Je mag je druk maken over de natuur hhs Over een paar duizend jaar is er gewoon een nieuwe ijstijd Redactie bijlagen: 0113-315680 ivww.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0113-315570; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 30 december 2006 De Noordpool in 1979 De Noordpool in 2003 foto's NASA/GPD Dit jaar waren er meer milieu waarschuwingen dan ooit. Hoe komt dat. Is hier sprake van een hype of is er echt iets aan de hand? Zoja, kunnen we het tij ke ren? De boswachter snijdt met zijn zak mes een stukje boomschors af. „Ruik je dat, die amandelgeur. Dat is blauwzuur. Via de bladeren komt dat gif op de grond. Andere bomen krij gen zo geen kans." Het is schors van de Amerikaanse vogelkers. Die plant houdt verjonging van de bos sen tegen en zorgt voor saaie houtop stand. Daarom wordt deze boosdoe ner regelmatig afgezaagd of met een lier uit de grond getrokken. „Dat is veel werk, waarvoor we vaak een be roep doen op vrijwilligers", zegt Jan Kluskens van de stichting Instandhou ding Kleine Landschapselementen Limburg. Bij wijze van uitzondering beheert de club ook een stuk bos van 10 hectare bij Mierlo, in de Brabantse Kempen. Dat groen is van energiemaatschappij Greenchoice uit Rotterdam. Een groep van veertig klanten en medewer kers is net langs geweest voor een werkdag. Voor volwassenen is buiten spelen leuk, maar het idee erachter is nobe ler. Michiel Rexmeijer van Greenchoi ce: „We willen de mensen de kans ge ven mee te helpen een stuk bos in stand te houden. Elke klant heeft ge middeld 135 groeiende bomen nodig ter compensatie van de C02 uitstoot door zijn eigen energieverbruik." Wel willende klanten kunnen verder maan delijks nog eens 5 euro bovenop hun energierekening bijdragen. Met dat extra geld wordt een stuk re genwoud beheerd in de Amazone aan de Uruca rivier in Brazilië. Daarnaast wordt er nieuw tropenbos aangelegd in Ecuador. Ook Essent en NUON hebben her en der klimaatbos- sen. Milieusparen bij de ASN bank gaat au tomatisch gepaard met bosaanleg. Bij de ABN Amro bank horen inmiddels weerderivaten en handel in mandjes zonneschijn, wind en neerslag tot het gangbare assortiment. Het bedrijfsleven helpt op die manier grif mee het geweten van de milieube wuste consument te sussen. Dat is schijnbaar hard nodig. Sla de krant maar open. De milieuwaarschu wingen zijn dit jaar niet van de lucht. Skiën in de Alpen kan straks niet meer, omdat er niet genoeg sneeuw valt. De poolkappen smelten - in de zomer van 2040 zou de Noordpool zelfs ijsvrij zijn - en gletsjers verdwij nen. De zeespiegel stijgt en een vloedgolf dreigt. De biodiversiteit holt achteruit met het uitsterven van meer dan een miljoen soorten dieren en planten. De oceanen zijn over veertig jaar leegge vist en de koraalriffen verdwenen. Kortom, de dreigingen hangen als ve le zwaarden van Damocles boven ons hoofd. Serieus Hoe serieus moet je die berichten ech ter nemen? „Milieuwaarschuwingen steken sinds de jaren zestig regelma tig de kop op", zegt Tuur Mol, hoogle raar Milieubeleid aan de Wageningen Universiteit. „Zulke golven in de me dia hangen vooral samen met de be schikbaarheid van mooie plaatjes. Soms hebben alarmerende rapporten en ongelukken, zoals Tsjernobyl, een stuwende werking." „Het zijn veeleer sociale processen die leidend zijn dan daadwerkelijk fysie ke milieuveranderingen. In die zin kun je spreken over een hype, die van zelf weer over gaat, zoals op dit mo ment het broeikaseffect. Overigens, na de hype vallen we niet terug in de oude staat, maar zijn alerter en meer paraat." Apocalyptische visies zijn van alle tij den en bestonden al voordat er radio en televisie was. Reeds in de bijbel wordt in het Boek der Openbaringen beschreven hoe de wereld ten onder zal gaan aan vuur. Ook wordt uitge breid verhaald over de alles vernieti gende zondvloed. De Griekse wijsgeer Plato voorspelde als eerste de ondergang van de wereld door overbevolking. Dat werd nog eens dunnetjes overgedaan door de Ro mein Tertullianus in de tweede eeuw en Giovanni Botero in de zestiende eeuw. Thomas Malthus waarschuwde voor hetzelfde gevaar in zijn wereldberoem de Essay on the principle of popula tion uit 1798. Volgens hem nam de be volking sneller toe dan de voedselpro ductie. Hongersnoden, oorlogen en ziektes zouden het gevolg zijn. Geen van zijn voorspellingen kwam uit. Meer recent zijn de - gelukkig - even eens niet uitgekomen catastrofes zoals aangekondigd door de Club van Ro me, begin jaren zeventig. Door het op raken van de grondstoffen werd ons rond het jaar 2000 ramp na ramp be loofd. Nog niks van gemerkt. Door de lagere temperaturen eind ja ren zestig, begin jaren zeventig dach ten wetenschappers zelfs dat er een nieuwe ijstijd voor de deur stond. Sommigen stelden voor maar wat extra te stoken, om het tij te keren. Die nieuwe ijstijd is, ten tijde van de Koude Oorlog, tot op het hoogste ni veau besproken. De Amerikaanse pre sident Nixon overlegde met zijn Russi sche collega om de Beringstraat tus sen Siberië en Alaska af te sluiten, zo dat de gevolgen zouden worden inge damd. aarde veranderen in een soort broei kas, waardoor het klimaat wereldwijd verandert. Bij ons wordt het warmer, gaat het va ker stormen en er komen grotere over stromingen, denk aan New Orleans. Dat is het schrikvoorbeeld van een kli maat dat op hol slaat. Wij mensen zou den de hoofdschuldige zijn, aldus de milieubeweging en politici. Daarom is het tijd om zelf actie te on dernemen, met premier Balkenende voorop. Hij beperkt zich niet tot een spaarlamp boven zijn werkbureau, maar ontpopte zich vlak voor de ver kiezingen tot een ware milieuactivist. Na het zien van de film van Al Gore, An inconvenient truth, over de gevol gen van klimaatverandering belde hij zijn Britse collega Tony Blair met het voorstel om samen het broeikaseffect hoog op de Europese agenda te zetten. Ook Blair was om. Beide heren schre- dering te stoppen zijn trouwens peper duur, zo berekende de Britse topeco- nooom Nicholas Stern. In een 700 pa gina's dik rapport brengt hij de econo mische gevolgen van klimaatverande ring in kaart. De schade loopt in de duizenden miljarden euro's. Tevens voorspelt hij dat over veertig jaar 150 tot 200 miljoen mensen moeten verhui zen vanwege overstromingen, hongers noden en droogte. Critici verwijten de econoom een veel te pessimistische vi sie. Dat het klimaat verandert staat bui ten kijf. Talloze metingen hebben dat aangetoond. De hamvraag is alleen hoe dat komt en of er iets aan is te doen. Milieubewegingen, zoals Green peace en Milieudefensie, zijn er heilig van overtuigd dat wij mèt zijn allen het milieu flink hebben verpest. De mens is hoofdschuldige van het broei kaseffect en moet dat probleem zelf Zure regen is ook een misgeslagen plank. Bossen, vooral naaldbossen, zouden massaal sterven door ammoni ak, zwaveldioxide en stikstofoxide in de lucht. Die hele heisa in de jaren tachtig over bossterfte was zwaar overdreven. Het probleem beperkte zich tot de driehoek Tsjechië, Polen en Duitsland. Het gat in de ozonlaag is ook zoiets. Midden jaren tachtig veroorzaakte het gat in de ozonlaag boven de Zuid pool grote opschudding in weten schap en politiek. Er werd een direct verband gelegd met CFK's, stoffen die als drijfgas in spuitbussen zitten en als koelmiddel in koelkasten. Toenmalig minister EdNijpels ver bood in rap tempo het gebruik van CFK's. In de jaren negentig is echter aangetoond dat het ozongat een na tuurlijke reden heeft en samenhangt met klimaatprocessen. Het gat sluit zich vanzelf in december. Nu hoor je er (bijna) niemand meer over. Nu is er dan het broeikaseffect. Door toename van koolzuurdioxide (C02) in de lucht, door industrie en autover keer, ontstaat een luchtlaag die de aardwarmte vasthoudt. Dat zou de ven samen een brief naar de andere EU-leiders met de mededeling dat Eu ropa het voortouw moet nemen bij het debat over klimaatverandering. Vol gens beide premiers gaat het om een historisch politieke keuze, voor het te laat is. Echter, de politici bewijzen slechts lip pendienst aan het milieu, zolang het hen uitkomt en stemmen oplevert. De roep om actie leverde het CDA trou wens geen extra stemmen, zoals we nu weten. Het electoraat in Nederland blijkt gevoeliger voor de vloedgolf waar Wilders op doelt. Hummer De film van Al Gore heeft ook in zijn eigen land politieke gevolgen. In Cali- fornië slaat de rechtse gouverneur en oud acteur Arnold Schwarzenegger om als een blad aan de boom. Om te worden herkozen laat hij zijn energie verslindende Hummers staan en is be reid tot investeren in schone energie. Ook de Australische premier John Ho ward is na tien jaar leiderschap in eens wél bereid het klimaat aan te pakken. Hij wil graag nog een termijn extra. Maatregelen om klimaatveran „De deskundigen twijfelen al lang niet meer. Klimaatverandering wordt mede door de mens veroorzaakt", zegt Liesbeth van Tongeren, directeur van Greenpeace, „maar klimaatverande ring is te stoppen. Daarvan is de mi lieubeweging ook overtuigd. Daar voor is het nodig dat we het gebruik van fossiele brandstoffen afbouwen en overstappen op schone energie zo als wind en zonne-energie." Deze mening wordt ook omarmd door het KNMI, de Wetenschappelijke Raad voor Regeringsbeleid en het mi nisterie van VROM. De kritiek stapelt zich echter op. Het blijven hameren op koolzuurgas (C02) als grote boosdoener van kli maatverandering, lijkt ondertussen achterhaald. De bedenker van het be grip broeikaseffect, James Hansen, maakte onlangs een ommezwaai. De aardse opwarming komt volgens deze vooraanstaande wetenschapper niet door het gebruik van fossiele brand stoffen, maar door de toename van me thaan en cfk's. Die zijn makkelijker en goedkoper te bestrijden. De jaarlijkse uitgave voor het Kyotoprotocol, om C02 terug te dringen, kan dus in de knip blijven,. Dan hebben we het over 150 miljard euro per jaar voor de hele EU. De basis van het Kyotoverdrag, de acute stijging van temperatuur in de 20e eeuw, is inmiddels ook weten schappelijk onderuitgehaald. De mo dellen die gebruikt zijn om te verkla ren dat de mens bezig is een oven van zijn planeet te maken kloppen niet, al dus klimaatscepticus Hans Labohm, onderzoeker van het Clingendael insti tuut. „De klimaatgroep van de VN sugge reerde dat de opwarming die nu plaats vindt uniek is, maar de middel eeuwen kenden hogere temperaturen dan thans. Toen vond er nog geen door de mens veroorzaakte uitstoot van broeikasgassen plaats." Ook Salomon Kroonenberg denkt dat de invloed van de mens op het klimaat te verwaarlozen is en het hele Kyo- to-verdrag pure geldverspilling. „Het klimaat is niet te redden", zegt hij re soluut. „We kunnen alleen inspelen op de gevolgen van klimaatverande ring, maar op de oorzaak hebben we absoluut géén grip." Het gaat volgens de Delftse geoloog om natuurlijke cycli die elkaar opvol gen als dag en nacht, waar wij niets aan kunnen veranderen. „Het heeft geen zin om te voorspellen wat er over honderd jaar gebeurt. Dat is veel te kort." Toendrasteppe „We moeten verder kijken dan die menselijke maat. Dan weet je dat er over een paar duizend jaar een nieuwe ijstijd voor de deur staat. Dan ligt er een ijskap over Scandinavië, Siberië en Canada met daaromheen een toen drasteppe waar Nederland in ligt. De zeespiegel is dan meters gedaald en de Noordzee ligt droog." „Wanneer die precies begint weten we niet. In elk geval kan de mens zich te gen die tijd alleen aanpassen door zich warmer te kleden. We hebben het al eerder meegemaakt en overleefd." Een ding is duidelijk. De natuur is flink in de war, omdat het klimaat ver andert. De natuur trekt zich niets aan van wie schuldig is, de mens of de as tronomische cycli. De extreem warme herfst dit jaar zet de natuur op zijn kop, weet boswachter Jan Kluskens. Hij wijst naar uitbottende bomen die denken dat het al lente is en een zeilen de buizerd in de lucht. „Die had al lang vertrokken moeten zijn. Vorige week telden we in Nederweert liefst achtduizend overvliegende kraanvogels, normaal zitten die al lang in Spanje. Gister nog zag ik een stel jonge houtduiven, en het is decem ber!" Peter de Jaeger :'4 ■m: -Mi m De aarde warmt op, maar of dat aan de mens ligt is zeer de vraag. foto Ron Pichel/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23