PEC Mosselzaadpionier boekt succes Afscheidsfeestje voor zieke Goese beuk blijkt voorbarig Souburger voor rechter wegens mishandeling tointratuin 0 Het mooiste vuurwerk Tm»- koop je bij Intratuin PZC J LaotjeGRATIS 0^ feestelijk opmaken! x V V- Speciale vangstinstallaties betalen zich uit Hypotheken Verzekeringen Pensioenen factie: 0113-315649 ww.pzc.nl jnailiredactiespzc.nl cstbus 31,4460 AA Goes jvertentie-exploitatie: jord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ieuws-Vlaanderen: 0113-315570; jtionaal: 020-4562500. jersservice: 0800-0231231 rijdag 29 december 2006 Frituurvet nog geen biodiesel TERNEUZEN - Er wordt vooralsnog geen frituurvet of -olie ingezameld op de Zeeuwse milieuparken om er bio diesel van te laten maken. „We volgen de ontwikkelin gen nauwlettend, maar op dit moment ligt er nog geen ad vies om daartoe over te gaan", zegt J. Nelemans, woord voerder van de Zeeuwse Reinigings Dienst (ZRD). Zoals onlangs gemeld wordt er volgend jaar een grote biobrand stofraffinaderij gebouwd in Amsterdam. De ZRD, die met dertien milieuparken in de provincie deel uitmaakt van Delta n.v., heeft daar geen contacten mee. Die zijn er wel met een biodieselfabriek in Groningen. „We hebben een aandeel in BioValue, zodat we toch actief meedoen in de biobrandstoffen. Het is interessant om die techniek te vol gen," aldus Nelemans. Biodiesel wordt gemaakt door er voor een deel bewerkte brandstof aan toe te voegen van organische oorsprong, zoals gebruikte vetten en plantaar dige olieën. Het resultaat is een milieuvriendelijkere brandstof. De afvalstoffen worden in eerste instantie bij bedrijven gehaald. Terwijl over de grens, in België, de in woners wel druk worden aangespoord om gebruikt fri tuurvet of -olie in te leveren in milieustraten, ziet het er naar uit dat dit in Zeeland voorlopig niet kan. Nelemans: „Het kan verbrand worden, maar het kan ook gecomposteerd worden. Het vertegenwoordigt dan toch enige waarde, die de tuinbouw graag wil toevoegen." Keukenbrand in Hansweert HANSWEERT - In de keuken van een woning aan de Pluimpot in Hansweert is gistermiddag rond half één brand uitgebroken. Waarschijnlijk heeft er iets op een warme kookplaat gestaan. Drie bewoners hadden rook binnengeki'egen en moesten naar het ziekenhuis. Een van hen blijft een nacht ter observatie. In de keuken ontstond veel schade, in het hele huis is rookschade. Kerstcadeaus van Juniorkamer MIDDELBURG - De Juniorkamer Walcheren heeft ruim tweehonderd cadeautjes ingezameld voor kinderen die tij delijk niet thuis wonen maar in een opvanghuis van stich ting AZZ. De cadeautjes zijn geschonken door mensen die op de zaterdag voor kerst aan het winkelen waren in Mid delburg. Behalve knutselspuilen, knuffeldieren en lees boeken is ook 160 euro contant geld opgehaald. De ca deautjes zijn verdeeld onder kinderen van zes tot twaalf jaar. Bedrijfsinbraak Burgh-Haamstede BURGH-HAAMSTEDE - Uit een bedrijf aan de Noord straat in Burgh-Haamstede is woensdagnacht een geld- wisselautomaat met onbekende inhoud gestolen. OOST-SOUBURG - Een zestien jarige jongen uit Oost-Souburg moet vandaag voor de kinder rechter verschijnen omdat hij een andere jongen uit zijn dorp heeft mishandeld. Dat is ge beurd, in de nacht van 10 op 11 december even buiten Zoutelan- de, toen zij naar huis fietsten van een bezoek aan een disco theek in het dorp. De verdachte heeft bekend dat hij zijn dorpsgenoot, die even oud is, heeft mishandeld. Het slachtoffer is daarbij gewondge raakt aan zijn hoofd en in het ziekenhuis in Vlissingen geope reerd. Het slachtoffer maakte deel uit van een groep tieners die van de discotheek terugfietsten naar huis. Ter hoogte van camping Valkenisse werden zij opgehou den doordat er een fiets op het fietspad lag. Een andere groep jongeren kwam hen achteropge reden. De tweede groep eiste geld maar kreeg dat niet. Toen ontstond de vechtpartij. Volgens de politie is uit onder zoek gebleken dat alleen de zes tienjarige jongen zich schuldig heeft gemaakt aan mishande ling. Er waren wel meer jonge ren aanwezig, maar die hebben niets gedaan. De jongen heeft in middels bekend en zit vast. De kinderrechter beslist vandaag wat er verder met hem gebeurt. (Advertentie) 'r>v. Bet voor de dichtstbijzijnde Intratuin-vestiging: 0900-7707700 of kijk op www.intratuin.nl zeeuwse almanak Herfst De Middelburgse kleuter liet thuis trots horen dat ze op school de seizoenen had ge leerd. „Eerst komt de lente, dan de zomer, dan de herfst en dan de winter. In de herfst vallen de bladeren van de bo- men en worden de bomen kaal", ratelde ze. Ze keek haar vader aan en ging in één adem door: „Net als bij jou, papa. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231. !t Ifabtl van Zeeland gorHarmen van der Werf )EN HELDER - Het invangen in mosselzaad met speciale in flaties in het water is lonend, ionier Kees Groot uit Den Hel- >r heeft dit jaar voor het eerst inst gemaakt. „Het lek is bo- m water." iiids 1999 is Groot al bezig, in n tijd dat de mosselsector er sg niet bij stilstond op een al- matieve manier mosselzaad te ian winnen. „Maar dat er een kort aan mosselzaad dreigde, as wel duidelijk", aldus Groot, [ij had die wijsheid niet van ichzelf, maar van Martin Schol- a, indertijd hoofd van onder wijsinstituut TNO in Den Hel- I IVij waren eikaars buren", ver rit Groot. „Een vestiging van tijn groothandel zat in Den Hei fer naast TNO. We dronken wel ens een kopje koffie samen en en kwam het op mosselen, cholten wist dat ik creatief ?n. 'Of ik niet iets kon beden- en om mosselzaad te produce- en?', vroeg hij. Dat was het pril- ibegin." itkomst koot verdiepte zich in de biolo- ie van de mosselen. „Ik had •ar helemaal geen verstand in." In 2000 ging hij met zijn itvindersbedrijf West 6 in zee et TNO om materialen te tes- n waaraan mosselbroed zich 1 best hecht. „Want dat was rrgens bekend." De uitkomst as verbluffend. Nylon, pvc of saltouw, het maakte niks uit. losselbroed bleek niet kieskeu- let vallen en opstaan ging het ervolgens verder. Groot bracht iieuwjaarsduik ilijft populair ÏESTENSCHOUWEN - „Het icool om samen met honder- fen andere duikers op 1 januari (t ijskoude water in te dui- tn", vinden de organisatoren an de nieuwjaarsduik in Wes- inschouwen. hder het motto 'het friste verse- larsfeesje bie d'n trap' barst ei inmiddels traditionele fes- :jn maandag 1 januari om 15.00 ar bij de strandovergang aan e rotonde weer los. Westen- houwen is niet de enige plaats aar mensen kunnen meedoen an een nieuwjaarsduik, erkent organisatie. Feit is wel dat al evenement er in enkele jaren ;dde grootste in zijn soort van feland is geworden, let startschot klinkt maandag m 15.00 uur. door Astrid van den Hoek GOES - In september van dit jaar leek het niet lang meer te duren voordat de honderdjarige zieke beukenboom voor de Mu ziekschool in Goes zou verdwij nen uit het straatbeeld. Een paar maanden later is de beuk echter nog steeds niet gekapt en gaat de boom fier overeind staand 2007 in. Tijdens Monumentendag iri sep tember stond de beuk nog in het middelpunt van de belangstel ling. Bij de boom vond een af scheidsfeest plaats. Hij zou bin nenkort gekapt worden. Op het feest bleek dat veel Goesenaren de beeldbepalende boom izou- den missen. Fans van de boom lieten hun laatste boodschap aan de oude boom achter. Dat lijkt nu wat voorbarig te zijn ge weest, want de boom staat er nog steeds. De Nationale BomensticHting diende in de zomer al een! be zwaar tegen de kap van de boom in bij de gemeente Goes. Volgens de stichting vormt de ziekte van de boom geen gevaar voor de veiligheid van de men sen. „Wij denken niet dat de ziekte van de boom zo gevaar lijk is dat de beuk gekapt moet worden. De takken die vérrot zijn en eraf vallen, die vallen al lemaal binnen het hek", zegt Lu- ciën Calle van de Bomenstich- ting. Als veiligheidsmaatregel is het spannen van staalkabels tussen de takken volgens Calle wel vol doende, omdat het directe ge vaar van de zieke reus meevalt. Calle: „De stabiliteit van de boom zal vanwege aantasting door de tonderzwam wel lang zaam afnemen, maar het kan nog heel lang duren voordat de boom echt verrot is." De gemeente Goes heeft een on derzoeksbureau ingeschakeld om het bezwaar te kunnen be oordelen. Uit het onderzoek moet blijken of de ziekte van de boom het doodvonnis betekent voor de honderdjarige. Calle hoopt niet dat die conclusie uit het onderzoek zal komen. „Het is een hele mooie boom, zulke oude beuken hebben we niet veel in Zeeland. Ik hoop dat de gemeente alles uit de kast haalt voor behoud van deze boom." Begin januari wordt duidelijk heid verwacht over het lot van de boom voor de Muziekschool aan de Van de Spiegelstraat. foto Willem Mieras in 2001 de eerste installaties voor het invangen van mossel zaad aan, in het Malzwin bij Den Helder. Met drie meter lan ge visnetten in het water om de mossellarfjes in te vangen, met boomstammen om de boel drij vend te houden en met blokken beton als verankering. Een suc ces was het niet. Groot: „De be tonblokken gingen rollen, hoe zwaar ze ook waren. De boom stammen als drijvers waren ach teraf ook niet handig, al hebben we dat eerste jaar wel 15.000 ki lo geoogst." De blokken beton zijn vervan gen door ankers, de boom stammen door blauwe plastic jerrycans. Elke installatie - Groot heeft er momenteel ze ventien - is 110 meter lang. Over de volle lengte hangt drie meter net in het water. „In 2002 hebben we daar voor het eerst mee gewerkt", verhaalt Groot. „Er zat 25.000 kilo mosselzaad per visnet aan. Onze oogstapparatuur was niet op zo'n grote hoeveelheid gebouwd. Met tien man deden we achttien uur over één net, wat natuurlijk veel te lang was." Groot liet een oogstponton bou wen, Kaatje Mossel „Het was niet in één keer goed. We heb ben een jaar gewerkt om de juis te oogstmethode te vinden. We kunnen nu met vier man op de ponton in twintig minuten één net doen." Twee keer per jaar kan van de installaties van Groot worden geoogst, begin juli en begin okto ber. Elk net levert jaarlijks zo'n 30.000 kilo mosselzaad. „Over heel 2006 komen we op 365.000 kilo uit", aldus Groot die het mosselzaad verkoopt aan vooral Zeeuwse mosselkwekers, „én we hebben voor het eerst winst gemaakt. Dat is een mooie opste ker." Uitbreiden De Yersekse schelpdierbedrij- ven Prins Dingemanse en De Roem van Yerseke hebben on langs aangekondigd het aantal invanginstallaties uit te brei den. Ook Groot gaat dat doen. Hij werkt aan een verdubbeling in 2007 tot 35 installaties en wil doorgroeien tot zeventig. Als dat aantal constructies in het water ligt, kan de oogst jaarlijks op 1,5 miljoen kilo uitkomen. Groot: „Het gaat dan toch al om behoorlijke hoeveelheden mos selzaad." Het voorbeeld van Groot heeft de laatste twee jaar alom navol ging gevonden in de mosselsec tor. Het besef dat er een alterna tief nodig is voor het opvissen van 'wild' mosselzaad van de Wadbodem, is doorgedrongen. Veertien experimenten zijn in middels gaande. Groot heeft niet het idee dat overal opnieuw het wiel wordt uitgevonden. „Ie dereen werkt aan zijn eigen me thode. Dat kan nooit slecht zijn." (Advertentie) Kom nu naar Etos en laat je GRATIS feestelijk opmaken door de beauty consulenten van Max Factor. Kijk op www.etos nl voor de dota en locaties. Een van de invanginstallaties voor mosselzaad van Kees Groot bij Den Helder, met de blauwe tonnen als drijvers voor de netten waaraan mosselbroed zich hecht. foto Antha BV 1 V, Thuis in.. ?ISICOBEHEER Stationsslraal 2-4, 433 1 JB Middelburg, Tel.: 0118-615151

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31