Elk liedje is ook een herinnering Vinnaar Zeeuwse Belofte Incarnate wil altijd knallen Fijnschilder Piet Rijken herdacht C13* De klanken en noten vertellen een verhaal ben Harm-strips over hn Gelder tentoongesteld donderdag 28 december 2006 CDA-vragen over ontpoldering MIDDELBURG - De Statenfractie van het CDA wil we ten of de door de commissie Maljers genoemde andere mo gelijkheden voor getijdennatuur - zoals dempen vaarwa ter langs Hoofdplaat en afgraven Saeftinge - geen serieus altex-natief meer vormen voor de beoogde 600 hectare ont poldering. Fractievoorzitter C. van Beveren stelt hierover vragen aan het dagelijks provinciebestuur naar aanlei ding van uitlatingen van gedeputeerde W. van Zandbrink (PvdA, natuur en water) in de PZC. Die noemt 600 hecta re ontpolderen onafwendbaar, waax-bij hij uitgaat van ont- poldei-ing van de Hedwigepolder, uitbreiding van het Zwin en getijdennatuur in Braakman-Zuid. Van Zand brink kondigt ook, met het oog op de toekomst, onder zoek aan naar de alternatieven die de commissie Maljers' haalbaar acht, maar waarvoor langdurig Onderzoek nood zakelijk is. In een recente vergadering van de Statencom missies Ruimte en Ecologie Water had de gedeputeei'de al aangegeven dat hij die richting uit wil gaan. Kunstkoe en -kalf gestolen ELLEMEET - Uit een tuin aan de Kuijei'dameweg in Elle- meet zijn - vermoedelijk zondag - een kunststof tuinkoe en dito kalf gestolen. De koe, op ware grootte, werd later zwaarbeschadigd teruggevonden op de rotonde Weelweg/ Elkerzeesweg/Kloosterweg in Schax-endijke. Van het kalf is niets teruggevonden. De waarde van de kunststofdie- ren bedraagt enkele honderden euro's. Bedrijfsinbraken Zuid-Beveland 's-HEER ARENDSKERKE - In een bedrijfsgebouw in zo wel 's-Heer Arendskerke als Heinkenszand is de afgelo pen dagen ingebroken. Tussen vi'ijdag 14.00 en dinsdag 11.30 uur was een be drijfsgebouw aan de Toreniing in 's-Heer Arendskerke het doelwit. Een ruit was vernield. Kasten en bureaus zijn doorzocht. Het is nog onbekend of er iets is weggeno men. Tussen dinsdag 23.30 en woensdag 08.00 uur is ingebro ken in een bedrijfsgebouw aan De Warande in Heinkens zand. De buit bestond uit enkele tientallen euro's. Cel voor overval op pizzakoerier MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een twintigjarige man uit Goes voor zijn betrokken heid bij de overval op een pizzakoerier verooi'deeld tot vijftien maanden cel. Verder moet hij 490 euro schadever goeding betalen. Een negentienjarige mededader uit Roosendaal kreeg eer der van de rechtbank voor de ovexval op de pizzakoerier, eind februari in Goes, 21 maanden gevangenisstraf opge legd. Betrapt op rijden onder invloed CAD ZAND - Op de Retranchementseweg in Cadzand is in de nacht van dinsdag op woensdag omstreeks 00.30 uur een 37-jaiige automobilist uit Maldegem betrapt op rijden onder invloed. De man had meer dan drieeneenhalf keer de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken. Hij moest zijn rijbewijs inleveren en kreeg een dagvaarding uitgereikt. Met de klok mee, beginnend linksboven: The Rolling Stones met als hoogste notering Angie op 21, Racoon met Love you over lay down op 220 en Blef met Holiday in Spain op 77. Ie interessante muzikale structuren de compositorische kwaliteit. Men- hebben een horecasmaalc. Ze ken de liedjes omdat ze 's avonds laat gedraaid in het café waar ze jaar geleden altijd kwamen. Dat is het referentiekader." Iet is een 'feest der herkenning', Klaas Overdam. De voormalige van Uit in Vlissingen or begin jaren negentig al ses- waarbij Zeeuwse muzikanten hits jitvoerden van Pink Floyd (hoogste notering dit jaar: 'Wish you were here' 8) en Queen (nummer 1 met 'Bohe Rhapsody'). „Ons eerste doel om Zeeuwse popmuzikanten eens op een andere manier aan het publiek !e presenteren. Maar natuurlijk had- ien wij ook door wat dé succesfactor de magie van de klassieker. Je be een groot publiek van mensen op een of andex-e manier allemaal worden geconfronteerd met een stuk van hun verleden." Op oudejaarsj aarsavond zit Overdam met vrienden aan de radio gekluisterd om te quizzen: wie weet bij de eerste tonen al welke klassieker wox-dt ge draaid? Ook Niek van Raaij mag graag luiste ren. Als Grandpa Nick heeft hij met zijn sessieband waarschijnlijk meer nummers uit de Top 2000 'uitgevoerd dan elke andere Zeeuwse popmuzi kant. „Elke keer krijg je van die aha-momentjes. Sinds de jaren zestig is iedereen met popmuziek opge groeid. Voor veel mensen is een note ring in de Top 2000 meer dan alleen een liedje, het is ook een herinnering." Overdam sluit zich daarbij aan. „Als je een bepaald nummer hoort, beleef je een bepaalde periode opnieuw. De laatste week van het jaar is daaxvoor ideaal. Mensen hebben de tijd en blik ken dan graag terug." De Top 2000 als collectief geheugen. Maar toch niet van iedereen, aange zien vx'ouwen en zwarte muzikanten zwaar zijn ondervertegenwoordigd. En het is vergeefs zoeken naar de vol gens popci'itici belangrijkste band van het afgelopen decennium (Radio- head) of het afgelopen jaar (Arctic Monkeys). „Als ik er goed over na denk, tekent zich de mens af die zich met dit soort lijstjes bezighoudt", zegt Feij voorzichtig. „Dan zie ik een spij kerpak voor me, een haarborstel en een pakje zware shag. Het is niet voor niks dat in de toptien al sinds jaar en dag dezelfde nummers staan. Wat dat betreft is het toch een typische lijst. Hij is niet samengesteld door de luiste raars van de Top 40, want de meeste recente hits staan er ook niet in." De Top 2000 weerspiegelt de smaak van het grote, wat oudere publiek, be vestigt Overdam. Dat een band als Blof negen keer in de lijst voorkomt, bewijst volgens hem dat de groep een instituut is geworden. „Dat is toch ge weldig?" En 'Love you more' van Ra coon, de enige andere Zeeuwse vex-te- genwoordiger, past in de ogen van Feij ook over tien jaar nog 'moeiteloos op elke knuffelxock-cd'. Feij heeft geen mooiste nummer aller tijden, Overdam en Van Raaij kuixnen zich wel vinden in de nummer één-po sitie van Queen. „Bohemian Rhapso dy is een kei van een nummer", aldus more op 106, Status Quo's hoogste Roll foto's GPD en Ronald den Dekker de laatstgenoemde. „Voor mij ver- dient-ie die plek. Hax-monisch zit het goed in elkaar, het rockt en er zit een vleugje klassiek in. Die ingrediënten maken het tot een topper. De meeste nummers hebben één zo'n eigenschap, dit nummer heeft het alledrie." Zeeuwen in de Top 2000 Dat de Zeeuwen vanaf zaterdag aan de beurt zijn, betekent dat ze in de ho gere regionen van de Top 2000 bivak keren. Blof staat er negen keer in. Laagste notering: 464 ('Wat zou je doen'), de hoogste: 83 ('Liefs uit Lon den') en 77 (met Counting Crows: 'Ho liday in Spain'). Racoon staat op 106 met 'Love you more'. nor Ernst Jan Rozendaal Top 2000 heeft zich in zeven tijd een vaste plek verwor- en tussen de oliebollen en het vuur werk. Steeds meer muziekliefhebbers jiden het jaar uit met de megalijst is samengesteld door de luiste- aars van Radio 2. Er is geen ontko- aan, niet alleen door een ra- van Tweede Kerstdag ot en met oudejaarsdag, maar inmid dels ook door een dagelijks televisic- een internetsite en dagbladadvertenties. faarin schuilt het succes van deze ca- ion van de popmuziek? „Het is een ombinatie van muzikaal behang en denkt Henk Feij. Behalve van Omroep Zee and is hij een van de gx'ootste Zeeuw- e popkenners. „Met nostalgie is na- uurlijk niks mis. Maar het lijkt me feit dat cle mensen de nummers in top 2000 niet kiezen op basis van kunst Rolf Bosboom IES - Op het podium is de ïuwse nxetalband Incarnate energie, paraderend op muur van geluid die zij moei- oos zelf optrekken. „Als we staan, dan willen we ook echt allen", zegt gitarist Chris de od, „We laten ons meeslepen muziek die we maken." Walchex-s-Bevelandse vier- speelt morgenavond in leest in Goes, samen met de oorsprong Zeeuwse vaandel- in het geixre: Gorefest. de afsluiting van een jaar Incarnate herhaaldelijk azich liet horen, met als voor- amste wapenfeit het winnen n de Zeeuwse Belofte, eind september. Dat de groep beslag legde op de titel, mocht gerust een verrassing worden ge noemd. „Het jaar ervoor waren we niet eens genomineerd, omdat we te laag zouden scoren qua hitpoten tie", zegt De Nood. Toch besloten ze nog een poging te wagen. „De meeste bands die meedoen maken muziek die toch wat toegankelijker is. Wij vonden het leuk dat er ook iets tussen zit dat wat krachtiger en harder is. Als je wint is dat bo vendien goed voor je naamsbe kendheid, zeker in Zeeland. Vooral festivals kunnen dan niet meer om je heen." Tot hun verbazing kwamen ze dit jaar wel ver. „We zijn zelf wel overtuigd van de kracht van oor Rolf Bosboom BDDELBURG - In de Zeeuwse ibliotheek in Middelburg is 'B expositie te zien van de Harm-strips waarin commissaris van de Wim van Gelder promi- ?nt figureert. De tentoonstel- Jg duurt tot en met zaterdag 'januari. 'or de Jonge maakt al jarenlang voor de PZC. Elke aterdag speelt hij met Koen tan op licht spottende wijze de actualiteit van de voor- dagen. Vooral Zeeuw- e bestuurdex's worden daarbij op de korrel geno- Incax-nate, maar hadden niet ver wacht dat we zouden winnen. Toen we dóór de voorronde kwa men, bood dat perspectieven voor de finale. We dachten dat de publieksprijs het hoogst haal bare was. Blijkbaar heeft de ju ry echt op kwaliteit gekozen." De pxijs bestond onder meer uit een 'coachingstraject'. Over de invulling wordt nog overlegd met Poppunt Zeeland, de organi sator van de Zeeuwse Belofte. Ook mag Incarnate meedingen naar de PopNL Breakthrough Awards. Die wedstrijd zou aan vankelijk worden gehouden tij dens het Noorderslag-festival, volgende maand in Groningen. Incarnate heeft vanaf het begin, in 2003, met eigen materiaal ge werkt. Een uitzondering daarop is het Integrity-nummer Tem pest, dat in febx'uari uitkomt op een internationaal tribute-al bum rond die groep. „Het is heel tof dat we daarvoor zijn ge vraagd", zegt De Nood. „Integx-i- ty is toch een band die veel in vloed heeft gehad op mij als gita rist. Omdat het gaat om een Amerikaanse release hopen we hierdoor ook een bx-eed publiek te bereiken." Niet zo snel Binnenkort valt, na de demo-cd A dark age of lies (2004, op nieuw uitgebracht in 2005), het eerste complete album van In carnate te vex-wachten. „Het was al lang tijd daarvoor, maar je moet daarvoor wel voldoende nummers hebben. We zijn nu eenmaal niet zo snel met schrij ven. Dat komt doordat we heel kritisch zijn. Bovendien treden we veel op, waardoor er niet al tijd tijd is om aan nieuw materi aal te weiiten. Je kunt jezelf wel opsluiten, maar inspiratie laat zich niet afdwingen. Het moet wel spontaan blijven." De opnames in the Red Room Studio in Goes zijn grotendeels klaar. Het streven is het album rond maart uit te bx-engen. Incar nate kan in elk geval terecht bij Lucifer's Legions Records, dat vorig A dark age of lies opnieuw heeft uitgebracht. „Maar we ho pen nog een groter label te kun nen aanspreken. De muziek heeft de afgelopen tijd alleen maar aan kracht ge wonnen, vindt De Nood. „We zijn als muzikanten maar ook als songwriters gegx'oeid. Er zit meer variatie in de nummers, meer tempoversnellingen. Echte trashmetalstukken worden nu gecombineerd met loodzware, slopende riffs." Dat ze nu op één affiche staan met het grote Gorefest is bijzon der voor Incaxmate. „Qua mu ziekstijl is het niet direct iets waar we veel uithalen, maar on ze drummer is een grote fan", zegt De Nood. „Toep ik zestien, zeventien was en net mijn eerste gitaar had, was die band al gx'oot en nu staan we op hetzelf de podium. Dat is wel gaaf." Concert: Incarnate en Gorefest, morgenavond in 't Beest in Goes. Aanvang: 21.00 uur. t band Incarnate, met (vlnr) drummer Leon Kriekaard, zanger oonie Mulder, gitarist Chris de Nood en bassist Bram van Houte. Van Gelder, die op 1 maart ver trekt als commissaris van de ko ningin, diende de afgelopen ja ren herhaaldelijk als 'slachtof fer'. Voor de Zeeuwse Biblio theek is diens afscheid aanlei ding om alle afleveringen van Koen Harm waarin hij de hoofdrol heeft, nog eens te laten zien. Het gaat om meer dan veex"- tig strips. Deze zijn voor de ex positie aangevuld met enkele ori ginele tekeningen. De expositie is te zien op de tweede verdieping van de biblio theek, bij het Zeeuws Documen tatiecentrum. Dat is geopend op maandag van 17.30 tot 21.00 uur, dinsdag tot en met vrijdag: van 10.00 tot 21.00 uur en op za terdag van 10.00 tot 16.00 uur. MIDDELBURG - Het is deze week vijf jaar geleden dat de beken de Middelbxxrgse fijnschilder Piet Rijken, op 86-jarige leeftijd, overleed. Dat wordt herdacht met een kleine expositie in Middel burg. Kunsthandel De Directiekamer, gevestigd in boekhandel De Drukkerij, toont - behalve een foto - twee olieverfschilderijen. Het gaat om Glas (foto) en Stilleven met tinnen kan en appels. door Rolf Bosboom Toen de Zeeuwse gitarist Gert de Meijer - gisteren op 53-jarige leeftijd overleden - in 2000 zijn comeback maakte, zag hij dat als een zegen. „Jaren geleden was er iets aan het ge beuren en dat is afgekapt", zei hij toen. „Meestal krijg je geen tweede kans. Ik gelukkig wel en nu zit ik gebeiteld." De muziekliefde van De Meijer, in 1953 geboren in Terneuzen, ontstond toen hij als jongetje een gitaar cadeau kreeg van zijn ouders. De muzieklessen liet hij al snel voor wat ze waren. Hij kreeg het spelen zelf wel onder de knie. Aanvankelijk richtte hij zich vooral op de oude folkmuziek; later werd zijn stijl experimente- ler. In 1976 nam hij het instru mentale album Clear tunes op, dat internationaal goed werd ontvangen. De zakelijke beslom meringen stonden hem echter zo tegen, dat hij - na enkele jaren als beroepsmuzikant in folk- clubs te hebben gespeeld - lange tijd uit beeld vex'dween. Pas eind jaren negentig begon hij weer op te treden, aanvanke lijk met de band BSUR, maar la ter weer solo. Hij besloot zich volledig te richten op wat hij zijn 'kernkwaliteit' noemde: de akoestische gitaar. Er volgde een album in eigen be heer: A view from the root (1999). Daarna ging hij instru mentale nummers schrijven voor de zes- en twaalfsnarige gi taar. Deze nieuwe composities wek ten de interesse van het befaam de label Acoustic Music Re cords, waardoor De Meijer in 2000 zijn (internationale) ren tree kon maken met het album Gert de Meijer in 2002. foto Ruben Oreel Behind the dunes, twee jaar la ter gevolgd door Acoustickled. Na een moeilijk periode, zowel persoonlijk als artistiek, wei'kte hij drie jaar aan The spirit of the turtle. Het veelgeprezen re sultaat werd een jaar geleden in eigen beheer uitgebracht. Zijn spel bleek melodieuzer, toe gankelijker te zijn gewox-den. „Ik speel instrumentaal, maar wil wel een lied bx-engen, met kop en staart, waarbij de klan ken en de noten een verhaal ver- tellen", zei hij begin dit jaar. De Meijer genoot weliswaar in ternationale bekendheid, maar vooral onder een beperkte groep gitaaradepten. Hij werd gepx-e- zen om zijn fingerpicking-stijl, die hij zichzelf al vroeg meester had gemaakt. In dat opzicht was hij een inspirator voor veel andere muzikanten. Onder hen zijn veel Zeeuwse, zoals Theo de Koning van Champagne Charlie en Tony van den Buuse. Het overüjden van De Meijer komt voor velen onverwacht. Nog maar drie weken geleden werd dixidelijk dat hij longkan ker in een vergevorderd stadium had. De Vlissingse gitaarbouwer Sjak Zwier had al langer het plan een gitaar naar hem te ver noemen. Een snelle uitvoering daarvan zou een mooi eerbetoon betekenen. Zingen in Goese Bethelkerk GOES - De Stichting voor Zending en Diaconaat (SZD) houdt zon dag 7 januari een samenzangavond in de Goese Bethelkerk. Mariska Cappon speelt op het orgel en leden van de SZD vertellen over hun reis naar de Oekraïne. De samenzang begint om 18.30 uur. In 2007 zal elke eerste zondaga vond van de maand een samenzangavond plaatsvinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 45