Nooit meer cognac in de rust PZC Schwarzenegger kun je beter niet onderschatten 29 Sporting Chance Clinic laatste strohalm voor verslaafde voetbalmiljonairs zaterdag 30 december 2006 kamp en Fernando Ricksen hun nek uitsteken." Mochten ze dat doen dan kun nen ze, daarvan is Kay over tuigd, veel tragedies afwenden. Hij wijst nogmaals naar de lege stoel in zijn kantoortje. Waar vo rig jaar die trieste sterveling zat, met bevende handen en een broek vol stinkende urine. George Best. Verheerlijkt, door velen, als man van de wereld. Maar die we reld had beter moeten weten. Peter Kay: „He lived life to the full, zo werd hij geprezen. Maar op z'n 59e lag hij onder de zo den. Dan heb je echt niet volle dig geleefd." Roel Wiche Tony Adams De 'governator' is terug. Arnold Schwarzenegger, de superster onder de Amerikaanse politici, zal vrijdag 5 januari voor de tweede keer worden beë digd tot gouverneur van Californië. De twijfel over zijn politieke capaciteiten is voorgoed verdwenen. De show kan beginnen. Het is een aangename winter avond in Sacramento, de hoofdstad van Californië, die groot werd dankzij de goudkoorts in 1848. Palm bomen wiegen in de wind, het plaatselijke Capitool is perfect uitgericht in de duisternis, een orkest speelt aanstekelijke jazzmuziek. De gouverneur van Califor nië zal vanavond een bijeenkomst van de joodse ge meenschap opluisteren. Niets bijzonders, maar toch zijn er meerdere cameraploegen en een batterij foto grafen uitgerukt. Iedereen wacht op gouverneur Arnold Schwarzeneg ger, ook wel bekend als 'de governator'. Ruim een jaar geleden leek hij nog een politieke eendagsvlieg. 'In de peilingen stond hij op achterstand, een referen dum over zijn plannen liep uit op een fiasco. Pas toen Schwarzenegger het roer omgooide en toenadering zocht tot de Democraten herwon de Oostenrijker het vertrouwen. Na de ruime overwinning in de verkiezin gen van november is de twijfel weg. Schwarzenegger geldt nu als voorbeeld voor andere 'politici. Zo wordt hij vanavond ook behandeld. Rabbi Boruch Cunin, de leider van de joodse gemeenschap in Cali- fomië, kondigt de eregast aan in de stijl van een boks wedstrijd in Las Vegas. „Hier is hij dan, de man die ons allemaal hoop geeft, the greatest governor in the greatest country... Arnold Schwarzenegger." De man die over het kleine podium naar de micro foon loopt is 59 jaar, maar uiterlijk lijkt hij nooit te veranderen. Ieder haartje is perfect in model, de grim lach is van graniet, het gezicht strakker dan zijn leef tijd toestaat. Schwarzenegger draagt een maatpak, maar Conan the Babarian en The Terminator zijn nog te herkennen onder het harnas van de politicus. De gouverneur vraagt het publiek te bidden voor 'on ze troepen overzee'. „Ik zeg altijd tegen die jongens: zonder moed en opofferingsgezindheid was ik hier als Oostenrijker nooit geweest." Het is het begin van een verhaal dat hij al honderd keer moet hebben verteld. Het is zijn eigen verhaal. Schwarzenegger wijst daar zijn 'speciale gasten' op de eerste rij op. Dat zijn de mannen die hem hebben geholpen toen hij in september 1968 aankwam in de Verenigde Staten. „Ik was alleen. Ik had twintig dol lar in mijn zak. Deze mannen kenden me niet, maar ze hebben me die dag meegenomen naar een restau rant en een maaltijd voor me betaald. En toen ze za gen dat ik nog steeds honger had, hebben ze nog een tweede maaltijd voor me besteld." Er klinkt applaus. Schwarzenegger zegt dankbaar te zijn voor de 'generositeit' van het Amerikaanse volk. „Ik had dit in geen enkel ander land kunnen berei ken. Daarom ben ik zo trots dat ik weer tot gouver neur ben gekozen. Het geeft me de kans om iets terug te doen." Schwarzenegger sluit uiteraard af met de zin die hem beroemd maakte. „I'll be back." „Yeah", roept een jongen. „Arnold, the Terminator." Vriendin Schwarzeneggers levensverhaal blijft zijn belangrijk ste kwaliteit. Hij is het levende bewijs dat Amerika nog altijd een land van onbeperkte mogelijkheden is, the land of opportunities, zoals Schwarzenegger het met Oostenrijks accent zegt. Na zijn aankomst in 1968 ging het alleen maar 'up, up, up voor Arnold', weet professor Barbara Outland Baker. De tengere vrouw had als studente zes jaar een relatie met Schwarzenegger. Verlost is ze nooit meer van de 'Oostenrijkse eik', zoals hij in de beginja ren werd genoemd. „Het is niet makkelijk om voort durend geconfronteerd te worden met je ex-vriend- je", zegt de hoogleraar Engels aan het Moorpark Col lege in Californië. „Mijn nieuwe partners hadden er vaak moeite mee als ze hoorden dat ik een relatie had gehad met Arnold. 'You had sex with the best body in the world?', zeiden ze dan." Outland, die op het punt staat met pensioen te gaan, kan niet zeggen dat ze het succes van Schwarzeneg ger had voorzien toen ze hem ontmoette bij restau rant Zucky's in Santa Monica. De Oostenrijker sprak destijds tweehonderd woorden Engels - 'als het er al tweehonderd waren'. „Net als iedereen had ik voor oordelen over bodybuilders. Die kloppen ook vaak. Die jongens zitten de hele dag in de sportschool te trainen en denken aan niet veel anders. Ik ging uit met Arnold omdat ik nieuwsgierig was. Ik had nog nooit zo iemand gezien." Het werd liefde op het eerste gezicht. „Die eerste avond merkte ik al dat hij intelligent was. Hij was ontzettend nieuwsgierig. Arnold wilde echt alles we ten." Amerika was voor Schwarzenegger een verlos sing, meent Outland. „Hij was somber over Oosten rijk. Hij vond het land zo gesloten, zo weinig onderne mend. Californië was voor hem een bevrijding. 'Hier kan ik zijn, wie ik wil zijn', zei Arnold." Nog belang rijker was het dat hij eindelijk verlost was van zijn va der Gustav, de politiechef van het dorpje Thai. „Dat moet echt een vreselijke man zijn geweest. Hij had een voorkeur voor zijn vroeg gestorven oudste zoon. Arnold heeft daar echt onder geleden." Het was in Californië al snel duidelijk dat Schwarzenegger grote ambities had. „Vrienden wilden hem helpen een zaak op te zetten", zegt Outland. „Arnold sloeg dat aanbod af. 'Ik heb andere plannen', zei hij. Dat was dus film, maar ik kon me dat met zijn accent en lichaam gewoon niet voorstellen. Na zes jaar riep de relatie met Schwarzenegger op de krippen, maar Outland heeft nog steeds contact met haar ex-vriend. Hij schreef het voorwoord voor haar boek Arnold and me, dat vorig jaar verscheen. „Ar nold is een leider", zegt Outland. „Hij doorziet men sen heel snel en maakt daar zakelijk gebruik van, maar we moeten het niet overdrijven. Hij heeft ook veel geluk gehad. Zijn tegenstander bij de laatste ver kiezingen was echt vreselijk zwak, totaal niet overtui gend. How lucky is that?" Plannen Politieke analisten zijn minder terughoudend. „Schwarzenegger is de intelligentste politicus in het land", zegt Joe Mathews, journalist van de Los Ange les Times en auteur van het boek The People's Machi ne over Schwarzenegger. „Het is een grote fout om hem te onderschatten. Natuurlijk zijn veel van zijn optredens shows, maar zo communiceren we in dit land: via shows." Mathews voorziet dat de opkomst van Schwarzeneg ger het begin is van 'blockbuster-democratie'. Steeds meer beroemdheden zullen zich in de politiek storten, juist omdat de Amerikaanse samenleving zo divers is geworden sinds de opkomst van de Latino's en Azia ten. „Het probleem is dat de media in een enorm tem po versplinteren. Het wordt steeds moeilijker om alle bevolkingsgroepen te bereiken. Je moet ofwel heel rijk zijn, ofwel heel beroemd. Schwarzenegger is bei de." Schwarzenegger is niet alleen populair- bij politieke analisten, hij geniet eveneens groot aanzien bij de mi- Arnold Schwarzenegger, de governator foto Andrew Winning/RTR lieubeweging. Hij heeft een zeer ambiteus plan opge steld om de uitstoot van broeikasgassen terug te drin gen. „Schwarzenegger heeft ons respect verdiend", zegt Chris Walker van the Climate Group, „Hij heeft echt leiderschap getoond op dit punt. Dat hadden we niet verwacht van iemand die in een Hummer rijdt, al geloof ik dat hij inmiddels een hybride Hummer heeft." Frank Hendrickx van Celtic probeerde eerder dit jaar met een pizzames zijn been door te snijden, verscheurd door alcohol en een gebroken huwe lijk. De eerste week in de kli niek huilde hij 24 uur per dag. Na vier weken was zijn hoofd schoon geborsteld. Nog een mi rakel: Joey Barton, supertalent en tijdbom van Manchester Ci ty. Drukte keihard een branden de sigaar in het oog van een jeug dige ploeggenoot, uitgerekend tijdens het vredigste feest op aarde, kerstmis. Na rijf kadaver- dagen in de kliniek gaat hij nu bij scholen langs om over de ge varen van alcohol en drugs te praten. Want daar is nog een we reld te winnen, meent Peter Kay. „Je moet het vergelijken met een materiaalbox. Ieder mens krijgt in zijn jeugd gereed schap om het leven onder de knie te krijgen. Je ouders leren je hoe je het gereedschap moet gebruiken> Maar veel talentvol le tieners worden stuurloos ach tergelaten. Ze zien de oudere spelers in het team, hun jeugd helden, met de duurste drank, de mooiste vrouwen en de groot ste auto's. Dat willen ze ook en dan gaat het mis. Wij geven ze hier die materiaalbox terug. En leren hen opnieuw wat ze met hun gereedschap moeten doen." Ricksen Joey Barton is met die handlei ding terug aan de top van het Britse voetbal, maar hij was niet de gretigste leerling van Sporting Chance. Die eer is voor behouden aan een enfant terri ble dat opgroeide in een wild- westwijk in Heerlen, Limburg. Fernando Ricksen zocht na een eindeloze trits schandalen deze zomer een laatste reddingsboei en vond die in Forest Mere. De voormalige speler van Fortuna Sittard, AZ en Glasgow Ran gers, die in zijn donkerste dagen een hele fles whisky achterover sloeg, verbaasde alle therapeu ten. Kay: „Toen hij hier kwam, was hij doodeenzaam en bang. Hij was zeer eerlijk en had geen enkele arrogantie. Fernando was als een spons die alles op zoog. Hij had geen keus, want ontkennen van het probleem lost niets op. Nu leest hij boeken over therapieën en heeft hij geen druppel meer gedronken." Modelleerling Ricksen koos de luwte van de Russische competi tie en beloonde docent Kay met een verbluffend cadeau: een fles wodka. Die staat nu, onaange roerd, diep in de kast. De direc teur van Sporting Chance en am bassadeur Tony Adams, die nog steeds één keer per week thera pie volgt, kunnen geen oude ver leidingen gebruiken. Want er zijn nog veel idealen. Zoals het opzetten van een de pendance in Nederland. Adams, oud-stagiair van Feyenoord en FC Utrecht, is al driftig op zoek naar een geestverwant die zo'n project wil leiden. „Als er vijf procent in Engeland worstelt met verslaving, dan kan dat in Nederland ook zo zijn. Ze kun nen bij jullie nergens terecht. Wellicht willen Dennis Berg- vijf op de honderd spelers vluch ten in de alcohol. Ook al ontken nen ze het." Peter Kay weet als geen ander hoe verslaving een leven kan ver woesten. In zijn stormachtige jonge jaren maakte hij met ka meraad Jamie Oliver furore in de culinaire Premier League van Londen. Maar waar de één wereldroem vergaarde als kook- artiest, gleed de ander weg in een moeras van diepe misère. Geteisterd door privé-proble- men dronk en snoof Kay zich naar het voorportaal van de dood. In 1992 lag hij drie weken in coma, gesloopt door twee hartaanvallen, geklapte longen en een alvleesklier die voor twee derde was weggevreten. Toen hij ontwaakte, bleek hoe intens diep zijn zucht naai- alcohol ge worteld was. „Ik dacht dat het bloed rode wijn was, de zoutop lossing wodka en de voeding in het infuus witte wijn. Ik wilde maar één ding: drinken." Kay zocht ten einde raad hulp bij de Anonieme Alcoholisten, waar hij in 1996 een beroemde lotgenoot trof: Tony Adams. Boegbeeld van Arsenal, captain van het Engelse nationale elftal. Adams zat ooit twee maanden in de cel omdat hij stomdronken waar alle sessies plaatsvinden. Het andere pand doet dienst als kantoor van Peter Kay, de spin in het web. „Iedereen in deze kli niek krijgt de donkere schaduw van zijn ziel te zien. De basis is dat wij alle ballast verwijderen zodat de naakte waai'heid over blijft. This is your life! Voetbal lers zijn gewend als koningen te leven. Ze hoeven maar te knip pen met hun vingers en het ge beurt: de beste hotelkamer, het lekkerste menu, het duurste res taurant. Zo hoeven ze nooit ver antwoordelijkheid voor zichzelf te dragen. Dat gedrag zit in de mannelijke natuur. Hier moeten ze doen wat wij willen. Zodat ze eindelijk écht volwassen wor den." Directeur Kay en ambassadeur Adams, die minstens één keer per week langskomt, claimen dat zeven op de tien cliënten 'clean' naar de droomtheaters van de sport terugkeren. Dat zou een wereldprestatie zijn, want aan menselijke wrakken is geen gebrek in Sporting Chan ce. Meest schokkende geval: de ondergang, wederopstanding en 'struggle for rife' van Paul McGrath. Ex-international van Ierland en ooit gevreesd beul in de defensie van Manchester Uni- achter het stuur zat. Ook stond hij geregeld onder invloed op het veld, onder andere tijdens de (door Nederland gewonnen) EK in 1988 in Duitsland. Adams meldde zich volledig ontredderd bij de AA toen hij zeven weken lang achter elkaar had gedron ken om het mislukte EK voetbal in Engeland te verwerken. Toen hij zijn demonen einderijk mees ter was, kwam hij tot de bittere conclusie dat niemand in de voetbaljungle in staat was ge weest hulp te bieden toen hij ten onder dreigde te gaan. Adams richtte in millenniumjaar 2000 de Sporting Chance Clinic op en vroeg Kay. inmiddels ook afge kickt, om de dagelijkse leiding in handen te nemen. Cultstatus Zes jaar later heeft de kliniek in het bos van Forest Mere een cult status in de Britse sportwereld. De hele filosofie is gebaseerd op het twaalf-stappen-plan van de AA, waarin de cliënt - het woord patiënt wordt nooit ge bruikt - keihard geconfronteerd wordt met zijn destructieve le venswijze en de gevolgen daar van. Veertien specialisten staan garant voor een moordend pro gramma met psychotherapie, groepsgesprekken, yoga, Japan se drukpuntmassage (shiatsu) en fitness. Per week is er plaats voor maximaal vier sporters in het Spartaans ingerichte huisje ted en Aston Villa. Gevierd door de fans vanwege zijn onverzette lijkheid. Maar in werkelijkheid een slaaf van de fles die op de rand van de afgrond balanceer de. Om de afkickverschijnselen van McGrath op de wedstrijddag te camoufleren, stopte de manager hem na de warming-up een groot glas brandy toe. In de rust kreeg hij er nog een. Zijn team genoten keken ernaar en zeiden geen woord. Kay: „Die manager was geen moordenaar, maar hij wist gewoon absoluut niet hoe hij met het probleem moest om gaan. Hij wilde maar één ding: dat zijn speler op zaterdag een topprestatie kon leveren. Verder vroeg niemand wat. Dat Paul in diepe ellende zat, realiseerde niemand zich." Zo zijn er zat voorbeelden van grote vedetten die buiten de schijnwerpers ineen schrompel den tot een klein, weerloos kind. Adrian Mutu, steraanvaller van Chelsea. Werd verdwaasd door de coke in bed wakker, naakt met een prostituee. De Roemeen brak twee weken lang in Spor ting Chance de muren rond zijn psyche af en voetbalt nu als her boren bij Fiorentina. Paul Merson, voormalig ploegge noot van Tony Adams bij Ar senal. Ooit onovertroffen zuip- schuit. Nu, voor zover bekend, clean. Onthutsend: the story of Mike Galloway. De ex-speler George Best durfde niet en haalde twee weken later nog één keer het we reldnieuws. Dood. Fernando Ricksen overwon zichzelf en is begonnen aan een tweede leven. Grote sporters worden klein als een kind als ze in therapie gaan in de Sporting Chance Clinic, de afkickkliniek die is opgericht door Ar- senal-icoon Tony Adams en geleid wordt door een ex-al coholist die ooit drie weken in coma lag. George Best Het was, met afstand, de meest trieste sterveling die hij ooit gezien had. Bevende han den, holle ogen. Broekspijpen nat van stinkende urine. Een huid als vergeeld krantenpa pier, veroorzaakt door een ge sloopte lever. Zijn tweede lever al. Peter Kay, directeur van de Sporting Chance Clinic, wijst naar een hoek van zijn wat chao tische werkkamer. Daar, op die stoel, zat hij. Een van de grootste voetballegendes uit de geschiedenis. George Best. Begenadigd aanvaller, begena digd ladykiller en, bovenal, een begenadigd drinker. Tenminste, in zijn eigen hoofd. Maar de waarheid was dat George Best met anderhalf been in het graf stond. Twee weken later ging het zand over de kist. „Hij kwam op een donderdag binnen en we spraken af dat hij op maandag in therapie ging. Hij ging naar buiten en verdween rechtstreeks naar de pub. George bleef geloven in zijn ei gen mythe, tot het bitter einde." Diepe zucht. „And it killed him. Peter Kay, sinds vijftien jaar ex-alcoholist, staart even wezen loos in het oneindige. Alsof hij zojuist zijn dierbaarste vriend heeft weggedragen. Buiten hangt een onheilspellende mist in de verlaten bossen, waaruit elk moment de Hound of the Baskervilles kan opdoemen. Als er één plek op de wereld is waar George Best had kunnen ont nuchteren, dan is het hier wel. Alleen al de route naar de afgele gen afkickkliniek is genoeg om alle alcohol af te zweren. De A3 van Londen naar havenstad Portsmouth is nog op de Tom- Tom te traceren, evenals de by pass naar het eeuwenoude dorp Liphook. Maar dan begint het. Een smal le, diep verborgen slingerweg leidt naar Forest Mere, een kuur oord waar de Engelse jetset zich graag terugtrekt. Na een paar kilometer, aan de oevers van een forellenmeer, verrijst een Victoriaans landhuis met 89 ka mers. Tot hier was George Best gevorderd. Twee jaar kreeg hij bed, bad en brood van de meele vende hotelbaron. Maar de laat ste stap, een paar honderd me ter dieper het woud in, kon hij nooit zetten. Helemaal aan het eind van de weg liggen twee klei ne, uiterst sobere huisjes. Hier, in de Sporting Chance Clinic, worden voetbal-, rugby- en cricketmiljonairs genadeloos op zichzelf teruggeworpen. Hier, ver weg van roem en klater goud, is geen vlucht meer moge lijk. Het is winnen of verliezen in de allerpuurste vorm. Peter Kay: „Het grote publiek denkt dat topsporters een fantas tisch leven leiden, met veel vrienden. Maar de realiteit is an ders. Veel sporters, zoals voet ballers, voelen zich eenzaam, heel eenzaam. Mensen zien de Ferrari's en juwelen die ze heb ben, maar zijn niet geïnteres seerd in hun ware ik. Minstens Fernando Ricksen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29