Politie verbetert opsporing PZC De omhelzing in de dans mag weer [n snelsonnet is elk woord gewogen Verdachten vechtpartij Hulst op vrije voeten door Raymond de Frel HULST - Alle verdachten van hvee vechtpartijen in het cen trum van Hulst zijn weer op vrije voeten. De politie heeft het grootschalige onderzoek naai de geweldplegingen van eind ok tober met het verhoren van twee mannen (33 en 43 jaar oud) uit de gemeente Hulst nu afgerond. Beide mannen waren zijdelings hij de schermutselingen betrok ken, maar worden wel als ver dachten aangemerkt. Bij ernstige geweldplegingen in de nacht van zaterdag 28 op zon dag 29 oktober raakten twee mannen (27 en 28 jaar oud) zwaargewond. Een 25-jarige vrouw uit Hulst liep kaakletsel op toen een glas tegen haar hoofd werd gegooid. Een politie agent raakte lichtgewond. In de weken na de geweldplegingen werden vijf mannen (allen tus sen de achttien en twintig jaar oud) uit de gemeente Hulst en aen 22-jarige Axelaar gearres teerd. Een nacht eerder was het ook al flink prijs in de Lange Nieuw- straat in Hulst. Die kloppartij (waarbij honkbalknuppels wer den gebruikt) zou zijn begonnen in discotheek Champs Disques en verplaatste zich later naar de openbare weg. Portiers Burgemeester J.F. Mulder van Hulst maakte vervolgens ge bruik van een passage in de be leidsregel Horeca Portiers. Hij stelde dat de Champs alleen nog geopend mocht zijn als de zaak in het oog werd gehouden door twee gecertificeerde portiers. De Champs bleef vijf weken ge sloten, maar is inmiddels (mét portiers) weer geopend. Kort na deze vechtpartij, waar bij enkele gewonden vielen, wer- ien vier verdachten aangehou- len. Een twintigjarige man uit Capel- e aan de IJssel en een negentien jarige Temeuzenaar werden lan- ;ere tijd vastgehouden. Zij zou- len hun slachtoffers met een ïonkbalknuppel hebben be- verkt. Vanneer justitie zich over de za- sen buigt, is nog niet bekend. Een arrestatieteam oefent op een oefenterrein. De situatie in Zeeland maakte duidelijk dat naast goed voorbereid zijn, het voor de teams net zo goed van belang is iedere situatie op zich te evalueren. foto Robert Vos/ANP door Emile Calon De Schiedammer parkmoord raakt ook de Zeeuwse politie. Na deze op hefmakende zaak, waarbij een man on terecht werd veroordeeld voor moord, zijn er tal van richtlijnen uitgegaan om het opsporingswerk te verbeteren. De Zeeuwse politie gaat nu via een proef project na of het in de praktijk werk baar is bij grote rechercheonderzoeken meer vanuit het beleidscentrum te stu ren. Korte tijd geleden, donderdag 14 decem ber, kon de politie in de praktijk die nieuwe opzet toetsen. Die ochtend werd even voor elf uur op het Middelburgse station een anderhalf jaar oud jongetje ontvoerd. Het stond daar samen met zijn moeder en driejarig zusje te wachten op de trein. Plotseling verschenen er drie man nen die de moeder verbaal bedreigden. Enkele te hulp gesnelde conducteurs en omstanders werden eveneens bedreigd. Ontvoering De drie namen het jongetje mee en re den weg in een auto. Via verschillende telefoontjes naar 112 werd de politie gealarmeerd en kon het speuren beginnen. Volgens divisiechef van de Zeeuwse recherche T. Slinger land waren binnen anderhalf uur zo'n veertig agenten met die zaak bezig. Hun taak: het jongetje levend en wel terug vinden. De bijkomende opdracht: de ontvoerders inrekenen. De opsporing kon direct goed van start gaan omdat verschillende omstanders het nummerbord van de ontvoerders hadden genoteerd. Ook kon aan de hand van de gsm-signalen van een van de ontvoerders het spoor naar een wo ning in de Hercules Segherslaan in Vlis- singen worden gevolgd. Toen via obser vatie duidelijk werd waar de ontvoer ders zich bevonden, werd een arrestatie team opgeroepen. Het eigen team en dat van Rotterdam hadden die dag andere klussen te doen, dus reisden de specialis ten van het korps Haaglanden met vlie gende vaart naar Vlissingen af. Analisten vlooiden ondertussen alle da tabanken door op zoek naar informatie over de ontvoerders. Ze wilden weten met wi? ze van doen hadden. Met name of de ontvoerders vuurwapengevaarlijk waren en emotioneel en impulsief kon den handelen. Die informatie werd vervolgens gecom bineerd met de gegevens van de mensen van het observatieteam die het pand in de gaten hielden, waar het jongetje zich vermoedelijk bevond. Bij een gewone ontvoering speelt tijd meestal in het voordeel van de politie. Als een ontvoering langer duurt, heeft de politie meer gelegenheid onderzoek te doen naar sporen en andere aspecten om bij de daders uit te komen, aldus Slingerland. Deze keer kon er echter geen spi-ake van zijn om de ontvoering te laten betij en. De agenten wisten immers niet hoe het met het kind ging; hoe het werd ver zorgd en of het wel tijdig eten en drin ken kreeg. Daarom werd besloten zo snel als mogelijk in te grijpen. Wel werd eerst met het arrestatieteam overlegd hoe zij te werk zouden gaan. De Zeeuw se politie wilde niet dat het jongetje iets zou overkomen. Knalgranaat Eerst een knalgranaat naar binnen gooien om de ontvoerders te desoriënte ren, kon om die reden niet. Het gehoor van het kind zou daar blijvend letsel door oplopen. Om die reden koos de po litie voor de klassieke onverhoedse be storming van de woning, waarna het lukte de drie aanwezige verdachten in te rekenen. Een 23-jarige man uit Vlis singen, de vader van het jongetje, en twee vrouwen van 32 en 55 jaar. Korte tijd later werden elders in de havenstad nog twee andere mannen van 31 en 52 jaar aangehouden. Volgens Slingerland is die hele operatie goed verlopen. Wel was er op enig mo ment verwarring of dit wel het juiste jongetje was. Het jongetje zou namelijk een pleister op z'n voorhoofd hebben. Ter plaatse wilden agenten snel in actie komen, terwijl een observator dacht ge zien te hebben dat het jongetje niet ge wond was'aan z'n hoofd. Ook bleek dat de communicatie tussen de beleidsma kers en uitvoerders nog beter kan. Hoewel de ontvoering om half acht was afgelopen, gingen heel wat betrokken agenten pas na middernacht naar huis. De tussenliggende tijd werd gebruikt om te evalueren. Om tal van deelnemers aan die actie hun zegje te laten doen over wat er die dag goed en fout was ge gaan. Volgens betrokken agenten overheerste het gevoel van succes. In een tijd waar in regelmatig het nieuws wordt gedomi neerd door omgekomen kinderen, zoals de achtjarige Jesse uit Hoogerheide en de vijfjarige Metahan uit Apeldoorn, konden zij het ongedeerde jongetje nog geen tien uur na zijn ontvoering terugge ven aan de moeder. zaterdag 30 december 2006 19 Gewonde bij aanrijding SEROOSKERKE(S) - Een 63-jarige vrouw uit Zuidland is gisterochtend gewondgeraakt bij een botsing tussen een bedrijfswagen en een personenauto. Een 70-jarige man uit Zuidland reed met zijn bedrijfs auto op de strook voor rechtsaf slaand verkeer. Uit de strook voor linksafslaand verkeer kwam plotseling een 44-jarige automobilist uit de gemeente Schouwen-Duive- land, die rechtsaf een inrit in wilde inrijden. Hij zag de be stelauto niet aankomen en er ontstond een aanrijding, waarbij een 63-jarige passagiere van de bedrijfsauto ge wond raakte. De vrouw werd met nekklachten overgebracht naar het ziekenhuis. Beide auto's raakten beschadigd. Forse buit bij woninginbraak Goes GOES - Inbrekers hebben donderdag tussen 's middags 14.00 en 's avonds 20.30 uur flink toegeslagen in een woning aan de Hammarskjöldstede in Goes. Hun buit bestond uit honderden euro's, waardepapieren, siera den en een mp3-speler.'Van braakschade was geen spra ke. Naar aanleiding van de inbraak raadt de politie iedereen aan om het inbrekers zo moeilijk mogelijk te maken, door degelijk hang- en sluitwerk op ramen en deuren aan te brengen, verlichting te plaatsen bij de buitendeuren en waardevolle spullen te merken. En door ervoor te zorgen dat bij afwezigheid de woning er toch bewoond uitziet door licht te laten branden. Vuurwerk kwijt en een bekeuring WEMELDINGE - In de Wilhelminastraat in Wemeldinge zijn donderdagavond even na acht uur drie jongens dooi de politie aangehouden voor het afsteken van vuurwerk. De jongens (één van vijftien jaar en twee van zestien jaar) moesten het vuurwerk inleveren dat zij bij zich hadden. Ze kregen ook een bekeuring. Vuurwerk afsteken is offici eel pas toegestaan op 31 december vanaf 10.00 uur tot 1 januari 2.00 uur. Herinrichting Spuistraat begint VLISSINGEN - De definitieve herinrichting van de Vlis- singse Spuistraat begint maandag 8 januari. Vanaf die dag wordt gewerkt aan het trottoir, de groenvoorziening en de rijbaan. Het verkeer wordt tot half april omgeleid via Boulevard De Ruyter. Vanaf 8 januari wordt ook gewerkt aan de herinrich ting van de Oude Markt in Vlissingen. Doorgaand verkeer richting de Vrouwestraat is hier tot eind maart niet moge lijk. Overvallers stelen kassa OOST-SOUBURG - Een snackbar in Oost-Souburg is donderdagavond rond negen uur overvallen door twee on bekende mannen. De overvallers bedreigden de medewer ker van de snackbar en eisten geld. Toen de medewerker dit weigerde, namen de overvallers de hele kassa met hier in een onbekend geldbedrag mee. De lege kassa is dezelfde avond in de omgeving van de snackbar teruggevonden. De politie is nog op zoek naai de daders. Danny Malando: „Muziek is een taal die de wereld over gaat. Dat is de kracht van instrumentale muziek. Daarom is het ook zo jammer dat die wat ondergesneeuwd is geraakt in wat er heden ten dage op de radio te horen is." door Rolf Bosboom GOES - De muziek van weleer en het klassieke dansen vinden weer een nieuw publiek, merkt orkestleider Danny Malando (39). In de zaal ziet hij ook steeds meer jongeren. „Nostal gie komt bij iedereen wel te recht. Je merkt dat ook aan het succes van Dancing with the stars. De omhelzing, in plaats van een beetje met jezelf dan sen, is weer terug." Vanavond geeft hij in Goes een concert met zijn Malando Or kest, het internationaal befaam de gezelschap dat al sinds 1939 bestaat. Het is opgericht door zijn grootvader Arie Maasland, die zijn achternaam subtiel ver anderde in Malando. Hij schreef onder meer de tangoklassiekers Olé Guapa en Noche de Estrel- las. Na diens dood in 1980 werd schoonzoon Evert Overweg diri gent van het orkest. In 1999 nam zoon Danny de fak kel van hem over. Dat lag ook voor de hand. „Maar het is nooit onder dwang naar voren ge bracht. Toen mijn vader in 1999 aangaf dat hij alles wel had mee gemaakt en niet meer de drive had om het orkest verder uit te breiden, werd ik graag zijn op volger." Het Malando Orkest geniet on der meer grote bekendheid in Ja pan, waar het al in 1964 voor het eerst optrad. „Ik ben net weer terug uit Japan, waar we een toer van drie weken hebben gedaan. Het is mooi om Olé Gua- pa op die manier achterna te kunnen reizen. Je ziet daar in de zaal de generatie die mijn opa nog heeft zien spelen." De muziek blijkt telkens weer het beste communicatiemiddel. „Het is een taal die de wereld over gaat. Dat is de kracht van instrumentale muziek. Daarom is het ook zo jammer dat die wat ondergesneeuwd is geraakt in wat er heden ten dage op de ra dio te horen is." De komende tijd wordt de aan dacht vooral gericht op Duits land. „Dat is voor het eerst. Het zou fantastisch zijn als we die markt ook zouden kunnen vero veren." Het orkest telt nu overwegend muzikanten van Danny Malan- do's eigen generatie. „Maar we hebben ook twee mensen van het eerste uur: onze concertmees ter Ernö Olah en pianist Hugh den Ouden, die nog tien jaar lang met Toon Hei-mans heeft ge speeld. Het zijn allebei musici van ongekende klasse." Het repertoire is de laatste jaren enigszins veranderd, al blijft temperamentvolle, tijdloze dans muziek centraal staan. „Er zijn wel wat nummers bijgekomen en ik ben zelf ook aan het schrij ven", zegt Malando. „Maar de bekende stukken doen we nog steeds. Die móeten we wel spe len." De muziekstijl is wat bre der geworden, zoals vooral ook blijkt uit het album That's amo ve, dat eind vorige maand is uit gekomen. „We hadden al drie tangoplaten gemaakt en ik vond het tijd om er bijvoorbeeld ook wat rumba, samba, cha-cha-cha en Engelse wals aan toe te voe gen. Daardoor is het een wat meer uitgebalanceerd geheel ge worden." Het Malando Orkest wil vooral pretentieloos vermaak bieden, waarbij het publiek gerust een dansje mag wagen, al dan niet in het gangpad. „Of ze het ook oppikken, is de vraag. Het kan alle kanten op. De afgelopen keer in Finland hadden we in eens 21 dansparen op het po dium! Het moet in elk geval een zorgeloze avond worden, een feest der herkenning." Concert: Malando Orkest, van avond in theater De Mythe in Goes. Aanvang: 20.00 uur. kunst mantische tijdperk, aan het begin van de twintigste eeuw, wilde iedereen zich op een unieke manier uiten. Daardoor werd origi naliteit het belangrijkste criterium. Op zich is dat een nobel streven, maar het is volle dig doorgeslagen. Kunst is een vorm van communiceren. Dan moet je op z'n minst een taal spreken die is te verstaan. Veel mo derne poëzie is mijn taal niet meer. Ik zie wel een kentering, bijvoorbeeld in de vorm van hiphop. Er wordt door jongeren weer ge dicht bij de vleet. Dat vind ik fantastisch." Jordans is een van de zes dichters die snel- sonnetten maken voor gedichten.nl. Ze heb ben allemaal hun 'eigen' dag. Voor Jordans is dat de woensdag. Sinds hij er vierenhalf jaar geleden mee begon, heeft hij slechts één keer verstek moeten laten gaan. Het uitgangspunt is steeds de actualiteit: niet alleen de grote gebeurtenissen, maar ook de opmerkelijke kleine berichtjes. „Ik lees de krant op een bijzondere manier. Bij alles denk ik: zit er een grap in? Op het mo ment dat ik iets lees, moet er een klik in mijn hoofd gebeuren." Dat kan de gestrande verkering van Jan Smit zijn of de poliep van Frans Bauer, maar ook bijvoorbeeld de opkomst van de Partij voor de Dieren of andere politieke kwesties. Vooral minister Verdonk moest het dit jaar regelmatig ontgelden, zoals in het snelsonnet 'Zeehonds', over het terugzet ten van twee zeehonden bij Kamperland: Daar zwommen ze, de vrijheid tegemoet. 't Was hartverwarmend, en de tranen welden hier aan de oever van de Oosterschelde. Elk afscheid doet verdriet, het is voorgoed. Alleen Verdonk had dikke binnenpret: Geweldig! Wéér een tweetal uitgezet. Een snelsonnet heeft doorgaans een duidelij ke pointe. Soms ook blijft de lach bewust uit. „Ik probeer voor de grap te gaan, maar af en toe wil ik ook wel flink uithalen. Het is een beetje zoals in cabaret." Een voorbeeld daarvan is 'Herdenking', waarin Jordans twee nieuwsfeiten combi neert: de Auschwitz-herdenking in Amster dam en het feit dat met een Marokkaanse naam op het sollicitatieformulier het vrij wel onmogelijk blijkt te zijn om een baan te vinden: Een stilstaan om de doden te betreuren bij wat begon met minachting en haat. We spreken heel ontroerd van sluipend kwaad en roepen dat dat nooit meer mag gebeuren. En wijzen, met de ogen nog vol tranen, weer naar een nieuwe groep: de Marokkanen. Het betekent een behoorlijke druk om elke week een bijdrage te leveren. „Ik heb vaak op het punt gestaan om te laten weten: ik stop ermee. Ik ben een lui varken, daar komt het gewoon op neer. Uiteindelijk vind ik het toch heel leuk om te doen. Deze vorm dwingt je om bezig te blijven." Aaike Jordans neemt het jaar door m 52 snelsonnet- ten, muzikaal omlijst door gitarist James Denton, vanmiddag in De Drukkerij aan de Markt in Mid delburg. Aanvang: 14.00 uur. loor Rolf Bosboom 10ES - Elke woensdag publiceert de Goese lichter Aaike Jordans een actueel 'snelson- ict' op de website gedichten.nl. Door ze alle 12 van 2006 op een rij te zetten, ontstaat een nooi, satirisch getint en persoonlijk ge- deurd jaaroverzicht. Jen jaar geleden las Jordans de resultaten ■an 2005 voor in De Drukkerij in Middel- rnrg. „Het zat bomvol en de reacties waren rg goed. Daarom hebben we meteen afge- proken dat we het dit jaar zouden herha- en." Bovendien heeft hij alle snelsonnetten lie hij sinds 2002 heeft geschreven per jaar lang gebundeld op papier, inclusief 2006. Jen snelsonnet - voorheen ook speedsonnet if sonnetette genoemd - is een dichtvorm 'an zes regels waarvoor strakke regels gei len: Vier regels om zo'n vers mee aan te vangen. Omarmend rijm, de tweede regel hier rijmt op de derde, één op regel vier, elk - metrisch - aan vijf jamben opgehangen. Twee regels nog, een laatste rijmduet en zie, daar staat een puntgaaf snelsonnet. „Die vorm is min of meer heilig", zegt Jor dans. „Dat is ook meteen de uitdaging. Het is leuk om je in te perken en binnen die be grenzing iets moois te doen. Anders wordt het oeverloos geleuter. Nu word je gedwon gen je woorden te wegen." Jordans heeft ook veel vrije poëzie geschre ven. „Dan schrijf je wat in je opkomt. In een snelsonnet moet je eerst goed nadenken over wat je kwijt wil. Ik heb veel van mijn vrije, serieuze poëzie herschreven in light verse en dan merk je dat het compacter wordt en meer zeggingskracht krijgt." Hij hecht aan heldere poëzie. „In het postro- >e Goese dichter Aaike Jordans. foto Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19