Oplossing voor Hulst Cultureel PZC Beun verruilt Biervliet voor Kusadasi Stichting en interim-bestuur Den Dullaert zien samen toekomst Nieuwe jaar in met frisse duik 1 5 Sales Administrator PZC Natuur Zwinduinen wordt heringericht Inwoners van Zaamslagveer zijn sluipverkeer echt zat door Jean-Lou de Gucht HULST - De Stichting Hulst Cultureel gaat niet in op het aan bod van Frans Lievens, direc teur van het Scheldetheater in Terneuzen, om de programme ringvan de culturele voorstellin gen in Hulst op zich te nemen. De stichting herstelt de band niet gemeenschapscentrum Den Dullaert. Lievens, directeur van het Schel detheater in Terneuzen, spreekt ran een gemiste kans. „Het is na tuurlijk hun goed recht, maar we hadden de programmering ran alle voorstellingen in Zeeuws-Vlaanderen beter cen traal kunnen regelen. Waar heb ben we het eigenlijk over? Over IVESTENSCHOUWEN - Wes- tenschouwen is niet de enige plaats waar mensen dit jaar kun nen meedoen aan een nieuw maar het evenement jis in enkele jaren tijd wel uitge groeid tot het grootste in zijn soort van Zeeland. iMaandag 1 januari om 15.00 uur begint het feest bij de strandovergang aan de rotonde. Het algemeen advies op veel in ternetsites voor deelnemers aan [de nieuwsjaarduiken luidt: 'Imi teer een pinquïn door je met va seline in te smeren en houd je 'voeten en hoofd warm'. „Maar zorg vooral voor warme kleding die je na de duik aan kunt trek ken. Door je vlak voor de duik pas om te kleden, blijf je het angst warm", zegt de organisa tie in Westenschouwen. niet meer dan een middelgrote stad." Voorzitter Wim van Baarle van de Stichting Hulst Cultureel zegt uiteindelijk voor Den Dul laert gekozen te hebben, omdat hij de programmering liever in Hulst wilde houden. „Maar dat betekent niet dat ik geen voorstander ben van een vorm van samenwerking. We moeten elkaar zeker niet in de weg gaan lopen." De Stichting Hulst Cultureel is vorig jaar in het leven geroepen om de cultu rele evenementen in de gemeen te Hulst te promoten. De stich ting leunde bij de uitvoering van haar werkzaamheden zwaar op gemeenschapscentrum Den Dullaert. Het bestuur van Den Dullaert zag zich echter ge dwongen te bezuinigen, met alle negatieve gevolgen van dien voor Hulst Cultureel. Inte rim-voorzitter Jan van Puyvel- de van Den Dullaert bevestigt de lezing van Van Baarle en Lie vens, maar wil nog niet reage ren. „We zijn nog steeds in overleg en hopen de besprekingen vol gende maand af te ronden." Volgens Van Baarle moet er in derdaad nog het een en ander ge regeld worden. „Maar ik neem aan dat we daar wel uitkomen. Er is Van Puyvelde alles aan ge legen om cle band met Hulst Cul tureel te herstellen." Volgens Van Baerle gaat het om een aantal praktische zaken. Zo moet bijvoorbeeld nog bekeken worden hoe de administratieve taken ingevuld worden. „En wij zijn natuurlijk heel benieuwd hoe het nieuwe bestuur van Den Dullaert er uit komt te zien. Ook moeten wij nog zien hoe Den Dullaert omgaat met de be zuinigingen die zij opgelegd heb ben gekregen van de gemeente Hulst." Van Baerle is blij dat er nu een oplossing is. „De ergste kou is uit cle lucht. We zijn een hele tijd pessimistisch geweest over de toekomst van Hulst Cultu reel. Dat hoeven we niet meer te zijn." door Wout Bareman ZWIN - Het natuurreservaat de Zwinduinen en -polders wordt heringericht. Het 222 hectare grote gebied met duinen, bossen en weiden strekt zich uit van de woonwijk Het Zoute aan de rand van Knokke-Heist tot na tuurgebied Het Zwin zelf. Het natuurherstelproject kost 2,5 miljoen euro. De helft daar van wordt betaald door de Euro pese Commissie, de andere helft door het Agentschap voor Na tuur en Bos van de Vlaamse overheid. De adviescommissie voor het natuurreservaat heeft het herstelplan inmiddels goed gekeurd. Over enkele weken wordt begonnen met de werk zaamheden 'in het veld'; ze ne men vier jaar in beslag. Het reservaat kampt al jaren met tal van problemen. In het duinlandschap zorgen aange- agenda STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.15 uur; Kaarten, biljarten Kanaalzone; Trefpunt, 10.00 uur: Koersbal; 13.00 uur: Kaarten, biljarten; De Halle, 13.45 uur: Bingo; Café Benelux, 20.00 uur: Kaarten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO kaarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: ANBO bingo; HEIKANT - 't Heike, 13.00 uur: Biljar ten, pieren; Café Du Commerce, 20.00 uur: Kaarten; HENGSTDIJK - Horecacentrum De Vo gel, 20.00 uur: Kaarten; Catharina kerk, 13.00 - 20.00 uur: Kerst stallen expositie; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Volksdansen en solo dan sen; 19.30 uur: Gezelschapsdansen; HULST - De Lieve, 9.00 uur: Biljar ten,computeren, fysio gym. Engels; 10.00 uur: Fysio gym; 13.00 uur: Biljar ten Kanaalzone, jeu de boule; 13.30 uur: Bridge; 14.00 uur: Internet café; De Blaauwe Hoeve, 14.00 uur: Bingo; VVV kantoor, 17.00 uur: Vertrek snert wandeltocht met gids; OSSENISSE - Hof ter Nesse, Country li ne dance oefenavond; SINT-JANSTEEN - Café De Kroon, 14.00 uur: Kaarten; De Warande, 13.00 uur: Biljarten; SPUI - De Drie Gehughten, 21.00 uur: Open huis; TERNEUZEN - De Veste, 13.00 uur: Bil jarten, klaverjassen; 13.30 uur: Soos voor mindervaliden Ons Verzetje; Sporthal De Vliegende Vaart, 9.00 uur: Bowls; 't Schelpenhoekje, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Koersbal; WALSOORDEN - Café Rue du Nord, 14.00 uur: Kaarten. plante exoten (populieren, abe len, esdoorns en dennen) én woe kerend struikgewas en grassen voor een haast ondoordringbaar gebied, waarin nauwelijks nóg leven wordt aangetroffen. De duinen zijn ook verdroogd en kampen met de ingrepen in de periode tussen de twee we reldoorlogen, waardoor hier eh daar ongewenste nivellering heeft plaatsgevonden. Het Agentschap voor Natuur en Bos wil weer open plekken creë ren, begrazing door pony's, run deren, schapen en geiten stimu leren, betonnen constructies weghalen en vijvers, poelen en kreken herstellen of heraanleg- gen. Op die manier denken de plannenmakers niet alleen de verscheidenheid van flora, fau na en landschap op te waarde ren, maar ook de bezoekers meer plezier aan de natuur te la ten beleven. Het zogenoemde Zeno-project (naar de kleine zilverreiger, die enkele jaren geleden voor het eerst in de Zwinduinen werd ge signaleerd) is het derde natuur- herstelprogramma aan de Vlaamse kust. Eerder werden de slikken en schorren in natuurre servaat De IJzermonding in Nieuwpoort in ere hersteld en de vochtige duinvalleien in de natuurreservaten Ter Yde in Koksijde en Groenendijk in Nieuwpoort heraangelegd. (Advertentie) Top-merjwn Top-prijzën Top-kortingen Kostuums v.a Kolberts v.a. ShirtS 2 voor Jacks jassen v.a. Pullovers v.a. Stropdassen va. 199,- 98,- 69,- 89,- 49,- 20,- 20% tot 50% korting STEUTEL L, kerkstrGoes 0113-27002 5 vrijdag 29 december 2006 (Advertentie) Bent u de die FenS chemicals zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. Termenieke n De Veste ERNEUZEN - Teimenieke '0L treedt vrijdag 26 januari p in het dienstencentrum De 'este aan het Oostelijk Bolwerk Terneuzen. Het wordt een randje met muziek en cabaret, optreden begint om 20.00 Bezorgklachten; 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Het's-Landshuis Steenstraat 37 4561 AR HULST Tel: (0114)371379 Fax: (0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail; redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Frituurvet nog geen biodiesel TERNEUZEN - Er wordt vooralsnog geen frituurvet of -olie ingezameld op de Zeeuwse milieuparken om er bio diesel van te laten maken. „We volgen de ontwikkelin gen nauwlettend, maar op dit moment ligt er nog geen ad vies om daartoe over te gaan", zegt J. Nelemans, woord voerder van de Zeeuwse Reinigings Dienst (ZRD). Zoals onlangs gemeld wordt er volgend jaar een grote biobrand stofraffinaderij gebouwd in Amsterdam. De ZRD, die met dertien milieuparken in cle provincie deel uitmaakt van Delta NV, heeft daar geen contacten mee. Die zijn er wel met een biodieselfabriek in Groningen. „We hebben een aandeel in BioValue, zodat we toch actief meedoen in de biobrandstoffen. Plet is interessant om die techniek te vol gen," aldus Nelemans. Biodiesel wordt gemaakt door er voor een deel bewerkte brandstof aan toe te voegen van organische oorsprong, zoals gebruikte vetten en plantaar dige olieën. Het resultaat is een milieuvriendelijkere brandstof. De afvalstoffen worden in eerste instantie bij bedrijven gehaald. Terwijl over de grens, in België, de in woners wel druk worden aangespoord om gebruikt fri tuurvet of -olie in te leveren in milieustraten, ziet het er naar uit dat dit in Zeeland voorlopig niet kan. Nelemans: „Het kan verbrand worden, maar het kan ook gecomposteerd worden. Het vertegenwoordigt dan toch enige waarde, die de tuinbouw graag wil toevoegen." Hulde voor actiefste buurtbewoner NIEUWE TONGE - Nederlands actiefste buurtbewoner komt uit Nieuwe Tonge en heet Henk Frings. Frings is voor zijn verdiensten gehuldigd door Buurtlink.nl. Frings zet zich actief in voor de website Buurtlink.nl. Dat is een website bedoeld om een buurt op de hoogte te houden van de laatste nieuwtjes, ontwikkelingen, discussies en derge lijke. In de decembermaand verzamelde hij bijvoorbeeld kerstpakketten voor mensen in de buurt die een steuntje in de rug kunnen gebruiken. Bovendien plaatst Frings da gelijks foto's en berichten op buurtlink.nl. Op Buurt- link.nl krijgt iedereen de kans zich over zijn of haar buurt uit te spreken. De website is toegespitst op informatie over de eigen woonomgeving. Alles is gebaseerd op de postcode. De website is een initiatief van de in 's-Grave- land gevestigde Stichting Buurtlink en telt acht werkne mers. De website is sinds oktober dit jaar in de lucht. Rechter buigt zich over molest OOST-SOUBURG - Een zestienjarige jongen uit Oost-Souburg moet vandaag voor de kinderrechter ver schijnen omdat hij een dorpsgenoot heeft mishandeld. Dat is gebeurd in de nacht van 10 op 11 december, even buiten Zoutelande, toen zij naar huis fietsten van een be zoek aan een discotheek in het dorp. De verdachte heeft bekend dat hij zijn dorpsgenoot, die even oud is, heeft mis handeld. Het slachtoffer is daarbij gewondgeraakt aan zijn hoofd en moest geopereerd worden. Het slachtoffer maakte deel uit van een groep tieners die van de discotheek naar huis fietste. Ter hoogte van cam ping Valkenisse werden zij opgehouden doordat er een fiets op het fietspad lag. Een andere groep jongeren kwam hen achteropgereden. De tweede groep eiste geld maar kreeg dat niet. Toen ontstond de vechtpartij. Vol gens de politie is uit onderzoek gebleken dat alleen de zes tienjarige jongen zich schuldig heeft gemaakt aan mishan deling. Er waren wel meer jongeren aanwezig, maar die hebben niets gedaan. Jac Beun voor de woning annex bloemenzaak die hij en zijn vrouw moeten verlaten vanwege de omlegging van de N61. door Joeri Wisse BIERVLIET - Vijfentwintig jaar lang stopten toeristen, werknemers van Dow maar ook andere forensen en toevallige passanten bij Beun Bloemen Biervliet voor een bosje bloemen, een kerstboom of een plant voor in de tuin. Sinds juni prijkt niet meer het gele reclamebord met de grote B. maar de tekst 'hier was het' op de gevel van Jac en Carla Beun. Op de salontafel van de familie Beun staat dit jaar geen kerststuk, maar ligt een woordenboek Turks-Nederlands, opengeslagen „Ik heb dit jaar niet eens één stuk voor onszelf gemaakt", zegt Carla. Jac: „Al die jaren stond ze tot de laatste dag kerststukken te schikken, nu hebben we voor het eerst sinds lange tijd een kerst zonder stress achter de rug." Turks is nog een lastige taal. Maar het echtpaar doet er alles aan om het vloeiend te spreken. Want over precies een jaar moeten ze weg zijn uit hun huis aan de Middenweg in Biervliet en ver huizen ze naar Turkije. Doordat de N61 wordt verlegd, moeten-het woonhuis en het bloemenbedrijf wijken. Jac en Carla hebben het moment aange grepen om hun leven over een andere boeg te gooien. In de badplaats Kusada si, aan de Turkse zuidkust, is een appar tement aangeschaft. „Aan weerszijden hebben we Turkse buren waar we goed mee overweg kunnen. Daarmee praten we vaak Duits, omdat zij dat ook zo goed spreken. Maar af en toe zeg ik: en nu weer even in het Turks, anders leren we het nooit." Dat er een gedwongen einde aan de be drijvigheid aan de Middenweg zou ko men, werd in 1996 al duidelijk, toen Rijkswaterstaat de eerste gesprekken over onteigening kwam voeren bij de fa milie Beun. „Maar bij de overheid du ren zulke plannen een eeuwigheid. We dachten: het zal onze tijd wel duren." De plannen werden concreter en na ste vige onderhandelingen kon Jac een mooi bedrag in zijn zak steken. Boeketje De bloemenzaak is echter niet zonder slag of stoot opgegeven. Jac wijst naar het oosten. Daar, een paar honderd me ter verderop, wilde hij maar al te graag zijn bedrijf voortzetten. Vlak tegen de nieuwe rotonde aan, zodat automobilis ten makkelijk de weg af kunnen om 'nog even een boeketje te halen'. De eigenaar van de landbouwgrond was welwillend, maar het gemeentebe stuur van Sluis niet. „We hebben een aantal gesprekken gevoerd. Maar om dat ik nu in de gemeente Terneuzen woon - de grens ligt. voor de deur - moest ik daar maar zaken gaan doen. Dat schiet natuurlijk niet op." Op 30 juni sloot Beun Bloemen Bier vliet de deuren. Jac en Carla kunnen echter nog tot 31 december 2007 aan de N61 blijven wonen. „De zaak had dus nog anderhalf jaar langer open kunnen zijn, ware het niet dat alles wat ik in mijn huis of bedrijf zou investeren, niet meer vergoed wordt door Rijkswaterstaat. Iedere on dernemer weet dat stilstand achteruit gang betekent. Investeren was noodza kelijk om gezond te blijven, dus moes ten we wel sluiten." Om de sluiting wereldkundig te maken, besteeg Jac nog dezelfde dag de ladder, gewapend met een pot zwarte verf en een kwast. Een paar uur later stond de tekst op de witte gevel van het woon huis. Carla was niet blij met de actie van haar man. Jac: „Moet dat nou, zei ze. Carla is bescheiden en hoeft al die aandacht niet. Ik ben wat extra verter." foto Wim Kooyman Beun is niet al te rouwig om het verlies van zijn zaak. „Het wordt steeds moeilij ker in de bloemenhandel. Vandaag de dag is die grotendeels overgenomen door de supermarkten." Het was hard werken: zes dagen per week in touw, om drie uur 's nachts naar de bloemenveiling en bloemen bij bedrijven in de regio bezorgen. Carla en Jac vertrekken naar Turkije om uit te rusten en zorgeloos te genieten. Jac: „Ie der huisje heeft z'n kruisje, maar wij hebben wel heel veel ellende meege maakt." Zelf kreeg hij de ziekte van Hodgkin, waardoor hij zijn professionele wieier- carrière en zijn baan als fysiotherapeut kon vergeten. Jac: „Carla is negen keer zwanger geweest, we hebben één zoon. Die op zijn veertiende een ernstig onge luk voor de kiezen kreeg." Makelaardij Maar niks doen zit niet in de aard van de ondernemers. Jac zit vol met plan- nen. „Makelaar ERA wil vestigingen openen in Turkije. Eén dezer dagen krijg ik bezoek van een Turkse make laar. Als dat wat oplevert, begin ik maar een cursus makelaardij", lacht Jac. Het moment dat zijn huis tegen de vlakte gaat, wacht Jac niet af. „Dat is te pijnlijk. Ik heb dit huis bijna steen voor steen zelf gebouwd. door Wout Bareman ZAAMSLAGVEER - De bewo ners van een kleine vijfentwin tig huizen in het zuidelijke deel van het buurtschap Zaamslag- veer zijn het zat. Hun geduld is op. Al bijna twee jaar wachten ze tevergeefs óp maatregelen te gen het sluipverkeer tussen Rijksweg 61 en Axel. Verkeerswethouder C. van Schaik van Terneuzen kan belo ven wat hij wil, de bewoners ge loven hem pas als de straat voor hun woning wordt omgevormd tot een dertig-kilometerzone. Woordvoerder Jos Compiet gis teren: „Eind november verzeker de de wethouder dat die zone binnen vier weken zou worden ingesteld. Maar inmiddels heb ik een mailtje ontvangen van de verkeersdeskundige van de ge meente dat de zaak eerst aan burgemeester en wethouders moet worden voorgelegd, waar na een procedure wordt gestart. In de periode januari/februari wordt dan een informatiebijeen komst gehouden. Tja, dan zijn we dus alweer een paar maan den verder. Het lijkt wel of we in het Land van Ooit wonen. Ooit kunnen we die dertig-kilo meterzone verwachten." Halverwege 2004 trokken de in woners van Zaamslagveer-zuid al bij de gemeente aan de bel. Ze Waagden over toenemend sluipverkeer dat ook nog eens veel te hard reed ook. Het ant woord liet lang op zich wach ten; het lag pas half januari 2005 op de mat. Compiet en de zijnen werd mee gedeeld dat er dat voorjaar nog overleg met hen zou worden ge pleegd en dat de zone snel daar na zou worden verwezenlijkt. Niet dus. Compiet: „We wachten nog steeds, want er is helemaal niets gedaan, ook geen informatiebij eenkomst. In de tussentijd zijn in het kader van het Oost-Zeeuws-Vlaamse verkeers- veiligheidsproject De Ruit wel allerlei wegwerkzaamheden uit gevoerd, waarbij het verkeer on der meer werd omgeleid via on ze straat. Te zot voor woorden natuurlijk, want op die manier is de automobilist nog eens extra opmerkzaam gemaakt op Sluipverkeer op de Oude Zeedijk. de sluiproute via het Veer." Vol gens hem blijft het niet bij de verkeersoverlast. Sinds het weg dek onderhanden is genomen, hebben verschillende bewoners bij stortbuien te kampen met wateroverlast. De oude riole ring kan het hemelwater niet foto Wim Kooyman aan. Compiet sarcastisch: „Je zou bijna zeggen dat ze hier al zijn begonnen met ontpolde- ren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 49