PZC Wet past even niet op Arnemuiden tuint ratuin Karin uit Renesse deelt sjaals uit aan daklozen in Amsterdam Eigenaar vogeltuin zoekt nieuwe ruimte rentes! 30 jaar 4,40 eugd mag vandaag 2006 al uitluiden met vuurwerk Het mooiste j vuurwerk koop je bij 0 s Intratuin Prepaid ejaarsknallers \m t kpn edactie: 0113-315649 ww.pzc.nl .mail:redactie@pzc.nl ostbus 31, 4460 AA Goes Idvertentie-exploitatie: oord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ■euws-Vlaanderen: 0113-315570; ationaal: 020-4562500. ■zersservice: 0800-0231231 aterdag 30 december 2006 1 jaar 3,90 5 jaar 4,05 10 jaar 4,15 www.expertfd.nl oor Maurits Sep RNEMUIDEN - Burgemeester chouwenaar van Middelburg andell strikt genomen in strijd iet de wet, maar voegt zich aar de praktijk van Arnemui- Daarom staat hij toe dat andaag al vuurwerk wordt af- fstoken in het dorp, terwijl dat genlijk alleen op oudejaarsdag Kg- udjaar valt immers op zondag, anuit Arnemuiden zelf had hij gnalen ontvangen dat men het lar een dag eerder wilde uitlui- ;n met knallend vuurwerk, een (reugdevuur en hardrijden op rommers zonder uitlaat. „Dan ninnen we onze kop wel in het knel steken en vasthouden aan Ie landelijke regel dat dat al- een mag op oudejaarsdag, maar iatzou een wereldvreemde reac- Stichting Hulst Cultureel gaat ïaar eigen weg - Wethouder F. van van de gemeente is verbaasd over het be- van de Stichting Hulst Cul- om een aanbod van Schel- F. Lievens an de hand te wijzen. ïevens bood aan de program- lering van de culturele voorstel- ngen in Hulst op zich te nemen )dat alle voorstellingen in eeuws-Vlaanderen centraal ge igeld worden. Stichting Hulst ultureel heeft echter besloten band met gemeenschapscen tra Den Dullaert te herstellen. lampmuseum i Ouwerkerk irofessionaliseert - Het Museum 1953 gaat voor de op zoek naar een of eer beroepskrachten. Dat is no- in verband met de op stapel aande grootscheepse uitbrei- ngsplannen. Dat staat in de de- anber-nieuwsbrief van het impmuseum. et in één van de caissons aan Weg van de Buitenlandse ers in Ouwerkerk gevestigde .useum timmert inmiddels al ]f jaar aan de weg, en niet zon- :r succes. Om het succes vast kunnen houden, koestert het useum ambitieuze plannen uitbreiding. caisson 1 wordt nu het feite- verhaal van de alles- watersnoodramp Het is de bedoeling dat caisson 2 de emoties aan bod in de vorm van per- verhalen. Caisson 3 oet plaats gaan bieden aan en in isson 4 draait het om de vraag )e we anno 2006 en in de toe- imst met het water om moeten lan, et project gaat drie miljoen eu- kósten, er is al 1,4 miljoen bin- m aan bijdragen. Het museum- stuur verwacht eind 2008 in nieuwe opzet te kunnen ope- !n. Het museum mikt op 50.000 zoekers per jaar, tegen nu ge- iddeld 23.000 per jaar. tie zijn. Je houdt het toch niet al lemaal tegen als het op zaterdag gebeurt." Daar hoef je je niet bij neer te leggen, geeft Schouwenaar toe, maar de landelijke regel is be dacht om de overlast te beper ken tot één dag. En dat is pre cies wat hij verwacht te berei ken. De politie treedt vandaag niet op tegen vuurwerk en de Ar- nemuidenaren zelf zullen mor gen geen vuurwerk afsteken. „Het is beter de overlast op za terdag te hebben dan op zon dag. Dat past bij het dorp." De burgemeester rekent daarbij ook op de eigen verantwoorde lijkheid van de dorpsbewoners. Ook op die van de niet-kerkelij- ken. „Ik ga ervan uit dat zij op zondag ook niks doen. Dat gaan we niet handhaven, dat moeten ze zelf onderling regelen. Ik raad mensen die niet-kerkelijk zijn aan geen maling te hebben aan hun omgeving en dus op oudjaar met vuurwerk te wach ten tot na middernacht." Geen vrijbrief De gemeente Middelburg heeft de inwoners van Arnemuiden per brief geïnformeerd over de alternatieve jaarwisseling. Schouwenaar benadrukt dat hij geen vrijbrief heeft geschreven. „Als het zaterdag uit de hand loopt, of als er te zwaar vuur werk wordt afgestoken, grijpen we alsnog in. En als er zaterdag heel veel jongeren uit andere dorpen naar Arnemuiden ko men, dan pakken we dat vuur- werktoerisme ook aan." De wet schrijft voor dat vuur werk alleen vanaf oudejaarsdag 10.00 uur tot nieuwjaarsnacht 2.00 uur de lucht in mag. De po litie, die vandaag met heel veel mensen aanwezig zal zijn in Ar nemuiden, ziet het echter door de vingers van 10.00 uur tot 24.00 uur op 30 december. Wie dat wil kan volgens de wet op zondag dus nog een keer zijn gang gaan, maar Schouwenaar rekent erop dat dat niet ge beurt. Mensen die vandaag overlast on dervinden en de tijdelijke maat regel willen aanvechten, kun nen klachten indienen bij bij voorbeeld het Gerechtshof of de politie, beseft de burgemeester. Daar zullen zij op de dag zelf weinig mee bereiken. „Mensen zullen zich nu moeten voegen naar de situatie. Maar het is een weloverwogen besluit op goede gronden en met goede bedoelin gen", vindt hij. Het is bovendien besproken met de politie en het Openbaar Ministerie. Andere gemeenten met veel in woners die de zondagsrust res pecteren, hebben het voorbeeld van Middelburg niet gevolgd. „Maar", redeneert Schouwe naar, „géén vuurwerk op zater dag én niet op zondag omdat dat een rustdag is, dan wringt het op twee dagen." Eieren Andere Arnemuidse oudejaars- tradities - hardrijden op een brommer zonder uitlaat, een vreugdevuur - zijn vandaag ook toegestaan, zij het onder voor waarden en alleen op speciaal aangewezen plaatsen. Eieren meenemen op straat is echter op beide dagen strikt verboden. Vandaag vuurwerk afschieten is trouwens alleen in Arnemuiden toegestaan. In Middelburg, Nieuw- en Sint Joosland en Sint Laurens geldt wel de wet die even niet op Arnemuiden past. door Anita Janse MIDDELBURG - De vogels van Utropia in Middelburg hebben ruimte nodig om hun vleugels uit te slaan. Datzelfde geldt voor de eigenaar. De exotische vogel- en plantentuin is op zoek naar een locatie met genoeg vierkante meters voor een volwaardige dagattractie. „In het voorjaar van 2009 moeten we hier weg zijn", vertelt eigenaar Ricardo Brasser van de vogeltuin. De loods van Utropia aan de Kleverskerkseweg moet wijken voor woningbouw; bovendien biedt de huidige locatie te weinig ruimte om te groeien. „We willen meer op een dierentuin gaan lijken, maar dan één met zo min mogelijk gaas." Het contact met de dieren is de kracht van Utropia, aldus de eigenaar. Een rond scharrelende toekan komt nieuwsgierig dichterbij en knikt wijs met zijn kop, als of hij zeggen wil; „En zo is het." Contact met dieren heeft natuurlijk twee kanten. Een uitgestoken hand stelt de toekan niet op prijs. Met zijn enorme sna vel houdt hij die op afstand. De meeste vogels vliegen gewoon vrij rond. Een beetje vogelpoep kan de klant niet deren. De cijfers liegen er niet om: afgelopen jaar bezochten 30.000 bezoekers de vogel- tuin. „Dat is veel meer dan wij ooit voor mogelijk hielden", zegt Brasser. In het voorjaar van 2004 is Utropia geopend. Inmiddels hebben de Brassers een leer proces achter de rug. „We zijn begonnen met veel orchideeën. Dat bleek geen suc ces. Zodra er één in bloei kwam doken de vogels er bovenop. Weg plant." Een andere verrassing was het feit dat de vogeltuin inmiddels als opvangcentrum fungeert. „Dat is nooit onze bedoeling ge weest", benadrukt Ricardo, die regelma tig met zijn hand over zijn hart moet strij ken. Stress In een kooi, een beetje achteraf, zit een kaalgeplukte papegaai. „Dat heeft hij zelf gedaan, van de stress", vertelt Ricar do. „Zijn vrouwtje is gestolen, daar kan hij niet overheen komen. De eigenaren hebben hem van ellende hierheen ge bracht." Een nieuw vrouwtje zit er voorlopig niet in. Met het oog op ruimtegebrek en de op handen zijnde verhuizing is Ricardo voor lopig terughoudend in het aanschaffen van nieuwe dieren. Het is nog niet duide lijk waar Utropia heen moet. Een bureau onderzoekt momenteel waar de vogel tuin het beste tot zijn recht komt. De pro- (Advertentie) Sk/-.. Bel voor de dichtstbijzijnde Intratuin-vestïging: 0900-7707700 of kijk op www.intratuin.nl i door Ali Pankow RENESSE - Met ruim honderd- vijftig sjaals in de kofferbak reed Karin Korstanje uit Renes se gistermiddag naar Amster dam. Zij heeft al die sjaals gis teravond uitgedeeld aan dak- en thuislozen in de hoofdstad tij dens haar tocht met de soepbus van het Leger des Heils. „Als ik zelf met mijn familie aan de kerstdis zit met dé cv op twintig, realiseer ik me hoe goed we het eigenlijk hebben. Maar dat er in 2006 nog zoveel mensen in Nederland zijn die rond het minimum leven en voor wie een warm bed en ver antwoorde maaltijd niet vanzelf sprekend is, dat gaat me erg aan het hart", zegt Korstanje. Zij is binnen de Schouwse West hoek als diaken van de hervorm de kerk in Renesse al jaren be trokken bij de asielzoekerspro- blematiek. Ook heeft zij in dit dorp een uitgiftepunt van de Schouwse Voedselbank opgezet. „In de steden zijn natuurlijk nog veel meer mensen die in de knel komen. Mijn zus Jacolien woont in Amsterdam en als ik af en toe bij haar ben, word ik al tijd geraakt door schrijnende ge vallen, zoals een bedelende moe der met een landje. Ik heb tegen mijn zus en tegen mijn man René weieens gezegd dat ik graag een keer mee zou gaan met het Leger des Heils in Am sterdam om soep uit te delen aan de dak- en thuislozen", ver telt Korstanje. Haar man nam onlangs contact op met Marc Voomeveld van 'het Leger des Heils in de hoofd stad. De afspraak tussen kerst en de jaarwisseling een keer mee te gaan was toen snel ge maakt. Voorneveld stelt de be trokkenheid van de Zeeuwse op prijs en is blij dat ze niet met le ge handen naar Amsterdam is gekomen. Korstanje heeft dank zij een oproep in de plaatselijke Kerkbode en via familie en vrienden honderdvijftig sjaals ingezameld. Gisteravond tussen Jongen (15) mishandeld MIDDELBURG - Een vijftienjarige jongen uit Middel burg is donderdagavond tussen 21,15 en 21.45 uur in Poor- tershove in zijn woonplaats door twee bekenden geslagen en geschopt. Aanleiding was een stuk vuurwerk dat 's middags rond vijf uur door een van de twee door het raam van de kamer van het slachtoffer was gegooid. Hierbij raakte een box van zijn computer beschadigd. Toen de vijftienjarige 's avonds het tweetal - dat in gezelschap was van nog drie personen - in de straat tegenkwam, ontstond een handge meen. De jongen viel daarbij op een hekje dat vernield werd en bezeerde zijn rug en gezicht. Illegale wapens België vernietigd ZELZATE - Onder de ogen van federaal minister van Jus titie L. Onkelinx en gouverneur A. Denys van Oost-Vlaan deren zijn gisterochtend in de ovens van staalreus Arcelor in Zelzate ruim 20.000 illegale wapens vernietigd. Dat is de helft van het totaal aantal wapens, dat de afgelopen maanden in het kader van de nieuwe Belgische wapenwet werd afgeleverd bij de politiebureaus in het hele land. Voor 50.000 andere wapens die door de eigenaren werden aangemeld, is een vergunning verstrekt. Ook bij cle Arce lor-vestiging in Luik verdwijnen duizenden wapens in de ovens. Volgens Onkelinx zijn in heel België in totaal 800.000 wa pens in omloop. De inzamelingsactie loopt nog tot eind juni 2007. Daarna wordt iedereen, die betrapt wordt met een illegaal wapen, vervolgd. De nieuwe wapenwet werd van kracht na verschillende racistische moorden in Ant werpen. Hotel in Zierikzee gaat later open ZIERIKZEE - Het duurt nog even voordat Hotel Grand Café 't Getij in Zierikzee opengaat. Tegenvallers tijdens de bouw hebben voor een vertraging van een kleine drie maanden gezorgd. Eigenaar J. Meerdink verwacht de eer ste week van maart open te gaan. Hotel Grand Café 't Ge tij had ver-wacht nog voor de kerstdagen de eerste gasten te zullen boeken. De dakconstructie bleek echter in zo'n slechte staat te zijn dat restauratie van de kap noodzake lijk was. De historische spanten, die in het voorhuis date ren volgens gevonden merktekens uit het begin van de vijf tiende eeuw, konden behouden blijven. Ook het enige over gebleven gewelf bleek tijdens de bouw op instorten te staan. Ongelijke druk van de vloer boven het gewelf deed het historische bouwwerk, dat net als de kap uit de vijf tiende eeuw dateert, scheuren. Restauratiearchitect P. van Traa heeft het gewelf kunnen redden. Advertentie De loods van Utropia aan de Kleverskerkseweg in Middelburg moet wijken voor woningbouw; bovendien biedt de locatie te weinig ruimte om te groeien. foto Ruben Oreel vincie heeft 12.000 euro bijgedragen aan de kosten voor dat onderzoek. Het was de bedoeling dat Utropia grond zou krijgen naast het vrijetijdscentrum Zep, in de Mortiere. „Dat gaat niet door, als de grondprijs niet zakt", zegt Bras ser. Hij denkt drie hectare nodig te heb ben. Niet alleen voor zijn vogels en plan ten, maar ook voor de gasten. Er moet voldoende parkeerruimte komen, en speelruimte voor de kinderen. In totaal zouden in het nieuwe Utropia zo'n 45 mensen kunnen werken. „We wil len onszelf kunnen bedruipen en niet af hankelijk zijn van subsidie", zegt Bras ser. Zijn gedachten gaan nu richting de gemeente Veere. „Misschien een oude boerderij. Als het maar goed bereikbaar is en als we er maar kunnen groeien. We vinden wel wat." half acht en half elf heeft ze die samen met een kop warme soep op diverse locaties uitgedeeld aan zwervers in Amsterdam. Lang niet iedereen wilde praten over zijn zwervend bestaan. „Dat hoeft ook niet, het gaat mij vooral om het gebaar", zegt Kor stanje. „Vorig jaar hebben we ook in Renesse een zwerver hulp verleend en voor onderdak voor hem gezorgd. Uiteindelijk koos hij er toch voor weer terug te gaan naar Utrecht om op straat te gaan leven. Ieder mens heeft zijn eigen verhaal en mag na tuurlijk eigen keuzen maken, maar feit is dat een sjaal en een kop soep op een bepaald mo ment wel welkom kunnen zijn." Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken - van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231. (Advertentie) KPN Prepaid Nokia 2310 Nu voor 79,99 65.000 kleurenscherm FM Radio met headset KPN Prepaid simkaart Nu voor 10,- incl. gratis Rituals verwenpakket KPN Prepaid simkaart 3 populaire Rituals verzorgingsproducten iPrimafoon kpn.com BelCompan y zeeuwse almanak Getrouwd De Hulstenaar vond het best doe dat maar eens na! Zijn een aardige prestatie, riep hij vrouw dacht er iets anders tijdens een feestje waar hij en over. Trek er maar ritstig zijn vrouw het middelpunt tien jaar van af, want je bent waren. 25 Jaar getrouwd... nooit thuis!" Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13