i Monument krijgt plek bij Colijnsplaat Stop borstkanker 9 Geef voor onderzoek weekenddiensten Speciale vangstinstallaties betalen zich uit de Zonnebloem* "Ik draag het lint omdat het mij óók kan overkomen." vrijdag 29 december 2006 sljj door Frank Balkenende COLIJNSPLAAT - Het monu ment voor de 117 verdronken dorpen in Zeeland komt vrijwel zeker in de buurt van Colijns plaat. Een werkgroep onder zoekt momenteel twee geschikte plaatsen ten westen en ten oos ten van het dorp. Gedeputeerde H. van Waveren wil in het eerste kwartaal van 2007 de knoop doorhakken. Na dat het dorp Kats in september niet alleen het omstreden ont werp van kunstenares Lydia Schouten had afgewezen, maar eigenlijk helemaal geen monu ment bliefde aan het strandje bij de Zeedijk, moest de provin cie als opdrachtgever op zoek naar een nieuwe plek. Het monument dient er te ko men, want dat is de wens van Provinciale Staten. Het oog bleef op Noord-Beveland ge richt. Ten eerste telt het eiland veel verdronken dorpen en ligt het centraal in Zeeland. Ten tweede juicht de gemeenteraad de komst van een monument toe. Ook na de mislukte exerci tie in Kats bestaat nog steeds een politieke meerderheid voor plaatsing. Ten derde is Noord- Beveland bereid 20.000 euro mee te betalen aan het artistie ke monument. Sindsdien heeft een werkgroep, bestaande uit vertegenwoordigers van provin cie, gemeente, Stichting Cultu- reel Erfgoed Zeeland en hel Zeeuwse Landschap, naar nieu we locaties op het eiland ge speurd. Uit die zoektocht zijn twee geschikte plaatsen overge bleven: aan de zeedijk ten wes ten én ten oosten van het dorp Colijnsplaat. Van Waveren wi] de exacte plaats van de beoogde locaties nog niet prijsgeven. Volgens de gedeputeerde is gede tailleerder onderzoek noodzake lijk. De plek ten oosten van Co lijnsplaat heeft het mogelijke na deel dat het monument onder de schaduw van windmolens komt te staan. Ook moet boven wata komen in hoeverre een monu ment invloed heeft op foerage- rende vogels op het nabije schor. Ten westen van het dorp geldt dat het recreatiepark Paar- dekuup in de buurt van de be oogde plek ligt. De les die hij uit de affaire-Kak trekt, is dat het monument op een stille plaats moet komen, k elk geval niet (te) dicht bij re creatie, een strandje of een pleis terplaats. Om te gedenken, zul len mensen er speciaal naar toe moeten rijden. Aan het ontweip van Lydia Schouten hoeft niet te worden getornd, maar Van Waveren laat alles aan de artis tieke vrijheid van de kunstena res over. Het monument kan in de loop van 2007 definitief aan de zee dijk bij Colijnsplaat verrijzen. zaterdag 30, zondag 31 december 2006 en maandag 1 januari 2007 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestc' Tanda Apothe Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111412906, geopend za. 09.00-12.30 uur en 16.30-17.30 uur. Zo. 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Ma. 12.00-12.30 en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland tel. (0113) 249111. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreek uur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17te Zierikzee. Dierenambulance Stichting Dierenvrienden Schouwen Duiveland, tel.(0111)406111. door Harmen van der Werf DEN HELDER - Het invangen van mosselzaad met speciale in stallaties in het water is lonend. Pionier Kees Groot uit Den Hel der heeft dit jaar voor het eerst winst gemaakt. „Het lek is bo ven water." Sinds 1999 is Groot al bezig, in een tijd dat de mosselsector er nog niet bij stilstond op een al ternatieve manier mosselzaad te gaan winnen. „Maar dat er een tekort aan mosselzaad dreigde, was wel duidelijk", aldus Groot. Hij had die wijsheid niet van zichzelf, maar van Martin Schol ten, indertijd hoofd van onder zoeksinstituut TNO in Den Hel der. „Wij waren eikaars buren", ver telt Groot. „Een vestiging van mijn groothandel zat in Den Hel der naast TNO. We dronken wel eens een kopje koffie samen en toen kwam het op mosselen. Scholten wist dat ik creatief ben. 'Of ik niet iets kon beden ken om mosselzaad te produce ren?', vroeg hij. Dat was het pril le begin." Groot verdiepte zich in de biolo gie van de mosselen. „Ik had daar helemaal geen verstand van." In 2000 ging hij met zijn uitvindersbedrijf West 6 in zee met TNO om materialen te tes ten waaraan mosselbroed zich het best hecht. „Want dat was nergens bekend." De uitkomst was verbluffend. Nylon, pvc of sisaltouw, het maakte niks uit. Mosselbroed bleek niet kieskeu rig. Boomstammen Met vallen'en opstaan ging het vervolgens verder. Groot bracht in 2001 de eerste installaties voor het invangen van mossel zaad aan, in het Malzwin bij Den Helder. Met drie meter lan ge visnetten in het water om de mossellarfjes in te vangen, met boomstammen om de boel drij vend te houden en met blokken beton als verankering. Een suc ces was het niet. Groot: „De be tonblokken gingen rollen, hoe zwaar ze ook waren. De boom stammen als drijvers waren ach teraf ook niet handig, al hebben we dat eerste jaar wel 15.000 ki lo geoogst." De blokken beton zijn vervan gen door ankers, de boomstam men door blauwe plastic jerry cans. Elke installatie - Groot heeft er momenteel zeventien - is 110 meter lang. Over de volle lengte hangt drie meter net in het water. „In 2002 hebben we daar voor het eerst mee ge werkt", verhaalt Groot. „Er zat 25.000 kilo mosselzaad per vis net aan. Onze oogstapparatuur was niet op zo'n grote hoeveel heid gebouwd. Met tien man de den we achttien uur over één net, wat natuurlijk veel te lang was." Groot liet een oogstponton bouwen, Kaatje Mossel „Het was niet in één keer goed. We hebben een jaar gewerkt om de juiste oogstmethode te vinden. We kunnen nu met vier man op de ponton in twintig minuten één net doen." Twee keer per jaar kan van de installa ties van Groot worden geoogst, begin juli en begin oktober. Elk net levert jaarlijks zo'n 30.000 kilo mosselzaad. „Over heel 2006 komen we op 365.000 kilo uit", aldus Groot die het mossel zaad verkoopt aan vooral Zeeuwse mosselkwekers, „én we hebben voor het eerst winst gemaakt. Dat is een mooie opste ker." De Yersekse schelpdierbedrij- ven Prins Dingemanse en De Roem van Yerseke hebben on langs aangekondigd het aantal invanginstallaties uit te brei den. Ook Groot gaat dat doen. Hij werkt aan een verdubbeling in 2007 tot 35 installaties en wil doorgroeien tot zeventig. Als dat aantal constructies in het water ligt, kan de oogst jaarlijks op 1,5 miljoen kilo uitkomen. Groot: „Het gaat dan toch al om behoorlijke hoeveelheden mos selzaad." Het voorbeeld van Groot heeft de laatste twee jaar alom navol ging gevonden in de mosselsec tor. Het besef dat er een alterna tief nodig is voor het opvissen van 'wild' mosselzaad van de Wadbodem, is doorgedrongen. Veertien experimenten zijn in middels gaande. Groot heeft niet het idee dat overal opnieuw het wiel wordt uitgevonden. „Ie dereen werkt aan zijn eigen me thode. Dat kan nooit slecht zijn." Een van de invanginstallaties voor mosselzaad van Kees Groot bij Den Helder, met de blauwe tonnen als drijvers voor de netten waaraan mosselbroed zich hecht. foto Antha BV icbf! Bijna 40.000 Zonnebloemvrijwilligers brengen per jaar één miljoen bezoekjes aan mensen die ziek of gehandicapt zijn. Word lid. Bel 0900-5000 4000 of kijk op www.zonnebloem.nl www.stopborstkanker.nl Ruth Jacott, zangeres i op de 9 vrouwen krijgt borstkanker. Maar er is ook hoop. Dankzij weten schappelijk onderzoek kan deze ziekte steeds effectiever worden bestreden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 44