Ford torste loodzware erfenis Spaanse horeca lapt strenge antirook wetten aan zijn laars PZC Corpulente Chinees zoekt afslankmiddel Westen gooit olie op vuur Palestina 1913-2006 Niet-gekozen president volgde na Watergateschandaal afgetreden Nixon op te gast 28 december 1956 Een op tien Britten stopt ermee in 2007 Voormalig president Gerald Ford terwijl hij het pardon voor Nixon aankondigt in het Witte Huis. ging in Grand Rapids. Nadat de VS betrokken raakten bij de Tweede Wereldoorlog tekende Ford bij de marine. De oorlog maakte een 'internationalist' van hem en bracht hem op het idee iets te gaan doen in de pu blieke dienstverlening. Hij be sloot zich in 1948 kandidaat te stellen voor het Huis van Afge vaardigden en won. Dat jaar trouwde hij ook met Elizabeth Anne (Betty) Bloomer, met wie hij vier kinderen kreeg. In zijn vijfentwintig jaar duren de carrière als afgevaardigde, specialiseerde Ford zich in mili taire en begrotingszaken en bouwde een naam op als on kreukbaar en eerlijk politicus. Dat imago leverde hem in 1973 het vicepresidentschap op. Nixon's 'running mate', Spiro Agnew, bleek als gouverneur steekpenningen te hebben aan genomen. De presidentskandi daat ging op zoek naar een rechtschapen en onomstreden plaatsvervanger en dat werd Ge rald Ford, wiens nominatie door de overgrote meerderheid van het Congres werd goedge keurd. Hij verkeerde op dat mo ment nog in de veronderstelling dat Nixon en het Witte Huis niets met de inbraak in het hoofdkwartier van de Democra tische partij in het Waterga- te-gebouw te maken had, maar Nixon raakte in de negen maan den erna steeds verder verstrikt in de affaire. Dat was een on comfortabele en moeilijke tijd, aldus Ford achteraf. Hij was het niet altijd eens met wat het Witte Huis deed en meende dat Nixon slechte advie zen kreeg. Hij kon zijn baas moeilijk openlijk afvallen zon der de verdenking op zich te la- foto Gerald R. Ford Library/EPA den dat hij aan diens stoelpoten zaagde. „Aan de andere kant, als ik me te loyaal opstelde, leek het alsof ik iemand steun de die betrokken was bij deze domme actie." Nixon stuurde zijn stafchef, ge neraal Alexander Haig, naar Ford. Die legde hem onder meer de op tie voor dat Nixon zou aftreden, als Ford beloofde hem amnestie te verlenen. Ford sloeg het aan bod af, zo verklaarde hij nader hand. Nixon trad toch af. Het Hooggerechtshof had hem geboden geluidsbandjes vrij te geven, en er was een tape met daarop bewijs dat Nixon betrok donderdag 28 december 2006 door Tan Ee Lyn Pillen en thee waarvan wordt beweerd dat ze een afslankende werking hebben, vinden in Hong Kong gretig aftrek. Volgens doktoren heeft de toenemende wel vaart ervoor gezorgd dat het aantal zwaarlijvige mensen in Hong Kong explosief is ge stegen. Dertig procent van de bijna 7 miljoen inwoners van de stad kampt met overge wicht, twee maal zoveel als tien jaar geleden. In China is een op de vijf men sen te zwaar. Volgens het Bri tish Medical Journal zijn er nu minstens 60 miljoen Chine zen zwaarlijvig. Uit onder zoek bleek verder dat in het jaar 2000 zo'n 10 miljoen kin deren tussen de 7 en 18 jaar te zwaar waren, 28 maal zo veel als in 1985. Daarbuiten leden er ook nog vier miljoen kinderen aan corpulentie. „In Hong Kong zien we nu ge vallen van veertigers die een hartinfarct of beroerte krij gen, ziekten die met overge wicht te maken hebben. Veel van hen zijn jonge moeders die nog voor hun kinderen moeten zorgen, en kostwin- naar van het gezin zijn", al dus professor geneeskunde Juliana Chan. Enorme last Chan: „In de toekomst zullen er veel mensen al op jonge leeftijd overlijden en zal er een enorme last rusten op on ze gezondheidszorg. De zie kenhuizen zullen vol liggen met jonge mensen die een by- passoperatie moeten onder gaan, of nierdialyses, en na zorg bij beroertes. Daar heb ben ze de capaciteit niet voor." Volgens de wereldge zondheidsorganisatie WHO kampen wereldwijd één mil jard mensen met overge wicht. In 2005 overleden er wereldwijd 17,5 miljoen men sen aan hart- en vaatziekten, van wie 11 miljoen in Azië. Aziaten kampen vanwege ge netische aanleg veel sneller met overgewicht. Professor Chan: „Aziaten hebben met hetzelfde lichaamsgewicht meer lichaamsvet dan blan ken, met name in de ingewan den. Vanwege het klimaat Ss hun lichaam er niet op ge bouwd veel vet op te slaan Het teveel aan vet verdwijnt in de maag, het wikkelt zich rond de darmen, verplaatst zich naar de lever, spieren en alvleesklier. Als het niet ver bruikt wordt, hoopt het zich op onder de huid, rond het hart en de spieren. En als de hartspieren vol zitten met vet, kan er geen glucose opge slagen worden. De glucose blijft dan in de bloedstroom, waar het diabetes veroor zaakt." Oplossing Charmaine Tong besloot twee jaar geleden iets te gaan doen aan haar overgewicht en gebruikte afslankthee. De thee is volledig samengesteld uit traditionele Chinese krui den. Ze was dolgelukkig toen haar eetiust afnam en de pondjes eraf' vlogen. Maar een maand later kreeg ze last van hart kloppingen. Toen de hartpro blemen begonnen, stopte ze onmiddellijk met de kruiden thee, en ze is sindsdien al weer meer aangekomen dan ze in eerste instantie aan ge wicht had verloren. De traditionele Chinese ge neeskunde biedt hiervoor geen snelle oplossing. „Wat de mensen ook beweren, zo simpel is de oplossing niet", aldus Richard Eu, directeur van een bedrijf in traditione le Chinese medicijnen. „Men sen moeten hun leefgewoon ten bijstellen. Wij hebben kli nieken die mensen daarbij kunnen helpen en begelei den. Wij geven een combina tie van acupunctuur, kruiden en aanpassen van leefgewoon ten. Ik geloof niet dat er een makkelijke oplossing bestaat voor het bestrijden van over gewicht." RTR Gerald Rudolph Ford was een unicum: de eerste en enige niet-gekozen president van de Verenigde Staten. De 'man zon der vijanden' werd aangewezen als opvolger van president Ri chard Nixon, die op 9 augustus 1974 aftrad voor zijn rol in het Watergate-schandaal. door Ans Bouwmans De 'toevallige' president is vaak neergezet als een wat klungelige leider, die zijn hoofd letterlijk en figuurlijk makke lijk stootte. Maar hij kreeg ook krediet voor zijn tolerantie, be trouwbaarheid en zijn pogingen om de VS over de trauma's van Vietnam en Watergate heen te helpen. Hij overleed tweede kerstdag op 93-jarige leeftijd. Ford werd op 14 juli 1913 gebo ren als Leslie Lynch King jr. in Omaha, Nebraska, maar groei de op als Gerald Ford in Grand Rapids, Michigan. Zijn vader was een geweldda dig man, die zijn vrouw, pasge boren baby en schoonmoeder met een slagersmes te lijf wilde gaan. Na haar scheiding trouw de zijn moeder met Gerald R. - •Jerry - Ford. Haar tweejarige zoontje Leslie King werd Jerry Ford. Op zijn dertiende kreeg hij te horen dat zijn pa zijn pleegvader was. Niet dat dit een traumatische ervaring voor hem was; hij had geen betere ouders kunnen treffen, zei hij la ter. Ma Dorothy zorgde voor een ste vige opvoeding, in de hoop het opvliegende karakter dat hij van zijn vader had geërfd de kop in te drukken, aldus bio graaf James Cannon. De jonge Jerry Ford bleek een getalen teerd footballspeler, en beoefen de de sport zowel op cle middel bare school als tijdens zijn colle gejaren. Hij kreeg wat aanbie dingen om prof te worden, maar wees die af omdat hij zijn zinnen had gezet op een univer sitaire vervolgstudie rechten. Hij studeerde in 1941 af aan de rechtenfaculteit van Yale, waar na hij als advocaat aan de slag ken was geweest bij pogingen Watergate in de doofpot te stop pen. Op 9 augustus begeleidde Ford Nixon uit het Witte Huis, dat vervolgens tweeënhalf jaar zijn nieuwe thuis werd. Een maand na zijn aantreden be sloot hij 'in het landsbelang' Nixon een volledig pardon te ge ven. Ford dacht dat hij het land op die manier behoedde voor een verdeeldheid zaaiende rechtszaak. In plaats daarvan beschadigde hij zijn eigen ima go van onkreukbaarheid en ver loor hijde steim van een deel van het publiek. Als 38ste president had Ford het niet gemakkelijk. Zijn be sluit deserteurs en gevluchte Vietnam-gewetensbezwaarden onder bepaalde voorwaarden amnestie te verlenen, tekende zijn verzoenende en flexibele in stelling. Maar de kritiek op zijn handelwijze in de zaak-Nixon bleef heftig en hij had te maken met een Congres dat in handen van de Democraten hem steeds vijandiger gezind werd. Ford moest het in 1976 opne men tegen Jimmy Carter, de kandidaat van de Democraten. Opnieuw zorgde hij voor een doorbraak. Hij was de eerste zit tende president die akkoord ging met een reeks tv-debatten met zijn uitdager. Het tweede debat - over buitenlands beleid - bracht hem echter in de pro blemen. „Ik geloof niet dat de Polen zichzelf gedomineerd voe len door de Sovjet-Unie", zei Ford. Geest Hij bedoelde dat de Russen - on geacht de aanwezigheid van be wapende Sovjet-divisies - de geest van de Polen niet zouden kunnen overheersen. Maai- het kwaad was geschied: hij had zijn imago als klunge laar opnieuw bevestigd. Uitein delijk verloor Ford met klein verschil. Zijn vrouw Betty - die als First Lady na een borstamputatie ver slaafd raakte aan medicijnen en alcohol - stichtte later de Betty Ford kliniek voor drugs- en al coholverslaafden. GPD door Mohammed Rabbae De Verenigde Staten wil len democratie in het Midden-Oosten, maar ze res pecteren niet de wil van de kiezers in de Palestijnse ge bieden. De eisen die presi dent George Bush aan de Pa- Iestijnen stelt, gelden niet voor Israël. Europa volgt hem blindelings, het zou sinds de oorlog in Irak beter moeten weten. De Amerikaanse president George Bush wil het Mid den-Oosten graag democrati seren, maar het moet wel op zijn voorwaarden gebeuren. Bij de laatste parlementsver kiezingen in de Palestijnse ge bieden heeft de bevolking in meerderheid gekozen voor Harnas. Dat was echter niet wat Bush in zijn hoofd had en daarom moest het Palestijnse volk boeten. De Hamas-regering kreeg geen financiële steun meer en zelfs de opbrengst van de ei gen belasting wordt door Is raël geblokkeerd. De Europese Unie, van wie - gelet op de rampzalige avon turen van Bush in Irak - een onafhankelijke en wijze koers mag worden verwacht, sloot zich bij de VS en Israël aan. Deze internationale wurg greep mist zijn lugubere wer king niet. Na uithongering en sociale ontwrichting zijn de Palestijnen inmiddels bijna in een burgeroorlog terechtge komen. Verkiezingen President Machmoud Abbas - zelf van de el Fataha-bewe- ging - wijt deze situatie aan de weigering van Harnas om Israël te ex-kennen en de af spraken tussen de Palestijnse autoriteit en Israël over te ne men. Om uit deze impasse te komen wil hij vei-kiezingen uitschrijven. Het Westen gooit olie op het vuur. Na Bush heeft ook de Britse premier Tony Blair ver klaard achter Abbas te staan. Israël heeft, met steun van het Westen, tot voor kort sys tematisch geweigei-d Abbas te ontmoeten om over vrede te praten. Ze was echter wel bereid hem wapens te levei-en om zo doende de ondex-linge slach ting tussen de Palestijnen te versnellen. Zijn nieuwe vei-kiezingen wel een uitweg uit deze impasse? Allerminst: president Abbas dreigt daarmee in de fout te gaan omdat de wet dat kenne lijk niet toestaat. Samenwerking Bovendien: stel dat Harnas de verkiezingen weer wint; zijn Bush, Blair, Israël en de Euro pese Unie dan wel bereid met Harnas samen te werken en hun uithongeringstrategie te gen' de Palestijnen los te la ten? Neen dus. Met andere woorden: Abbas moet beseffen dat hij en de Palestijnen meer hebben aan een bondgenootschap met Ha rnas dan aan de steun van Bush, Blair en Israël. Harnas is geen terroristische organi satie zoals Bush en Israël ons graag doen geloven, maar een verzetsbeweging. Dat deze beweging bij haar acties ook burgers heeft ge dood, is fout. Maar even fout zijn al die lan den in het Westen die de an dere kant op kijken als Israël onschuldige burgers bombar deert. Weigering Harnas wordt door het Wes ten gestraft omdat het Israël weigert te erkennen. Is er ooit één sanctie tegen Israël getroffen vanwege de weige ring maar liefst drieëndertig resoluties van de Verenigde Naties uit te voeren? Desondanks kan Israël nog steeds rekenen op een volle steun van het Westen, Neder land voorop. In het Israëlisch-Palestijnse conflict is het meten met twee maten tot norm verhe ven. GPD Mohamed Rabbae is oud-lid van de Tweede kamer voor GroenLinks door Henk van den Boom De horeca in Spanje negeert de antirookwet die begin dit jaar van kracht werd, mas saal. Slechts vijftien procent van de 300.000 bars en restau rants is nu rookvrij. In bedrij ven en openbare gebouwen wordt de nieuwe wet wel nage leefd. Het ministerie van Volksgezond heid is ondanks de boycot door de horeca niet ontevreden over de resultaten van het eerste jaar. „Het is het beste dat we in twintig jaar tijd hebben bereikt op het gebied van volksgezond heid", zegt minister Elena Sal- gado. Volgens schattingen van haar ministerie hebben een half miljoen van de 12 miljoen ro kers dit jaar de sigaret afgezwo ren. De tabaksverkoop is met bijna vijf procent (210 miljoen pakjes) gedaald. Het aantal ver kooppunten is bijna met de helft verminderd en de tabaksre clame is geheel uit het straat beeld verdwenen. Tabaksvluchten De tabaksindustrie heeft zich aanvankelijk fel verzet tegen de vrij strenge antirookcampagne van de Spaanse regering. Fabri kanten verlaagden de prijs van de toch al goedkope Spaanse si garetten met tientallen procen ten. Dit had alleen maar tot ge volg dat de Engelse touropera tors goedkope 'tabaksvluchten' naar de Spaanse costa's organi seerden. Wie met een paar slof fen sigaretten naar huis ging, had de reis al terugverdiend. Een zwak element in de nieuwe rookwet is de gebrekkige contro le. Minister Salgado heeft harde kritiek op de plaatselijke en re gionale overheden die moeten toezien op de handhaving van de wet. Boycot De autonome regio's Valencia en Madrid, die worden gere geerd door de oppositie, hebben zelfs een soort boycot op touw gezet tegen de wet die voor heel Spanje geldt. De deelregeringen van die deelstaten staan toe dat er in bedrijfskantines en ook bij bruiloften en besloten partijen wordt gerookt. Volgens de antirookwet moeten de horecagelegenheden die gro in bars en restaurants trekken de mensen zich weinig aan van de antirookwet. Toch is de Spaanse rege ring tevreden. foto RTR ter zijn dan honderd vierkante meter, een apart rookvrij gedeel te inrichten. De kleinere bedrij ven moesten dit jaar zelf beslis sen of ze al dan niet rookvrij zouden zijn. Hun besluit moest duidelijk zichtbaar aan de bui tenkant van het pand worden meegedeeld. Verreweg de mees te ondernemers hebben ervoor gekozen om de asbakken op ta fel te laten staan. De minister is voorlopig niet van plan om de wet aan te scher pen. „We gaan eerst proberen om de controle te verbeteren. En ik hoop dat de horeca onder druk van het niet-rokende deel van de bevolking gaat naden ken over zijn verantwoordelijk heid", aldus Salgado. GPD door Liesbeth Buitink Meer dan zestien miljoen Britse volwasse nen luiden volgende week het nieuwe jaar in met goede voornemens, maar de meesten van hen zullen die in de zomer volledig verge ten zijn. Uit een onderzoek van de Britse financiële web site Unbiased blijkt dat 38 procent goede voor nemens maakt. Gewichtsverlies of een verbeterd dieet staan bij 25 procent bovenaan het lijstje met doelen die ze m 2007 willen verwezenlijken. Eindelijk con trole krijgen over de financiën is voor 21 pro cent een taak voor het nieuwe jaar. Tien pro cent wil meer gaan sporten of stoppen met ro ken, terwijl 6 procent simpelweg gelukkiger wil zijn. De ondervraagden die zichzelf ook voor het af gelopen jaar doelen hadden gesteld, erkennen dat daarvan niet veel is terechtgekomen. De helft deed halverwege het jaar niets meer aan de goede voornemens en 2,2 miljoen Britten vie len al binnen een dag in hun oude gedrag terug. ANP/RTR DOODGEVROREN - Vier jon gemannen hebben een beklim ming van de hoogste berg van Groot-Brittannië met de dood moeten bekopen. Het viertal, tussen 19 en 21 jaar oud, wilde de kerstdagen op de 1300 me ter hoge Ben Nevis in Schot land doorbrengen. Drie van hen werden doodgevroren ge vonden in een kuil. Een vierde was in een honderd meter die pe kloof gevallen. RIJVERBOD - Al is de crisis om het Suezkanaal bezworen en varen de de tankers vol olie weer in de richting van Rotter dam, het zondagse rijverbod zal voorlopig nog van kracht blijven. Volgens de regering duurt het nog even voordat de raffinaderijen weer op volle kracht kunnen werken. VRIJE UNIVERSITEIT - Mi nister Cals van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal de eerste paal slaan van het ziekenhuis van de medi sche faculteit der Vrije Univer siteit te Amsterdam. Het zie kenhuis is ontworpen door de Middelburgse architect A. Rot huizen en zijn Amsterdamse collega H. Groenewegen. Het VU-ziekenhuis. zal zevenhon derd bedden tellen. Hoofdredactie: Peter Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspa rk 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500' Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: Edith Ramakers Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stalionspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mall: redgoes@pzc.nl Torneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Torneuzen Tel, (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Het 's-Landshuis Steenstraat 37, 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax:(0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111 (454647 Fax: (01111454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 Maandag t/m vrijdag vóór 15.00 uur gebeld, nog dezelfde dag nabezorgd: zaterdag vóór 12 uur E-mail: lezersservice@pzc.nl Fax: (076)5312330 Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 21,50 n.v.t per kwartaal: 61,50 64,50 per jaar: 236.00 239,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. PZC, t.a.v lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,30 zaterdag: 1,85 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 Fax:(0113)315571 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/service/adverieren jrant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De doo'U ion ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onzs abonnementenadministratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pt» lucten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer Ie derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC, Ie ersservico. Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot *ir WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4