>zc aar 2007 heeft weinig xtraatjes in petto 2006 het warmste jaar in drie eeuwen Hoogste man OM noemt werkdruk officieren te hoog [oopkracht verbetert met gemiddeld enkele tientjes Justitie vervolgt Ali B voor illegaal afsteken vuurwerk Kijk pap, ik vlieg Nederlanders zijn niet besmet met polonium lechter pakt reinvandalen stevig aan öor Anita de Haas DEN BOSCH- Stijging van de kinderbijslag, een lagere ouder- ijdrage voor kinderopvang en ten extraatje voor AOW'ers en ibestaanden. De 500 miljoen niro die het kabinet voor 2007 beeft uitgetrokken voor koop- rachtverbetering, wordt over oveel groepen en regelingen rerdeeld dat de extraatjes niet rerder gaan dan tientjes per persoon op jaarbasis. Iet uitzondering van de gezin een met kinderen die gebruik staken van de kinderopvang. tin 80 procent van hen profi ted van een hogere overheids bijdrage. Vooral de midden- en hogere in- 'omens zien hun huidige bijdra- aan de kinderopvang flink da- n. Hoewel de inkomensmaatre- >len van de overheid voor de liteenlopende huishoudens ver- ehillend uitpakken, gaat de ivei'heid er vanuit dat de gemid- ilde koopkrachtstijging tussen 0,75 en 1,5 procent uitkomt, èhoudens een loonsverbete- ng stijgt het gemiddeld loon- strookje onder aan de streep met 20 tot 40 euro; in het bijzon der door een lagere WW-premie voor werknemers. Die gaat na melijk 1,35 procent omlaag en dat levert een modaal gezin per jaar een voordeel op van 200 eu ro. In sectoren waar de pensioen premie omlaag gaat, zal de uit komst onder aan de streep gun stiger zijn. Het gaat bij deze koopkrachtbe rekeningen puur om vertaling van de overheidsmaatregelen op het terrein van sociale zaken en werkgelegenheid. In hoeverre de koopkracht per huishouden ook leidt tot meer vrij besteed baar inkomen hangt van veel meer factoren af. Voor menig huishouden zullen immers de vaste lasten per maand in 2007 alleen al stijgen door hogere energiekosten en hogere pre mies voor de zorgverzekering. WIA Mensen die volgens de nieuwe wet Werk en Inkomen naar Ar beidsvermogen (WIA) volledig en duurzaam arbeidsongeschikt zijn, zien hun uitkering vanaf 1 januari met 5 procent stijgen. De uitkering gaat (met terugwer kende kracht tot 1 januari 2006) omhoog van 70 naar 75 procent van het laatstverdiende loon. Gedeeltel ij k arbeidsongeschik ten die een eigen bedrijf willen beginnen, krijgen daarvoor een fiscale stimulans. Op voorwaar de dat zij minstens 800 uur per jaar werken, krijgen ze in het eerste jaar een aftrekpost van 12.000 euro, in het tweede jaar 8000 en in het derde jaar 4000 euro. GPD van onze redactie binnenland STAPHORST - Justitie vervolgt Ali B strafrechtelijk voor het il legaal afsteken van vuurwerk in Staphorst. Dat hebben de ge meente Staphorst en de politie gisteren bekendgemaakt. De bekende rapper stak het vuurwerk woensdag af op het marktplein om de nieuwe zen der TMF Radio te lanceren. Vol gens Ali B neemt de muziekzen der de verantwoordelijkheid voor het afgestoken vuurwerk. „Ik ging er vanuit dat TMF de vergunningen en dergelijke had geregeld. Ik ga natuurlijk niet doelbewust iets illegaals doen rechtstreeks op tv, ik ben me be wust van mijn voorbeeldfunc tie." De kosten voor het oprui men van de vuurwerkresten wor den verhaald op TMF. Een TMF-woordvoerster zei gis teren dat haar zender volledige verantwoordelijkheid draagt voor de actie. Als dg rapper een boete krijgt, dan neemt het mu ziekstation die voor zijn reke ning. Ook de schoonmaakkosten betaalt TMF. Ali B en TMF hebben hun excu ses aangeboden aan de gemeen te. Volgens diverse media was woensdag tijdens het afsteken van het vuurwerk enkele honder den meters verderop de begrafe nis van een 19-jarige jongen aan de gang. „Dat was niet zo, ik heb de moeder van die jongen ge sproken. Om 12.00 uur, toen wij het vuurwerk afstaken, waren zij in Meppel. Ze kwamen pas om 14.00 uur in Staphorst aan. Het is verschrikkelijk dat het lijkt alsof de begrafenis van haar zoon is verstoord door de actie." ANP Het weer van 2006 door Remko Tanis DEN HAAG - De 24 Nederlan ders die twee maanden geleden in hetzelfde Londense hotel zijn geweest als de vergiftigde Russi sche ex-spion Litvinenko, zijn niet besmet geraakt met een ge vaarlijke dosis polonium. Dat blijkt uit onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM). De Nederlanders verbleven tus sen 31 oktober en 2 november in het Millennium Hotel in Lon den. In die periode is Litvinen ko besmet met een dodelijke hoe veelheid polonium-210, vermoe delijk tijdens een afspraak die hij in het hotel had. Hij overleed eind vorige maand. Het Nederlandse ministerie van Volksgezondheid wilde dat de 24 Nederlanders die op dat mo ment ook in het hotel waren, zich lieten onderzoeken bij het RIVM. Bij 11 van de 24 mensen was nader urineonderzoek no dig, om vast te stellen hoeveel polonium zij binnen hadden ge kregen. Uiteindelijk is bij één van hen een verhoogde hoeveel heid van het gif aangetroffen in het lichaam. Volgens het RIVM is de dosis echter te klein om ge vaarlijk te zijn. De lichte besmetting heeft zeer waarschijnlijk geen enkel ge volg voor de gezondheid van de ze persoon, aldus de onderzoe kers. De gevonden dosis is slechts iets meer dan de hoeveelheid polo nium die iedereen gemiddeld binnenkrijgt: de stof komt in de vrije natuur voor, in voedsel en in tabak. GPD Q Warmste Jaar (in C) Parachutist landt in boom HILVERSUM - Een 43-jarige man uit Hilversum is gisteren in lijn woonplaats na een sprong met een parachute in een boom beland. Op zes meter hoogte hing hij verstrikt in de takken. De brandweer wist de man met een hoogwerker uit zijn netelige positie te bevrijden. De man raakte niet gewond. De parachu tist wilde op het vliegveld van Hilversum landen. Hij is vermoe- lelijk door de wind van zijn rou- 1 afgedreven. ANP i ARNHEM - De rechtbank in Arnhem heeft gisteren celstraf fen van 24 maanden opgelegd aan twee mannen van respect ie- relijk 19 en 20 jaar. In septem ber zetten de twee een kruiwa gen vol puin op het spoor in Ede, waarna een trein er in volle vaart op botste. De schade was aanzienlijk. ïan de celstraffen zijn zes maan den voorwaardelijk voor de 19-jarige en acht maanden voor ce 20-jarige. Ook moeten de mannen ieder een schadevergoe ding van ruim 25.000 ëuro beta len aan de Nederlandse Spoor- ïegen. De beide mannen had den wiet gerookt toen zij de krui wagen op het spoor zetten. Eer der hadden zij stenen gegooid naar treinen. Na de botsing maakten zij zich uit de voeten. Het wegslepen van de trein en bet herstel van het spoor veroor urenlange vertragin gen. ANP Zonneschijn in uren ROOSENDAAL - De zeven-jarige Dylan waagt een sprong in het Indoor Skydivecentrum in Roosendaal. In het centrum, dat vanaf Tweede Kerstdag open is, kan men in een ruimte waar een sterke opwaartse luchtstroom is een 'vrije val' maken zonder dat men echt valt. foto Robin Utrecht/ANP Temperatuur in C jaargemiddelde 11.2C normaal: 9,8C I maandgemiddelde normaal door Lieneke van der Steen DE BILT - Met een gemiddelde temperatuur van 11,2 graden in De Bilt was 2006 het warmste jaar sinds het begin van de regel matige waarnemingen in 1706. Het langjarig gemiddelde ligt op 9,8 graden. Het oude record van 10,9 graden dateert uit de jaren 1990, 1999 en 2000. Zon was er dit jaar in overvloed, maar de hoeveelheid neerslag was nor maal. Dit bleek gisteren uit cij fers van het KNMI. Het jaar begon koud en dat bleef zo tot april. Januari was de koudste maand sinds 1997 en ook februari en maart waren frisser dan normaal. De min 11,8 graden die op 4 maart in Hei no werd gemeten, was de laagste temperatuur. Het warmst was het met 37,1 graden op 19 juli in Westdorpe. Dat was meteen een record voor juli. Juli kende twee hittegolven. De eerste van 30 juni tot en met 6 juli, met drie tropische dagen (30 graden of meer). De tweede begon op 15 juli, duurde tot en met de 30e en telde acht tropi sche dagen. Deze laatste be hoort met zestien dagen tot de langste hittegolven sinds 1901. Zon. was er in overvloed. Gemid deld 1780 uur straalde zij, ter wijl 1550 uur normaal is. Vlissin- gen was het zonnigst met 1925 uur en Deelen op de Veluwe met 1600 het somberst. Uitzonder lijk zonnig was juli, met 316 uur tegen 201 volgens het langjarig gemiddelde. Valkenburg sprong er met 340 uur nog eens extra bovenuit. Nooit eerder regis treerde een KNMI-station zo veel uren zonneschijn als in juli. In februari moesten we het met heel wat minder zon doen, het was de somberste tweede maand van het jaar sinds 1979. Augustus was ook niet bepaald de zonnigste maand van het jaar met 124 uur tegen normaal 192. De zomermaand belandde ein digde daarmee, op de vierde plaats van somberste augustus maanden sinds 1901. Natte oogstmaand In 2006 viel tot en met vrijdag 29 december gemiddeld 770 mm neerslag in Nederland, tegen 797 volgens het langjarig gemid delde. Schiphol was het natst met 950 mm, Lauwersoog het 'droogst' met 665 mm. Augustus was met 184 mm neerslag tegen normaal 62 mm de natste oogst maand in 100 jaar. Sch.oond.ijke kreeg 320 mm te verwerken. Twee jaar eerder viel in Maas land 325 mm in augustus, de meeste neerslag ooit in een maand gemeten. ANP zaterdag 30 december 2006 3 Ruim ton vuurwerk onderschept DEN HAAG - Politie en douane hebben dit jaar al bijna 140.000 kilogram vuurwerk in beslag genomen. Dat heeft een woordvoerster van het Openbaar Ministerie gisteren gezegd. Een week geleden stond de teller op 118.290 kilogram, daar kwam tot en met donderdag nog 21.190 kilogram bij. Tot vorige week vrijdag was van het in beslag geno men vuurwerk 53.364 küo illegaal. Het OM weet nog niet hoe dat met de rest zit. De vangst overstijgt die van voidg jaar. Dat is te danken aan een andere aanpak, waarbij de opsporing zich meer richt op grote handelaren. ANP Rallyrijders hopen op meer geld LIEMPDE - Nu de PostcodeKanjer van de Postcodelote rij in Liempde valt, hoopt een groep rallyrijders uit het dorp op nog meer vrijgevigheid van hun dorpsgenoten voor het goede doel. Dit zei coureur Rob Dito gisteren. De coureurs doen met hun team Liempde-Dakar mee aan de Amsterdam Dakar Challenge, die op 17 februari begint. Zij gaan de tocht afleggen met vier oude auto's, die per stuk niet meer dan 500 euro mogen kosten. „Wij hebben deze trip zelf bekostigd. Onze hoop is dat wij nu nog meer geld kunnen ophalen voor onze goede doelen, onder meer de bouw van een school in Gambia", aldus Dito. ANP Meer ongevallen door wintersport AMSTERDAM - De afgelopen twee tot drie dagen zijn veel meer wintersporters geblesseex'd geraakt dan in de zelfde periode vorig jaar. Dat zei een woordvoerder van SOS International gisteren. De alarmcentrales krijgen sinds de kerstdagen ongeveer 20 procent meer meldingen over blessures tijdens de wintersport. De woordvoerder wijt de stijging aan het feit dat er wei nig sneeuw ligt, waardoor de pistes met de dag slechter worden. De sneeuw die met behulp van kanonnen wordt gemaakt is ook niet van de beste kwaliteit doordat het nauwelijks vriest. Donderdag kwam op Rotterdam Air- port de eerste gipsvlucht aan. ANP Speciale arts bij herkeuring UTRECHT - Ex-kankerpatiënten die in de WAO zitten en worden herkeurd, krijgen bij wijze van proef een gespecia liseerde arts toegewezen. De Federatie van Kankerpatiën tenorganisaties (NFK) is dit met uitkeringsinstantie UWV overeengekomen. Dat heeft de directeur van de NFK, P. Huijbregts, gisteren gezegd. Voormalige patiënten kampen vaak met extreme moe heid, die per dag kan verschillen. Hierdoor is het moge lijk dat zij op de dag van hun herkeuring ten onrechte worden goedgekeurd, waardoor zij hun uitkering kwijtra ken. ANP Vermoorde man is Rotterdammer ROTTERDAM - De dode man die in de nacht van woens dag op donderdag in de Breitnerstraat in Rotterdam is ge vonden, is een 35-jarige Rotterdammer. Dat heeft de poli tie gisteren bekendgemaakt. Het slachtoffer lag naast zijn auto en was in het hoofd geschoten. Er is een recherche team van twintig mensen op de zaak gezet. ANP door Jan Salden DEN HAAG - Het Openbaar Mi nisterie moet opsporingstaken laten vallen als de plannen van het CDA en de PvdA om te be zuinigen op de rijksoverheid doorgaan. Daarvoor waar schuwt H. Brouwer, de hoogste baas van het OM. Nu al is de werkdruk van officieren van jus titie te hoog. In plaats van min der, zouden er juist meer officie ren bij moeten komen. Volgens Brouwer wordt met de voornemens van het CDA en de PvdA, die samen met de Chris tenunie een nieuw kabinet pro beren te vormen, een behoorlij ke slag toegebracht aan het ver volgingsapparaat. Volgens de voorzitter van het college van procureurs-generaal kan het niet anders dan dat het OM ta ken moet afstoten. „Ik daag de politiek uit dan maar aan te ge ven wat wij niet meer moeten doen. Moeten we wapenhandel dan maar laten voor wat het is? Minder aan zedenmisdrijven gaan doen? Of de arbeidsinten sieve aanpak van kinderporno links laten liggen?" De werk druk van officieren van justitie is al te hoog, vindt Brouwer. „Nu redden wij het nog, maar het kan tot risico's leiden bij de opsporing en vervolging. Mis schien dat je niet de tijd neemt OM wil meer trajectcontroles DEN HAAG - Het Openbaar Mi nisterie gaat komend jaar op veel meer gevaarlijke lokale en regionale wegen trajectcontro les houden. Tot nog toe gebeurt dat alleen op de Zeelandbrug en in de Westerscheldetunnel. Daar is het aantal ongevallen fors afgenomen sinds de inzet van digitale flitscamera's. De ca mera's zijn met elkaar verbon den en leggen snelheidsovertre dingen vast op foto's. In 2007 wil justitie op vijf tot tien plaat sen soortgelijke controles gaan houden. Het OM hoopt daarmee het aantal verkeersdoden en -slachtoffers verder terug te dringen. ANP voor een zaak die je zou willen. Dat je wat te kort door de bocht gaat of niet diep genoeg graaft. Daarvoor moeten we nu al voort durend alert zijn." Brouwer vindt het 'gek' dat de politie er in de plannen van de partijen juist geld bij krijgt. „Men realiseert zich kennelijk niet dat we in een keten werken. Als de politie meer zaken bij ons aandraagt, dan zullen wij ook meer mensen moeten hebben om die zaken af te doen." Volgens Brouwer is het erg moei lijk om goede officieren aan te trekken. Op zestig vacatures kwamen onlangs meer dan vier honderd reacties, maar slechts 48 kandidaten bleken geschikt te zijn. GPD Dienstweigeraar Uruzgan krijgt twee maanden ARNHEM - De militaire recht bank in Arnhem heeft gisteren een 24-jarige man uit het Gro ningse Warffum veroordeeld tot twee maanden celstraf wegens dienstweigering. De militair wei gerde deel te nemen aan de uit zending van Nederlandse troe pen naar de provincie Uruzgan in Afghanistan. De man was gelegerd bij het 44ste Pantser Infanterie Batal jon in Steenwijk. In februari van dit jaar twijfelde de man of hij mee wilde op uitzending. Toen hij vernam dat dienstwei geraars een celstraf riskeren, wilde hij alsnog mee. Toen was het volgens defensie echter te laat. Tegen de man was vier maanden cel geëist. Ook een 22-jarige militair uit Leiden stond in Arnhem terecht wegens dienstweigering. De rechtbank heeft de uitspraak in deze zaak uitgesteld, omdat aan vullend onderzoek nodig is. De man was mogelijk medisch onge schikt om dienst te doen, blijkt uit een brief die pas na de behan deling van de zaak boven water kwam. Tegen deze militair, even eens werkzaam bij het 44ste Pantser Infanterie Bataljon, was vier maanden celstraf geëist. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3