VIJK? Vroege knallers moeten het bezuren SH™ PZC sasrsx»» PBÜIlifll! F IFPliifff filillT We eten die oliebollen niet zomaar Vlissingse zeekadet geroyeerd wegens seksueel misbruik JWHIIII Gratis waterpark en kinderclub www.gobest.nl I Reizen I Daar moetje naar toe. Het aftellen is begonnen kei 65-plussers laten recht op aanvullende uitkeringen schieten Bewolkt en vooral het eerste deel van C- JBP' I J© Vindt de autO die je ZOekt r? ie dag (mot)regen. Stevige zuidwes- jfcftj vT^^^^T^TTI I~-4u-'' I BMMBj internet: www.pzc.nl »s nummer €1.85 f||J f ||!|||||iL £.1.1.41 ff ÜL OUUfllHll I oor Ernst Jan Rozendaal jOES - De oliebollen en cham- staan klaar. Het vuur werk is gekocht. De goede voor- craens zijn bekend. En maan- ag wensen we elkaar massaal gelukkig nieuwjaar toe, raarna we eens flink gaan uit- aaien. Dat is niet zonder bete- enis. fearom doen we rond oud en ieuw allemaal hetzelfde? Psy- [toloog René Diekstra weet het. Het is een grappig verschijnsel at onder sociaal-psychologen ekend staat als het begineffect. Als mensen aan iets nieuws be ginnen, zijn ze geneigd te gelo ven dat wat ze in de eerste fase doen bepalend is voor het verde re verloop." Populair gezegd: een goed begin is het halve werk. Eerst is het zaak de kwade dampen en geesten weg te jagen. Vandaar het vuurwerk. „Dat is als het ware om de lei schoon te vegen", zegt Diekstra. In verschillende cul turen uit heden en verleden blijkt het eten op zo'n mo ment bij voorkeur rond te zijn. De cirkel staat voor volmaakt heid en dus voor een goed jaar. Vandaar de oliebol. De champagne mar keert zowel het ein de als het begin. Diekstra: „Met de kurk knal je de boze geesten het luchtruim in. Vervolgens komt er een heldere, sprankelende drank uit de fles, symbool voor een nieuw en hopelijk spranke lend jaar." Bij elk begin past een goed voor nemen. „Vergelijk het met kinde ren die een nieuw schoolschrift krijgen", aldus Diekstra. „Al tijd nemen ze zich voor daarin alleen nog maar netjes te wer ken. Al gaat het op pagina twee al fout, bij het volgende nieuwe schrift hebben ze hetzelfde voor nemen. Precies zoals wij bij elk nieuw jaar. Nieuwe ronde, nieu we kansen." Het uitwaaien aan het strand is ook als het schoonvegen van de lei, verklaart Diekstra. „Daarbij past het ook om elkaar geluk te wensen. Om de atmosfeer aan het begin zo gunstig mogelijk te laten zijn, zoeken we elkaar daarvoor op. Of we sms-en elkaar. Als we dat nalaten, denken we, zou het in het nieuwe jaar wel eens niet zo goed kunnen gaan." Al die rituelen hebben dus wel degelijk betekenis, besluit Diekstra. „We staan er niet meer bij stil dat allerlei gebrui ken rechtstreeks te maken heb ben met het begineffect. Vroe ger was dat duidelijker, toen het nieuwe jaar samenviel met het begin van de lente. Dat is niet meer zo, maar de symboliek van de nieuwe levensfase is geble ven." pagina 17 nieuwjaar is om uit te Advertentie GLASHANDEL MOERSTEE Voor al uw isolerende beglazing, ireuk, hardglazen deuren, glazen meubelen Nieuwe Kerkstraat 10a Kapelle-Biezeunge www.moerstee.nl Wegens een technische storing zal de Banen Index komen de woensdag 3 januari 2007 verschijnen. Onze excuses voor het ongemak. Wij wensen u een geslaagd 2007! De medewerkers van Jobtrack JAGUAR Uw Regionaal Jaguar Centrum JAGUAR BREDA B.V. MINERVUM 7118 4817 ZN BREDA TELEFOON 076-526 38 00 WWW.80GAERS-JAGUAR NL door Joeri Wisse GOES - De verleiding om nog voor oud j aarsdag lekker te knal len met pas aangeschaft vuur werk is groot, blijkt in de stra ten van Goes. Om overlast aan te pakken en vernielingen te voorkomen is in heel Zeeland extra politie in burger op de been. Agent Johan Kurvink van het Goese vuurwerkteam heeft een rustige ochtend achter de rug. In de hele stad is niemand be trapt op het afsteken van vuur werk. Misschien ligt de school jeugd 'zo vroeg' nog wél op bed. (Advertentie) Elke week ii Dat geldt in elk geval wel voor die zeventienjarige jongen uit de Goese Polder, die Kurvink om half twee wakkerbelt. De politie heeft enkele tips ge kregen dat hij illegaal vuurwerk zou bezitten en zou verkopen. Het vermoeden klopt. Vijf minu ten later komt hij in trainings pak naar buiten met Kurvink, die twee zware dozen met knal lers naar de auto sjouwt. Op het bureau geeft de jongen toe dat de ruim zeshonderd strij kers, vlinders en widowmakers illegaal in het buitenland zijn aangeschaft. Een uur later gaan Edwin Fran se en Kim Vermeulen de straat op. Ze gaan naar Goes Noord, waar regelmatig meldingen van vuurwerkoverlast vandaan ko- (Advertentie) Zie onze wekelijkse vacature-index zie pagina 6 katern 1 men. De twee zijn nog maar net op pad, of er vliegt een pijltje over een schutting. Tijd om een kijkje te nemen. Achter de poort spelen twee jochies, negen en tien jaar oud, met rotjes en 'ba bypijltjes'. Hun zakken blijken volgepropt met de knallers die ze met een aansteker afsteken.. „Dat is hart stikke gevaarlijk, bovendien mag het vandaag nog helemaal niet." zegt Vermeulen. „Van wie hebben jullie die gekregen?" Eén van hen wijst naar de woon kamer, waar een man, een ken nis, televisie kijkt. Als Franse hem' aanspreekt, is hij zich van geen kwaad bewust. „Die aansteker zullen ze wel uit de keuken hebben gepakt. Het is toch hun eigen verantwoorde lijkheid?" Een knul van dertien treft het even later minder goed. Voor de ogen van de agenten in burger steekt hij een rotje af. Hij mag in het nieuwe jaar de straten of de brandweerkazerne van Goes schoonpoetsen. door Maurits Sep VLISSINGEN - Het Zeekadet- korps Scheldemond uit Vlissin- gen heeft een lid geroyeerd om dat hij een ander lid van het korps seksueel heeft misbruikt. De politie doet op verzoek on derzoek naar de zaak. Waarnemend voorzitter N. Pee- ters van het korps wil weinig over de kwestie zeggen. „Het ligt zeer gevoelig. Het is natuur lijk ingeslagen als een bom." Peeters bevestigt dat de ge royeerde jongen 'al wat ouder' is, uit Vlissingen komt en al ja ren lid was van de zeekadetten. Het slachtoffer is een twaalfjari ge jongen die op Zuid-Beveland woont. „Voor zover wij nu we ten is er sprake van één dader en één slachtoffer", verklaart Peeters. Hij ontkent met klem dat het slachtoffer is verkracht. Wel zijn er volgens hem seksu ele handelingen verricht door de Vlissinger. Uit een brief die het bestuur op 14 december heeft gestuurd naar ouders van de leden, blijkt dat het voorval op 18 november door de commandant van het korps is gemeld bij het bestuur. De zeekadet is toen onmiddel lijk geschorst. Conform het huishoudelijk re glement van de zeekadetten is direct een vertrouwenscommis sie ingesteld om het voorval te onderzoeken. Op 29 november heeft die commissie de toenmali ge bestuursvoorzitter geïnfor meerd. Daarna is de kadet het lidmaatschap ontnomen. Volgens Peeters, die inmiddels optreedt als waarnemend voor zitter omdat de vorige voorzit ter per 1 januari zijn functie neerlegt, is de politie op de hoog te gesteld omdat er 'mogelijk strafbare feiten' zijn gepleegd. Met de ouders van het slachtof fer is volgens Peeters afgespro ken dat justitie de zaak verder behandelt. Atelier "de Schapekop" open op 1 januari van 12.00-17.30 uur met warme nieuwjaarsverrassingsaanbieding? Kerkstraat 3 - Veere - Tel. 0118-501416 Advertentie AMSTERDAM - Jongeren warmen zich aan een vuurtje, terwijl zij wachten op de volgende lading kerstbomen die zij verzamelen voor de traditionele Nieuwjaarsbrand in Amsterdam-Noord. foto Evert Elzinga/GPD (Advertentie) Feyenoord heeft gister avond het jaar afgesloten met een simpele zege op de Rotterdamse stadgenoot Excelsior: 3-1. Danny Buijs, Nicky Hofs en Stein Huysegems maak ten op Woudestein de doel punten voor de bezoekers. Invaller Johan Voskamp scoorde in de slotfase voor de thuisploeg met zijn eerste balcontact. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9,10 en 11; Zee land: 13, 15, 17, 18 en 19; Sport: 21 en 22; Oud 8c Nieuw: 23, 24, 25, 26, 27, 28 en 29; Wonen: W1, W3 en W5; Trends: W7 en W9; Nieuwsquiz: W10 en W11; Jong: W13; Reizen: W15, W16 en W19 PZC bv gaar zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In de colofon leesi u er meer over. antwoordnummer 7i3. m ivb goes het alfabet van Zeeland loor Jacqueline Steenwijk 9EN HAAG - Het aantal juderen dat afhankelijk is /an een bijstandsuitkering itijgt explosief. Dat komt loordat steeds meer 15-plussers moeten rondko- nen van een gedeeltelijke W-uitkering. blijkt uit een onderzoek dat het Verwey-Jonkerinsti- out wordt verricht in opdracht an ouderenbonden. De bonden zich grote zorgen, omdat aar schatting nu al de helft van 11e ouderen die recht hebben peen aanvullende bijstandsuit- ering, daar geen gebruik van ïaakt. Hierdoor leven dertigdui- ?nd ouderen onnodig onder de rmoedegrens. Tegelijkertijd jert nog geen 20 procent van al- gemeenten actief beleid om eze mensen op te sporen en op un rechten te wijzen, it het onderzoek moet duide- jk worden hoeveel ouderen op het sociaal minimum le- en waarom velen geen bij vragen. Dit jaar ontvin- 27.000 65-plussers een aan diende bijstandsuitkering, ter 206.000 ouderen die in Ne- wonen een onvolledige ontvangen. De verwachting is dat die groep over tien jaar meer dan verdub beld zal zijn naar 434.000. Het gaat vooral om allochtone ouderen die op latere leeftijd naar Nederland zijn gekomen. Alleen wie vijftig jaar in Neder land heeft gewoond, heeft recht op een volledige AOW-uitke- ring. Voor elk gemist jaar geldt een korting van 2 procent. Door dit systeem worden allochtone ouderen nu al gemiddeld 30 pro cent gekort op hun uitkering. Volgens berekeningen van het Verwey-Jonkerinstituut loopt in 2009 de gemiddelde korting op tot 51 procent. Vooral allochto ne vrouwen zien zich gekort op hun uitkering, omdat zij vaak pas jaren later door hun echtge noten naar Nederland werden gehaald. Meestal hebben deze ouderen ook geen volledig pen sioen opgebouwd doordat zij minder dan veertig arbeidsjaren hebben. Bovendien is hun pen sioen gering, doordat ze altijd laag betaalde banen hebben ge had. GPD pagina 3 weinig extraatjes in 2007 pagina 4 tot je dood leven op bijstandsniveau Feyenoord sluit af met simpele zege (Advertentie) O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbi j éénmalig loestemmmg voor automatische incasso san dn bedrag van mi|n rekeningnummer Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad. LJ Noteert u mij voor een vast abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 21.501", UI per kwartaal met automatische incasso (€61.50)". pet jaat met automatische incasso 236.00)". mei gratis PZC-paraplu De natuur heeft een eigen agenda Bruisend het jaar door Executie Saddam lijkt nabij In Irak en de Verenigde Staten heerst onduidelijkheid over wanneer het doodvonnis van Saddam Hoessein wordt voltrokken. Saddam zit vast in een Amerikaanse ge vangenis bij het vliegveld van Bagdad. Het papierwerk voor de executie is gereed. Saddam zou al van daag kimnen worden opgehangen, maar de rege ring wacht mogelijk tot later in de week. Nieuwbouw huren in Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1