Consumptiedrift en onbehagen PZC fn 2006 kwam beloofde herstel op gang Kleurrijk einde van beursjaar 3-2-1 DVD home entertainment-systemen van Bose Home cinema met slechts twee luidsprekers en een uit het zicht te plaatsen basmodule (Advertentie) Lor Maurice Wilbrink HAAG - Na een lange eco- stagnatie, die al eind inzette, brak in 2006 dan [och de hoogconjunctuur weer Economen weten uit hun Lekjes dat economisch herstel pteindelijk wel komt, maar het [astel voorspellen bleek de jaren erg moeilijk, [leeds liet met name de con tinent het afweten, en zonder jarticulieren die de euro laten jollen, is er in de moderne Lonomie geen groei meer moge- it Ie consument gaf dan ook de oorslag in 2006, ook al had hij mvankelijk nog zijn aarze- ngen. Gepijnigd door jaren an bezuinigingen, loonmati- ing, sterk gestegen pensioen- remies, en soms zelfs verlies an een betaalde baan, ver- rouwde hij het laatste grote erk van het kabinet-B alkenen- ie niet: de invoering van het ieuwe zorgstelsel, «onstrookberekeningen gaven 1 in januari aan dat de meeste lensen er nipt op vooruit zou- engaan, en sommige categorie- a zelfs flink. Maar toen de eer- Ie strookjes binnen waren, rak er paniek uit bij sommige roepen, die inderdaad koop recht. verloren. Bijvoorbeeld adat ze lange tijd heel goed- Bop in het ziekenfonds hadden ezeten. tok de categorieën die hun rui- werkgeversvergoeding kwijt rekten, trokken aan de bel. Het «paalde de nationale stemming ond de invoering van het nieu- re zorgstelsel. nvesteren har toen het stof was neerge- iaald en de koopkrachtgevol- en van andere maatregelen ge ldelijk duidelijk werden, viel et voor de meesten toch mee. Uit jaar kende enkele maanden waarin de bestedingen zo "fors toenamen dat het leek alsof de uitbundige jaren negentig weer terug waren. Voor ondernemers, die al langer door haddén dat betere tijden waren aangebroken, was dat ook het sein om echt te gaan investeren. Inmiddels zijn de briefjes met 'personeel ge vraagd' alweer op de winkelrui ten geplakt, net als eind vorige eeuw. Zelfs de energieschok werd bijna moeiteloos verwerkt: in juli bereikte de prijs van een vat ruwe olie een historisch record, toen boven de 78 dollar werd ge noteerd. Hittegolven Maar tot een kopersstaking aan de benzinepomp leidde dat al lerminst. Alleen de detailhandel zag die maand nauwelijks een klant, maar dat had meer te maken met de reeks hittegolven. Geen tijd om eens op zoek te gaan naar een nieuw bankstel, maar dat werd in augustus toen de regen met bakken uit de hemel viel, alweer goedge maakt. Het toegenomen consumenten vertrouwen bracht Albert Heijn er zelfs toe na bijna drie jaar te stoppen met de prijzenoorlog. De klant kijkt niet meer alleen naar prijs, maar ook weer naar service en assortiment. En de Zaanse grootgrutter had natuurlijk zijn doel bereikt: het supermarktconcern Laurus was op de knieën gedwongen, en Al- bert Heijn kon een paar mooie Konmar-zaken overnemen. De toegenomen bestedingen zorgden ook-weer voor een la chende minister Zalm. Er vloei de zoveel btw-geld in de schat kist, plus winstbelasting, be taald door florerende-bedrijven, dat er - ook weer voor het eerst sinds de eeuwwisseling - een heus overschot bij het Rijk is ontstaan. Daarmee is de basis gelegd voor het vergrijzingsbeleid dat nu echt van de grond moet komen. De bevolking veroudert in rap tempo, en wat lang voorspeld is, gaat onontkoombaar gebeu ren: de AOW, die op 1 januari zijn vijftigste verjaardag be leeft, wordt steeds kostbaarder en de medische kosten nemen toe. Maar overschotten op de rijksbe groting verzachten de maatrege len die zeker komen: hogere be lastingen, vooral voor ouderen met een goed inkomen, en meer eigen bijdragen voor sommige zorguitgaven. Maar 2006 bracht niet alleen een discussie over het vergrij- zingsvraagstuk. Het afgelopen jaar bracht ook alweer aan het licht dat de rust op de arbeids markt voorbij is. Arbeidsmarkt deskundigen van het CWI voor spelden onlangs 'paniek' onder werkgevers, als het komend voorjaar aanbreekt. Er zal in al lerlei sectoren te weinig goed ge kwalificeerd personeel beschik baar zijn. De vraag is: hebben we op het gebied van scholing wel genoeg gedaan? Bij het beantwoorden van die vraag kruipt er veel onbehagen omhoog. Het onderwijs, en dus onze jonge mensen, zijn niet goed opgeleid. De consumptie is weer op peil, het vertrouwen is weer terug, maar we investeren te weinig in onszelf. Ijsbeer En dat probleem zien steeds meer mensen ook opdoemen op dat andere, grote terrein: het milieu. Het bijna afgelopen jaar kregen we het beeld op ons netvlies van de laatste ijsbeer op een wegdrijvende ijsschots - geen poolkap meer om naar terug te keren. In dat opzicht komen de onbe zorgde jaren negentig nooit meer terug. GPD JAKARTA - Beurshandelaars in de Indonesische hoofdstad Jakarta luidden het jaar gisteren kleurrijk uit met het oplaten van ballons. foto EPA vrijdag 29 december 2006 Onderzoek ondergang KPNQwest AMSTERDAM - Er komt een onderzoek naar de onder gang van de telecomonderneming KPNQwest. Dat heeft de Ondernemingskamer van het gerechtshof in Amster dam gisteren besloten. De Ondernemingskamer houdt er 'ernstig rekening' mee dat KPNQwest de banken en beleg- gex-s heeft misleid. Het voormalig bestuur en de toenmalige raad van commis sarissen hebben hun handelwijze niet goed kunnen verkla ren, aldus de Ondernemingskamer. Het samenwerkings verband. tussen KPN en het Amerikaanse Qwest ging me dio 2002 failliet. De uitspraak is een overwinning voor cle Vereniging van Effectenbezitters (VEB). Die stelt dat het destijds aan de beurs in Amsterdam genoteerde KPNQwest willens en we tens de omzet heeft 'opgepompt'. Ook heeft het bedrijf on- x'ealistische px-ognoses afgegeven, aldus de VEB. De totale schade van het faillissement wordt becijferd op meer dan 2,5 miljard euro.ANP Virgin America vangt bot in VS WASHINGTON - De Britse zakenman Richard Branson heeft van de Amerikaanse overheid nul op het rekest ge kregen voor zijn plannen voor een eigen luchtvaaidmaat- schappij in de Verenigde Staten. Het Amei'ikaanse ministerie van Transport weigerde een vergunning af te geven voor Virgin America omdat de nieuwe prijsvechter niet aan de eigendomsregels voldoet. Dat meldde de Britse nieuwsdienst BBC gisteren. De Amerikaanse wet schrijft voor dat bij een Amerikaan- se luchtvaartmaatschappij minstens 75 procent van het stemrecht in bezit moet zijn van Amerikaanse staatsbur gers. ANP/RTR Rechter grijpt in bij Begemann AMSTERDAM - Bij het beleggingsfonds Begemann wor den op last van de rechter een nieuwe bestuurder en com missaris geïnstalleerd. Dat liet de Ondernemingskamer in Amsterdam gisteren weten. De uitspraak betekent een overwinning voor een groep minderheidsaandeelhouders in Begemann, die om de in greep had verzocht. De groep had de rechter ook ge vraagd om een onderzoek naar de gang van zaken bij Be gemann. Ze zijn van mening dat het huidige bestuur en de commissarissen slechts oog zouden hebben voor de belan gen van grootaandeelhouder Sivex Agro. ANP Philips en BenQ uit elkaar AMSTERDAM - Het elektronicaconcei-n Philips en het Taiwanese it-bedrijf Lite-On gaan samenwerken op het gebied van dvd-opnameappai'aten. Dat maakten de be drijven gisteren bekend. Daarmee komt een einde aan de samenwerking tussen gsm-fabrikant BenQ en Philips. Na bijna vier jaar samenwerking neemt Lite-On het stokje over. Het bedrijf koopt de 49 procent van de aandelen die BenQ had in het gezamenlijke bedrijf. Daarnaast verkoopt Philips zijn fabriek van Automitive Playback Modules (APM) aan Lite-On. APM maakt en le vert cd- en dvd-afspeelsystemen voor de auto-industrie. Ook hier werden geen financiële details gegeven. De overi ge activiteiten van APM, waaronder de onderzoeks- en verkoopafdelingen, gaan over naar het samenwerkings verband met Lite-On .ANP/RTR Een enthousiaste pers... Fabrikant Bose maakt een bijzonder doordacht systeem j onder de naam 3-2-1. Dit bestaat slechts uit een afspeel- i eenheid waarin de dvd/cd-speler, radio en knoppen zitten. Bediening gaat veelal met de bijgeleverde afstands bediening. Het geluid komt uit een driedelig subwoofer- systeem. De woofer plaats je gewoon uit het zicht en twee zeer solide satellietspeakers zorgen voor zowel het stereo- als surround- geluid. Bose heeft jaren ervaring met kleine monitorspeakers en dat is te horen. Zeker gezien het minimale formaat is het geluid zeer spectaculair." - OOR •A V;:;r Kijk en luister. Ga naar een geautoriseerde Bose-dealer en vraag om een demonstratie. GOES: Minet Audio Video, Gasthuisstraat 2-4. Mikro Electro, Marconistraat 4. HEINKENSZAND: Louis Hemelaar, Schouwersweg 7. HULST: Mikro Electro, Zoetevaart 8. MIDDELBURG: EP:Minet, Segeersstraat 27. Mikro Electro, Lange Geere 149. MediaMarkt, Mortiereboulevard 4. MIDDELHARNIS: Mikro Electro, Spui 2. OOSTBURG: Mikro Electro, Veerhoeklaan 5. TERNEUZEN: Electro World Verlinde, Axelsestraat 25. Mikro Electro, Kennedylaan 94. VLISSINGEN: Mikro Electro, Hermesweg 23. ZIERIKZEE: Delta Discs, Mol 15. Electro World van der Heijden, Havenpark 5. Mikro Electro, Varremarkt 2. Meer informatie? Telefoon: (0299) 390111, fax: (0299) 390 109, e-mail: consumenteninfo@bose.com of bezoek www.bose321.nl Uit hel Jicht te plaatsen ACOUSTIMASS -module niet afgebeeld Better sound through research

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 7