Wielercomité blijft positief Luchtruim is weer geopend voor de schansspringers Veldt en Mulder staan alsmaar in de schaduw van Bos Huntelaar 's werelds doeltreffendste spits Als de Eneco Tour komt, gaat de karavaan door de Westerscheldetunnel Israëlische voetballers aan de leugendetector vrijdag 29 december 2006 Platini wil kruistocht tegen racisme DEN HAAG - Michel Platini, kandidaat voor het voorzitter schap van de Europese voetbal unie Uefa, wil een kruistocht te gen racisme en vreemdelingen haat in het voetbal. In zijn verkiezingscampagne die hem langs de meeste van de 52 Europese voetbalfederaties voer de, zei de tegenstander van de zittende preses, de Zweed Lenn- art Johansson, het racisme en de vreemdelingenhaat te beschou wen als een 'plaag', die 'een be dreiging vormt voor onze sport'. De 51-jarige Platini, die in 1984 het Franse voetbalelftal naar de Iguropese titel leidde, ziet overi gens meer gevaren voor de sport. Hij noemt 'twijfelachtige financiële transacties', klandes- nene weddenschappen, fout ge- van voetbalagenten en do- als problemen die in de toekomst moeten worden aangepakt. Solidariteit Platini wil verder de gekozen be stuurders van de Uefa meer ge wicht geven en meer solidariteit tussen de federaties die lid zijn van de organisatie. Dat uitgangs punt vertaalt Platini door te stel ten dat de drie grote voetballan den (Engeland, Spanje, Italië) nog maar maximaal drie voet balploegen deel kunnen laten ne men aan de Champions League. Op die manier wil Platini het draagvlak van het kampioenen bal vergroten. is dat het enige pro grammapunt, dat hem onder van de 77-jarige Johans De Zweed noemt het plan en ook de drie grote fede- mties en de G14 (de organisatie van achttien rijkste Europese Jubs) verzetten zich tegen het Maar Platini weet hij met zijn maatregel kan op steun van de kleine- voetbalbonden en clubs, die ia voorrondes deelname moe- en afdwingen. „De Champions .eague moet van het hele Euro- lese voetbal zijn", aldus Platini, hoopt eind januari (de ver- zijn op 26 en 27 janua- i) in Düsseldorf tot opvolger an Johansson te worden geko- en. GPD Volleyballer Bontje breekt duim VERONA - Volleybalintemational Rob Bontje heeft tij dens een training bij zijn Italiaanse club Verona het mid delste kootje van de duim van zijn rechterhand gebroken. Bontje heeft inmiddels een operatie ondergaan en kan ten minste een maand niet in actie komen. Tijdens de ingreep zijn pinnetjes in zijn duim aangebracht die drie weken moeten blijven zitten. Voor Bontje is het de eerste zware blessure in zijn loopbaan. De kwetsuur komt op een extra slecht moment', want zijn club kent een moeizaam seizoen en staat op dit moment onderaan in de Italiaanse competi tie. ANP Golfkampioen Besseling wordt prof HOORN - Wereldkampioen Wil Besseling wordt per di rect professional golfer. De 21-jarige speler uit Ploorn heeft dit tijdens de kerstdagen besloten. Aanvankelijk was het de bedoeling de overstap pas in de herfst van 2007 te maken. „Het wereldkampioenschap heeft alles veranderd", zei hij gisteren. Wil Besseling maakte in oktober deel uit van het Neder landse golfteam dat in Zuid-Afrika de wereldtitel voor amateurteams veroverde. Zelf won hij bovendien de indi viduele wereldtitel. ANP Wild Oats wint Sydney-Hobart SYDNEY - De Australische boot Wild Oats heeft op nieuw de befaamde zeilrace Sydney-Hobart gewonnen. Het jacht kwam gisteren als eerste over de finish. Vorig jaar zette Wild Oats een recordtijd neer, maar mede door het stormachtige weer deed het jacht er dit jaar zo'n veer tien uur langer over. Door het slechte weer moesten Wild Oats' concurrenten de ABN Amro One en de Maximus voortijdig de wedstrijd verlaten. Op beide boten brak de mast af. Het is voor het eerst in 42 jaar dat een boot de winst in Sydney-Hobart weet te prolongeren. ANP/AFP Belofte Albert troeft toppers af LOENHOUT - De Belgische wielerbelofte Niels Albert heeft de Azencross in Loenhout gewonnen, meetellend om de Gazet van Antwerpen Trofee. Plet was de eerste gro te zege van de pas 20-jarige Albert in de elite-klasse. Zijn landgenoot Sven Nys werd tweede, wereldkampioen Er- win Vervecken derde. Albert, een streekgenoot van Nys, won dinsdag in Hofsta- de nog een wereldbekercross bij de beloften. Beste Neder lander in Loenhout was Richard Groenendaal die zesde werd. ANP Anni Friesinger beslist later BERLIJN - De Duitse schaatsster Anni Friesinger beslist pas in het nieuwe jaar of ze deelneemt aan het Europees kampioenschap allround dan wel het wereldkampioen schap sprint. Friesinger had eerder aangegeven zaterdag na afloop van de Duitse titelstrijd haar plan te openba ren. Tussen het EK allround en het WK sprint ligt een week. „Ik beslis pas tijdens een trainingskamp in Klobenstein begin volgend jaar voor welk toernooi ik kies", zei de pu pil van kersvers schaatscoach Gianni Romme gisteren. ANP door Wim de Vos TERNEUZEN - Het Wielerpro- motiecomité Terneuzen blijft op timistisch. Ondanks de proble men die er gerezen zijn tussen de Nederlandse (Henk van Mu- lukom) en de Belgische organisa tor (Rob Discart) van de Eneco Tour, gaan de Zeeuws-Vlamin gen er zonder meer vanuit dat er volgend jaar etappes van deze ProTour-wedstrijd over Zeeuws grondgebied gaan. Op 26 augus tus is Terneuzen aankomst- plaats, een dag later vertrekt de karavaan daar. De route voert dan door de Westerscheldetun nel. „Wij gaan ervanuit dat de wed strijd gewoon doorgaat, zoals die nu op de internationale wie- lerkalender is geplaatst", zei co mitévoorzitter Ron Barbé gister middag tijdens een persconfe rentie in Terneuzen. Zoals bekend is er een geschil ontstaan tussen Van Mulukom enerzijds en Discart anderzijds. De Belgische organisator wil niet verder in samenwerking met Van Mulukom de wedstrijd organiseren. In dat geschil heeft sponsor Eneco overigens de zij de van Discart gekozen. Het pro bleem is echter dat Van Muluk om in het bezit is van de wed strijdlicentie. Kort geding Inmiddels heeft Van Mulukom zowel Discart als Eneco in een kort geding voor de rechter ge daagd. Dat geding heeft inmid dels plaatsgevonden en volgen de week zal de rechtbank in Arn hem uitspraak doen. Als Van Mulukom in het ongelijk wordt gesteld, heeft hij reeds aange kondigd eventueel een Ronde van Nederland voor continenta le teams te organiseren. Hierop wilde Barbé vooralsnog xxiet ingaan. „Voor ons was dit ook allemaal onverwacht, maar we blijven positief. We hebben hier al gesprekken over gevoerd en er zijn reeds précontracten getekend. Nogmaals: hoe de uit spraak ook uitvalt, wij hebben vertrouwen dat de etappe ge Jo van Remortele (links) en Ap den Doelder, beiden van het organisatiecomité, stippelden de route op Zeeuws-Vlaamse bodem uit. Op de kaart geven ze aan waar de ravitaillering gepland is. foto Wim Kooyman woon doorgaat." Het idee om een etappe van de Eneco Tour naar Zeeuws-Vlaanderen te ha len, is eerder dit jaar ontstaan bij sportambtenaar Jo van Re mortele van de gemeente Terneu zen. Nadat de orgaixisatie posi tief reageerde, werd in een ra zendsnel tempo een route uitge zet door Zeeuws-Vlaanderen. Daarbij stond voorop dat alle drie de gemeenten (Sluis, Hulst en Terneuzen) in het schema zouden worden opgenomen. Na de start in Knokke duixrt het slechts acht kilometer voordat het peloton bij Retranchement de grens oversnelt om van west naar oost door Zeeuws-Vlaande ren te trekken. Na bijna 180 kilo meter ligt dan de finishlijn ge trokken aan de Biixnenvaai-tweg in Terneuzen. Barbé: „We hebben die route al verschillende malen gereden. Onlangs ook nog met Bart Vos kamp, die namens Eneco in de organisatie zit. Hij is ook ak koord gegaan met het parkoers, waardoor het nu wachten is op de keuring door de landelijke po litiediensten." In volle snelheid Naast de finish op 26 augustus zal de dag erna ook de start van de volgende etappe in Terneu zen zijn. Op welke locatie dat zal zijn, is nog niet bekend. Wel is het dan zeker dat renners dan door de Westerscheldetunnel rij den. „En", wist Barbé te vertellen, „dat gebeurt dan in volle snel heid. Er wordt dan niet meer ge neutraliseerd gereden. De wed strijd is dan al begonnen. Daar hebben we met de directie van de tunnel overeenstemming over bereikt. Dat is dus nog meer publiciteit voor Zeeuws- Vlaanderen en de rest van de provincie." Of het allemaal zover komt, zal afhangen van de rechtbank in Arnhem. door Theo Brinkman ALKMAAR - Teun Mulder en Tim Veldt zijn geen koeken bakkers in het baanwielren- nen. Toch bivakkeren ze bijna altijd in de schaduw van veelvuldig wereldkampi oen Theo Bos. Ook gisteren op het NK konden ze Bos niet kloppen. „Af en toe vraag je je inderdaad wel eens af: waarom lukt mij dat niet?" „Neem nou die wereldbeker wedstrijden in Moskou, twee weken geleden", zegt Tim Veldt op het middenterrein van de Alkmaarse wieler- baan. „Daar reed ik de 200 meter in 10,1 seconde, een per soonlijk record. Prima, was ik blij mee. Maar dan zie je Theo even later een wereldrecord rijden en weet je weer hoe de verhoudingen zijn." Aanvankelijk trok Veldt zich eraan op als Bos zo'n presta tie neer-zette, maar in de loop van de tijd is dat wel een beet je veranderd. „Hij lijkt soms wel een machine, waarbij al les vanzelf gaat. Dat kan je het gevoel geven: 'waarom lukt mij dat xxiet'. Je wordt im mers steeds weer gewezen op wat je nog tekortkomt. Maar ik word er nog niet moede loos van, zo is het niet. Ik zie bij mezelf nog steeds verbete ring. Als dat niet zo was, weet ik niet of ik het nog zou kun nen opbrengen. Want ook ik wil uiteindelijk de beste wor den." Theo, Teun en Tim, de drie T's, vormen in internationale wedstrijden gezamenlijk het supertrio van Oranje op de teamsprint. Maar buiten dat onderdeel zijn ze eikaars te genstanders op de sprint en de keiiin. Meestal wint Bos, soms een van de andere twee. Balustrade Vorig jaar bijvoorbeeld, toen Veldt het NK keirin won. Maar of de duvel ermee speel de: zelfs toen ging de meeste aandacht naar Bos, omdat die zich in de finale blesseerde aan een hand toen hij door Mulder tegen de balustrade werd gereden. „Die finale was een gekkenhuis", blikt Veldt terug. „Ik ging er heel snel vandoor, omdat dat voor mij de enige manier is om ze te kloppen. Op explosiviteit leg ik het namelijk tegen ze af. Achter mij twijfelden Theo en Teun wie mij moest terughalen. Ik bleef weg en zij eindigden met die val." Winnen en toch weer niet vol in de schijnwerpers staan, het lijkt het lot van Veldt. Maar hij weet dat het zo werkt. „Theo is nou eenmaal de bes te en trekt dus de meeste pu bliciteit. Dat is logisch. En voor ons is dat ook helemaal niet erg. Het is zelfs positief. Want dat hij vorige week is gekozen tot sportman van het jaar straalt Ook af op het baanwielrennen. Dat is alleen maar goed voor de sport." Voordelen Mulder ziet ook dat soort voordelen. Hij lijkt in het spoor van Bos komende zo mer mee te kunnen gaan doen aan het lucratieve keirincir- cuit in Japan. „Het is nog niet officieel, maar er is een goede kans dat het lukt." Iets wat dan overigens niet louter aan Bos is te danken, maar vooral ook aan de pres taties van Mulder zelf. De man uit Zuuk (bij Epe) werd in 2005 werelkampioen keirin (toen Bos er niet was) en dit jaar werd hij vijfde. Gisteren kon hij proberen zijn eerste nationale titel op de keirin te veroveren, maar- weer lukte het niet. Bos koos vanaf de start de koppositie, Mulder kroop in zijn wiel. Vanuit het achterveld pro beerde Veldt nog wel via een vroege aanval de kop over te nemen, maar dat lukte hem niet. De aanval buitenom kostte zoveel kracht dat hij zelfs het podium niet haalde. De negentienjarige Patrick Bos - geen familie - werd der- de. „Een mooie motivatie voor zo'n jonge jongen", zei kampioen Bos. „Inderdaad", zei de andere Bos. De Amstelvener was met zijn bronzen medaille vele ma len blijer dan Theo Bos met zijn gouden plak. GPD van onze sportredactie DEN HAAG - Ajax-spits Klaas Jan Huntelaar heeft dit seizoen misschien moeite om op stoom te komen, maar over het seizoen 2005-2006 krijgt hij de prijs voor de meest trefzekere spits van de wereld. Met de 35 doelpunten die hij voor Heerenveen en Ajax scoor de is hij volgens de Internatio nal Federation of Football Histo ry and Statistics (IFFHS) afgelo pen seizoen het meest doeltref fend geweest. In januari krijgt hij op het jaarlijkse gala van de IFFHS in Salzburg de prijs over handigd. Om tot het klassement te komen legden de statistici van de IFFHS vijftig gx-ootste na tionale competities naast el kaar. De ranglijst werd opge maakt naar aanleiding van het seizoen, dat in 2006 eindigde. Aangezien een aantal competi ties in pas in december eindig de, moest Huntelaar dus lang wachten voordat hij zekerheid kreeg over zijn prijs. Met zijn totaal van 35 doel punten scoorde Huntelaar een keer vaker dan de spitsen Hum- berto Andrés Suazo van Colo Co lo uit Chili en Alfredo Cristiano Jai-a van Bamin Real Potosi (Bo livia). Vierde is de Schot Kris Boyd van Kilmarnock en Glas gow Rangers (32). Op de zesde plaats staat de Italiaan Luca To ni van Florence met 31 doelpun ten. Na Huntelaar is Dirk Kuijt (nu Liverpool, vorig seizoen Feyenoord) de tweede Nederlan der in de lijst. Hij kwam tot 24 treffers in het seizoen dat in 2006 eindigde. Vitesse-spits Mads Juncker staat op de 23e plaats, vooral vanwege de doel punten die hij maakte voordat hij naar Arnhem kwam, in dienst van het Deense FC Nords- jaelland. GPD Ajax: eerst speler verkopen, dan pas kopen AMSTERDAM - Wil Ajax in de winterstop behalve Leonardo nog andere spelers aantrekken, dan zal de club eerst spelers moeten verkopen. Dat heeft trainer Henk ten Cate woensdagavond gezegd, na het duel met Roda JC. „Mocht er- een speler weggaan, dan komt er ruimte. Ik zou ik het liefst een verdedigende middenvelder erbij hebben", aldus de oefen- meester. „Dat wilde ik aan het begin van het seizoen ook al." Met een verlies van 6,6 miljoen euro in het vorige boekjaar is de club beperkt in het budget. Leo nardo kost Ajax 750.000 euro. GPD van onze sportredactie politiemensen op de tribune om te kijken of de goals wel 'kos her' zijn. „Spelers weten dat de politie hen in de gaten houdt en dat vormt een afschrikking", meent Itzi Menachem, de voor zitter van de IFA, de Israëlische voetbalbond. De IFA en de Israëlische sportto- talisator zijn het gisteren eens geworden over een nieuwe bepa ling in de spelerscontracten, die het afleggen van een proef met een leugendetector verplicht stelt als daarom wordt ge vraagd. De totalisator had het liefst gezien dat voortaan na ie dere wedstrijd drie willekeurig gekozen spelers zich aan een test met het omstreden apparaat zouden moeten onderwerpen. GPD TEL AVTV - Spelers in het Israë lische betaald voetbal worden verplicht zich te onderwerpen aan proeven met een leugende tector. Het is een gevolg van een uitge breid omkopingsschandaal dat aan het licht is gekomen. Enkele spelers van Hapoel Be'ersheba (tweede divisie) hebben al be kend ieder twintigduizend she kel (3800 euro) te hebben aange nomen om een wedstrijd tegen Hapoel Ra'anana te verliezen. Zij zeggen het geld te hebben aangepakt nadat hun vrouw en kinderen waren bedreigd. Bij alle wedstrijden in het Israë lische betaalde voetbal zitten nu door Leon ten Voorde DEN HAAG - In Duitsland en Oostenrijk is het luchtruim de komende week weer open gesteld voor de skispringers. Morgen begint de 55e editie van de Vierschansentournee. Een vooruitblik aan de hand van wat steek woorden. DE WEDSTRIJD. Oké, olympisch goud is belangrijker, maar veel skispringers winnen liever dé Vierschansentournee dan dat ze wereldkampioen worden. Het evenement staat voor traditie, glorie, eeuwige roem. Ze ker in de bekende wintersportlanden waai de toernee de uitstraling heeft van De Elfste dentocht. Nog even voor alle duidelijkheid: het zijn vier wedstrijden binnen een week. Twee in Duitsland: Oberstdorf en Garmisch-Parten- kirchen en twee in Oostenrijk: Innsbruck en Bischofshofen. De meest aansprekende is de klassieker van Garmisch-Partenkirchen, die traditioneel op nieuwjaarsdag wordt ge houden. Op die dag raken zelfs Nederlan ders gefascineerd door de helden van de schans, die zich overgeven aan de macht van de natuur. Zaterdagavond beginnen ze, in Oberstdorf, op de Schattenschans onder kunstlicht! SNEEUW? Als je van een schans af wilt in de winter, zul je wel sneeuw moeten heb ben. En laat daar nou net een schrijnend ge brek aan zijn in het Schwai-zwald en de Al pen. Maar geen paniek: er is in de historie nog nooit een wedstrijd afgelast en dat zal ook nu niet gebeuren, laat Stefan Huber, de wedstrijdleider van Oberstdorf weten. „De weerman voorspelt dat het de komende da gen kouder wordt en dus kunnen we onze sneeuwkanonnen activeren. En mocht dat toch niet het geval zijn, dan voeren we ge woon verse sneeuw aa,n uit gebieden waar wel genoeg ligt." DE FAVORIETEN. Hij werd al omschreven als een eendagsvlieg. Simon Ammann won bij de Olympische Spelen van Salt Lake Ci ty tot ieders verbazing twee keer goud (gro te en kleine schans), maar daarna i-aakte de Zwitser met babyface de weg in de lucht he lemaal kwijt. Als een Toepolev zwabberde hij jarenlang tussen hemel en aarde, maar zie: dit seizoen heeft hij de glans van Swis sair tex-uggevonden. Ammann is op dit mo ment zelfs leider van het wereldbeker-klasse ment. Maar let ook op Gregor Schlierenzauer, een 16-jarige springveer uit Oostenrijk. Schlie renzauer geldt in zijn vaderland als de ge doodverfde opvolger van de voormalige we reldtopper Andreas Goldbei'ger. De tiener verbaasde dit seizoen door twee keer een World Cup te winnen. Als hij de toernee op zijn naam weet te schrijven is hij de op een na jongste winnaar ooit. Het klassement van jongste winnaars wordt overigens nog altijd aangevoerd door de Finse klasbak To ni Niemienen. EN DE DUITSERS DAN? Dat is een gevoe lig onder-werp bij onze oostex-buren. Skis pringers hebben in Duitsland de status van schaatsers in Nederland. En als die niet mee komen met de buitenlandse concurrenten is ons hele land totaal van slag. Dat is dus nu ook in Duitsland het geval, waar niemand in het gat dat Sven Hannawald heeft achter gelaten is gesprongen. Martin Schmitt is nog de beste. Een paar jaar geleden was dat heel gewoon, maar tegenwoordig zegt dat al les over de staat van dienst van de Duitsers, want Schmitt is al tijden geen wereldtop meer. De angst voor een blamage is dan ook groot in Duitsland. Terwijl de eerste nog de lucht in moet heeft de Duitse pers het nu al over 'een noodlanding van de nationale ploeg'. Als dat maar goed gaat. GPD foto Sigi Tischler/AFP De Zwitser Simon Ammann is een van de favorieten voor de eindzege van het Vierschansentoxumee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 53