>zc roekomst Schuttevaer onzeker Logeerhuis zegen voor mantelzorger Oude boeken maken plaats voor nieuwe Hypotheken Verzekeringen Pensioenen cheidend voorzitter pleit voor fusie Schouwse tak en afdeling Midden-Zeeland .aatje GRATIS eestelijk opmaken! V x V Actiefste buurtbewoner woont in Nieuwe Tonge tointratuin l?V- - Het mooiste vuurwerk koop je bij Intratuin zeeuwse almanak Herfst actie: 0113-315649 w.pzc.nl iail:redactie@ pzc.nl tbus 31, 4460 AA Goes ertentie-exploitatie: ird-en Midden-Zeeland: 0113-315520; uws-Vlaanderen: 0113-315570; ionaal: 020-4562500. jrsservice: 0800-0231231 jdag 29 december 2006 Thuis in.... RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg, Tel.: 0118 - 615151 editie Schouwen-Duiveland ir Piet Kleemans LJINISSE - De afdeling ouwen-Duiveland van schip svereniging Schuttevaer zit ig in de knel. Het aantal le- valt nog binnen de statutai- ïornien, maar daar is alles i gezegd. Zorgelijk, vindt ïidend voorzitter YV. van den ?- werd gisteren duidelijk tij- s de jaarvergadering van de ctiegroep tegen tffieshop boos er plan Lonink tNEUZEN - Burgemeester ;0nink van Terneuzen heeft zijn uitspraken over drugs- rlast de 5700 ondertekenaars de actie De grens is bereikt Inm hemd gezet. Dat zegt irdvoerder C. Ephraim van ictiegroep. onafhankelijk raadslid iroekhuysen is verbaasd, i persoonlijke ideeën van een gemeester zit de bevolking te wachten"betoogt Broek- sen in schriftelijke raadsvra- gens Lonink is de oppositie >n koffieshops 'dikwijls geba- d op een subjectief gevoel, ir werkelijke overlast vaak :mee valt'. ink opperde om vergunnin- voor koffieshops bijvoor- ld voor drie jaar te veilen, brengt naar verwachting oenen euro's in het laatje, irmee zou dan wat gedaan nen worden voor de burgers. ewonden j frontale inrijding T LAURENS - Bij een aan- ing op de Noordweg (N57) in 1 Laurens zijn gistermiddag e personen gewond geraakt. slachtoffers zaten in een per- snauto die rond vijf voor frontaal op een tegenligger afdeling. Vorig jaar waarschuw de Van den Berg in zijn jaarrede al voor de dreigende leegloop van de eilandelijke afdeling van de schippersvereniging. Zijn pleidooi van toen heeft niet mo gen baten, constateei'de Van den Berg gisteren tijdens de jaarver gadering van Schuttevaer Schouwen-Duiveland. „Het succes van een regioverte genwoordiging en al het werk wat die doet heeft als schaduw kant dat er op het niveau van een afdeling minder hoeft te ge beuren. De betrokkenheid van de leden wordt minder en men sen zeggen hun lidmaatschap op. Het is een teken van deze tijd dat individuele belangen zwaarder wegen dan het collec tief belang." Van den Berg voegde daaraan toe dat de tanende belangstel ling voor Schuttevaer ook te ma ken heeft met het feit dat ieder een via internet in luttele secon den alle mogelijke informatie op een computerscherm kan tove- ren. „De meer dan honderd jaar oude afdeling van Schuttevaer is daar niet tegen opgewassen. We verliezen jaarlijks leden en het aantal A- en B-leden is nog maar net boven het minimale aantal van 25 dat statutair voor het bestaansrecht van een afde ling is vastgesteld. Van den Berg pleitte tijdens de vergadering gisteren voor een fusie van de Schouwen-Dui- velandse afdeling van Schutte vaer met die van Midden-Zee land. Uitdaging „Dat zou een logische stap kun nen zijn. Natuurlijk schuilt dan het gevaar dat leden op zullen stappen, maar deze tendens heeft zich al enige tijd geleden ingezet. Het zou een uitdaging moeten zijn voor het hoofdbe stuur van Schuttevaer om dit tij te keren", aldus Van den Berg. „Misschien moet mevrouw Jor- ritsma wat minder de zaken vrouw zijn en wat meer moeder. Mama Annemarie van de fami lie Schuttevaer met nieuw elan voor de solidariteit in de binnen vaart. Hoe dan ook, als we niks doen en meer leden er de brui aan geven, dan houdt deze afde ling op te bestaan. Dat vind ik ongewenst." De leden van de afdeling vinden het- zo bleek tijdens de vergade- ring- nog te vroeg voor een fu sie. Zolang het ledental niet ver der zakt gewoon doorgaan, was het advies aan het afdelingsbe stuur. Zowel afdelingsvoorzitter Van den Berg als regiocoördina tor Zeeland van Schuttevaer J. de Vries benadrukte het belang van de schippersvereniging. „We moeten opkomen voor onze nautisch-economische belan gen. En samen staan we sterk", stelde De Vries. De Schouwen-Duivelandse afde ling is niet de enige die kampt met een teruglopend ledental. Voorzitter van de afdeling Mid den-Zeeland J. Vogelaar luidde eerder deze week de noodklok. Volgens regiocoördinator De Vries speelt het probleem ook in de afdelingen Noord en Goeree. Verouderde boeken die de bibliotheek verkoopt, zijn in trek bij bezoekers. Dotsing vond plaats ter hoog- ran de basisschool in het p. De inzittenden raakten be id en moesten door de brand- r worden bevrijd. De slacht- rs zijn met onbekende ver- ïdingen overgebracht naar ziekenhuis. bergingsbedrijf heeft de e voertuigen geborgen. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Duizenden boeken gaan er uit. Ze liggen voor een luttel bedrag te koop bij de bibliotheken in Zierikzee, Bruinisse en Burgh-Haamstede. Daar wordt de bieb bepaald niet armer van, denkt directeur A. Eijnwachter. Er ontstaat zo ruimte voor een frisse collectie in combinatie met actuele presentaties. Een clubje mensen ver dringt zich in de Zierikzeese vestiging van de openbare bibliotheek rond de ta fels waarop het te verkopen leesvoer ligt uitgestald. Jeugdboeken gaan voor vijf tig eurocent de deur uit. Hobbyhoeken en romans verruilen voor een euro van ei genaar. ,,'t Gaat best hard", vat G. den Oudsten de stand van zaken een week na start van de verkoop samen. „Gistermiddag bijvoorbeeld is er voor 170 euro ver kocht." Jarenlang was het beleid van de biblio theek vooral op vasthouden gericht. „Zorgen dat je van alles wat hebt, vooral op informatief gebied, en dat proberen zoveel mogelijk te behouden", zegt Eijn wachter. Dat is eigenlijk onnodig, is de gedachte nu. Het is zinloos om verouder de boeken in de kast te hebben staan, te meer omdat binnen Zeeuws verband (Advertentie) Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. J kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. /let een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 (Advertentie) Kom nu naar Etos en laat je GRATIS feestelijk opmaken door de beauty consulenten van Max Factor. Kijk op www.etos.nl voor de data en locaties. OLAZ £tos wenst je een stralend 2007 door Ali Pankow RENESSE - „Dat Logeerhuis voor mensen met dementie is ab soluut een uitkomst voor mantel- zorgers", zegt C. Voshol uit Brouwershaven. Hij spreekt uit ervaring en acht het van belang dat veel meer mensen in de re gio weet krijgen van het bestaan van deze voorziening bij ver pleeghuis Ter Y'alcke in Goes. Het Alzheimer Café Schouwen- Duiveland erkent dat belang en heeft dan ook Rensche Wijnstra van het Logeerhuis uitgenodigd om dinsdag 16 januari in Renes- se te komen vertellen over het functioneren van deze accommo datie. „Ons Logeerhuis is 20 november geopend. Het is een vorm van zo geheten respijtzorg en specifiek bedoeld om partners en familie leden van dementerenden voor enige tijd te ontlasten van hun zware taak. We hebben al diver se mensen van Schouwen-Duive land te gast gehad", vertelt Wijnstra. „Wij hebben er niets dan lof over", zegt Voshol. Hij zorgde samen met zijn vrouw vorig jaar drie weken achtereen voor zijn dementerende zus van 81 jaar. „Normaal verzorgt mijn zwager haar en dat gaat nog heel goed, maar hij moest toen voor enige tijd naar het ziekenhuis. Wij wa ren aan het einde van die drie weken echt kapot. Die zorg trekt zo'n wissel op je, zeker als je dat niet gewend bent", zegt Voshol. Nu zijn zwager dit jaar weder om naar het ziekenhuis moest voor een heupoperatie, bracht het Logeerhuis uitkomst. „Mijn zus had het er prima naar haar zin. Wij haalden haar steeds op als we bij mijn zwager op be zoek gingen in het ziekenhuis en aan het einde van die drie we ken waren we dus niet aan het einde van ons Latijn." Rensche Wijnstra is nauw be trokken bij de dagelijkse prak tijk van het Logeerhuis. Ze zal erover vertellen tijdens de bij eenkomst van het Alzheimer Ca fé Schouwen-Duiveland op dins dagmiddag 16 januari van twee uur tot half vijf in senioren wooncomplex Vroonenburg in Renesse. Zij benadrukt dat deze voorzie ning specifiek voor een behoefte vanuit de praktijk is opgezet bij Ter Valcke. Eén van de nieuwe woningen op het terrein van het Goese verpleeghuis is er voor in gericht. Er zijn zes logeerplaat- sen die voor minimaal een halve dag tot maximaal drie weken be zet kunnen worden. Met tussen- Frituurvet nog geen biodiesel TERNEUZEN - Er wordt vooralsnog geen frituurvet of -olie ingezameld op de Zeeuwse milieuparken om er bio diesel van te laten maken. „We volgen de ontwikkelin gen nauwlettend, maar op dit moment ligt er nog geen ad vies om daartoe over te gaan", zegt J. Nelemans, woord voerder van de Zeeuwse Reinigings Dienst (ZRD). Zoals onlangs gemeld wordt er volgend jaar een grote biobrand stofraffinaderij gebouwd in Amsterdam. De ZRD, die met dertien milieuparken in de provincie deel uitmaakt van Delta n.v., heeft daar geen contacten mee. Die zijn er wel met een biodieselfabriek in Groningen. „We hebben een aandeel in BioValue, zodat we toch actief meedoen in de biobrandstoffen. Het is interessant om die techniek te vol gen," aldus Nelemans. Biodiesel wordt gemaakt door er voor een deel bewerkte brandstof aan toe te voegen van organische oorsprong, zoals gebruikte vetten en plantaar dige oliën. Het resultaat is een milieuvriendelijkere brand stof. De afvalstoffen worden in eerste instantie bij bedrij ven gehaald. Terwijl over de grens, in België, de inwoners wel druk worden aangespoord om gebruikt frituurvet of -olie in te leveren in milieustraten, ziet het er naar uit dat dit in Zeeland voorlopig niet kan. Zierikzeeënaar met auto in tuin ZIERIKZEE - Een 61-jarige Zierikzeeënaar is gistermor gen rond elf uur in de Kreeftstraat in zijn woonplaats de voortuin van een woning ingereden. De man werd onwel en verloor de controle over zijn auto. Hij werd ter observa tie naar het ziekenhuis in Goes gebracht. De auto, de be planting en bestrating in de tuin raakten beschadigd. Nieuwjaarsduik blijft populair WESTENSCHOUWEN - „Het is cool om samen met hon derden andere duikers op 1 januari het ijskoude water in te duiken", vinden de organisatoren van de nieuwjaars duik in Westenschouwen. Onder het motto 'het friste ver- sejaarsfeesje bie d'n trap' barst het inmiddels traditionele festijn maandag 1 januari om 15.00 uur bij de strandover- gang aan de rotonde weer los. Westenschouwen is niet de enige plaats waar mensen kunnen meedoen aan een nieuwjaarsduik, erkent de organisatie. Feit is wel dat het evenement er in enkele jaren tijd de grootste in zijn soort van Zeeland is geworden. Het algemeen advies op veel in ternetsites voor deelnemers aan de nieuwsjaarduiken luidt: 'Imiteer een pinquïn door je met vaseline in te sme ren en houd je voeten en hoofd wam'. „Maar zorg vooral voor warme kleding die je na de duik aan kunt trekken. Door je vlak voor de duik pas om te kleden, blijf je het langst warm", zegt de organisatie in Westenschouwen. Het startschot wordt maandag om 15.00 uur verricht door een 'rasechte' bewoner van het dorpje Westenschouwen. Zijn of haar naam wordt nog niet prijsgegeven. foto Marijke Folkertsma (Middelburg) alles verkrijgbaar is en in formatie ook volop via internet is te be machtigen. Compleetheid kan weer wel aantrekkelijk zijn als het om zoiets als Zeelandboeken gaat, verwijst Eijnwach ter naar een specifiek deel van de collec tie. In alle andere gevallen is regelmatig vernieuwen het credo. Zodat de verzame ling bibiliotheekboeken inhoudelijk bij de tijd blijft én, ook niet onbelangrijk, er fris uit blijft zien. door Piet Kleemans NIEUYVE TONGE - Nederlands actiefste buurtbewoner komt uit Nieuwe Tonge en heet Henk Frings. Frings is voor zijn ver diensten gehuldigd door Buurt- link.nl. Frings zet zich actief in voor de intemet-website Buurtlink.nl. Dat is een website bedoeld om een buurt op de hoogte te hou den van de laatste nieuwtjes, ontwikkelingen, discussies en dergelijke. In de decembermaand ver zamelde hij bijvoorbeeld kerst pakketten voor mensen in de buurt die. een steuntje in de rug kunnen gebruiken. Bovendien plaatst Frings dagelijks foto's en berichten op buurtlink.nl. Op Buurtlink.nl krijgt iedereen de kans zich over zijn öf haar buurt uit te spreken. Woonomgeving De website is toegespitst op in formatie over de eigen woonom geving. Alles is gebaseerd op de postcode. De website is een initiatief van de in 's-Graveland gevestigde Stichting Buurtlink en telt acht werknemers. De website is sinds oktober dit jaar in de lucht. (Advertentie) e dichtstbijzijnde Intrati Rensche Wijnstra: „Mensen kunnen hier met tussenpozen in totaal 104 dagen per jaar logeren." foto Willem Mieras pozen kunnen mensen hier maxi maal 104 dagen per jaar vertoe ven. Voor een logeerplaats is toe wijzing nodig van het Centrum Indicatiestelling Zorg (CIZ) of kan geput worden uit het Per soonsgebonden Budget (PGB). Met een indicatie van het CIZ zijn de kosten verhaalbaar op de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Het Logeerhuis is een initiatief van de Stichting voor Regionale Zorgverlening (SVRZ) en de Alzheimer Vereni ging Nederland. De Middelburgse kleuter liet thuis trots horen dat ze op school de seizoenen had ge leerd. „Eerst komt de lente, dan de zomer, dan de herfst en dan de winter. In de herfst vallen de bladeren van de bo men en worden de bomen kaal", ratelde ze. Ze keek haar vader aan en ging in één adem door: „Net als bij jou, papa. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 314460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39