PZC Zo lang Piet en Ka zich kunnen redden. W3 Zierikzee Nieuwbouw huren in DE VOORDEUR De voordeur biedt toegang tot een woning, maar wat daar achter schuil gaat, blijft voor velen onzichtbaar. In deze serie een kijkje achter de voordeuren van Zeeuwse huizen. Iedere week gaat een andere deur open en geeft de bewoner een blik in zijn of haar leven. foto's Mechteld Jansen Eerst woonden ze 'an d'n diek bie Ovezande', maar nu zitten ze al ruim dertig jaar aan de Werrüaan in 's-Hee- renhoek. Ooit was het woonhuis van Ka Bek (71) en haar man Piet (74) een klein boerderijtje. De koeien stal, nu de werkplaats van Piet, getuigt daar nog van. „Het was een kleine boerderij", vertelt Ka. „Een keu terboertje, met drie koeien, konijnen en kippen. Verder was er een moestuin. Net genoeg om van te leven." Ka, ('eigenlijk heet ik Katrina, maar dat vind ik zo'n zondagse naam, iedereen noemt me Ka of Koa'), neemt ons mee naar de woonkamer. Buiten staat een ijzig kou de wind, dus de behaaglijke warmte binnen is meer dan welkom. De ruime kamer biedt een mooi uitzicht op de achtertuin met een grote volière en een kas. Het pand werd gebouwd door 'de man van een tante van de vader van Piet'. „Volgens oude mensen in het dorp is het huis in 1920 neergezet", vertelt Piet. Ka: „Piet z'n ouders hebben hier ook nog gewoond. Zijn moeder is later op het dorp gaan wonen." Toen'de Belt's in het huis trokken, moest er veel aan gebeuren. Ka herinnert zich dat er 'niks was'. „Er zaten geen ka mers boven, die hebben we zelf gemaakt. We hebben de vloeren en de plafonds vervangen en omdat er ook geen spouwmuren waren, hebben we dat ook nog moe ten doen." Centrale verwarming zit er nog steeds niet in. „Nee, we hebben gaskachels, dat is lekker warm. Dus waarom zouden we dat veranderen." Ka heeft heel wat herinneringen in het huis. De geboor te van haar kinderen bijvoorbeeld. „Ja dat was wat. Eerst kwam er een tweeling en die werd helemaal niet verwacht. Ik wist niet beter dan dat ik één kind zou krijgen. Op het dorp hadden ze wel gezegd 'wat ben je dik, je krijgt er toch geen twee', maar daar dacht ik niet aan. De dokter ook niet. Tot de eerste geboren werd en de dokter zei 'er komt er nog een aan'. En de eerste was al lastig want die lag in een stuitligging. Het duurde nog wel twee uur hoor, voor die tweede ein delijk kwam. Dat was wel afzien. Maar ik had zoiets van 'het zit erin en het moet eruit'. De eerste was een meisje, de tweede een jongen. Maar ze waren erg klein, vier en vijf pond. Ik heb lang gedacht dat de jongen het niet zou halen. Zo klein. Tegenwoordig zouden ze die in een couveuse leggen. Maar het is allemaal goed geko men met ze. Dat was wat hoor, in het begin zeven voe dingen per dag, drie maanden lang." We lopen even naar buiten om te kijken naar de volière en de tuin. „Jas aan, het is koud", waarschuwt Ka. In derdaad, de wind staat vol op de achtergevel. In de vo lière zit een gigantisch aantal kanaries en parkieten. Een stuk of vijfenzeventig schat Ka. Piet weet het niet precies. Maar als het er te veel worden, vangt hij ze en verkoopt ze aan de dierenwinkel. Naast de volière staat een kas en daarachter ligt de moestuin. De prei staat er nog goed bij. „We hebben van alles wat staan, genoeg om van te eten en we geven heel veel weg." Even uit de wind in de voormalige koeienstal. Dat is het rijk van Piet. Daar knutselt hij heel wat af en hij heeft er de ruimte voor. Voor Ka en Piet is het duidelijk, verhuizen willen ze voorlopig niet. Zo lang ze zich kunnen redden, blijven ze daar zitten. Ka: „Ik zou het wreed vêê erg vinden om hier weg te moeten." Annemarie Zevenbergen Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 30 december 2006 Meubels toen en nu Het terrein van de Zierikzeese nieuwbouwwijk Poortambacht 11 of Waterwijk ligt er nu nog modderig bij. foto Marijke Folkertsma Met de aanleg van de Zierikzeese nieuwbouwwijk Poortambacht 11, ook Waterwijk genoemd, krijgt de huursector er 72 woningen en appartementen bij. Onder de namen Hoven, Waterlelie en Lagune presenteert woning bouwcorporatie Zeeuwland het aanbod. In maart wordt waarschijnlijk de eerste paal van de Waterlelie geslagen. Antoine de Ceuster hoopt dat daarna snel kan worden be gonnen met de bouw van de Hoven. met lo huurhuizen. bacht 11 is dat goed gelukt. Cir ca 25 procent van het aanbod is bedoeld voor de huursector. Wij hebben vervolgens gezorgd voor een mix van zeer betaalbare tot luxueuze huurwoningen. Want ook naar dure, exclusieve huur woningen, met een huur van zo'n 900 tot 1000 euro per maand, is een groeiende vraag." Zeeuwland had graag ook op een meer prominente plaats wil len bouwen, dus huurwoningen aan het water waar de wijk zijn naam aan ontleent, maar dat is niet gelukt. De verhouding voor huur- en koopwoningen is op Schou- wen-Duiveland op respectieve lijk 30-70 procent; daarmee past Waterwijk in de algemene opbouw. Volgens De Ceuster heeft de gemeente ook een voor keur voor een dergelijke verhou ding in huur- en koopwoningen. Voor de Noorderpolder zijn de vooruitzichten echter veel min der positief. „Daar is de grond zo vaak van eigenaar gewisseld dat deze erg duur is geworden. De huursector zal daar uiteinde lijk maar over ongeveer 10 pro cent van het woningaanbod kun nen beschikken, dat is heel erg weinig en zal het gemiddelde naar beneden halen." Hoewel het dus nog even zal du ren voordat de Hoven gebouwd wordt, kan Zeeuwland wel al gaan bouwen aan de Waterlelie. Dit appartementengebouw gaat uit 46 appartementen, verdeeld over drie woonlagen, bestaan en heeft ook een parkeerkelder. De Waterlelie komt tussen de beide Hoven te liggen. Zeeuwland beoogt hier een mix te kunnen aanbieden aan verschillende appartementen. De meeste zijn voorzien van twee slaapkamers met een overdekt balkon of een Riant pensioen Zeeuwland gaat vervolgens ook het appartementengebouw La gune ontwikkelen. Hierin ko men elf zeer ruime en luxueuze appartementen. Zeeuwland richt zich hierbij op ouderen die door verschillende omstandighe den (verkoop van een groot ei gen huis, riant pensioen of ver koop eigen bedrijf) geld te beste den hebben. Deze mensen zoe ken het gemak van een apparte ment dat veilig af te sluiten is voor de tijd dat zij op reis zijn. „Dat vraagt een hogere investe ring, maar het verdient zich te rug. Juist de combinatie van duur en betaalbaar bouwen zorgt er voor dat er voor alle doelgroepen passende woningen zijn." Inge Heuff Artist's impression van appartementengebouw de Waterlelie. Hierin komen 46 huurwoningen. dakterras. Vier appartementen hebben de woonkamer met vide in het souterrain, en de woon keuken en het slaapgedeelte met drie slaapkamers daar boven. Afhankelijk van het type ap partement is ook de huurprijs wisselend. Een aantal valt nog onder de grens waarvoor huur- toeslag kan worden aange vraagd. „Iedereen moet bij ons een passende woning kunnen vinden", stelt De Ceuster vast. „In de Waterlelie kunnen men sen wonen met een divers in komen. De bouw is kwalitatief goed en op de architectuur en de gekozen materialen ben ik trots. Het wordt een mooi ge bouw dat een fraaie uitstraling krijgt. De gevel wordt bijvoor beeld bekleed met natuursteen. De vele raampartijen lopen van boven tot onder door. Het gevel beeld is rustig, strak en tijd loos." De bouw zal enige tijd in beslag nemen omdat de parkeèrgarage in de grond verzinkt en de grondgesteldheid in dat deel niet erg best is. „Het zal wel even duren voordat er echt wat te zien is, maar daarna zal het ongetwijfeld snel gaan." Zowel de Hoven als de Water lelie passen in de eerste fa se van de ontwikkeling van de Waterwijk. De Hoven, dat uit twee delen bestaat, wordt in sa menwerking met de marktpar tijen ontwikkeld. Deze huurwo ningen maken onderdeel uit van de iets grotere Hofwoningen die te koop aangeboden worden. Als 70 procent van deze dertien koopwoningen verkocht is, gaat er gebouwd .worden. „Wij heb ben op de aanvang van de bouw dus niet zoveel invloed", zegt De Ceuster. „Maar ik heb begre pen dat de verkoop tamelijk voorspoedig verloopt." De twee delen van de Hoven om vatten samen vijftien huurwo ningen. Met de aansluitende Hofwoningen liggen beide Ho ven elk langs een centrale tuin. De twee centrale tuinen vormen weer de flanken van het apparte mentengebouw de Waterlelie. Deze woningen van de Hoven hebben een ruime woonkamer - met uitzicht op de tuin - en. een halfopen keuken. De architect heeft gekozen voor grote ramen waardoor er veel licht binnen valt. De tuinen liggen op het zuidwesten. Op de verdieping zijn twee ruime slaapkamers, een berging en een badkamer te vinden. Twee van de vijftien huurwoningen beschikken over drie slaapkamers. Ze hebben al lemaal ook een bergzolder. De Hoven en de Hofwoningen zien er ook echt uit als hofjeswonin gen, een idee dat door de centra- we voldoende aanbod voor star ters. Er zit alleen weinig door stroming in. Juist in de groep daarboven is het aanbod aan huurwoningen te beperkt. Men sen die toe zijn aan een grotere woning, kunnen die niet of pas na lange tijd vinden. Met de bouw van deze vijftien huurwo- die nog op stapel staat, is Zeeuw land afhankelijk van de inzet van de gemeente of er voldoen de huurwoningen gebouwd gaan worden. De Ceuster: „Het is de taak van de gemeente om bij de eigenaren van de grond ook ruimte af te dwingen voor de huursector. Bij Poortam le tuin versterkt wordt.Zeeuw- land wil geen speciale doelgroep aan de Hoven koppelen, maar De Ceuster verwacht dat vooral jonge gezinnen en stellen zullen reageren. „Ouderen kiezen toch eerder voor appartementen om dat je daarin geen trappen hoeft te lopen." Met een huur rond de 560 euro per maand zijn de wo ningen van de Hoven geen star- terswoningen, al kunnen de huurders wel in aanmerking ko men voor huursubsidie. De huur prijs voor starters ligt rond 330 euro omdat jongeren tot 23 jaar - die vooral als starters worden beschouwd - tot dat bedrag nog huursubsidie kunnen aanvra gen. Kwaliteitswoningen „Maar voor die huurprijs kun nen wij geen kwaliteitswonin gen bouwen en dat is wel waar Zeeuwland naar streeft", meent De Ceuster. „Bovendien hebben Artist's impression van de Hoven, ningen en onze activiteiten in andere delen van Zierikzee, zo als aan de Grachtweg en aan de Callandweg, verwacht ik dat er weer flink wat lucht komt in de ze huursector." Bij de ontwikkeling van zo'n nieuwbouwwijk als Poort am bacht 11, of de Noorderpolder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31