Wit-Rusland buigt voor Gazprom PZC Wie betaalt de oorlog van de armoe? COOL ZUINIG! Meneer Vierduizend Chansons overleden Saddam Hoessein ziet zichzelf gaan als martelaar Buurland is bereid meer te betalen voor Russisch gas Servië heeft kernraketjes Massaproces in gymzaal Leger Ethiopië rukt op naar Mogadishu donderdag 28 december 2006 Unr Bengt van Zwol 1(,\GDAD - De gewezen Iraakse dictator Saddam Hoessein, wiens doodstraf dinsdag in ho ger beroep werd bevestigd, zegt naar de galg te gaan als 'offer'. In een brief die zijn advocaten gisteren openbaarden, roept hij de Iraakse bevolking op zich te rerenigen. „Ik offer mezelf. Als God het wil, dan zal hij me plaatsen tus sen echte mannen en martela ren", aldus de dictator in de brief. Volgens advocaat K. Du- laimi heeft Saddam de bood schap in november opgesteld kort nadat hij in eerste aanleg ter dood was veroordeeld. Het is overigens onduidelijk wanneer de executie plaatsheeft. Als ui terste termijn staat dertig dagen gerekend vanaf gisteren. De plaats en het tijdstip zullen ver moedelijk niet vantevoren wor den bekendgemaakt om meer on rust in Irak te voorkomen. Het vonnis zou op elk gewenst mo ment kunnen worden voltrok ken. President Talabani moet nog wel zijn handtekening zet ten onder de opdracht tot execu tie. Het staatshoofd is echter een verklaard tegenstander van de doodstraf en zal vermoede lijk een van zijn plaatsvervan gers laten tekenen. Volgens de Iraakse minister van Justitie, AI Shibli, heeft de te rechtstelling vermoedelijk pas plaats na het offerfeest dat van af 30 december in Irak wordt ge vierd. Internationaal werd ver deeld gereageerd op de bevesti ging van het doodvonnis voor Saddam. Het Witte Huis reageer de instemmend. Londen hield zich op de vlakte. Uit principe blijft de Britse regering tegen de doodstraf. Mensenrechtenorganisaties ver oordelen zonder uitzondering de doodstraf. ANP/AFP ;anonze redactie buitenland MINSK - Wit-Rusland is bereid ranaf 1 januari meer te betalen voor Russisch gas. Nu ligt de prijs bij 46,7 dollar per 1000 ku bieke meter. Wit-Rusland wil er 15 dollar voor gaan neertellen. Dal heeft vicepremier Semash- fco bekendgemaakt. Gazprom, de Russische gasleve- jtancier, eist vanaf 1 januari 110 dollar per 1000 kubieke meter tenzij het medezeggenschap j irijgt over de gastfansportlei- dingen door Wit-Rusland. Gazprom wil voor dat belang 5 I miljard dollar betalen. Indien Wit-Rusland daar niet mee ak koord gaat, gaat de gaskraan op 1 januari dicht, aldus de Ga- Izprom-directie. Overigens wil iGazprom .dat de gasprijs voor pt-Rusland in 2011 op 235 dol lar ligt. Vicepremier Semashko liet in (Minsk weten dat zijn land ook 1 januari Russisch gas zal ijgen. „Ons huidige contract ;t Gazprom blijft van kracht iangezien zij ons niet vooraf linformeerd hebben dat zij het mtract opzeggen. Ik denk niet it Gazprom het aandurft de le ningen te staken." )e woordvoerder van Gazprom, Kuprijanov, bestreed dat. „Er rordt geen enkele concessie aan [Wit-Rusland meer gedaan. Wij 'zijn Sinterklaas niet." Als lünsk denkt dat het, zonder nieuw contract, toch gas krijgt na 1 januari betekent dit dat het iland illegaal gas aftapt dat voor 'de rest van Europa bestemd is, [aldus Kuprijanov. |Semashko stelde dat de onder handelingen met Gazprom ge- BELGRADO - Servië heeft ze ven anti-raketraketten voorzien van een uraniumlading. Dat heeft minister Stankovic van De lende bekendgemaakt. De raket ien liggen in een betonnen bun ker bij de militaire fabriek Kru- sikin Valjevo. [Stankovic kwam met zijn mede- 'deling nadat dertig werknemers ;van de fabriek zich medisch lie ten onderzoeken, omdat zij zou den hebben blootgestaan aan ra dioactieve straling. De groep had voor langere tijd in een be paalde ruimte van het complex jewerkt. Het dertigtal is op Eer- ne Kerstdag getest bij het Insti- Ituut voor Radiologische Bescher ming in Belgrado. 'Volgens Stankovic staat nog niet vast dat cle betrokkenen 'blootgesteld zijn geweest aan ra dioactieve straling. In de bun kerwaar de raketten liggen zou den maar één werknemer en een nilitair expert uit Belgrado zijn geweest. Volgens anonieme (bronnen is de radioactieve stra- hg afkomstig van Russische ge elde raketten die in kratten bij de fabriek in Krusnik liggen op geslagen. In die raketten zit ra dioactief materiaal. De kratten bevinden zich in een druk be zochte opslagruimte met Servi sche Strela-raketten. GPD (Advertentie) muziekcentrum middelburg Lange delft 80 - 0118 63 52 52 HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS' 28 DEC. VEILING in de Ned. Hervormde Kerk te Cadzand t.b.v. restauratie van de kerk Aanvang 19.00 uur Kijkdagen do. 28/12 van 15.00-21 00 uur vr 29/12 van 10.00-16.00 uur Veilingmeester A. I. Verhage 06 - 23 36 05 01 woon verder gaan. „Alle stuk ken zijn klaar om voor nieuw jaar getekend te worden." Het zou daarbij niet alleen gaan om gaslevering maar ook om door voer. Wit-Rusland zou daarbij bereid zijn tot een joint-venture tussen Beltransgaz en Gazprom waar bij Gazprom 50 procent van de aandelen krijgt. Semashko: „De bal ligt nu bij Gazprom." Ook over de levering van olie door Rusland aan Wit-Rusland is er een conflict. Heffing De Russen willen een exporthef fing invoeren waardoor de olie prijs voor Wit-Rusland stijgt van 247 naar 405 dollar per ton. De onderhandelingen daarover lopen echter nog. Op 17 januari is er een nieuwe gespreksronde gepland. Gazprom heeft onder tussen met het Kazachstaanse KazMunaiGaz een overeen komst tot samenwerking geslo ten. Kazachstan procudeert jaarlijks 12 miljard kubieke meter gas. In 2020 is dat 40 miljard kubieke meter. Het land zelf verbruikt 5 miljard kubieke meter gas per jaar. De overeenkomst voorziet in transport van Kazachstaans gas via Rusland naar andere lan den alsmede de levering van Russisch gas aan dat land. Ook de doorvoer van gas uit Cen- traal-Azië via Kazachstan naar andere landen, waaronder Rus land, is geregeld. In 2002 richtten Gazprom en KazMunaiGaz samen al KazRos- Gaz op. Dat bedrijf is actief in aankoop en markering van gas, alsmede raffinage. Gazprom heeft ook van vier an dere landen een hogere gasprijs verlangd: Oekraïne (130 in plaats van 95 dollar), Georgië en Azerbeidzjan (235 in plaats van 110 dollar), Moldavië (170 in plaats van 160 dollar). GPD LOUDI - Een groep van 97 bendeleden staat terecht in een sportzaal in Loudi, in de Chinese provincie Hunan. Zeven bendeleiders werden ter dood veroordeeld, de andere kregen gevangenisstraffen. foto RTR Somalië en Ethiopië zijn ver wikkeld in een bloedige en kostbare strijd. Twee landen die tot de allerarmsten van Afrika behoren. Hoe bekostigen zij die strijd? Al vijftien jaar heerst er anarchie in Somalië, van enige ontwikkeling is absoluut geen sprake. En Ethiopië is niet in staat de toch al straatarme be volking te voeden als het land weer eens door een hongersnood wordt getroffen. door Nona Eveleens NAIROBI - Zowel de Somali sche regering en Ethiopië ener zijds als de Unie van Islamiti sche rechtbanken (UIC) ander zijds zijn afhankelijk van steun van buitenaf om hun conflict te beslechten. De Somalische rege ring van president Abdullahi Yu- suf kan op morele en politieke steun rekenen van de Afrikaan se Unie, de Verenigde Naties en Igad, een groep Oost-Afrikaan se landen. Die hielpen allemaal bij de totstandkoming van het regime. Maar de meeste steun krijgt de regering van president Yusuf van buurland Ethiopië. Addis Abeba is er alles aan gele gen te vookromen dat de UIC het in heel Somalië voor het zeg gen krijgt. Het overwegend christelijke Ethiopië is huiverig voor een is lamitische staat die de UIC be oogt op te zetten. Addis Abeba stuurde naar schatting tiendui zend militairen, plus wapens, naar Somalië om de rege ringstroepen te ondersteunen. Het bewind van Yusuf heeft nau welijks macht buiten de rege ringszetel Baidoa en omgeving en in de autonome regio Punt- land waar het staatshoofd van daan komt. Er zijn berichten dat in de afge lopen weken Jemenitische vlieg tuigen op het vliegveld van Baidoa landden om wapens en munitie te leveren. In Jemen zou den enkele Europeanen en Au straliërs zijn gearresteerd op ver denking van schending van het VN-wapenembargo tegen Soma lië. Wie voor de wapens betaal de is onduidelijk. Duidelijk is dat ook Oeganda luchtafweerge schut en ander materieel lever- analyse de voor het opzetten van een mi litair kamp. Ethiopië is voor de tweede keer in tien jaar in een gewapend con flict verwikkeld. Tussen 1998 en 2000 vocht het tegen buurland Eritrea. Beiden landen zijn het oneens over het verloop van de wederzijdse grens. Duizenden militairen kwamen om bij de strijd. De twee landen besteedden een groot deel van hun budget aan defensieuitgaven. Ethiopië kan voor zijn wapens rekenen op de Amerikanen, in ruil voor de steun die Addis Abeba al in een vroeg stadium aan de Ameri kaanse president Bush gaf voor diens strijd tegen het internatio nale terrorisme. Bovendien be schuldigt Ethiopië de UIC in So malië ervan contacten te onder houden met Al Qaeda, een reden temeer voor Washington Addis Abeba te hulp te komen in zijn strijd tegen de islamisten. Ver der zijn er aanwijzingen dat ook Groot-Brittannië Ethiopië van wapens voorziet. De UIC kan rekenen op steun van een hele reeks landen en groeperingen. Volgens een on derzoek van de VN geven Syrië, Iran en de Libanese beweging Hezbollah militaire hulp. Daar naast zorgden Djibouti, Egypte, Libië en Saoedi-Arabië voor wa- JOWHAR - Ethiopische en Somalische regeringstroe pen rukken op naar de So malische hoofdstad Mogadis hu, die in handen is van strij ders van de Unie van Islami tische rechtbanken (UIC, fo to). In het weekeinde is Ethi opië een offensief begonnen tegen de UIC dat de voorbije maanden grote delen van het midden en zuiden van Somalië had onderworpen. De opmars van het Ethiopi sche leger, dat wordt bijge staan door Somalische rege ringstroepen, vordert ge staag. Na de verovering dins dag van Jowhar, een UIC-bohverk negentig kilo meter van de hoofdstad, is de Ethiopische hoofdmacht gisteren opgerukt tot zo'n dertig kilometer van Moga dishu. Somalië kent geen centraal gezag sinds dicta tor Siad Barre in 1991 ver dreven werd. Een VN-leger dat probeerde de orde te her stellen, trok zich in 1995 na zware verliezen terug. foto Abukar Albadri/EPA Giftige reuzenpad tergt Australiërs CANBERRA - Milieubeschermers hebben het Australi sche leger gevraagd om de strijd aan te binden met de gif tige reuzenpad. Het noorden van Australië telt naar schat ting 200 miljoen van de opdringerige en lelijke beesten, die de populatie inlandse slangen, varanen en buidelmar ters sterk hebben uitgedund. „Wij hebben alle hulp nodig die wij kunnen krijgen en als het leger een strategie kan bedenken om het aantal reu- zenpadden onder controle te krijgen, dan horen wij dat graag", zei een woordvoerder van de milieugroepering Frog Watch gisteren. De reuzenpadden zijn in de jaren dertig van de vorige eeuw naar Australië gebracht om een kever te bestrijden die de suikeroogst aanvrat. Het middel bleek echter erger dan de plaag, want een reuzenpadvrouwtje legt twee keer per jaar 8000 tot 35.000 eitjes. ANP/RTR Britten wedden: Potter sterft LONDEN - Schrijfster J.K. Rowling moet het laatste deel van de Harry Potter-serie nog voltooien, maar de Britse wedkantoren nemen al volop weddenschappen aan op de afloop van de reeks. De lezers gaan er massaal van uit dat Harry Potter deel zeven niet zal overleven en gokken erop dat zijn aartsvijand Voldemort daar persoonlijk de hand in zal hebben. „Zij zijn het erover eens dat Harry de laatste horcrux is en opgeofferd moet worden om ervan verzekerd te zijn dat Voldemort sterft", verklaarde een woordvoerder van het wedkantoor William Hill. In een horcrux kan volgens het verhaal een deel van iemands ziel worden bewaard, zodat die onsterfelijk is. ANP Smokkel kernmateriaal neemt toe WASHINGTON - Het aantal meldingen van smokkel van kernmateriaal is sinds 2000 verdubbeld. Dat komt vooral door een beter bewustzijn en uitgebreidere controles, zegt het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid. Het departement kreeg vorig jaar 215 meldingen van smokkel van nucleair materiaal, terwijl dat er in 2000 nog honderd waren. „Slechts een handvol van de bekende smokkelincidenten betrof nucleair materiaal dat bruikbaar zou zijn voor wa pens", zei een woordvoerder. ANP/RTR Peking: klimaat China verandert PEKING - De temperaturen in China zullen in de komen de tientallen jaren duidelijk stijgen en er zal vaker een wa tertekort zijn. Dat citeerden Chinese staatsmedia gisteren uit het eerste regeringsrapport over klimaatsverandering. In vergelijking met het jaar 2000 zal de gemiddelde tempe ratuur in 2050 3,3 graden Celsius hoger zijn. Tyfonen en andere extreme weersomstandigheden zullen vaker voor komen. ANP/AFP Vogelgriep velt tien Egyptenaren CAÏRO - Een 26-jarige man is gisteren in Egypte overle den aan de gevolgen van het virus H5N1, een variant van de vogelgriep. Daarm'ee zijn tot dusverre tien mensen in Egypte aan vogelgriep bezweken, belicht het Egyptische ministerie van Volksgezondheid. ANP/AFP pens, geld en medicijnen. Ook rijke individuen in Saoedi-Ara bië en de Golfstaten tasten in de buidel voor de moslimtroepen. Sinds de val van president Siad Barre in 1991 heeft Somalië geen effectieve nationale rege ring meer gehad. In die periode hebben landen in de Arabische wereld veel geld gegeven voor de bouw van moskeeën en koran scholen in het land. Kort voor de recente strijd in Somalië uit barstte landden op het vliegveld van Mogadishu, het machtscen trum van de UIC, diverse keren Eritrese transportvliegtuigen met wapens en zo'n tweedui zend manschappen. Eritrea steunt de UIC vooral uit oppor tunistische reden; elke vijand van rivaal Ethiopië, wordt als goede vriend omarmd. Eritrea is zelf ook straatarm, maar ver dient waarschijnlijk aan het feit dat het dienst doet als doorvoer- land voor de UIC. GPD door Aly Knol PARIJS - Hij schreef voor zo on geveer alle grote Franse zangers en zangeressen, voor Charles Aznavour, Gilbert Bécaud, Édith Piaf, Jacques Dutronc, Frangoise Hardy, France Gall, Dalida, Enrico Marias, Rika Za- rai, Johnny Hallyday, Charles Trenet, Michel Sardou, Joe Das- sin en Yves Montand. Maar ook Jacques Brei, Mariene Ditrich en Nana Mouskouri zongen tek sten van hem en hij vertaalde de liederen van Bob Dylan naar het Frans. Hij droeg de erenaam Monsieur Vierduizend Chansons, al heeft hij er vermoedelijk nog wel een duizend of wat meer geschre ven. Op 88-jarige leeftijd is gis teren de Franse tekstdichter Pierre Delanoë overleden. Hij schreef klassiekers als Nathalie, Et Maintenant, L'Orange, La Ballade Des Gens Heureux en Les Champs-Élysees. Pierre Delanoë werd op 16 de cember 1918 in Parijs geboren als Pierre Leroyer, hij studeerde rechten en werkte aanvankelijk als belastinginspecteur. Zijn car rière als tekstdichter begon be gin jaren vijftig, nadat hij in aanraking was gekomen met Gil bert Bécaud. Hij werd tijdens zijn leven in Frankrijk bedolven onder de on derscheidingen, waaronder die van Officier van het Légion d'Honneur. In 1997 werd hem de grootste Franse poëzieprijs toegekend. Hij was mede-oprich ter van het radiostation Europe 1 en was in drie verschillende pe riodes directeur van de Sacem, de Franse instantie voor (muzi kale) auteursrechten. Voor Dela noë kon een chanson overal van daan komen. „Door de krant te lezen. Een indruk die je opdoet. Woede. Een chanson, dat is een zin die je bijblijft: Je vois la vie en rose of Et maintenant, que vais-je faire?", vertelde hij eens in een interview. „Een tekstdichter is dus een schrijver die zingt." GPD (Advertentie) Toyota AYCO v.a. €8.990,- De coole Toyota AYGO is heel zuinig, ook op het milieu. En hij staat bovenin de rij energie zuinigste kleine auto's aanbevolen door ANWB er> Wereld Natuur Fonds. Kom kennis maken met de jongste Toyota tijdens de Frisse Winter Weken bij de Toyota dealers. Topkwaliteit, zeer compleet en 3 jaar garantie! TODAY TOMORROW TOYOTA CO) 109 jrltn, MjfOtiM AICO Spon W,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5