haar paard Living Legend. Wilma is - ondanks haar jeugdi ge leeftijd - gepokt en gemazeld wat de paardensport betreft. Wilma: „Ik zit op een paarden- school in Deurne waar ik de masterclass volg. De bedoeling is, dat ik na twee jaar examen doe en daarna als gediplomeerd instructrice aan de slag ga. Dat is uiteindelijk mijn hoofddoel. Je brood verdienen met je hob by en proberen in je sport zover mogelijk te komen." Een tweede Anky van Grunsven? „Hm, dan moet ik nog wel een hele lange weg gaan hoor.. Vier dagen per week is ze nu ac tief in de manege van haar ouders. „Al het werk moet je on der de knie hebben", legt ze uit. „Ik ben vanmiddag twee uur be zig geweest met het scheren van mijn paard. Voor paarden, die een hele winter binnen staan, is een te dikke wintervacht niet echt prettig. En de stallen? Tja, die blijven ook niet schoon. Uit mesten dus die handel. Hoort er ook bij. Maar het leukste is na tuurlijk het berijden. Een 'groen' paard rijklaar makenis een hele uitdaging. Dan merk je ook, dat elk paard of pony een eigen karakter heeft. Living Le gend is bijvoorbeeld nogal een kennig en terughoudend. Daar moet je dus rekening mee hou den." De winnares van de Gouden Ruif schat haar kansen bij In- foto Willem Mieras door Zeeland gematigd optimis tisch in. Wilma: „Er zijn zoveel goede paarden en ruiters. De concurrentie is heel groot. Je kunt niet meer dan je best doen." Aan de hoefijzers van Living Le gend zal het in ieder geval niet liggen. „Die worden er onder ge slagen door GertJan, mijn broer. Ik weet dan voor honderd procent zeker dat het vakwerk is. Hoezo? Nou, hij is Neder lands en Europees kampioen hoefsmeden, vandaar." Duidelij ke taal. Living Legend op vier hoefijzers van een vakman. Als dat geen geluk brengt... Hans Segboer Rayman is een held van het kaliber Mario. Dé mascotte van spelontwikkelaar Ubisoft. En inmiddels is hij alweer toe aanzijn vierde titel. De vriende lijke kindervriend begon anno 1995 op de Atari en de pc (die op dat moment nog draaide op DOS) en gaat nu verder op de nieuwste console op de games- markt: de Nintendo Wii. Eigenlijk kan Rayman gezien worden als de doorbraak van Ubisoft. Het was nota bene dat zelfde wezentje zonder armen en benen dat zorgde voor de ver koop van meer dan tien miljoen kopietjes. Genoeg geld in het laatje dus voor LTbisoft, die van af dat moment echt mee mocht gaan doen in de gamesbizz. Raymans carrière is wisselend succesvol geweest. Na zijn door braak was ook de tweede titel een kaskraker. Toch was deeltje drie Rayman: Hoodlum Havoc, teleurstellend en niet positief ontvangen door critici. Geflipte konijntjes hebben de wereld overgenomen in Rayman Ra- ving Rabbids. foto GPD Maar nummer vier, Rayman Ra- ving Rabbids is verreweg de leukste Rayman-titel ooit ver schenen. Het draait allemaal om plezier. Met meer dan zeventig zenuw slopende 'minigames', zoals het zo ver mogelijk wegslingeren van een koe, om te behalen ben je er ook nog behoorlijk wat speeluurtjes zoet mee. En met de nieuwe, hilarische Wii-bestu- ring, staat deze game garant voor plezier. Het verhaal mag dan niet diep zijn, grappig is-ie wel. Want: ko- probeert u het nob even op te Houden'. Narine schrijft in haar dagboek. foto Jan Zeeman/GPD Peggy-Janc speelt Mita in Zoop-film Actrice Peggy-Jane de Schep per speelt naast de acht vas te Rangers de hoofdrol in de nieuwe familiefilm Zoop in Zuid-Amerïka. Dat heeft regis seur Johan Nijenhuis bekendge maakt. De 35-jarige Peggy-Jane speelt Mita," een vrouw die de dieren verzorgers van het Ouwehands Dierenpark vraagt te helpen om een unieke vlinderpopulatie te redden. De vlinders worden door een bosbrand met uitsterven be dreigd. Ze trotseren daarbij krokodil len, komen terecht in een speed bootrace en ontmoeten een chim pansee die dol is op cola. De Schepper was eerder onder meer te zien in de films Costa! en Nachtrit. Voor de laatste ontving ze in ok tober op het Nederlands Filmfes- ti.vai een Gouden Kalf-nomina- tie. De opnames van Zoop III vin den de komende weken plaats in onder meer Argentinië. De eerste twee Zoop-films trok ken in de Nederlandse biosco pen honderdduizenden bezoe kers en werden verkocht aan bijna vijftig landen. Zoop in Zuid-Amerilca gaat eind juni in première. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43